Indonesische troepen door bende teruggeslagen Ram psl acli lof f er s laf bestolen Laatste bak zand opgespoten voor nieuwe Flakkee'se dijk ABDIJSIROOP Eerste Kamer dreigt minister met motie Als een duivelin jegens haar stiefkind Rechterzijde behaalt tien zetels meer N.AV.O.-vliegtuigen schieten met scherp Zweeds spion veroordeeld Opstand in Atjeh duurt voort V oetbaljaarboek 1953 verschenen Naar oplossing van oliegeschil De materiële oorlogsschade Christchurch-race anno 1952! De bedelaar, die f 4500.- verdiende De Noorse verkiezingen Brits kabinet bijeen Nieuwe buiikerlijn in Korea Demonstratie Tactische Luchtmacht Donderdag a.s. repatriëring? IN KOREA Aanhoudende hoest Nogmaals Beria Sirenes loeiden in wildernis van modder en water Woensdag 14 October 1953 Pagina 7 DJAKARTA, 13 Oct. Het gebied Meureudu aan de Oost kust van Atjeh is verleden week Vrijdag des ochtends om 5 uur plotseling aangevallen door een bende, die onder meer gewapend was met 8 brenguns en verscheidene mortieren. Een hierop volgend gevecht tussen de bende enerzijds en de politie en mobiele brigade anderzijds duurde 13 uur, waarna de laatsten moesten terugtrekken in de richting van Bireuen. De mobiele brigade en de politie verloren voorzover bekend 3 doden, terwijl 3 van hen gewond werden. de steun nodig van de Ulama's (godsdienstleraren) en kenners van de adat en geschiedenis van Zaterdagavond heeft een bende bij Takengeun in het binnenland een grote brand gesticht, waarbij 34 huizen verloren gingen. Vol gens een militaire woordvoerder hebben er de laatste tijd ver scheidene gevechten plaats ge had in het gebied van Bireun, waartegenover in Groot-Atjeh de activiteit van de bende vermin derde. De militaire woordvoer der zei verder, dat de wapens, die op de benden gevonden wor den, voor een groot deel van Japans model zijn. Er zijn ook zeer oude mortieren aangetroffen. Tengku Panglima Polem Mo hammed Ali, een Atjeher, die in de Nederlandse tijd, in de Ja panse tijd en in de eerste dagen van de Indonesische revolutie in Atjeh overheidsfuncties bekleed de, heeft aan de correspondent van P.I.-Aneta in Kotaradja ver klaard, dat de centrale regering tot nu toe geen houvast heeft met betrekking tot de ontwikkelingen in Atjeh, omdat zü niet over Atjeh-kenners beschikt. Hij be toogde, dat naast maatregelen om met wapens op te treden, voor lichting noodzakelijk is, „omdat de bevolking is misleid door on ruststokers, die de waarheid ver draaiden. Zij verklaarden name lijk, dat de republiek Indonesia tegen de Islam zou zijn en dit heeft de bevolking doen ontvlam men. De regering heeft daarom Bij de N.V. Uitgeversmaat schappij Elsevier te Amsterdam is dezer dagen verschenen het Voetbaljaarboek 1953. Het is al weer enige tijd gele den, dat deze nuttige naslagboe ken ieder jaar de voetballiefheb bers kwamen herinneren aan wat in het afgelopen seizoen gebeur de. Leo Pagano heeft deze ge woonte thans in ere hersteld en hij heeft dat voor de eerste keer met succes gedaan. Een schat van gegevens staat de lezer ter beschikking en op vrijwel ieder gebied van de „voetballerij' wordt hij volledig ingelicht. Vrij wel, want het moet ons van het hart, dat naast de zeer uitgebrei de beschouwing over de eerste klassers, er slechts weinig woor den zijn verspild aan de lagere KNVB clubs, om maar te zwij gen van de afdelingen. Terwijl toch daar het gros van Neder lands voetballers een onderkomen vindt. Misschien kan de schrijver (en we weten, dat hij juist het lagere voetbal een warm hart toedraagt) in zijn volgende pennevrucht daar een oplossing voor vinden. Iets minder over de eerste klassers, iets meer over ae lagere klassen, zou het voet baljaarboek tot een nog lezens waardiger en bovenal nuttiger