I)r Jan Schouten 35 jaar Kamerlid Nixon in Indonesië RADIO Belgisch vaartuig na aanvaring gezonken Financiën en Economie „Het lot uit de UW PUZZLE van vandaag Pijn AKKERTJE programma Zeldzame kist voor Muiderslot „Gijsbrecht" voor T.V. 18 van de 33 niet naar huis De Beurs Groot-officier Oranje Nassau Geen kans op Pacific-pact Scheepsberichten Vrijdag 23 October 1953 (Van onze parlementaire redacteur). Dr. J. Schouten, de voorzitter van de A.R.-fractie, was gisteren vijf en dertig jaar lid van de Tweede Kamer. Voor de aanvang van de vergadering werd de jubi laris gehuldigd. De minister-pre sident dr. Drees, deelde mede, dat H. M. de Koningin dr. Schouten bij bevordering benoemd heeft tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. De voorzitter van de Kamer, dr. Kortenhorst, had dr. Schouten eerst enkele minuten voor de in tieme plechtigheid in de koffie kamer kunnen waarschuwen, om dat de jubilaris zich anders onge twijfeld aan de huldiging zou hebben onttrokken. De minister-president, dr. Drees, wees er op, dat hij op de 70ste verjaardag van dr. Schouten slechts een schriftelijke geluk wens had kunnen zenden. Dit ju bileum is echter ook een nog veel betere gelegenheid om de grote verdiensten van dr. Schouten in het licht te plaatsen. De min.- president prees zijn rechtschapen heid, zijn grote, nog altijd jeug dige werkkracht en niet enkel op het parlementaire terrein. Tijdens de bezetting is het Kamerlidmaat schap van dr. Schouten formeel onderbroken, maar in wezen niet. Meer dan ooit was hij toen in het verzet vertegenwoordiger des volks. Dr. Schouten nam dezelfde dag, dat hij uit het kamp Amers foort ontslagen werd, al weer deel aan een verzetsvergadering. Ook de Duitse concentratiekam pen hebben zijn sterke persoon lijkheid niet gebroken. Dr. Kortenhorst releveerde, dat slechts acht vroegere Kamerleden de 35 jaar hebben gehaald. Gene raal Duymaer van Twist bracht het tot 45 jaar. Het was zijn har telijk gestelde wens, dat dr. Schouten zijn oud-collega naar de kroon zou steken. De jubilaris bracht dank aan H. M. de Konin gin en aan het kabinet. Hij be kende, dat de strijd hem liever is dan de hulde. De politieke strijd houdt de idealen zuiver, mits zij niet persoonlijk is. Hij had zich daar steeds voor pogen te hoeden. De jubilaris werd vervolgens ge complimenteerd door vele leden van het kabinet, zijn medeleden en anderen, die in het Kamerge bouw hun werk hebben. GENERAAL BENNIKE TE NEW YORK NEW YORK, 22 Oct. Gene raal Vagn Bennike, hoofd van de V.N.-commissie van toezicht op het bestand in Palestina, is van daag te New York aangekomen, waar hij de Veiligheidsraad ver slag zal uitbrengen over de span ning tussen Israël en Jordanië. Tegenover verslaggevers zei ge neraal Bennike: „De toestand is ernstig, maar ik denk niet dat het een groot conflict zal wor den". Hij ontkende dat hij een plan tot oplossing van het conflict bij zich had en zei dat hij alleen maar verslag kwam uitbrengen. OVERSTROMINGEN IN DE KAAPPROVINCIE JOHANNESBURG, 22 Oct. In het Oosten van de Kaapprovincie is door zware regenval grote scha de aangericht. Een aantal stuw dammen is doorgebroken. De be woners van het stadje Laice heb ben de nacht op de daken van hun huizen moeten doorbrengen. Van persoonlijke slachtoffers wordt geen melding gemaakt. KRUISWOORDPUZZLE No. 26t Kardinaal Spellman in Wenen ziek geworden Z. Em. kardinaal F. Spellman, de Aartsbisschop van New York, die Woensdagavond te Wenen is aangekomen, heeft een hartaanval gehad. De 64-jarige prelaat was voor een particulier bezoek naar Wenen gekomen, waar hij o.a. gisteren een bezoek aan kardinaal Innitzer zou brengen en door kanselier Raab ontvangen zou worden. De kardinaal moet het bed houden. Twee