Verivikkeli hij suikerziekte „Ons Genoegenvierde gouden jubileum, Jan Cottaar vertelde over Tour de France B loembollenveiling West-F ries ïancF' Lezing van Dr. J. van der Minne Th. Kraakman Zn g AGENDA 50 jaar toneel Hoge gasten op K.V.P.-congres Pagina 2 Donderdag 15 October 1953 ALKMAAR. De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken doet enorm veel goed werk, om de lasten van onze suikerzieke mede burgers te verlichten, hen voor te lichten en in financiële en geeste lijke moeilijkheden bij te staan. De vereniging verdient het daar om in hoge mate gesteund te wor den. Er is zeer veel geld nodig, om alle desiderata te verwezen lijken. De afdeling Alkmaar en Omstreken telt momenteel onge veer 170 leden. Onder de Alk- maarders zijn er echter nog veel meer personen, die voor het lid maatschap der vereniging in aan merking komen en het bestuur doet op hen een beroep zich aan te sluiten. Een van de werken, die de ver eniging verricht, is het geven van voorlichting, o.a. door middel van lezingen. Gisteravond werd zo'n lezing gegeven door Dr. J. v. d. Minne over het onderwerp „De verwikkelingen bij suikerzieken". Uit deze lezing kwam vooral naar voren het complex van drie grote en voorname adviezen: men dient zich stipt te houden aan het voor geschreven dieet, men sla geen enkele keer de verplichte inspui tingen met insuline over en men late zich geregeld en zeker on middellijk bij het constateren van een ziekte, hoe licht ook, contro leren door de arts. Alleen dan zijn de gevaren, waartoe suikerziekte aanleiding geeft, te elimineren. Bij verwaarlozing van een dezer drie punten echter kunnen ver wikkelingen optreden, die een acuut gevaar kunnen inhouden. Drie van deze gevaren zijn zuur- vergiftiging. ontsteking en infec tie, en degeneratie. 1. Bij zuurvergiftiging, dat een zeer snel verloop heeft, kan bin nen enkele dagen een critische toestand ontstaan, die de dood tengevolge heeft. Zuurvergiftiging komt voort uit gebrek aan insu line. Hieruit blijkt, hoe gevaar lijk het is, insuline-inspuitingen achterwege te laten. Men moge liever last hebben van de verve lende verschijnselen die zich voor doen bij opname van iets teveel insuline, dan van die bij te weinig insuline in het bloed. Wanneer men bijvoorbeeld een maaltijd achterwege laat, doet men het beste de helft van de gebruike lijke dosis insuline te nemen en (Advertentie) POKER de nieuwe aperitief-likeur 5 per fles f 3,55 j S PLATTE STEENENBRUG 114 (Verdronkenoord) Tel. 2604 g J U kunt de fles daar zien en horen! +4jrH00mrM0mm0BaBr0M^MVKM/r0mKMK& Nemogra verkocht aan Dynaf te Hilversum ALKMAAR. Het gebouw van de voormalige Montage Grafkisten Fabriek aan het Kwakelpad op het Industrieterrein Noord zal van de curator Mr. H. Schuurman worden aangekocht door de Di rectie van de Dynamo's en Scha- kelmat. N.V. Kennemerland, Ap- paratenfabriek Dynaf te Hilver sum, onder voorwaarde, dat de gemeente Alkmaar zorg draagt voor de huisvesting van de spe cialisten der fabriek, voor wier gezinnen, vijftig man in totaal. 15 percelen nodig zullen zijn. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de gemeente officieus reeds alle medewerking toegezegd. CHARITATIEF APPèL Rectificatie ALKMAAR. In ons verslag van de inleiding van Dr. P. A. F. v. d. Spek op het Dinsdagavond in Hotel „Victory" gehouden cha ritatief appèl, is een storende fout geslopen. De lezers zullen zelf wel begrepen hebben, dat bij het con tact met een gezin bedilzucht en bazigheid plaats dienen te maken voor afwachten en geduldig luis teren, en niet omgekeerd. Welfarecursus Rode Kruis ALKMAAR In Alkmaar is enkele dagen geleden 'n welfare cursus begonnen van het Neder landse Rode Kruis, afdeling Alk maar gecombineerd met de afde ling Heiloo, Bergen en Langediik. De heer Ni.ihuis, secretaris- penningmeester, sprak mejuffrouw Smulders .leidster van deze cursus uit Den Haag enkele woorden toe Spreker hoopte, dat dit zo mooie werk niet alleen wordt begonnen, maar ook wordtdoorgezet! Het gaat er om langdurige zieken de tijd zo aangenaam mogelijk te helpen doorkomen. Wij hopen dat na deze cursus bovengenoemde doelstelling