Westerse Drie" Italië en Zuid-Slavië uit voor Triëst-conferentie Godsdienstige onwetendheid hij afgestudeerde jeugd Tito's trawanten actief in Limburgse mijnstreek Demonstraties in Jordanië dit blad Grote zwijgzaamheid over troepenbewegingen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Malan beeft critiek op V.N. AUTORIJSCHOOL MIDDELBEEK ICES 1.50 ilverbedrijf *)1 Voetzoeker of tijdbom? Verkeerde instelling der ouders een der hoofdoorzaken Arbeider onder zware stoomwals Katholieke Slovenen in organisatie-vrijheid bedreigd Internationale strijdmacht naar Israels grenzen? Ir Damme landde om 14.57.11 uur Klacht van Israël bij Veiligheidsraad Wr heeft gdetj-d-hg eseweg 7 - Alkmaar TELEFOON 4287 c voor VERHUUR i luxe auto's zonder uffeur is dit UW ADRES! STAN scheermesjes st. f 3.30 m. gaatjes sleuf. Bet. 10 d. na Wie niet 4 x m. 1 je kan scheren, mag igz. Solinger Staalw. i. Cos man, Postbus Groningen. Alkmaar succes en op veler nogmaals; enomenale helder- >RA", hypnotische rimenten bureau, Den Haag tOGRAMMA 1 sterren als Ie Knegt d Wagter, Tobi Rix Harris verkochte zaal haling LAGE LANDEN" ia ter Weeme s Comedie, Adam -oorst. Serie A HUIS, HELENA" >el met resselhuys in de hoofdrollen ng dagelijks van Telefoon 2451 cadeau in huis! mti-magnetisch, >ud, Doublé en en. 1 jaar totale /ijzers en veren bim-bam of en TROUW- 'en STEEN- Heren enz. 1.50 per week. i inlichtingen, bieden! •d. Stationsweg. aan de deur. 17, raat 6. RE, Voorstraat. 'ELD, Peperstr. reken: ■uitjehorn A 83 STELLING tUG S. KUIPER 15.3022 uur. 14—22 uur deren f 0.25 avonds 8 uur s DANSEN lag 26 Oct. a.s. teruggehaald NOORDHOLLANDS J Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 22 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12914 llillft flglg DE MOTIE ROMME inzake meer vrijheid voor de loonvorming wordt o.a. door het „Parool" een „voetzoeker" en door de „Tel." een „tijdbom" genoemd. Wij wil len niet twisten over woorden, maar voor een „voetzoeker" meestal gebruikt door kwajon gens, is de motie te ernstig, als tijdbom lijkt ze ons te hoog ge waardeerd. Het kan zijn, dat bepaalde elementen er behoefte aan heb ben, de zaak somberder voor te stellen, dan ze wil zijn, maar als een bewuste poging om de ver houding tussen de z.g. „regerings partners" te verstoren, lijkt ze ons niet bedoeld. Niettemin zouden bepaalde po litieke gevolgen niet bij voorbaat beslist uitgesloten behoeven te zijn, maar het is nog te vroeg, om daarover speculaties te hou den. Daarvoor is de zaak wel te ernstig enzouden wij niet eerst het antwoord van de Re gering even afwachten? De zaak zelf ligt overigens duidelijk genoeg. Er is in kringen van werkgevers en werknemers 'n vrij sterk verlangen naar meer vrijheid in de loonvorming en in de motie Romme, waarvan de tekst in dit nummer is opgeno men, is dat verlangen breed-uit en weloverwogen onder woorden gebracht. Uit de verdere debatten in de Tweede Kamer en uit een eventuele stemming die verwacht kan worden, zal dan wel duidelijk blijken, hoe de meerderheid van de Volksvertegenwoordiging er over denkt. Dat de P.v.d.A. reeds deed uitkomen, niets voor de motie te voelen, behoeft natuurlijk op zichzelf nog geen reden te zijn, haar bij voorbaat geen kans te geven Er is bovendien geen enkele reden om lelijk te doen tegen de partij van de heer Romme, nu een veelbesproken zaak, die sterk in het volk leeft, concreet in het Parlement aan de orde wordt ge steld! Dat is heel normaal en stellig volkomen democratisch. Het is ook niet zo, dat de in houd en de strekking van deze motie voor het kabinet bij