Reclame verricht een uiterst nuttige functie Vrije concurrentie is noodzakelijk Grootste zonne-oven ter wereld staat in Frankrijk Geen ernstige kritiek op regeling watersnoodschade IS iet duurmaar wel in het belang van consument Voor herstelbare pai een hogere vergoeding Minister v. d. legt motie naast zich neer Cliristeliiircli-raee-comité heeft tekort van 6000 pond Eerste Kamer Dr Paul Rijkens op Reclame-congres Reclame en nationale economie Overheid moet bedrijfsleven initiatief laten ontplooien Elf doden bij mijnontploffing Warmtebron der toekomêt T^m veraturen van 60OO traden mitsde zon ivil schijnen Warmte bewaren is nog vraagstuk Tweede Kamer Donderdag 15 October 1953 s-GRAVENHAGE, 14 October „Reclame is het belang van de consument en de kosten daarvan zijn in het algemeen wel besteed". Dit heeft dr. P. Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. verklaard in een inleiding, die hij hield tijdens het 16e Nederlandse reclamecongres, door het Genootschap voor Reclame gedurende drie dagen in het Kur- liaus te Scheveningen georganiseerd. Uiteraard was dit niet een stelling zonder meer: dr. Rijkens voerde er ook diverse argumenten voor aan. Door de reclame kan de consument zich oriënteren over de verscheidenheid van het aanbod via kranten en catalogi, hij bespaart zich dus reis-, verblijf- of telefoon kosten. De consument is dus door de reclame goedkoper uit. De verbruiker wordt ook op de hoogte gehouden van verande ringen en uitvindingen, terwijl hij verder aangespoord wordt tot nieuwe verbruiksgewoonten, die aansluiten op de technische voor uitgang en een verheffing van het levenspeil betekenen. Volgens dr. Rijkens maakt de reclame de massaproductie mo gelijk. Het geleidelijk lager wor den van de reclamekosten per eenheid-product vloeit namelijk in de meeste gevallen niet voort uit een verlaging van het totale reclamebudget, maar uit een ver groting van de omzet. Reclame schept massale vraag i.p.v. ver brokkelde vraag. Verder is zij onafscheidelijk verbonden aan het merkartikel, waardoor een betere behoeftebevrediging ge waarborgd wordt. In de klacht, dat het merk artikel de warenkennis van de consument en de winkelier over bodig maakt, zit volgens de heer Rijkens wel een element van waarheid. Maar er ontstaan zo veel nieuwe mengsels en nieuwe stoffen, dat het „blote oog" het onderscheid niet meer ziet. Sa menstelling en deugdelijkheid zijn alleen in het laboratorium vast te stellen. Als een dergelijk pro duct de consument voldoet wil hij een gemakkelijk middel heb ben om de volgende keer weer precies hetzelfde te kopen. Dit gemakkelijke middel is het han delsmerk. Deze inleider bestreed, dat re clame duur zou zijn. In de Ver. Staten bedroeg in 1952 het bruto- inkomen 290 millioen dollar en werd voor particuliere consump tie 218 milliard gulden uitgege ven. Aan reclame werd ongeveer 7,1 milliard gulden gespendeerd, dat is dus rond 3 van het geen de Amerikaanse consument voor zichzelf uitgaf. En dat ter wijl in Amerika de reclame op veel grotere schaal wordt bedre ven dan ergens anders. Engeland bijvoorbeeld besteedt van 1 lh tot 2 van de particuliere consump tie voor reclame. In Nederland zette de dagblad pers in 1952 voor 70 millioen gul den aan advertenties om, de pe riodieken 10 millioen. Geclassifi ceerde advertenties maken van het geheel misschien 10 .uit, zodat de totale persreclame op 72 millioen gulden kan worden gesteld. De totale uitgaven voor reclame zijn volgens dr. Rijkens in Nederland op het ogenblik te stellen op 120 a 130 millioen gul den per jaar. In 1952 bedroegen de totale consumptieve uitgaven der Nederlandse verbruikers 13.510 millioen gulden. De uitga ven voor reclame zouden dus on geveer een procent daarvan be dragen. „Ik bom dan ook tot de con clusie". zo besloot de heer Rij kens, „dat de reclame een uiterst nuttige functie verricht en dat zij ook het directe belang van de consument op overtuigende wijze dient. De kosten der reclame, welke nationaal gezien, verras send gering blijken te zijn, wor den gerechtvaardigd door de stij ging van het welvaartspeil, die de reclame helpt bevorderen". De belangstelling van de Rijks overheid en autoriteiten op dit congres was zeer groot. 