NOORDHOILANDS Vliegramp bij Frankfort eist vierenveertig Sabena-loestel stortte neer onmiddellijk na opstijging L doden Italië stelt voorwaarden bespreking kwestie-Triest Wachten tot andere polders in gereedheid zijn gebracht Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vele gewonden in Twente De toestand in Brits Guyana I PRODUCT INTEUR ING Loon politiek Tito wenst geen Sovjet-inmenging Zuid-Korea blijft „te goeder trouw" Britse atooinproef in Australië Iudonesië en Nw. Guinea in V.N. Churchill houdt hardnekkig vast Schaaktournooi Provinciale indeling Zuiderzeepolders naak van Zuiver „toasted" ta- jerklasse. Heel liet ervan, weer een pakje ields... en pre- Id vooral ook den rdeel: makkelijk»? in werk I verstelwerk nt minder slij- I (gaat langer mee)! 559 4751 i bezit van nr. N 1524 nsterdam gehele zaal in" 8 uur i dagelijks Abonnementsprijs ƒ8,80 per kwartaal, ƒ8,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 8,50; in alle edities 86 ct per ram, minimam 4, familieberichten 80 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 50, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 8800 K 8830; Schagen, Ged. Gracht 19, tel. 45» K >840. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 15 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12908 V V Vrijwel gelijktijdig met het loon-eongres van de Katholieke Arbeidersbeweging, kwamen er berichten uit Amerika, betreffen de de toekomstige eisen inzake het militaire defensie-beleid in en van de landen, die behoren tot het Noord-Atlantisch pact. Daar bij behoort dan ook betrokken te worden, wat op het Midden standscongres over het fiscale be leid in Nederland gezegd is. Dat alles houdt onmiddellijk met elkaar verband. De werkne mers, zo weet men, stonden ten slotte op een loonsverhoging van 6' procent, de werkgevers meen den, dat het 4 moest zijn en de regering besliste tenslotte, dat het vijf zou worden. Wij weten niet, wat de over wegingen van de Regering pre cies geweest zijn. Officieel com mentaar is er totnogtoe alleen maar gegeven door de staatssecre taris van Sociale Zaken, dr. van Rhijn en de gegevens, die hij te berde bracht, hebben niet overal instemming gevonden. Het zou ons echter niet hele maal onwaarschijnlijk lijken wij weten .er niets van en wij hebben er ook met niemand over gesproken, laat staan dat iemand, wie dan ook, ons het een of ander als „inside-information" (een in formatie voor intern, vertrouwe lijk gebruik) zou hebben inge fluisterd, maar het zou ons niet onwaarschijnlijk lijken, dat de Regering in haar overweging verder is gegaan. Want, wie let op de uitlatingen van generaal Gruenther in de krant van Dinsdag, gecombineerd met de onthullingen van onze mi litaire medewerker in het artikel van diezelfde dag, zal begrepen hebben, dat de kans niet gering is, dat ook wij, als de periode van de 1500 millioen per jaar af gelopen is, weer meer geld voor de defensie zullen moeten uitge ven. De Regering, die op het ogen blik de generaal Gruenther „te East" heeft, zal er al wel het no dige (na „inside information"!) van gehoord hebben en door de generaal nader worden ingelicht. Wanneer wij daarnaast letten op de uitlatingen van het Tweede Kamerlid Hooij, op het Midden- standscongres, dan vrezen wij, dat zijn stellingen op een teleurstel ling zullen uitdraaien. De heer Hooij meent n.l., dat wij het tekort op de Rijksbegro ting voor 1954 (ongeveer 900 mil lioen) niet zo tragisch moeten nemen. Dat geloven wij ook niet, want wij hebben wel voor heter vuren gestaan en het kwam altijd weer terecht. Doch, als de heer Hooij zegt, dat behalve met de aan'st. af loop van de uitkeringen voor de oorlogsschade, ook rekening mag gehouden worden met verminde ring van de militaire defensielas- ten, dan vrezen wij, in het licht van de recente mededelingen in zake de mogelijkheden op dit ge bied, dat hij heenwees naar een situatie, die niet die blijde vervul ling zal brengen, welke ook wij natuurlijk gaarne zouden zien. En wij hopen nóg, dat het met de sombere voorspellingen van onze militaire medewerker en van generaal Gruenther, zo'n vaart niet lopen