cadeautje voor iedere voetbal liefhebber maken. Leo Pagano begint dit- boek met een opsomming van alle in ternationale ontmoetingen van het afgelopen jaar en van wat komen gaat. Via talrijke standen voert hij ons door de KNVB ge durende de twee laatste seizoe nen en middels een overzicht „van week tot week" neemt hij de eerste klassers zeer nauwkeu rig onder de loupe. Een soort sportencyclopaedie en een „van dag tot dag", waarin U alles te weten kunt komen over het afgelopen voetbalseizoen, maken het jaarboek tot een ge heel, dat iedere voetballer gaarne in zijn bezit zal hebben. Ir. van Emmenes schreef een kort voor woord. Wie tot 16 October bij zijn boekhandel inschrijft voor dit boek, betaalt f4.90, dat is een gulden goedkoper dan het boek in werkelijkheid gaat kosten. Atjeh". Inmiddels verschijnen in Kota radja geen kranten meer, omdat de twee bestaande bladen: „Ge- lora Massa" en „Tegas" finan ciële moeilijkheden hebben. De voorlichtingsdienst zal nu gesten cilde mededelingen uitgeven. TEHERAN, 13 Oct. „Niets staat het hervatten van de diplo matieke betrekkingen tussen Per- zië en Engeland meer in de weg", zo hebben twee leden van de Hoge Olieraad in Perzië Dinsdag verklaard. Op een desbetreffende vraag van een speciale correspondent van AFP antwoordden zij dat zij het oprichten voorzagen van een internationale maatschappij, die belast zou worden met de ver koop van de Perzische olie op de buitenlandse markten, terwijl de exploitatie te Abadan geheel in handen zou blijven van een Per zische maatschappij CVan onze parlementaire redactie) Een precisie-bombardement van klare, overtuigende argu menten heeft Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer weinig overgelaten van het juridisch kunststukje, waarmee het minis terie van Financiën de bezwaren van de Kamer tegen het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogs schade heeft proberen te omzeilen. „Onaanvaardbaar en weinig eleganttvas het oordeel van de meerderheid der Kamer en prof. Molenaar (V.V.D.) kondigde zelfs aan, dat hij met een motie zou komen, indien de minister zijn wets voorstel niet zou tvijzigen. Bedoeld wetsontwerp, dat tus- heer In 't Veld, drong er bij sen de Staat en de molestverze- keringen een schadevergoedings regeling tot stand wil brengen voor geleden oorlogsschade, heeft Financiën tot dusverre weinig geluk aangebracht. De parlemen taire behandeling er van loopt al meer dan drie jaar en een po ging om de oppositie te doorbre ken is reeds eenmaal bekocht met een bestraffende tik op de ministeriële vingers van - het scheidsgerecht. Ditmaal richtten de bezwaren van de Kamer zich tegen het wetsartikel, dat de mo gelijkheid openlaat een oorlogs slachtoffer meer vergoeding te geven dan waar hij recht op heeft. De juristen van het de partement hadden dit gevaar ook wel voorzien, maar hun oplos sing, een ministeriële beschikking, vond geen genade in de ogen van verscheidene senatoren. De heer Kraayvanger (K.V.P.) adviseerde de minister zijn wets voorstel te wijzigen. „Wanneer U voor de tweede maal door het scheidsgerecht in het ongelijk wordt gesteld, zal aan het gezag van de overheid afbreuk worden gedaan." Ook 's ministers partijgenoot, de socialistische woordvoerder, de CHRISTCHURCH, 13 Oct. In Christchurch is men tot de ont dekking gekomen dat enige dui zenden van de zestigduizend spe ciale enveloppen, die uit Neder land met de „ir. Damme" zijn meegestuurd, in hun poststempel het jaartal 1952 in plaats van 1953 dragen. De „koers" van deze enveloppen is op het ogenblik vier gulden. Een tweede onthul ling die vandaag werd gedaan, is dat tijdens de landing in Darwin een vogel in een der motoren te recht is gekomen. Er ontstond alleen maar enige schade aan de