MAGGIs KIPPENBOUILLONSOEP „HERWONNEN LEVENSKRACHT" deed veertig jaar zegenrijk werk De herverkaveling van het Geestmerambacht Meer tekening in strijd tnssen clubs onderling „Vijftig jaar Doets 48 ct R.K. Ned. Handbalbond BOEKEN. HOEKJE Militair verminkt door verboden springstof n Haantje de Voorstel Nieuwe activiteiten in belang van heel Katholiek Nederland De heer Kliffen bespreekt zijn ontworpen plan Varen goedkoper dan rijden Uitgebreid programma Schuldigen staan terecht Dir.-Generaal van de middenstand opende nieuive Spar-centrale I Donderdag 15 October 1953 Pagina 5 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelliGetrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even ge kruid èn in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn! UTRECHT, 14 Oct. Het is wel algemeen bekend, dat de vereniging „Herwonnen Levenskracht" op 24 October a.s. het feit gaat herdenken, dat zij op 15 Juni 1913 op initiatief van typografen en diamantbewerkers, door het R.K. Bureau voor de Vakorganisatie werd opgericht. Iedereen weet eveneens, dat „Herwonnen Levenskracht" zich krachtens haar opzet jarenlang uitsluitend met sanatoriumverpleging van t.b.c.-patiënten geoccu peerd heeft. In de loop der jaren breidde zij haar taak echter uit door o.a. de zorg op zich te nemen voor thuis verpleging, alsmede uitzending van rustbelioevende moeders. In verband nu met wijziging van behoeften en tijdsomstandig heden, werd „Herwonnen Le venskracht" in 1952 officiëel om gebouwd tot een R.K. vereniging tot bevordering der volksgezond heid en tot bestrijding der volks ziekten. Sinds kort worden nu ook rustbehoevende mannen door „Herwonnen Levenskracht" uit gezonden, terwijl nog andere ac tiviteiten op stapel staan. Als nieuwste object van activi teit heeft. H.L. thans in sa menwerking met andere R.K. instanties ter hand genomen de rheuma-bestrijding en de ver zorging van suikerziekte- en asthmapatiënten. Er is dus door deze instelling van R.K. arbeiders, waarbij het vrijwillige bijdrage-element zo'n opvallend grote rol speelt, wel heel wat in het belang der volks gezondheid gedaan en het ligt voor de hand, dat de viering der 40ste verjaardag een imposant aspect zal mogen hebben. De Aartsbisschop-Coadjutor zal dan ook Zaterdag 24 October des mor gens om tien uur in de St. Augus- tinuskerk te Utrecht pontificeren, waarbij pl.m. 1400 van de ruim 10.000 „H.L.-ers" verwacht wor den. Des middags zal men in Tivoli met woord en beeld, in tegen woordigheid van de vicaris-gene raal van het Aartsbisdom en van minister Suurhoff het „Prenten boek van Christelijke Naasten liefde in de loop der eeuwen", zoals J. Muller zich dit gedacht heeft, opvoeren. Maar vooral zal dit een feest zijn, waarop een daad gesteld zal worden, tengevolge waarvan „Herwonnen Levenskracht" haar zorgenkinderen in de toekomst nog beter en op nog groter ter rein zal kunnen tegemoet komen. In dit verband ziet men vol verwachting uit naar de aanbie ding van een lijst met namen van enige tienduizenden nieuwe dona teurs. En voorts weet men, dat er een zeer grote gift zal worden ge schonken, welke bestemd zal mo gen worden, om mede een basis te helpen vormen voor de R.K. Rheu- ma bestrijding in nationaal katho liek verband. Overigens zijn maatregelen ge troffen, dat alle „Herwonnen Le- venskrachf'-pupillen die daarvoor in aanmerking kunnen of moeten komen, op die dag een bijzondere attentie zullen ontvangen. Alle consultatiebureaux worden thans mede gefinancierd door de regering. Aan de opleiding van bekwame artsen voor t.b.c.