Lutherse Staatskerken in Zweden blijven leeg start de televisie bij de Zuiderburen K.L.M. Liftmaster favoriet in handicap-afdeling Hier maakt men plannen... Belgen bestellen Bij Drac RAD Christchurch-race begonnen Als eerste gestart schepen in buitenland Concordaat nog geldig? Lichtv 100 Nog 4 Pet van de bevolking nog regelmatig ter kerk Tafeltennis als lokmiddel Wie is Bata-baas Jan of Thomas? Op 31 October Toestellen met twaalf kanalen Tilburgse jeugd weer rustig program f Vrijdag 9 October 1953 STOCKHOLM, 8 October 1953 (K.N.P.) De kerken in Zweden blijven leeg. De belangstelling der officieel voor bijna 100% Protestantse bevolking voor de Lu therse Staatskerk is minimaal. De dominees preken des Zondags voor enkele getrouwen, hoofdzakelijk bejaarde mensen. Statistieken geven aan, dat ongeveer 4% van de volwassen bevolking van Zweden regelmatig ter kerke gaat. In de steden is de toestand wel bijzonder droevig; hier gaat slechts 1% des Zondags nog naar de kerk. Op het platteland is het slechts weinig beter. Niet lang ge leden celebreerde een Protestantse aartsbisschop te Visby een Mis voor zegge en schrijve twee personen. I. de die De grootste gemeente, Brannkerk te Stockholm, 130.000 leden heeft, telt ongeveer 500 kerkgangers. De jeugd komt bijna nooit in de kerk. Bij be paalde gelegenheden zijn de diensten goed bezocht, bijvoor beeld bij de confirmatie, op Kerstmorgen en Oudejaarsavond. Dat is traditie en aan tradities zijn de Zweden zeer gehecht. Met tafeltennis. De predikanten doen al het mogelijke om volk te trekkenen de jeugd te bewerken. Zij orga niseren gezelllige avondjes, par tijtjes, ronde-tafelconferenties en tafeltenniswedstrijden. Maar het helpt weinig. Heel wat dominees hebben het moeizame recrute- ringswerk opgegeven. Zij zijn ontmoedigd. Zij sloven zich uit voor de gemeente, bereiden zorg vuldig de Zondagspreek voor, maar de mensen blijven thuis Anderen gaan op de oude voet voort. Zij vinden, dat het geen zin heeft om jonge mensen met ping-pong tot Christus te bren gen. Interesse voor de kerk, op die manier gewekt, kan niet eer lijk zijn. Weer anderen zijn van mening, dat er iets rationeels moet gebeuren, maar wat? Zij zijn van mening, dat het volk de oude symbolen en de preek trant niet meer verstaat; het be grijpt niet waarom het gaat. De meesten zouden een grondige, nieuwe confirmatiecursus moeten volgen. Rationalisering van de diensten. Er is een tekort aan predi kanten ontstaan. Er zijn jaar lijks minstens 75 nieuwe nodig, maar er komen elk jaar onge veer slechts dertig ter beschik king. Een en ander heeft een rationalisering van de kerkdien sten gewenst gemaakt. Een spe ciale commissie van deskundigen heeft een nieuwe indeling van de pastoraten uitgewerkt. Bin nenkort zullen de kerkelijke autoriteiten het voorstel behan delen en het dan ter goedkeu ring aan de regering voorleggen. Het houdt in, dat er ongeveer 200 predikambten worden inge trokken. Dat betekent, dat er in 400 kerken op bepaalde Zonda gen geen dienst zal zijn. Op deze wijze denkt men ook het predi kantentekort te compenseren. Er is felle critiek geleverd op de nieuwe maatregelen, die een „be klemmend bewijs van de geeste- lij'ke armoede in het sociale Zwe- den" worden geacht. Ook ambtenaar. De Zweedse dominee heeft een drukke dagtaak. Behalve zielzor ger is hij ook ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Zodoende komt hij toch geregeld met zijn gemeenteleden in aanraking. Op elke vier a vijfduizend inwoners komt één predikant-ambtenaar Haags Gerechtshof deed uitspraak *.GRAVKNHAGE, 8 UCt. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen uitspraak ge daan irn de moeilijkheden yan het Bataeoncern en als rechthebben den aangewezen Marie Bata en Thomas Bata Junior. Toen de oprichter van het Ba taeoncern, Thomas Bata, in de dertiger jaren bij een vliegtuig ongeval om het leven kwam werd zijn halfbroer Jan directeur, daar de zoon van de omgekomene nog minderjarig was. Na de tweede wereldoorlog ont stonden er allerlei moeilijkheden over de vraag of de aandelen van de verschillende concernmaat- sühappijen nu aan de halfbroer dan wel aan Thomas Bata Junior toekwamen. Er werden verschillende proce dures over dit geval aanhangig gemaakt, onder meer in New- York, Zueridh, Amsterdam en 's-Gravenhage. Bij de uitspraken wie nu een bepaalde maatschappij vertegen woordigde trad nu eens de half broer dan' weer Thomas Junior als overwinnaar uit het strijd perk. Bij de behandeling voor de rechtbank alhier legde dit col lege indertijd aan Jan Bata een getuigenbewijs op, dat deze vreesde niet te kunnen leveren. Het gerechtshof heeft nu Marie Bata en Thomas Junior, die in Canada woonachtig zijn in het gelijk gesteld, ten koste van de halfbroer, die in Brazilië ver blijf houdt. De zaak werd teruggewezen naar de rechtbank ter verdere behandeling. voor. In dichtbevolkte streken en steden is hij de chef van een compleet kantoor, met assisten ten en administratief personeel en zalen voor de nodige plech tigheden. De opvattingen van het volk over de dominee en hoe hij moet zijn, lopen nogal uiteen. Heel wat predikanten, vooral de jon geren, trachten de Kerk en zich zelf te populariseren. Enkelen gaan er prat op, dat zij geen geheelonthouder zijn. Zij hebben in zoverre succes, dat de dorps genoten zeggen, dat zij mense lijk zijn, heel menselijk en zo gewoon. Vele dominees voelen er niets voor om rond en gemoede lijk met het volk om te gaan. Zij zijn bedacht op hun prestige en waardigheid. Dat is hier ook een zijde van het ambt. Het aan het werk zetten van leken is een ander middel om leven in de Kerk te brengen. Er zijn ker kelijke verenigingen opgericht, waarin een leek de godsdienst- land. oefeningen leidt. Het betreft hier gemeenten, die het zonder een vaste predikant moeten stellen. „Evangelie in colbert" noemen zij het. Over het algemeen is men er in kerkelijke kringen van over tuigd, dat het opleidingssysteem herzien en gemoderniseerd moet worden. Op de aanstaande ker kelijke conferentie, die in de herfst zal worden gehouden, wordt die kwestie ook onder ogen gezien. Blik naar Rome. In hun wanhoop en vaak ook uit overtuiging kijken vele Zweedse predikanten naar Rome. Onder hen zijn ettelijke, die 't kruisteken slaan, in stilte de Rozenkrans bidden en ijverig de katholieke leer bestuderen. Een vijfde van de 3.000 predikanten zou liturgische belangstelling hebben. Er zijn ruim 5.000 katho lieken in Zweden. Na de oorlog is hun aantal door de stroom van vluchtelingen uit Polen, de Bal- tische landen en Hongarije met 1000 toegenomen. Onwillekeurig is daardoor het katholieke missie werk geïntensiveerd. De positie van de katholieken in dit land is aanzienlijk sterker geworden sedert de recente opheffing van de oude beperkende bepalingen ten aanzien van „de vreemde godsdiensten". Thans is de alge mene vrijheid van godsdienst practisch een feit geworden. Zo mogen de katholieken o.a. nu ook kloosters bouwen in Zwe den. Hoewel de katholieken niet met een massale toeloop reke nen, zijn zij toch niet pessimis tisch. Volgens hen zullen enkele factoren het katholicisme in de hand werken. Zij wijzen op de liturgische stroming onder de predikanten, op de toenerpende bezwaren van vele Zweden tegen het heersende materialisme en tenslotte op de bekering van een aantal bekende figuren in het BRUSSEL, 8 Oct. Op 31 Oct. wordt de televisie in België offi cieel in gebruik genomen. Zes dagen per week de Maandag uitgezonderd, omdat ook televisie mensen wel eens willen rusten zullen Vlaamse programma's worden uitgezonden van half 8 's morgens tot half 10 's avonds en die in de Franse taal van half 9 's morgens tot half 11 's avonds. Behalve 't dagelijkse televisie journaal. het weerbericht en wel licht een korte documentaire film, worden wekelijks twee grote televisiespelen in de studio opgevoerd, terwijl bovendien twee heruitzendingen van luister spelen der buitenlandse zenders, alsmede twee filmprogramma's voorzien zijn. Op Zondagavond wordt een sportoverzicht uitge zonden. Wat het uitzenden van films betreft, wordt thans onderhan deld met de filmdealers. Waar schijnlijk zal het zo worden dat het NlR zich tegenover de bios coopdirecties