Arabische legioen rukt op Rode straalbommenwerpers hebben Duitsland verlaten 1 Laatste rapport uitgekomen Concentraties in Jordaans Jerhsalem Waarom vecht Frankrijk in Indo-China Dagblad voor Alkmaar en omgeving Atoomkaiion van cle V.S. Voor dominee Zandt geen brief je van vijf en twintig Pikant Israël protesteert bij ivapenstilstandscommissie HILVERSUM II WEER NORMAAL Dr. Adenauer bij K.V.P.-congres De maatregelen in Brits Guyana Aanklacht tegeii de „Osservatore" Om de vrijere loonvorming Vier luchtbases geëvacueerd Sterke aardschok in de Kaukasus? Brits Koningspaar naar Australië Zuidkoreaan „overgevlogen" Onteigening van landbouwgronden Drie mijnwerkers ingesloten NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 3,0V per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 3,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is "l nergens veilig (Vondel) Vrijdag 23 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12915 DE HEER WELTER noemde gisteren in de Tweede Kamer, tijdens het grote debat, de motie van prof. Romme een „pikant initiatief", omdat de Regering ge noodzaakt werd, kleur te beken nen. Intussen is deze motie nog altijd het „pièce de milieu" en „de resistance", ze staat n.l. nog altijd in het midden van de dis cussie en ze is het teken van tegenspraak. Pikant mag ze dan zijn, de socialistische pers dikt de zaak tegenover de gereserveerdheid van de P.v.d.A. in het parlement, nog wat aan, door meer overhel lend naar de kant van de vakbe weging te spreken van een spelen met vuur. Wij zullen wel zien, wat er uitkomt indien straks de regering aan het woord komt. Een totale afwijzing zien wij nog niet, wij hopen alléén, dat de zucht (en de noodzaak tot op zekere hoogte) naar het compromis de we zenlijke betekenis van de motie niet zal uithollen. Er was nog iets pikants, en dat kwam van de heer Weiter zelf. Hij opperde het denkbeeld, een commissie voor bezuiniging op de overheidsuitgaven in het leven te roepen.... Dat was daarom zo pikant, omdat wij nog de herinne ring hebben aan de befaamde be zuinigingscommissie uit de derti ger jaren, nauw verbonden met de aanpassingspolitiek van het be leid van Colijn, welke commissie toen stond onder presidium van.. de heer Weiter. Wij willen er liever niet aan herinnerd worden. Intussen blijft het met die hoogte van het peil der staatsuit gaven een vreemde geschiedenis. Tal van sprekers hebben opnieuw critiek op dat inderdaad hoge peil geoefend, maar bijna niemand is in zijn uitwerking op die critiek concreet geweest. Men bleef maar wat in de ruimte. Een enkele uitzondering daar gelaten. Zo stelde dr. Lucas de zaak aldus: de minister van Fi nanciën is een vriendelijk man. Maar hij is veel te goed. Hij houdt de teugels niet strak genoeg in handen tegenover de aanstormen de wensen van de verschillende departementen, die er maar wat graag een schepje opleggen, wat door de voorstanders van een be paald gekleurd overheidsbeleid blijkbaar maar wat graag wordt gezien. Het opmerkenswaardige is nu, dat vrijwel alle departementen bijdragen tot een aanzienlijke toeneming van het personeel. Ook van andere zijde is dit punt aan gesneden. Zo door de heer Weiter, door de heer van den Heuvel, en anderen, maar gedetailleerd 'Wa ren de wensen niet. Men zocht het voorshands in de bezetting der ambtelijke plaat sen. Iets méér uitgewerkt waren de gedachten van de heer v. d. Heuvel, van de A.R., die overi gens toegaf, dat „het meest ge wenst zou zijn een globale ver mindering van de staatsuitgaven, maar die zal op dit ogenblik wel niet mogelijk