DE VERGETEN GROEP Dr H. van Roov O.F.M. over criminaliteit der toekomst Russen zijn opgetogen over bezoek Amerikanen In Emmeloord ivordt een ziekenhuis gesticht De lagere elftallen Nieuw dorp in N.O.P. Vragen over rapport- Wesselings Na 30% salarisverhoging middengroepen nog slechts op 80% van vooroorlogs inkomen BOEKENHOEKJE Vermogensmisdrijven nemen toe geweldsdelicten nemen af POLDERCOMMISSIE Vrijdag 23 October 1953 Pagina 3 ALKMAAR Het inkomen van de middengroepen vertoont, vergeleken bij 1938, een reële achteruitgang van 40 tot 50 en het rapport, door de heren dr. J. G. Delfgaauw en A. I. Mas- sizzo, in opdracht van de H.K.W.- bond uitgebracht, komt dan ook tot de conclusie, dat bij een voor- gèstelde salarisverhoging van 30 pet. (over vier jaren) deze groe pen nog slechts op 80 zouden komen van hun vooroorlogse in komen. Dit betoogde dr. Delfgaauw in een bijeenkomst van de afd. Alk maar van Sint Adelbert, waar voor hij mede naar aanleiding van het drietal K.V.P.-rapporten, dat over de positie der midden groepen is uitgebracht, een in teressante causerie hield. Hij ging hierbij na, welke func tionarissen tot deze groepen ge rekend kunnen worden, welke hun moeilijkheden zijn en welke maatregelen tot verbetering van hun positie genomen dienen te worden. Spr. rekende tot de midden groepen 'n 300.000 hoofdwerkers in loondienst en 'n 75.000 uit de vrije beroepen. De middengroe pen, waartoe o.m. behoren het onderwijzend personeel, de hoge re ambtenaren, de bedrijfsleiders en de beoefenaren der vrije be roepen, zijn niet zonder beteke nis voor onze samenleving; onze culturele emancipatie zou gevaar lopen, als deze groep zich niet op een behoorlijk niveau kon hand haven'. De loongrens van deze groepen begint, daar waar de „sociale" loongrens ophoudt. De reële voor uitgang van de salarissen van deze groep hield geen gelijke tred met de vooruitgang der inkomens van andere groepen. Uit de jongste H.K.W.-enquête, waaraan door 75 der aange schrevenen werd deelgenomen, bleek de rapporteurs, dat de jon geren meer diploma's behaalden dan de ouderen; de eisen werden steeds hoger. Van de leidende functionarissen hadden de jonge ren niet minder dan gemiddeld 98 maanden studie achter de rug; de ouderen slechts 36 maanden; bij het bankwezen hadden zowel jongeren als ouderen 75 maanden gestudeerd. Spr. gaf vervolgens een over zicht van de salariëring van jon geren en ouderen uit de midden groepen, waarvoor wij kunnen verwijzen naar het uitvoerig résu mé over het laatstverschenen rap port over deze materie, dat wij publiceerden in ons nummer van Maandag j.l. Over het sociale milieu van de geënquêteerden vertelde de rap porteur, dat 33 kwam uit het milieu van de kleine midden stand, 24 uit het arbeiders milieu, 27 uit het milieu der lagere ambtenaren en de rest uit de meer-gegoede middenstand en hogere employé's. Het is een groep met een geleidelijke maat schappelijke ontwikkeling, die na beperkt dagonderwijs 5 tot 7 jaar avondstudie volgde. Over het al- gemeen_ genoten de kinderen der geënquêteerden meer onderwijs dan de ouders en vooral de meis jes meer dan de mqeders; een ge volg van de emancipatie van de vrouw. Dr. Delfgaauw betoogde voorts, dat de economische posi tie in ons land door de met 3 gestegen arbeidsproductie en con sumptie zich zó gunstig laat aan zien, dat de inkomens zonder be zwaar eveneens kunnen stijgen. Spr. toonde zich geen voorstan der van teveel sparen; 'n land kan zich ook arm sparen, aldus spr. Hij verwachtte, dat 1954 econo misch een gunstiger beeld zal ge ven dan 1953; consumptie en om zet zullen toenemen. De midden stand zal door