verplicht geen speelfilms uit te zenden op Za terdag en Zondag. De bioscopen zullen waarschijnlijk het recht krijgen de televisiejournaals te vertonen op hun scherm. In de Belgische winkels wordt thans een honderdtal televisie toestellen. vervaardigd door een 20-tal firma's, aangeboden, die in prijs variëren van fr 13.000 tot £r. 60.000. Enkele merken zijn zodanig gebouwd, dat zij op een voudige wiize, na een kleine ver andering. de radio-uitzendingen met frequentie-modulatie kun nen opvangen. Het Belgische televisietoestel is intussen wel uniek in de wereld, omdat men er niet minder dan vier verschillende televisiestelsels mee kan opvangen, nl. het Euro pese stelsel met 625 lijnen, het Belgische met 625 lijnen voor de uitzendingen in het Vlaams, het Belgische met 819 lijnen voor de uitzendingen in het Frans en het stelsel met 819 lijnen dat in Frankrijk wordt gebruikt. Door eenvoudig een knop om te draai en. kan men van het ene op het andere stelsel overschakelen. De Belgische toestellen werden bovendien gebouwd voor 12 ka nalen, hetgeen betekent dat zij niet alleen alle tien de golfleng ten kunnen ontvangen, die bii het plan van Stockholm werden voorzien, doch tevens over een kanaal beschikken dat nodig bleek om Rijsel te kunnen op vangen en over een twaalfde kanaal, dat als reserve dient voor een eventuele nieuwe golflengte. De Belgen zullen met ingang van 31 October dus een keuze kunnen maken uit de volgende zenders: Lopik (Ned.) op kanaal 4, Eindhoven (Ned.) op kanaal 5. Langenberg (Duitsl.) op kanaal 7, Brussel Frans op kanaal 8, Brussel Vlaams op kanaal 10. Rijsel op kanaal 8. Antwerpen op kanaal 2 en Duik op kanaal 3. De ontvangst zal natuurlijk slechts goed zijn voor die tele visiezenders, die het gunstigst ge legen zijn voor het ontvangtoe stel in kwestie. Veemarkt Delft DELFT, 8 Oct Aangevoerd: 21 runderen, 28 nuchtere kalveren, 280 varkens, 501 biggen, 29 scha pen De prijzen waren: varekoeien 550875: nuchtere kalveren 40 50; biggen 3045; lopers 70110; drachtige zeugen 250325; run deren per kg slachtgew. 2.40— 2.60: magere varkens per kg lev. gew 1.701.80. De handel voor runderen was redelijk, voor varkens en biggen kalm. DE STEFANO NIET NAAR LONDEN DEN HAAG. 8 October De Stefano, die thans voor Real Ma drid speelt en door de speciale F.I.F.A.-commissie was gekozen voor de continentale ploeg, wel ke 21 October te Londen tegen Engeland uitkomt, zal in Spanje moeten blijven. De Columbiaanse Voetbal Bond heeft n.l. medege deeld, dat de kwestie met Spanie nog niet is opgelost, zodat deze speler eigenlijk nog niet voor Real Madrid mag spelen, het geen hij overigens elke week doet. Dit is thans een aangelegen heid geworden, welke tussen Co lumbia en Spanie dient te wor den geregeld. Zolang voor deze kwestie nog geen door beide par tijen aanvaarde oplossing is ge vonden. kan De Stefano ook niet in aanmerking komen voor een plaats in het F.I.F.A.-team. Grote Prijs van Nederland op 7 Juni Door de internationale automo biel federatie zijn de data voor de grote automobielwedstrijden in het seizoen 1954 als volgt vast gesteld: 7 Juni: Grote prijs van Nederland. 20 Juni: Grote prijs van België. 3 Juli: Grote prijs van Frankrijk. 17 Juli: Grote prijs van Groot- Brittannië. 1 Aug.: Grote prijs van Duitsland. 22 Aug.: Grote prijs van Zwit serland. 5 Sept.: Grote prijs van Italië. 24 Oct.: Grote prijs van Spanje. Nederlands smaldeel naar Noorwegen OSLO, 8 Oct.. Een Neder lands smaldeel zal van 17 tot 19 October Kristiansand in Zuid- Noorwegen bezoeken en vandaar voor een bezoek van drie dagen naar Bergen gaan. Het smaldeel bestaat uit de torpedobootjagers Evertsen en Kortenaer, de fregat ten van Amstel en de Bitter en de onderzeeërs Walrus en Zee leeuw. Verkeersministers bijeen 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. Op 15, 16 en 17 October zullen te Brussel West-Europese ministers van Verkeer samenkomen. Minis ter Algera zal juist gelegenheid hebben deze conferentie bij te wonen, daar het vliegtuig, dat hem en dr. Drees naar Nederland terugvoert, in Brussel op 14 dezer een landing zal maken. 