zijn". Daarom, „bezuinigen bij stuk jes en beetjes". Dat zet echter zeker niet zoveel zoden aan de dijk als verwacht mag worden, dat nodig is, als men let op de exclamaties van hen, die klagen over de hoogte van het peil der uitgaven! Een mogelijkheid van oplossing zit wellicht in de gedachte van de heer v. d. Heuvel, „elke be groting een bepaald percentage omlaag te brengen". Niet dat hij zou willen overgaan tot ontslag aan personeel, doch „een methode zou zijn, bijv. gedurende vijf jaar geen nieuwe ambtenaren aan te nemen". Pikant is de opmerking, dat de indruk bestaat „dat niemand slechter met geld kan omgaan dan militairen"Inderdaad zou er bij Defensie nog wel wat te be sparen zijn. Het is zo menselijk, dat men minder op de duizendjes let, als men er aan gewend raakt, in milliarden te denken. Een voorbeeld daarvan is de jongste redevoering van de directeur-ge neraal van het departement van Oorlog, die over de sterkte van het leger en de daarvoor nodige gelden sprak. Hij vond het alle maal niet zo erg, en vergeleek cijfers van vroeger en nu, waar bij echter klaarblijkelijk percen tages van het „volksinkomen" verward werden met percentages van de „rijksbegroting". Het laatste pikante is dan de te verwachten strijd over de ver eveningsheffing. Prof. Romme wil in elk geval de eerste f 10.000 van het verloonde bedrag van deze heffing (die heffing bedraagt 4 pet. van het totale verloonde be drag van de werkgever) vrijlaten, maar de tegenstanders dragen reeds allerlei argumenten aan, om te betogen, dat dit niet kan. De verwachting is, dat door deze con cessie een deel van de geplaagde middenstand geholpen zou zijn. Pikant zou ook nog kunnen zijn, dat, anders dan wel wat verwacht (en hier en daar gehoopt) werd, in het groot wel een meer Een woordvoerder voor het Is raëlische leger zei, dat de gemelde troepenconcentraties „een open lijke en ernstige schending van de wapenstilstand" betekenen. Volgens de Israëlisch-Joi'daanse wapenstilstandsovereenkomst, die in April 1949 in Rhodes getekend werd, mogen Israël en Jordanië elk twee bataljons gelegerd heb ben in het gebied van Jeruzalem. Een bataljon' mag bestaan uit niet meer dan 800 manschappen en officieren. Daarbij mogen zijn vier compagnieën infanterie met de gewone uitrusting, waaronder een aantal machinegeweren, lichte mortieren en anti-tank geweren. Uit Damascus (Syrië) wordt gemeld, dat in de afgelopen dagen krachtige Syrische troepenver sterkingen naar de grens van Israël gezonden zijn. De verloven der militairen zijn ingetrokken. De zes Arabische leden van de V.N. Egypte, Irak, Libanon, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen hebben vandaag de Veiligheids raad verzocht een gezamenlijke JERUZALEM, Israëlische sector, 22 Oct. In eeii be roep op de Wapenstilstandscommissie van de V.N. heeft Israël vandaag de terugtrekking verzocht van grote con tingenten van 't Arabische legioen die in de sector van de oude stad van Jeruzalem onder Jordaans bestuur zouden zijn. Begin November 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. Begin November zullen de repa raties aan de zender Hilversum 2 zijn voltooid. De werkzaamheden hebben, begunstigd door het goede weer. slechts een maand in be slag genomen. Hiermee komt een einde aan de minder goede ont vangst, waarover men te Hilver sum vele klachten uit binnen- en buitenland ontvangt. De oorzaak van deze slechte ontvangst is gelegen in het feit, dat Hilversum 2 gedurende de herstellingswerkzaamheden aan de eigen zendmast, zijn program ma via de invalzender Hilversum 3 