-behan- deling heeft een zeer groot aan deel gehad de eerste directeur geneesheer van het sanatorium „Berg en Bosch" prof. dr. W. Bronkhorst. En ongetwijfeld is het de ver eniging „Herwonnen Levens kracht", die ons volk mede heeft helpen rijp maken om de strijd tegen de destijds nog zo moeilijk te onderkennen t.b.c.-bacil effec tief aan te pakken, energiek door te zetten en kundig te perfection- neren. Het werkelijk kwaadaardige karakter van de t.b.c. is nu ook wel sterk afgenomen. Een en ander neemt toch niet weg, dat er nog fel gestreden moet blijven worden. Dit bedenkend mag men toch wel groot respect hebben voor het feit, dat de inkomsten van „Herwonnen Levenskracht" nog altijd voor 80% uit vrijwillige baten gevormd worden, terwijl slechts maximaal 20% van het Herwonnen Levenskracht-kapitaal uit de verplichte K.A.B.-contri- butie tot stand komt. „Herwonnen Levenskracht" heeft in de jaren, toen er in t.b.c.-gevallen over het algemeen alleen nog maar verpleging mo gelijk was voor kapitaalkrachti gen, een eigen sanatorium op gericht zij het dan een nood- sanatorium van legerbarakken waarbij het aantal van slechts 1000 in ons land beschikbare bed den voor t.b.c.-patiënten werd uitgebreid met 255. Opdracht tot het bouwen van het sanatorium kreeg „Herwonnen Levenskracht" weliswaar van de overheid, maar zelf legde men toen voor dit doel f 1.355.000 op tafel. En toen het door minister Aalberse in Apel doorn geopende complex spoedig te klein was geworden, ging men weer aan de oprichting van een definitief sanatorium denken en dit kwam in 1933 tot stand in Bilthoven, zonder overheidsmede- werking, terwijl men toen f1.700.000 bijeen had weten, te brengen. Voor de laatste oorlog had men reeds bijna 5000 t.b.c.-patiënten weten uit te zenden. Momenteel zijn daar dagelijks 540 t.b.c.- patiënten in verpleging. Na de oorlog steeg het aantal t.b.c.- patiënten voor „Berg en Bosch" en andere sanatoria tot meer dan 5.300 en ter verpleging hiervan was een bedrag nodig van f2.300.000. Voorts werd door „Herwonnen Levenskracht" een bedrag van f650.000 besteed voor extra voeding van pl.m. 8.200 thuis verpleegde patiënten. Pl.m. twee-derde deel van de B.B.-verpleegden zijn K.A.B.- leden; doch dit betekent, dat in „Berg en Bosch" ook nog pl.m. een derde van de verpleegden niet tot de K.A.B. behoort. Naast de rustbehoevende ge huwde vrouwen en mannen kun nen nu ook ongehuwde manne lijke en vrouwelijke K.A.B.-leden aanspraak maken op uitzending naar een rust- en herstellings oord, mits zij zelf donateur van „Herwonnen Levenskracht" zijn. Iedere uitzending geschiedt slechts op medische indicatie, zo dat men verzekerd kan zijn, dat het. geld op de juiste wijze wordt besteed. „Herwonnen Levenskracht" zal nu ook medewerking gaan ver lenen aan de bestrijding van an dere volksziekten, zoals rheuma, kanker, neurose, asthma, en denkt thans aan de bouw van een rheuma-ziekenhuis en uit zending van rheuma-patiënten. Vooral met het oog op deze laatste aspecten van activiteit is het van belang, er van doordron gen te zijn, dat „Herwonnen Le venskracht" nu voor heel het katholieke volk werkt, zodat dus de kosten der verpleeginrichtin gen