18.000 GULDEN VERDUISTERD AMSTERDAM. 8 October Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 30-iarige boekhouder P. B. uit Bussum wegens verduistering van 18.000 gulden, die hij zich van een rij wielfirma te Hilversum met „al lerlei knoeierijen had toege- eigend", conform te vonnis van de rechtbank veroordeeld tot 12 maanden, waarvan 6 voorwaar delijk. De Officier van Justitie was in beroep gegaan. De Procu- reus-Generaai had bevestiging van het rechtbankvonnis geëist, echter zonder aftrek van de pre ventieve hechtenis. LONDEN 8 Oct. Om één minuut voor half zes is de F.H.-T.G.A. „Ir. Damme", „Liftmaster" van de K.L.M. van „London Airport" opgestegen, startend voor de handicap-race naar Christchurch. De Handley Page „Hastings C 3" van de Kon. Nieuw Zeelandse Lucht macht steeg om vier minuten over half zes op. De Vlckers „Viscount 700" van de B.E.A. is om negen minuten over half zes opgestegen. Tegen vjjf over half zeven stonden de „Canberra's" voor de snel heidsklasse in een rjj achter elkaar aan het begin van de startbaan. De eerste, de P.R. 7 met Wing Commander Hodges, steeg om vijf over half zeven. De tweede „Canberra"-machlne van de Kon. Engel se Luchtmacht vertrok om tien minuten over half zeven. Aan de stuurknuppel zat Flight Lieutenant Robert M. Furze, die de plaats had ingenomen van de oorspronkelijk aangewezen Squadron Leader Leslie G. Press, Squadron Leader Press kon niet van de partij zijn omdat hij verkouden was. De derde Canberra van de F.A.F. was om kwart voor zeven in de lucht, met aan het stuur de Flight Lieutenant Roland Burton en met als waarnemer Flight Lieutenant Donald H. Gannon. De twee „Canberra B 20" vliegtuigen van de Kon. Australische luchtmacht vertrokken vervolgens met tussen pozen van circa vijf minuten. HIJ KON NIET MEER RANGOON, 8 Oct. De stationschef in Myohaung ruim 600 km van Rangoon, aan de spoorlijn van Rangoon naar Mandalay. verloor enige tiid geleden zijn beide medewer kers. De een werd overge plaatst, de ander kreeg ziekte verlof. De chef deed of er niets aan de hand was en werkte door. 24 uur aan een stuk. Als het even kon deed hij een tukje, maar de 30 treinen, die per dag langs zijn stationnetje kwamen, ondervonden niet de minste last. Gisteren echter antwoordde Mayohaung niet op een tele grafische oproep. Toen men van hogerhand ging inspecte ren, ontdekte men dat het sta tion verlaten was. Eindelijk vond men de sta tionschef. „Ik kan niet meer", zei die. Hier volgt het verhaal van een speciale verslaggever bij het ver trek van de Liftmaster. Daar zitten we dan twee uur voor het vertrek in het passa- giersverblijf, waar niemand an ders toeggng heeft dan de reizi gers, eindelijk „onder ons" na de ellenlange procedure van douane- en andere formaliteiten, waaraan men op geen enkel vliegveld ontkomt en die nog steeds een handicap zijn voor het reizen door de lucht. Buiten brullen de motoren van de in- en uitgaande vliegtuigen en daar ginds aan de andere zijde staan de machines van de race. veilig op het afge zette deel. In de Engelse bladen stond de K.L.M. hedenmorgen in het middelpunt van de belang stelling en overal kon men groepsfoto's en „close ups" van de emigrantenmeisjes zien. De K.L.M. is thans zwaar favo riet in de handicap afdeling en er zijn nog weinigen die aan een Nederlandse overwinning twijfe len. De handicap van de „Viscount" is erg groot en de zwaarste con current is thans de „Hastings", die vanmorgen van het personeel nog een extra beurt kreeg en waar Nieuw Zeelandse piloten omheen liepen, kennelijk vastbe sloten zich niet zonder meer ge wonnen te geven. Straks verwacht men de hertog van Gloucester die de K.L.M.- machine als eerste het startsein zal geven. Daar klinkt een kort tikje op de microfoon en direct daarna klinkt het: „Willen de passagiers TILBURG, 8 Oct. Enige tijd geleden heeft een bende van ca. 50 jonge schavuiten de goede naam van Tilburg in opspraak gebracht door het bedrijven van allerlei wandaden. Zii noemden zich de „Riosbende". Naar wij van de zijde der Til burgse politie vernemen, zouden tal van aan deze jongens toege schreven voorvallen echter ook wel overdreven zijn. In geen ge val hebben volwassenen hierin de hand gehad. De kopstukken wa ren jongens van 18 of 19 jaar. De politie is de laatste weken streng opgetreden, het merendeel van de knapen is verhoord en van activiteit van de bende is volgens de hoofdcommissaris thans geen sprake meer. W.