uitzendt. Dit is een aanmerke lijk zwakkere zender in de buurt van de beide hoofdzenders, die in noodzakelijke gevallen hun taak overneemt. Bij het herstellingswerk bleek, dat de grote porceleinen isolator, waarop de tonnen-wegende mast reeds 14 jaar rusl, nog volledig intact was. Hilversum 1 is reeds van Juni tot September onder handen genomen. Dr Walter Schreiber, Chris ten-Democraat, is Donderdag door het Westberlijnse stads- parlement met 62 tegen 57 stemmen gekozen tot opvolger van de onlangs overleden bur gemeester, Dr Ernst Reuter. Schreiber was vice-burge- meester onder Reuter. derheid aanwezig zal zijn, die accoord gaat met, althans berust in het voorgestelde niveau der belastingverlagingen. Overigens is daarover het laatste woord nog niet gezegd en een nadere be schouwing hierover ligt in de lijn der verwachtingen. Al was het' slechts, omdat de Kamer nog lang niet uitgepraat is, ook niet, als Dinsdag a.s. de regering aan het woord komt. klacht aangaande „agressie door Israëlische strij dkr achten tegen Jordanië" op de agenda op te nemen. Protest afgewezen Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken heeft vandaag ver klaard, dat Israël de in scherpe bewoordingen gestelde Britse nota van 16 October, waarin wordt geprotesteerd tegen de Israëlische aanval op het Jor daanse grensdorp Kibya, van de hand heeft gewezen. De leider der Israëlische dele gatie bij de V.N., Abba Eban, heeft de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Deen Bor- berg, gevraagd te mogen deelne men aan het komende debat over de spanning tussen Israël en de Arabische landen. Naar van gezaghebbende zijde te Tel Aviv wordt vernomen, zal de Israëlische regering de V.S. niet verzoeken van hun besluit om de hulp aan Israël op te schorten, terug te komen. Israëlische functionarissen ver klaarden dat het Amerikaanse besluit waarschijnlijk het huidige jnvoerprogram en de projecten voor economische ontwikkeling van het land ongustig zal beïn vloeden, maar dat naar de mening van het kabinet de bevolking de ongemakken met waardigheid zal dragen. 'S-GRAVENHAGE, 22 October Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft vandaag tele grafisch bericht ontvangen van de Westduitse bondspresident dr. Konrad Adenauer, dat hij de uit nodiging om op 7 en 8 November het K.V.P.-congres in Utrecht bij te wonen, in principe aanvaardt. Dr. Adenauer zal waarschijnlijk Zaterdagavond 7 November het woord tot het congres richten. GEORGETOWN, 22 Oct. De Britse minister van Staat voor Koloniale Aangelegenheden, Hop- kinson, is Donderdag per vlieg tuig van Georgetown naar Lon den vertrokken om bij zijn rege ring rapport uit te brengen over de toestand in Brits Guyana. Hopkinson, die drie dagen in de Britse kolonie heeft doorgebracht, verklaarde voor zijn vertrek er van overtuigd te zijn, dat de strenge maatregelen van de Brit se regering „niet slechts gerecht vaardigd, maar zelfs volstrekt noodzakelijk waren". vergroot defensieve mogelijkheden SAN DIEGO, Californië, 22 Oct. De minister voor het leger, Ro bert Stevens, zeide heden, dat het nieuwe atoomkanon de defensieve mogelijkheden van de V.S. gro telijks zal verhogen en dat dit de reden is, waarom de V.S. enkele van deze kanonnen naar Europa hebben gezonden. In een rede, opgesteld voor de conventie van de Nationale Gar de, die te San Diego plaats vindt, zeide Stevens: „Het belangrijke is, dat wij dit kanon nu hebben en onze bevelhebbers te velde de mogelijkheid kunnen verschaffen, in de duisternis en bij elk soort weer veilig atoomspringstoffen te