voor deze ernstige volks ziekten nu ook mede door heel het R.K. volksdeel moeten wor den gedragen. Het gaat „Herwonnen Levens kracht" overigens niet allereerst om de afzondering van katho lieke patiënten, maar wel speci aal om de inrichting van die sfeer, welke zo nodig is om ka tholieke patiënten te helpen ge nezen, wetend, dat ook zielspro cessen dikwijls zo'n belangrijke rol meespelen in het genezings proces van het door ziekte aan getaste lichaam. De her- of ruilverkaveling van het Geestmerambacht is een onderwerp waarover reeds veel is geschreven en veel ook over is gesproken. Ongeveer 25 jaar geleden was het de heer P. Zeeman, Langedijker van geboorte en toen lid van de Prov. Staten, die als eerste een plan naar voren bracht in de Staten-vergadering en voor dit plan ook instemming vond. Op een vergadering te Alkmaar waar Ir. Mesu en Ir. Snethlage deskundige voorlichting gaven aan belanghebbenden, werd besloten allereerst eens een proef polder te stichten. In 1935 werd met de stichting van de „proefpolder" in de banne Oudkarspel aan deze wens voldaan. Een plan tot herverkaveling, waarbij het Geestmerambacht rijpolder zou worden werd in 1943 echter met grote meerderheid van stemmen ver worpen. bij een lengte m moeten zijn van 1500 m. Ter ontlasting van de Voor burggracht en ten gerieve van Binnenvaart en verkeer tussen de veilingen onderling werd het Het idee herverkaveling gewenst geacht een flinke vaart - - - te maken bewesten de huizenrij en de eilanden aan de Langedijk. De vrijkomende grond kan weer voor demping Zuster Clara Aan een goed Heiligen-leven worden terecht zeer hoge eisen gesteld. Wie zich aan het schrij ven daarvan zet, moet aan meer dere strenge voorwaarden vol doen. Op de eerste plaats zal wel van hem gevraagd worden, dat hij zelf getracht heeft zich met eerbied vertrouwd te maken met de figuur die hij wil tekenen en zich zoveel mogelijk in te leven in diens wereld, diens denkwijze en gevoelens, idealen en practi- Vele verenigingen, bijzonder in het District Noord zijn, dank zij 't goede weer, al toe aan de laatste wedstrijd van de eerste helft. Reeds begint hier en daar al teke ning in de strijd te komen. Hoewel het in geen enkele afdeling nog zo is, dat de eerste of laatste al definitief aan te wijzen zijn, is het toch wel zo, dat een splitsing in een kopgroep en benedengroep duidelijk aanwijsbaar zijn. Bijzonder de benedengroep kan op deze Zondag tonen, dat ze toch nog wel wat meer in de mars heeft, en zorgen voor een spannend begin van de 2e helft. haar eigen spel speelt, kunnen de punten toclh wel in Heems kerk blijven. TYBBDCG zal moeten uitmaken, of DCG inder afstand weten te nemen om tijd en omstandigheden zo objectief en zuiver mogelijk te schetsen. Toegerust met deze in alle op zichten verfijnde gevoeligheid en onvertroebelde waarnêmingszin mag hij het wagen het leven van een Heilige te beschrijven. Aan die verheven taak heeft Jacques Schreurs, priester en dichter, zich gewijd. Na zijn ver zen en na de proza-verhaien dv hij ons in de laatste jaren heeft gebracht, schenkt hij ons nu de levensbeschrijving van „Zuster Clara van Assisië", zo puur, zo gaaf van visie, zo edel, zo voor naam van taal, als alleen hij dat kan. Het gegeven van dit wonder schone boek is op zichzelf al van bijzondere hoedanigheid. Het gaat over het meisje Clara dat door de H. Franeiscus