zal. Maar, indien wij herhalen: indien de regering zich bij haar loonbesluit tenslotte zou hebben laten leiden door wat zij mogelijk ook van deze achter grond wist, dan wordit haar be sluit, om niet verder te gaan dan vijf procent, wel iets begrijpelij ker en aannemelijker. Want, laat dan werkelijk onze welvaart aardig verbeterd zijn, er kan in verband met deze din gen niet alleen naar het beperkte heden, maai- er moet ook naar de toekomst gekeken worden. Dat is misschien niet in die mate te verwachten van bepaalde sociaal-economische groepen in ons volk, als het van de Regering moet worden verwacht: zij heeft de verantwoordelijkheid van en voor het algemeen welzijn. Welnu, indien de Regering zou verwachten, dat ten aanzien van de financieel-sociaal-economische politiek, ook met het oog op het vraagstuk van de defensielasten, weer meer reserve in acht geno men zou moeten worden, dan zou de gang van zaken wel even dui delijker worden. Geen hoger loonsverhoging dan vijf procent, dan ook geen verdere tegemoet komingen aan andere groepen: geen verdere lastenvermindering voor de middenstand (van wie 'n groot deel inderdaad er moeilijk voor staat), geen verdere belas tingverlaging voor het overige bedrijfsleven, hoezeer dit ook van belang is voor de werkgelegen heid! Wij hopen, dat dit te sombere gedachten zijn. Maar het zal in teressant zijn, nader van de zijde van de Regering te horen, hoe zij haar besluit inzake de loonpolitiek van de laatste tijd zal motiveren, dan zullen wij mis schien ook te weten komen, wat ei' 0118 °-a- ten aanzien van de militaire defensielasten te wach ten staat! Zeer terecht heeft de heer Mid- Te'huis op het looncongres van de K.A.B. vertrouwen geuit in de Volksvertegenwoordiging, aan wie nu de taak is, om het recente beleid van de Regering op dit dunt te beoordelen. FRANKFORT Een vliegtuigramp van grote omvang heeft de wereld opgeschrikt. Gisterenmiddag, tien minu ten voor vier, loeiden de sirenes over het vliegveld bij Frankfort, auto's van de brandweer en de E.H.B.O. ruk ten met de meeste spoed uit bij het horen van het onheil spellende signaal en de dikke rookwolk, welke opsteeg ongeveer drie kilometer van het vliegveld, wees de weg naar de plaats, waar een Convair van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena was neergestort. Alle inzitten den, 40 passagiers en 4 leden van de bemanning, kwa men om het leven. „Ik zag het toestel opstijgen. Het had moeilijkheden. Het helde om een bocht te maken en te proberen weer op de grond te komen, maar het stortte neer Dat was het eerste bericht dat een employé van het vlieg veld aan een Amerikaans Pers bureau doorbelde. Het toestel, een tweemotorige Convair, vloog op de lijn Salz- burg-Frankfurt-Brussel en was om 15.20 uur van het vliegveld Rhein-Main, bij Frankfurt, op gestegen op weg naar Brussel. Ooggetuigen zagen, dat 't vlieg tuig, kort nadat het het lucht ruim had gekozen, snel hoogte verloor. De piloot slaagde er nog even in het toestel weer op te trekken, maar binnen enkele se conden stortte de machine bijna loodrecht omlaag. Uit het feit, dat slechts weinig bomen nabij de plaats waar de Convair neer kwam, waren beschadigd, blijkt wel, hoe steil het vliegtuig is ge vallen. Het toestel kwam op on geveer drie kilometer van het vliegveld bij het dorpje Kelster- bach in een bos terecht. Geheel uitgebrand Er volgde een hevige ontplof fing en de Convair brandde ge heel uit. Al het beschikbare ma teriaal van de brandweer werd onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, waar een grote rookwolk opsteeg, gezonden. Ook de op het vliegveld gesta- tionneerde brigade van de Ame rikaanse Luchtmacht spoedde zich naar het verongelukte toe stel. De reddingsploegen wisten met gevaar voor eigen leven nog enkele lichamen uit het bran dende toestel te trekken. Zij troffen echter geen overlevenden meer aan. Een Duitse employé van het vliegveld, die een half uur na het ongeluk bij het wrak aankwam verklaarde het stoffe lijk overschot van een vrouw te hebben gezien, die nog een kind in haar armen hield. Een Ame- OCTOBER Rozenkransmaand wwwwwfMrflnwJ rikaan