voor baat verwerpelijk moet worden geacht. De leider van de katho lieke fractie heeft ten eerste aan geknoopt bij de verklaring van de regering, dat wijziging van de loonvorming op enigerlei wijze zal worden overwogen, zoals het in de Troonrede werd gezegd. Sinds dien is er veel gebeurd en veel gezegd over dit probleem, dat dit vraagstuk in een sterker licht heeft geplaatst. In de Volksver tegenwoordiging behoort ook tot uiting te komen, wat in het volk leeft Geen sprake is er van, dat de motie van de K.V.P. terugkeer naar de vooroorlogse regelingen van loonvorming verlangt. Wie de motie leest, zal dat onmiddellijk toegeven. De zaak komt bij de S.E.R. waar ze thuis hoort en de regering spreekt in bepaalde ge vallen het laatste woord. Dat het reeds eerder versche nen advies van de S.E.R. vér gaande wijziging in de loonvor ming voor de eerste twee jaar ontraadt, zegt niet alles, is in elk geval niet beslissend. Er is wel eens meer en eerder een advies van de S.E.R. niet opgevolgd ener is ook al eens eerder sprake geweest van S.E.R.-advie- zen, die in brede kringen critiek hebben uitgelokt. De fout van de socialisten (vak beweging en Partij) is geweest, dat zij ook nu weer te conser vatief zijn geweest en te laat zijn begonnen met hun mensen te wennen aan het nieuwe sociale klimaat, dat toch komen moest. Een afwijzing, als de heer Hof- stra van de P.v.d.A. gisteren in de Kamer blijkbaar al bedoelde, komt ook niet overeen met het nogal gematigde standpunt, dat op het looncongres van het N.V.V. vorige Zaterdag ingenomen werd. Géén voetzoeker dus, en géén tijdbom, maar een motie over een belangrijke zaak, die midden in de belangstelling staat. Ons dunkt derhalve: een motie, ter rechter tijd ingediend en die recht heeft op een regeringsstand punt, dat van bezinning getuigt. Koreaanse seminaristen en Carmelitessen naar Kloosters terug SEOEL, 21 Oct. De toestand in Seoel is op het ogenblik weer zo normaal, dat Koreaanse semi naristen en Carmelitessen, die ongeveer drie jaar geleden ten gevolge der oorlogshandelingen moesten evacueren, naar de Ko reaanse hoofdstad zijn terugge keerd. De gebouwen hebben ern stige oorlogsschade opgelopen. WASHINGTON, 21 Oct. De Zuidslavische ambassa deur te Washington, Vladimir Popovic, heeft Woensdag medegedeeld dat de ministers van buitenlandse zaken der „Westerse Grote Drie", na hun besprekingen te Londen, Italië en Zuid-Slavië hebben uitgenodigd vertegenwoor digers aan te wijzen voor vijf-mogendhedenbesprekingen over het vraagstuk-Triëst. Popovic zei dat de beste op lossing van de kwestie-Triest zou zijn het internationaliseren van de stad Triëst, terwijl de rest van het vrije gebied aan Zuid-Slavië werd toegewezen. Dit zou een „gelukkige en blijvende oplossing" zijn. Jammer genoeg wilde Italië hiermee niet instemmen. Daarom zou Zuid-Slavië bereid zijn een tijdelijke oplossing te aanvaarden, waarbij de stad Triëst tot een af zonderlijk en autonoom gebied wordt gemaakt, onder de souve- reiniteit van Italië, terwijl de rest van het gebied als een afzonder lijk en autonoom gebied onder de souvereiniteit van Zuid-Slavië zou komen. Westerse militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden willen weten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zone A van Triëst binnen te trekken indien Italiaanse militai ren dit doen, staan verbijsterd oyer de zwijgzaamheid en geheim houding inzake de voorbereidin gen van de Zuidslavische troepen in het gebied van Triëst. Hoewel Zuidslavische regerings functionarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en' Slovenië