zelf als eerste plant van de Orde der Arme "Ouwen wordt opgenomen en geleid door zijn geest uitgroeit tot n s7mpathieke Heilige die wij allen kennen en van wie zonder uitzondering iedereen houdt. Daarom is dit prachtige levens verhaal door Jacques Schreurs voor ieder die openstaat voor echte schoonheid en ware heilig- u een geestelijke weldaad van baart onschatbare waarde. Wij hopen zeer dat werkelijk velen in onze lezerskring dit uit zonderink-mooie boek zullen le- IVt ,Het, zal hen treffen door de nobele, hoge sfeer die uit deze zuivere bladzijden spreekt. Sint Ir Jon,bli haal' 7e eeuwfeest n«r u iler dse zijde geen scho ner hulde ontvangen. r BIBLIOTHECARIS met de andere candidaat voor de onderste plaats Hugo Girls 2. Winst vocrr een van de twee, be tekent de rode vlag voor de an dere. In Kenn. komt Adelbert wat vaster op de bovenste plaats te zitten door een overwinning op SHS, GVO kan zich 'n plaats je omhoog werken als het van HBC. weet te winnen, we zijn echter nog niet zover. TYBB 2 en Geel Wit gaan samen uitma ken, wie zolang de onderste plaats gaat bezetten. OG zorgt tenslotte de aansluiting met t.del- ber niet te verliezen, zij het dan tenkoste van PSCK. Programma tweede klassen: Noord: VIOS—DWO 2, 16.15; VZV 2—VI. Vlug 2; Hugo Girls 2 Strandvogels 17.00 Kenn: TYBB 2—Geel Wit; O.G. —PSCK; Adelbert—SHS; GVO— HBC. In de derde klas is de strijd tussen de bovenste en onderste WGW 2St. Victor 2 wel voor de hooggeplaatste, of, zit hier de verrassing van de dag? SEW ont vangt een ernstige mede-preten dent voor de bovenste plaats. Het zal er dus ongetwijfeld span nen in Nibbixwoud. We houden het desondanks op Geel Zwart 2. Con Brio 2 zal met het derde van VI. Vlug wel raad weten, en mo gelijk ziet een Excelsior een winstkansje in de strijd tegen WGW 3. In Kenn. zien we wel winst voor Velsen en DIS resp. in Leonidas 2Velsen en DIS HBC 2, AOG 2—ADO 2 is een aardige buurt-derby, met iets meer perspectief voor AOG, en Adelbert 2 zal daarvan de lachen de derde zijn. Programma derde klassen: Noord: SEWGeel Zwart 2, naar het resultaat van Hugo Con Brio 2—VI. Vlug 3, Girls—DTS. De laatste club kan 113^0; Excelsior—WGW 3, 12.45; DWO zal zich van de verras-er nog steeds niet inkomen, en w£w 2~f*-, Victor 2, 16.30. sende nederlaag tegen WGW ge- Hugo Girls zou ook hier wel eens ^enn: „Va udA leden wel herstellen en m Wag- alle goede'plannen van DTS in v^enj„^lsr"AAdA num wel de volle winst behalen, rook kunnen doen opgaan. Con ajju z; U.Cr. z FSA ontmoet weer een niet te Zelo zal proberen FSA 2 min- Adelbert 2. onderschatten tegenstander n.l. stens een gelijk spel af te dwin,- Geel Zwart, de kampioensdoder, gen, maar de wetenschap dat het en het is nog te bezien of hier de onderste plaats aan Forward wel volle winst voor FSA inzit, kan overdoen Die tweede helft zal dan pas over enkele weken beginnen. Want na deze Zondag staat de competitie enkele weken stil. Vooreerst is er het feest van j daad op de bovenste recht heeft. Christus Koning, een dag waarop Ieder ziet met spanning uit naar in de meeste parochies de jeugd deze wedstrijd, bijzonder wordt ingeschakeld, en waarop dan, speciaal doordat de I Programma eerste klassen: wedstrijden 'vrij laat worden ge- Noord: VZVAlw. Forward, speeld, geen wedstrijden worden 16.00; Hugo GirlsDTS, 13.40; sche levensgewoonten. Hij moet I vastgesteld. De