bejaarden door kolendamp omgekomen De 77-jarige Westveen en zijn 75-jarige zuster zijn gisteren in hun woning te Rijnsburg dood op bed gevonden. Zij zijn overleden tengevolge van kolendampvergif tiging. Advertentie door welke oorzaak ook ZATERDAG 24 OCTOBER Hilversum I - 402 m. - 746 kc/s. - 7-24 K.R.O. K.R.O.: 7 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9 V. d. huisvrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram, lo V. d. kleuters 10.15 Gram. 11 V. d. zieken 11.45 Gram. 12 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmed. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer 13 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14 Boekbespr. 14.10 Tophits; 14.20 Engelse les 14.40 Mannenkoor 15 Kroniek v. Letteren en Kunsten 15.40 Fan farecorps 16 Orgelconc. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17 V. d. jeugd 17.50 Sportuit slagen 18 V. d. jeugd 18.15 Jour nalistiek weekover. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenl. correspon dentie; 19.00 Nws 10.10 Cram. 19.20 Parlementair overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone mar.. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21 Gevar progr. 21.60 Act. 22 Luisterwedstr. 22.30 „Wij luiden de Zondag in", avondgeb. en lit. kal. 23 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23.22-24 Gram. Hilversum II 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.15 Gym; 7.30 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.55 V.d. vrouw; 9.00 Gym. v.d. DJAKARTA 21 Oct. De Amerikaanse vice-president en mevrouw Nixon zijn Woensdag ochtend op Kemajoran aangeko men, waar zij werden verwel komd door minister-president Ali Sastroamidjojo, de minister van buitenlandse zaken, Sunarjo en de Amerikaanse ambassadeur, Hugh S. Cumming. Een militaire erewacht presen teerde het geweer toen de staats- gast de Indonesische bodem be trad en het muziekcorps speelde de Amerikaanse en Indonesische volksliederen. De heer Nixon, die gedurende zijn driedaags verblijf in Indonesië bezoeken zal bren gen aan de Puntjak en aan Djok jakarta, logeert in het paleis Ne gara als gast van Soekarno. Pre sident Soekarno zal te zijner ere een staatsdiner geven. Nixon zei namens de president en het volk van Amerika, dat Amerika beter bekend wil ge raken met de volkeren van dit deel van Azië. Hij zeide, dat hij tijdens zijn korte bezoek open en vrij zaken van gezamenlijk be lang wilde bespreken. Vele bladen in Indonesië wij den artikelen aan het bezoek van de Amerikaanse vice-president. Het blad van de Masjumi, „A'ba- di" en het regeringsgezinde „Mer- deka" zijn het ditmaal er over eens. dat mogelijke pogingen van Nixon om de mening te peilen ten aanzien van de vorming van een Pacific-Pact in de geest van het Noord-Atlantisch Pact, slechts zullen aantonen, dat Indonesië niets voor zulk een pact zal ge voelen. „Abadi" legt de na druk op het verlangen naar een gezond handelsverkeer met de Passagiersschepen: Aldabi 2 2v. Las Palmas n. Rio de Janeiro; Groote Beer 21 v. Le Havre n. Halifax; Veendam 25 v. New York te Southampton verw.; Boschfontein 22 v. Zanzi bar n. Tonga; Jagersfontein 21 v. Teneriffe n. Southampton; Maas dam 22 v. Port au Prince te Car tagena; Oranje p. 22 Minikoin n. Suez; Willem Ruys 22 v. R'dam te Southampton; Waterman 21 860 m. n.o. Havanna n. New York; Westerdam 21 530 m. o. kp Race n. R'dam; Zuiderkruis 21 ten z. KKight n. Las Palmas. Tankers: Caltex Leiden p. 22 kg Bonn Sidon; Caltex Nederland 22 vm v. R'dam te Sidon; Caltex Utrecht 21 v. Sidon te R'dam; Loosdrecht 21 v. Port Said n. Genua; Alde- gonda 21 v. Pladjü n. Tj. Priok; Aletta 21 v. Tj. Priok n. Pladju; Liseta 21 v. Telokanson n. Pladju; Sunetta 23 v. Yokahoma