Meningen over een vrijere loonvorming verdeeld Glimlachende gezagvoerder Kooper op Schiphol Aap verkoos de vrijheid België ter bedevaart Buitenlandse notities Diphteritus in Dordrecht V.V.D. voor, P.v.d.A. tegen Nederland zou al voor de helft gesocialiseerd zijn De motie-Romme De „Ir. Damme" terug in Nederland Pelgrimages dreigen op vechten uit te lopen KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR VIER BEMANNINGSLEDEN Sociaal plan voor „ontwikkelings gebied" Telegram van Middenstandsbond 1158 kilometer per uur On- deugende Taks Donderdag 22 October 1953 Pagina 3 draaiden temkool door i. Het zachte luden, waardoor looloogst, zowel oege soorten, in volgroeit. It de tuinder ge- antallen weg te 6 dagen tijds stuks de klok k" passeerden, 700.000 door- e aanvoer liefst t een doordraai witserland deze ■kt kwam, blijft houding tot de geringe beteke- ikel lichtpunt, g slechts 14 da- 1 de ramp vrij- |n. De oogst is imd en de tuin- len kweekt zal komsten moeten naand te berei- producten als e koolsoorten is et is een beeld ren. ondag j.l. hield engelaar" haar wedstrijd aan geveer om half p het dobbertje c al spoedig dat et wat van plan :1e minuten had het droge. Het oedel' (er werd irs gevist). De i plaats was he- eer Corbie het baarzen ving noegen nemen aats, want de te hem met 6 Jong begon te spurt. De eind igt: r met twaalf >rbie met 13 ie Jong met 11 G. Staa met 7 iking wekte de ursleden op om literste best te e bemachtigen: een viswed- rsleden van di- uitgeschreven sportvereniging te Alkmaar. IGENDIJK ker Sportver- jer dagen met TOV vaardig- sgd. Over het goed geturnd, ner werd ver met 88,4 pt„ :t bezit kwam le meisjesafde- ulder met 76 2 edaille. Van de ■s) werden er (Van onze parlementaire redacteur) Zal de Tweede Kamer de regering kunnen bewegen om met betrekking tot de voorgestelde belastingverlichtin gen nog dieper in de beurs te tasten? De Ant. Rev. afge vaardigde v.d. Heuvel, een van de zes sprekers, die gis teren op de tweede dag van het debat aan het woord kwamen, had er kennelijk niet veel hoop op. De heer Hofstra (P.v.d.A.) was de avond tevoren tot de conclu sie gekomen, dat voor het ogenblik de grens is bereikt en de heer v.d. Heuvel (A.R.) vreesde nu dat het zo zou moeten zijn. NIEUW WEST-DUITS KABINET Na zijn grootse verkiezingsover winning is dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, zijn nieuwe regeringsperiode begon nen. Hij heeft zich omringd met enkele ministers, die voorheen geen deel uitmaakten van de re gering. Het zijn 4 ministers, die geen departement beheren, maar meer een verbinding vormen tus sen de Bondsregering en de frac ties. Onder hen bevindt zich o.a. Waldemar Kraft, de leider van de vluchtelingenpartij, die met 't geven van zijn steun aan de coa litie van Adenauer de positie van het kabinet heeft verstevigd. De zorg voor de vluchtelingen is voortaan aan Kraft toegewezen. In zoverre heeft hij dus nog wel het beheer over een portefeuille. Deze wijze van samenstellen van 't nieuwe kabinet is niet vreemd aan de wens van Adenauer, om zoveel mogelijk steun te verkrij gen twee-derde meerderheid in de volksvertegenwoordiging voor het aannemen van het EDG- verdrag. Een kwestie waarover in de afgelopen maanden een strijd op leven en dood werd ge voerd met de socialistische oppo sitie, die eerst een toetsen aan de bepalingen van de grondwet eiste. Adenauer kan op dit punt van zaken thans gerust zijn. Van groot belang is het aanblijven •-an enkele ministers uit het oude kabinet. En dan wordt direct ge dacht aan de minister van econo mische zaken, Erhardt. die met zijn pleidooi voor de vrije markt- vorming en het in practijk bren gen van zijn denkbeelden de eco nomie van West-Duitsland een Ti echt fundament heeft geschon ken, waarop met vrucht in de toekomst kan worden verder ge bouwd. Veel is van de nieuwe regering te verwachten, gezien 't verleden. En temeer nu Adenauer