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, heeft met het uitspreken van een opmerkelijke rede het zestiende congres van het Genootschap voor Reclame, dat in Schevenin gen wordt gehouden, geopend. Spreker greep deze gelegenheid aan om de activiteit, die op het gehied van de reclame wordt ontplooid, te beschouwen tegen de achtergrond van de eisen die tegenwoordig aan het overheidsbeleid worden gesteld. Het staat vast, aldus professor Brouwers, dat in het algemeen het oordeel, dat men zich van een land vormt, aan objectiviteit zal winnen, als men de inhoud van de redactionele artikelen toetst aan die der advertentiepagina's! V.S. WEIGERT JAGAN VISUM GEORGETOWN, 14 Oct. Dr. Tsjeddi Jagan, leider van de regering die verleden week door de Britten afgezet werd als nro- communistisch, heeft vandaag medegedeeld, dat Amerika hem geen doorreisvisum heeft ver strekt. waardoor hij niet in staat is naar Londen te gaan om te protesteren tegen zijn afzetting Roemenië en Griekenland gaan „praten" ATHENE, 14 Oct. De Roe meense regering heeft Grieken land uitgenodigd diplomatieke be sprekingen te beginnen voor het opnieuw aanknopen van betrek kingen tussen de beide landen. De Roemenen zouden ook bereid zijn economische kwesties de twee landen betreffend te be spreken. Sedert het einde van de tweede wereldoorlog waren de betrek kingen tussen de beide landen verbroken. TRADITIONELE STEDENWEDSTRIJDEN OP 24 OCTOBER DEN HAAG. Zaterdagmiddag 24 October a.s., aan de vooravond van Nederland-België, worden de traditionele stedenwedstrijden AmsterdamBrussel en Rotter damAntwerpen gespeeld, onder scheidenlijk in het Ajax-stadion en op het terrein van Sparta. Te Amsterdam begint men om 3 uur, te Rotterdam om 3.30 uur. Het is evenwel zaak niet het passieve nut der reclame, dan wel de actieve rol, die de reclame in de nabije toekomst kan spelen als stimulans van de economische bedrijvigheid in het licht van on ze belangstelling te plaatsen. Het is de laatste jaren gebruik gewor den, zodra zich een relatief gun stige economische toestand voor deed, te spreken van een „won der". Maar op zichzelf bevat onze huidige economische positie niets „wonderlijks". Weliswaar ken merkt onze economie zich op dit ogenblik meer dan die van ver schillende andere landen door een zeker evenwicht. Spreker vestigde de aandacht van zijn ge hoor op het feit, dat wij nu reeds acht jaar lang, zij het met enige ups en downs, een periode van hoogconjunctuur meemaken, en dat wij in vele opzichten een top hebben bereikt. Het is niet waar schijnlijk, dat nog hogere toppen voor ons in het verschiet liggen en het' is onzeker, of zich een hoogvlakte voor ons uitstrekt of een neerwaartse helling van ne gentig graden. Men stelt, aldus spreker, op dit ogenblik in belangrijke mate zijn hoop en zijn vertrouwen op de integratie van Europa, die ons eén gemeenschappelijke markt geeft en de samenwerking met Amerika. Ongetwijfeld is slechts integra tie de uiteindelijke oplossing voor onze economische problematiek, maar er schuilt soms een gebrek aan realisme in de verwachtingen, die men, en nog wel op korte ter mijn, hiervan heeft. Voorts is vrije concurrentie noodzakelijk om ons economisch staande te houden. Passiviteit is een gevaar. En voorzichtigheid, welke eigenschap een nationale deugd van ons is, kan een misleidende rol spelen in de economische ontwikkeling van Het comité dat de Londen-Christ- church race heeft georganiseerd, heeft, naar wij thans vernemen, een tekort van ongeveer zesdui zend pond. Er deden reeds voor de aanvang van de wedstrijd ge ruchten over een tekort de ronde. Aan de regering van Nieuw Zeeland is nu gevraagd een sub sidie te verstrekken ter grootte van het ontbrekende bedrag. De bemanning van de K.L.M.