Communisten pogen P.v.d.A. op te jagen Verenigde Staten bouwen een industriële atoomoven Jan St. Maartensdijk acht jaar in Russische handen Rusland noch Y.S. wensen een oorlog Vredelievend antwoord op Russissche A-proeven Na het avontuur met de President Twee lesvliegt tegen elkaar gehotst Teen van Italiaanse „laars" door slagregens geteisterd Regeriiigsdepartemeiiten kunnen zeer menselijk zijn Een zwaargewonde Derde dag van Kamerdebat Zonder concessies had regering zelfmoord gepleegd KREOFLAVON Epidemie onder priester- gevangenen Ook in Engeland Zal aantal slachtoffers de 200 overschrijden? Alles in orde met Ginette Cohen Kerkebouw- subsidie door gemeenten? Zieke, verloofde vluchtelingen niet gescheiden Psychiater aaii het werk Terug in het vaderland Zes en dertig kilo is niet veel meer voor een man Sombere berichten over Joego-Slavië Prof. Einstein Vrijdag 23 October 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Op de derde «lag van het grote debat in «le Tweede Kamer lieten zich uiterst rechts en uiterst links horen bij moiule van de heren Welter (K.N.P.) en Gortzak (Comm.) Voor geen van beiden was liet een vraag of er een ken tering in het regeringsbeleid is gekomen. Het zou zelf moord geweest zijn, aldus «le heer Weiter, wanneer de regering ook nu nog geweigerd had 0111 aan «le alge mene aandrang tot belastingverlaging te voldoen. de K.V.P. nog niet zover geweest zijn. De heer Weiter kreeg daar door steeds meer de overtuiging, dat zijn groep zoveel als de stoot troep was. Niet op „de weg naai de vrijheid", maar op „de weg- terug" naar de vrijheid. Met betrekking tot de motie- Romme bleef dè stoottroep ech ter in de achterhoede. De heer Weiter wees er op, dat de rege ring in de Troonrede heeft aan gekondigd, dat zij stappen in deze overweegt en hij vreesde, dat deze overwegingen nu door de motie-Romme zouden worden doorkruist. De argumenten van de heer Hofstra (P.v.d.A.) tegen vrijere loonvorming bestreed de heer Weiter aan de hand van de Wet op de P.B.O. De vraag of de loon- trekkenden, die niet onder een C.A.O. vallen, ook aan hun trek zullen komen, is in dit debat al meermalen geuit. Gisteren was het de heer Bommer (P.v.d.A.), die zich wat dit betreft bij prof. Romme aansloot, overigens met de schampere toevoeging, dat het maar gelukkig was, dat ook hij nog, in het kader van de gebon den loonsystemen, bij de regering had kunnen aankloppen. Zo begreep hij ook de socialis tische bereidheid, om met deze concessie in te stemmen. In een nieuw kabinet zou de P.v.d.A. zeker niet meer op gelijke wijze vertegenwoordigd zijn. De heer Gortzak (comm.) con stateerde, dat het kabinet thans het programma-Romme uitvoert. Hij legde de P.v.d.A. de sarcas tisch gestelde vraag voor, of dit nu het resultaat is van haar ver kiezingsoverwinning. De heer Burger (P.v.d.A.) had zich de eerste dag immers open lijk moeten beklagen, dat het tik keltje socialisme, dat in sommige voorstellen zit, er nog door de Kamer uitgehaald wordt. Na de politieke verhoudingen zo voor de links gerichte arbei ders doelmatig te hebben ge kleurd, riep de communistische woordvoerder de P.v.d.A. op, om de scheldpartijen op de commu nisten nu toch te staken. Z.i. moesten beide partijen gezamen lijk het front maken tegen de reactie. De oude leuze van het „Volksfront". In hetzelfde ver band greep de heer Gortzak de kwestie van de vrijere loonvor ming als actueel punt aan. De desbetreffende motie-Romme was z.i. tegen de socialistische minis ters in het kabinet gericht, die geen vrijere loonvorming willen. Het zou hem benieuwen of de P.v.d.A. niet onder het juk van Romme door zou gaan. Communistische motie op komst. De andere communistische woordvoerder, de heer Reuter, maakte het de socialisten moei lijk met zijn critiek op de nieuwe loonronde. Door voor 5 procent te kiezen had de socialistische minister Suurhoff in de kaart gespeeld van de werkgevers. Maar het was nogniet te laat. De Volksvertegenwoordiging had het nu in de hand om er toch 6 procent van te maken. De heer Reuter (comm.) zou met belangstelling afwachten of de P.v.d.A. daartoe het initiatief zou nemen. Zo niet, dan was een communistische motie te ver wachten. De heer Weiter dacht over de wijze van loonvorming uiteraard anders dan de communisten. Hij constateerde, dat hij reeds het vorig jaar op vrijere loonvorming had aangedrongen. Maar toen zou Advertentie KANS "OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar'f helpt 20 tabletten 75* Bezuinigen De beschouwingen van fin.