een aantal reservisten is opgeroepen. weigeren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Westelijke militaire waarnemers zijn van mening, dat hun aantal ver beneden de 100.000 ligt. Het is bekend, dat in het Noord westelijke gebied van Zuid-Slavië een grote voorraad wapenen en uitrusting aanwezig is. Men meent te weten, dat' het militaire opper bevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triëst valt, onge veer 10 divisies ter beschikking heeft, voorzien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artillerie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog steeds aan de grens bij het „IJzeren Gordijn" en het zou moeilijk zijn verplaat sing van deze troepen geheim te houden. ZWITSERSE MEDICUS NAAR KARDINAAL STEPINAC FREIBURG, 21 October Prof. Ludwig Heilmeyer, medisch directeur aan de universiteitskli niek te Freiburg, is per vliegtuig naar Joego-Slavië vertrokken om de zieke Kardinaal Aloysius Ste- pinac te onderzoeken. BLOEMFONTEIN. 21 October (A.P.). Premier Malan heeft vandaag op het congres van de nationalistische partij van Oranje Vrijstaat verklaard, dat de V.N. een mislukking is, „een kanker die aan de vrede en de rust in de wereld knaagt". Tenzij radicaal hervormd, moet de V.N. van de aarde verdwij nen, aldus Malan. Malan sprak over een motie, dat Zuid-Afrika zieh uit de VN zou terugtrekken. Hij zei. dat het besef dat de V.N. een mislukking is „meer en meer doordringt tot de leden en de wereld in het algemeen". Toen de wereldvrede op Korea bedreigd werd,- hebben 48 leden van de V.N. niet gereageerd op het beroep van de V.N. India, bij voorbeeld, had zich er buiten gehouden, niettegenstaande het feit dat het een bevolking heeft van 400 tot 500 millioen mensen „op worpafstand van Korea". De V.N.. aldus Malan. heeft ge faald in haar eerste en belang rijkste taak: de wereld is niet vrediger geworden als gevolg van haar optreden. Candidatentournooi ZURICH - De uitslagen van de 29e en voorlaatste ronde van het candidatentournooi, dat te Zürich werd voortgezet, luiden: Smyslov—Najdorf Stahl- bergEuwe VaVz\ fteshevsky Gligoric 10; KeresTaimanov VzGelierPetrosian Va: KotovAverbach VzBoles- lavskySzabo 01. Bronstein was vrij. Woensdagmiddag keerde de „Dr Ir Damme", het vliegtuig dat de eerste prijs heeft gewonnen in de handicaprace van Londen naar Christchurch, terug op Schiphol, waar de bemanning werd gehuldigd. M. J. Algera, Minister van Verkeer en Waterstaat, sprak de bemanning toe en speldde vier van de leden de versierselen, behoren bij de onderschei ding, Ridder in de Orde van Oranje Nassau op. Hierboven: een overzicht tijdens de huldiging. Hiernaast: Mr Algera speldt gezagvoerder H. A. A. Kooper de onderscheiding op. UTRECHT, 21 October De parate godsdienstkennis van hen, die de middelbare school verlaten, is méér dan bedroevend. Het kan niet duidelijk genoeg gesteld wor den hoe ernstig dit is. Het is een opgeplakte godsdienst kennis, die als ze verwerkt wordt op dezelfde wijze wordt verwerkt als de andere leerstof, dus na het examen vergeten. Zo is de ervaring van de studentenkapelaan N. J. M. Vendrik, verbonden aan de studentenparochie te Utrecht. Vele intellectuelen slechts uiterlijk trouw Kapelaan Vendrik legde de aard van de onwetendheid als volgt bloot: „Wat men van de godsdienst weet is hoofdzakelijk beperkt tot het practische. Doch over het al gemeen gaat het ook hier om een geheel van slagzinnen, waarmee deze jongeren zich apologetisch in hun omgeving wel kunnen hand haven, maar die toch voor hun persoonlijke rijkdom zijn opge