te Hong kong; Saroena 21 v Miri n. Pladju. Vrachtschepen: Aardijk 21 v. Galveston te Port Arthur; Axeldijk 21 v. Baltimore te Norfolk; Lekkerkerk p. 2Gi braltar n. Genua; Leopoldskerk p. 22 Perim n. Dubai; Loenerkerk 20 v. Madras te Calcutta; Oberon 20 v. Philadelphia te New York; Prins Alexander 18 te Montreal; Ridderkerk 22 v Barcelona n Ant werpen; Stad Rotterdam 23 v. Wabana te Emden verw.; Congo- stroom 21 v. Accra n. Lome; Heemskerk 22 v. Durban te East London; Hoogkerk 22 v. Marseille te Barcelona; Molenkerk 22 v. Genua te Port Said; Muiderkerk 22 v. Duinkerken te Antwerpen; Ivoorkust 21 v. Conakry n. Free- town; Orestes 22 v. Balbao te vrouw;' 9.10 Gram;' 10.00 „Tijde- Buenaventura; Peperkust 22 v. 1 1 1_ - -j 1 i TTvr\/X fttnvi H/TrtwnWTno Cnnpfrliilr hjk uitgeschakeld," caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 V.d. arb. i. d. continubedrijven; 11.30 Altviool en piano; 12.00 Lidhite muz; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA- Varia 13.20 Dansmuz; 13.45 Sport- praatje; 14.00 Orgel en zan,g; 14.25 Gronings progr.; 14.50 Volks- muz.; 15.15 „Van de wieg tot 't graf;15.30 Dansmuz.; 16.00 Muz. caus.; 16.15 Kamerork. en solist; 17.00 Weekjourn; 17.30 Gram.; 18.00 Nws. en comm.; 18.30 Dans- jnuz.; 18.40 Regeringsuitz.: Zoek- ioht op de Westerse Defensie; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 ■Passepartout," caus.; 19.40 „De Heidense wereld, waarin 't Chris tendom ontstond," caus.; 19.55 ■Deze week," caus.; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Socia listisch comm.; 22.15 Franse muz; 22,40 „Onder de pannen," hoorsp.; 23.00 Nws; 23.15-24.00 Gram. I Freetown te Monrovia; Soestdijk v. Nen Orleans te Le Havre; Trompenberg 21 v. Hamburg te Antwerpen; Abbekerk 21 v Hong kong n. Manilla; Almkerk 22 nm Aden verw.; Bennekom 21 te Bal boa; Amor 21 nm te Bremen; Hel der 21 v. Sta de Cuba te A'dam; Limburg 21 v. Christobal te Tri nidad; Sommelsdijk 21 v. Djeddah n. Belawan; Tero 21 te Antwer pen; Stad Dordrecht p. 21 Oes- sant n. Antwerpen; Utrecht 21 v. Belawan n. Colombo; Prins Wil lem van Oranje 20 v. Hamburg n. R'dam: Ootmarsum 20 v. Brownsville n. New Orleans; Al tair 21 v. Las Palmas n. Antwer pen; Britsump 21 Ouessant n. Antwerpen; Agamemnon p. 21 Flores (Azoren) n. Laguairs; Prins Fred. Willem 22 v. Cleve land te Chicago; Prins Filips Wil lem 21 v. Chicago te Milwaukee. Verenigde Staten, evenals in West-Europa doet ook hier de leuze opgeld: „handel en 'geen hulp." Ook „Merdeka" schrijft, dat Indonesië normale handels betrekkingen wenst, die voor bei de partijen meer voordeel zullen opleveren. Het blad „Sumber" veronderstelt, dat het bezoek, dat Nixon aan Australië heeft ge bracht, ook ten doel had over Irian te spreken. .Woensdagavond had de heer Nixon een gesprek van een half uur met de minister-president Ali Sastroamidjojo. waarna hij een bezoek bracht aan de voor zitter van het parlement, de heer Sartono. President Soekarno heeft van avond verklaard, dat het staats bezoek van de Amerikaanse vice- president Richard Nixon aan In donesië geen verandering zal brengen in de politiek van Indo nesië om te trachten een midden koers te bevaren tassen het com munisme en het Westen. Arts en verpleegster door Hof vrijgesproken Het Amsterdamse gerechtshof heeft evenals in eerste instan tie de rechtbank de Hilversum- se arts A. A. C, en de kraamver pleegster J. H. M. G. vrijgespro ken. Zij waren er van beschul digd, dat door hun schuld een vrouwelijke patiënt na een opera tie in de nacht van 16 op 17 Nov. 1952 in de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum was overleden. Bij de narcose was abusievelijk for maline in plaats van aether toe gediend. DODELIJK ONGEVAL TE DRIEBERGEN