Engeland verloor ook nu niet op eigen terrein De grote sensatie Bar tali „Elisabeth" werd gedoopt... 34 Nederlanders keerden uit de Sovjet-Unie terug RICHMOND Courses te Duindigt F IF A-elftal bevocht kostbaar gelijk spel 4-4) gaaf vooruit Voetreizigers te Rome aangekomen Naar wij vernemen: In de kamer van Bet je Wolff vol oude herinneringen Jioe t ook ^■koort er bu Nog vier Nederlandse gevangenen in Stalino Donderdag 22 October 1953 Pagina 5 LONDEN, 21 October Met nog slechts één minuut te spelen wist Alf Ramsey van Engeland door het benutten van een penalty zijn team een gelijk spel (4—4) te geven tegen het FIFA-team. Hierdoor bleef het grote record van Engeland, dat het nog nooit een internationa le wedstrijd op eigen terrein verloren heeft gehandhaafd. Muilen De vier goals van de „rest van de wereld" werden gescoord door de Hongaar Ladislao Kubala. die nu in Snanie voor Barcelona speelt, en deItaliaan Gianpiero Boniperti. Beiden scoorden elk tweemaal. Het Wembley-stadion was ge heel gevuld, wat dus 100.000 toe schouwers betekende. Bij de rust had Fifa met 32 de leiding. Stan Mortensen en Jimmy Muilen maakten de overige doel- Van onze sportredacteur) We weten uit ervaring, dat het Engelse publiek correct en sportief is. Het kan goed spel van de tegenpartij waarderen en het verwonderde ons daar om ook niets, dat de eminent voetballende Fifa-ploeg een stormachtige ovatie ten deel viel, toen zij met opgeheven hoofden het roemrijke Wem bley-stadion kon verlaten, na negentig minuten super voetbal. Super-voetbal in „de wedstrijd van de eeuw", ter ere van het negentig-jarig be staan van de Engelse voetbal bond. Ook correct en fair voet bal en dat wil wat zeggen in een strijd, zo spannend, zo dra matisch en zo sensationeel, als er maar zelden gestreden is. Er was een trots record, het record van „ongeslagen zijn" op eigen terrein, en geen land, geen ploeg ter wereld had nog ooit'kans gezien, aan deze En gelse glorie te tornen. In de 89e minuut van deze wedstrijd zullen ongetwijfeld al vele Engelse reporters de koppen voor hun couranten verzonnen hebben om de le zers te verhalen van een ver gane glorie. In de couranten, waarin op de dag daarvoor in allerlei toonaarden was rond gebazuind, dat 't Fifa-elftal van de aardbodem zou worden weggevaagd. Toen kwam de sensatie. De sensatie van die straf schop in de allerlaatste secon den van de strijd. En met de bal, door de meesterhand van een koele Engelse prof afge vuurd, verdween de hoop van het Fifa-team op een totaal onverwachte verrassing. 44. Toch nog gelijk. Toch nog een ongeslagen record. Toch nog roem voor Stanley Matthews, voor wie de honderdduizend speciaal gekomen waren. Voor de meest spectaculaire voet baller, die Engeland ooit heeft gekend en die gisteren in dat Wembley-stadion zijn tweede grote hoogtepunt bereikte van zijn lange loopbaan. Na de „Cup", dit voorjaar, thans de ze „Cap". Want voor de 39- jarige „Wizzard," de enige van de 22 spelers, die de drie „EngelandRest van Europa" wedstrijden meemaakte (1938: 3—0; 1947: 6—1; 1953: 4—4), zal nu spoedig de dag komen, waarop hij afscheid gaat ne men van zijn sport. Daarom is 't goed zo. Daar om zijn we blij, dat Engeland niet verloren heeft. Het zou voor deze Stanley Matthews een tè grote teleurstelling zijn geweest. Voor de rest? Wel de Engelsen zouden het aan zichzelf te wijten hebben ge had door al dat gebluf in de kranten. Want nimmer is de tegenstand van een z.g. zwak kere tegenstander zo groot, als deze vooraf al in 't zonne tje wordt gezet. Met Karei