„Fiscaal beleid laatste bolwerk der socialisten" De laatste dag op London Airport Middenstand belangrijk [V<estigingsmogelijkhede voor de middenstand Arie Harteveldt - injectie - gaat niet mee.... De ondernemer gaat nog altijd een moeilijke weg )UW Buitenlandse notities tussen kapitaal en arbeid Vrijdag 9 October 1953 Pagina .3 urchrace diëntie sendienst lerkwartier BLUFT REGERING LANIEL? Geharnaste eritiek van prof. Groeneveld op Middenstandscongres Koffiesmokkel loopt ten einde EEN TAAI VARKEN Dader naar huis na verhoor DE ARRESTATIE VAN DE POOLSE KARDINAAL Stroom protesten houdt aan Korreltjes Kaasmarkt Gouda Zijn zij in grote stads-,, wijken" te benutten Twijnstra: „Toeneming der bevolking heeft een positieve kant" BELGIE VERSLAAT ZWEDEN Ex-koning Zog mag Egypte niet verlaten GEEN F 1500.VOOR KAALGEKNIPT MEISJE achting >r 't K.N.M.I. dig van Vrii- /riidagavondl ANDERING hier en daar ldag over het eonnig. Onee- temoeraturen Overwegend e gaan bereikte dat de Dr. Ir. itend om 9 uur irachi was ge nt" werd van- ,vaalf te Colom- ifstand Londen- 8900 K.M. In de meeste kan- 1 aan de „Lift- Bisschop van insdag 13 en tober a.s. géén t Hollands twartier >r bij de eigen iterdag 10 Octo- Maandag 12 Oc- een voor spoed- ar de artsen: C. Niedorp K 2261- mhardt, Dirks- R. J. de Groot C 2279-234, R. gerhorn K 2243- ten, St. Maar- 230, A. L. v. d. Z 2240-400, J. orp K 2235-221, Wieringerwerf weekeinde wordt ienst waargeno- en G. v. d. Kolk 561-232, W. v. d. 2249-312, A. R. n K 2240-437 en ever K 2271-221. 'S :rgens op tegen- Lten. kelde zich deze a we opnieuw in it naast ons de we (soms) ook ideeën hebben, we daar moesten tie zou komen, niet wisten waar aen, zijn we met :uw de duisternis duisternis, die eigenlijk hadden een zwarte man- in, niet alles. De edt ons te mel ig vanuit de weg- iwe figuur om- ons tot stoppen zie, het woord roldoende om alle uit dit grauwe iideren. zodat we voortzetten naar waar een luite- outskool had ge- r te maken, welk al zijn onderge- /olgd. Een duide- ender bewijs van hebben we nog Nederlandse leger ken. Nadat ook de was bevonden l naar het hoofd- nberekenbaarheid is echter onge- aar we een kapi- efoonpost achter een nog de tele- kapitein, en met e hoofdkwartier, zonder iets anders n dan een onbe- (die inmiddels is hospitaalsoldaat, last 'de breiende lezen. Maar dit Lsch zeer verstan- feit immers, dat ine" overal zijn it in. dat zij be- ijn met de plaats wartier. Weshalve et hoofdkwartier Dnbekende oorden Gelukkig ook, t nauwelijks had- neergezet, of de ia de keuken het >pte zeer be- c uiterst verbaasd, lij aan de verkeer- klopt. vijning van het was ook onze actie verdwenen, :uw de duisternis n gezonde avond- de dijk te maken, it bleèk een goede e verbergen, want oop op luidruchtig as er nog geen Tot eindelpk, heel een zwakke, nauw het eerste geknal en wij met een irlichting onze pas ten we vermelden, ïog enkele schoten n er ook enkele ;rden afgeschoten, digheidshalve ver- vas er niets meer, ran de nacht. Een nde betekende van die hetzij nog- nochtans ge- jetekende ook het belevenissen. it uit de beleve- n de nacht van de ïegende October in door de Nationale sfening is gehou- (Van een medewerker) Een week eerder dan aanvanke lijk was bepaald zijn Dinsdag in Frankrijk de parlementaire werkzaamheden weer hervat. Toe gevend aan de druk der linker groepen om verantwoording af te leggen over haar beleid heeft de regering-Laniel de Nationale Ver gadering in een buitengewone zitting bijeengeroepen. De bedoe ling is dat na afloop daarvan vol gende week Maandag het parle ment opnieuw en dan voor de gewone zitting wordt geopend. De critici hopen echter, dat het een beetje anders zal gaan. Zij willen de regering interpelleren over haar beleid gedurende en na de stakingen, over haar loon- en prijspolitiek, over