opnieuw krachtige figuren aan zich heeft gebonden, die volko men de opvattingen van de bondskanselier delen. De regeringsverklaring munt uit in duidelijkheid en zin voor werkelijkheid. Het bereiken van politieke doeleinden door middel van geweld wordt krachtig van de hand gewezen. Sterk op de voorgrond treedt de wens om deel te nemen aan een vrij en verenigd Europa. De éénwording van de Duitse landen wordt als eerste noodzaak genoemd. Op nieuw heeft Bonn te kennen ge geven geen genoegen te nemen met de huidige grensregelingen met Rusland en Polen. Deze ne-i telige kwestie zal dus door onder handelingen moeten worden op gelost. Netelig, omdat ook de ..vrije Polen" zich van het Duitse standpunt afzijdig houden. Uit de regeringsverklaring valt op te maken, dat het huidige West- Duitsland krachtig streeft naar een volkomen teniet doen van de vroegere opvattingen ten tijde van Hitier. Een punt, waar in het hijzonder de Fransen zich nog steeds _zorgen over maken, omdat zij altijd nog geen hecht vertrou wen hebben in de democratische opvattingen van de Duitsers. Over het algemeen betekent deze re geringsverklaring ook een ver sterking van de Westerse diplo matie.^ Omdat Bonn zich zeer duidelijk en onomwonden heeft uitgesproken voor het Westen. Het is de bevestiging van de wil, die het West-Duitse volk bij de verkiezingen in September op on dubbelzinnige wijze heeft ken baar gemaakt. Jt, Hij wees er op, dat het com plex, zoals het er nu ligt, al 509 millioen kost, de hele belasting opbrengst van voor de oorlog. Het leek intussen niet erg tac tisch om in deze fase van het debat enkel van verdergaande verlangens voor de toekomst te spreken. De heer v. d. Wetering (C.H.) bleef bij het heden. Hij sloot zich aan bij de betogen van de vorige dag van prof. Romme en dr Lucas (K.V.P.), waarin als nog om een tegemoetkoming voor de middenstand werd gevraagd en waarvoor toen ook dr Schou ten (A.R.) had gepleit. De heer v. d. Wetering dacht speciaal aan de door de K.V.P. bepleite vrijstelling van de ver eveningsheffing tot f 10.000. Het lijkt waarschijnlijk, dat dit een van de grote strijdpunten van 't debat zal worden. De heer Hof stra (P.v.d.A.) zei al, dat. een dergelijke beperkte vrijstelling ook zakelijk onjuist zou zijn. Nieuwe geluiden Een verrasend geluid liet de heer van Leeuwen (V.V.D.) ho ren, in zover hij de mogelijkheid om nieuwe investeringen 'op de inkomstenbelasting te kunnen afschrijven, bepaald afwees. De liberale financiële specialist was van mening, dat hierin een te kunstmatig element zit. Hij kon digde aan, dat hij een poging zal wagen om hiervoor een aftrek voor rente op ingebracht vermo gen in N.V.'s in de plaats te krij gen. De heer Hofstra (P.v.d.A.) zal wel met de door zijn liberale collega aangevochten faciliteit meegaan, maar hun mening liep in feite toch niet veel uiteen. Ook de heer Hofstra (P.v.d.A.) was van mening, dat een dergelijke investeringsaftrek eigenlijk een verkapt subsidiëringssysteem is. De heer v. d. Heuvel (A.R.) maakte deze eenstemmigheid nog wonderlijker van kleur. Ook hij zou gewenst hebben, dat de re gering dan maar openlijk het subsidie-systeem had gekozen Zij heeft dat waarschijnlijk niet gedaan omwille van het 'buiten land, maar andere landen zullen heus wel door maatregelen als deze heen kijken. De heer v. d. Heuvel (A.R.) had voorts weinig vertrouwen in de uitkomst. Voor degenen die toch moeten investeren, is het meegenomen, maar hij verwacht te met, dat deze maatregel sti mulerend zou werken. Voor nu, respectievelijk voor morgen, hadden de heren van Leeuwen (V.V.D.), v. d. Wetering (C.H.) en v. d. Heuvel (A.R.) naast de reeds genoemde, ook nog andere punten op hun verlang lijst: vrijstelling van primair di vidend, verlichting van succes sierechten en berekening van de belastingaanslag naar een ge middeld inkomen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) wdde wat