- wftmaster „Dr. Ir. M. H. Damme" heeft vandaag op uitnodiging van de vereniging voor vreemdelin genverkeer in Nieuw Zeeland, jnet leden dezer vereniging de lunch gebruikt. Daarbij was ook aanwezig John S. W. Stannage, die in 1930 met onze landgenoot de heer Evert van Dijk, met de Smith en met de Ier Saul in 1930 een vlucht over de Oceaan heeft gemaakt. Dat was toentertijd nog een hele onderneming en hoe zulk een vlucht kon worden ge maakt kan men o.a. lezen in het boek dat de heer Evert van Dijk daarover heeft geschreven. John Stannage was de radio telegrafist aan boord van de drie- motorige Fokker de „Southern Cross" waarover de bekende vlie ger Kingsford Smith het com mando voerde. Zijn rechterhand was de KLM-gezagvoerder Evert van Dijk, en Saul de waarnemer. Sir Charles Kingsford Smith is, zoals men zich zal herinneren, od 7 Nov. 1935 niet van een vlucht boven de Golf van Bengalen weergekeerd: de heer van Dijk woont in Wassenaar en Saul is, voor zover bekend, werkzaam op ons land. Wij mogen ons geluk kig prijzen, aldus spreker, dat wij als resultaat van een doelbewust economisch beleid op dit ogen blik over een goede goud- en deviezenreserve beschikken om evenwichtsstoornissen van niet al te lange tijd op te vangen. De overheid moet voorts het bedrijfs leven in staat stellen om initia tief te ontplooien. Men zal die nen te beseffen, dat integratie op de eerste plaats vrije handel be tekent. Hierbij kan de overheid niet afzijdig blijven. Productie en afzettechniek dienen op uiterst moderne leest te worden ge schoeid. In deze afzettechniek speelt de reclame een zeer grote rol. Zij maken het Nederlandse product in het buitenland en in het binnenland bekend. Spr. merkte op, dat ondanks de goede resultaten op dit gebied, met name de exportreclame nog pas in haar ontwikkelingsstadium verkeert. Dit congres is zomaar niet een bijeenkomst van een aantal lieden, die in de reclame hun brood verdienen, want het belang hiervan staat ver uit bo ven dat van de er direct bij be trokkene. De reclame dient, als uiterst belangrijk element in de verkooptechniek, tot in de per fectie te worden opgevoerd, om dat het Nederlandse product te genwoordig zichzelf niet meer verkoopt, aldus prof. Brouwers tenslotte. Radio Peking beschuldigt Verenigde Naties SAN FRANCISCO, 14 Oct. In een uitzending van radio Pe king, die gisteren in San Fran cisco beluisterd werd, is gezegd, dat de communisten dé recente geallieerde beschuldiging. als zouden er communistische vlieg tuigen in kratten verpakt naar het vliegveld Oeijoe in Noord- Korea zijn gebracht, volkomen ongegrond achten. In de uitzending werd de teger.beschuldiging uitgebracht, dat de Verenigde Naties oorlogs materiaal in kratten aanvoeren en dit „onderdelen" noemen. CIUDAD REAL (Spanje) 14 Oct. In een kolenmijn bij Puertollano 50 km ten zuiden van Ciudad Real zijn elf mijn werkers door een explosie om het leven gekomen. Twintig andere mijnwerkers, die door vallend gesteente en aarde van de buitenwereld afge sneden waren, konden door de reddingsploegen levend boven gebracht worden. Brundage over het „staats-amateurisme" in Oost-Europa NEW-YORK, 14 Oct. In een persconferentie, gehouden na ziin terugkeer van een reis door Europa, heeft de president van het I.O.C.. Avery Brundage, ziin bezorgdheid uitgesproken over de wiize waarop men in sommige Europese landen athleten opleidt. „Wanneer men daar een veelbe lovende athleet op het spoor komt wordt hij ingelijfd bij de politiemacht of bii het leger," verklaarde Brundage. ..en dan heeft hij niets