Lotsy als mentale trainer, werd dit natuurlijk voor de volle 100 pet. uitgebuit Zo is deze wedstrijd een ma nifestatie geworden voor „Ko ning Voetbal." Prachtig, spor tief, correct is er gespeeld en dat is voor beide ploegen, die er toch zo op gebrand waren te winnen, misschien wel het grootste compliment. punten voor Engeland, scoorde tweemaal. Vlak voor het einde van de wedstrijd werd Stan Mortensen blijkbaar gehaakt, hetgeen Enge land de penalty opleverde, die door Ramsey in het gelijkmaken de doelpunt werd omgezet. Enkele Engelse toeschouwers waren van mening dat Morten sen niet gehaakt werd, maar dat hij eenvoudig uitgegleden was. „Engeland had een hofje" meen den zij. De balcontróle van verschil lende continentale spelers ver wekte grote bewondering onder het enthousiaste Britse voetbal publiek. Het „wereld"-elftal nam reeds na zes minuten spelen de leiding dank zij Kubala, maar een mi nuut later scoorde Mortensen de gelijkmaker. De Fifa-ploeg liet zich eohter niet ontmoedigen, maar bleef fel aanvallen, een poging die na vijftien minuten bekroond werd met een doelpunt van de schoen van Boniperti. Na 38 minuten begonnen de Britse toeschouwers ongerust te wor den, toen Boniperti voor 't derde continentale doelpunt zorgde. De 31 voorsprong werd door Muilen verkleind, die in de 43ste minuut zijn eerste doelpunt scoorde en vijf minuten later de gelijkmaker inschoot. In de 63ste minuut gaf Kubala het wereld-elftal weer de leiding. De rechtsbinnen was tot het doel gebied doorgedrongen en bevond zich op nog geen 15 meter af stand van de goal, die alleen Nadat gisteren nog enige vrees voor complicaties had bestaan in verband met de lichte inwendige bloeding, welke bij zijn operatie geconstateerd was, werd gister avond een bulletin van de behan delende geneesheren gepubliceerd met de mededeling dat Bartali vooruit gaat en dat zijn toestand geen aanleiding meer geeft tot bezorgdheid. Anderzijds heeft Kubler, die Bartali te Milaan bezocht had, na z;jn terugkeer te Lugano ver klaard dat de chirurg, die de ope ratie had verricht hem gezegd had, dat de toestand van Bartali ernstig was en dat de komende twee dagen beslissend zouden zijn voor zijn herstel. Dit onder houd had echter plaats voordat boven .aangehaald bulletin werd uitgegeven. Intussen houden de sympathie betuigingen aan met de in zijn land schier verafgode renner. Voortdurend staan tientallen be langstellenden voor de kliniek, waar hij verpleegd wordt. En zij bestormen de weinige bevoor rechten, die tot zijn ziekbed zijn toegelaten, met vragen. Zij willen weten of hij veel pijn lijdt, of hij kan slapen en of hij koorts heeft. De oud-premier de Gasperi heeft persoonlijk van zijn mede leven doen blijken en hem een spoedig herstel toegewenst. Volgens degenen, die Bartali mochten bezoeken, had een tele grafische wens voor zijn herstel met de ondertekening „een aan hanger van Fausto Coppi", hem het meeste genoegen gedaan. Vele vrienden en bewonderaars van de renner hebben bloemstuk ken gezonden. Bartali heeft ge vraagd ze naar de kerk van St. Camille te brengen, dicht bij de kliniek, en er het altaar mee te versieren. Fausto Coppi, de grote ster on der de Italiaanse wielrensterren, heeft vandaag in het ziekenhuis de gewonde Cgino Bartali bezocht, de man die jarenlang zijn aarts vijand is geweest. De 39-jarige Bartali heeft een auto-ongeluk ge had. Zijn toestand gaat vooruit. Staking bij ARAMCO afgelopen DAHRAN, 21 Oct. De stakmg van Arabisch personeel bij de Arabisch-Amerikaanse Petroleum Maatschappij in