plakt. Zij hebben de godsdienstige waarheid niet geproefd en niet verteerd. Als ze hier komen we ten ze niet, wat een sacrament is in de heilswerkelijke zin, wat de heiligmakende genade is als de band met Christus, de Kerk als de zorg van Christus voor ons. En daar komt nog dit bij: men meent zich de godsdienstige ken nis en beleving te kunnen ver werven zonder er iets voor te doen. Men kan niet van de gods dienst gaan houden, zonder er voor te gaan zitten. De leer moet volkomen eigendom worden, voor dat zij kan gaan leven". Als oorzaken van deze onwe tendheid noemde kapelaan Ven drik: de moeilijke toegankelijk heid van de leeftijd voor het ver werken van godsdienstige proble men. Bovendien blijkt er geen gesloten plan voor de puberteits- opleiding in godsdienstig opzicht te bestaan. Grote fout bij ouders. Als voornaamste factor noemde hij de huiselijke achtergrond. „Ik doel hierbij op de enorme oppervlakkigheid, waarmee de kinderen in godsdienstig de meeste ouders volledig over gelaten aan de school. De instel ling, waarmee men de ontwikke ling van de kinderen volgt, is hoofdzakelijk en dikwijls zelfs uitsluitend gericht op het maat schappelijk succes. Ik kan het in mijn practijk herhaaldelijk be merken, dat jongens, die uit een goed milieu komen, het op de middelbare school geleerde heel anders verwerken dan zij, die door hun ouders uitsluitend maat schappelijk worden klaarge maakt". Katholieke intellectuelen in de practijk. Hoe deze studenten zich later als Katholieke intellectuelen in het leven gedragen kon deze ziel zorger niet met voldoende zeker heid zeggen. Doch hij had de in druk, dat een grote groep studen ten, ondanks hun gebrekkige ken nis, tot een voldoende geloofs zekerheid en goede geloofsbele ving komen. Zij worden daarbij krachtig geholpen door de steun van studentengemeenschap, paro chie en vereniging. Maar bij een ander groot aantal komt het nooit tot zulk een persoonlijke beleving, en dan constateert men een enor me gespletenheid tussen hun stij gende natuurlijke zekerheid en hun kwijnende religieuze zeker heid. Vandaar dat wij, Katholieken, in ons land een groot aantal intel lectuelen hebben met een positi vistische levenshouding, die inner lijk nauwelijks tot een rustig ge- loofsbezit geraken, al practizeren ze uiterlijk trouw. M.i. is het In ieder geval zullen deze men sen niets kunnen doen voor de zo bitter noodzakelijke kerstening van de wetenschap en van hun beroep. Wat dat betreft hadden zij misschien beter timmerman kunnen worden. Dan waren ze tenminste niet aansprakelijk ge weest voor de richting, welke ons geestesleven kiest. Voet geamputeerd SITTARD, 21 Oct. Bij her stelwerkzaamheden te Sittard kwam G. uit Gulpen, die met nog vier andere arbeiders voor een rijdende wals uit teer op het weg dek spreidde, plotseling te vallen. Hij werd door de zware wals overreden. Het slachtoffer werd in ernstige toestand naar het zieken huis te Sittard overgebracht. Zijn linkervoet is geamputeerd. HEERLEN. 21 October 1953 (K.N.P.) Het gezant schap van de „federatieve en democratische volksrepu bliek Joego Slavië" legt opnieuw daadwerkelijke belang stelling aan de dag voor de in de Limburgse Mijnstreek katholiek-georganiseerde Slovenen, Bereids hebben twee leden van het gezantschap huisbezoeken gebracht aan in onze Mijnstreek woonachtige katholieke Slovenen, ten einde bepaalde nationalistische tendenzen legen de wil der betrokkenen in 't vrije Nederland te verwezenlijken. Deze bezoeken moeten gezien worden tegen de achtergrond van trips, welke groepen katholieke Slovenen tijdens de