het laatste punt be treft, het administratieve be zwaar van de regering niet ern stig nemen. Zijn lange parlemen taire ervaring was, dat een re gering altijd met een dergelijk bezwaar komt, als zij er niet aan wil. Komt die regeling toch tot stand dan hoort men dergelijke bezwaren niet meer. Loonvorming De meningsvorming over de motie-Romme (K.V.P.) inzake de wenselijkheid van een vrijere loonvorming, kwam de tweede dag al weer iets verder uit de verf. De heer van Leeuwen (V.V.D.) plaatste er zich achter maar de heer Hofstra (P.v.d.A.) kwam tot de conclusie, dat de motie be paald verwerpelijk moest worden geacht, zodat al wel duidelijk kan ztjn, dat deze motie een wel zeer belangrijk punt in dit debat zal worden. De heer Hofstra (P. v.d.A.) erkende, dat de motie zeker geen vrijheid zonder meer wil. Hij sprak zelfs van een op zich zelf niet onaantrekkelijke formulering. Toch achtte hij haar onuitvoerbaar. ilici teert de s. APELDOORN, 21 Oct. Wanneer men thans door Apeldoorn's Parkenbuurt loopt of rijdt, is het helemaal niet onmogelijk, dat men plotse ling een grote aap van tak naar tak en van boom naar boom ziet zwaaien, want reeds sinds vorige week Woensdag maakt Kees, een grote Rho- desia-aap, uitstapjes door de Parkenbuurt, waar hij zich best vermaakt. Kees is eigendom van de heer Put, die een dierenhan del heeft aan de Zwolseweg Toen het beest op een gege ven moment de kans schoon zag. ging het er tussenuit en alle pogingen om het weer te vangen zijn tot nu toe ver geefs geweest. Dezer dagen was men er in geslaagd de aap op slinkse manier in de serre van een woonhuis te lokken, doch toen men hem met voorzichtige passen, gewapend met een vangnet, naderde, nam Kees een duik, dwars door een grote spiegelruit. Extra on kosten voor de baas. Een meisje, dat toevallig een spiegel bij zioh had, zag Kees op zeker moment op een dak zitten. Zij hield de aap een spiegel voor en even later kwam het dier eens kijken, wie er achter zat. Toen ging het meisje op de vlucht, ter wijl Kees haar nieuwsgierig nakeek. De aap voedt zich op het ogenblik met noten en appels, die hij overal bij elkaar schar relt, doch de grote angst van de eigenaar is, dat het beest op een gegeven moment in de bossen zal terecht komen, waar straks zeker niet vol doende voedsel te vinden zal zijn. Voor de eigenaar is de vlucht van Kees overigens een grote strop, want het dier was iuist naar het buitenland ver kocht. De heer Hofstra miste er een instantie in, die bij gebrek aan overeenstemming kan beslissen. En ook vreesde hij, dat een machtsstrijd tussen de organisa ties er het gevolg van zou zijn. Vrijere loonvorming zou inder daad sommige arbeiders beter recht doen, voor anderen zouden z.i. echter de nadelen echter gro ter zijn dan de voordelen. Meer in het algemeen werden deze dag beschouwingen gehou den, die parallel liepen met die van de vorige dag. De heer Hof stra (P.v.d.A.) ontkende een kentering in het beleid. De heer v. d. Wetering (C.H.) ging wel uit van een kentering, maar con stateerde tevens, dat vele be drijven nu vleugellam in de vrij heid worden gezet en die vleu gellamheid was dan een gevolg van het totdantoe gevoerde be leid. De heer Janssen, de derde woordvoerder van de K.V.P., wijdde vooral aandacht aan de bevordering van de export. Zo nodig wilde hij voor dit doel ook onze deviezenreserve mobiliseren. De heer Janssen vroeg verder inlichtingen over het z.g. „Soda- project". Ten aanzien van het aardgas-beleid constateerde hij voorlopig, dat de regering dé schijn tegen zich heeft. De heer v. d. Wetering stond voor zover het verwijt juist is, dan toch ook zijn eigen politiek gezicht te schenden want de C.H- is in het verleden steeds rege ringspartij geweest. Te hoog Over de stijging van de over heidsuitgaven spraken gisteren de heren v. d. Heuvel (A.R.), van Leeuwen (V.V.D.) en v. d. Wete ring (C.H.) hun bezorgdheid uit. De heer