koelribben van de motor. De bemanning van de „Damme" heeft vandaag een bustochtje ge maakt, waarbij ook Captain Wal ker, derde prijswinnaar van de Melbourne-race, van de partij was. Verder is iedereen zeer ver moeid door een overvloed aan festiviteiten en een daaruit voort vloeiend gebrek aan slaap. Een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan 10 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van het Genootschap eiste gistermorgen mr. Rosingh tegen de 39-jarige S. V. uit Enschede wegens mis handeling van haar stiefkind Jantje N. Enige jaren geleden heeft deze vrouw, zo memoreerde de officier in zijn requisitoir, een van de kinderen zeer ernstig mis handeld en het kind stierf niet lang daarna. Ze schijnt niets geleerd te heb ben en is rustig doorgegaan. Keer op keer kwam Jantje, die het vooral moest verduren, bij de i"ie,n en toonde dan blauwe plekken. Nu is de maat vol, en daarom werd deze vrouw voor het gerecht geroepen. Haar was ten laste gelegd, dat ze op 17 April Jantje had ge trapt, althans pijnlijk had getrof fen. Het kind had boodschappen fedaan en de hengsels van de oodschappentas waren gebroken. Jantje zou toen een geduchte tuchtiging hebben gekregen. „Je bent stiefmoeder en dat blijf je", voerde de vrouw als verdediging aan. Waarop de rechtbank onmiddellijk repliceer de met: „Daarom hoef je je stief kind toch niet te mishandelen." De buurvrouw kwam getuigen. „Als een beest is ze voor de kin deren." „Beledig de beesten niet", zei een van de rechters, „praat liever over een duivelin". De uitgebrachte rapporten ver tellen echter ook wel goede din gen van deze stiefmoeder. Ze voedt de kinderen goed op en deze zien er ook altijd netjes uit. Daarentegen is ze ruw, agressief, prikkelbaar en driftig. Uitspraak over 14 dagen. minister op aan „verstandig'1 zijn. de te Behalve bedoeld bezwaar had prof. Molenaar, die in dit debat de spits afbeet, nog tal van an dere bedenkingen tegen het wets ontwerp. Zijn oppositie op deze punten vond echter weinig mede standers, hetgeen wellicht te wij ten was aan de ingewikkeldheid der materie, die, zoals een niet- specialist als prof. Hellema (A.R.) eerlijk verklaard, eigenlijk te moeilijk is om haar geheel te door gronden. Minister van der Kieft zal de Kamer Woensdagmorgen ant woorden. Hij zal het niet gemak kelijk hebben want zijn wetsont werp wordt alleen gesteund door de P.v.d.A.-fractie die ondanks bezwaren niet zal tegenstemmen en door de heer Pollema (C.H. U.), naar wiens oordeel het staatsrechtelijk onjuist is dat de Eerste Kamer een minister een wetswijziging opdringt. ROTTERDAM, 13 Oct. „Het is net een bedelaar uit de Drei Groschenopera, die er zijn beroep van heeft ge maakt". Zo sprak vanochtend mr. J. B. Hubrecht over zijn cliënt, de 29-jarige metselaar J. M. uit Haarlem, die zich voor de rechtbank te Rotterdam had te verantwoorden. Deze had in de afgelopen jaren zich in diverse Schie- damse en Rotterdamse café's vertoond waarbij hij simuleer de doofstom en mank te zijn. Hij liet de bezoekers een kaart zien, waarop gedrukt stond, dat hij geen bedelaar, maar slachtoffer van een con centratiekamp was en dat hij van f 24.80 zijn moeder, vier zusjes en twee broertjes moest onderhouden. Verdachte zei alleen op Za terdagavonden te hebben „ge- werkr'. Hij had de kaartjes ook in het Spaans, Frans en Engels voorradig. „In drie jaar ontving hij op Zaterdagavonden in totaal f 4.500,merkte de officier van justitie op, die van een „goede bron van inkomsten" sprak. Doordat men hem er gens zag praten en gesticule ren is de zaak uitgekomen. De officier eiste een gevangenis straf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Zonnehuis-programma voor niet-katholieken Het najaars-programma 