Saoedi-Arabië die vier dagen heeft geduurd, is Woensdag geëindigd. ROME. 21 Oct. Een zeventig jarige Nederlandse leraar, Johan nes Deuss, stapte vandaag met zijn echtgenote Rome binnen, als of hij juist een Zondagochtend- wandèlingetje achter de rug had. In werkelijkheid legde het echt paar in de afgelopen 107 dagen meer dan tweeduizend kilometer af en liepen zij van hun huis in Zeist naar Rome. Johannes Deuss en zijn 46- jarige echtgenote zagen er gezond en fit uit en vertelden dat zij best morgen weer terug konden wan delen. Dat zullen zij echter niet doen, want de leraar, die in Juli van dit jaar voordiet laatst voor de klas heeft gestaan, is van plan een paar weken in Rome te blij ven en de eeuwige stad te bezich tigen. Daarna zullen zij per vlieg tuig naar Nederland terugkeren. door Merrick werd bewaakt. Hij schoot onhoudbaar in. Kort daarna werd aan Enge land een penalty toegewezen met bovengenoemd resultaat. Gedurende de wedstrijd werd scheidsrechter B. H. Griffiths uit Wales door een bal getroffen. Het schot kwam zo hard aan dat de scheidsrechter als een blok neerviel. Hü werd echter spoe dig door de helpers weer op de been gebracht en bleek zelfs in staat de wedstrijd uit te fluiten. Toen wü na afloop van de wedstrijd een poging waagden om de kleedkamers van beide teams binnen te komen, werd ons, tot onze grote verwondering, omdat dit in Engeland geen ge woonte is, geen strobreed in de weg gelegd. De kleedkamer van de Europese ploeg leek op een vergadering van de United Na tions. Alle talen werden er door elkaar gesproken, iedereen was er even opgewonden, alleen Wal ter Nasch stond er rustig in een hoekje, met een tevreden gezicht overigens, het geheel eens op te nemen. En op onze vragende Dlik antwoordde deze deskundige van het Europese voetbal, zelf eens een speier van wereldklasse: „Prachtig voetbal hebben wij aanschouwd, er werd voortreffe lijk gespeeld aan beide zijden. Zelden zal het Londense publiek zulk prachtig Soccer hebben ge zien. En dat hoge niveau werd niet in enkele perioden van de wedstrijd bereikt, maar geduren de twee maal drie kwartier kon men de fraaiste combinaties aan schouwen, kon men genieten van individuele staaltjes, welke al te spoedig weer vergeten waren, om dat zij door nieuwe meesterstuk jes werden overtroefd. Het tem po lag hoog, in sommige perioden zelfs zeer hoog en technisch viel er gelofelijk veel te loven. Ja, dat laatste moment, die straf schop tegen Tsjaikovksky, och laten wij daar liever over zwij gen. Maar dat de strafschop ver diend was, dat Tsjaikovsky te genover Mortensen werkelijk een fout heeft gemaakt, neen, dait is heel moeilijk te aanvaarden". Gaston Barreau had een glim lach op het gelaat. Noch hij, noch Nausch wensten mede te delen, wie volgens hen uitblinkers in de ploeg waren. Allen hebben prachtig gespeeld en waarom dan namen te noemen? Maar Barreau liet zich ontvallen: „Ik geloof dat de spelers van het vaste land geen leerlingen meer zijn van de Engelsen, integendeel, gedurende vele momenten kreeg ik de indruk, dat de mannen van de Football Association nog wel iets van ons kunnen leren" werd een 54-jarige vrouw uit Renkum door de Arnhemse recht bank veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf, omdat zij een buurvrouw, die oorlogswedu we is, door een reeks diefstallen voor drieduizend gulden had be nadeeld. De eis was 6 maanden... heeft prof. L. O. Wenckebach ont slag genomen als lid van de mo- numentenraad uit protest tegen het feit, dat er geen zandsteen meer gebruikt mag worden voor