voorbije zo mermaanden hebben gemaakt in him vaderland. Daar werden zij op de meest hartelijke wijze ont vangen, ook door de Titoïstische autoriteiten. De ontvangst was zelfs zo hartelijk, dat de bezoe kers zich afvroegen: „Wat zal er boven ons hoofd hangen, wanneer wij in Nederland teruggekeerd zullen zijn?" Want de ontvangst was te propagandistisch, om zon der meer eerlijk te zijn. Na hun terugkeer in de Lim burgse Mijnstreek hebben zij niet lang behoeven te wachten op ant woord op hun bange vraag. Want thans kwamen onverwachts de legatie-secretaris van Tito uit den Haag en de nieuwe handels-atta ché (twee bekende Titoïstische propagandisten) hun opwachting maken bij in de Mijnstreek woon achtige katholieke Slovenen. Te voren hadden zij in de Mijnstreek echter contact gehad met hun communistische geestverwanten, waarmede de katholiek-georgani seerde Slovenen in de Mijnstreek uiteraard geen contact hebben. De beide functionarissen-propa gandisten hebben tijdens hun be zoek de plannen van het gezant schap ontvouwd. Het ligt in de bedoeling te ijveren voor een sa mensmelting van de katholiek- Sloveense St. Barbara-verenigin- gen in de Mijnstreek en de com munistische Sloveense organisatie „Edinost", een Sloveense naam, welke in het Nederlands „Een dracht" betekent. Tevens werd de katholiek-Slo- veense verenigingen verzocht de organisatie ter hand te nemen van een communistisch feest op Zon dag 29 November in Heerlen te vieren als weerspiegeling van het bevrijdingsfeest, dat op die dag in Joego Slavië als „nationaal" feest wordt gevierd. Het eenheidsfront, dat het Joe goslavische gezantschap nastreeft zal geen plaats laten voor katho lieke opvattingen met betrekking tot het organisatieleven der Slo venen in de katholieke Mijn streek. Verzet van Limburgse Katholieken. Daar de in Limburg wonende Slovenen het gezantschap nodig hebben om de vereiste papieren te krijgen voor familiebezoek in jonge Kinderen in guuouicuaug k - irnn,rin„ opzicht worden opgevoed. De 1 kapot „egaan I godsdienstige vorming wordt door ^n^ staat te gebeuren SECTOR, 21 Oct. Vandaag is „Dood aan onze vijanden", rie- in Jordanië een staking van drie pen zij. Verschillende demon uur gehouden als protest tegen stranten droegen zwarte vlaggen de Israëlische aanval op het Jor- mee als teken van rouw voor de tlaanse grensdorp Kibya, die ver- 66 mensen die door de aanval leden week heeft plaats gevon- op Kibya om het leven zijn ge- den komen. Sprekers hielden vurige toe- In alle steden en dorpen wa- opraken waarin om wraak ge ren de winkels dicht, de bussen roepen werd en wapens werden en taxi's stonden stil en de men.- geëist om de grensdorpen te sen verzamelden zich op straat, verdedigen. Politie en troepen werden ge- I In een bijeenkomst van de- alarmeerd. De ambassade's wer- monstranten werden resoluties den scherp bewaakt. i aangenomen waarin geëist wordt Grote demonstraties, met aan dat de buitenlandse officieren uit het hoofd afgevaardigden en het Arabische legioen worden ge- burgerlijke hoogwaardigheidsbe- zet dit staat onder leiding van kleders, werden gehouden en de Britse generaal Glubb Pasja men riep: „Wij willen wapens". dat de Arabische staten en Anderen eisten repatriëring naar hun legers verenigd moeten wor- hun huizen, die naar zij zeiden den, maar dat geen vrede gete- zidh nu op Israëlisch grondge- j kend moet worden met Israël en bied bevinden. Weer anderen I dat geen Arabische staat moet Katholicisme in Frankrijk daar- schreeuwden: „Weg met Amerika, deelnemen aan het voorgestelde Wat in ons we- met Engeland. weg met commando voor het Midden Oos- Frankrijk en weg met het impe- ten „of enig ander soortgelijk I rialisme". 