zei, dat sommige der lij ken nog gedeeltelijk te herken nen waren. Volgens een hout hakker, die zich met een groep mede-arbeiders vlak bij de plaats bevond waar het toestel neer stortte, sloeg de Convair bij het neerkomen over de kop. Nederlander onder de passagiers Van de zijde van de KLM wordt vernomen, dat het niet waar schijnlijk is, dat er reizigers voor Nederland in het veronge lukte Belgische toestel zaten. De lijn SalzburgFrankfurt-Brussel geeft in Ikankfurt n.l. aanslui ting op het KLM-toestel naar Bij autobus-ongeval Op de drukke verkeersweg Hengelo-Almelo is gisteravond omstreeks half zes een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij acht arbeiders min of meer ernstig gewond cn een aantal personen lichte verwondingen hebben opge lopen. Een autobus van een fir ma M. uit Beerzeveld, die arbei ders vervoerde van Hengelo naar Hardenberg en verschillende buurtschappen in die omgeving, kwam door tot nu toe onbekende oorzaak nabij Almelo in volle vaart tegen een boom terecht. De gevolgen bleken zeer ernstig. De bus kantelde en de inzitten den werden in het rond geslin gerd. Eén van de passagiers kwam daarbij onder de bus te recht. Met grote moeite is het gelukt hem uit zijn 'benarde po sitie te bevrijden. Vrijwel alle inzittenden 'hadden verwondingen opgelopen. Acht ervan waren er ernstig aan toe, zij hadden be nen of armen gebroken en ande re verwondingen of inwendige kneuzingen opgelopen. Zij wer den naar Almeloze ziekenhuizen overgebracht. Het verkeer op deze drukke verkeersweg onder vond geruime tijd stagnatie. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval is nog gaande. Amsterdam, zodat de reizigers op het vliegveld in Frankfurt in het Nederlandse toestel kunnen overstappen. Wel bevond zich onder de passagiers een Neder lander, de heer M. D. van den Oever, leeftijd 45 jaar. Hij werd in Bolsward geboren. Volgens de meteorologische dienst van het vliegveld Rhein- Main kan het ongeluk niet door het weer zijn veroorzaakt. Er was een zwakke West-Noordwes telijke wind en lichte bewolking. Het was „betrekkelijk goed" vliegweer, aldus deze dienst. De exploitatiedirecteur van de Sabena, de heer A. Vernieuwe, heeft zich onmiddellijk per vlieg tuig naar Frankfurt begeven, om met de autoriteiten van het vliegveld een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. Ook het bureau van de Duitse luchtvaartveiligheidsdienst te Bonn heeft een groep deskun digen voor een onderzoek naar het dorpje Kelsterbach gestuui-d. Dit is het eerste ernstige vlieg tuigongeval in West-Duitsland, sedert in Maart 1952 een KLM- toestel, op weg van Johannes burg naar Amsterdam, bij Frank furt neerstortte. Van de 48 in zittenden verloren toen 46 per sonen het leven. Als gevolg van de ramp is o.m. gedood sir George Franckenstein. die in Duitsland van 1920 tot Maart 1938 toen de Nazi's zijn land binnenrukten .Oos tenrijks gezant in Londen was. Hij nam zijn ontslag en werd hetzelfde jaar nog Brits staats burger. Koning George V ver hief hem een week later in de adelstand. Verleden jaar is hij firmant geworden van de han dels- en exportfirma J. P. Page and Company. Dr. W. Drees die Zaterdag 3 October per KLM Super-Constel lation naar Zuid-Afrika was vertrokken, is Woensdagochtend in Nederland teruggekeerd. Dr. Drees was op deze' reis o.a. vergezeld van zijn vrouw, Minister Algera en diens dochter. De Minister van Verkeer en Waterstaat is echter niet naar Amsterdam doorgereisd, hij bleef achter in Brussel, waar de minister een conferentie van Europese ministers van Verkeer zal bijwonen. Na de aankomst op Schiphol: v.l.n.r. Minister Drees, de Minister van Justitie, Mr. L. A. Donker, de Zuid- Afrikaanse gezant P. 1. Hoogenhout en Mevrouw Drees. De Italiaanse premier en minis ter van buitenlandse zaken Pella heeft Woensdagavond in een on derhoud met een correspondent van „Reuter" verklaard dat Ita lië bereid is deel te nemen aan ronde-tafelbesprekingen met Z.