1953 van het „Zonnehuis", Sweelinck- laan 12 te Bilthoven. bestaande uit voordrachten voor niet-katho- lieken is: Zondag 18 October: R. P. Jac de Rooy S.J., Nijmegen, 15 uur, voordracht: Het Evangelie, de ontmoeting van de mens met God; Jul. Jongenelen, Utrecht, 18.30 uur: Voordracht met licht beelden: Het Evangelie geschre ven in steen. Zondag 29 November: Dr. P. Ellerbeck S.J., Nijmegen. Twee voordrachten over het Symbool: 15 uur Het symbool in de gods diensten; 18.30 uur Het sacrament als symbool. Vrijdagavond tot Dinsdagmor gen 1822 December. Dagen van geestelijke verdieping voor niet- katholieke dames en meisjes, door Dr. M. Smits van Waes- berghe S.J. Donderdagmiddag tot Zondag avond 2427 December. Kerst viering in het Zonnehuis: o.m. uitleg der plechtigheden, Nacht mis in de parochiekerk, huise lijke viering. Zondag 27 December. Dr. W. Theunissen, 's-Hertogenboseh, 15 uur: Kerstmiddag met Russische ikonen en muziek- Zaterdagavond tot Woensdag morgen 26 Januari 1954: Dagen van geestelijke verdieping voor dames en meisjes, die in de laat ste jaren katholiek zijn gewor den, door R. P. J. van der Steegt M.S.F. Bovendien de gehele winter gelegenheid enige dagen door te brengen in katholiek milieu. ROTTERDAM, 13 Oct. „De door de watersnood vernielde huizen hebben veel oneerlijke figuren uit de grote steden aan getrokken", zei vanochtend de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank, waarvoor vier Hagenaars terechtstonden, te we ten de 23-jarige havenarbeider W. van D., de 25 jarige los-werk- man P. K„ de 41 jarige muzikant D. T. en de 32 jarige koopman D. A. B. Enige inwoners van Oude Ton- ge, die door de watersnood hun huizen moesten verlaten, ontdek ten naderhand, dat stukken dak goot, kranen, loden pijpen, haard kachels, en nog andere dingen waren verdwenen. Ze deden aan gifte bij de politie. De spullen werden teruggevon den op een vrachtauto waarin de vier mannen die door de Haagse recherche werd aangehou den. Voor de rechtbank vertelden de Hagenaars, dat zij naar Oude Tonge waren gegaan om oude materialen op te kopen. Een gemene diefstal noemde de officier van justitie het plun deren van overstromingsslacht offers. Hij eiste tegen van D. en K. gevangenisstraffen van resp. tien maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk, en drie maanden zonder aftrek. De twee anderen was heling ten laste gelegd, want T. zou al- Veemarkt Groningen GRONINGEN, 13 Oct Kalf- en melkkoeien: le soort 975 1025, 2e soort 825900, 3e soort 700—775; kalfvaarzen 800825, 625675; vare koeien 675725, 500—625: stieren 2.15—2.20, 1.90 2.00 per kg slachtgewicht; kal veren en pinken 150500; slacht vee 2.32—2.36. 2.00—2.20, 1.80— 1.85 per kg slachtgewicht; weide- schapen 6590; vette lammeren 6578; vette schapen 75100; loopvarkens 5080; biggen 3640 3034; vette varkens 1.861.90, 1.681.80 per kg levend gewicht; zouters 1.751.78 per kg levend gewicht. Aanvoer: 722 runderen, 263 kal veren, 1606 schapen, 540 varkens, 548 biggen, 17 paarden, 42 bok ken en geiten. Totaal 3838 stuks. OSLO, 13 Oct. De socialisten hebben bij de gisteren gehouden parlementsverkiezingen zo goed als zeker de helft van het aantal zetels in het parlement veroverd, dat 150 afgevaardigden telt. De socialisten, die in het oude Storting 85 zetels bezetten, ma ken nog een kleine kans op nog drie zetels. De conservatieve partij heeft reeds drie zetels meer veroverd dan de 23 zetels, welke zij in het oude parlement bezetten. De grote „verliezers waren de liberalen, die waarschijnlijk een derde van hun oude zetelaantal van 21 zullen verliezen. De socialistische premier Os car Throp was zeer ingenomen met de bijna volledige uitslag. In een verklaring zei hij de uitslag te zien als „een mandaat