v. d. Heuvel (A.R.) stelde in dit verband vast, dat nu al een derde van het nat. inko men door de staat wordt ver bruikt. De heer van Leeuwen (V.V.D.) telde er de uitgaven van provincies, gemeenten en de so ciale lasten zo maar even bij en kwam dan bijna tot de helft. Zijn oonclusie zou het conservatieve weekblad „Burgerrecht" weer aan een hoofdartikel kunnen helpen: Nederland is dus ook bij na voor de helft in stilte gesocia liseerd. Ook wat de heer v. d. Heuvel (A.R.) in dit verband opmerkte was vatbaar voor critiek. Het kan zeker zin hebben om een ernstige poging tot beperking te doen, al zal men dan wel voor moeilijke beslissingen komen te staan. De heer v. d. Heuvel (A.R.) pleitte echter zonder meer voor een globale bezuiniging. Dat dit een bezuiniging van het dom me potlood zou zijn, kon hem niet schelen. Als de man, die het hanteerde, maar wijs was. Maar dat is het nu juist. Als laatste spreker kwam de heer Gortzak (Com.) nog even aan het woord. Hij voer vooral uit tegen de Ame rikaanse .oorlogspolitiek". Het nieuwe was slechts, dat hij sprak van de „heer" Malenkov. Het communisme is blijkbaar ook al aan het verburgerlijken. De motie, welke Prof. Romme Dinsdagmiddag heeft ingediend luidt als volgt: De Kamer, kennis genomen hebbende van de loonbesprekingen, welke door de centrale organisaties van het bedrijfsleven zijn gevoerd, ter compensatie van huurverhoging en resterende consumptiebeper king, alsmede van het besluit der regering om deswege bindend voor te schrijven een loonsverho ging van vijf percent met ingang van 1954, van oordeel, dat in de huidige stand van de economische en so ciale ontwikkeling de handhaving van een systeem van loonvorming, waarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met de onderling verschillende economische moge lijkheden per bedrijfstak, in zijn uitkomsten aan de factor arbeid in het bedrijfsleven te kort doet en geen bevrediging kan geven, overwegende, dat dan ook in de bestaande economische omstandig heden en sociale verhoudingen in de plaats van zodanig systeem be hoort te treden een stelsel, waar bij de bevoegdheid tot en de ver antwoordelijkheid voor de be- drijfstaksgewijze loonvorming in ruime mate liggen bij het bedrijfs- taksgewijze georganiseerde be drijfsleven, dat in een aldus ge wijzigd systeem van loonvorming het bedrijfstaksgewijze georgani seerde bedrijfsleven zijn taak met betrekking tot de loonvaststelling voor zijn eigen bedrijfstak in re delijke vrijheid moet kunnen ver vullen, en dit derhalve moet kun nen doen binnen de grenzen van hogere belangen, ontleend aan een voldoende mate van onder linge samenhang der lonen in de verschillende bedrijfstakken, aan een passende bestaansmogelijk heid voor hen, die aan het be drijfsleven deelnemen, en in het algemeen aan de veiligstelling_ van de doeleinden der regerings- politiek, nodigt de regering uit, om na overleg met het bedrijfsleven het nodige te verrichten om, zo mo gelijk met ingang van 1954, tot de evenbedoelde vrijheidsverruiming in de loonvorming te komen, en voorts, zo spoedig dit daarna mo gelijk zal blijken te zijn, eveneens na overleg met het bedrijfsleven de overblijvende bevoegdheden van het College van Rijksbemid delaars te doen overgaan naar de Sociaal Economische Raad, zulks met dien verstande, dat de be voegdheid der regering om loon regelingen, welke het algemeen welzijn in gevaar brengen, te we ren, steeds behouden blijft. DOOR VALLENDE KRIK GEDOOD ZAANDAM 21 October Van middag is de 25 jarige W. A. P. uit Amsterdam op Kraayers' jacht- en scheepswerf dodelijk verongelukt. Bij het plaatsen van een roer aan een in aanbouw zijnde coas ter voor Indonesië, brak het touw van een zware krik. De man kreeg het werktuig op het hoofd en was op slag dood. Het slacht offer zou volgende week in het huwelijk treden. BRUSSEL, 21 Oct. Zaterdag en Zondag zullen de leden van het „IJzerfront" een bedevaart