Grole kinder optocht werd geslaagd experiment 8 October-concert van Orpheus Drukke feestdag Grandioos vuurwerk Handige van 't Hof won 8 October-course met geslaagd programma 155 OM DE TWEE JAAR: Reclame in optocht Waardig sluitstuk ciaalzaak Uitvoering EL" besluit 8 October-vereniging Enorm veel publiek op de been Met medewerking van De Minnestreelen Alkmaarse dank Vrijdag 9 October 1953 Pagina 7 abywol 2.89 antwol 4.49 not, ieid Naast V D eelver. „Nut en AG 11 en DINS- oering in de zaal 't Veld N.Niedorp dramatische spel: Lugt (s. Plaatsverkoop al - BAL NA ALKMAAR Het was zo omstreeks kwart voor twee, toen de weergoden als spelbrekers dreigden op te treden, juist op liet moment dat de grote kinderoptocht, waarin ruim 1000 kinderen meeliepen, op het Doelenveld werd opgesteld en gereedgemaakt voor liet vertrek om half drie. Zou liet hoogtepunt van de dag in liet water vallen? Gelukkig is dat niet gebeurd. Sommige kinderen kwamen wel niet helemaal droog over, papieren pakjes werden wat verfomfaaid door het malse regenbuitje, dat onge veer een half uur aanhield en de regen maakte tal van kleedjes vlekkerig (wat gaf het? Hoe bonter, hoe mooier maar tegen de tijd, dat de optocht moest uittrekken hernam het zachte herfstweer, waarover we ons de laatste dagen verwonderen, weer z'n heerschappij. Geslaagd experiment. De optocht was voor velen een openbaring. Hij had min of meer het karakter van een experiment, omdat nu immers de kinderen voor het volledig voormiddagver- maak van geheel de Alkmaarse burgerij moesten zorgen: we kun nen de Alkmaarse jeugd felicite ren met het succes, dat geleid heeft tot het besluit van de 8 October-vereniging, om een kin deroptocht als deze om de twee jaar op 8 October te houden, zo als de heer Cloeck na afloop bij de prijsuitreiking op het Doelen veld meedeelde. Er was onnoemelijk veel op te noemen zodat we dat onmogelijk kunnen! De jeugd had met enorm veel fantasie gewerkt; de sprook jesboeken zijn blijkbaar goed doorgeworsteld, want menig idee werd aan de bekende sprookjes ontleend. Wie heeft de kabouter tjes en de droomprinsesjes, de elfjes en allerlei ander soort sprookjesbos-bewoners geteld, al dan niet met versierde autopeds, fietsen en karretjes van allerlei makelij? Het was een bonte stoet die door de natte, glimmende straten van Alkmaar trok en bij het enorme publiek heeft „inge slagen." De kinderen hebben over belangstelling niet te klagen ge had Tienduizenden hebben langs de kant gestaan en dat was ook eigenlijk wel te verwachten, want iedereen wilde toch die plesante stoet zien van kinderen, die in hun spontaniteit een geamuseerde glimlach toverden op de gezich ten van al die grote mensen en soms zorgden voor een plotseling oplaaiende vrolijkheid of bewon dering, als een bijzonder goed ge troffen typering of een met nauw gezette zorgzaamheid vervaardigd costuum of versierde wagen als een handige blikvanger ineens al ler aandacht tot zich trok. Inder daad, orginaliteit was er zeker in deze kinderstoet, die in zijn opzet volkomen geslaagd mag heten. De kinderen hebben er veel werk van gemaakt en gezien het enthousi asme bij het grote publiek hebben zij eer van hun werk. En daar gingen dan de ontel bare, in kleuringe pakjes gesto ken Indiaantjes, zustertjes, boer tjes en boerinnetjes, bruidjes en bruidegoms (heel wat moeders hebben haar eigen bruidssluier versneden....), clowns en clown- innetjes! Voorop de Postharmonie en on middellijk daarachter de aller kleinsten; de ukkepukkies van amper-drie-turven-hoog hadden natuurlijk het meeste succes. De meest exotische creaties