-Duitse Bondsdag zal zich met deze vraag bezighouden BONN. De vraag of het in 1933 door Hitler met het Vaticaan gesloten concordaat nog altijd rechtskracht zou bezitten, zal straks in de West-Duitse Bonds dag worden behandeld. De socia listische afgevaardigde Fritz Erler heeft aangekondigd, dat hij hier over de bondskanselier wil inter pelleren. De kwestie is actueel geworden sedert men in de nieu- we staat Baden-Wuerttemberg j Z0Ver is het nooit gekomen, want bezig is een nieuwe grondwet uit een hooggeplaatste Russische te werken, waarbij de christelijke journalist, die het land bezocht, partij de bijzondere tegenstand üet naar het verhaal wil ondervindt van de liberalen en j langs zijn neus weg de opmer- de socialisten, die slechts open- king vallen, dat zo iets zelfs in bare scholen op christelijke grond- zijn land niet bestond BOEDAPEST Toen enkele jaren geleden de geleide econo mie haar intrede deed in Honga rije, was het_ een moeilijke taak voor het regime, de zeer indivi dualistische Hongaren van 't al gemeen belang ervan te overtui gen; bepaalde verschijnselen op dit gebied zijn in dat land zelfs door ijverige volgelingen van de leringen van Marx nooit begre pen en hebben aanleiding gege ven tot grappen en gelach, maar eveneen® tot ergernis en wrevel. Dat waren de plannen en nor men op gebieden, waar de plan nenmakerij en het stellen van normen meer dan kunstmatig waren, zoals de normen voor een barbier, een postbeambte, de kruideniersbediende enz. Een norm voor een fabrieks arbeider en misschien zelfs voor een landarbeider, moge begrijpe lijk zijn, maar hoe kan b.v. een barbier de voorbijgangers er toe brengen binnen te komen en hun haar te laten knippen om hem te help.en het hem voorgeschreven „productiecijfer" te overschrij den? Een paar jaar geleden, toen de geleide economie in Hongarije ten troon werd verheven, heeft zelfs het gerucht gelopen, dat ook voor journalisten normen zouden worden vastgesteld, maar slag wensen. De christelijke partij heeft daarbij het argument ge bruikt, dat de bijzondere schooi op grond van het concordaat in geheel Duitsland zou moeten wor den toegelaten. Kort geleden hebben bepaalde overdrijvingen zelfs het officiële blad „Szabad Nep" geschokt. Het blad heeft o.a. uitvoerig verteld, hoe een naamdag het postkantoor van een kleine pro vinciestad moest helpen aan de voorgeschreven norm te voldoen. Paulus Kovacs, de bekwame en achtenswaardige partijsecretaris van S'zentendre, kwam op 29 Ju ni terug van een reis, welke hij zoals iedere functionaris, die een zo verantwoordelijke positie be kleedt betaamt, in de tijd van de oogst had gemaakt door het platte land. Bij zfjn thuiskomst vond hij op zijn schrijfbureau dozijnen tele grammen met de beste wensen voor zijn naamdag, afkomstig van functionarissen van het plaatse lijk bestuur, de arbeiders van 'n fabriek, het tractorstation, de MARX GRINNIKT IN ZIJN GRAF Hongaars-Russische Vereniging enz. Kameraad Kovacs was ver bijsterd. Hij was al vele jaren vergeten dat 29 Juni (het feest van Sint Petrus en Paulus) zijn naamdag was. Hoe kwam het dan dat zo goed als iedereen 't scheen te weten en er aan gedacht had? Er gebeurden toch zeker geen wonderen meer in dit land.... Terwijl hü nog naar de stapel telegrammen zat te staren, kwam Pista Bacsi, de oude postbeambte aan de deur om nog wat tele grammen af te geven. Hij scheen er meer van te weten en toen de partijsecretaris hem preste een verklaring te geven, zei hij: „Het is vanwege de norm....". U weet toch wel, kameraad secretaris, dat het plan moet worden uitge voerd. In de fabrieken wordt het plan uitgevoerd als men alle voorgeschreven goederen produ ceert en een postkantoor doet het door voldoende inkomsten te ma ken. Maar hoe ter wereld kan 