Indo-China, Marokko en Tunis en niet in de laatste plaats ook over haar Euro pese politiek, want met de Haagse conferentie in het verschiet wordt het tijd dat hierover eindelijk klaarheid wordt verkregen. De tegenstanders van het huidige ka binet speculeren er op, dat Laniel over één van deze kwesties, of over het complex in zijn geheel, zal struikelen. Maar de kansen daarop lijken toch niet groot. Bui ten de communisten is immers geen enkele partij er happig op zo dicht bij de presidentsverkie zingen (tussen 15 en 20 Decem ber) de verantwoordelijkheid voor nieuwe politieke verwarring op zich te nemen. Wanneer die laatste factor niet in het spel was, kon de heer Laniel de zaken wel voor gezien tekenen, al heeft zijn ploeg al bij al niet onaardig gewerkt. On danks 150 besluiten, die op grond van de verkregen volmachten werden uitgevaardigd, is er in de zeer onbevredigende binnenlandse toestand maar weinig ten goede veranderd. De laagste inkomens, hoewel iets opgetrokken, zijn nog altijd veel te laag. Daarom is er ook na afloop van de Augustus- stakingen onrust gebleven en werd er gestaakt. Aan de andere kant is de regering er nauwelijks in geslaagd het prijspeil te druk ken en is er evenmin iets ge beurd aan het belastingvraagstuk, afgezien van een wat scherper controle op ontduiking. De MRP en de socialisten zijn dan ook beiden van oordeel, dat er een ingrijpende regeringswijziging moet komen, die zowel een krach tiger als een meer sociaal beleid waarborgt. Bevredigend is ook allerminst de toestand van de productie en de export. Ze hebben allebei met grote moeilijkheden te kampen. Er is een betalingstekort in de EBU van ruim 750 millioen dol lar en een begrotingstekort van omstreeks 800 milliard. Als mi nister Faure daar 200 milliard van weet te schrappen zal het veel zijn. f\e vrij-conservatieve en boven- dien allerminst homogene regering-Laniel wordt dan ook niet door eigen kracht of ver diensten, maar alleen door de nabijheid van de presidentsver kiezingen overeind gehouden. Als zij in gevaar mocht komen, dan kan het alleen nog zijn wegens de zeer grote meningsverschillen over de buitenlandse politiek. Frankrijk moet nu immers kie zen. Het moet ofwel de EDG aan vaarden (en dan ook de politieke en economische integratie), ofwel het buitenlands beleid radicaal wijzigen. Welk laatste een uit treden uit de NATO zou beteke nen. Niemand in Frankrijk wil het laatste, maar tegen het eerste blijven zeer velen bezwaar ma ken. In het bijzonder de Gaullis ten en over deze kwesties zou dus het kabinet toch nog kunnen stranden, al willen eigenlijk alle partijen (over de communisten praten wij hier niet) deze conse quentie om actuele tactische rede nen ontgaan. ARNHEM, 8 Oct. „Tegen het socialistische denken moet stelling genomen worden", zei prof. dr G. W. Groeneveld, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen in zijn rede, hedenmiddag gehouden in de slotzitting van het 16e Congres van de R.K. Middenstandsbond. „De Overheid", zo zei hij verder, „gaf de laatste jaren vrijheid terug aan het econo misch leven, maar zij kwam daar via een achterdeurtje, nl. van de fiscale weg, weer binnen". En op een ander ogenblik zei prof. Groeneveld, dat het binnendringen van de Overheid in het economisch leven na de oorlog twee redenen had: de belastingheffing kreeg naast de fiscale doelstelling (voor de lopende uitgaven van de Overheid) een z.g. conjunctuur- politieke en sociale doelstelling, t.w. herverdeling van in komen en bezit. Ten tweede had de noodtoestand na 1945 tot gevolg, dat de belastingheffing aanzienlijk werd ver zwaard door de vele taken, welke de Overheid op economisch en sociaal terrein tot zich moest trekken". Intussen is echter aan deze noodtoestand een einde gekomen, al beweren de socialisten van niet, aldus spreker. Het laatste en