waren te kijk. Er liepen levende zuur- en kaneelstokken rond, heel moei zaam, omdat ze zich bijna niet bewegen konden, de Alkmaarse Kaasdragers waren er in verschil lende variaties, een ongekend aan tal cowboys was uit het Wilde Westen weggelopen, Poppey was er in hoogst eigen persoon, en de Alkmaarse Brandweer had tal van tweelingszusjes gekregen. Dan het Vendel van de Verken ners, waarachter de meisjesparen in allerlei kledijen van exotische kleuren en vormen, zelf vervaar digd van oude lappen, oude jur ken, oude pakken; het resultaat was verrassend. De Gidsen toon den een hike; ook in deze groep v aren de bruidsparen niet te tel len; er waren krantenmeisjes, van boven tot onder in krantenpapie ren jurkjes gestoken, prima bal lerina's en guitige omaatjes met kleinkinderen, vissers met echte ingrediënten; veel bijval oogstte de tonnen-wagen van de gemeen telijke reinigingsdienst in de groep jongens-paren. Groot ap plaus ging op, toen een heel klein clowntje en clowninnetje (hoe moet je het anders noemen?) in fleurige, keurige pakjes gestoken, parmantig in de stoet voortstap pend, voorbijkwamen; geen won der dat ze in de prijzen vielen. Vervolgens zorgde weer de Har monie Excelsior voor schetteren», de muziek en tromgeroffel, waar achter o.m. volgden een levende missiebus, een zwart kopje uit 'n levensgrote spaarpot; een uitbeel ding van de Alkmaarse jongens stad en van de opening van de Friese Brug, daarachter volgde op een wat men praalwagen zou kun nen noemen: een beeldschoon meisje in „hermelijnen" mantel, op een zetel, vergezeld van een harpbespeelster, kennelijk 'n per- Burcht, van Alkmaar (zullen we maar zeggen) met roofridders, ge wapend met zilveren zwaarden, (dat was wel nodig ook, want de Burcht van opgetrokken uit de zuiverste boerenkool), voorts was er de man aan de schand paal. die nog even een trekje mocht halen uit een lange Goud se pijp, en even daarachter volgde een aantal stoere knapen, in voet- balténue van papier: de welpen van Go Ahead. Hierna was de beurt aan St. Caecilia om een gedeelte van de stoet met muziek op te luisteren. Bij de grote groepen trokken vooral de aandacht de vissers van „Luctor et Emergo", de praal wagen van Nico Akkermans Koorklassen, wederom een beeld' schone jongedame met een enorm hoepelrok, waaruit guitige meis jesgezichten keken, een weiland met enorme kikkers, echt op zijn Hollands, de Jeugd van de Ko ningsweg in de vier jaargetijden, lente (drie zonnige meisjes), zo mer (strand en badpakjes), herfst (bruine blaren en kastanjes) en winter (bobslee, truien en dikke wollen mutsen, ook in de prijzen vallende Sneeuwwitje in hdar gla zen kistje, een deftige bruiloft, en een uitbeelding van het sprookje „De Wolf en de Zeven geitjes. De stoet werd gesloten door „De Speeltuin" een grote vrachtwagen met kinderen, die zich vermaakten aan wip en schommel en in de zandbak. Na afloop werden de prijzen uitgereikt op het Doelenveld. Alle deelnemende jongens en meisjes kregen een ferme tractatie. De prijzen bestonden uit niet te ^ver smaden speelgoederen. De heer Cloeck dankte alle jongens en meisjes hartelijk voor het werk, dat zij gepresteerd had- jaar Juliana Regina; 3. no. 387 Boer en Boerin; 4. no. 377 Meis jes van plezier, zich zelf ver sierd; 5. no. 392 Piggelmee en vrouw; 6. no. 303 De twee tuin mannetjes. In deze rubriek kreeg no. 308 een eervolle vermelding. Het wa ren. twee meisjes, in een paars kleedje en bloemenversiering. Jongens-Paren: 1. no. 433 rei nigingsdienst; 2. no. 434 Konink lijke Marine; 2. no. 447 Kabou ters; 4. no. 444 Groentenman met aanhang; 5. no. 431 Stadssmeden; 6. no. 435 Dik en Dun. Gemengde Paren; 1. no. 461 clown en zijn maatje; 2. no. 459 bokkewogen met boer en boerin; 3. no. 486 herfst. Groepen, minder dan 10 kinde ren: 1. 