anders te doen dan zich te trainen voor wedstrijden." In dit verband sprak hij ook van „studiebeurzen op nationale schaal". Speciaal in de landen van Oost-Europa zag men vol gens Brundage tegen geen kosten op, als het de sport betrof. MONT LOUIS (Frankrijk) De geleerde legde een staaf ijzer in het zonlicht. Na enkele ogenblikken begon het te walmen en vervolgens bijna als boter te smelten. Toverij? Neen. alleen maar spiegels. Die spiegels maken deel uit van de grootste zonne-oven ter wereld, welke drie jaar geleden door Frankrijk op de 1600 meter hoge Mont Louis in de Pyreneeën is gebouwd. De oven is uitgerust met een spiegel van tien meter hoogte en de Fransen hebben er, uitsluitend gebruik makend van de stralen van de zon, buitengewoon hoge temperaturen mee weten te ont wikkelen. De oven werkt uitsluitend op zonneschijn. Maar het is zonne schijn, waar pit in zit, zonne schijn, door 3500 kleine spiegels tot brandhitte geconcentreerd in een enorme parabolische schaal, die precies lijkt op een reusachtig soepbord. Met behulp van dit apparaat bereiken de Fransen temperatu ren van 6000 graden Fahrenheit, zuiver ijzer smelt bij 2.795. De mensheid weet al duizenden jaren, dat gewoon zonlicht een verschrikkelijke hitte kan leveren, indien het wordt geconcentreerd De Griekse natuurkundige Archi medes zou in de derde eeuw voor Christus de vijandelijke schepen, die zijn vaderstad, Syracuse, aan vielen, in brand gestoken hebben door middel van geweldige brand glazen, waarin hij de stralen van de zon opving en concentreerde. Sindsdien zijn voortdurend proe ven met zonnewarmte genomen en de mensheid is er altijd door gebielogeerd geweest. Welk kind heeft nooit de sensatie ondergaan van het in brand steken van pa" pier, snippers of houtspaanders met behulp van een brandglas? De geleerden van thans houden zich bezig met het dienstbaar maken van de zonne-energie aan de industrie. In haar normale vorm, zonder concentratie, kan de zonneschijn huizen en water verwarmen, de ijskast doen wer ken en zonnemotoren aandrijven, in geconcentreerde vorm kan hij metalen doen smelten, die ge wone temperaturen weerstaan, scheikundige verbindingen toet sen, gassen produceren en de enorme temperaturen leveren, die nodig zijn voor de fabricage van ceramiek. Sommige geleerden gaan zelfs zover, te zeggen dat de zon en niet de energie, besloten in het atoom, in de toekomst de voor naamste bron van industriële energie voor de mensheid zal zijn. Overheersende factor „Tegen het einde van deze eeuw", zegt James B. Conant, (Van onze parlementaire redacteur) Zal er nog een betere regeling komen met betrekking tot de vergoeding voor herstelbaar beseliadigdie huizen? Dat is de voornaamste vraag aan het slot van de eerste dag van het Kamerdebat over het wetsontwerp, dat de schadevergoeding regelt aan de slachtoffers van de watersnood. De heer van Vliet (K.V.P.) kondigde aan, dat hij een desbetreffend amen dement overwoog. Deze afgevaardigde en zijn fractiegenoot dr. N. v. d. Heuvel stelden zich op het standpunt, dat de vergoeding zij het met enige beperkingen, integraal zou moe ten zijn. En ook waren zij, evenals de A.R.-woordvoerder C. v. d. Heuvel, van mening, dat de watersnoodslachtoffers gerust een gunstiger regeling mogen hebben dan de oorlogsslacht offers. De schade is thans beperkter en de omstandigheden zijn veel beter dan toen. Een andere mogelijke wijziging geldt de vergoeding voor huur. Het ontwerp laat de mogelijkheid daartoe open, maar amendementen van Vliet (K.V.P.) en ten Hagen (P.v.d.A.) willen ook een recht op een dergelijke vergoeding in de wet vast leggen. Er zijn in eerste aanleg veel harde woorden gevallen over het wetsontwerp, dat gisteren in openbare behandeling kwam. In en buiten de Kamer werd er op aangedrongen om ook de vergoe- i lliv. L U V v J. wv V V. X KJ C- Xxvildf