'n postkantoor dat doen? Door post zegels te verkopen, pakjes te be zorgen en natuurlijk door mid del van telegrammen. De tele grammen vooral zijn van bijzon der belang want zij brengen veel geld in, als we tenminste 'n goed seizoen hebben. Een goed seizoen is voor ons, als er veel kinderen worden geboren of veel mensen dood gaan, als er veel werk van verjaardagen en naamdagen ge maakt wordt", legde de spraak zame oude postbeambte uit. Het plan moet worden uitge voerd. „Collega's, we moeten de men sen doordringen van het belang van telegrammen", had men Pista Bacsi en andere postbe ambten voorgehouden. „Wat kan een arme postbe ambte doen? We kunnen geen mensen doodmaken om meer condoleancetelegrammen te krij gen. Wij kunnen ook geen kin deren het leven schenken ter- wille van het plan. Maar er zijn gelukkig altijd verjaardagen en naamdagen", vervolgde de post beambte. En nu had een employé van het postkantoor elke organi satie, elke fabriek en elk kantoor in de stad opgebeld en voorge steld, kameraad Kovacs ter ge legenheid van zijn naamdag een gelukstelegram te sturen. „Een beetje hoffelijkheid en 'n beetje plandiscipline, dat is alles" zo besloot de postbeambte zijn uiteenzetting. De partijsecretaris wist vol gens „Szabad Nep" niet, waar hij het meest woedend op moest zijn: de telegrammen, de wijze, waar op het postkantoor meende „het plan" te moeten uitvoeren, of de disciplinaire maatregelen, die de loslippige postbeambte boven het hoofd hingen van de K.L.M.-Liftmaster be stemd voor Christchurch zich naar buiten begeven". Daar gaan ze dan één voor één met hun kof fertje in de hand, ernstig en rustig, zich volkomen bewust van de taak die ze vrijwillig op de schouders hebben genomen. „On der het groene licht door", de eerste stappen op weg naar het nieuwe land en een nieuwe toe komst. Moge dit groene licht de eerste wegwijzer zijn op het pad van geluk en voorspoed. We zitten in de Liftmaster. De bemanning is door dr. Plesman voorgesteld aan de hertog van Gloucester en gezagvoerder Koo- per houdt de stuurkolom stevig omkneld. Het is doodstil in het vliegtuig en om het veld zwaaien duizenden met zakdoeken. Nog evenen daar gaat de vlag omlaag. De luchtrace naar Christ- churche is begonnen. Een gewone commerciële vlucht, jawel, maar er zal toch even om .geknokt" moeten worden en dat zal gebeu ren op deze route van twintig duizend kilometers over wouden, zeeën en woestijnen. Ruim twee dagen en nachten in een welis waar comfortabele stoel, maar het is toch wat anders dan je bed thuis. Doch een race naar Christ church maken we maar één keer mee en het is de moeite waard de kans te hébben daar ginds aan de andere zijde van de aarde een jongen van tien. de Nederlandse vlag in top te zien gaan. De eerste opwinding van de start is voorbij. De 4800 P.K. van de vier motoren tezamen (op kruissnelheid) voeren ons lang zaam weg van de zacht rode streep rechts achter ons, waar de zon onder de horizon is verdwe nen. Voor in de cabine pakken de eerste en de tweede officier op de veldbedden een hazeslaapje en achterin werken de twee ste wards als paarden om het eerste maal gereed te maken. De stewards lopen heen en weer met bladen en als men het menu ziet, zal niemand van de honger omkomen: consommé van kip, varkenscotelet met cham pignons, aardbeien met suiker, gemberbollen en koffie. Straks zullen we op het vlieg veld Ciampino bij Rome landen. Als U mij vraagt of ik het idee heb in een race te zitten, moet ik daar beslist ontkennend op antwoorden en de Nederlan ders thuis zullen waarschijnlijk veel beter de spanning mee kun nen beleven dan wij hier in de Liftmaster, die ons natje en droogje op zijn tijd krijgen en alleen straks wat slaap tekort zullen komen. Middelerwijl zien we de lichten van Milaan onder ons doorglijden en het wordt wat koud. De Italianen weten dat ze de winter tegemoet gaan. Wij vliegen de zomer en daarna de lente in en dat op zichzelf is al een heerlijk gevoel. Even na Milaan lopen we eerste officier Griffith tegen het lijf. „Goed geslapen?", vragen we. „Een uurtje, maar ik ga de zaak nu even