- Slavië en zijn Westelijke bondge noten over een regeling van het vraagstuk Triëst, mits tenminste één van de twee onderstaande voorwaarden tevoren wordt ver vuld: 1. Of de zone „A" van Triëst moet aan Italië worden overge dragen, óf 2. De Zuidslavische strijdkrach ten moeten zone „B" ontruimen. Italië stelt voorwaarden Slovenen en Joegoslavisch ge zinde communisten hébben van avond in het centrum van Triëst gedemonstreerd tegen de over dracht van de stad aan Italië. Zwaaiend met vuisten en pa- rapluies demonstreerden naar schatting 2.000 personen op de Piazza Garibaldi ondanks het ge allieerde verbod op openbare De foto toont Dr. Cheddi Jagan en zijn Amerikaanse vrouw, Mevrouw Janet Jagan, die er door de Britten van worden beschuldigd de ongeregeldheden in Brits Guyana te hebben uitgelokt. Dr. Jagan is voorzitter van de Progressieve Volks partij in Guyana, zijn echtgenote is de secretaresse. Dr. Jagan werd door de Britten afgezet als Eerste Minister; hij heeft thans een telegram gestuurd aan de V.N. waarin hij aandacht verzoekt voor zijn zaak tegen de Britse Regering; hij pro testeert o.a. tegen het buiten werking stellen door de Britten van de grondwet van deze kolonie. Vandaag gesprek met krijgsgevangenen PANMOENJON, 15 Oct. (AP) De communisten hebben er officieel in toegestemd om Maan dag een begin te maken met de „voorlichting" van de 22.300 Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die weigeren te repatriëren. De commissie der neutrale landen had hun gevraagd, of zij het met deze datum eens waren. De communisten deelden de commissie mede, dat zij hoop ten vandaag met 1.000 krijgs gevangenen te spreken. In Seoel heeft de Zuid- koreaanse regering vandaag haar belofte herhaald, dat zij geen hinderpalen aan de wapenstil stand in de weg zal leggen „zo lang aan de voorwaarden wordt voldaan, waarop de regering in een bestand toestemde". De woordvoerder van de rege ring, Karl Long Lee, heeft in 'n verklaring medegedeeld, dat Zd.- Korea „te goeder trouw blijft". Oostenrijkse krijgsgevangenen terug uit Sovjet-Unie WENEN, 14 Oct. (Reuter). Een groep van 634 voormalige Oostenrijkse krijgsgevangenen is Woensdag met een speciale trein uit de Sovjet-Unie aangekomen te Wiener Neustadt bij Wenen. President Koerner, die ter be groeting aanwezig was, verklaar de. dat de gevangenen op zijn persponliik verzoek hadden ge profiteerd van de jongste alge mene amnestie in de Sovjet- Unie. vergaderingen of demonstraties. Naar schatting 8.000 inwoners van Triëst trokken zich dreigend samen bij de demonstranten en zetten herhaaldelijk het Italiaanse volkslied in. Ruim 300 politiemannen slaagden er in nog geen uur in de demon stratie te breken door de schreeu wende Slovenen en communisten in zijstraten te duwen. Volgens een officier van de po- LONDEN, 15 Oct. (Reuter) Op de proefterreinen ten Noord- Westen van Woomera (Austra lië) is Donderdagochtend vroeg met goed gevolg een atoomwa pen tot ontploffing gebracht. Binnenkort zal een tweede grote atomische ontploffing volgen, al dus heeft Sir William Penney, de Britse geleerde die belast is met de leiding van de atoom- proeven in Australië, aan het Ministerie van Bevoorrading in Londen geseind. De Minister van Bevoorrading, die dit te Londen bekend maakte, voegde hieraan toe, dat de wetenschappelijke gegevens over deze proef nu worden ver zameld om nader te worden be studeerd. litie zijn enige arrestaties ver richt. Er zijn nog geen meldin gen binnengekomen van ernstige verwondingen. Joegoslavië heeft vanavond la ten weten, dat het elke Sovjet „inmenging" in de kwestie Triëst van de hand wijst. In een artikel van de Joego slavische vice-president Mosa Pijade in het officiële orgaan Politika, dat door radio Belgrado werd uitgezonden, werd gezegd, dat de jongste Russische nota over Triëst „noch in het belang van Joegoslavië, noch in dat van de bevolking van Triëst is". NEW YORK, 13 Oct. (A.P.) Indonesië heeft vandaag ver klaard, dat Nederland geen sou- vereine aanspraken op Westelijk Nieuw Guinea kan maken en bij de Ver. Naties geprotesteerd te gen de Nederlandse poging om het gebied als een niet-zelfbestu- rend territorium te betitelen. De vrouwelijke gedelegeerde van Indonesië, Laili Roesad, deel de de beheerschapsoommissie van de wereldorganisatie mede, dat de