naar Diksmuide en Breendonck het Belgische Vught onder nemen teneinde, zoals het in de manifesten van deze uit oud strijders en gewezen verzetslie den bestaande, onlangs opgerich te organisatie heet, „de smaad, die de Vlaamse gesneuvelden op 23 Augustus tijdens de jaarlijkse Ijzerbedevaart werd aangedaan, uit te wissen". Zoals men zich zal herinneren, hield tijdens deze traditionele Ijzerbedevaart op 23 Augustus inde historische vlakte van Kaaskerke, een woordvoerder van het IJzerbedevaartcomité een toespraak, waarin hii amnes tie eiste voor de 625 politieke delinquenten, die thans nog in de Belgische gevangenissen verblij ven. Extremistische elementen, waaronder gewezen Vlaamse SS- lieden een van hen was zelfs verschenen met al zijn Duitse onderscheidingen op zongen nationaal-socialistische liederen, brachten de Hitlergroet en deins den er zelfs niet voor terug de drie aanwezige ministers uit te jouwen en scheldwoorden toe te roepen. Gewezen Oostfrontstrij ders legden aan het einde van deze woelige plechtigheid aan de voet van het IJzermonument een kruis neer, terwijl de bloemen krans met het opschrift „Van de regering" eenvoudig werd weg genomen. Het inmiddels opgerichte ..Vlaamse' Jeugdcomité", waarvan vooral studenten en oud-studen ten van de Vlaamse universitei- Amendement van Kamerlid Hofstra 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Op het wetsontwerp, houdende fiscale voorzieningen in het be lang van de werkgelegenheid op langere termijn, heeft het Tweede-Kamerlid Hofstra een amendement ingediend, dat be oogt de thans in het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 voor komende bepalingen nopens de heffing van inkomstenbelasting over de inkomsten, die buiten de uitoefening van een bedrijf of beroep worden verworven, bij de vervreemding op korte ter mijn van onroerend goed, effecten of andere zaken, te handhaven. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Om precies twee uur 57 minuten en elf seconden landde gistermiddag op Schiphol de Lift- inaster „Ir Damme", die in de Cliristchurchraee opnieuw Nederlands roem op luchtvaartgebied, over de wereld heeft uitgedragen. Een glunderende gezagvoerder Koo per wuifde vanuit zijn cockpit naar de duizenden belang stellenden, die op het platform en vanaf de café-terrassen deze landing gadesloegen. Op Schiphol heerste op dit ogenblik de stemming, die we ons nog kunnen herinne ren uit de tijd van de „Uiver". En na al de huldigingen in Christchureh was het nu de beurt aan Nederland de mannen, die deze schitterende overwinning op onze na tionale rekening hebben gebracht, te danken. ten deel uitmaken, heeft intussen besloten om ondanks een rege ringsverbod en een beroep op hen door de rector van de Leu vense Universiteit. Mgr Waeyen- bergh, tooh een tegendemonstra- tie naar Diksmuide te organise ren op 25 October. In een mani fest wijzen de leiders van dit jeugdcomité er op, dat het IJzer bedevaartcomité niet aansprake lijk gesteld kan worden voor de incidenten, die een handjevol Duitsgezinde heethoofden op 23 Augustus heeft verwekt. De bede vaart van het „IJzerfront", zo heet het. betekent een echte pro vocatie voor het Vlaamse volk. N.O.-Overijsel eerst aan de beurt (Eigen bericht) DEN HAAG. Op het minis terie van Maatschappelijk Werk bestaat de verwachting, dat de onderzoekingen, die de basis moe ten vormen voor een sociaal plan voor de ontwikkelingsgebieden niet meer dan 14 maanden in be slag zullen nemen. Het eerste rapport dat betrekking heeft op N.O. Overijsel, wordt medio De cember verwacht. Bedoelde onderzoekingen, die een initiatief zijn van de minister van Maatschappelijk Werk, hou den zich bezig met de vraag wat er op maatschappelijk, cultureel en sociaal-hygiënisch gebied in de ontwikkelingsgebieden moet worden gedaan. Het onderzoe kingsapparaat van het nog jonge ministerie van Maatschappelijk Werk is echter te klein om