gebruiken indien het noodzakelijk zou worden dit te doen". Polen en Tsjeehen terug in neutrale commissie PANMOENDJON, 22 Oct. De Poolse en Tsjechoslowaakse afge vaardigden zijn Donderdag terug gekeerd in de neutrale terug zendingscommissie. Zij stemden er, na hun boycot van drie dagen mee in om de bespreking van de weigering van Noordkoreanen om „uiteenzettingen" aan te horen, voort te zetten. officieel ingediend De advocaat van de Markies de Cuevas, Armand Utudjian, heeft gisteren de aanklacht van de Markies tegen het Vaticaanse or gaan „L'Osservatore Romano", wegens de onvriendelijkheden, die dit blad heeft geschreven over het dure bal, dat de markies on langs heeft gegeven officieel in gediend. De markies heeft verklaard, dat hij deze aanklacht in kerke lijke terminologie „querela" ge noemd heeft doen indienen, om de vurigheid van zijn geloof te bewijzen De „Osservatore" had de feest partij, waaraan door 2000 geno digden in weelderige costuums werd deelgenomen, aan de kaak gesteld als een voorbeeld van buitensporigheid, terwijl de armen in ellende verkeren. Kamerdebat (voorlopig) gesloten (Van onze parlementaire redacteur) De wens om tot een ander systeem van loonvorming te ge raken werd gisteren in de avond vergadering van de Tweede Ka mer ondersteund door de heer Kikkert, de C.H.-man van het C.N.V. Geen vrije loonvorming, aldus deze afgevaardigde, maar wel gebonden vrijheid. Een ze kére gebondenheid bleef hij te recht nodig achten om zowel de werkgelegenheid als het behoud van de arbeidsvréde 'in het oog te kunnen houden. Ds Zandt besloot tegen tien uur de lange rij van sprekers, die deze drie dagen aan het woord waren en een twintig uur heb ben volgesproken. De regering komt a.s. Dinsdag aan het woord. De vier eeuwen oude stad Caracas in Vene zuela, krijgt momen teel het aanzien van een moderne, Ameri kaanse stad, door de ingrijpende verande ringen, die men in het centrum van de stad aanbrengt. Kier ziet U bijv. het Centro Boli var, vroeger genoemd de Avenida Bolivar, waar op de beide hoe ken van deze brede straat, tegenover el kaar twee volkomen gelijke, moderne ge bouwen verrezen, bei de met een „wolken krabber" van staal, bestaande uit 28 ver diepingen. BERLIJN, 22 Oct. De Sovjet-Unie heeft haar strijdmacht aan straalvliegtuigen in Duitsland met 20 procent verminderd, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. Ruim honderd bommen werpers met straalaandrijving, die een atomische bedreiging vorm den voor de Westelijke hoofdsteden, zijn teruggetrokken van de bases die tussen de Elbe en de Oder liggen. Maar er zijn nog 400 Russische straaljagers in Oost-Duitsland. De frontlijn van de Russen is nu echter tijdelijk zonder bommen werpers. Het terugtrekken van deze toestellen is gevolgd op de verrassende evacuatie door de Russen van vier luchtbases in Oost-Duitsland, welke in Juli en Augustus plaats vond. Zij zijn nog niet weer in gebruik geno men. De Russen blijven wel ge bruik maken van een twaalftal andere vélden in Duitsland. Hoge officieren in het Westen zijn er niet zeker van waar de bommenwerpers heen gegaan zijn of dat er andere toestellen voor in de plaats komen. Wat de mo tieven van het Kremlin zijn is ook een raadsel. De strijdkrachten van de Rus sen te land in Oost-Duitsland zijn (Van onze parlementaire redacteur) Ds Zandt zorgde gisteren in de avondvergadering van de Tweede Kamer voor een sen satie. De invloed van Rome is zelfs al tot op onze bank biljetten doorgedrongen. Wat is het geval? Op het nieuwe bankbiljet van 25 gulden staat de bekende Martinus-figuur, die