K.L.M. Liftmaster wint eerste prijs handicap race BE A-Viscount werd tweede Tito bezigt dreigementen en rinkelt met de sabel i i Mars I Pracht prestatie voor de nationale luchtvaart Churchill houdt vast aan non-agressiepact Joeg o-Slavische eenheden naar Italiaanse grens Dagblad voor Alkmaar en omgeving De Kardinaal en de Bisschoppen van Nederland Onrust in legerplaatsen s s Kind gedood onder NACO-bus Nieuw voorste] inzake Korea Europese Jeugddag in Deu Haag Britse hertog dood aangetroffen Het geschil over Triest aan de winnende hand bij maar vooral in het dage leven. Drink daarom vol le melk. Dan staat U sterk ude en ziekte een aanval op Uw gezondheid. i Uw voorsprong - kies de »g voor gezonde en vóór- voeding. de 3 winstpunten: I gezondste voedsel e rijkste Inhoud t laagste prijs! REBUS N. fcening 588649 1 U heeft kans >ER één van terwijl U ons ïcember 1953. Illlllllllllllij ;sten de anderen ze maaltijd pre- at vol vreugde len geschept. Op echtige woorden waarbij ook r waren natuur- erstonden, maar Srog diende als geen enkel op- ons op aarde ilfs nog treffen- an die filmmen- n. Ze wilden >ten hem in alle iiiaiaiiiHiHifcV NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,26 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 10 ct per mw, mlnlmnm 2,50; in alle editie* 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 et, reap. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singe) 50, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. I 2220; Sehagoa, God. Gracht 19, tel. 45» K 2240. Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Maandag 12 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12905 I)e spanning, welke in het afgelopen weekend in ons land, in Engeland en elders in de wereld heerste, hoe de wedstrijd Londen-Christchurch zou af lopen, werd Zater dagavond gebroken, toen de eerste berichten binnenkwamen over de vlotte landing van de K.L.M.-Liftmaster „Dr Ir Dam me". De K.L.M. bleek met dit toestel de prijs 10.000 pond sterling in de handicaprace te hebben gewonnen. De officiële tijd van aankomst was 19.27 uur. De race was volbracht in 49 uur, 57 minuten en 13 secon den. De B.E.A.-Viscount arriveerde ruim 9 uren eerder, maar had tengevolge van de grotere handicap van zijn tegenstander slechts weinig kans op de eerste prijs. De tijd van de Viscount was 40 uur, 40 minuten en 26,4 seconde. Deze machine kreeg de tweede prijs van 3000 pond sterling. De gemiddelde snelheid van de Liftmaster bleek 445 km per uur; het toestel stond 3 uur en 13 minuten op de grond. gebroken. Steeds kwam de vraag ,.Weet u al iets?" of „Zijn ze er nog hiet?" of „Ik sta gewoon te springen van ongeduld". Berekend was dat de Liftmaster tegen kwart voor acht aan de finish kon zijn. Maar toen de klok reeds een half uur later aanwees begon men zich in alle stilte af te vragen of het nu toch nog op het laatste ogenblik zou zijn mis gegaan en of de geschiedenis van de Uiver zich zou gaan herhalen. Londen kwam aan de lijn. We waren doodstil. Maar in Enge land wist men ook nog van niets en de vraag, die Londen stelde, was al eender als die reeds was voorafgegaan. Zodra de eerste berichten via de radio en de telex bekend u-aren gemaakt, sloeg overal een enthousiasme los over de gemaakte vlucht en het behaalde resultaat van het K.L.M.