de verhoging van de koopkracht zijn omzet zien stijgen, terwijl daar niet meer kosten tegenover zullen staan. Er ontwikkelde zich na deze causerie nog een levendig debate waaruit bleek, dat allen de opti mistische kijk van dr. Delfgaauw Kaih. Handbal Nu Zondag voor andere zaken de aandacht van de jeugd wordt gevraagd, en de bal wat rust krijgt kunnen we ons eens bezig houden met de lagere elftallen, die meestal wat in de verdruk king komen. Zo zullen we van daag eens de lagere senioren elf tallen uit de Noord onder de loupe nemen. In de tweede klas gaat DWO 2, zij het wat geflat teerd, aan de kop. Zondag j.l. werd echter de eerste nederlaag geleden en we geloven de plank niet ver mis te slaan als we aan nemen, dat er nog wel meer zul len volgen. St. Victor, met enige wedstrij den ten achter, zal dat zeker niet onwelgevallig zijn, het staat klaar om deze plaats over te nemen. Overigens ontbreekt het in deze afdeling niet aan spanning. De elftallen blijken zo ongeveer aan elkaar gewaagd te zijn, zodat nog een aardig verloop kan verwacht worden. Men ziet slechts de stand: DWO 2 St. Victor VIOS VZV 2 VI. Vlug 2 Hugo Girls 2 Strandvogels In de derde klas zien we een vrij sterke kopgroep, met een paar zeer zwakke staartlopers. Nu valt het spel van de St. Victor- reserves dit jaar wat tegen. Er moet daar in Obdam bij de aan vang van de competitie wel heel wat aan het elftal gedokterd zijn, dat het nu zo erg uit de toon valt. Excelsior neemt voor het eerst aan de competitie deel, zo dat deze vereniging dit jaar wat spelervaring opdoet, om volgend jaar met des te meer vuur ook haar steentje bij te dragen aan de spanning in de competitie. Overigens gaat WGW 2 hier wel stevig aan de kop. Nog steeds on geslagen, hoewel ze door twee ge lijke spelen wel enkele punten verspeeld hebben. Men zie de stand maar eens; WGW 2 Con Brio 2 SEW Geel Zwart 2 VI. Vlug 3 WGW 3 Excelsior St. Victor 2 0 12 2 9 1 9 1 8 4 6 3 6 5 0 7 Het wonder der natuur Altijd opnieuw, zolang er men sen op aarde zullen leven, zal ge neratie na generatie zich ge plaatst zien in een wereld die met haar tooi en verscheiden heid telkens weer tot verbazing en verrukking brengt: de aarde met haar rijke schoonheid, de he mel met zijn onmeetbare uitge strektheid. De oude psalm zingt reeds van de bewonderenswaar dige majesteit en pracht dei- schepping van het ganse heelal en zonder ophouden zullen dich ters haar bliiven bezingen en ge leerden trachten haar te door vorsen. Een schets van het wereldbeeld zoals de moderne wetenschap zich dit heeft getekend, maar dan al gemeen begrijpelijk en voor iedereen verstaanbaar, daar vraagt menigeen naar. De Uitge verij Contact te Amsterdam legt ons nu het boek voor van Dr. Fritz Kahn „Het wonder der na tuur." Het eerste deel van dit driede lig werk behandelt hemel en aarde. Men wordt er ingeleid in een wereld die wel geheel en al de onze is, maar die men hier leert ontdekken en zign in tot dan toe niet of slechts weinig vermoede aspecten. De oude en moderne natuurkunde hebben ieder hun eigen voorstellingen, wij in onze tijd leven in de pe riode van energie en atoom. Wij richten het oog op het uitspan sel en 'onderzoeken de aardbol in alle richtingen. Heel een gezichts veld doet zich voor ons open. Uiteraard is het onderwerp dat hier wordt behandeld, reeds boei end, maar zoals Dr. Kahn het doet, als een verteller die ook voor de meest natuurwetenschap pelijke dingen de belangstelling blijvend gespannen weet te hou den, zal men zelden aantreffen. Terecht hebben zijn boeken dan ook een wereld-faam. Zij zullen ook ten onzent menige dankbaar lezer vinden. Dat er