zéér hechte bolwerk, dat men van socialistische zijde verdedigt, is thans vooral het fiscale beleid. Immers geleidelijk-aan verliest de Overheid haar macht over het ecnomische leven. Het ligt in de juiste orde der dingen, dat de Overheid zich terugtrekt uit het economische leven om zich te concentreren op haar specifieke taak van algemeen toezicht en algemene leiding. Dit geldt ook voor het fiscale beleid. Het be treft hier een principiële en prac- tische kwestie. De financiële overheid doet te veel en laat te weinig over aan de privaat-economische orde, geeft deze orde zelfs te weinig gelegen heid dit te doen. Uit het gezichts punt van economische doelmatig heid is het gewenst, dat de fiscale overheid zich meer terugtrekt, teneinde rechtvaardige inkomens- en bezitsverhoudingen primair door de privaat-economische orde, n.l. door handels- en bedrijfsleven te laten vormen. De overheid wordt aldus ontlast van een speciale taak. Het socia lisme streeft er echter naar de overheid deze taak specifiek te laten verrichten door middel van overheveling van inkomens en Vermogens met behulp van belas tingmaatregelen, ten koste van het bestaan van handel en bedrijf. Indien echter het economische leven gezond is en er rechtvaar dige inkomens en prijzen zijn is dit alles niet nodig en kan men de fiscale overheid terugdringen. Van evenwichtige prijzen, inko mens, winstmarges, enz. is nog geen sprake. Hier ligt een grote taak voor werkgevers, werkne mers, organisaties, P.B.O. enz. De huidige fiscale politiek werkt ech ter het ontstaan van rechtvaardige inkomens en prijzen tegen, ver stoort de economische calculatie in handel en bedrijf, bevordert de vermogensvorming bij de over- vermogens, die nodig zijn voor het voortbestaan van handel en be drijf en zelfstandige middenstand. Ernstige eritiek, zei Prof. Groe neveld voorts, moet worden ge oefend op het draagkrachtbeginsel zoals dat toepassing heeft gevon den bij de fiscale progressies, en dat de economische en maat schappelijke draagkracht van par ticulieren, handel en bedrijf over schrijdt. Het regeringsbeleid is op het ogenblik onevenwichtig, om dat het enerzijds extra lasten op handel en bedrijf legt (loonpoli tiek) zonder voldoende compen- Advertentie) satie in de fiscale sfeer. De fiscale heid ten koste van de individuele overheid werkt sparen en reser vering (vermogensvorming) in de particuliere sfeer tegen om zelf de financiering van de werkloos heidsbestrijding ter hand te ne men indien de nood aan de man komt. Deze averechtse politiek is fnuikend voor het aanvatten van investeringen door handel en be drijf. De welvaart van Nederland wordt thans immers meer dan ooit bepaald door investeringsvo lume en de export. De oplossing ligt bij handel en bedrijf zelf en is slechts secundair een staatsaan- gelegenheid. MAASTRICHT. 8 Oct. Door de verlaging van de accijns op koffie in Duitsland is de smokkel aanzienlijk verminderd In de maand September werd door de Akense douane slechts 750 kg in beslag genomen. Een dergelijke hoeveelheid haalde men vroeger in drie a vier dagen. DELFT, 8 Oct. De heer Gouweleeuw te Delft miste sinds drie weken een varken. Thans is het dier gevonden: bij het weghalen van balen stro kwam het dier te voor schijn. nog in leven, maar broodmager. Vermoedelijk heeft het var ken zich door een nauwe ope ning onder het stro gewron gen en zag het geen kans meer er onderuit te komen. Het dier is meer dan de helft van ziin gewicht kwijt Kinderspelte Velsen IJMUIDEN, 8 Oct. De 13- jarige IJmuidense jongen Rudie Kramer, die Woensdagmiddag in de Herenduinen te IJmuiden in de opwinding van het spel door een 17-jarige jongen werd neer gestoken, is nog steeds niet bui ten levensgevaar. De politie heeft inmiddels de dader gevonden. Na hem een ver hoor te hebben afgenomen is hij naar