de restauratie van oude monu menten. Prof. Wenckebach is van oordeel, dat het zandsteen-verbod ernstige schade zal toebrengen aan de Nederlandse monumen ten.... werd door de politie te Middel burg een DUW-arbeider uit Hei- mond aangehouden, die er van wordt verdacht een portefeuille inhoudende zeventig gulden van een collega uit Den Bosch te heb ben ontvreemd. De portefeuille is teruggevonden, doch zonder geld hebben de kleren van een twaalf jarig jongetje te Apeldoorn, toen hij bezig was een sigarettenaan steker te vullen, plotseling vlam gevat, waarna hij als een fakkel naar buiten rende. Burgers en militairen doofden de vlammen. Met ernstige brandwonden werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd MIDDETS-BEEMSTER Ge loopt daar op deze stille nevelige herfstmiddag over het oude dorpsplein met de rijen bomen en palen, en ge mist in deze omgeving alleen een pomp. Zo'n pomp zoals ge vaak hebt zien staan op andere dorpspleinen, met een grote zwengel, gladge- schuurd door de vele handen, die haar op en neer heb ben bewogen. De glimmend natte bruingele blaren heb ben een tijdelijk plaveisel gevormd, waarop de voetstap pen geen geluid maken. Er spelen kinderen met die blaren Terzijde van de markt staat 'n smalle kerk met een spitse toren, welke laatste de tekenen van een recente restauratie toont. De kerk zelf is daar ook hardnodig aan toe. Bij deze oude kerk het jaartal is 1638 moet een oude pastorie horen, en voor deze oude pastorie zijt ge onder andere van middag hierheen gekomen. In de ze pastorie woonde namelijk in de eerste helft van de 19e eeuw een merkwaardige vrouw, Elisa beth Bekkers geheten, maar door haar huwelijk met de predikant Wolff voor ons beter bekend on der de naam Betje Wolff. was, en dit was de oorzaak dat één van onze bekende schrijvers, die zich blijkbaar aangetrokken voelt tot vrouwen uit de historie met een voor haar tijd apart ka rakter, een roman schreef over een deel van het leven van deze Betje Wolff, die velen van ons vaag kennen uit hun schooltijd, en die hen verder geen belang inboezemt. Dit was bij de auteur Jan Mens ook het geval, doch toen hij door een toeval verzeild raakte in deze oude pastorie, en aan het snuffelen ging in haar verleden, ontdekte de auteur dat dit verleden stof bood voor een roman, heel goede stof. En zo werd de jongste roman van Jan op de gevel de naam van deze predikantenvrouw. Dit Betje Wolff huis werd onlangs aange kocht door het Historisch Genoot schap Jan Adriaenszoon Leegh- water, die het aantrof in een ver waarloosde toestand. Wij zeiden al, dat de figuur van de vroegere predikantenvrouw merkwaardig (Advertentie) "1* \v< KAMP FRIEDLAND, Duitsland, 21 Oct. 34 voormalige Nederlandse krijgsgevangenen, die vandaag uit Rusland zijn aangekomen, hebben medegedeeld, dat binnenkort 120 burgers en gewezen soldaten uit België, Denemarken, Griekenland, Italië, Noorwegen, Spanje en Zwitserland zullen worden vrijgelaten. Zij zeiden dat deze vreemde lingen zich thans in het repatriëringskamp te Tsjerbakof, ongeveer 368 km ten N.O. van Moskou, bevinden. De groep zou bestaan uit 59 Spanjaarden, 20 Grieken, 18 Ita lianen, 12 Belgen, 4 Denen, 2 No ren en 5 Zwitsers. Bij de Grieken zouden zich verscheidene partisanen bevinden, die in de Griekse burgeroorlog aan communistische zijde hebben gevochten. Aan de 34 Nederlandse vrijge latenen is vandaag door een Ne derlandse regeringscommissie ge vraagd of zij naar Nederland wil den terugkeren dan wel in Duits land wilden blijven. Een woordvoerder van de com