50.- Donald Duck; 2. 40.- Drie Kleine Kleutertjes; 3. 30.- Cowboys (no? 13); 4. 25.- Burcht van boerenkool; 5. 20.- Victorientje; 6. 15.- Duveltje in een doosje; 7. 10.- Dorus Rijkers; 8. 10.- Kaart spel (vier meisjeS: als schoppen, harten,, klaver en ruiten); 910.- Klokje van Zeven; Uur; 10. 10.- Zwaan Kleef Aan. In deze rubriek kreeg de mu- ziek-praalwagen no. 66 een eer volle vermelding. Grote wagens: 1. na 126, 60.- Vier jaargetijden kinderen Ko ningsweg; 2. no. .137, 40.- De Speeltuin. Burgemeester Mr. Dr. Wytema en echtgenote Mr. de Langede voorzitter van de 8-October- vereniging en vele andere leidende figuren op de historische feestdag luisteren naar het geen Jong Alkmaar ten gehore brengt. Wytema Jr. kijkt naar zijn kameraadjes. „Drie kleine kleutertjes, die zaten op een hek, boven op een hek". Ziehier een alleraardigste uitbeelding van dit bekende lied. Het is één van de vele verrassende vondsten van de spontane jeugd, sonificatie van de schone muziek, die voor een eervolle vermelding in aanmerking kwam. Eindeloze stoet En.... het eind was nog lang niet in zicht. Achter het vendel van de N.P.V. volgden nog: „Het klokje van zeven uur", een uit beelding van een huiselijke idyl le, als de kleintjes naar bed moeten; een ander aardig ding was „Drie kleine kleutertjes", drie schattige dreumesen op een hoog hek, die heel verwonderd de wereld inkeken en in al hun onwetendheid nog een prijs na afloop wegsleepten, ook.... de „Rattenvanger van Hameln" met heuse ratten met grote snorharen achter zich aan; Daarna kwamen tenslotte het praalbed van de ge storven Donald Duck met veel blauw en veel geel, en de red dingsboot van de K.N.Z.H.R.M. Dorus Rijkers uit Nieuwediep; Victorientje ontbrak niet in deze illustere rij van allegorische voorstellingen; Monus, de man van de maan reed mee in een heuse maan-raket, hier tussen door liep 'nog een Mexicaans Rumba-orkest, daarachter de 'den. Naar de mening van de be stuursleden van de Acht October- vereniging was de optocht een groot succes geweest. De prijs uitreiking had nog heel wat voe ten in de aarde, maar tenslotte kregen toch alle prijswinnaars hun prijs in handen. De uitslag luidt als volgt: Meisjes alleen: 1. no. 123 meisje met hoepelrok; 2. no. 149 met pad destoel versierde autoped; 3. no. 141 postzegelmeisje; 4. no. 10 Damè a la robe rouge met ver sierde fiets; 5. no. 148 meisje met parasol; 6. no. 17 Bianca; 7. no. 35 Meisje van plezier, zichzelf versierd; 8. no. 130 A.N.P.; 9. no. Ill jurkje van cigarettendoosjes; 10. no. 109 nog een postzegel meisje. Jongens alleen: 1. no. 294 herfst; 2. no. 233 Mickeij Mouse; 3. no. 270 Zuivelman, 4. no. 264 poppen- koopman; 5. no. 276 visser met kruik jenever; 6. no. 284 Atlas; 7. no. 262 Wonderdokter Kukerol; 8. no. 265 Slager en vrouw (met worst); 9. no. 242 Dominostenen; 10. no. 241 Cowboy. Meisjes-Paren: 1. no. 312 ma trone met gevolg; 2. no. 386 Vijf 59 ALKMAAR In het kader van de 8 October-viering werd tradi tie-getrouw in de Grote Kerk een concert gegeven door het Man nenkoor „Orpheus" o.l.v. Bram Keereweer. Ditmaal werd medewerking verleend door „De Minnestreelen" o.l.v. Hubert Cuypers, terwijl Piet' Kist aan het orgel voor de in strumentale begeleiding zorgde. Nadat Piet Kist het „Merck toch hoe sterek" van enkele zij den, behalve van de sterkste, had belicht, volgde het optreden van Orpheus. Zij begonnen met het enthou