ver wezenlijkt mag worden! Wilt U meer van dit werk we ten of zijn er dames, die mee zou den willen werken, dan kan men bericht zenden aan: Ned. Rode Kruis, kring Alkmaar, afdeling „Welfare", Kennemerstraatweg 17, Alkmaar. P.V. ALCMARIA VICTRIX Rectificatie kampioensuitslag ALKMAAR. Oude duiven Vitesse: le Gebr. Hartland met 507.7 pt; 2e J. Koot 494.7 pt; 3e N. Ypma 481.3 pt; 4e N. Wortel 451.1 pt; 5e I. D. Sepers 448.8 pt. de andere helft, wanneer de uit gestelde maaltijd genoten wordt. Zuurvergiftiging doet zich niet veel voor, en in deze geluk kige omstandigheid heeft de ver eniging door haar werk een groot aandeel. 2. Suikerzieken lopen spoediger een infectie op dan normaal het geval zou zijn en het verloop er van is ernstiger. De infecties ver ergeren op hun beurt de suiker ziekte. Men zal goed doen onmid dellijk de arts te raadplegen. In geen geval worde echter de dosis in te nemen insuline, voor wie daarvoor in aanmerking komt, verminderd. 3. Wat gemakkelijker bij sui kerzieken (boven 40 jaar) kan optreden is vervolgens de grijze staar en de aderverkalking, die een zeer langzaam verloop heb ben. Hierbij geldt echter steeds de voorwaarde: als de suikerziekte in meerdere of mindere mate wordt verwaarloosd. Bij verwaar loosde suikerziekte treden staar en aderverkalking vroeger op en verlopen ook ernstiger. Aderver kalking treedt dan dikwijls het eerst op in de voeten en benen en wordt in de hand gewerkt door verwondingen, infecties of sterke afkoeling of verwarming van voeten en benen; het kan zo- vee! mogelijk worden tegenge gaan door perfecte voethygiëne. Dr. van der Minne ging op een en ander diep in. De lezing werd door het talrijke publiek, dat aan wezig was, met grote interesse aanhoord en na de pauze werd druk gebruik gemaakt van de ge legenheid tot vragen stellen. DONDERDAG 15 OCTOBER Bioscopen: REX: Onsterfelijke melodie. VICTORIA: De dief van Ve netië. CINEMA AMERICAIN: De Raaf," 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden- avond zes uur af voor spoedgevallen bereikbaar Wanna-Mient, Mient C13 Apotheker mej. F. Schuite- ma. STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaar. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 1012 u.). Zondag 18 October van 25 uur voor stadgenoten tegen verlaagde toegangsprijs. GULDEN VLIES: 8 uur: Ma- lando-orkest. Spaanse show. VRIJDAG 16 OCT. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De te rugkeer van Don Camilo, alle leeft. REX: The Quick man, 14 jaar. VICTORIA: 'n Dorpsschan,- daaltje 18 jaar. HARMONIE: De Storm. 14 jr. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKERS en TENTOON STELLINGEN: zie boven WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Filmavond „Oost en West". N.K.J.B.-GEBOUW: 17—20 Oct. Heren Middenstand. 2023 Oct. St, Michaël, Am sterdam. GULDEN VLIES: 8 uur: Scho- lo Publica Cantecleer met: „Per Luchtpost". Vrijdag: Hoog water 11.20 en 23.35 uur. Laag water 4.25 en 17.20 uur. ALKMAAR. Gisteravond sprak de bekende sportverslagge ver Jan Cottaar in het Wapen van Heemskerk over de Tour de Fran ce en alles wat daar mee samen hangt. De avond was georgani seerd door de wielrenvereniging Alcmaria Victrix en werd geopend door de voorzitter van deze ver eniging, de heer N. Bosman. Op boeiende, vlotte en dikwijls zeer amusante wijze belichtte Jan Cottaar, ook bekend door de ra dio, het hele gebeuren van de Tour de France, dat immense wielercircus, dat voor het eerst in 1903 van start ging als een wielerwedstrijd waar men nogal sceptisch tegenover stond, doch dat in de loop van vijftig jaar uitgroeide tot een wielersportge- beuren dat de gemoederen in vele landen meer dan drie weken lang in beweging houdt. Opgezet door de directeur van het sportblad „L'Equipe" als reclamestunt en met het doel dit blad nieuw leven in te blazen ,nam de Tour met de jaren toe in betekenis voor de wielersportfans en tevens voor vele wielersportenthousiasten uit omringende landen. Over de te genwoordige gebeurtenissen die Emigratie ALKMAAR Gisteravond werd in het Gulden Vlies door het Passagebureau van Hesta, Crans en Co., gevestigd Ritsevoort te Alkmaar, een