missie heeft hun verzekerd, dat zij „allerwaarschijnlijkst" bij hun terugkeer niet zouden worden vervolgd. Velen van hen hebben gevochten in de Duitse Waffen- SS, maar Duitse kampfunctiona rissen zeiden, dat er ook enkele burgers bij waren, die als slaven arbeiders naar Duitsland waren gevoerd. De woordvoerder deelde mede, dat hij hun, die bij verstek waren veroordeeld, omdat zij met de Duitsers mee hadden gevochten, had aangeraden clementie te vra gen- Tot dusverre hebben tenmmste twee van de in dit Duitse door gangskamp ondervraagden te ken nen gegeven, dat zij in de repu bliek van Bonn willen blijven. Duitse autoriteiten hebben medegedeeld, dat zij dezelfde financiële voordelen en voor keursbehandeling ten aanzien van tewerkstelling zullen genieten als Duitse gerepatrieerden. Zij die de reis naar Nederland willen voortzetten, zullen zonder bewaking op een collectief visum reizen en naar een speciaal be waakt Nederlands kamp worden doorgezonden. De Nederlandse teruggekeerden zijn hier geheel in de kleren ge stoken, omdat zij nog hun ver sleten kampkleding droegen. Men heeft n.l. de Nederlanders in te genstelling tot de in de vorige maand vrijgelaten Duitsers op de punten, waar zij in communis tisch Oost-Duitsland de grens overschreden, niet van kleding voorzien. Duitse kampautoriteiten hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om de Nederlandse autori teiten hun dankbaarheid te tonen voor de edelmoedige hulp met kleding en levensmiddelen die zij eerder aan het kamp te Friedland hebben verleend. De Nederlanders deelden mede, dat zes Belgen en vier Nederlan ders te Stalino zijn achtergeble ven. Duitse autoriteiten deelden mede, dat enkele Nederlanders mismoedig schenen, omdat zij vreesden in Nederland onvrien delijk te zullen worden ontvan gen De namen van de vier Neder landers die te Stalino zijn achter gebleven en wier terugkeer vol gens de gerepatrieerden voor het ogenblik niet te verwachten is, werden opgegeven als volgt: Bras, Dik, uit Amsterdam; Koten, An ton, van Texel; Derix, Arnold, van Heer; Franken, Joep, laatst bekende adres was Aken (Duits land). De gerepatrieerden mochten niets op schrift medenemen, zodat zij de namen uit hun geheugen moesten opgeven. Zij zeiden dat spellingfouten daardoor mogelijk waren. Een woordvoerder van de Ne derlandse militaire missie deelde heden mede, dat Kees van Kuelen een 29-jarige Nederlandse krijgs gevangene, die door de Sovjet- Unie is vrijgelaten, er de voor keur aan heeft gegeven, naar Rus land terug te gaan inplaats van naar zijn vaderland. Hij weigerde gisteren, nadat hij met een groep andere Nederland se ex-gevangenen in Oost-Berlijn was aangekomen, de reis naar Nederland voort te zetten. „Van Kuelen heeft, toen hij pas 16 of 17 jaar oud was, dienst ge nomen bij de Waffen-SS en werd in het begin van de strijd aan het Oostelijk front gevangen geno men", zeide de woordvoerder. „Hij deelde ons mede, dat hij naar Rusland terug wilde gaan. Ofschoon hij dit niet met even veel woorden zei, schijnt hij Rus land als een soort paradijs te be schouwen. ,Hij is een tragisch product van onze tijd. Wij hebben hem voor het laatst in Oost-Berlijn gezien, toen hij met Sovjetautoriteiten wegreed". Kooymans. Onder de Nederlandse gerepa trieerden bevond zich Peter Kooy mans, die tijdens de Duitse be zetting van Nederland directeur- generaal van de Nederlandse poli tie is geweest. Hij deelde aan een verslaggever mede, dat hij alvorens naar zijn vrouw en acht kinderen in Ne derland terug te keren enige tijd in Duitsland