- toestel. Kort na de bekendwording van de uitslag verzond fl.M. de Koningin een telegram naar de gezagvoerder van de Liftmaster, tvaarin aan allen de gelukwensen werden aan geboden met het behalen van de overwinning, terwijl Hare Majesteit in hetzelfde telegram Haar bewondering uitsprak voor de capaciteiten van de nationale luchtvaart. Inmiddels heerste er op Schiphol en ook pp het hoofdkantoor in Den Haag een grote spanning. De speciale verslaggever van het A.N.P. aan boord van de Lift master seinde, dat de organisatie op het vliegveld Harewood te wensen overliet op het moment, dat men was aangekomen. Er heerste nogal grote verwarring en de douaneformaliteiten namen vee! tijd in beslag. Bemanning en passagiers waren slaperig, maar overigens in de beste stem ming. Tijdens het ontbijt op het vliegveld werd officieel aan de bemanning medegedeeld dat de Liftmaster de prijs had gewon nen. Gezagvoerder Kooper zeide, dat het passeren van de eind streep op het vliegveld het op windendste moment van de wed strijd was. „Wij wisten toen reeds, dat wij de reis in minder dan 50 uren hadden volbracht. De ge zagvoerder heeft met de drie an dere piloten afgewisseld, eerste vlieger Griffith, de tweede vlie ger P. J. Aarts en de derde vlie ger J. Noomen, maar door de spanning had gezagvoerder Koo per van de 50 niet meer dan 4 uren kunnen slapen. Kort na het vertrek uit Rangoon werd ver nomen, dat de „Hastings" was uit gevallen. „Het speet me, dat het Nieuw- Zeelandse toestel was uitgevallen, want er was juist een aardige strijd tussen ons". Stewardes Rietje Kremer zeide, dat het voor haar een routinevlucht was ge weest. Slecht weer na Brisbane Op de laatste etappe van Bris bane naar de plaats van bestem ming had de Liftmaster met slecht weer te kampen. Twee vrouwelijke emigranten hadden nog een minder prettige ervaring; zij waren opgesloten in één van de toiletten, waaruit zij eerst na een half uur konden worden be vrijd. Op Schiphol Er was werkelijk iets van een tropische warmte in het pavil joen op Schiphol, toen Zaterdag avond mevrouw Kooper, de echt genote van de gezagvoerder van de „Ir Damme" met haar beide zoontjes Hansje en Koentje, en de vrouwen van de andere leden van de bemanning plus een hele familie genodigden het zaaltje kwamen bevolken, dat tot dus verre het domein was geweest van journalisten, radiomensen en al wat er bij hoorde. Tevoren was er druk met de stofzuigers gewerkt en waren de tafeltjes en stoelen weer netjes gerangschikt, zodat het paviljoen er weer mocht wezen. Bij de tapkast werden op de bladen vast de „drankjes" ge reed gezet en zoutjes, blokjes kaas en stukjes tvorst klaar ge maakt om bij het grote moment meteen de aanwezigen de nodige heildronken te kunnen laten doen, aldus onze eigen verslag gever. Spanning steeg De spanning steeg met de mi nuut. Toen om half acht bekend werd gemaakt dat de Liftmaster met zijn levende have Christ church bijna kon aanraken. Steeds nerveuzer werd er aan de siga retten getrokken, steeds opgewon dener werden de gesprekken en aldoor werd het in het kleine zaaltje warmer. De jupiterlampen van de filmmensen deden de temperatuur naar het tropische stijgen. In een vertrek pal naast de radiokamer hebben wij toen ons heil maar opgezocht. Boven dien kregen we op die manier het grote nieuws als eersten te horen. De twee telefoontoestellen in het kamertje rinkelden onaf- Toen kwam dat lauwe tele foontje uit de radiopost van de Rijks Luchtvaart Dienst: „Ze zijn om precies half acht geland en ze hebben over de hele afstand precies 50 uur gedaan" (officieel bleek later dat de juiste tijd 49 uur, 57 minuten en 13 seconden was over de 20.228 km. De ge middelde snelheid was 445 km). Onmiddellijk sprintte de onder directeur van de K.L.M., de heer J. J. van Balkom, met het pa piertje waarop de gegevens naar het paviljoen. Zweetdruppels pa relden er op zijn voorhoofd toen hij onder het helwitte licht van de filmlampen zijn hand opstak. Het werd doodstil (natuurlijk). „Dames en heren en de heer van Balkom keek naar de van spanning vertrokken