W C. X CXCtl 1X \J j. Australiër Sir Charles Kingsford het vliegveld Shannon op Ierland. De minister van Financiën zal binnenkort met bijna wiskundige zekerheid een tik op zijn vingers krijgen. Dat zal dan het gevolg zijn van zijn weigering om, tegen het advies van het overgrote deel der Eerste Kamer in, een wijzi ging te brengen in de wet op de materiële oorlogsschade. Deze wet werd Woensdagmid dag zond-er hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aanvaard, nadat de minister een met 28 te gen 11 stemmen aanvaarde motie waarin op wetswijziging werd aangedrongen, naast zich neer had gelegd. Het debat over de materiële oorlogsschade concentreerde zich op het wetsartikel, dat het moge lijk maakt aan oorlogsslachtoffers meer vergoeding te geven dan waar zij recht op hebben. Als mede op het gigantisch foefje van het ministerie, dat dit gevaar zou moeten bezweren, te weten een ministeriële beschikking. De frac ties van de K.V.P., de P.v.d.A. fvoor het grootste deel) en de V.V.D. waren van oordeel, dat de wet zelf voor een dergelijk veval voorzieningen moet treffen en niet de minister door middel van een beschikking. Maar de minister, gesteund door de heer Pollema (C.H.U.) bleef op het standpunt staan, dat de huidige wet in alle gevallen kan voorzien. Minister Lieftinck, de vroegere minister van Finan ciën, heeft bij dezelfde wet ook dit oordeel aangehangen met het gevolg, dat het scheidsgerecht hem in het ongelijk stelde. Blij kens de motie, die door de -heren Molenaar (V.V.D.Kraayenvan- ger (K.V.P) en Hellema (A.R.) werd ingediend en die een sterke weerklank vond in de Kamer, zal minister van de Kieft met deze wet dezelfde ervaring beleven. „U zult zich dan in de onaan gename positie van een recidivist bevinden", waarschuwde ir. Kraa.yenvanger, „en dat zal alles behalve het gezag van de over heid ten goede komen". De mi nister liet zich echter niet over tuigen. ook niet door de motie, die in dit geval, waar de Eerste Kamer niet het recht van amen dement heeft, als een formeel te ken van misnoegen moet worden opgevat. Verwerping van de wet vond de Kamer kennelijk te ver gaan, omdat de ongeveer tiendui zend oorlogsslachtoffers, die nog op hulp wachten, daar niet mee gebaat zouden zijn. ding van de huisraadschade in de wet op te nemen en deze vergoe ding niet zonder meer over te laten aan het Nat. Rampenfonds. Dat Rampenfonds was toen nog niet veel meer dan een giro nummer, aldus de heer ten Ha gen (P.v.d.A.), een giro-nummer dat 130 millioen zou moeten ver delen. Bezwaren weggenomen De heren N. v. d. Heuvel (K.V.P.), C. v. d. Heuvel (A.R.), v. d. Feltz (C.H.) en ten Hagen (P.v.d.A.) bleven erbij, dat de andere methode principieel juis ter zou zijn geweest, maar een twistpunt in dit debat zal het toch niet meer zijn. De heer N. v. d. Heuvel (A.R.) wees op het voldongen feit. De huisraadscha de is bereids voor een deel afge wikkeld. Maar de berusting viel toch vooral gemakkelijker omdat inmiddels vele bezwaren zijn weggenomen. De Kamer is tot de conclusie gekomen, dat het Nat. Rampen fonds de vergoeding van de z.g. immateriële schade had ter hand genomen, dat is de schade, die niet direct aanwijsbaar is, heeft een toezegging van de regering ook hier, alhans voorlopig, vol doening gegeven. Het Nat. Ram penfonds reserveert de gelden voor deze schade. Komt het fonds er aan tekort dan zal de rege ring alsnog financieel bijsprin gen bij de vergoeding van de huisraadschade. Zeker niet overbodig was in tussen de vraag van dr. N. v.d. Heuvel (K.V.P.) om nog iets meer te mogen vernemen over hetgeen het Rampenfonds zich ten aanzien van de vergoeding voor immate riële schade voorstelt te doen. En de heer ten Hagen (P.v.d.A.) vond de toezegging bijna te mooi om waar te zijn. Realiseert het Rampenfonds zich wel voldoende om welke bedragen het hierbij kan