Nederlanders de volledige souvereiniteit over Indonesië in 1949 aan haar regering overge dragen hadden en dat zij de Ne derlandse bevoegdheid om hun bedoelingen op dit punt te wijzi gen, tartte. De Nederlanders hebben zich nimmer kunnen verenigen met de stelling, dat Westelijk Nieuw Guinea tot Indonesië behoort. Aan een gesprek met Malenkof LONDEN, 14 Oct. (A.P.) Minister-president Churchill zal tijdens de conferentie van de Mi nisters van Buitenlandse Zaken van de drie grote mogendheden van het Westen persoonlijk een pleidooi houden voor besprekin gen op het hoogste niveau met premier Malenkof van de Sovjet- Unie, hebben zijn medewerkers vanavond verklaard. De conferentie van de Minis ters van Buitenlandse Zaken zal Vrijdag te Londen worden ge opend. Churchill wil opnieuw uiteen zetten, waarom hjj van mening is, dat president Eisen hower en hij Malenkof dienen te spreken. GEORGETOWN, 14 Oct. De stakingen op de suikerplantages breiden zich nog uit. Woensdag legden de arbeiders op een plan tage langs da Demerara ook 't werk neer, Er wordt politie naai de plantages gezonden, om de werkwilligen te beschermen. ZüRICH, 14 Oct. (A.N.P.). De eerste uitslagen van de vijf en twintigste ronde in het candi- daitentouroooi te Zürich luiden: EuwePetrosian 1/21/2; Szabo Averbach 1/21/2. Zonder verder te spelen heb ben Najdorf en Euwe besloten tot remise in hun afgebroken partij uit de vier en twintigste ronde. Het Min. v. Verkeer en Waterstaat heeft eerst thans 't advies van de Zuiderzeeraad over ,.de provin ciale indeling van de IJselmeer- polders" in druk uitgegeven. De Raad kwam eenstemmig tot de conclusie, dat de definitieve be slissing over deze vraag kan en moet worden aangehouden tot het tijdstip, waarop drooglegging en kolonisatie der polders ver ge noeg zijn gevorderd. De Zuiderzeeraad kwam in 1950 reeds met zijn advies ge reed, doch er werd nogal ge heimzinnig mee omgesprongen. Niettemin viel uit een gedachten- wisseling op een te Amsterdam gehouden wetenschappelijk con gres duideljjk op te merken in welke richting de Zuiderzeeraad had geadviseerd. De conclusie van het advies was trouwens al in Maart j.l. gemaakt. Na een beschouwing, die 38 pagina's telt, komt de Raad tot de hierboven aangegeven conclu sie. Na rijpe overweging spreekt de Raad thans geen enkele voor keur uit, hetzij voor indeling van de Noordoostpolder en de Zuide lijke polders bij de aangrenzen de provincies, hetzij voor de vor ming van een twaalfde gewest. De leden van de Zuiderzeeraad, wier voorkeur uitging naar inde ling bij de aangrenzende provin cies, zijn met het genoemde een stemmige besluit slechts meege gaan op voorwaarde, dat deze provincie in het praeprovinciaal bestuur zullen zijn vertegenwoor digd. Het verdient volgens de Zui derzeeraad aanbeveling, thans niet tot provinciale indeling van de polders over te gaan, doch als overgangsmaatregel: 1. het kiesrecht voor de Eerste Kamer volgens een of andere practisehe methode te regelen. 2. voor het overige de provin ciale taak op te dragen aan een Bestuursraad (te benoemen door de Kroon) bijgestaan door een Raad van Advies. 3. de instelling van meer nor male gemeentebesturen in de drooggelegde polders zoveel mo gelijk te bespoedigen en daarbij aan de gemeenten normale afme tingen te geven. In Maart 1952 deelde het de partement v. Verkeer en Water staat mede, dat publicatie van de conclusies niet inhield, dat de regering zich over dit advies be reids een oordeel had gevormd. Het advies moest nog door de regering bestudeerd worden, heet te het toen. Thans, anderhalf jaar later, is de minister nog niet zo ver gevorderd, dat hij met de studie van het in December 1950 uitgebrachte advies gereed is. De Zuiderzeeraad denkt de Be stuursraad (prov. best.) als volgt samengesteld: De voorzitter wordt benoemd door het Cen trale Gezag. Hij wordt bijgestaan door 6 leden n.l. 2 polderbewo ners, één vertegenwoordiger van de met de kolonisatie belaste dienst, een vertegenwoordiger van de Minister van Binnenland se Zaken, 2 vertegenwoordigers van de aangrenzende vijf pro-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1