huis gezonden. DEN HAAG, 8 Oct. Een stroom van protestbrieven en te legrammen bereikt dagelijks de de Poolse legatie, Alexander- straat 25 te Den Haag. Sinds de Katholieke Actie de protestactie tegen de arrestatie van de Poolse kardinaal Wvs- zynski Maandag inleidde met een vlammend protesttelegram, re gent het protesten, gericht aan de Poolse legatie in Den Haag Vele brieven en telegrammen zijn af komstig van plaatselijke afdelin gen van de Katholieke Act'ie en andere grote Katholieke vereni gingen. Ook de Haagse afdeling van de Katholieke Actie heeft ge- protesteert tegen het toenemende onrecht, dat de Katholieke kerk in Polen wordt aangedaan. Van daag heeft de Internationale Unie van Katholieke Journalisten te Parijs een telegram aan Paus Pius XII gezonden, waarin ver ontwaardiging wordt uitgespro ken tegen de gevangenhouding van de Aartsbisschop van War schau. Het te Arnhem gehouden congres van de Katholieke Middenstand werd gisteren met de aanvaarding van twee resoluties besloten. In de eerste wordt aangeknoopt bjj de inleiding van prof. Romme en geconstateerd, „dat de door de Soc. Econ. Raad bestreden opzet van een middenstandstoporgaan in de P.B.O. wel degelijk overeenstemt met de grondgedachten van de wet op de P.B.O. en in dit wettelijk kader past," de tweede op zich zelf staande resolutie noemt „de thans waarneembare kentering in het fiscale beleid een verheugend verschijnsel." Erkend wordt, dat de afschaf fing van de extra inkomstenbe lasting „een reëele verlichting ge noemd mag worden", maar het is slechts een gering aantal grotere bedrijven dat de gunstige gevol gen van deze maatregel onder vindt. Voor het overgrote deel van 't middenstandsbedrijfsleven blijft er binnen het totale complex een nadelig saldo. „Met de grootst mo- GOUDA, 8 Oct. Aangevoerd 243 partijen: prijzen eerste kwa liteit 2.162.22; tweede kwaliteit 2.102.15; extra zware 2.232.37 Handel: flauw. Mao Tse Toeng, voorzitter van de rode regering in China, groet de deelnemers aan een demonstratie ter gelegenheid van de viering van de vierde verjaardag van de stichting van de Chinese Volksrepubliek. ARNHEM, 8 Oct. Op de der de congreszitting hedenmorgen te Arnhem van de Ned. Katholieke Middenstandsbond heeft drs. A. E. M. G. van der Borg, hoofd van de sociaal-economische-statistische af deling van de dienst Publieke Werken en Volkshuisvesting der gemeente Nijmegen, gesproken over: Brandende problemen in de bouwpolitiek. De vraag is o.a. welke moeilijk heden en mogelijkheden zijn er voor de vestiging van midden- standsbedrijven? Er blijkt in de stedebouwkundige ontwikkeling een waarlijk internationale eens gezindheid van opvatting te zijn over de nadelen van de grote- stadsontwikkeling. De moderne wijk-ontwikkeling heeft iets aan trekkelijks voor de middenstander, omdat hoe groter de „ontpersoon- lijking", hoe sterker het fenomeen massamens op de voorgrond treedt, des te sterker de kansen zijn van het grootwinkelbedrijf en het filiaalbedrijf. Met name de grote nieuwe stadswijken moeten een grote kans bieden voor de middenstand. Zowel wat betreft de winkelier als de ambachtelijke bedrijven. In de practijk zijn de resultaten in de laatste jaren niet groot: in een van de grotere steden in de nieuwe stadswijken, waarin 30.000 mensen kwamen te wonen, wer den slechts 35 nieuwe winkels ge bouwd. Dit terwijl de behoefte rond 300 winkels ligt! Van deze winkels is nog een zeer belangrijk deel door filiaalbedrijven bezet, zodat de middenstander vrijwel niet aan de beurt komt. Vastgesteld moet worden, aldus drs v. d. Borg, dat het onder de huidige omstandigheden voor de middenstander zeer moeilijk is om beslag te leggen op een bestaand perceel en kan hij hierin slagen, dan zullen overheidsmaatregelen (o.a. ter voorkoming van uittrek ken van woonruimte) vestiging