voor de labour partij haar constructieve leen als chauffeur hebben gefun geerd en B. zou niet hebben mee geholpen de gestolen spullen naar de auto te dragen. De eis tegen de muzikant was vier maanden met aftrek en tegen B. acht maanden met aftrek, waarvan 140 dagen voorwaarde lijk. De raadslieden van de laat ste twee verdachten vroegen on middellijke invrijheidstelling, welk verzoek de rechtbank in willigde. Uitspraak over veertien dagen. Graanbeurs Groningen GRONINGEN, 13 Oct. Bin nenlandse granen (prijzen per 100 kg voor boerenpartijen franco Groningen, incl. provisie): rode tarwe 2226.05, witte tarwe 22 26.25, rogge 19.2519.75, rogge extra 19.7520.25, wintergerst 21 22.25, idem extra 22.2523, zo- mergerst 22.5023, idem extra 23 23.25, witte haver 18.2520, id. extra 2021.25, groene erwten 40.3049.30. bruine bonen 70.50 85.50, paardenbonen 30.3031.30, duivenbonen 35.3043.30. karwij- zaad, oud 6572, idem nieuw 50 68.50, geel mosterdzaad 40.40— 71.40, kanariezaad 35.3539.35, blauwmaanzaad 100.50127.50. LONDEN, 13 Oct. (A.P.) On der voorzitterschap van Chur chill is het Britse kabinet van daag bijeen gekomen om de be palingen goed te keuren van een nieuwe Westelijke uitnodiging aan Rusland voor het bijwonen van een viermogendhedenconfe- rentie van de Ministers van Bui tenlandse Zaken inzake Duits land en Oostenrijk op ongeveer 9 November. Tevens zullen in deze behan deld worden: Triëst en Brits Guyana. Amerikaanse, Britse en Franse diplomaten treffen tezelfdertijd schikkingen om morgen op het Foreign Office bijeen te komen ten einde de laatste hand te leg gen aan de nota's die later deze week naar Moskou verzonden zullen worden. WASHINGTON, 13 Oct. De plaatsvervangende Minister van Defensie John Hannah heeft gis teren meegedeeld, dat de Ameri kaanse troepen in Korea een nieuwe defensielijn opbouwen met het oog op het eventueel op nieuw uitbreken van de strijd. Hij vertelde in een interview, dat er „een geheel nieuw verde digingsstelsel met bunkers,ob servatieposten, artilleriestellin gen enz. wordt aangelegd". „Gedurende de eerstkomende twee a drie maanden zal ieder een het erg druk hebben", zei hij. MATTHEWS BE-EDIGD WASHINGTON, 13 Oct. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken H. Freeman Matthews is gisteren beëdigd als Amerikaans ambassadeur in Ne derland. Hij deelde aan de pers mee, dat hij begin of half No vember naar Den Haag zou gaan. PRINS BERNHARD ZENDT TELEGRAM aan ir. Maris 's-GRAVENHAGE. 13 Oct. Prins Bernhard heeft als voorzit ter van het Nationale Rampen fonds een telegram gericht aan ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Dit telegram luidt als volgt: „De bestuurders van het Natio naal Rampenfonds, in vergade ring bijeen, stellen er prijs op U te doen weten, dat zij met tal lozen in den lande in intense spanning de werkzaamheden aan de dijk te Ouwerkerk volgen. Zij zijn zich bewust, dat U alles op alles zet om in deze beslissende laatste ronde te zegevieren. Mo gen U en Uw duizenden dijkher- stellers succes hebben." W.g. Bernhard, Prins der Ne derlanden. voorzitter. BEROEP VAN MOORDENAAR VERWORPEN 's GRAVENHAGE, 13 Oct. De 44-jarige inwoner van Bus- sum H, P. is ervan beschuldigd de 58-jarige boswachter A. van der Schagt uit Hilversum van het leven te hebben beroofd op 17 Juni 1947. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde P. des tijds tot twintig ja,ren gevange nisstraf, welk arrest vernietigd werd door de Hoge Raad. De zaak werd verwezen naar het ge rechtshof te Arnhem, dat hem tot achttien jaar veroordeelde. Weder ging P. in cassatie. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff. heeft thans geconcludeerd tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal 10 November arrest wijzen. RHEE MOET ZICH MATIGEN WASHINGTON, 13 Oct. Uit goede bron te Washington is Dinsdag vernomen, dat president Eisenhower een persoonlijke boodschap heeft gestuurd aan president Syngman Rhee, waarin hij deze verzoekt de grootst mo gelijke gematigdheid te betrach ten, om de taak van de neutrale terugzendingscommissie te verge makkelijken. politiek voort te zetten. De waarschijnlijke samenstel ling van het nieuwe parlement zal zijn: (Tussen haakjes zetels in oude Storting) ®La'bour 75 (85); Conservatieven 26 (23); Liberalen 14 (21); Chris ten Democraten 16 (10); Agra riërs 14 (13); Communisten 4 (0); Conservatieve-Agrarisohe Allian tie 1. De verkiezingen geschiedden krachtens een nieuwe kieswet, die de kleinste partijen meer kans geeft. Vandaar dat de socialisten, ondanks meer stemmen, in zetel aantal terugliepen. ADENAUER ONTVING MANDAAT BONN, 13 Oct. De West- duitse president Theodor Heuss heeft vandaag dr Konrad Aden auer officieel bevestigd als fe derale kanselier. Tijdens een korte plechtigheid overhandigde Heuss aan Aden auer het .presidentiële mandaat, voor de komende ambtsperiode van vier jaar. STOCKHOLM, 13 Oct. Ee 19-jarige Zweedse glasblazer, di de Sowjet-ambassade te Stock holm kaarten van de versterkin gen in Noord-Zweden ten ver koop had aangeboden, is Dins dag wegens poging tot spionnage tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. De glasblazer, Torselius, ver klaarde voor het Hof, dat hij de kaarten van een officier van de Zweedse luohtmaoht, die bij zijn moeder inwoonde, had gestolen. Hij belde de Sovjet-Russische ambassade te Stockholm op van een telefooncel uit. en bood de kaarten aan voor 40.000 Kronen. SEINHUISWACHTER VEROORDEELD ROTTERDAM, 13 Oct. Op de spoorwegovergang Vlaarding- sedijk te Maassluis werd op 15 Juni j.l. een auto, bestuurd door A. P. in de flank aangereden door een trein, die van Hoek van Holland kwam. De autobestuur der was op slag dood. De 57-jarige blokwaohter A. L. uit Maassluis, die vergeten zou hebben de spoorwegbomen te sluiten, werd vanochtend door de rechtbank te Rotterdam veroor deeld tot een geldboete van f 150 subsidair 50 dagen. SENNELAGER (Duitsland), 13 Oct. De Britse, Belgische en Nederlandse luchtmachten zullen deelnemen aan luchtvaartma noeuvres die voor 500 officieren van de NAVO Donderdag gehou den zullen worden. De demonstratie, die beschre ven wordt als de grootste in Europa sedert de oorlog, zal gade geslagen worden door de Franse maarschalk Alphonse Juin, bevel hebber van de geallieerde strijd krachten in Centraal Europa en luchtmaarschalk Sir Basil Embry, die het bevel voert over de lucht macht in Centraal Europa. Er zal met scherp geschoten worden Bij de demonstratie zal aan getoond worden hoe het tweede tactische geallieerde luehtleger doelen op de grond kan beschie ten of bombarderen. De lichte Britse Canberra bom menwerpers zullen hun tot nu toe geheime techniek laten zien van bombarderen in de nacht PANMOENJON, 13 Oct. De Koreaanse repatriëringscommis sie heeft vandaag het geallieerde opperbevel en de communisten verzocht hun pogingen te begin nen om de krijgsgevangenen er toe over te halen Donderdag naar huis terug te keren. Het verzoek van de commissie kwam kort nadat het hoge ge allieerde opperbevel bekend had gemaakt, dat het vandaag tegen middernacht een permanent cen trum voor de communisten ge reed zal hebben om de 22.500 Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen die anti-com munistisch werden te ondervra gen. BOEKHOUDER GAF ZICH ZELF AAN AMSTERDAM. 