filmavond gegeven. De bedoeling van deze film was, aan toekomstige emigranten iets te laten zien over de reis naar hun nieuwe vaderland. Vertoond werden o.m. de kleurenfilm van de Stoomvaart Mij. Nederland die opgenomen werd tijdens een der vele emigratiereizen naar Austra lië Zeer interessant werd hier het prettige leven aan boord weergegeven. Voor velen betekent zo'n reis naar hun nieuwe vader land een echte zorgeloze vacantie voordat zij hun zware taak begin nen in de vreemde. De perfecte organisatie aan boord van de Jo- han van Oldenbarneveldt heeft dan ook tot gevolg dat deze men sen in een zeer prettige sfeer tij dens de reis bijna alle zorgen ver geten. Ook werden prachtige opnamen getoond van de verschillende ha vensteden in Australië zoals Free- mantle Melbourne en Sydney. Daarna werd nog vertoond de K.L.M.-film. waarin men een Limburgs gezin bestaande uit 9 personen ziet vertrekken naar hun nieuwe vaderland. In nog geen etmaal is dit gezin op hun Elaats van bestemming en ook ier ziet men hoe perfect de ver zorging is voor deze passagiers. Deze avond was louter bedoeld voorlichting te geven over passa ge voor hen die plannen hebben of reeds op het punt staan ons land te verlaten. Voorlichting over emigratie zelf wordt hier niet ge geven. daar dit behoort tot de ta ken van de officiële emigratie- bureaux evenals de Arbeidsbu- reaux Hedenavond wordt in café Con cordia te Noord Scharwoude een dergelijke avond georganiseerd. Belangstellenden kunnen aldaar dus ook terecht. ATHLETIEK-NIEUWS „OLYMPUS" Wintertraining ALKMAAR Indien geen na dere berichten volgen, begint Vrijdag 16 Oct. de zaaitraining. Deze wordt weer gehouden in de Rochdale-school aan de Blekers- Dames van 19 tot en met 20.30 uur. Heren van 20.30 tot en met 22 uur. Er wordt op tijd begonnen! De heren athleten die wensen in te schrijven voor de Veldse Singelloop op Zaterdag 31 Oct., moeten zich vóór 23 Oct opgeven bij het wedstrijd-secretariaat, Westerweg 36. Afstand 35 km. De wisselbeker in de D-klasse werd vorig jaar door het „Olym pus" lid Sjef Schalkwijk gewon nen. aan de Tour voorafgaan, over'de ontzaggelijke organisatie die ver eist wordt, over de geweldige financiële middelen die benodigd zijn en over vele andere facetten van de Tour, zoals de kilometers lange reclamecaravaan, de kran tenverkopers, de officials, verzor gers, materiaalvoorziening en ra vitaillering, kortom over het ge hele fascinerende décorum dat de Tour omgeeft en dat van de Tour eigenlijk de Tour maakt, vertelde Jan Cottaar met kennis van za ken. Ook ging hij in op de pres taties van de Nederlandse deelne mers tot nu toe, daar de bacil van de Tourkoorts ook naar ons land oversloeg, en tevens was er gelegenheid om met hem over een of ander onderwerp van gedach ten te wisselen. Voor wielrenners, wielersportvrienden en andere be langstellenden ongetwijfeld een zeer interessante avond. Bevolkingsdoorlichting HEILOO. Het bevolkings onderzoek in de gemeente Heiloo is begonnen. Van de 9600 perso nen, die bij dit onderzoek betrok ken zijn, blijven er vele weg. De leiding verzocht daarom dringend gehoor te geven aan de oproep en vooral zich te houden aan de afgesproken dag en uur op de oproepingskaart vermeld. Het on derzoek vindt plaats in het Bruno- gebouw. Baldadige jeugd OUDORP De jeugd schijnt er tegenwoordig pieizier in te schep pen baldadigheid te plegen. In de werkplaats van de „Stad Alk maar" bil de Frieschebrug zijn door jongens variërend van 10 tot 14 jaar niet minder dan 16 glas ruiten stuk gegooid Ook bij een ingezetene in het dorp werd een glasruit vernield. Zatei'dagavond hadden een drietal jongelui van 1718 jaar, de aardigheid ver scheidene lampen van de straat verlichting los te draaien, waar door de kom van het dorp in bij na volslagen duisternis werd ge huld. Dank zij de activiteit van de politie zijn de daders van al deze misdrijven opgespoord en zullen hun misplaatste grappen wel duur moeten betalen. Gevonden voorwerpen OUDORP Een nieuw koedek, waarin verpakt twee nieuwe vee- scharen, een hoes van parapluie, een kindertasje, een rubber laars, een colbertjasje. Verloren