UTRECHT, 22 Oct. Door een noodlottig ongeval is het driejarig zoontje van de familie E. te Drie bergen om het leven gekomen. De bestuurder van een vrachtauto nam in de vooravond, gewoonte getrouw, enkele kinderen op zijn vrachtauto mee. om met hen een straatje om te rijden. Juist echter toen de bestuurder wilde wegrij den, bevonden zich het negen jarig meisje E. met haar broertjes van drie en twee jaar in de straat. Het driejarig jongetje dat al meerdere malen een dergelijk rit je had meegemaakt, liep toen plotseling op de reeds rijdende auto toe, met het gevolg, dat hij tegen een der wielen terecht kwam. Een direct ontboden arts die zeer spoedig ter plaatse was, moest de dood constateren. Horizontaal: 2 de lezer heil naamloze vennootschap (Fr.) 7 gravure 9. boom 10 getij 12 deei van een wielerwedstrijd 14 en andere 15 ind. winkel 17 roemen 19 pl. in België 22 pl. in Indië 27 typerende 28 soort verlichting 30 waterhoogte 31 buigzaam 34 familielid 35 bloem 36 deel v.d. hals 38 voorzetsel 39 zangnoot Verticaal: 1 kier 2 lidwoord (fr.) 3 deel v.d. keel 4 deel v.e. japon 5 spil 6 tweetal 8 dus (eng.) 9 en dergelijke 11 slang 13 ontkenning 14 lidwoord 16 rijksdaalder 18 koningin (fr.) 20 pijn; smart 21 zeehond 22 meelspijs 23 bloem 24 onbep. vnw. 25 steekwapen (insect) 26 plakmiddel 27 vreemde 29 voorzetsel 32 verlaagde toon 33 voorzetsel 35 rang in het leger 37 vogel Oplossing Kruiswoordpuzzle No. 267 Horizontaal: 1. is; 3. ha; 5. de; 7. Ik; 9. een endertig; 12. te; 13. op; 15. ka; 18 st; 20. Is; 22. satan; 25. sa; 26. anti; 27.reet; 28. ap; 29. erker; 31. al; 33 sr; 34. tm; 36. po; 39. eo; 41. handleiding; 45. ld; 46. os; 47. te; 48. sg. Verticaal: 1. Ie; 2 set; 3. he; 4. ans; 5. den; 6. er: 7. lip; 8. kg: 10. nek; 11. tot; 14 11; 16. aster; 17. it; 18. snert; 19! ja; 21. sap; 23. air; 24. are; 25. sta; 28. ar: 30 ka; 32. 11; 33. son; 35. mei; 36. pad; 37. als; 38. pit; 40. ons; 41. hl; 42. do; 43. de; 44. gg. NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE STOCKHOLM, 22 Oct. De Nobelprijs voor de geneeskunde wordt dit jaar toegekend aan een geleerde van Harvard en een En gelsman, die de grondslagen van liet levensmechanisme in mense lijke cellen ontdekt hebben. De winnaars zijn de 54-jarige dr. Fritz Albert Lipmann, hoog leraar in de biochemie aan de medische school van Harvard in Massachusetts, en de 53-jarige dr. Hans Adolph Krebs, hoog leraar in de biochemie aan de universiteit van Sheffield in En geland. Zij delen de prijs ter grootte van 175.292 kronen. AMSTERDAM, 22 Oct. Het Muiderslot heeft een bijzonder middeleeuws meubel verworven. Het betreft een kist van ca. an derhalve meter lengte, geheel ge hakt uit een massieve eikenboom, zonder enige versiering, maar wel voorzien van vele ijzeren banden en een slot met geleed hengsel. De kist vertoont nog duidelijk de vorm van de boom. Zij behoort tot de vroegste meubelen, die uit de middeleeuwen bekend zijn, De bewerking van het harde hout geschiedde met uiterst primitieve middelen, daar men de later in zwang komende houtverbindingen nog niet beheerste. In Nederland schijnt van dit type kist geen en kel ander exemplaar bewaard te zijn gebleven. De kist moet ver vaardigd zijn in de tijd van over gang van de Romaanse stijl naar de Gothiek en is dus afkomstig uit de periode, dat het stenen Muiderslot gebouwd werd. De kist, die diende voor het veilig bewaren van kostbare gewaden en voorwerpen, is opgesteld in de zg. „kapelaanskamer" van het Muiderslot en is dagelijks te be zichtigen. Gisternacht bij de binnenkomst van het 1923 brt metende Griekse s.s. Vorios Hellas is bekend ge worden, dat zich op de Noordzee op ongeveer 25 mijl afstand van het lichtschip Goeree een drama heeft