de helft van zijn kleed aan de arme wegschenkt. Maar die Martinus, aldus ds Zandt, is volgens het „Rooms missaal" toch maar de bisschop van Tours, de meest vereerde heilige in West-Europa. En op het bankbiljet is hij uitge sproken rooms afgebeeld, nota- bene met een stralenkrans om zijn hoofd. Op de achtergrond een kathedraal. En op die kathedraal zelfs vier kruisen. Als men toch een afbeelding had willen hebben, zo toornde ds Zandt, dan had men veel beter Calvijn, Hus op de brandstapel, Jan de Bakker op de houtmijt of Luther op de Rijksdag kunnen nemen. Ds Zandt eiste, dat dit bankbiljet zo spoedig mogelijk zou wor den ingetrokken. Het heeft z.i. voor duizenden in den lande een aanstotelijk karakter. Tijdens het betoog vormden zich in de Kamer verschillende groepjes, die geamuseerd een dergelijk bankbiljet bestudeer den. Aan de regeringstafel haalde minister van Thiel een 25-guldenbiljet voor de dag en ook daar kwamen alle aan wezige ministers en staats secretarissen naar dit te elfder ure ontdekte „roomse insluip sel" kijken niet in aantal verminderd. De zes legers daar hebben nog het zelfde aantal van 22 infanterie-, gemechaniseerde en pantser-divi sies als vroegere jaren. Het aantal Russische troepen in Duitsland bedraagt minder dan 400.000. De geallieerden hebben er meer. ISTANBUL, 22 Oct. Het me teorologisch station te Istanbul (Turkije) heeft Donderdagochtend zeer krachtige aardbevingen ge registreerd, waarvan het centrum, naar men gelooft, ligt in de Kau kasus. Op grond van de hevigheid van de waargenomen aardschokken neemt men aan, dat de schade ip het getroffen gebied aanzienlijk zal zijn. De Bilt dacht echter als epi centrum aan Griekenland en vond de Kaukasus ongeveer 'n 1000 km te ver. LONDEN, 22 Oct. Koningin Elizabeth de tweede van Enge land en de Hertog van Edinburgh zullen op 23 November des avonds om kwart voor tien vertrekken van London Airport voor een be zoek aan verschillende landen van het Britse Gemenebest, waaron der Australië en Nieuw Zeeland, aldus is vandaag officieel bekend gemaakt. met. oude mustmig TOKIO, 22 October Radio- Pjongjang meldt, dat een kapitein van de Zuidkoreaanse luchtmacht met een Amerikaans jachtvlieg tuig van het type Mustang op 19 October is geland op een Noord- koreaans vliegveld. De naam van de piloot is Kim Jong Tae, aldus de radio. De Mustang is een toestel met een zuigermotor, dat als verouderd wordt beschouwd. r OCTOBER Rozenkransmaand HANOI, 22 Oct. De voor hoede van een Franse pantser colonne heeft vandaag de stad Phoenhokan bezet, 80 km ten Zuiden van Hanoi. Het was voor het Franse opperbevel een teleur stelling, dat de Vietminh-troepen geen slag wilden leveren. Zij had den de stad tijdig verlaten. In de loop van dit nieuwe offensief, dat een week .geleden begonnen is, zijn nauwelijks 300 man van de Vietminh gesneuveld. 'S-GRAVENHAGE, 23 October De commissie-Thurlings, inge steld door het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vor ming, met de opdracht, haar zienswijze te geven op het gewij zigde ontwerp van wet op de vervreemding van landbouwgron den (aanvankelijk genoemd ont werp van wet rechtshandelingen landbouwgronden) en om van ad vies te dienen over de prijsvast stelling bij onteigening van gron den, heeft over dit laatste punt thans rapport uitgebracht. Het is het vierde en laatste rapport van de commissie. Het systeem dat in de ont eigeningswet is neergelegd al dus vangt het rapport aan komt hierop neer, dat de prijzen, welke bij verkoop worden be dongen, maatgevend zijn voor de vaststelling van