binnenkort alweer een nieuwe druk gaat verschijnen, is een sprekend bewijs daarvoor. Bibliothecaris. Binnenkort Duitse gezant bij H. Stoel BONN, 22 Oct. Bondskanse lier Adenauer heeft bekend ge maakt, dat binnenkort de benoe ming kan worden verwacht van een Duitse gezant bij de H. Stoel, Hij weigerde echter categorisch de naam van een candidaat voor deze post te noemen. Evenmin wilde hij zich uitlaten over het feit. of de nieuwe gezant Katho liek dan wel Protestant zal zijn. op de economische situatie deel den. Mr. A. J. Conijn, die de spre ker had ingeleid, bracht hem dank voor zijn komst; hij wekte tenslotte de leden op tot deelna me aan de Christus Koninghulde op Zondag a.s. en deelde nog mede, dat de eerste bijeenkomst van de kern bepaald is op 23 De cember in Huize Augustinus. EMMELOORD Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw dorp in de N.O.P., dat de naam Creil zal dragen. Dit is het laatste dorp dat geprojecteerd is. Het begin zal nog zeer bescheiden zijn, doch langzamerhand zal ook dit plaatsje uitgroeien tot een nor maal dorp met een normale dorpsgemeenschap. Dezer dagen werd door de Wieringermeerdirectie een aan besteding gehouden voor de bouw van de eerste 63 woningen. De begroting bedroeg f 750.000,-. Er waren dertien inschrijvingen. Hoogste insohrijver was de fa. Bruggink te Born voor f 1.088.000,Laagste inschrijver de fa. S. de Vries uit Oostwold voor f 741.000,Ook uit de N.O.P. kwam een inschrijving, n.l. van de fa. Ooms te Ens voor f 772.240,—. Indiase militairen, behorend bij de bewakingstroepen in Korea marcheren langs het tentenkamp, opgericht door de Verenigde Naties, waar krijgsgevangenen, die niet willen terugkeren worden ondervraagd. Van een groep van 500 Chinese krijgs gevangenen besloten er slechts tien na de ondervraging, terug te keren onder het Rode regiem. De rest jauwde de Rode ondervragers uit, gooide met stoelen en trachtte hen de deur uit te werken. Ondertussen zijn Gealliëerde ondervragers ge reed gekomen met de voorbereidingen tot het ondervragen van krijgsgevangenen van de Communisten, die weigeren naar hun land terug te keren. (Van onze redacteur) GRONINGEN De Groningse Universiteit heeft voor liet ambt van lector in de criminologie een in dat vak uiterst kundige en in de loop der jaren in grote kringen bekend geworden figuur aangetrokken, nl. Dr H. van Rooy O.F.M., die Woensdag zijn ambt aanvaardde met een openbare les over criminaliteit der toekomst, en structuurveranderingen in onze samenleving. Een be langwekkende rede, die met volle aandacht werd gevolgd door de vele aanwezigen, waaronder tal van vooraan staande figuren uit de kringen der geestelijkheid en Universiteit. Dr. H. van Rooy was voordien doen in de tegenwoordige onder privaat docent in de criminologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij genoot zijn academi sche opleiding aan de Universi teit te Leuven, alwaar hij in 1937 promoveerde als eerste student in de criminologie. Tot op heden is hij de enige criminoloog in ons land, die deze speciale doctors titel bezit. Van 19391950 was dr. van Rooy professor in de Mo raal aan het Teologicum der Pa ters Franciscanen te Wijchen. Hij heeft de leiding van verschillen de crimineel-sociologische onder zoekingen in den lande en kreeg speciale bekendheid als deskun dige op het gebied van reclasse- ringsmaatregelen ten behoeve van de maatschappelijk onaange paste gezinnen. Criminaliteit der toekomst In zijn aanvangsrede vestigde dr. van Rooy de aandacht op het merkwaardige feit, dat de laatste 40 a 50 jaren de vermogensmis drijven als diefstal, oplichting e.d. steeds meer