overnemen, zie je na Rome nog wel". En daarmee is de aard van deze etappe wel getekend. Grif fith en Aarts hebben geslapen, wij hebben gegeten, en tussen Rome en Bagdad zullen we een kopje koffie drinken met Griffith. Vier Britse toeristen vermist LONDEN, 8 Oct. De politie van een aantal landen zoekt naar vier Britse toeristen, van wie niets meer is vernomen sinds zij op 12 September met hun auto uit Napels vertrokken om naar hun land terug te keren. Het zijn de gehuwde vrouw Ruby Jones, die ziekelijk is, haar 24-jar. zoon Barry, een meisje van 20 jaar en BRUSSEL, 8 Oct. Volgens het Antwerpse blad „La Metro- pole" wordt thans uit Frankrijk bevestigd dat de Antwerpse „Compagnie Maritime Beige" bij de Franse scheepsbouwmaat schappij van Penhoet een bestel ling heeft geplaatst voor de bouw van een gemengde paketboot, be stemd voor de lijn Antwerpen- Lobito-Matadi (Belgische Congo) Het schip zal een lengte van 160 meter hebben en heeft de zelfde karakteristieken als de Franse paketboot „General Man- gin". Het schip zal in 1956 gereed komen en zal behalve 8000 ton goederen 300 passagiers kunnen vervoeren. La Metropole merkt hiertui op, dat het zeer begrijpelijk is. dat de Belgische rederijen schepen m Nederlandse hooggebergte- film met 2e prijs bekroond AMSTERDAM, 8 Oct. De 16 mm kleurenfilm, die de deel nemers aan de Nederlandse Andes expeditie 1952 (dr. C. G. Egeler, F. de Booy en Lionel Terray) tij dens hun tocht hebben gemaakt, is met vele andere vertoond op het internationale filmvestival in Toronto en daar in haar afdeling bekroond met de tweede prijs (120.000 lire). VADER VIERT GOUDEN BRUILOFT MEE BERGEN OP ZOOM, 8 Oct. Op Donderdag 29 October a.s. hoopt het echtpaar v. Overveldt- Schuurbiers, wonende aan de Ko renbeursstraat te Bergen op Zoom zijn gouden huwelijksfeest te vie ren. Een dergelijke gebeurtenis is de laatste tijd in Bergen op Zoom niet zeldzaam, maar een zeld zaamheid is wel het feit dat de vader van de gouden bruidegom nog in leven is en dat dit voor de tweede maal is dat hij een gouden huwelijksfeest van zijn kinderen meemaakt. Twee jaar geleden was zijn oudste dochter 50 jaar in de echt verenigd en thans is het zijn oudste zoon. Vader Jan van Over- veldt is thans 96 jaar en de oudste inwoner van Bergen op Zoom. STAKING BIJ REINIGING TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 8 October Zo goed als alle. n.l. ruim 130 chauffeurs van de hoofdstedelijke stadsreiniging hebben vanochtend hun werk neergelegd. Enkelen hunner hadden geweigerd uit voering te geven aan een op dracht het werk te verrichten van de stakende vrachtvaarders van publieke werken afd bestra tingen en daarvan onaangename gevolgen ondervonden. Hun col lega's, die eveneens zouden wei geren „besmet werk" te verrich ten. hebben zich met hen solidair verklaard door thans in staking te gaan. De directie van de dienst der stadsreiniging weigert het aan deze mensen opgedragen werk als „besmet" te erkennen. andere landen bestellen, wanneer men weet dat er tussen de offerte van de Franse maatschappij Pen hoet en de Antwerpse scheeps bouwmaatschappijen een verschil bestond van niet minder dan fr. 80 millioen Belgische francs. Te genover een dergelijk verschil, aldus het blad, is geen enkel argument steekhoudend. Volgens La Metropole is dit grote ver schil in hoofdzaak te wijten aan de te hoge lonen der arbeiders en de zware sociale lasten. Tenslotte weet het blad nog te melden, dat een der grootste Antwerpse scheepsbouwonderne- mingen thans een schip laat ma ken in Duitsland. Verduisterende ambtenaar veroordeeld •s-GRAVENHAGE. 8 October - De Haagse arrondissementsrecht bank heeft vanmorgen de 24-iari- ge assistent-comptabele ambte naar Th. H. de J. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en voor waardelijke ter beschikkingstel ling van de regering. De J. was ten laste gelegd, dat hjj in Maart van dit jaar bii de dienst verificatie van zee-instru menten te Wassenaar een bedrag van f 15.000 zou hebben verduis terd. De J. nam destijds voor korte tijd de taak van een afwezige ambtenaar waar. Hij eigende zich f 15.000 uit de kas toe en maak te daarvan in Antwerpen goede sier. Verdachte werd in Antwer pen gearresteerd en zat daar ze ven weken in voorarrest. Markt Barneveld BARNEVELD, 8 Oct. Pluimveemarkt: Aanvoer ca. 42.000 stuks. De handel in sladhtkippen was stug. Piepkuikens werden traag ver kocht tegen lagere prijzen. Prijzen: Slachtkippen, lichte rassen f 1.50—f 1.60, zware kip pen f 1.60f 1.70, piepkuikens f 2.15f 2.40, zware kuikens f 2.40f 2.50 per kg., overige per stuk: oude eenden f 0.80f 1.75, tamme konijnen f 2.50—f 6,75, tamme jonge duiven f 0.40-f 0.55. patrijzen oude f 1.00f 1.20, jon ge f 2.25—f2.40. Eiermarkt; Aanvoer ca. 1.900.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: kippen eieren f 18.70—f 19.25, algemene prijs f 19.00 per 100 stuks, kilo prijs kippeneieren f 3.04, hennen- eieren f 12.00f 16.00 per 100 stuks. Veluwse eierveiling „Barne- veld-Ede": Aanvoer ca. 950.000 stuks. Han- del zeer vlug. Prijzen: Eieren var 45/50 gram f 10.83—f 12.94, eie ren van 50/60 gram f 13.53— f 18.30, eieren van 60/67 grarr f 18.50—f 20.41 per 100 stuks. Varkensmarkt: Aanvoer ca. 160 stuks. Handt traag. Prijzen: biggen f 38.00- f 48.00, drachtige zeugen f 250.0 f 340.00 per stuk. Kaasmarkt: Aanvoer 3 partijen boerenkaas Handel vlug. Prijzen: f 2.14— f 2.16 per kg. Vandaag is het geheel Europ regen. Somni getuige zijn meer. Als je doen, zegt mei zijn, die niet nauwkeurig kij vallende sterrei naam zich bewogen. Het was alsof afkomstig waren, punt (radiant) be kop van het sten. Men geeft daarom ren van 9 October draconiden. Wat gebeurt er een meteoor zien? schijnsel speelt zie! hoogte in de dam] aarde omringt, onge meter boven het Een klein brokje steen of metaal (een komt met grote sne 10 en 100 kilometer aanvliegen en dr kring binnen. Het weg de talloze atomen en molecu lucht bestaat. Er botsingen plaats; gen wordt een wc gevende atomen gi brokje steen of me wordt door het m gesleurd en zo onl streep die wij aan Het lichtverschijnsel neer door de vele meteoriet zodanig dat hij in vele kleii een valt. Soms bl paalde plaatsen lich men achter. In dat een nalichtend spoor dat soms vele second( blijft. De meeste meteoors maar heel klein, zijn millimeter groot en aantal milligrammen niet meer dan zandko: ze toch op een zo honderd of meer ons verwijderd zie. komt alleen doordat buitengewoon snel leggen in één second grote afstand af als een uur. Voordat het meteooi dampkring binnendror het evenals de grote baan om de teorietjes leiden ee lijk bestaan. Zij be: zaam hun baan om ze de aarde ontmoetei ZATERDAG 10 C HILVERSUM I. 4 24.00 KRO. 7.00 Nws; 7.10 Gra wijde muz; 7.45 Morg lit. kalender; 8.00 Nv ber; 8.15 Gram; 9.00 1 9.35 Waterst; 9.40 V.d. kleuters; 10.15 Idem; 11.00 V. d. z Vocaal dubbel kwart; lus; 12.03 Promenade Land- en tuir 12.33 Zang en piano; ork.; 12.55 Zonnewijzer en kath. nws; 13.20 A 13.50 Gram.; 14.00 14.10 Pianospel; 14.20 14.40 Dameskoor; 15. van letteren en kunsten gelconc. (met inleidin Gevar. muz; 16.20 „De Hollander," caus; 16 schoonheid van het Gre 17.00 V.d. jeugd; 17.50 Gevar. liedjes; 18.15 J weekoverz.; 18.25 Ork. Buitenl. correspondentie Nws; 19.10 Gram; 19 overz.; 19.30 Gram; 20 wone man; 20.30 „Li 20.50 Gram; 21.50 Act.; strijd in sterke verha Wij luiden de Zondag Nws; 23.15 Nws in 23.2224.00 Franse muz HILVERSUM II. 29 ^ARA; 10.00 VPR VARA; 19.30 VPR( 24.00 VARA. 7,7n0° Nws; 7-10 Gram; £ram: 8.00 Nws; onn P^sPeï; 8.55 V ,n il Gym- v.d. vrouw: Tiidlri. .Waterstandei ï'n nis «i UItgeschakeld, 1005Morgenwijding; ic 11lï8 de contin" Blaaskwint; 12.00 Land- en tuinbol U- G^m: 13 00 Nws 13 Dansmuz; 13 Krfi'V400 Reemedns „Kopenhagen, Parijs van 15 te k5': 14 50 Vo1 45-15 „Van de wieg tot list-5 'ift nn° Accordeonor Kamor Muzikale ca Kamerork. en solist; 17 Nwsnaen I7'30 GeVar' 1840 I c°pm.; 18.20 :„40. Negenngsuitz.: ArtktL,Weo.terSe Defens Senarf^f 1 dentr CaUS: 1940 ten* Wereld' waarin h tendom ontstond," caus- 1 "eek," caus;' 20 0o 'n ^evar. Progr.; 22.00 So On£l 15 Weense Nws ?3 faPaon,nenn'' hoors Ws' 23-15—24.00 Gram.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4