tweede Zondag is FSA 2Con Zelo, 17.30. behalve goed literator, voldoende I het Allerheiligen, en ook dan Kenn: Or. Wit—DIO; BI. Zwart historicus en psycholoog zijn en I wordt het raadzaam geacht, bij- —Meervogels; Wijk aan Zee zonder met het oog op Allerzie- VBO. len, dat de meisjes door hun Zal VBO ook Zondag haar on- sport, de kerkelijke plechtighe- geslagen record kunnen handiha- den niet behoeven te verzuimen, j ven? Wijk aan Zee toont zich dit We zullen dan die dagen gebrui- jaar wel niet van de sterkste ken om eens een overzicht te kant, maar het weet dat het de geven van de lagere elftallen, punten zelf ook goed kan gebrui- die door het jaar weinig in het ken, en zal dus VBO het vuur brandpunt van de belangstelling na aan de schenen leggen. Or. staan. Men houdt krant in het oog. dus ook de Programma Diocesane klasse Noord: VIO—DWO; FSAGeel Zwart 16.30; WGW—VI. Vlug, 16.30. Diocesane klasse Midden: TYBB—DCG; Leonidas—ODOS; ADO—VDO; AOG—VIDO. WitDIO kan plaats verwisselen op de ranglijst worden, maar dan zal DIO toch dienen te winnen, zo niet dan zakt het enkele plaatsen. BI. Zwart heeft op Meervogels kans de eerste zege te behalen. In Noord zijn we erg benieuwd won echter veld. De structuur van de gronden in het G. A. was door het teveel gebruik van kunstmeststoffen (en te weinig gebruik van bagger en natuur lijke meststoffen) de laatste 20 jaar sterk achteruitgegaan, ter wijl de kleine akkertjes veel on productieve arbeid van de tuin ders vergden. De Rijkstuinbouwconsulent, dr. ir. Rietsema, werkte de laatste jaren aan een nieuw plan tot herverkaveling, daarbij terzijde gestaan door een werkcommissie. Het rapport over deze werkzaam heden dat is uitgegroeid tot 'n lijvig boekdeel, zal zeker dit jaar nog verschijnen. Ook thans hield men echter vast aan de rijpolder, zeer ten ongerieve van de kleine zelfstandigen, die vrezen dat hierdoor hun bestaansmogelijk heid verloren zal gaan. Op een dit voorjaar gehouden vergadering in Concordia, waar dr. ir. Rietsema over de her verkaveling sprak, bracht de heer Jn. Kliffen naar voren de wen selijkheid van herverkaveling met behoud van vaargelegenheid. Naderhand heeft de heer Klif fen niet stilgezeten en een plan ontworpen voor herverkaveling met behoud van vaargelegenheid. Op een Woensdagmiddag gehou den persconferentie heeft hij zijn plannen wereldkundig gemaakt. Hij was van^ oordeel dat zijn plan veel en veel minder zou kosten dan het plan van dr. ir. Rietsema en dat het grote voordelen zou bieden voor de tumders en de structuur van de grond. Het plan Kliffen De heer Kliffen is een groot voorstander van herverkaveling en heeft bewondering voor het vele werk door dr. ir Rietsema verricht. Een rijpolder acht de heer Kliffen niet gewenst om dat hierdoor de bedrijfsgebouwen ven vele tuinders (dr. ir. Rietse ma berekende van aan de Lange dijk allleen reeds 403) waarde loos zouden worden. Waterpeil Met het oog op de bestaande gebouwen zal het waterpeil (bij een verkavelingsplan met be houd van vaargelegenheid) ge handhaafd moeten blijven. Met behulp van zandzuigers en draglines wil de heer Kliffen de akkers ontdaan van teelt- aarde afgraven. De vrijko mende grond kan dan gebruikt worden voor de demping van tussensloten, waardoor grote blokken worden gevormd. De oppervlakte van een blok zou rond 30 ha worden, terwijl alleen een breed en diep vaar water blijft bestaan rondom deze blokken. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Kliffen dat er volgens zijn mening voldoende grond zou zijn voor de demping van de tussensloten. De breedte van de blokken zou plm. 200 worden gebruikt van de tussensloten. De heer Kliffen achtte de landaanwinst niet groot, misschien 2%, maar ook volgens het plan van dr. ir. Rietsema zal de landaanwinst ge ring blijven. De bedrijfsgrootte Dit is een probleem op zich zelf. Vele kleine tuinders zien met angst de herverkaveling te gemoet omdat zij vrezen dat ze in de verkavelde polder niet meer aan bod zullen komen. De heer Kliffen dacht dat dit vraag stuk opgelost zou kunnen worden door de grote landbouwers en de veehouders een kans te geven in de N.O. Polder. Hierdoor zou land vrijkomen en de kleine be drijfjes iets vergroot kunnen worden .Ook aan de structuur verbetering van de grond is de nodige aandacht gewijd. De pek- laag grote hinderpaal in het G.A. moet verwijderd worden. De bagger kan uit de sloten ge haald worden en later ver mengd met de teelaarde over het land worden verspreid, waar door de structuur gunstig wordt beïnvloed. Een nieuwe weg van Huiswaard naar Warmenhui- zen via Vronermeer, Daalmeer, Diepsmeer en Morsmeer zou goede diensten bewijzen. Voor de veilingen te Noordscharwoude en Broek op Langendijk zouden Oost-West wegen op deze weg kunnen aansluiten. In deze wegen zit een gunstige gelegenheid voor uitbreiding van de cultures o.a. glascultuur waar voor bovengenoemde meertjes ge schikt zijn. In de toekomst zou den bedrijfsgebouwen aan deze wegen kunnen verrijzen. In de Noordwesthoek dus onder Warmenhuizen en Kal- verdijk was de mogelijkheid aan wezig dat men meer gebaat zou zijn met een rijpolder. Indien men daar hiertoe zou besluiten, dan kan dit zeer zeker geschie den. Voor het overgrote deel echter van het Ambacht achtte de heer Kliffen herverkaveling met behoud van vaargelegenheid het meest gewenst. Uiteraard kwam de heer Klif fen niet met cijfers en documen tatie. Daarvoor zou het plan door deskundigen onder de loupe ge nomen dienen te worden. De bedoeling van dit plan is enkel om naast het plan voor een rijpolder ook af te wegen de mogelijkheid om het varen te be houden. De heer Kliffen wilde beide plannen uitvoerig belicht brengen onder de aandacht van de belanghebbenden, die dan hun keuze kunnen maken. Wij zijn er van overtuigd dat de heer Kliffen met deze plan nen de tuinbouwende bevolking van de Langedijk en Koedijk achter zich heeft. De strijd tegen het plan voor een rijpolder zal ongetwijfeld zwaar zijn. Laten we hopen dat uiteinde lijk het beste voor tuinbouw en streek zal zegevieren. Onze belangstelling gaat uit naar de mogelijkheid voor be houd van het varen. Daarom wensen we de heer Kliffen bij de komende stappen welke hij zal zetten, volledig succes toe. Wij hopen hierop later terug te komen. „Deze beklaagden hebben iemand in de bloei van zijn leven tot een wrak gemaakt, zij hebben de maatregelen van de overheid om gevallen als dit te voorkomen, met voeten getreden", aldus de auditeur-militair bij de Haagse krijgsraad, mr. F. v. d. Dussen, in de zaak tegen een viertal militairen, dat vanmorgen terecht stond in verband met een gebeuren tijdens de militaire oefenin gen, die op 28 Mei 1953 in de omgeving van Soest wer den gehouden. Tijdens deze