voorwerpen OUDORP Een paar glacé herenhandschoenen en een pols horloge. Inlichtingen bij de po litie. Meervogels' Feestavond AKERSLOOT. Het bestuur van de R.K.V.V. „De Meervogels" heeft voor a.s. Zondagavond het cabaretgezelschap „Lou van Am- stel" uitgenodigd hier een avond te komen verzorgen. Dit gezelschap komt uit Am sterdam en zal de aanwezigen vergasten op een heel aardig pro gramma. Leden van Meervogels en an dere aanverwante verenigingen, maar ook alle andere belangstel lenden, Zondagavond dus naar de zaal van de heer J. Verduin. De aanvang is om half acht, dus na het Lof. Geslaagd LIMMEN Mei. Lyda Lam- mers alhier slaagde te Alkmaar voor het diploma typen. K.A.B.-NIEUWS WARMBNHUIZEN De be spreking op Vrijdagavond, die ge leid zal worden door de heer de Lange uit Alkmaar, geldt uit sluitend voor de dames en de verloofde meisjes van de K.A.B.- leden. WAARLAND Dinsdag 13 Oct. j.l. beleefden wij de laatste van een reeks uitvoeringen die de R.K. Gemengde Toneelveren. Ons Genoegen, ter gelegenheid van haar gouden jubileum heeft gegeven. Deze avond, waarop de vereniging een spontane huldi ging ten deel viel, was bestemd voor genodigden, n.l. de besturen van verenigingen en instellingen, alsmede oud-leden met hun da mes (en heren). Onder de tal rijke aanwezigen merkten wij o.a. op pastoor S. Mol, de pater assistent, burgemeester H. Nolet, de gemeentesecretaris de heer A. M. Post, als ook het hoofd der school de heer P. N. Raad. Bij de vele oud-leden, die uit diverse plaatsen naar Waarland waren getogen, zagen wij ook nog het oudste in nog leven zijnde oud-lid, de ruim tachtig jarige heer C. Tesselaar uit Zijdewind. Het was voor de oud-leden, waar onder er waren, die elkaar sinds jaren uit het oog hadden verlo ren, een treffend weerzien, en menige herinnering uit de lang vervlogen jaren van Ons Genoe gen werden opgehaald. De voor zitter de heer W. Dekker Hz., die alle aanwezigen hartelijk ver welkomde. waaronder enkele die uit Amsterdam waren gekomen. Spreker verheugde zich er over dat er zovele van de oude krach ten, die voor 30 of 40 jaren terug deel van Ons Genoegen uitmaak ten, ja die zelfs de oprichting heb ben meegemaakt, van hun belang stelling blijk gaven. Spr. rele veerde in het kort het 50-jarig bestaan en wenste allen een hoogst gezellige avond. Hierna werd het vrolijk vacan- tiespel „Op een mooie dag in Mei" vertolkt. Hierover hebben wij reeds de vorige keer het een en ander vermeld, wij willen daarom volstaan met alleen te zeggen, dat de opvoering van dit blijspel we derom uitstekend geslaagd is Na dit stuk nam pastoor Mol het woord, die namens alle verenigin gen en instellingen uit onze paro chie „Ons Genoegen" zijn harte lijke dank en hulde betuigden, voor het vele mooie dat de to neelvereniging gedurende 50 ja ren had gebracht, hü feliciteerde de jubilerende vereniging met het gouden feest, namens alle ver enigingen en instellingen van Vertrokken personen ALKMAAR Vertrokken: J. F. Dam, van Fo- restusstraat 3 n. Corowe (Austr.); A, M. Hagen, van Wilhelminalaan 11 n. Castricum; M. M. Jong wed. J. Tol, van Vermeerstraat 44 n. Castricum; K. Meulenhoff, van M. Jontstraat 27 n. Heiloo; W. M. van Moorsel, van Snaarmanslaan n. Mierloo; G. Schreuder, van Burg. Palingstraat 1 n. Haarlem; H. Swager, van Rekerstraat 21 n. Langedijk; G. Thiadens, van Nieuwlandersingel 58 n. Breda; A. Mourik geb. Volgers en kinde ren, van Anjelierstraat n. Maas tricht; D. R. C. Dix geb Wierdsma van Nassauplein 2 n. Rheden; M. J. Windrich, van Rozenstraat 28 n. Zaandam; H. A. T. Lohman, van Verdronkenoord 108 n. Eg- mond aan Zee; K. Visser en echtg. van Schoutenstraat 14 n. Bloe mendaal; J. Akkerman, van Dah- liastraat 26 n. Sleen; C. Dekker melg ezin, naar Australië; J. de Graaf, van Nieuwpoortslaan 70 n. Australië; J. B. Kramer, van B. Bottemannestraat 15 n. Australië; C. Pauw, van Rembrandtstraat 59 n. Den Helder; M. J. Pronk met gezin, van Hoogstraat 7 n. Austra lië; j. H. W. van Engelen, van Nassaulaan 16 n. A'dam; A. M. J. Heijlond wed. T. Hofman, van Eikelenbergstraat 22 n. Zaandam; J. T. Klepper, van Westerweg 96 n. Castricum; A. A. Kohschulte. van