siast gezongen Victoria-lied. Diri gent Keereweer weet de muzi kale spanning op peil te houden, hetgeen goed te merken was in de omvangrijke „Scheepspraet" van Jac. Bonset. Een bijzonder diepe indruk op de aanwezigen maakte de Grego- riaanse melodie-'-uit" de 11de eeuw nJ-ij „Rosa Vernans", gezonge: I dóór liet knapenkoor. Het prachtige"' mëlïsma op di oe-klank kwam in deze ruimte uitzonderlijk goed. tot zijn recht In Popule Mens van da Vittoria kon het niet anders of de tenoren moesten op deze hoogte en vooral in het forte, wel geforceerd zin gen. In Erde v. V. J. Czojanek pres teerde Orpheus meer dan in het daarvoor gezongen 1' Orgue van L. de Rillé. vooral de stemming was hierin onzeker. Het jongensregister in Panis Angelicus v. C. Franck- (bew. Hub. Cuypers) klonk zuiver en Stabiel. „Gelukkig Vaderland", eveneens 'bewerkt door Cuypers werd door de heren buitengewoon markant ingezet. Een hoogtepunt zowel qua compositie als qua uitvoering be tekenden Tibur van Alph. Die- penbrock en .Trösterin Musik v. Ant. Bruckner, beide gezongen door Orpheus. Het optreden van de sopraan solist in „Der Vogel im Wald" v. W. Taubert veroorzaakte een ware beroering onder de aanwe zigen. Iedereen wilde dit knaapje zien. Het beschikte inderdaad over een vogelachtig timbre. Lentezang van Hub. Cuypers is een aangename, melodieuze com positie, waarvan het koor dan ook een perfecte weergave gaf. Het optreden van de Minnestre- len werd besloten met het ver stillende Gut' Abend, gut' Nacht van Joh. Brahms. Het door alle aanwezigen, in casu een overvolle kerk, gezon gen Wilhelmus, betekende het slot van dit rijk-genuanceerde concert. G. v. d. I. We durven niet ronduit beweren, dat tijdens 'de 8 October- feesten wanklanken zijn gehoord. Het publiek was de gehele dag opgetogen over hetgeen te zien en te horen was. Het is alleen jammer, dat de reclame tot in de puurste ontspanning en vermaak door moet dringen. Ook de kinderoptocht was hiervan niet vrij gebleven. Als een speelballon in een zak knikkers bevonden de aanprijzingen van bepaalde waren zich tussen de enthousiaste menigte kinderen, die onschuldig het onderwerp werd van misschien een aanloop tot een toekom stige reclamestunt. Overigens wordt een dag als 8-October toch al volop benut voor het aan de man brengen van bekende en onbekende producten, waarbij een zeer belangrijk deel in handen is van niet-Alkmaar der s! Voor militaire muziek ALKMAAR Tot besluit van een bijzonder geslaagde 8-Octo- berviering werd om half 10 'n groots vuurwerk afgestoken, dat mede door de bijzonder gunstig.e weersomsiandigheden een van de fraaiste vuurwerken werd van de laatste jaren. Een grote menigte mensen was samengestroomd op de Kanaal kade tegenover de Ringersfabriek be- vele Rasechte kaasdragers bieden de leden van Johan Willem Friso het traditionele kaasje aan. Mr. Schuurman was hierbij als voorzitter van het Herdenkingscomité de tolk van de Alkmaarse bevolking ■'eugdige spanning op de gezichtjes van de kinderen, die onder leiding van Nico Akker man voor het huis van de Burgemeester een aubade brachten. ALKMAAR Talloze promi nente rijders uit de Nederlandse wielerwereld lagen bij het in gaan Van de laatste ronde nog in een van vechtlust bruisend rpele- .ton bijeen. Stadionspeaker van Steenbergen spoot als een beze tene medewerkingsverzoeken naar de duizenden langs het parcours om de kleurige en fleurige sliert pedaalridders maar veilig over de eindstreep te zien glijden. Met de grootste snelheid van de middag werd. de laatste kilometer afge legd- en 't was de kwieke Arend van het Hof, die