oefeningen was door de korporaal N. v. d. R. een stuk trotyl geworpen in het struikgewas waarin zich, zoals later bleek, de militair A. T. be vond. Bij de ontploffing van het trotyl werd T. zodanig verwond dat zijn onderarm geamputeerd moest worden. Het gebruikte tro tyl was niet bestemd voor deze oefening waarbij het gebruik van explosieven verboden was, maar voor enkele dagen eerder ver richte opruiming van blindgan gers. De sergeant J. de R. had bij deze gelegenheid trotyl over gehouden en niet ingeleverd. Sa men met enkele anderen had hij de ondercommandant, de le lui tenant van de luchtmacht, Ch. H. B„ gevraagd om het trotyl te mo gen gebruiken om de oefening Programma Junioren Noord: VIOS a—DWO a. 17.00; VZV PURMEREND Op het nieu we industrie-terrein in de O. W.- Polder is nu behalve het grote complex van de Groentenveiling ook een nieuw groot complex verrezen van „Spar-levensmidde- len." Dit gebouwencomplex werd Woensdagmiddag geopend door de Directeur Generaal van de Mid denstand, Dr. G. W. Groeneveld Meyer. Die opening geschiedde in de ruim 2000 meter tellende opslagruimte voor levensmidde len. Tegenwoordig waren daarbij leiders van de Spar-centrale in Nederland, 147 -zelfstandige krui deniers uit Noordholland boven het IJ, aangesloten bij de Spar, burgemeester en wethouders van zal misschien zo a_wGW a. 17.30; Öon Zelo a— mujcuraww «cwu»»» VI. Vlug moet ten slotte WGW inspireren, dat de volle winst yj vlug a,16.15; Hugo Girls aPurmerend, tal van genodigden m Den Helder bezoeken en ook wordt behaald. Inderdaad zou Qeej Zwart a 16.15; Excelsior uit middenstandskringen, enz. voor hen kunnen we weinig goeds Forward dan in het bezit komen FLfsA a 12 00- VIO a—Alw voorspellen. WGW zal ziöh zeker van de rode lantaarn, immers ForWard a'- SEW'aCon Brio a'heer Jac. Doets, directeur niet laten verrassen, we zijn al- tegen VZV durven we ze met 17 00. st_ Victor a—-Strandvogels1 van de Spar-centrale Noordhol leen benieuwd ihne klem VI. Vlue alle ,zoede wil eeen Itans te trera, a lg. ggw Qeej Zwart land en Doetsi-Handelsvereniging de nederlaag zal weten te houden. In de tweede klas zien we AOG kan in Alkmaar ook de koploper DWO 2 nog wel eens volle winst houden, nu het zwak- struikelen. eD overwinningen ijn ke VIDO op bezoek komt. ADO steeds zo miniem geweest, dat we echter staat een veel zwaardere niet vreemd zullen opkijken als wedstrijd te wachten. Nu staat we van een nederlaag horen. Of VDO wel enkele plaatsen lager VIOS vandaag dat resultaat zal op de ranglijst, maar VOO is een kunnen bereiken, durven we nu elftal dat erg fel op de bal zit, ook weer niet te bewehen. VI. en een spel speelt, dat vaak ver- j Vlug 2VZV 2 zou een gelijk rassingen inhoudt. Maar als ADO spelletje kunnen opleveren, het hoofd koel houdt en rustig I Strandvogels bindt de strijd aan 16 15; DWO b—VZV b, 13 00- i sprak hierbij 'n inleidend woord. Con Zelo b—FSA b, 13.30. I Hij noemde de opening eSn kroon op het wvrk van wat hier 50 jaren geleden was begonnen in Programma Junioren Kenn. egn klein kruidenierswinkeltje. Hoofdklasse: Or. Wit aTYBB Dr. Groeneveld Meyer, die blijk- a; Wijk aan ZeeGeel Wit; DIS baar met zeer veel interesse het —VBO a; DIOMeervogels; Leo- door de heer Doets geschreven nidasTYBB c; HBCTYBB b; werk „50 Jaar Doets Levensmid- AOG bOr. Wit b; DIO bAdel- delen" had gelezen, had grote bert b