- economische aard waren op deze derde dag van het debat ook al geenszins nieuwe geluiden. De heer Gortzak (comm.) wilde vanzelfsprekend meer naar Rus land exporteren. Wij moesten ons de Amerikaanse molensteen van de hals werpen. De heer Weiter wilde op an dere wijze een actievere export- politiek. Over de grenzen ge bruikt men allerlei kunstmatige middelen, die misschien niet zo fraai zijn, maar als anderen het doen, moeten wij ook niet ach terblijven. De regering zal straks wel antwoorden, dat onze han delspositie toch heel wat kwets baarder is dan die van andere landen. Fundamentele critiek had de heer Weiter op het tot dan toe gevoerde financiële beleid. Waar om een buitengewone dienst 1 en 2? De heer Weiter wilde slechts gewone uitgaven en bui tengewone uitgaven en voor de laatste moest in principe geleend worden. De werkelijke belasting uitkomsten hadden de ramingen steeds ver overtroffen. Evenals de heer v. d. Heuvel (A.R.) de vorige dag had gedaan, drong ook de heer Weiter op bezuini gen aan. Het ambtenarencorps mocht niet verder uitgebreid wor den en over de hele lijn moest een speciale bezuinigingscommis sie het snoeimes gaan hanteren. En door het een en ander wilde de heer Weiter de weg voor ver dergaande belastingverlagingen vrij maken. De huidige voorstel len kon hij slechts aanvaarden als een eerste stap. Tegenover deze ook op de derde dag herhaalde eis tot soberheid en beperking van uitgaven, ston den echter ook weer vragen of dè regering wel voldoende over de brug' zal komen. De heer v. Vliet (KVP), Bom mer (PvdA) en Weiter wensten reële aandacht voor de noden van de vergeten groepen, die er bij de huurverhoging het slechtst afkomen. Wat de huurverhoging zelf be treft miste de heer v. Vliet (KyP) een huurbeleid op langer termijn. Binnen welke tijd wil de regering tot een rendabel huur- peil komen? Maar dat was een heel moeilijke vraag, want ook hier schijnt de grens ..van het compromis bereikt te zijn. De heer v. Vliet mocht de huur verhoging aan de krappe kant vinden, de heer Bommer (PvdA) achtte haar ruim voldoende. Zijn fractie had bij deze gelegenheid al een huurbelasting- willen door. voeren. Toch zou zij nu geen uit spraak vragen, maar als de huur nog hoger moet worden, staat de P.v.d.A. er op, dat de verhuur ders door middel van een huur belasting aan de kosten voor nieuwbouw gaan bijdragen. Dan gaat het dus om de vraag of de overheid de woningbouw moet blijven financieren, dan wel dat, dit kapitaal moet voortkomen uit de particuliere sfeer. Beide spre kers vroegen intussen om een nota over de huurpolitiek. Mensen in Hongarije als proefkonijnen BOEDAPEST, 22 Oct. In de grote gevangenis van Vac, dichtbij Boedapest, is een epidemie uitge broken; meer dan 300 gevangenen vertonen vergiftigingsverschijnse len. Onder de tot dusver bekend ge worden sterfgevallen bevinden zich enige priesters, onder wie de bekende priester iétvan Farkas. Het is niet bekend, of Mgr. Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, die met nog 100 andere priesters daar gevangen wordt gehouden, tot de slachtoffers behoort. Familieleden van de gevange nen maken zich ernstig ongerust. Velen zijn daarbij ervan over tuigd, dat het geen kwestie van vergiftiging tengevolge van be dorven etenswaren is, doch een doelbewust experiment, waarbij de gevangenen als proefkonijn CHICAGO, 22 Oct. De Ver. Staten hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij van plan zijn een industriële atoomoven te bouwen voor «1e opwekking van voldoende electrische stroom om een stad van 50.000 bewoners te bedienen. Het is «1e eerste grootscheepse Amerikaanse poging om «1e atoomkracht voor vredesdoeleinden aan te wenden. Thomas E. Murray, lid van de Amerikaanse Commissie voor de atoomenergie zei, dat met de van Russische militaire artsen heeft de gevangenis van Vac be zocht. 