gaan? De heren N. en C. v. d. Heuvel hadden er in het zelf de verband al opgewezen. dat er toch ook een vergoeding moet komen voor de schade, die men lijdt, door de onmogelijkheid om zijn bedrijf te kunnen uitoefenen. Hier schijnt het rijk echter toch niet geheel op het Rampenfonds af te gaan. Er is namelijk een circulaire aan de burgemeesters verzonden, die hen met betrek king tot deze schade bepaalde be voegdheden geeft. Een volledige leemte in de regeling is, dat geen vergoeding kan worden gegeven voor verloren gegaan geld en andere waardepapieren. De heer v. d. Feltz (C.H.) achtte dit een groot nadeel. Maar in de schrif telijke stukken is reeds door de regering gezegd, dat dit wel heel moeilijk zou vallen. Dubbel getroffenen Bij de watersnoodslachtoffers zijn er die ook tot de categorie van de oorlogsslachtoffers beho ren. De regering heeft de onge rustheid, dat deze mensen dub bel achterop zullen komen, trach ten weg te nemen. In die geval len zal zij extra over de brug komen, aldus de toezegging. Maar ook hier geldt, dat met de wet in de hand niet gesproken kan wor den van een stellig recht. Dr. N. v. d. Heuvel (K.V.P.) drong dan ook aan op een uitvoeringsbe schikking, die deze leemte onder vangt. Konden alle woordvoerders tot de erkenning komen, dat de voor gestelde regeling over het alge meen wel bevredigend is, dit wil niet zeggen, dat verschillende af gevaardigden ook geen ruimte wilden laten voor critiek op on derdelen. Voor herstelbaar beschadigde onroerende goederen (huizen en bedrijfspanden) geldt volgens het ontwerp een vrij gunstige rege ling voor zover het om een wo ning en een bedrijfspand gaat. De rechthebbenden kunnen dan de volgende bijdrage ontvangen: in dien de herstelkosten meer dan f 1000.bedragen, maar niet meer dan f 3000,f 1000.- plus 90 van het resterende deel. In dien de herstelkosten meer dan f 3.000bedragen: f 2500.plus 75 van het resterende deel. Maar als het om de meerdere woningen en bedrijfspanden gaat worden genoemde percentages be duidend lager en wel resp. 75 en 60 De heer v. d. Heuvel (A.R.) had er als eerste spreker al op gewezen, dat de gunstigste regeling een aanvaardbaar mi nimum is, maar dat zou dan ook voor alle woningen en bedrijfs panden moeten gelden. De heer van Vliet (K.V.P.) kwam deze eis onderstrepen. Zij past in de opvatting van de K.V.P.-fractie, dat de vergoeding in beginsel in tegraal moet zijn. Deze afgevaar digde overweegt, zoals gezegd, een amendement, dat de percen tages van 90 en 75 in alle woningen en bedrijfspanden wil laten gelden. Voor onherstelbaar beschadig de woningen zal, volgens het ont werp, een vergoeding worden ge geven, gelijk aan de bouwkosten van het vervangend goed, maar voormalig president van de Har vard Universiteit, thans hoge Commissaris der V.S. in Duitsland, „zal zonne-energie de overheer sende factor zijn bjj de productie van energie voor de industrie. Het gebruik van deze onuitputte lijke bron van energie zal, teza men met de daaruit voortkomen de grote wijzigingen in de pro ductie van levensmiddelen, enor me invloed hebben op de econo mische en dientengevolge politie ke betrekkingen tussen de vol ken". Maar er moeten nog heel wat grote problemen worden opgelost, vooraleer de zon de taak op zich kan nemen, ons leven gemak kelijker en rijker te maken. Het meest voor de hand liggen de van die problemen is de onbe rekenbaarheid van de zonneschijn zelf. Op regenachtige dagen, of als de hemel bewolkt is, gaan dr. Trombe directeur van Mont Louis en ziin assistenten met een goed boek in een hoekje zitten. De oven werkt eenvoudig niet. Een andpre moeilijkheid is. dat een middel moet worden gevon den om de zonne-energie op te zamelen en te bewaren in reser voirs, waaruit men kan ruitten als men haar nodig heeft. Tot he den is dit nrohleem nog verre van onwelost. Er zün