toenemen en dat daarentegen de geweldsdelicten, zoals moord, mishandeling enz. op de lange termijn in aantal te ruglopen. Dit houdt in, dat onze bevolking in economisch opzicht meer, in agressief opzicht minder crimineel wordt. Hij vroeg zich af, wat de die pere betekenis kan zijn van deze criminaliteitsontwikkeling, die in grote lijnen hierop neerkomt, dat men minder met elkaar in hevige conflicten komt, meer elkaar meer gaat bedriegen. Wat kan hieruit afgeleid worden ten aanzien van de veranderingen, die zich voor- linge menselijke verhoudingen? Verstedelijking onzer samenleving. Op grond van een statistisch onderzoek en een sociologische enquête kwam hij tot de bevin ding, dat vermogensmisdrijven in het algemeen meer stedelijke cri minaliteitsvormen zijn en ge weldsdelicten uitgesproken plat- telandscriminaliteit. Wanneer men met dit overigens ook uit andere studies reeds bekende gegeven re kening houdt, komt de gesigna leerde criminaliteitsontwikkeling in ons land hierop neer, dat de misdadigheid met een stedelijk karakter stijgt en dat die, welke meer een plattelandscachet draagt, afneemt. Dit laatste stemt overeen met de ontwikkeling, die zich in onze bevolkingshuishouding heeft voor gedaan. De bevolkingscentra met stedelijke allures hebben zich ge durende de laatste decennia in ons land in aantal en omvang uitgebreid en de echte platte landssamenlevingen verdwijnen steeds meer of geraken op de achtergrond tengevolge van de expansie van het verkeer, de in dustrialisatie en daarmee samen hangende factoren. Terugdringing persoonlijke element. Ook criminologische gegevens wijzen er zodoende op, dat zich in onze moderne maatschappij een urbanisatieproces voltrekt. Dit echter niet alleen. Volgens dr. van Rooy is het ook mogelijk met be hulp van deze wetenschap het karakter en de zin van die ver stedelijking nader te bepalen. Wanneer men de aard van beide criminaliteitsgroepen vergelijkt en de sociale achtergrond ervan be- Een volgende maal nemen we de junioren onder de loupe. MOSKOU In oude steden in Midden-Azië, die Dzjingis Khan nog hebben gekend, ren nen de Sow jet-kinderen door de straten onder het uitstoten van schrille kreten. „Ze ma ken me gek," zei de bedrijfs leider van een hotel te Bok hara, een vooraanstaand bur ger van de stad, onlangs tot 'n gezelschap Britse en Austra lische bezoekers, die tot zijn lang afgesloten stad waren toegelaten. „Het is die Tarzankreet," ver volgde hij. „Het is hier niet meer zoals vroeger, sinds die Tarzan- films van Johnny Weismuller hier zijn vertoond. In de uitgestrekte binnenlan den van Midden-Azië zijn de namen Dwight Eisenhower, Win ston Churchill en Harry Truman aan slechts weinigen bekend. Maar thans is dit gebied openge steld voor reislustigen, buitenlan ders, diplomaten en correspon denten, die te Moskou wonen, dit en andere delen van de Sowjet- Unie, van de Oekraïne tot Sibe rië. Deze openstelling heeft tot gevolg gehad, dat elke week do zijnen buitenlanders uitzwermen in alle richtingen en dit reizen blijkt een openbaring te zijn, zo wel voor de reizigers als voor de bewoners van die gebieden. De buitenlandse reizigers ko men zonder uitzondering terug met verhalen over de hartelijke gastvrijheid, hun door de bewo ners van de bezochte plaatsen betoond. In sommige daarvan, worden zij ontvangen als mensen van Mars. Men heeft hen zolang niet gezien. Nog maar kort geleden waren oude Amerikaanse Tarzanfilms (en de boeken ook) een sensatie te Moskou. Later zijn ze naar de provincies gegaan en hébben kaalgeschoren kinderen in de ban van hun romantiek gevangen. Thans worden die kinderen en hun ouders in