afgespeeld. Een Belgisch vissersvaartuig is daar in aan varing gekomen met de Vorios Hellas. Het scheepje zonk binnen 25 minuten, welke tijd echter vol doende gelegenheid bood om de bemanning te redden. Van het schip zelf, dat uit Ostende af komstig was, kon niets gered worden. De opvarenden zijn dank zij de goede zorgen van de carga door van het Griekse schip voor lopig in het zeemanshuis aan de Veerhaven ondergebracht, waar zij ook hun belevenissen verteld hebben. Dinsdagavond om kwart voor elf waren de vissers uit Ostende vertrokken. De daarop volgende nacht voer men op volle kracht, terwijl er een zicht van meer dan drie mijl was. De schipper stond zelf aan het roer, toen het Griek- R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Enschede ENSCHEDE, 2 Oct. Woens dag 28 October zal de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr. A. M. de Waal, in het Parkhotel te Ensche de de officiële opening verrichten van het nieuwe schoolgebouw van de R. K. School voor Maatschap pelijk Werk aan de Hengelose- straat alhier. Daarna zal mgr. dr. Alfrink,, Aartsbisschop-coadjutor het nieuwe gebouw plechtig inze genen. se schip, dat verplicht was uit te wijken, naderde. Het schip week niet uit en de aanvaring was niet meer te vermijden. Enkele leden van de bemanning sliepen, doch werden onmiddellijk gewaar schuwd, waarna ze aan dek kwa men. Na de geweldige stoot, waarmee de schepen op elkaar liepen, slaagden de vissers er nog in hun scheepje langszij het an dere vaartuig te krijgen, waar men niets deed om de schipbreu kelingen te helpen. Aan boord bij de Grieken kregen ze alleen wat eten, maar droog goed of een vriendelijk woord kregen ze niet eerder dan in Rotterdam. Het enige wat men heeft kunnen red den, zijn de scheepspapieren. Gisteravond zijn de Belgen per auto naar huis terug gebracht. op 5 Jan. a.s. AMSTERDAM, 22 Oct. Voor de eerste maal in de historie der opvoeringen van Vondels „Gijs- brecht van Aemstel" in de Am sterdamse Stadsschouwburg zal dit stuk per televisie worden uit gezonden. Van de uitvoeringen in Januari a.s., die ten tonele worden ge bracht door het Amsterdams To neelgezelschap „de Nederlandse Cemedie", onder regie van Johan de Meester, zal die van 5 Januari voor het televisiescherm komen in het V.P.R.O.-programma onder te levisieregie van Jack Dixon. De productieleider is drs Gros. In deze reeks uitvoeringen zullen de hoofdrollen worden vervuld door Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer. De teruggekeerde TSederlandse gevangenen GOETTINGEN, 22 Oct. de 33 Nederlandse gevangenen, die uit de Sowjet-Unie naar West- Duitsland zijn overgebracht, had den Donderdagmiddag achttien besloten niet naar Nederland te rug te keren. Deze achttien gaven er de voor keur aan in West-Duitsland te blijven. Zij motiveerden hun hou ding op „de koele ontvangst van de Nederlandse regeringscommis sie" en het feit, dat zij in Neder land op een gerechtelijke vervol ging moeten rekenen. Dertien Kikoejoes opgehangen Nog geen nieuwe margarine-verordening In kringen van fabrikanten van en handelaren 'in margarine werd op vrij korte termijn een verordening van het Bedrijfschap margarine,, vetten en oliën ver wacht, welke verordening o.a. voorschriften ten aanzien van aandelen in fabricage en winst marges zou bevatten. Naar thans wordt vernomen, heeft het er alle schijn van, dat het afkondigen van een derge lijke verordening nog zal uitblij ven. Beslissingen dienaangaande kunnen waarschijnlijk niet in be trekkelijk korte tijd worden ge- Indonesische vice-premier over buitenlandse investeringen De Indonesische vice-premier, na. Wongsonegoro, heeft in Se- marang. verklaard, dat buiten landse investeringén in Indone sië beslist noodzakelijk