gezichten van de vrouwen van de vliegers ik kan u vertellen, dat de „Ir Damme" precies om half acht in Christchurch is geland....". Een hoera, dat de glazen deed rinkelen, steeg op. „Ik vertel u verder, dat gezag voerder Kooper na precies 50 uur zijn machine aan de grond heeft gezet. Voordat hij vertrok had hij ons verteld de vlucht in 50 a 51 uur te kunnen doen. Ik zei tegen hem: „Je kunt niet gaan opschep pen voordat je het hebt gedaan". Maar Kooper heeft woord ge houden (Zie vervolg pagina 3) Cuming in Christchurch aangekomen CHRISTCHURCH, 12 Oct. Reu ter De Australische Wing- Commander Derek Cuming, wiens Canberra straalbommenwerper op de Cocoseilanden een lekke band kreeg, is Maandag te Christchurch aangekomen. SCHAGERBRUG. Zondag middag half 5 is het vier-jarig dochtertje van de familie G. Hon- dius in de Dubbele Buurt door een N.A.C.O.-bus overreden en kort daarop aan de bekomen ver wondingen bezweken. Het meisje was met nog 3 vriendinnetjes voor het huis terzijde van de weg aan het spelen. Plotseling stak het kind zonder op te zien de weg over. De buschauffeur poogde nog door het stuur om te gooien en uit alle macht te remmen een on geluk te voorkomen, doch dat mocht niet haten. Het kind werd door het voor wiel gegrepen en lag er precies onder, toen de bus stilstond. De vader van het slachtoffertje zag het ongeluk gebeuren en haalde de deerlijk verminkte kleine zelf onder het wiel vandaan, toen de bus achteruit reed. Kort nadat dr. van Slooten uit St. Maartensbrug ter plaatse verscheen, is de kleine in de ouderlijke woning overle den. Van communistische zijde (Reuter). Van gezaghebben de zijde is Zaterdag te Washing ton vernomen, dat de V.S. het aanbod der Chinese communisten om te Panmoendjon besprekingen te voeren over de voorgenomen politieke conferentie over Korea, waarschijnlijk zullen aanvaarden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde nog geen rechtstreeks commentaar geven, in afwachting van de ont vangst der nota via Zweedse diplomaten. De Europese Jeugddag is Za terdag in Den Haag besloten met een imposante fakkel optocht door de Haagse binnen stad, waaraan 5000 jongeren deelnamen Op het Binnenhof klonk verschillende malen de kreet „Een verenigd Europa". De Belgische staatsman Spaak sprak de jongeren toe. Op de bijeenkomst voerde o.m. Thijs Booy het woord. Op voorstel van de Italianen werd een tele gram verzonden aan H. M de Koningin. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Promena de-orkest van de Nederlandse Radio-Unie. OCTOBER Rozenkransmaand MARGATE, Engeland, 10 Oct. (Ass. Press) Premier Churchill heeft vandaag verklaard, dat hij de „stellige hoop" had, dat- een door Amerika gesteund non agressiepact tussen Oost en West een derde wereldoorlog zal ver hinderen. De 78-jarige staatsman het woord voerend op het partij congres van de conservatieven, deed opnieuw het voorstel voor een geheime informele hijeen- komst van de hoofden van de vier grote steden. dat allen tegen de agressor zou den optrekken, wie hij ook moge Deze foto, die radio- en telegrafisch naar Nederland werd overgebracht, toont gezag voerder Kooper en enige leden van de bemanning van de „Liftmaster", die bij de aankomst door een jongedame in Maorikledij werden verwelkomd, en die de gezagvoerder hier de Greenstonehanger omdoet. TAVISTOCK, Engeland, 11 Oct (Ass. Press). In de bossen vart zijn landgoed alhier is van daag de Hertog van Bedford die sinds Vrijdagmorgen vermist werd, dood aangetroffen. Hij bleek getroffen door een kogel uit zijn eigen jachtgeweer. De hertog van Bedford was multi- millionnair zijn, en dat het slachtoffer, groot of klein, geholpen zou worden. Sir Winston Churchill heeft te