de binnenlanden van de Sowjet-Unie bezocht door vreemdelingen uit Moskou en andere buitenlanders aan wie tijdelijke visa zijn verstrekt. De meeste buitenlanders, die reizen naar de binnenlanden ma ken, nemen hun fototoestellen mee en gebruiken ze ook. Bui tenlandse toeristen, die naar Midden-Azië zijn gegaan, hebben medegedeeld dat zij buitenge woon gastvrij zijn ontvangen. Ook in de Oekraïne zijn Ameri kaanse reizigers, naar zij hebben verteld, met open armen ont vangen. „U zegt dat u een Amerikaan bent?" vroeg een taxichauffeur te Kiëf kort geleden aan een be zoeker. „Is het echt waar?" En in een hotel: „Neen, wij hebben geen witte wijn, - alleen rode. Maar als u hierlangs terug komt, zullen we zeker zorgen, dat we witte wijn voor u hebben" En inderdaad - toen de toeristen vier dagen later terugkwamen, werd hun witte wijn aangebo den - niet één soort, maar vier soorten. Op 'n landweg in de Oekraïne, op vele km. afstand van 'n stad, liet een politie-beambte de auto van een Amerikaan stoppen. „Wat is er aan de hand?" vroeg de Russische chauffeur van de Amerikaan. „Niets," antwoordde de agent. „Ik wilde alleen maar uw wagen eens bekijken. Ik heb nog nooit 'n Chevrolet gezien. Goeie reis." studeert, levert dit als resultaat op, dat de vermogensmisdrijven meer o n persoonlijke criminali teitsvormen zijn, die niet de per soonlijke wrijvingen en spannin gen veronderstellen, welke door gaans aan de geweldsmisdadigheid ten grondslag liggen. De criminaliteitsontwikkeling wijst er derhalve ook op, dat de menselijke verhoudingen in onze maatschappij meer onpersoonlijk beginnen te worden. Dat dit laat ste een begeleidend verschijnsel is van de urbanisatie, is duidelijk als men denkt aan het karakter van de vroegere besloten samen levingen op het platteland, die steeds meer gaan verdwijnen. Spreker schetste een aantal van deze z.g. depersonifieatie-ver- schijnselen, die zich vooral in de millioenen-bevolkingscentra voor doen en ziet deze als een uitvloei sel van het massaler worden der samenlevingsvormen. Doordat in massalere verhoudingen wordt gearbeid, georganiseerd, ontwik keling en ontspanning wordt ge noten, wordt het persoonlijke element in de samenleving terug gedrongen en gaat de ontwikke ling steeds meer in de richting van de massa-gemeenschap en de massa-mens. Eigenwaarde individu bedreigd. In dit meer stedelijk, onper soonlijk en massaal worden onzer samenleving ligt een bedreiging opgesloten voor de eigen waarde van het individu, het persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel en de zelfactiviteit van de enkeling. Om deze reden beveelt hij voor het heropvoedingswerk in het alge meen en het reclasserings- en ge- vangeniswerk in het bijzonder een verdere individualisering der be handeling aan. In dit sterker afstemmen op het individu en elk concreet geval zi'êt hij ook het diepste wezen van het Amerikaanse „Casework". Dat aan deze vorm van sociaal werk in de Verenigde Staten eer der en een sterkere behoefte be stond, is naar zijn indrukken te verklaren uit de omstandigheid, dat de massificatie der samenle ving daar verder is voortgeschre den. Omdat de urbanisatie volgens de sociologen voorlopig nog in omvang zal toenemen, voorziet de spreker voorshands nog een stijging van de meer 'onpersoon lijke criminaliteitsvormen en ad viseert hij ook op criminologisch terrein meer de grondbeginselen van het casework toe te passen, aangepast evenwel aan het eigen karakter van onze Europese le vensverhoudingen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Scheps over het rapport van de commissie- Wesselings, getiteld: „De Friese desiderata op het gebied van onderwijs en cultuur" heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen het volgende geantwoord: 1. Het is waar. dat de commis- sie-Wesselings een rapport heeft uitgebracht, getiteld: „De Friese desiderata op het gebied van onderwijs en cultuur". 