zijn. Men moet de concessies aan het bui tenlandse kapitaal op commer- Van 1 cieel-'Zakelijke wijze beschouwen en niet vertroebelen door senti menten. Hij voegde hieraan toe, dat het buitenland een afwach tende houding aanneemt en de moeilijkheden, waarmee Indone sië kampt critisch beschouwt, met uitzondering van Japan, dat bereid is te investeren, zonder te wachten' op het herstel van de veiligheid en zonder bevreesd te zijn voor de arbe'idsmoeilijkhe- den. Deze houding van Japan wordt wel geapprecieerd, aldus Wongsonegoro, maar de moge lijkheden worden weer belem merd door de kwestie van de herstelbetalingen, waarover beide landen het nog niet eens zijn. nister zei, dat het niet onbekend is, dat de huidige toestand ten aanzien van de weTeldrubber- markt verre van bevredigend is. In Indonesië en andere natuur rubber producerende landen heeft deze toestand ernstige moeilijkheden op economisoh- sociaai en ook op politiek terrein veroorzaakt. „Zulke lage en schommelende ruibberprijzen als thans gelden, maken het voor de natuurrubber producerende landen onmogelijk pogingen tot uitvoer te brengen om de levens standaard te verhogen van vol keren, die nauwelijks hersteld zijn van de ontberingen van ko loniale overheersing en oorlog", aldus de minister. Deze toestand eerder een neiging tot achter- heeft het volksinkomen ernstig uitgang. Het hoofdfonds was tij resultaten. Indien de conferentie in Londen wederom n'iet in staat zou blijken te zijn de gewenste resultaten te bereiken, zie ik geen andere weg voor de natuurru'b- berprodueenten dan de toestand van de wereldrubber te herzien, opdat wij tot een standpunt kun nen komen en kunnen uitzien naar de beste middelen en we gen, die in overeenstemming zijn met onze nationale belangen en die van de volkeren van andere natuurrubber producerende lan den", aldus de Indonesische mi nister van Economische Zaken. AMSTERDAM, 22 Oct. Al leen Kon. Olie heeft zich van daag goed weten te handhaven, de rest van de markt toonde verlaagd, hetgeen uiteindelijk tot sociale onrust zal leiden. De on tevredenheid 'in economisdh-so- ciaal opzicht vormt een vrucht bare bodem voor politieke wan orde, die de stabiliteit kan ver nietigen en de wereldvrede in gevaar kan brengen. Er zijn reeds stappen genomen om het rubberprobleem op te lossen door inspanningen, zowel in de natio nale als internationale sfeer. Het is duidelijk, dat de binnenlandse maatregelen sterk beïnvloed wor den door de toestand op de we dens de ochtenduren reeds iets beter en steeg vanmiddag van 319 3/4 tot 3221,4, slotnotering 3213/4. Ook de "converteerbare obligaties trokken een kleinig heid aan. De iets betere houding van olie wakkerde de rest van de markt niet aan, integendeel, de handel verliep traag en de meeste sectoren kwamen dan ook op een iets lager niveau. Uni lever zakte tijdelijk in tot 20514, maar wist zich te verbeteren tot 207 (20714). A.K.U. en Philips nauwelijks prijshoudend. Intus- reldmarkt. De pogingen, die op Sen zijn de omzetten ter beurze NAIROBI, 22 Oct. Te Githoen- goeri zijn vandaag dertien Kikoe- Vermoed wordt dat het knaapje joes opgehangen wegens hun aan- met zijn slaap tegen de wagen is deel in de massamoord te Lari in opgelopen. Maart j.l. De moeilijkheden op de rubbermarkt De Indonesische minister van Economische Zaken, de heer Is- kaw, heeft in een officiële ver klaring de huidige moeilijkheden voor de natuurrubber produce rende landen toegelicht. De mi- dat gebied de laatste jaren op internationale conferenties zijn gedaan, hebben tot nu toe geen tekenen van verbetering van de onbevredigende toestand te zien gegeven. Dit Wordt in de eerste plaats veroorzaakt door de aan kooppolitiek van bepaalde con- sumehtenlandien, welke