vens verklaard dat er thans vol doende Britse strijdkrachten in Engels-Guyana zijn geland, om orde en rust aldaar te verzeke ren. „Onze troepen zijn geest driftig ingehaald door de bewo ners van dit gebied, die zij ko men beschermen", aldus Winston Churchill. WONING UITGEBRAND TE KROMMENIE Zaterdagochtend om ongeveer tien uur is de woning van de fa milie P. Way aan de Wilhelmina- straat te Krommenie geheel door brand verwoest. Van de inboedel kon bijna niets worden gered. De belendende "twee percelen kregen zoveel vuur- en waterschade, zodat de bewoners tijdelijk een andere woning moest worden aangewe zen. De brand is ontstaan door dat een driejarig zoontje van de heer W. bij de kachel met luci fers zat te spelen. Plotseling ge raakte het behang in brand en het vuur greep zo snel om zich heen, dat mevrouw Way en haar zoontje ternauwernood aan het vuur kon den ontsnappen. aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid eh Gelovigen Zaligheid in den Heer. Beminde Gelovigen, In de afgelopen week is geheel de katholieke wereld opgeschrikt door de gebeurtenissen in Polen. De onwaardige en onrechtvaardige bejegening van een Kardinaal der Kerk heeft allerwegen protesten doen opgaan tegen een dergelijke, brute, beledigende handelwijze. Men wil de herder scheiden van de kudde en het hem onmogelijk maken om zijn kerk te leiden. Zo blijven de gelovigen achter zonder leidsman, die hun rechten verdedigde, ten prooi aan de vijanden van de Kerk, die hen afvallig willen maken van ons heilig geloof. Men zet Kardinaal en Bis schoppen gevangen als misdadigers, en hun enig misdrijf is, dat zij trouw zijn aan de Kerk en trouw aan Z.H. de Paus. Wij die in een vrij land leven, wij mogen onze lijdende broeders in het Oosten van Europa niet vergeten. Wij moeten God dankbaar zijn, dat wij ons heilig geloof in vrijheid, ongestoord kunnen beleven. En het besef van dat kostbare bezit zal ons er nog meer toe brengen om voor onze vervolgde broeders achter het ijzeren gordijn veel te bidden. Wij willen voor hen vragen trouw aan de H. Kerk. Wij willen voor hen vragen moed en standvastigheid in het belijden van het geloof. Wij willen voor hen vragen verlos sing uit hun lijden en vrijheid om hun geloof te beleven naar Gods wil. Nu in deze maand in alle kerken weer de October oefenin gen worden gehouden voor de vrijheid en de verheffing van onze Moeder de H. Kerk, nu sporen wij U dit jaar bijzonder aan, aan dit gezamenlijke gebed deel te nemen en het te bidden voor onze vervolgde broeders in Polen en de andere landen achter het ijzeren gordijn. Moge de Moedermaagd, die in Polen en de andere landen van het Oosten, zo vurig en godvruchtig wordt vereerd, door haar machtige voorspraak van haar goddelijke Zoon verkrijgen de vrijheid voor de Kerk en voor onze zo hevig lijdende broeders in Christus. Tevens staan Wij toe, dat op Zondag 11 October a.s. enkele uren het Allerheiligste ter aanbidding zal worden uitgesteld en wekken Wij de gelovigen op te komen bidden voor de vervolgden. Tegelijkertijd zullen onze gelovigen niet ver geten veel te bidden voor onze H. Vader de Paus, die zo smartelijk wordt getroffen door het lijden van zijn kin deren. Gegeven te Utrecht op Rozenkrans-Zondag, 4 October '53. f JOHANNES KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht f Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond f J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's Hertogenbosch t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda f Dr. J. M. J. A. HANSSEN, Bisschop-Coadjutor van Roermond. 