reeds zonnemotoren Uit gevonden en enkele er van. zoals die. welkp 40 iaar veleden in Eevnte is aphnuwd dnen nuttig werk. bv veer de bevlneüne van tandnrUen Maar hun doeltref fendheid is „opt geringer dan die van gewone mntnren die doof benzine nlie of eleetririteit wor den wedrenen irotgenc Vrn-nbe beeft de zenne- nven zn goed als ween nadelen, afwewien natimrlnV van do wrïl- liwtinid van de zon. die maakt dat bit alleen met voordeel 7011 kim - npn worden wehrnïkt in strekpn met een vriiwel eonstante hne- TToplkeid zonlieht Maar hit mppnt., dat de ynnne-enorwip niettemin terctond met voerdeel 7011 kunnen worden gebruikt in pen vierde deel van de wereld* en als het nrohleem van het onzamelen en bewaren eenmaal is onreinst. 70U dit webied aanmorkeliik kunnen worden uitgebreid. De houw van de znnne-oven on de Mont T.nuia heeft onge veer 50 000 dollar gekost, dat is ongeveer driemaal zoveel als de in gehruik ziinde ovens van het normale tvne. maar Trombe is van menlnw. dat massam-ndurtie dit cijfer zal doen dalen. De voor delen van de zonne-oven ronden onwegen t.peen de financiële na delen. die nog over zouden blij ven. Behalve de grote zonne-oven met de spiegel van dertien meter zijn er twee kleinere, die de zeisspiegels van zoeklichten van de luchtafweer als reflectoren gebruiken. Maar deze spiegels zijn duurder dan het grote appa raat. Trombe krijgt er ongeveer dezelfde temperatuur mede als met de grote oven. Bij de grote oven worden twee spiegels ge bruikt. Een er van is de parabo lische, die vast staat en de zon nestralen samenbundelt tot een gloeiende kegel van hitte en licht. De andere is een geweldige spie gel, bestaande uit 500 ruiten van gewoon vensterglas op een enkel plat vlak, die met de zon mee draait, de gehele dag alle zonne stralen opvangt en ze naar de parabolische spiegel kaatst. Daar door kan de oven, die ongeveer zes meter van het centrum van de parabolische spiegel is ge plaatst, stationnair blijven. Trombe en zijn assistenten Marc Foex en Charlotte Henry le Blanchenais, zijn zo tevreden over de resultaten van de oven op Mont Louis,, dat zij voornemens zijn, binnenkort een nog grotere te bouwen met spiegels, die onge veer 33 meter hoog en 40 meter breed zullen zijn. met een aftrek van 1 voor elk jaar, dat het huis oud is. Credieten Belangrijk zowel bij de ver goeding voor herstelbaar als on herstelbaar beschadigde huizen is de vraag waar de betrokkene het ontbrekende geld moet halen. De regeling opent de mogelijkheid van aanvullende credieten, maar dr. N. v. d. Heuvel (K.V.P.) wil de ook hier liever een stellig recht vastgelegd zien. De heer van Vliet (K.V.P.), die evenals andere woordvoerders bezwaren maakte tegen de aftrek van 1 voor elk jaar dat het huis heeft gestaan, achtte nog gevaarlijker, dat de regeling ook de mogelijkheid opent om bij de herbouw tot 'n minder luxueuze opzet te dwingen. Bij de oorlogs schadevergoeding hebben de be trokkenen van een dergelijke be paling veel ellende ondervonden. Er was een wastafel teveel, de schutting moest achterwgee blij ven, geen tegels in de keuken etc. Hij wilde dan ook de toe zegging, dat deze bepaling nu niet op die manier zal worden gehan teerd. Met betrekking tot een ver goeding voor het gemis van huur wil het ontwerp ook weer slechts de mogelijkheid openen en dan nog slechts ingaande op 1 Januari 1954. De heer ten Hagen PvdA) zal een amendement indienen dat aan deze datum vast houdt, maai» de betrokkenen wel een rechf geeft. Het amendement dat de heer van Vliet (K.V.P.) heeft la ten ronddelen gaat verder. Dit wenst een stellig recht en mei terugwerkende kracht tot de da tum van de'ramp. Deze afgevaar digde wees er op, dat zulks bil lijk is omdat de eigenaar van het getroffen perceel aan zijn ver plichtingen moet blijven voidoen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3