na een scherpe demarrage en een sprint als een wervelwind, juichend over de fi nishlijn zoefde, op enkele meters .gevolgd door een zich fel los- vechten-de Jan Ottenbrös. Het indrukwekkende eind was volkomen in overeenstemming met de sfeer van de gehele wed strijd. Hoe-wel de meeste ronden verreden werden in een gesloten peleton, was van verveling geen sprake. Van het begin af aan werd het wedstrijdbeeld beheerst door enkele vurige vechters, die de waakzaamheid der groten zwaar beproefden. Sluwe Frans Mahn sloop als een gewaar schuwde vos achter de elkaar afwisselende koplopers en de lan ge Hofland, ogenschijnlijk sloom en slungelig, als een pioenroos tussen pas ontloken asters, loer de met één oog voor zijn rivalen, op vette premies. De eerste sdhuchtere uitlooppoging werd ondernomen door Lute. Spoedig weer greep het nog bedaarde pe leton deze pionier. Een-zelfde lot onderging Kuitwaar-d, Edelen- bosch en Rol, totdat een groepje van vier zwoegers in de bocht LaatKoorstraat wegschoot en in uitstekende samenwerking 'n moeizaam verkregen voorsprong opvoerden tot die van een ge vaarlijk kaliber. De tegen deze locomotieven machteloos stamr pende massa worstelde zich ver geefs naar voren. Kranige Krijn Post en de pittige Mik trokken en scheurden aan de taaie sliert. Klaas S-lot, vaderlijk het voor beeld gevend, spoorde het moe dige groepje tot nog meer snel heid aan. Vele ronden duurde dit tot een nietig hondje, een u'it vele, zijn onuitwisbare hondenstempel op de wedstrijd drukte. Tijdens een onverwachte stoppartij slok te h-et ver-ademende peleton de ontsnapten op. Rustig draaiden de renners hun rondjes met ra zendsnelle tussen sprintjes om vette premies aan een bestem ming te helpen. Het leeuwendeel hieraan had de „verradelijke" Hofland, die ondanks zijn ronde achterstand onbetwistbaar mees ter was op de laatste honderd mejer voor de finish. Ook de waardevolle N.H.D.-prijs kwam in z'n beurs. De strijdlustige Slot nam telkens weer het initiatief tot een ontsnapping, alles zonder opzienbarende resu-lt-aten. Met 't verlopen van de strijd, groeide de spanning en het duurde tot de laatste hoek, toen van het Hof zijn faam bewees en alle gedane voorspellingen pas als al dan niet bewaarheid beschouwd konden worden. Uitslag: 1. A. van 't Hof, Sassenheim; 2. J. Ottenbrös, Alkmaar; 3. Rol Alkmaar; 4. Rabe; 5. Pauw, Ut recht; 6. Thiysse; 7. P. Peters, Haarlem; 8. Janissen; 9. K. Post, Halfweg; 10. de Vos. Suikerprijs K. Slot, Alkmaar. j en telkens weer klonk een wonderend „Qhhhuit kelen, wanneer weer een bijzon der fraai stuk zich 'in volle glo rie en kleur ontplooide. Daar tussen door spoten de suizende wentelende vuurpijlen omhoog, die hoog in de luOht, en door de gunstige wind, al kon men van wind bijna niet spreken, zo stil was het o-p de grond, dikwijls precies boven de talloze hoofden uiteenspatten in stralende ster renregens, die soms al hoog in de lucht, maar dikwijls ook p£s vlak boven de hoofden uitdoof den, en waarvan de nog na gloeiende resten met een zachte plof in het spiegelgladde donke re water van het kanaal neer kwamen. En na een serie van de meest uiteenlopende vuurpijlen werd dan weer een groot stuk ontsto ken aan de duistere overkant, en even daarna wentelden aan de staken meerdere vurige vonken spuitende wentelende zonnen boven en naast elkaar, een re gen van vuur en kleur uitstra lend, tot-dat de zonnen tenslotte de een na de ander knallend en sissend uiteenspatten, terwijl te gelijkertijd van alle kanten gloeiend rode of helgroene vuur stralen omhoog schoten. Daarop liet een bruisende wit te