2. Dit rapport moet als een publiek stuk worden beschouwd. 3. De minister meent dat de leden der Tweede Kamer een zodanige belangstelling voor dit vraagstuk hebben, dat onmiddel lijke toezending van dat rapport aan die leden wenselijk is. Het rapport is eind September ter Staatsdrukkerij gereed geko men. Het heeft in het voornemen van de minister gelegen het rap port gelijktijdig met de indiening van een wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan te bieden. EMMELOORD In de Woens dag gehouden vergadering van de poldercommissie konden de afgevaardigden van alle fracties accoord gaan met het voorstel een stichting tot oprichting, be heer en exploitatie van een zie kenhuis te Emmeloord in het leven te roepen, met een capaci teit van 10 bedden, uit te brei den tot 150. De heer v. d. Noort (K.V.P.) had zich ervan overtuigd, dat in de statuten ruimte gelaten werd voor adviserende leden. Het niet goedkeuren door de minister van Verkeer en Waterstaat de bouw van het ziekenhuis uit het Zui- derzeefonds te bekostigen, werd gevoeld als een tekort daar de kolonisatieperiode toch nog niet als beëindigd is te beschouwen. Over de statuten merkte de heer Rijken (C.H.) op, dat deze niet juist waren. Volgens hem zaten er grove leemtes in en werd het ziekenhuis te veel van de commerciële kant bekeken. De dagelijkse leiding en de interne dienst werden te veel aan ban den gelegd. De secretaris, dr Blaauboer, maakte bekend, dat bij het samenstellen van de sta tuten uitgegaan was van twee voorbeelden van stichtingsacten. Vast kwam te staan, dat de ene, de verhouding van het Openbaar Lichaam-Stichting, goed was ge weest, maar dat de andere, de verhouding Stichting-Ziekenhuis, DEKEN J. P. J. KOK OVERLEDEN DELFT, 22 Oct. In de afge lopen nacht is te Delft op 69-jari- ge leeftijd overleden de Hoogeer waarde heer Deken J. P. J. Kok, pastoor van de St. Hippolytus- parochie. De uitvaart en begrafe nis op het R.K. Kerkhof te Delft zal Maandag a.s. geschieden. De verdiensten van de Deken wer den in 1948 bij gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest door Z. H. E. de Bisschop van Haarlem geëerd door hem te benoemen tot erekanunnik van het Kathedrale kapittel te Haarlem. Deken Kek was voorts officier in de orde van Oranje Nassau. Hij was vele ja ren geestelijk adviseur van de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond. De katholieke agrariërs kennen hem vooral als de geestelijk ad viseur van de L.T.B. in het bis dom Haarlem, die met de geeste lijke en tijdelijke belangen van de katholieke boeren en tuinders van harte meeleefde. Niet weinig ook met de zorgen van de Noord hollanders! Hij was de grote stu wer van de Onderwijsvereniging van de L.T.B. die ook in Noord holland tal van scholen stichtte. Hij was de initiatiefnemer van de jaarlijkse boete-processies naar O.L. Ter Nood te Heiloo, van de L.T.B. die twintig jaar geleden begonnen. Zijn welsprekend, vaak humoristisch en indringend woord op de Bondsvergaderingen en op tal van grote en kleine bijeen komsten zal bij vele L.T.B.-ers nog niet vergeten zijn. Hij was een vroom en eenvoudig priester, wars van hulde en uiterlijk ver toon. Maar hij heeft zich op me nig gebied zeer verdienstelijk ge maakt voor de sociale ontwikke ling. Wij herinneren slechts aan zijn rede op de Haarlemse Katho liekendag van de twintiger jaren, over de trek van het platteland naar de stad, waarin gedachten staan, die nu nog (steeds) actueel zijn. Wij vertrouwen, dat ook menig L.T.B.