zou blijven om een geneeskundige behandeling te on dergaan. De namen. Blijkens mededelingen van eht ministerie van Buitenlandse Za ken in den Haag zijn de namen van de uit Rusland terugkerende Nederlanders als volgt: Willem Popyus te Hilversum; Reinder Reumerman te Utrecht; Hans van der Kuyl te den Haag; Cor nells Sint Maartensdijk te Rotter dam; Cornelis Jacobs te Amster dam; Johannes de Groot te Haar lem; Hans de Blaauw te Amster dam; Peter Mertens te den Haag; Charles Wagner te Haarlem; Al- bert Middelhof te Tilburg; Johan nes Koelman te Haarlem; Heinrich Mauel te Ede; Johanes Staartjes te Haarlem; Bernhard Idink te Venlo; Adriaan Kok te Hoens- broek; Henk Lucassen te Rotter dam; Petrus Kooymans te Nijme gen; Jacob van Ojik te Enschede; Johanes Mosterd te Rotterdam; Lambertus Linthorst te Twello; Gerard Mulder te Amsterdam; Dammes de Neef, te Rotterdam; Severien Hamer te Arnhem; Jo- han Kuppen te Kleef (Nordrhein- Westfalen); Jan Ilcken te Beek bergen; Lambertus Jansen te Am sterdam; Willem Klaassen te En schede; Arend Boer te IJmuiden; Theodoor Ketels te Elsloo; Hen drik Jongman te Leiden; Frans de Zomer te Rotterdam; Anne Westra te Anjum (Fr.); en Bern hard Michels te Rotterdam. Deze laatste wordt onder voorbehoud gegeven, aangezien op het depar tement ook de naam bekend is van Ernst Micheell uit Borken (Duitsland), die ook bedoeld kan zijn. Dick van der Klooster uit Rotterdam en Kees van Keulen, woonplaats onbekend, zijn in Berlijn gebleven. PASTOOR C. VIS in 't ziekenhuis opgenomen ANNA-PAULOWNA. Dins dagmiddag is pastoor C. Vis in 't St. Elisabeth-ziekenhuis in Alk maar opgenomen. Pastoor C. Vis leed de laatste tijd aan nerveuse storingen, ter wijl ook zijn lichamelijke toestand zorgen baarde. In 't ziekenhuis te Alkmaar zal pastoor C. Vis een speciale be handeling ondergaan, die hem weer in zijn goede gezondheid zal herstellen. Het Klooster van de Paters Franciscanen uit Nieuwe Niedorp zal de geestelijke verzorging van de parochie tijdelijk overnemen. schreef over de Beemster, zo werd de roman „Elisabeth" geboren. Op initiatief van het bovenver melde genootschap, dat hierin 'n welkome gelegenheid zag om haar pogingen, te komen tot restaura tie van deze pastorie, die anders voor ons en ons nageslacht ver loren zou gaan, onder de aan dacht te brengen van roman-le zend Nederland, werd deze nieu we roman van Jan Mens in de zolderkamer van de vrouw, die de hoofdfiguur der roman vormt, ten doop gehouden, of, zo ge deze uitdrukking enigszins vreemd mocht vinden, binnengehaald in de kring van romans die Neder landse auteurs schreven. In deze pastorie hebben we na melijk welhaast het enige dat nog verbonden is en nog herinnert aan de figuur van Betje Wolff. En deze figuur is het waard dat zij niet geheel verdwijnt uit de geschiedenis, al zou het alleen maar zijn daar deze Betje Wolff in feite de eerste vrouwelijke ro mancier is, die we in onze vader landse literatuur gehad hebben. Een ontdekkingstocht We zeiden hierboven, dat Jan Mens door een toeval in aanra king kwam met de juiste figuur van Betje Wolff, en bij die ken nismaking speelde Anne H. Mul der, schrijfster van „Zeven Eeuwen Nederlandse Levens kunst" een grote rol. Zij wilde gegevens opdoen voor een hoofd stuk van haar boek in de Beem ster, en daar Jan Mens in de Beemster goed bekend was, kwa men zjj samen in de pastorie te recht waar Betje Wolff een hon derd vijfentwintig jaar geleden leefde. Dat bracht het allereerste be gin van de roman „Elisabeth" tot stand. Het was daarom ook, dat op deze