onmogelijk maken. Voor bouw van nieuwe panden en vestiging van een bedrijf is zeer veel kapitaal nodig. Jarenlange ervaring met herbouw en hervestiging van oor logsslachtoffers hebben wel ge leerd hoe moeilijk Vestiging, zelfs met overheidssteun, in nieuw ge bouwde panden is. Noodzakelijk zijn dan ook vol gens drs van der Borg maatrege len om door middel van premies en credieten de bouw en vestiging mogelijk te maken. Hierbij kan de middenstand als groep zelf ook de helpende hand bieden door adviezen en mogelijk door samen bundeling van krachten, wanneer verscheidene middenstanders in dezelfde omgeving wensen te bou wen. LONDEN, 8 Oct. Een vrien delijk zonnetje begroette vanmor gen de deelnemers aan de Christ- churchrace toen ze in hun hotel wakker werden. De emigranten van de „Liftmaster" maakten in dit stralende najaarsweer een boottochtje op de Theems en de enige die in zijn hotel bleef was Arie Harteveldt, de Scheveningse matroos, die, zoals bekend, gister avond de gevolgen moest verdu ren van een daags tevoren ont vangen injectie. Vanmorgen had hij nog wat koorts, doch zijn toestand is aller minst verontrustend en over één of twee dagen zal hij waarschijn lijk naar Nederland terugkeren. Overgelukkig was de Amerikaan Donald Stiess, de „invaller", die gisteravond om half twaalf de mededeling kreeg, dat hij mee kon en vannacht weinig geslapen heeft want deze plotselinge verandering bracht consequenties mee en de zandzakjes die klaar liggen zullen als gevolg hiervan reeds dienst moeten doen. De Amerikaan is nl. aanmerkelijk lichter dan de ste vige Arie en het verschil zal met zand gecompenseerd moeten wor den. Daarnaast moest de bagage van Stiess gewogen worden en moesten zijn papieren in orde worden gemaakt. De bagage van Harteveldt kon op het laatste nippertje nog uit de lading wor den gehaald en worden vervangen door die van Stiess. Nu de handicaps bekend zijn geworden blijkt wel, dat de KLM de formule op zijn gunstigst heeft uitgebuit en de juiste verhouding heeft gevonden tussen snelheid, totaal gewicht en betaalde lading. De BEA daarentegen heeft het gehele accent op de snelheid ge legd, waarmede echter geweld is gedaan aan de idee van efficiëncy en commercieel vervoer. De „Viscount" zal dan ook wel het eerst in Christchurch aanko men in de handicap-race, maar zoals de papieren thans liggen is het niet waarschijnlijk dat hij zal winnen. De grote concurrent van de KLM is thans, zo neemt men aan, de „Hastings" van de Nieuw-Zee- landse luchtmacht, die er onge twijfeld alles op zal zétten in eigen land de eerste prijs in ont vangst te nemen. Laatste maaltijd De Nederlandse emigranten in de Christchurchrace hadden van middag op London Airport hun laatste maaltijd op de begane lang nog werd geaccentueerd door de aanwezigheid van dr Albert Plesman. Voorts zaten o.m. aan de heer en mevrouw von Ballu- seck, directeur Vervoer van de KLM, de heer J. van Balkom, onder-directeur „General Opera tions", prof. mr D. Goedhuis, de Nederlandse burgerluchtvaart- attaché in Groot-Brittannië, de onder-directeur van het technisch bedrijf van de KLM de heer J. Luymes, de Nederlandse militaire luchtvaartattaché, lt. kol. C. Nas, de heer Shapcott, consul-generaal van Nieuw-Zeeland in Den Haag, de heer Borgerhoff Mulder, direc teur van de KLM in Groot-Brit- tannië, de heer Max J. P. van der Heyden, onder-directeur in Groot- Brittannië en de heer Moulijn, „operations manager" voor de routes naar het Verre Oosten, die een belangrijk deel van het voor bereidende werk heeft verricht. Doctor Plesman zeide in een tafelspeechje de indruk te hebben dat de emigrantengroép nog be ter is dan destijds op het hoofd kantoor in Den Haag. „Ik geloof dat de reis naar Londen en het verblijf hier u al een beetje tot wereldburgers heeft gemaakt", zo zeide hij. Hij