1 imperialistisch plan". De reso luties zullen aan de regering gezonden worden. Het Jordaanse blad Aljihad schreef vandaag dat de Egypti sche waarnemende premier Ga- mal Abdoel Nasser in een radio- telefonisch interview had gezegd dat Egypte bereid is militaire hulp aan Jordanië te verlenen indien dit in botsing komt met Israël. Nasser zou gezegd hebben dat er in de beslissingen van de Veiligheidsraad geen waarde school. In gewoonlijk welingelicnte kringen te Damascus is Woens dag "verklaard, dat Libanon een nota van generaal Bennicke, stafchef van de wapenstilstands commissie der V.N. in Palestina, heeft ontvangen, waarin instel ling van een internationale strijdmacht wordt voorgesteld, welke toezicht zou moeten hou den langs de grenzen van Israël met de Arabische staten. De strijdmacht zou onder de V.N. staan. Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten zouden bereid zijn het voorstel te aan vaarden. Joego Slavië en velen hunner bo vendien bezittingen hebben in het vaderland, duchten zij gevaar van represailles, wanneer de ka tholieken weigeren hun princi piële verenigingen te laten gelijk schakelen. Dit zal de Nederlandse autoriteiten ongetwijfeld nopen de werkzaamheden van het Joego- slavisch gezantschap in Katholiek Limburg met de grootste waak zaamheid te volgen. De katholie ken van Limburg, die van deze gang van zaken op de hoogte ge komen zijn zullen niet dulden, dat temidden van hen een burcht van Titoïstisch communisme gebouwd wordt. Daarom wordt een Vrien denkring der katholieke Slovenen in Limburg van Nederlandse zijde gepropageerd om de bedreigde katholieke Slovenen niet alleen moreel, maar als het moet óók financieel te steunen. De Mytyl-prijsvraag AMSTERDAM, 21 Oct Om 3 uur hedenmiddag werd de „Dr Ir Damme" op Schiphol ver wacht. Op welk tijdstip tot in se conden precies zouden de wielen de landingsbaan raken? Dit was de prijsvraag, die w'as uitgeschreven door de Nederland se Stichting voor het gebrekkige kind. MYTYL-stichting te Amster dam, die het publiek ten bate van het verlamde kind had ver zocht op een briefkaart met bij geplakte postzegels dit tijdstip te raden. Gezagvoerder Kooper is prach tig op tijd aangekomen. Het toe stel taxiede ml. het platform op toen het precies 3 uur was. Maai de wielen hadden de landings baan enkele minuten eerder ge raakt. De juiste tijd was 14 uur 57 mi nuten en 11 seconden .aldus geeft het door piloot Kooper ingevulde logboek aan. Of er onder de dui zenden inzendingen iemand is ge weest ,die dit tijdstip op de kop af heeft geraden is nog niet be kend. De prijzen zullen ten overstaan van een notaris op Donderdag 29 October a.s. worden toegekend OCTOBER Rosenkransmaund NEW YORK Israël heeft bij de Veiligheidsraad een formele aanklacht tegen de Arabische staten ingediend In een brief van de Israëlische ambassadeur Abba Eban werd verklaard, dat „regelmatige en onregelmatige Jordaanse troepen woeste aanvallen op Israël ge daan hebben, dat de Arabische staten zieh aan een onwettige blokkade schuldig maken, dat te gen Israël een oorlogsachtige propaganda gevoerd wordt en dat de Arabieren geweigerd heb ben over een duurzame vrede te onderhandelen". In de brief wordt de Raad ver zocht de Israëlische klacht op de agenda te plaatsen, dat de „Ara bische staten de algemene wapen stilstandsbepalingen schenden evenals de daarop betrekking hebbende resoluties van de Vei ligheidsraad".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1