101-jarige te Oostwold> OOSTWOLD, 22'Oct. De we duwe A. Boven-Negen, wonende Kromme Elleboog 24 te Oostwold, hoopt Zondag 25 October haar 101e verjaardagte vieren. Zij is ondanks haar noge leeftijd nog zeer kras. REGGIO, 22 Oct. Nog steeds wordt de provincie Calabrië, de teen van de Italiaanse laars, door het water geteisterd en men vreest dat het aantal slachtoffers de 200 zal overschrijden. Te gen de middag waren reeds 47 slachtoffers geborgen, voorname lijk kinderen. Geweldige slagregens woeden momenteel in de armoedige streek, nadat door ettelijke wolk breuken overstromingen zijn ver oorzaakt. Het vorige jaar is het zelfde gebied eveneens door over stromingen geteisterd. De prefect van Reggio heeft een dringend beroep gedaan op de autoriteiten om helicopters dergaan om een kogel uit haar naar het gebied te zenden, ten- )iei.sens te verwijderen, heeft, van- einde de reddingspogingen te worden gebruikt. Een commissie bouw van de atoomoven een be. - drag van „vele tientallen miliioe- nen dollars" gemoeid zal zijn, en dat zij zeker 60.000 kilowatt zal kunnen opwekken. De Commis sie hoopt, dat het 'bedrijf over drie a vier jaar gereed zal zijn. De atoomoven zal waarschijn lijk geplaatst worden „in of bij" een fabriek van de atoomcommis sie, waar uranium-235 uit na tuurlijk uranium wordt vrijge maakt. „Dit is het antwoord van Ame rika een veelbetekenend ant woord op de recente Russische atoomproeven," verklaarde Mur ray. De wereld kan hieruit zien, dat zelfs in deze ernstige phase van de defensieve bewapening de ogen van Amerika gericht blijven op een vreedzame toe komst. „Wij zjjn voornemens," onthul de Murray, „in de onmiddellijke toekomst de bouw van verschil lende typen reactors voor te stellen, die wegen zullen zoeken welke vooruitzichten bieden om tot kernenergie voor practisch gebruik te komen." „Ik geloof dat wij, indien wij ons niet onmiddellijk met volle kracht op ons kernenergie-pro gram werpen, zouden kunnen worden 'beroofd van buitenlands uraniumerts met het gevolg, dat ons wapenpotentieel kleiner dan nodig zou worden en daarom staan de beide wedlopen die om'atoomwapens en die om kern energie voor de industrie op eigenaardige wijze met elkan der in verband. Murray betoogde, dat het re- Italië zijn volgens experts het gevolg van die ontbossing. Dooi de eeuwen heen hebben de Ita lianen hier zoveel hout gekapt, dat de bergen en heuvels het wa ter niet meer vast kunnen hou den. OXFORD, Engeland, 22 Oct. (A.P.) Ginette Cohen, het zes jarige Italiaanse meisje, dat in Engeland een operatie heeft on- daag een laatste controle-onder- I zoek ondergaan. Alles is in orde i bevonden. Haar ouders zijn van plan, Vrij dag met haar naar Parijs te ver trekken. Ginette en haar moeder gaan bunnen bespoedigen. Verschillen de steden en dorpen zijn onder gelopen. In het dorp San Gregorio zijn zeven lijken onder het puin van ingestorte woningen gevonden en in dorpen in de omgeving wor den dertien personen vermist. In Saracinello zijn 14 slacht offers geborgen waaronder een vermoedelijk nT"een"kortVon"t- heel gezin, bestaande uit vader, houd doorJnaar Egypte. De heer VYI f~\ Qm Oi„ «m «n on I r i T"i n m v n l*i I va ll.l i - -. - Cohen deelde mede, dat hij zelf in de Franse hoofdstad enkele za ken te behartigen heeft. Ginette was zeer vrolijk. Sinds zij veertien dagen geleden voor het eerst een batterij camera's op zich gericht heeft gezien heeft zij een hartstocht voor gefotografeerd worden gekregen. geringsmonopolie met betrekking tot atomisehe gegevens, dat hij noodzakelijk noemde voor de veiligheid, moest worden ver zwakt om de industrie in staat te stellen, een groter deel van de last van de exploitatie van de atoomenergie te dragen. Ook Engeland. Een woordvoerder van het En gelse minister van bevoorrading heeft heden medegedeeld, dat Engeland reeds bezig is met de bouw van een volledige fabriek van atoomenergie en gereed om met de bouw van een tweede te beginnen. De eerste, die in Mei is aange kondigd door de minister van bevoorrading, Duncan Sandys, is in aanbouw in het Calder Hill- gebied van Cumberland. Een woordvoerder van de regering deelde mede, dat zij ongeveer 50.000 