hoopte dat de pas sagier Harteveldt spoedig weer heisteld zal zijn en beloofde hem grond in Europa. Het was een spoedig na te zenden. „De hoofd- feestelijk maal, waarvan het be-zaak is dat er op reis rust in de colonne is; het is een gewone vlucht en niemand moet zich er iets van aantrekken. Het is een belangrijke, lange „rit", maar u bent jong en met elkaar moet u een prettige familieclub zijn". Komende op de race zeide dr Plesman, dat degenen die er niet aan mee doen ongelijk hebben. „Wij zijn in de luchtvaart nog steeds op de kopersmarkt en als ieder zich daar de concurrentie bewust zou zijn, zouden er meer mededingers zijn". „Christus' Kerk" Komende op Christchurch zei-de hij dat het'voor ieder belangrijk is „Christ's Church" (Christus' Kerk) te vinden, ook al ligt deze dan niet altijd in Nieuw-Zeeland. Ik hoop van u allen na een jaartje iets te horen hoe u het daar maakt en ik beloof u dat ik alle brieven zal lezen", zo besloot dr Plesman. Gisteravond had de heer voiv, Balluseck aan het diner in het hotel de passagiers reeds toege sproken en hen een goede reis toegewenst. Gezien de stemming hedenmiddag op „London Air- port" zal het aan hen niet liggen of de race wordt een succes. Met dr Plesman waren zijn beide kleinzoons Jan en Robby meegekomen. gelijke klem wordt dan ook bii regering en parlement op een ver dergaande belastingverlichting aangedrongen, welke voor het middenstandsbedrijfsleven ten minste de nieuwe lasten compen seert. De verlaging ware te zoe ken in de sector van de vereve ningsheffing". De eerste inleider, vice-voor- zitter en lid van de Tweede Ka mer. de heer Hooy, die het nieuwe rapport van de N.R.K.M. „Mid- denstandsbeleid op hoger plan" besprak, wijdde ook aandacht aan de belastingpolitiek. Het tekort op de begroting wilde hij niet te tra gisch nemen Voor de naaste toe komst achtte hij mede belangrijk dat de oorlogsschade-uitkeringen aflopen en ook voor de defensie behoeven wellicht straks niet meer zulke hoge bedragen te wor den opgebracht. Meer in het algemeen blijft het moeilijk om de taak van de over heid precies af te palen. De ver tegenwoordiger van de C.D.U., de heer H. Schmitz. die het congres toesprak, wilde het liefst volko men vrijheid omdat elke over heidshulp het gevaar van staats inmenging oproept, maar is dat in deze tijd wel vol te houden?' De Geest. Adviseur van de N.R.K.M.. prof. Ariëns. zorgde op deze tweede dag voor een karak teristiek in grootse stijl van de maatschappelijke betekenis van de middenstand. Hij stelde vast, dat in de middenstand het best de menselijke vermogens tot uiting kunnen komen: het streven naar zelfstandigheid, naar zelfwerk zaamheid en naar het dragen van eigen verantwoordelijkheid. Prof. Ariëns wilde meer dan ooit de positie van het midden- en kleinbedrijf versterken. Mr Bachg had er de vorige dag in een van de sectie-vergaderin gen al terecht op gewezen, dat voor zover onpersoonlijke open N.V.'s er al zijn, de Katholieke sociologie ook te dien opzichte haar standpunt zal moeten bepa len. Hulde en dank Bondsvoorzitter Koops kon twee ereleden van de bond begroeten: de heren Stumpel en v.d. Brule. Dr Albering en dr Lucas ver sterkten de K.V.P.-vertegenwoor diging. De voorzitters van de zus terorganisaties, de heren de Jong en de Groot getuigden van hun waardering voor het werk van de N.R.K.M. Vooral met betrekking tot het nieuwe rapport. Bonds voorzitter Koops prees op zijn beurt de makers van dit belang rijk stuk werk en vooral de re dactie-secretaris van de commis sie, de heer W. Perquin, die ook in breder verband om zijn ver diensten voor de organisatie e.en warm applaus kreeg De vice- voorzitter de heer Hoov werd door de bondsvoorzitter gehuldigd als de eigenlijke leider van de orga nisatie. Mr Bachg hoorde zich danken voor het vele werk, dat hii voor de Katholieke middenstandsbewe ging heeft verzet. Als het topor gaan in de P.B.O. er komt. zal dat vooral ziin werk ziin. Een door mr Bachg te kiezen schilderij zal hem hlijvend aan deze dag herinneren. De heer C. Burger werd tot erelid benoemd. De heer Oostermeiief uit Almelo kreeg als nog actief jubilerend bestuurder de zilveren legpenning. MAASTRICHT 8 Oct. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft vandaag te Maastricht in zjjn jaarrede met voldoening gesproken over de toestand in het bedrijfsleven, die naar zjjn mening na de oorlog nog niet zo gunstig is geweest. Niettemin had hjj de indruk, dat bij de Nederlandse in dustrie een zekere spanning kan worden waargenomen in die zin, dat men het gevoel heeft als zou het moeilijk zijn op het hoge eco nomische niveau van thans nog verdere vooruitgang te bereiken. Moeilijk is met name de op richting van geheel nieuwe onder nemingen, aangezien deze alle vakbekwame krachten nog moe ten aanzoeken, opkweken en bundelen. De toeneming van onze bevolking, aldus spr., heeft hier echter een zeer positieve kant. Uitbreiding van de nijverheid wordt hierdoor niet alleen nood zakelijk, maar ook mogelijk ge maakt en hierbij ontwikkelen zich in ons volk krachten en ener gieën, waarvan het beste ver wacht mag worden. De ondernemer heeft in Ne derland een moeilijke weg te gaan. In Amerika en Duitsland b.v. staat de nijverheid in veel hoger aanzien dan bij ons. De Nederlandse ondernemer, aldus spr., heeft er een open oog voor, dat hij zijn werk moet verrich ten, staande in de sociale orde van zijn eigen tijd. De heer Twijnstra betreurde het zeer, dat bij de recente loonbesprekingen de beide partijen het onderling niet eens zijn kunnen worden. „Indien daardoor het onderlinge begrip tussen werkgevers en werknemers zou hebben geleden, dan zou dit ernstig te betreuren zijn. Maar ik acht dit niet waar schijnlijk 'en zeker geheel onno dig". Van de aangekondigde belas tingverlagingen verwachtte spr. een heilzame uitwerking, die zich voornamelijk zal doen gevoelen in de consumptieve sfeer. De in dustrialisatie zal echter meer ge baat zijn door een verdere verla ging van de te hoge marginale percentages. De liquiditeitspositie van vele kleine ondernemingen blijft echter zorgen baren en voor de eigenaars van een eenmans zaak sluit de overmatige pro gressie van de inkomstenbelas ting sparen voor het bedrijf prac- tisch uit. De thans aanhangige tariefsverlaging ondervangt dit bezwaar niet. Volgens spr. kan van een be langrijke tegemoetkoming aan 't bedrijfsleven pas worden gespro ken, wanneer de staats-uitgaven een belangrijk minder deel van 't nationale inkomen gaan opeisen dan de 29 procent van thans, te genover b.v. 16.5 procent van de periode 1935-1938. Vervolgens sprak de heer mr. J. W. Beijen, minister van Buiten landse Zaken, over „De rol van Nederland in de internationale politiek." De minister gaf prac- tische wenken vooral op econo misch terrein. Daarna behandelde de heer D. P. Spierenburg, lid van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor ko len en staal, feiten en perspectie ven van die K.S.G. In een wedstrijd van de voor ronden van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft Bel gië met 20 van Zweden gewon nen. De ruststand was I0. De wedstrijd werd gespeeld in het Heysel stadion voor ongeveer 45.000 toeschouwers. De leiding berustte bij de heer K. Schipper uit Groningen, bijgestaan door de heren A. P. Formanoy uit IJmui den en J. H. Martens uit Zeist die als grensrechters optraden. ALEXANDRIE, 8 Oct. De Egyptische regering heeft ex- koning Zog van Albanië verboden het land te verlaten. De ex-koning had reeds voor zich en zijn gezin passage geboekt op een Frans pas sagiersschip en zou 19 October a.s. naar Marseille zijn vertrokken. „Christ: Church' De beste wensen