13 Oct. Aan het hoofdbureau van Politie te Amsterdam heeft zich een 21- jarige jongeman gemeld met de mededeling van een steenfabriek waar hij als boekhouder werk zaam was geweest een bedrag groot f 21 tot f 24.000 te hebben verduisterd. De man is getrouwd en vader van twee kinderen. met steün van grondtroepen. Britse Lincolns zullen napalm bommen laten vallen terwiji Bel gische en Nederlandse Thunder- jets en Britse Vampires, Venoms en Sabres met raketten en boord- wapens zullen schieten. Met uitzondering van de Lin colns betreft het hier uitsluitend straalvliegtuigen. (Advertentie) Ge hebt kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw t luchtwegen van het gevaarlijke slijm met M AKKER S 's werelds beste hoestsiroop Nu in uniform van Joego-Slavisch kolonel NEURENBERG, 13 Oct. (AP) Een Joegoslavische machinist die tien dagen geleden uit zijn land gevlucht is, heeft vandaag beweerd Lawrentia Beria gezien te hebben op de beroemde Orient Expresse. Hij had gehoord, dat Beria op weg was naar de Brionl Eilanden, waar maarschalk Tito zijn zomerresidentie heeft. Peter Bogotaj (32) vertelde aan verslaggevers in het vluchtelin genkamp Valke te Neurenberg op 27 Sept. Beria gezien te hebben in de Orient Expresse. Hij ver telde, dat Beria het uniform van Joegoslavisch kolonel droeg. Bij hem bevonden zich in. 2 speciale rijtuigen, welke aan de trein ge koppeld waren, andere Russen in Joegoslavische uniformen. De Russen hadden de trein te Kranj verlaten. Toen Bogotaj een dag later op dat station terug kwam had hij van spoorwegperso neel gehoord, dat de Russen naar de Brioni Eilanden vertrokken waren. Bogotaj is in het begin van de maand naar de Britse zone van Oostenrijk gevlucht. Later werd h;j naar hier gestuurd. MIDDELHARNIS, 13 Oct. Het was vandaag voor Goeree Overflakkee een historische dag, daar het laatste zand door de perszuigers aan de Zuidkant van het eiland voor de nieuwe dijk heden werd opgespoten. Ter bijwo ning van dit plechtige ogenblik waren op het terrein van de in aanbouw zijnde dijk tussen Herkingen en Battenoord verscheidene autoriteiten aanwezig. Klokslag twee uur gingen drie vlaggen omhoog; de nationale driekleur, de nrovinciale vlag van Zuid-Holland en de aannemers- vlag van Van Hattum en Blanke voort. De sirenes van de zandzui ger „Ahoy" en van de perszui gers loeiden, en met kracht spoot de laatste zandmassa, die nodig is voor de kilometers lan ge dijk, door de persbuizen. Ir G. Terluin, die de leiding heeft bij de aanleg van de buitendijken, heeft daarna 'n uiteenzetting gegeven van de moeilijkheden, die moesten overwonnen worden, eer dit mo ment kon worden beleefd. Het probleem „dijk" was 't probleem „zand" en de stukken aan de zuidkant van het eiland waren een handicap om het materiaal bij de dijk te krijgen. De zuigers konden het zand tot op 2 k.m. afstand persen, en dat zand kon dan weer 2% k.m. verder worden „aangejaagd". Wat het zand be trof, was men er nu, en met vreugde kon spreker ook meede- delen, dat 't aangebrachte asfalt aan de kant van de Galathese dijk en aan de kant van de hoek van St. Jacob bij de Lodewijkspolder met elkaar was verbonden. De heer H. M. Koch, hoofduit voerder van de firma van Hattum en Blankevoort, sprak namens zijn directie zijn erkentelijkheid uit voor het vertrouwen, dat men in de maatschappij bij het gunner van de enorme opdracht had ge steld. De laatste bak zand is nu op gespoten, behalve dat is er 18 k.m damwand geslagen en moes' 150.000 ton zandasfalt worden ge produceerd. Spreker bracht allr werkers dank voor de zeer grob ijver, waarmede was gewerkl Soms was 80 5 90 uur per week gearbeid. De dertiende October is een opmerkelijke datum voor Goeree Overflakkee: op 13 Maart j.l. is het grote stroomgat te Herkingen gedicht en precies zeven maanden nadien is de laatste hoeveelheid zand voor het geweldige dijktra- ject aangevoerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7