Lyceumstraat 73 n. Zierikzee; J. Kramer, van Stationsweg 138 n. A'dam; J. v. d. Maden met ge zin, v. Comanstraat 29 n. Amers foort; A. B. Meiman, van Boter- straat 10 n. Rijswijk; G. J. M, Scherpenhuizen en kind, van Ruijsdaelkade 3 n. A'dam; J. Ti chelaar, van Fr. Engelstraat 9 n. St. Pancras; E. v. d. Veken, van Kennemersingel 2 n. Dordrecht; B. W, Verbruggen, van Spoor straat 26 n. O. Niedorp; N. Zuur bier, van Voormeer 35 n. Den Bosch: A. Helderman met gezin, van Wagemakerstraat 14 n. Vel- sen: H. W. H. van Hoek, van Nas saulaan 5 n. Delfzijl; R. Kwadijk, van Akerslaan 8 n. Schagen; J. J. Pittana, van Tienewal 13 n. Oudorp; J. P. Baars met gezin, van Stuartstraat 47 n. Den Hel der; C. M. van Baarsen, van Zeg- lis 51 n. Beemster; L. Bakker en kind Kamminga, van Verdronken oord 7n. Den Haag; A. A. Bijl, van Eendrachtstraat 6 n. Bloe mendaal; L. F. van Esseveld en echtgen., van Voormeer 2 n. Australië; H. Fetter, van J. v. Scorelkade 56 n. Zeist; C. Goo- sens met echtgen., van Zuider kruisstraat 2 n. Zaandam; J. A. Gorte van Liefdelaan 3 n. Hoens- broek; C. van Ingen met gezin, van 2e Kanaalstraat 17 n. Austra lië; J. de Jong, van Rembrandt straat 32 n. Groningen; L. Kan sen, van Tulpstraat 28 n. Harder wijk; L. E. M. Koster, van Kerk straat 11 n. Bloemendaal; W. A. Out met gezin, van 2e Kanaal straat 5 n. Australië; H. Peere- 'ooom, van Boezemsingel 63 n. Haarlem. A. Bethlehem, van Geestersingel 12 n. Heiloo; R. 71zas met gezin, van Lyceum straat 56 n. Montreal, Canada; A. van Esveld met gezin, van Wol- lebrandtstraat 10 n. Den Helder; D. Lemstra met gezin, van Park straat 12 n. Velsen; C. Wiersma, van Blekerskade 9 naar Delft: T. Rol, geb. Vurger, van Nassau laan 4 naar Rotterdam; P. B. G. Buijs, van Nasaulaan 4 n. Rotter dam; P. Hoogkamer, van Berger- weg 85 naar Amsterdam; P. J. Jesse, van Asterstraat 16 naar Den Haag; D. Kok, van Hout manstraat 15 naar Rijswijk; C. G. C. van Baardwijk, geb. Luyckx, van Kanaalkade 63 n. Soerabaja, Ind.; G. Neeskens, wed. v. W. V. Visser, van Snaarmanslaan 44 n. Heemstede; H. R. Opdenberg, v. Stationsweg 32 naar De Wijk (Dr.). Waarland bood hij een enveloppe met inhoud aan. De heer A. Schmeddes uit Alkmaar, oud regisseur en speler van O.G. sprak ook woorden van waardering, het had hem o.a. aangenaam verrast, dat hij naast oude bekenden ook jonge krachten had aangetroffen. Namens de zustervereniging „Onder Ons" uit Zijdewind sprak de heer G. Stam, die dit vergezeld deed gaan van een passend ca deau. Ook was nog een fraai bloemstuk van een paar oud-leden binnengekomen. Nadat de voor zitter zijn welgemeende dank had uitgesproken, bleven allen nog 'n gezellig uurtje bijeen om het feest voort te zetten Jubileumviering H.H. WAARD NOORD. Hoe wel wij een dezer dagen vermeld den dat het onderwijzersjubileum van de heer Janssen op 1 Nov. a.s. gevierd zou worden, vernemen wij thans dat de tijd van voorbe reiding te kort is gebleken en dezer dagen besloten is, met goed keuring van de jubilaris, dit ver- meldingswaardige feest in de eer ste week van Januari a.s. te vie- Naar Bloemendaal H.H. WAARD NOORD. De motorclub Huyghenwaert organi seert voor Zondag 18 October een gezelschapsrit als sluitstuk van het motorseizoen. Ditmaal zal het, in verband met de weersomstandigheden, een korte rit zijn, n.l. naar Bloemen daal en omgeving. Aan deze rit kunnen uitsluitend leden van genoemde motorclub deelnemen. Het Boekenschip voor U HEERHUGOWAARD Gedu- lende de volgende week zal het gepavoiseerde, fraai ingerichte boekenschip „De Vrouwe Eva" ook enige dagen in Heerhugo- waard voor anker gaan. Het is de bedoeling van Com missie C.P.N.B.U. U eens op de hoogte te brengen van het bestaan van een aantal meestal onlangs verschenen boeken, die U iets te vertellen hebben. De expositie zal worden ge opend door de burgemeester van Heerhugowaard op 20 Oct. a.s. om 16.30 uur. Van 17.30 uur af staat het schip voor U open Alle vol gende dagen kunt U de tentoon stelling bezoeken vdn 10 tot 5 uur overdag en van 7 tot 9 uur des avonds .Het schip zal aanleggen bij het station. S.V.W.