dikwijls uiting gaven aan hun ernstige bedoelingen om bij te dragen tot de ontwikkeling van economisch achtergebleven landen. Maar in de practijk schijnen deze landen meer geneigd te zijn hun eigen belangen te behartigen, daarbij hun verlangen om politieke sta biliteit in de gehele wereld te handhaven, vergetend". De mi nister vervolgde: „Wij vertrou wen er desondanks op, dat de conferentie, welke thans in Lon den wordt gehouden en die ge richt is op de oplossing van het rubbervraagstuk, zal leiden tot voor alle partijen bevredigende alweer gedaald tot beneden f 2 millioen nominaal tegen de vo rige week ruim f 2.5 millioen. Het publiek houdt zich afzijdig. Onder de cultures kwamen de tabakken er vanmiddag bekaaid af. Dell noteerde bijna twee pun ten lager en Senembah verloor aanvankelijk zelfs vier punten, doch wist hiervan enkele punten in te halen. H.V.A. handhaafde zich. Amsterdam Rubber een kleinigheid lager. Ook op de scheepvaartafdeling waren de or ders dun gezaaid, kleine nadelige verschillen waren hier in de meerderheid. Aandelen Slaven burg, die gisteren 120 laten wa ren, werden vanmiddag verhan deld op 122, tegen een vorige afdoening op 124 K. De staats fondsen blijken de laatste dagen niet zo gunstig gedisponeerd te zijn. De conversielening 1947, die hier nog steeds de toon aangeeft, was een fractie luier op 99 5/16, Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 25. „Nog niets bijzonders, hoofd inspecteur." P'hil stak een sigaret op en vroeg achteloos: „Zag ik onze Australisohe col lega een paar minuten geleden hier niet binnengaan? Ik had hem nog iets willen vragen." „Hij is juist weggegaan, hoofd inspecteur. Moest een aanvullend telegram naar Sidney ver2en- „den." „Dan spreek ik hem morgen wel. Goede avond." Thuis op zijn kamer zette hij zich aan de doorlezing van het dossier. Hij begon met de eerste rapporten van hemzelf. Woensdagmorgen de 15e Juni 1942 om drie minuten over twaalf werd ik opge beld. Ik meldde mij. Een hoge stem antwoordde: Met Selford, Martin Selford. Is de heer Penner bii u? Een schok ging door Phil heen. Plotseling kwam er een contact tot stand in zijn bewustzijn. Hij zag zich weer tegenover de grijze president van O.N.A., die hem vertelde, dat Selford met zijn machtige bas een betonnen fun dament legde. Hier was de tegen strijdigheid, die hij aanvoelde, maar niet kon verklaren. Toen pas drong de geweldige conse quentie hiervan tot hem door. Hij sprong op en sloeg zich voor het hoofd. De man die tot hem sprak door de telefoon was de moordenaar van Selford! En dat schot wat hij hoorde was niet het dode lijk schot, maar een schot in de ruimte. Daarvoor was Selford al vermoord. Al zijn hypothesen vielen in duigen. Hij moest van voren af aan beginnen. Hij deed een paar stappen in de richting van de deur. om zijn oom op de hoogte te brengen van zijn ont dekking. maar bedacht zich. In dit stadium van onderzoek wilde ziin oom dat ieder voor zich werkte, om later de eindconclu sies met elkaar te vergelijken. Morgen vroeg wilde hij ogen blikkelijk het kantoor van Sel ford weer onder handen nemen. Er moest ergens een tweede kogel zitten. Hij ging weer zitten, nam een blanco vel papier en begon een nieuwe hypothese. De dood van Selford kan dus een uur vroeger gesteld worden, omstreeks elf uur. Het kon dus heel goed zijn. dat Selford voor elf uur wist, dat Jim Penner de hoofdprijs had. Blijft de vraag: waarom heeft hij niet vóór elf uur Penner opgebeld? Was hii misschien toen al in de macht van degene, die er alle belang bij had om het lot van Penner te kopen? Dan kon het mis schien zo gereconstrueerd wor den: Selford heeft op de normale tijd het hoofdkantoor opgebeld en gehoord dat de hoofdprijs