het onderzoek in alle ontwikkelings gebieden tegelijk te doen houden. Daarom zullen de verschillende ontwikkelingsgebieden achtereen volgens onder de loupe worden genomen en wel in de volgende volgorde: N.O. Overijsel, Z.O. Drente, Z.W. Brabant, N.O. Bra bant, N. Limburg, Z.W. Gronin gen, O. Groningen, West Fries land en Oost Friesland. Bij al deze onderzoeken zal dankbaar gebruik worden gemaakt van de ervaringen van andere onderzoe kers, zoals het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. Reeds ver voor de officiële landingstijd stroomde het publiek naar Schiphol. De café-terrassen stonden volgepropt met mensen, die niets van de officiële ont vangst wilden missen. Op het platform hadden honderden ge nodigden op stoelen plaats geno men en in het front daarvan was een feestelijk versierd podium opgericht, waarop straks de be manning van de „It Damme" zioh opnieuw een huldiging moest laten welgevallen. Foto journalisten zwermden onrustig over het vliegveld en de film camera van Polygoon-Profilti to rende hoog boven de massa. Om kwart voor drie wist men op Schiphol reeds, dat het vliegtuig nu elk ogenblik kon binnen ko men. Duizenden tuurden in de mistige luoht op zoek naar een stip; het muziekcorps van de K.L.M., in witte uniform, trachtte de zenuwen door een vrolijke mars wat te verslappen. Om zes minuten voor drie dook plotse ling de Liftmaster uit de mist op en scheerde laag over het plat form. In de cockpit zag men de wuivende hand van gezagvoer der Kooper. Met een wijde boog zwenkte het toestel terug naar het begin van de landingsbaan en begon te dalen een ma noeuvre, die door iedereen span nend werd aangezien. Onder luid gejuich raakten de wielen de grond en taxiede het toestel naar het platform. De Liftmaster .Ir Damme" stond voor het eerst na een suc cesvolle race weer op Neder landse bodem. Koninklijke onderscheidingen voor bemanningsleden Twee stewardessen reden de met bloemen versierde trap naar het vliegtuig en daar. in de deur opening, verscheen glimlachend gezagvoerder Köoper. Onmiddel lijk achter hem volgden de ove rige bemanningsleden. De eerste die hen welkom heette, was dr A. Plesman, de president-direc teur van de K.L.M. Wat schuch ter glimlachend namen zij al deze felicitaties in ontvangst. Een klein jongetje en een meisje, gekleed in de uniformen van steward en stewardes, boden de drie stewardessen bloemen aan, waarna het K.L.M.-muziiekcorps het Wilhelmus speelde. Dit alles was slechts het begin van de officiële ontvangst. Op het podium, onder de wapperen de K.L.MT-Vlag en de Ameri kaanse. Engelse en Nederlandse vlaggen, luisterden de beman ningsleden naar de welkomstrede van de minister van Verkeer en Waterstaat, Algera. De minister kon het zieh voorstellen, dat de bemanning de huldigingen zwaar der vond dan de tocht zelf. „Maar deze overwinning", aldus de mi nister, „heeft bewezen, dat hier iets groots werd verricht. Neder land kan trots zijn op zijn lucht vaart, zoals eertijds op zijn zee vaarders". Namens de regering wenste minister Algera de KLM en de bemanning met deze vic torie een nieuwe, toegevoegd aan de lange lijst van reeds be haalde overwinningen geluk. Het deed hem genoegen te kunnen meedelen, dat H.M. de Koningin deze prestatie heeft willen belonen, door verschil lende bemanningsleden te benoe men tot ridder in de Órde van Oranje Nassau. Als eerste werd deze onderscheiding aan gezag voerder H. A. A. Kooper uitge reikt, die glimlachend deze Ko ninklijke onderscheiding in ont vangst nam. Hierna was het de eerste officier, vlieger eerste klas J. F. Griffith, die dezelfde eer te beurt viel, gevolgd door de tele grafist J. M. C. Kiepe en de boordwerktuigkundige H. v. d. Ham. Hierna werd het woord ge voerd door mr G. v. 