-nieuws H. HUGOWAARD Z. De SVW-elftallen hebben het j.l. Zondag slecht gedaan. Allemaal verloren. Vooral tegen viel ons de nederlaag van het eerste elf tal tegen Geel Zwart. Geen uit houdingsvermogen genoeg? Dat het tweede zou verliezen van HSV 2 hadden we wel ver wacht. Er zitten zware elftal len in deze afdeling. Het derde verloor op eigen terrein tegen KSV 2 en dat had gezien het spel voor de rust, niet nodig geweest, maar ja, KSV heeft de overwinning eer lijk verdiend. Ook de junioren hadden een zware tegenstander op bezoek, n.l. Kolping-Boys en moesten de vlag strijken. A.s. Zondag heeft SVW 1 een thuiswedstrijd. Cailantsoog komt op bezoek. Dan zullen de SVW- ers uit een ander vaatje moeten tappen dan j.l. Zondag, want die Callantsogers zetten er na tuurlijk alles op. Maar SVW-ers doet je best en stelt de suppor ters niet teleur. Jullie moet zorgen dat er publiek blijft ko men. Het 2e elftal is vrij. Het 3e gaat op bezoek bij Reiger- Boys 2. De junioren gaan op bezoek bij RKAFC b en spelen om 12 uur. De adspiranten spe len thuis tegen St. Bavo. Moge het een betere Zondag zijn dan de vorige. „Het meisje met de rode strik" ZIJDEWIND. Naar wij ver nemen heeft de gemengde toneel- ver. „Onder Ons" te Zijdewind bovengenoemd toneelspel in stu die genomen. Dit boeiend spel dat op vele plaatsen onder grote be langstelling is opgevoerd, zal ook ditmaal zeker bij, het publiek in de smaak vallen. Uitvoeringen hiervan zullen gegeven worden op 25 en 27 Oct. in zaal Blanken- daal te Zijdewind. Dinsdag 27 Oct. uitsluitend voor donateurs en ge huwden. Damnieuws Zuidscharwoude ZUIDSCHARWOUDE De uit slagen van de tweede ronde van de onderlinge clubcompetitie van Damlust waren als volgt: le Klas: Jb. KramerC. Bak 02; K. v.d HovenA .Gouds bloem 2-0; N. JolJoh. Huitema 02; C. SchuffelenJn. Zijp 11; P. BaarsTh. de Haas 20. 2e Klas: A. Zuidscharwoude P Mienes 20; mevr. den Hartigh D. Hoogeboom 02; P. Balder A. Beemsterboer 11. 3e Klas: S. v. LeyenA. Mosk 02; M. KaasJ. Engeringh 02; V. v.d. BergP. Bekker 02; Jn. WeelP. den Hartigh 20. A.s. Maandag speelt Damlust I en II tegen And ijk om het kam pioenschap van N. H. Noorder kwartier. „APOLLO" KOOS NIEUWE VOORZITTER NOORDSCHARWOUDE De muziekvereniging „Apollo" koos als nieuwe voorzitter de heer D. Witte, in de plaats van de heer G. Kamper .die zich niet meer her kiesbaar stelde De heer P. Siim werd als pen ningmeester herkozen. De jaarverslagen werden goed gekeurd. In het afgelopen jaar bracht het korps zestien serenades. Het ledental bleef gelijk. Het eer ste concert zal plaats vinden op Zondag 22 November a.s. in de zaal van N. Rijper. „De Hengelaar" viste DE RIJP Dezer dagen hield de Rijper viscLub „De hengelaar" haar vierde en laatste wedstrijd van dit seizoen. In totaal 49 per sonen lieten na het teken „te water" hun aas in het water van de Zuiddijk zakken. De stem ming, was zoals altijd, oppebbest en het weer liet zich ook van de beste zijde kennen. Na het „ver kassen" naar de Belsloot werden uiteindelijk sledhts 3 bovenmaatse baarzen opgehaald. De onder maatse vis liet zich met een to taal van 244 stuks betsr ver schalken. De volgende personen konden zich de gelukkige prijs winnaars noemen: 1. H. Klomp maker: 2. D. Klinkhamer: 3. J. Obée; 4. Jb. Plukker; 5. N. Zo merdijk; 6. J. Timmer; 7. T. J. Klompmaker; 8. A. Polman; 9. A. Veenman; 10. W. Braam. De troostprijzen voor niet-winnaars werden toegekend aan de heren A. Schipper en de Vries. Causerie Tour de France DE RIJP De afdeling De Rijp van de N.K.J.B. heeft de heer Jan Cottaar uitgenodigd om a.s. Vrijdagavond een causerie te houden over zijn belevenissen in en rondom de Tour de France 1953. Wij twijfelen er niet aan of er zal voor deze avond, welke in café Grasboer zal worden ge houden, een flinke belangstel ling bestaan. Ongetwijfeld zullen vele inwoners de prachtige suc cessen van onze tourploeg wel eens nader toegelicht willen zien. „Het Boekenschip" komt DE RIJP In het kader van het streven om de plattelandsbe volking in nader contact met het boek te brengen, heeft de Com missie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek, een varen de tentoonstelling ingericht. Deze varende