21 DODEN IN CHILI SANTIAGO (Chili), 10 October (A.P.). Alhier heeft een bot sing plaats gevonden tussen een trein en een bus. 21 personen kwamen om het leven en 24 wer den gewond. Cs BELGRADO, 11 October (A.P.) In een felle rede heeft maarschalk Josep Broz Tito, president van Zuid- Slavië, vandaag woedend verklaard, dat hij zijn troepen de zone A van liet vrije gebied van Triëst zal laten bin nenrukken „op het ogenblik, dat Italië bezettingstroe pen in de stad laat binnenmarcheren." „Wat hebben de Westerse ge allieerden er bij te winnen als wij moeilijkheden met Italië krij gen?", vroeg Tito. Uitdagend zei hij: „Laat ons alleen optreden en eens zien wat er dan gebeurt". Ernstig verklaarde hij: „Er kan geen vrede tussen ons en de Italianen komen, omdat dit voor stel (het Anglo-Amerikaanse be sluit inzake Triëst) geen grond slag voor samenwerking met Ita lië vormt. Zij beseffen niet dat wij koelbloedig zijn en alles wat nodig is zullen doen". Tito onthulde, dat hij eenheden van het Zuidslavische leger, die na de recente manoeuvres goed geoefend waren en uitgerust met Amerikaanse wapens, tot dicht bij de Zuidslavisch-Italiaanse grens had laten oprukken. Hij temperde zijn woedende uit val met enige gematigde woorden. „Ondanks alles wat de laatste dagen gezegd is, zijn wij nog steeds bereid de Italianen de hand toe te steken en het zou belang rijk zijn indien Italië's bondge noten de Italianen hetzelfde te doen". adviseerden Reacties van het Westen De snelle en felle reactie van Tito heeft vele Westelijke waar nemers in Belgrado verrast. In Londense diplomatieke krin gen gelooft men, dat Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten presi dent Tito ernstig zullen waar schuwen, dat elke Zuidslavische militaire actie tegen de zóne ern stige gevolgen zou hebben. In dit verband herinnert Reuter er aan, dat Zuid-Slavië in het komende belastingjaar waarschijnlijk ruim 200 millioen dollar aan Ameri kaanse en 59 millioen aan steun uit andere westelijke landen zou ontvangen. Een woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde Zondag, dat de V.S. zich hóuden aan de Brits-Amerikaanse verklaring van 8 October, dat de Britse en Ame rikaanse troepen uit de zóne zul len worden teruggetrokken en het bestuur zal worden overge dragen aan Italië. De Legervoorlichtïngsdienst deelt mede: In de avond van 8 October j.l. is onder militairen in de le gerplaatsen 't Harde en Steenwij- kerwold onrust ontstaan. Deze onrust houdt verband met de nieuwe regeling van de bewe gingsvrijheid, doch het schijnt, dat overigens volkomen onjuiste geruchten omtrent een soldyver- Iaging er het hunne toe hebben bijgedragen. In eerstgenoemde legerplaats werden van een lokaal enige ruiten vernield, terwijl te Steen- wrjkerwold in de can tine met servies en lege flessen werd ge gooid. Een streng onderzoek is gaande. Ter toelichting diene nog dat tot nu toe iedere militair in de gelegenheid was elk weekend naar huis te gaan. Dit betekende dat gedurende het weekend van paraatheid niet kon worden ge sproken. Volgens de thans van kracht ziinde regeling is althans 5U pet. steeds aanwezig. In plaats van om de drie weken wordt bij de nieuwe regeling om de twee weken een zogenaamd lang week end verleend en wel Zaterdag 13.00 tot Maandag 24.00 uur. Trein had vertraging De trein, die gistermiddag om 17.13 uur uit Amsterdam (Cen traal Station) naar Rotterdam via Gouda was vertrokken, is even buiten het Amsterdamse station door het vastlopen van de remmen tot stilstand geko men. Dit gebeurde juist op de brug van de Oosterdoksluis. Aan gezien hier geen bovenleiding is, heeft men de trein moeten te rugtrekken naar Amsterdam, waar het defect spoedig was hersteld. Met een half uur ver traging vertrok de trein opnieuw

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1