-er uit ons gewest in zijn gebed aan „rector" Kok zal denken. Hij ruste in vrede. een verkeerd beeld op de zaak wierp. De Landdrost deed mededeling, dat het besluit een geldlening van een millioen tegen een rente van 3 y, bij de Spaarbank voor de stad Amsterdam, door de Minis ter van Binnenlandse Zaken is goedgekeurd. Het leeuwenmonument op de Deel te Emmeloord, aangeboden door het personeel van de Direc tie Wieringermeer ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Noordoostelijke polder werd bij monde van de voorzit ter in dank aanvaard. De vier leeuwen zijn afkomstig van de z.g. Syphon te Zeebrug, welke in 1942 buiten gebruik is gesteld. De bekleding van de voetstukken is vervaardigd uit Bentheimer zand steen, gevonden in de polder in een scheepswrak uit de 17e eeuw. In verband met de uitbreiding van de Avondnijverheidsschool werd de heer A. Krijgsman tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op hét nijverheids onderwijs benoemd. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN Oct. Ook deze week was de stemming op de groenteveilinr gen zeer flauw. De debacle met de bloemkool in de Streek oefende op de gehele groente- handel een deprimerende in vloed uit. Aan de Langedijk is de aanvoer van bloemkool reeds aan het afnemen; voor de eerste soort werd 8 tot 10 cent betaald, de tweede soort draaide door. Ook de witte kool toonde elke dag een groot overschot. Van de succes witte werd zelfs het groot ste deel niet geplaatst. Tiental len wagons moesten weer voor veevoeder worden opgeruimd. De aanvoer van rode kool zowel als van gele kool bleef gering van omvang, waardoor de prij zen op hetzelfde peil bleven. De prijs voor A rode kool was tot 9 cent en voor de grotere B kool tot 5 cent. Voor gele kool golden vrijwel dezelfde prijzen, doch de grote braohten niet meer dan 3.5 cent op. Er is meer aanvoer van groene kool, de markt hier voor is de laatste weken iets ruimer geworden zonder dat de prijzen noemenswaard zijn ge stegen, grote doordraai kwam echter niet voor. Alleen voor de bezettingslegers zijn koolsoorten geëxporteerd. Uienprijaen ondergingen wei nig verandering, de exportkwali teiten gingen voor 35 cent. Restanten bonen werden vlot gekocht tegen oplopende prijzen Andijvie blijft zeer moeilijk 'te verkopen, bij kleine aanvoeren ontstaan reeds dagelijks belang rijke oversöhotten. Pluimvee- en eiermarkt Barneveld BARNEVELD, 22 Oct. Pluim- veemarkt: Prijzen slachtkippen: lichte rassen 1.701.80; zware rassen 1.801.90; piep-kuikens 2.252.45; zware kuikens 2.50 2.70 alles per kg. Handel in slachtkippen en piepkuikens re delijk. Ganzen 7.008.50; oude konn- I—6.00; nen 2.757.25; hazen 4.00- wilde konijnen 1.501.75; fazan ten 3.004.00; patrijzen 1.002,50; all.es per stuk. Eiermarkt: Handel traag met redelijke afloop. Aanvoer circa 1.850.000 stuks. Prijzen kippen eieren 19.7020.25; algemene prijs 19.90 per 100 stuks. Kiloprijs 3.i6 (kippeneieren); hennerieieren 12.0016.50 per 100 stuks. Studenten in de Italiaanse hoofdstad vluchten voor een charge van de politie, die hun demonstratie uit elkaar slaat. De studenten hielden een betoging tegen Tito waarbij zij gebruik maakten van spandoeken en borden met opschriften als „Zone B, dreiging van de dood" (met doodskop); en „Tito's dreiging maakt ons niet bang; lang leve Istria." (Tevens eisten zij van de Gealliëerden vervulling van de belofte, dat Zone B onder Italiaans bestuur komt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3