mistige middag van de 21ste October Anne H. Mulder als peettante fungeerde voor het doopexemplaar van „Elisabeth", een bijzonder fraai exemplaar in wit perkamenten band met gou den opdruk en goud op snee. Het was als het ware de „doopjurk" voor deze gelegenheid. Tevoren was het gezelschap genodigden, bestaande uit aller eerst de schrijver zelf en diens vrouw, de peettante Anne Mul der, de directeur van de uitge verij Kosmos met zijn echtgenote, het bestuur van het historisch genootschap, wethouders van de gemeente Beemster, een aantal persmensen en andere belangstel lenden, door de burgemeester der gemeente, tevens voorzitter van het historisch genootschap Jan Adriaenszoon Leeghwater, de heer J. A. Pesman, verwelkomd in de benedenkamers van de oude pastorie. Later in de kamer van Betje Wolff op de bovenver dieping (na een wandeling door .WASSENAAR, 21 Oct. De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden: Evertsen-prijs. afstand 2140 m.: 1. River (W. H. Geersen) 3.08.8; 2. Rudolf; 3 Rita du Maire. Tot.; w. 1.40; pl. 1.30. 1.50. 1.50; kopp. 3.cov 3.40. Van Galen-prijs, afstand 2100 m.: 1. Rentius (J. de Vlieger) 2.02.8; 2. Perfect Heny; 3. Rina Gay. Tot.: w 2.40; pl. 1.30, 2.50, 1.80; kopp. 12.80; cov. 11.60. Piet Hein-prijs, afstand 1500 m: 1. Sunshine (J. T. de Graaf) 2.17; 2. Seigneur Bascom; 3 Sus van Vredenhof. Tot.: w. 2.80; pl. 1.30, 1.40. 2.10; kopp. 16.40; cov 7.40. De Ruyter-prijs. afstand 2500 m: 1. Pearl Spencer (W. H. Geersen) 3.40; 2. O Marijke; 3. Paul B. Tot.: w. 10.40; pl. 2.70, 1.80. 6.—; kopp. 32.20; cov. 2.60. Van Speyk-prijs. afstand 2120 m: 1. Morning Star (W. H. Geer sen) 2.57.6; 2 Nike van Hollo; 3. Our Bonni B. Tot.: w. 3.20; pl. 1.30. 2.50, 1.50; kop. 19.50; cov. 6.90. Killick-prijs, afstand 1350 m: 1. Samson; 2, Princesse Martha; 3. Margriet. Tot.: w. 6.10; pl. 2.10. 2.10, 5.90: kopp. 10.50; cov. 3.90. Short-prijs, afstand 1900 m: 1. Carla: 2. Frederiaue: 3. Admiral's Girl. Tot.: w. 7.80: pl. 3.40, 4.50; kopp. 29.cov 8.10. Lyna-prijs, afstand 2900 m: 1. Wiribi; 2. Corrida: 3. Proposal. Tot: w. 2.80:! pl. 1.30 1.20: kopp. 6.20; cov. 3. Omzet totalisator 53.901, een huis vol met oude herinne ringen) leidde deze voorzitter de doopplechtigheid in met een korte speech, waarin hij uit liet komen, dat deze kamer, het enige deel van het huis dat tot nu toe werd gerestaureerd, ook de enige band was die herinnerde aan de voor malige bewoonster, en die tevens gewag maakte van de zo drin gend nodige verdere restauratie. Na de doopplechtigheid zelve hield de auteur een geestige klei ne redevoering, waarin hij zeide, dat hoewel iedere moeder, hier dan vader, zijn eigen kind hél mooist vond, hij nu hij de schit terende uitmonstering van de do peling zag, zich afvroeg of de in houd nu hieraan evenredig zou zijn. Bij een doop horen be schuitjes met muisjes, en ook hier ontbraken deze niet. Tevens werd er op de dopeling geklonken, als mede op haar verdere leven, en men dronk zoals het in vroeger tijd gebruikelijk was, echte can- deel, geschonken uit een echt candeelpotje. Exemplaren van de roman wer den vervolgens door de schrijver als aandenken aan zijn vrienden en degenen die hem bij het schrij ven van het werk van dienst waren geweest geschonken, allen met een persoonlijke opdracht, en de eerste werd toegedacht aan het genootschap, daar „het schoonste ornament aan het huis van Betje Wolff wordt gevormd door de vrienden die er samen zijn". Later werd het gezelschap ont vangen in de raadzaal der ge meente, en daar werd aan de auteur door