de schadeloos stelling bij onteigening. Tot dusverre is zowel voor landbouwgrond als voor niet- landbouwgrond het vervreem- dingsbesluit van kracht, en zijn de prijzen van 9 Mei 1940 de hoogst toelaatbare. Zij zijn der halve maatgevend zowel bij de verkoop als bij de onteigening. Wanneer eerlang de vervreem- dingswet van kracht zal zijn ge worden, zal voor de bepaling van de maximumprijs van landbouw grond worden uitgegaan van de netto-pachtwaarde, voorzover niet tevens andere dan landbouwkun dige factoren de waarde bepalen. In dit laatste geval zal de prijs van Mei 1940 weer de maximum prijs zijn, tenzij de prijs, gevonden op basis van de netto-pacht waarde, hoger ligt. Deze handel wijze is niet alleen bij verkoop, doch ook bij de bepaling van de schadeloosstelling bij onteigening geboden. De commissie behandelt in haar rapport de volgende vragen: Moet prijsbeheersing voor niet- landbouwgronden gehandhaafd worden; is een prijsbeheersing uitvoerbaar, moet men het stel sel van de onteigeningswet hand haven of veranderen. Zij geeft als haar mening te kennen: dat er geen redenen zijn tot voortzetting van de prijsbe heersing van niet-landbouwgron- den, dat een dergelijke prijsbe heersing voor enigszins lange tijd niet op redelijke wijze is uit te voeren, dat geen veranderingen in het huidige stelsel van de ont eigeningswet behoeven te worden aangebracht. De commissie stelt voor het vervreemdingsbesluit niet meer te verlengen en de Yervreem(Jings- wet in deze zin te wijzigen, dat de grondkamer niet beoordeelt of de prijs voldoet aan het gestelde in de artikelen 6 en 7 dier wet, indien één der partijen stelt, dat andere dan landbouwkundige fac toren de waarde van het goed mede bepalen en dezg partij een verklaring der gemeente overlegt, waaruit blijkt, dat het goed in kwestie valt binnen een goedge keurd uitbreidingsplan, dan wel een verklaring produceert van Gedeputeerde Staten, waaruit blijkt, dat deze instemmen met het door deze partij gestelde. De opstandelingen hadden min stens 10.000 man aan troepen in het gebied toen de Fransen met hun offensief begonnen, maar zij hebben kans gezien naar het heu- velgebied uit te wijken. Vrijdagmiddag begint in de Franse Algemene Vergadering het debat over Indo-China. De vier maanden oude regering-Laniel zal dan moeten antwoorden op de vraag „waar vechten wij voor?", die door socialisten, Gaullisten en anderen zal worden gesteld. Door het Vietnamese staatshoofd Bao Dai schriftelijk te vragen of zijn regering al dan niet deel van de Franse Unie wil uitmaken, heeft de regering zich van enige tijd winst verzekerd. Zij kan zeggen dat zij haar houding niet kan be palen zolang er geen antwoord van Bao Dai is ontvangen. De grondwettelijke reden waar om de Fransen in Indo-China vechten, is dat het land deel uit maakt van de Franse Unie en daarom tegen een aanval van bui ten af verdedigd moet worden. Als de republiek Vietnam niet tot de Unie wil blijven behoren, heeft Frankrijk geen wettige reden meer om daar troepen te hand haven. AMERCOEUR. 22 October Tengevolge van een instorting in een mijnschacht zijn drie mijn werkers ingesloten op een diepte van 960 meter onder het aard oppervlak. Het ongeluk vond plaats in een kolenmijn in de buurt van Amercoeur in België. Reddingsploegen zijn druk bezig om een weg te banen naar de drie slachtoffers. Zij kunnen de ingesloten mijnwerkers reeds ho ren en moeten zeer voorzichtig te werk gaan bij het wegruimen van de steenmassa's om verdere instorting te voorkomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1