tentoonstelling bevat een groot aantal boeken op alle mo gelijk gebied. Ook in deze ge meente zal „Het Boekenschip" zoals de tentoonstelling wordt ge noemd, thans ligplaats kiezen. Dat ook de Overheid het streven van genoemde Commissie waardeert, moge blijken uit het feit, dat bur gemeester Dalenberg de tentoon stelling zal openen. Wij wekken dan ook alle inwoners op om deze merkwaardige tentoonstelling die gratis toegankelijk is, in de periode van 22 t/m 25 October a.s. te bezoeken. Het schip zal ligplaats kiezen aan de Tuin- gracht. Geslaagd BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot de heer C. Ver- heus, slaagde voor het examen serg.-majoor bij de luchtmacht. ff eersverwachting Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond (op gemaakt te 10 uur) PLAATSELIJK MIST De Bilt, 15 Oct Zwaar bewolkt met plaatselijke mot regen of mist. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost Weinig verandering in temperatuur. Het Algemeen Secretariaat der Katholieke Volkspartij deelt me de, bericht ontvangen te hebben dat aan het Congres der Partij op 7 en 8 November a.s. te Utrecht zullen deelnemen de Mi nisters: Prof. Dr. L. Beel en A. C. de Bruijn, de Staatssecretaris Dr G. M. J. Veldkamp de Mi nister van Staat Mr. J. R. H. van Schaik.Mr Dr L. N. Deckers, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst en Dr P. A. Kasteel, bui tengewoon gezant en gevolm. mi nister te Chili. Voorts schreven nagenoeg alle leden van de Ka tholieke Eerste en Tweede Ka merfractie als deelnemer in. Lijk van Ambonnese gevonden 's HERTOGENBOSCH 15 Oct. Onder de stuw van Grave heeft een Visser Dinsdag het ontzielde lichaam van 'n Ambonese vrouw in zijn netten aangetroffen. Een onderzoek wees uit, dat het hier de 21-jarige Ambonese vrouw Taihalele uit het woonoord Haai- deren bij Nijmegen betrof De vrouw die gehuwd en moeder van twee jonge kinderen was is Maandagavond omstreeks 7 uur adhter op de bromfiets bij haar man, naar de kermis in Nijme gen gegaan. De man was alleen teruggekeerd, aangezien de vrouw met de laatste bus naar 't woon oord zou terugkeren. Toen haar lichaam de volgende dag werd gevonden, vertoonde het enkele verwondingen, zodat de officier van justitie en de onmiddellijk ingeschakelde Rijkspolitie denken aan een misdaad. Marktbericht WARMENHUIZEN. 6400 kg uien 4.504.80; grove 4.104.30; drielingen 5.507; nep 1414.50; 140 kg slabonen 3643; 1300 kg aardappelen: Meerlanders 10.30; Eigenheimers 12.10; 1500 kg rode kool 3.804.10; 52000 kg witte kool 2 50—4.—. Hoewel nog niet van een grote gladiolenveiling gesproken kan worden, waren toch voor de vei ling van 14 Oct. 1953 bijna 2700 manden aangevoerd. De belang stelling was weer zeer groot. De prijzen waren vrij stabiel. Het sortiment was nu veel groter. Aan tulpenplantgoed werden ruim 700 manden aangevoerd. Voor goede partijen zijn nog wel kopers. Besteed werd voor: Abu Hassan 12-14 485—530, 10-12 245—285, 8-10 125—135; Acca Lau- rentia 14 op 325—380, 12-14 310- 345, 10-12 165—225, 8-10 80—110; Adinda 14 op 350—360. 12-14 270— 285. 10-12 155—190, 8-10 120; Alas ka 0-12 180; Allard Pierson 14 op 355, 12-14 270—320, 10-12 170 180, 8-10 00—105; Agnita 14 op 370—385, 12-14 310—340, 10-12 235245, 8-10 125; Are de Triom- phe 2-14 270; J. S. Bach 14 op 305—350, 12-14 280—315, 10-12 190—200, 8-10 85—110; Bitto, Hea ven 14 op 405, 12-14 330, 10-12 210, 8-10 140; Bleu Herald 12-10 515, 10-12 360, 8-10 155; Bloemfontijn 14 op 290—320, 12-14 230—300, 10-12 150—165, 8-10 90—100; Bou- dogne 12-14 305—420, 10-12 220— 230, 8-10 125130; Benjamin Brit ten 14 op 450; Ceasar 12-14 340, 10-12 190, 8-10 105; Cherbourg 2-14 505—540, 10-12 380—385, 8-10 250260; Clingendaal 14 op 380 385, 12-14 305—355, 10-12 175—180, 8-10 95110; Crimson Glow 12-14 270—305, 10-12 150—180; Dr Dentz 14 op 375, 12-14 310—355, 10-12 180210; Early Sunrise 14 op 400, 12-14 3300—325, 10-12 190—200, 8-10 110; Early Pink 12-14 295, 10-12 155, 8-10 130; Dr. Fleming 14 op 320—360, 12-14 290—320, 10-12 175—195, 8-10 95—115; Gold Dust 12-14 255—275, 10-12 140— 160, 8-10 80—95; Gold Lac 14 op 365, 12-14 275—310, 10-12 140—155, 