de burgervader de bronzen medaille der gemeente 'overhandigd, als waardering voor de persoon van de schrijver, „wiens boeken de Beemster na der brachten tot het volk". De auteur zou deze medaille een ereplaats geven in zijn huis, als voortdurende herinnering aan de Beemster, waartoe hij zich zo bij zonder voelde aangetrokken. En lezer, dit tot besluit, bij deze Beemster behoort onverbre kelijk die oude pastorie, het huis van Betje Wolff, dat zo dringend restauratie behoeft, doch voor welke restauratie niet voldoende gelden beschikbaar zijn Velserbad-misère na drie jaar opgelost In September 1950 werd het (particuliere) Velserbad, de enige overdekte zweminrichting te Vel- sen, op last van de overheid om hygiënische redenen gesloten. Thans, drie jaar later is aan de moeilijkheden een einde gekomen. De gemeente heeft namelijk op een laatste ultimatieve brief aan het adres van de directie, die in de gemeenteraad meermalen van chicanes is beschuldigd, in zo verre een gunstig antwoord ge kregen, dat zij het bad kan over nemen. Daarbij wordt aan de aandeelhouders van de N.V., die de inrichting vroeger exploiteerde, een deel van de nominale waarde der aandelen uitgekeerd. De ge meente Velsen zal bijna twee ton ten koste moeten leggen aan de restauratie van het zwembad. Hiermee wordt zo spoedig mo gelijk begonnen, zodat men hoopt (je inrichting voor het seizoen 1954'55 weer voor het publiek open te kunnen stellen. Gemeente Krommenie krijgt ongelijk Bij K.B. is ongegrond verklaard een beroep, ingesteld door de raad der gemeente Krommenie tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van die raad van 15 October 1952, houdende eervol ontslag van J. Hoog als onbezol digd ambtenaar van de burger lijke stand. AANBESTEDING 29 WONINGEN SCHOORL. Voor de aanbe steding van 29 woningen, aan de Voorweg te bouwen, bestond gro te belangstelling. Bij het ontslui ten van de bus bleken 24 biljet ten te zijn ingeleverd. J. Tromp en Zoon, Oudkarspel f 325.000; N. Borst, Spierdijk f 317.650; K. Bruin en Zoon, Oud karspel f 317.500; fa Molenaar, Koedijk f 311.100; Jac. Tromp, Alkmaar f 311.000; J. A. Dekker, Alkmaar f 310.220; fa C. de Geus, Broek op Langendijk f 310.000; P. Wildeboer, Schoorl f 309.204; fa M. van Steeg, Heloo f 309.000; fa H. de Boer, Sneek f 305.900; J. A. de Koning, Spanbroek f 305.600; fa P. Meijer Bever wijk f 303.527; K. Koopman, Nieuwe Niedorp f 299.536; P. Kops, Heiloo f 296.000; fa P. En- geringh, Zd. Scharwoude f 296.000 M. Marquering, Bergen f 295.000; fa D. van Gulik, Waarland f 294.590; fa J. Boekei, Alkmaar f 294.300; Gebr. Heldoorn, Be verwijk f 293.000; fa G. Heijne, Heiloo f 291.722; D. Langedijk, Heiloo f 290.150; fa J. Fans, Nieuwe Niedorp f 285.832; IJ. Kroonenburg, Heiloo f 283.450; T. Zeegers, Alkmaar f 276.600; de begroting luidde f 272.600. De gunning is aangehouden. Gunning WIERINGERWERF. Het aan leggen van bestrating, trottoirs, riolering en achterpaden rond het te bouwen raadhuis en doortrek king in N.O. richting van de Sternstraat te Wieringerwerf, is door het Gemeentebestuur van Wieringermeer gegund aan de laagste inschrijver: de heer H. Lont. te Hippolytushoef, voor 45.463,—. „Don Camillo" komt WIERINGERWERF. In het komende weekeinde zal in de zaal van café „De Maaier" de be kende film „De kleine wereld van Don Camillo" worden ge draaid Wie nog niet in de gelegenheid is geweest deze film te gaan zien, kunnen wii een bezoek ten zeer ste aanbevelen. Een film zoals er maar weini gen zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5