in zijn rayon gevallen was. Voor hij gelegenheid had om Penner te telefoneren, is er iemand bij hem gekomen, die weteh wilde wie de eigenaar was van het win nend lot. Een loterij-agent heeft waarschijnlijk niet het recht, om de naam vaji de winnaar aan een ander mede te delen. Hij zal dus geweigerd hebben om naam en adres te verstrekken. Daar op zal die persoon hem misschien hebben neergeschoten en het klantenboek nagekeken en de bladzijde met naam en adres er uit gescheurd hebben. Halt! Dat kan niet. Volgens verklaringen van de politie-arts kon de dood zeer zeker niet later dan een uur ingetreden zijn, dus op zijn vroegst kon Selford pas om elf uur zijn doodgeschoten. De mogelijkheid bestaat dus, dat Selford door die persoon werd bedwelmd en zo lang werd ver borgen, om pas na elf uur neer geschoten te worden, omdat de moordenaar er belang bij had, dat de indruk Werd gevestigd, dat hij om twaalf uur tijdens hef telefoneren werd vermoord. Waarom in 's hemelsnaam? In die tussentijd moet die per soon iemand gezocht hebben om als bemiddelaar op te treden tus sen hem en Penner over de verkoop van het winnend lot. Dit zou er op wijzen, dat die persoon misschien een bekende was van Penner en niet wilde weten, dat hij belang had bij dat lot. Of zou die Hardey zelf de koper zijn geweest? Phil las zijn theorie nog eens over. Hij haalde zijn schouders op. Er stormde een heel legioen vragen op hem af. Waarom schiet die persoon de een neer en be taalt aan de ander honderddui zend pond om in bezit van het lot te komen? Was 'het niet veel eenvoudiger geweest om ook Penner neer te schieten en zich meester te maken van het lot? Vervloekt nog aan toe, wat een warboel! Hij dacht aan de zak agenda. Hij begon er in te bla deren van voren naar achteren. Wat had Jim ook al weer over die agenda gezegd? O ja. Sel ford had 'het nummer van zijn lot in de agenda genoteerd, zo dat hij ogenblikkelijk Jim kon opbellen, als deze een prijs had. Dat was dus in Juni geweest. Met zorg las hij alle aanteke ningen. Niets bijzonders. Nu kwam hij aan de maand Juni. Hij voelde een inwendige span ning. Als er iets bijzonders te vinden was moest het gauw ko men, Want de vijftiende was Sel ford vermoord. Hij keek en keek en verbazing tekende zich af op zijn gelaat. „Grote God!" kreunde hijv „hoe is dat mogelijk." Hij sloeg het boekje dicht en bedekte zijn ge zicht met de handen. Alle hypo thesen, die hij tot nog toe had opgebouwd, gooide hij even opzij. De ontdekking, die hij nu gedaan had wierp een zo fantastisch nieuw licht op de zaak, dat hii ervoor terugschrikte, om aan die ontdekking enige waarde te hechten Het bleef inderdaad mogelijk, dat hetgeen hij ont dekt had, een geheel onschuldig iets kon zijn. En hoe meer hij erover nadacht, des te meer hel de hij er toe over om een geheel natuurlijke verklaring aan dat merkwaardige feit toe te kennen. Maar van de andere kant, als die ontdekking enige waarde had, dan kon hii als het moest morgen reeds de hand leggen op de moordenaar en misschien ook op Jim Walker. Meer dan een uur bleef hij doodstil Voor zijn bureau zitten. De jachthond iin hem was wak ker geworden. Het zweet stond hem op het voorhoofd. Het spoor leidde hem naar zo iets monster achtigs, zo iets krankzinnig geni aals, dat hii ervoor terugschrok om dat spoor te volgen. Na een uur stond hij op. Een verdere lezing van het dossier had hii niet nodig. Morgen zou hij het onderzoek van de dubbele moord opnieuw beginnen. Maar nu geheel alleen. Noch ziin oom, noch Perkins, noch Jim mocht hij iets mededelen. Zou hij El- se....? Neen, ook met. Hii ging naar hed. want de volgende dag zou hij heel wat werk te verzetten hehben. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11