verge h zeilen de Liftmaster „Dr Ir Damme" van de K.L.M. vandaag en in de ko mende uren op zijn thans on der zo, grote belangstelling van vrijwel de gehele wereld ondernomen tocht naar Nieuw Zeeland. De lui van de K.L.M. zijn echter nuchtere lieden. Zij weten ook, hoe verklaarbaar achterafde zoveel grotere en intense belangstelling voor de Melbourne-race in 1934 was: toen waren de toch al be tekenende luchtvaarprestaties nog ware sensaties, vooral, wat Melbourne betreft, door de bijkomende lotgevallen van de „Uiver". Thans is vliegen min of meer een alledaagse zaak geworden en de K.L.M. gaat er van uit, dat het hier een gewone dienstvlucht be treft, zij het dan een, „met een feestelijk tintje". De Neder landse nuchterheid belet ons intussen niet, de K.L.M. dit maal een extra-wens mee te geven, omdat wij hoge ver wachtingen hebben van onze deelneming aan deze tocht. Bij de K.L.M. gaat het voor namelijk om de beproeving der mogelijkheden voor de efficiency, het comfort e.d., zodat nieuwe ervaring kan worden opgedaan voor vervol making van de service voor het vervoer door de lucht. Onze trots op de faam van het K.L.M.-wereldbedrijf zal er door stijgen! Er valt nog te wijzen op een merkwaardige uitlating van directeur Ples man, bij het afscheid van het gezelschap van „London-Air- port", toen hij zei, dat men maar niet enkel moest kijken op de kaart, waar de stad Christchurch gelegen is, maar ook op andere wijze Christ's Church (dat wil letterlijk zeg gen: Christus' Kerk) moest zoeken. Een treffende uitlating van Plesman, die moed geeft. Als leiders van onze grote on dernemingen met deze ge dachten bezield zijn, mogen wij met goede hoop en in diep vertrouwen bidden, dat Onze Lieve Heer de Liftmaster op zijn tocht naar Nieuw-Zeeland zal zegenen. Critiek op reis In de Haarlemse ge- meenteraad is niet- malse critiek geuit op een reis van zeven dagen van een deputatie van zes perso nen naar Kopenhagen, ten einde studie te maken van de inrichting van gymnastieklo kalen. Dat is nogal een gek geval, menen wij. Er is o.i. terecht opgemerkt, dat men over dit probleem al heel wat in ons eigen land kan waarne men, dat er veel literatuur over bestaat, en dat indien het nodig is, de nieuwste snuf jes op dit gebied persoonlijk te aanschouwen dit anders ge organiseerd kan worden. De technische organisatie van le raren heeft hier een taak, om dat de wijsheid, die wordt op gedaan, dan voor alle grote gemeenten kan gelden. Er is ook een Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en een Rijksinspectie voor Lichame lijke Opvoeding. Het was zo nodig, werd er gezegd, te gaan zien (in Kopenhagen!) of er verende of vaste vloeren moeten zijn, hoe de toestellen moeten worden opgeborgen enhoe men onder de douche moet staan!! Alsof in Nederland douches onbekend zijn! Het gebeurde in Haarlem is weer een staaltje van de wijze, waarop gemeentebestu ren soms hun doel voorbij streven en ontactische zetten kunnen doen, die gemakkelijk aanleiding geven tot (soms overmatige) openbare critiek. Bescheidenheid en soberheid passen in het organiseren van buitenlandse reizen, op kosten van de gemeenschap, als ze niet beslist noodzakelijk zijn in de mate, als Haarlem ze thans opzette. Van die besliste noodzakelijkheid is niets ge bleken. DELFT, 8 Oct. Hardnekkige geruchten deden in Delft de ronde dat voor de opnamen van de film „The True and the Brave" met Clark Gable een meisje met een kaalgeknipt hoofd nodig zou zijn. Voor duizend gulden zou het nog niet zijn gelukt een gegadigde hiervoor te vinden en thans zou reeds f1500.zijn geboden be nevens een pruik voor het „ge scalpeerde" slachtoffer. De heer C. Tobi, die belast is met het aannemen van figuranten, heeft het gerucht naar het rijk der fabelen verwezen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3