't Hul, wet houder van Amsterdam, die her innerde aan het succes, dat eer tijds de „Uiver" in de Melbourne- race had behaald. Deze, zowel als de overwinning van de „Ir Dam me" waren, volgens spr., niet alleen een succes voor de K.L.M. maar eveneens voor Amsterdam, dat zo ondeelbaar met de lucht haven verbonden is. In de hoop. dat de Nederlandse luchtvaart door zal gaan dergelijke roem te vergaren, verwelkomde en feli citeerde hij namens geheel Am sterdam de bemanningsleden. Ook dr A. Plesman, de pionier van de K.L.M., beklom hierna het spreekgestoelte. Spreker her dacht de vele prestaties, die reeds op de route Amsterdam- Batavia waren geleverd. Intus sen waren op deze zelfde route alweer 10.000 geregelde vluchten gemaakt. Weliswaar was de reis naar Christchureh vijftig procent langer, maar dit succes stelde de prestaties van de dertiger jaren niet in de schaduw. Dr Plesman geloofde echter, dat er geen vlucht ooit met zoveel regelmaat is gevlogen dan deze handicap- race. Dit alles was enkel moge lijk geworden door het samen spel tussen bemanning en orga nisatoren. Inmiddels waren er dit jaar alweer 120.000 vlieguren achter de rug. De directeur van de K.L.M. legde er de nadruk op, dat deze luchtvaartmaat schappij geen „club was van ra cers". maar dat deze dag slechts beschouwd moest worden als een kleine feestdag in de geschiede- nis. Hierna verdween de heer Ples man. Hij verdween echter te vroeg. Onder hilariteit van het publiek kwam hij even later terug om te zeggen, dat hii wat te snel van zijn post was gelopen en daardoor het voornaamste had vergeten. Dit bestond uit het overhandigen van een model van de Liftmaster gecombineerd met een asbak, dat aan alle manne lijke bemanningsleden als herin nering werd aangeboden, terwijl de stewardessen een poederdoos kregen. Dr ir M. H. Damme dankte hierna nog voor de goede vlucht, die het toestel, dat zijn naam draagt, had gemaakt, terwijl de heer P. Kuyper namens 't hoofd bestuur van de Kon. Ned. Ver eniging van Luchtvaart aan alle bemanningsleden een penning overhandigde, die door deze ver eniging. voor bijzondere presta ties op luchtvaartgebied, ter be schikking wordt gesteld. Gezagvoerder Kooper. man van weinig woorden Eindelijk was daar toen 't mo ment gekomen waarop gezagvoer der Kooper het spreekgestoelte beklom om namens de gehele bemanning de dank over te bren gen voor de blijken van belang stelling, die zij overal hadden mogen ondervinden. Gezagvoer der Kooper is een man van wei nig woorden. In de luchtvaart praat men weinig, maar doet veel. Een toonbeeld daarvan is de man, die de „Ir. Damme" naar de over winning voerde. Op de eerste Tot nog toe 6 sterfgevallen Sinds het begin van deze maand is het aantal gevallen van diph- teritis in Dordrecht plotseling sterk opgelopen. Er zijn thans 28 leden van 22 gezinnen door deze ziekte aangetast. Sinds 1 Septem ber zijn in Dordrecht zes kinde ren overleden. In overleg met de rijksinspectie voor de Volksgezondheid is be sloten, een R.K. lagere school, een gemeentelijke kleuterschool en een Christelijke kleuterklas te sluiten, omdat men onder de leer lingen bacillendragers had aange: troffen. De Gemeentelijke Gel neeskundige en Gezondheids dienst volgt de toestand van uur tot uur, doch is nog niet van oor deel, dat sprake is van een epide mie, die buitengewone maatrege len zou vereisen. Een beroep op de inwoners van Dordrecht om hun kinderen te laten inenten, is gedaan. Mgr Antoniutti Apostolisch Nuntius in Spanje VATICAANSTAD, 20 Oct. (K. N.P.) De H. Vader heeft Mgr I. Antoniutti benoemd tot Apos tolisch Nuntius in Madrid, als opvolger van kardinaal Cicogna- ni. Mgr. Antoniutti was van 1935 tot 1936 Apostolisch Delegaat in Albanië en van 1938 tot op heden in Canada. plaats dankte hij voor de onder scheiding, die hij en drie andere leden van de bemanning hadden mogen ontvangen en voor de bui tengewoon prettige ontvangst. In het kort gaf hij een overzicht van de vlucht, waarbij hij vooral zijn spijt uitdrukte voor het uit vallen van de „Hastings," de ma chine, waarvan het