8-10 95; Golden West 14 op 300, 12-14 260, 10-12 135; Gretha Garbo 10-12 190, 8-10 105; Grand Mo narch 14 op 440, 12-14 300; Halley 10-12 175; Han van Meegeren 14 op 310, 12-14 275—285, 10-12 145165; Harry Hopkins 12-14 685, 10-12 360—385, 8-10 245; Ha waii 14 op 3365, 12-14 305—310, 10-12 190—195, 8-10 110—125; Ho- kus Pokus 12-14 400, 10-12 220, 8-10 100; Holland's Glorie 12-14 255, 10-12 175, 8-10 90; 111 de France 12-14 400; Java 12-14 240, 10-12 140—175, 8-10 105; Joh. Straus 14 op 295—325, 12-14 240— 310, 10-12 160—175, 8-10 85—115; Juniklokken 14 op 430460, 12-14 400—420, 10-12 265—220, 8-10 130160; Je Maintiendrai 14 op 450, 12-14 425, 0-12 280; Kardinal Spellman 12-14 510550, 10-12 340; Lavendel Dream 14 op 425, 12-14 375—425, 10-12 220—245, 8-10 150155; Leeuwenhorst 14 op 300—365, 12-14 255—320, 10-12 190230, 8-10 150155; Lilac Wonder 14 op 315320, 12-14 250 315, 10-12 165—175, 8-10 90—100; Limburgia 14 op 350, 12-14 255 345, 10-12 245, 8-10 160; Lilac Times 12-14 535—575, 10-12 405; Majuba 12-14 440; Mansoer 14 op 400, 12-14 340—355, 10-12 260; Marks Memory 12-14 370, 10-12 205; Maskerade 14 op 330, 12-14 320—330, 10-12 160—190; Memo rial Day 14 op 385, 10-12 190; Mo dern Times 14 op 410435, 12-14 380—410, 10-12 210—260, 8-10 140 55; Morning kiss 14 op 525530, 12-14 440—510, 10-12 240—340, 8-10 220—250; Maria Goretti 12-14 405, 8-10 150; Nieuw Europa 14 op 480, 12-14 450—455, 10-12 315; Odin 14 op 305, 2-14 260, 10-12 155, 8-10 85; Orchid Lilac 2-14 365, 10-12 205, 8-10 105; Oranje Zon 2-14 450, 8-10 155; Paul Rubens 14 op 390—425, 12-14 340—405, 10-12 245—265, 8-10 130—205; Pi- cardy 14 op 400—450, 12-14 340— 415, 10-12 230—265, 8-10 130—160; Puccini 12-4 430, 10-12 220; Pac- tolus 14 op 290, 12-14 290, 10-12 205, 8-10 115; Pinkie 12-14 315, 10-12 205, 8-10 155; Red Fox 14 op 370, 12-14 325—330, 10-12 200; Roma 12-14 465, 10-12 245, 8-10 195; Rosa van Lima 14 op 405— 420, 12-14 310—330, 10-12 195—230, 8-10 145160; Rijzende Zon 14 op 350—355, 12-14 235—285, 10-12 180 190; Rose Catharina 14 op 350, 12-14 265, 10-12 165, 8-10 100; Sal mans Elite 12-14 335, 10-12 160; Salmans Glory 12-14 670, 10-12 315350, 8-10 195; Salmon Joy 14 op 455, 12-14 370—395, 10-12 220—260, 8-10 120—205; Silhouet 12-14 365, 8-10 105; Sneeuwprinses 14 op 330, 12-14 280—315, 10-12 170—185, 8-10 100; Sweet Seven teen 14 op 440; van Tienhoven 12-14 355—360, 10-12 160—215, 8-10 120—135; Thérèse 12-14 325, 10-12 255, 8-10 105; Vanguard 12-14 360, 10-12 200, 8-10 105; Vin cent van Gogh 12-14 550, 10-12 330—355, 8-10 180—210; van Wijn bergen 12-14 280285; Yvonne 12-14 260, 10-12 145; Zomervreug- de 12-14 325, 10-12 185—195, 8-10 90; Lelie dubbel 8 op 140170, 6-8 2040; Lelie Umb. Erectum 16 op 110. Alles per 100 stuks. PLANTGOED: Electra 0.50; Gen. de Wet 0.70; Ibis 0.550.65; Mr. v. d. Hoeff 0.440.80; v. d. Neer 0.65; Oranje Nassau 0.701.10; Peach Blossom 0.601.20; Schlegel Max 0.38 0.75; Triuinphator 0.701.30; Wit te Valk 0.320.40; Bartigon 0.34 0.70 Bleu Parrot 2.10; Copland Rival 0.85; Cordell Hull 1.00; Dil- lenberg 0.38; v. d. Eerden 0.35 1,50; Golden Harvest 1.601.80; King of the Reds 0.40; Krel. Triumph 0.750.95; Orange Fa vorite 0.32; Ph. Snowden 0.55; Pride of Zwanenburg 0.60; Rose Copland 0.300.90; Sonja 0.50; The Sultan 0.45; Wallstreet 0.38; White Sail 0.40—0.70; Will. Cop land 0.46; Will. Pitt 0.38—0.40; Yellow Giant 0.60; Yellow Per fection 0.380.40; Zenober 0.65. Na j aar srmidermarkt PURMEREND Op de najaars- runderenmarkt alhier werd aan gevoerd 413 stuks: 90 tijdkalvers 675900 per stuk (vlug); 253 gelde koeien 550840 pér stuk (goed): 70 melk- en kalfkoeien 650—950 (stil). ALKMAAR, 14 October Sla- bonen z. dr. 3058; kassnijbonen 5381; pronkbonen 1347; kom kommers 1024; tomaten A 20 49; witlof 6177; bloemkool 8 —'8; rode kool 510; groene kool 68; spruitkool 18—42; spinazie 1948; postelein 1327; sla 3—10.50; andijvie 68; rode bieten 67; bospeen "—20; win terpeen 56.50; uien 46; prei 810 ;selie 35; soep 56; drui ven: frankenthalers 78108; alicant 7394; appels 1229; peren 1060; knolsoep 612.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2