bewondering voor wat hier was Adsp: AdelbertOr. Wit b. tot stand gekomen: een groot en zeer doelmatig complex van een organisatie welke voor het mid denstandswezen reeds heel veel goeds heeft gedaan. Daarna werd met enige plech tigheid door Dr Groeneveld Meyer het nieuwe moderne kan toorgebouw geopend. Binnen het gebouw stond een erewacht. Bij net binnentreden van het nieuw- geopende zeer moderne kantoor gebouw, werden de heer en mevr. Doets ontvangen door een afvaar diging van het personeel, dat met een toepasselijke toespraak ge lukwensen aanbood en een blij vende herinnering. Daarna was er een intieme re ceptie in het nabijgelegen restau rant van de Groentenveiling. Bij die gelegenheid hebben nog di verse autoriteiten en andere per sonen het woord gevoerd. Burge meester Mr. R. Kooiman sprak zijn voldoening uit over het feit, dat „De Spar" is behouden ge bleven voor Purmerend, waar in faee-1 de stad vreugde heerst over de gestadige groei van dit bedrijf. Het heeft nu reeds een omvang van een millioenenbedrijf, waar meer dan 50 mensen werk vin den. Mede namens het Comité Purmerend Marktstad bood spr. gelukwensen aan en blijvende geschenken. De heer G. K. Oud sprak na- van 28 Mei „wat op te vrolijken". B. had dit toegestaan mits men voorzichtig zou zijn. Hij stelde echter geen nauwkeurig omschre ven veiligheidsmaatregelen vast. Tijdens de oefening gaf de ser geant C. D. van W. aan korporaal N. v. d. R. opdracht het trotyl in het voorterrein te werpen met het noodlottige gevolg. De luitenant Ch. H. B. ontkende te hebben ge weten dat het gebruik van trotyl bij de oefening verboden was en ontkende ook dat hij ervan op de hoogte was dat het overgebleven trotyl ingeleverd had moeten worden. De overige beklaagden gaven het ten laste gelegde toe. De auditeur-militair eiste tegen de le luitenant Ch. H. B. 5 maan den gevangenisstraf en tegen ser geant J. de R. 10 dagen. Tegen sergeant C. D. van W. en korpo raal N. v. d. R. eiste hij 3 weken hechtenis ieder. Na een korte schorsing bepaal de de krijgsraad dat de stukken voor een nader onderzoek in han den van de officier-commissaris zullen worden gesteld. K.L.M.'ERS BESTORMD OM HANDTEKENINGEN CHRISTCHURCH. 14 October - De bemanning van de K.L.M.- Liftmaster heeft een telegram ontvangen van de ministers Drees en Algera uit Pretoria. Op het bal dat ter gelegenheid van de lucht- race is gegeven, werden de be manningsleden bestormd door handtekeningjagers. Hedenavond zullen zij op het toneel verschij nen tijdens een te houden film festival. Vandaag hebben duizen den de Liftmaster bezichtigd Donderdag is er een officieel diner, dat wordt aangeboden door de burgemeester van Christ- church en de organisatoren van de race. K.L.M.-gezagvoerder Kooper heeft met zijn bescheidenheid al ler harten gewonnen in Nieuw- Zeeland. mens de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Westfriesland. Verder voerde het woord notaris J. Dirkzwager te Purmerend, H. Rotih, directeur van de Ned. Mid- denstandsbank 'ter plaatse, de heer J. P. Debets namens de Alg. Purm. Middenstandsverg. en anderen. Er werd een groot aan tal geschenken en bloemen aan.- geboden. eMt de openinj van dit gebouwencomplex met opslag ruimte van ruim 2000 m2 plus een modern kantoorgebouw is Purmerend 'n model-handelszaak rijker geworden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5