waterval haar waterstralen in het kan-aal neerkomen, en nau welijks was deze waterval „op gedroogd" of grote ballen Ben gaals vuur in verschillende helle kleuren zetten de omgeving in een lichte gloed. Een jager ver schoot zijn amunitie op een wit stralend buitelend sterren-beegt, dat tenslotte de jager overleefde, die daarop in elkaar slonk, en triest zijn geweer naar omlaag liet hangen. Een gillende keuken meid, die niet gilde, maar wel ontzettend hard langs een lijn heen en weer schoot, vormde eveneens een bijzonder gewaar deerde attractie. En telkens weer schoten na éen groot stuk vu rige pijlen de lucht in, en vorm den hoepelrokken van goudstra lend en witlichtend vuur boven de hoofden van de talrijken, die werkelijk genoten van een der gelijk vuurwerk. Ook de vlie gende scihotels waren van de partij, en tenslotte werd 't licht- festijn beslpten door een in grote letters n-aar voren komend „van Alkmaar de Victorie", dat omlijst werd door tal-loze wente lende zonnen en vurige tongen, die de donkere lucht inschoten en daar uit elkaar spatten. Grote -donkere rookwolken dre ven nog na het laatste stuk bo ven de daken van de feestvie rende stad. ALKMAAR. Op de avond van de achtste October terug ziende op de twee dagen feest, die Aikinaar aan de herdenking van het ontzet gewijd heeft, mo gen wij veilig constateren, dat het een geslaagd feest is ge weest. Het programma waarin dit maal de grote historische optocht niet voorkwam, was op uitste kende wijze opgevuld en ware de regen niet heel even een spel breker geweest dan had het pro gramma volledig afgewerkt kun nen worden. Nu kwam men even in tijdnood en moest de estafette voor de sportverenigin gen worden afgelast. De grote kinderoptocht was een waardige remplacant van de historische optocht. De Alkmaarse jeugd bleek over veel fantasie te be schikken en het geheel vond veel waardering -bij het duizendkoppi ge publiek. Ook de wielerronde mocht zich in de namiddag in een grote belangstelling verheugen en verliep in de beste orde, zonder dat zich ongelukken van ernstige aard voordeden. Gedurende de avond hebben de Alkmaarders tot laat de bloe metjes buiten gezet. De verlich te straten trokken veel bekijks; het concert in de Grote Kerk mocht zich in een druk bezoek verheugen en op de Kanaalkade was het tijdens het vuurwerk één dichte opeengepakte massa, die het lichtwonder in de don kere lucht aanschouwde. Daarna bleef het op de kermis en in de verschillende gelegenheden var. amusement, zoals Victory, Gul den Vlies en Wapen van Heems kerk nog heel lang, wij vermoe den wel tot sluitingstijd gezel lig druk. Aan het einde van de feest viering mag wel een compliment worden gemaakt aan het bestuur van de 8 Octobervereniging en zijn medewerkers in verschil lende commissies en aan de ver schillende gemeentediensten, zo als politie, liehtbedrijven en Ge meentewerken. Door aller een drachtige samenwerking mag op een welgeslaagde 8 Octobervie- ring worden teruggezien. Wij kunnen nu beginnen aan dé voorbereiding van het zevende stadseeuwfeest en de 8 October- viering 1954, die vanezlfsprekend in het teken van dit eeuwfeest zal staan. ■aifabrleken N.V. n levensloop, wordtin r NNH 228, ingewacht REDUCTIE BON -leek dames- ips, in wit, ille maten lale prijs 95 e I O bon bon REDUCTIE BON eszakdoeken, lurd fond, met weven randen, :eer fijn doekje lale prijs 35 c rlock dames- oles en >lrs, in wit, ïtige kwaliteit, i bijzonders lale prijs 1.85 REDUCTI BON linnen lakens, xtra groot, cm. breed, goede kwaliteit lale prijs 5.95

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7