meeste ge vaar te duchten was. Het goed verlopen van deze wedstrijd schreef gezagvoerder Kooper hoofdzakelijk toe aan de goeiX voorbereiding en aan de samen werking van alle teams, die daar aan hun aandeel hadden geleverd. Tenslotte restte hem nog om de trophee van deze overwinning, de cheque van 10.000 pond aan Dr. Plesman te overhandigen. „Als Dr. Plesman even hier wil komen," vroeg gezagvoerder Kooper. Dr. Plesman bleek niets liever dan dat te doen en nam glimlachend te cheque in ont vangst. Hiermede was het offici ële gedeelte van de ontvangst ten einde. In een cantine werd later nog een persconferentie gehou den. tijdens welke gezagvoerder Kooper het bericht, dat door een der weekbladen was gepubli ceerd en waarin vermeld werd, dat de ontvangst op het vliegveld te Christchureh bijzonder slecht was geweest, tegensprak. „De organisatie was daar goed gere geld," aldus de heer Kooper „en liet niets te wensen over." Een receptie besloot deze ont vangst op Schiphol. Een ont vangst die bewezen heeft, dat Nederland de prestatie's van zijn mannen weet te waarderen. De Liftmaster „Ir Damme" is nu te rug in Nederland. Gezagvoerder Kooper heeft hem weer overge dragen aan het grondpersoneel en straks zal deze kist weer als gewoon vrachtvliegtuig dienst doen. Voorlopig heeft dit toestel een nieuwe overwinning aan de lange reeks toegevoegd. AMSTERDAM, 21 October Tijdens de vergadering van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond is hedenochtend een motie aangenomen, waarin de voorstellen tot huurverhoging en belastingverlaging van de rege ring een lastenverzwaring voor het midden- en klein-bedrijf wor den genoemd. De motie is onmid dellijk telegrafisch ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. De K.N.M.B. ziet zich in haar mening, d'at de huurverhogingen de belastingverlaging tezamen met het effect der loonsverhoging van 5 procent, een belangrijke druk op de middenstand legt, ge schraagd door de becijfering van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Hij is van mening, dat een dergelijke politiek de werkgelegenheid niet zal bevor deren en dringt tenslotte aan op een verlichting van de lasten, met name in de sector van de vereveningsheffing. LOS ANGELES, 21 October De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de eerste openbare de monstratie gegeven met de machtige F 100 Super Sabre, die sneller is dan het geluid. Testpiloot George Welch voer de het toestel, dat pijlvormige vleugels heeft, naar een snelheid van 720 mijl per uur (1158 km). Toen het toestel sneller dan het geluid boven het vliegveld dook ontstonden er zulke zware drukgolven, dat de ruiten van het stationsgebouw sprongen. Niemand werd gewond, maar on der de kinderen die met hun ouders stonden te kijken, ont stond paniek. K. WUNNINK DIRECTEUR CARRé AMSTERDAM, 21 October In de vandaag gehouden alge mene vergadering van aandeel houders van de exploitatie maat schappij „Carré" zijn het jaar verslag en de balans en winst en verliesrekening over 1952-'53 goedgekeurd. Het afgelopen boek jaar heeft volgens dit verslag een vrij gunstig resultaat gehad. Het sluit met een batig saldo van f 17.500Het dividend werd vastgesteld op 5 procent, tegen vorig jaar 6 procent. Aan het begin van de verga dering wijdde de voorzitter enke le woorden van nagedachtenis aan de op 14 Augustus overleden directeur der vennootschap, de heer A. E. Wunnink en aan de op 26 Mei overleden commissaris H. A. J. Baanders, In de plaats van de overleden directeur werd bij acclamatie diens zoon, de heer K. Wunnink, benoemd. MENSENJACHT IN DE OOST-ZONE BERLIJN, 21 Oct. Met tom- myguns bewapende communisti sche politiepatrouilles hebben vandaag de bossen in het district Potsdam doorzocht, om de onder grondse strijders op te sporen, die in vuurgevechten vier commu nistische officieren hebben ge dood.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3