kilowatt zou leveren en een groot centrum voor atoom onderzoek. „Deze eerste fabriek zij moet binnen drie jaar gereed zijn den goedgekeurd. zou kunnen voorzien in de behoeften van een stad van be hoorlijke grootte," zei de woord voerder. „Wij zijn gereed om een tweede en grotere te bouwen zo dra wij het eens kunnen worden over de plaats." Nijmegen lokt principiële beslissing uit NIJMEGEN, 2 Oct. De Kroon zal binnenkort moeten uitmaken, of het een gemeente en provincie geoorloofd is het bouwen van ker ken al of niet te subsidiëren. Deze principiële beslissing is uitgelokt door de gemeenteraad van Nijmegen, welke Woensdag avond met zeven en twintig te gen zeven stemmen besloot in be roep te gaan tegen Gedeputeerde Staten van Gelderland. Enkele maanden geleden heeft de Raad van Nijmegen, die over wegend Katholiek is samenge steld, besloten twintig procent subsidie te verlenen aan een nieuw te bouwen Fatimakerk, waarvan de kosten f 223.000,be dragen. Gedeputeerde Staten van Gelderland, wier college niet overwegend Katholiek is, hebben dit besluit van de raad vernietigd, hoewel in de provincies Noord- Brabant en Limburg met over wegend Katholieke colleges van Gedeputeerde Staten in het ver leden soortgelijke besluiten wer- GENEVE, 22 Oct. Jerzy Olejnikowsky, een 39-jarige Poolse vluchteling, is vandaag uit Sjanghai vertrokken, vergezeld van zijn verloofde, de Russische Alexandra Yakouhina, om een *>V moeder en vier kinderen. In Oli- veto werden 17 lichamen uit he; puin opgegraven. Ook de pastoor Don Giuseppe Maesano behoorde tot de omgekomenen. In Rosario di Valaddni behoorde een gezin van zes personen tot de slacht offers die tot nu toe geborgen zijn. Plaatselijke autoriteiten in Reg gio durven nog geen schatting te do^n van het totaal aantal slacht offers omdat met vele dorpen en gehuchten nog geen verbinding tot stand is gekomen en van deze plaatsen met duizenden inwoners nog niets bekend is. De overstromingen in Zuid- KAMP IRIEDLAND, 22 Oct. Jan St. Maartenstlijk, 32 jaar, is één van «Ie 33 Nederlanders, die gisteren, na bijna tien jaar in Russiselie krijgsgevangenschap te hebben doorgebracht, in het kamp Friedlaml zijn aan gekomen. In tegenstelling tot «le overige leden van de groep echter, die ex-krijgsgevangenen zijn, staat St. Maar tensdijk bij «le Russen officieel geregistreerfl als politiek gevangene. St. Maartensdijk heeft aan ons het volgende verhaal verteld, dat door de overige leden van de groep bevestigd werd: „Van kindsbeen af ben ik een overtuigd anti-fascist geweest. De Duitsers trokken Nederland bin nen en vernielden miin geboorte stad Rotterdam. Ik haatte hen en besloot bij het ondergronds verzet te gaan. Ik werkte onder verscheidene schuilnamen en mensen, die ik nog niet wil noe men, wezen mij een speciale taak aan, gericht tegen de Duitse Wehrmacht. Ik kwam in contact met de Duitsers, en versoheen nu An het uniform van een Luft- waffe-soldaat, dan weer in dat van een matroos om mezelf te camoufleren. Ik drong tot diep in Duitsland door. Op een van deze reizen ontmoette ik een Duits meisje en besloot dat te trouwen. In 1945 arresteerden de Russen mij in Oost-Duitsland, doch heten me weer vrij na mijn antecedenten te hebben onder zocht. Mijn vrouw werd in een interneringskamp opgesloten. Ik kocht de Russische bewakers met twee gouden horloges om en zij lieten haar vrij. Ik ging met spoed terug naar Nederland, om daar te horen, dat alle huwelijken van Nederlan ders met Duitse vrouwen door de autoriteiten ongeldig waren verklaard. Ik bracht mijn vrouw naar mijn ouders, die haar vrien delijk ontvingen, ofschoon zij niet van de Duitsers hielden. Men had mij in een Duits uni form gezien en ik werd twee dagen vastgehouden. Vervolgens weigerden de Nederlandse auto riteiten de nodige papieren voor mij en mijn vrouw te verstrek ken. Ik hield van mijn vrouw en houd nog van haar. Ik had dus geen keus. Wij begaven ons op illegale wijze naar Duitsland en gingen naar de Russische zone, waar mijn vrouw thuishoorde. Wij kwamen daar aan op 15 Augustus 1945. Op 17 September werd ik gearresteerd onder be schuldiging van spionnage. Tijdens de eerste ondervraging in Dessau gaven ze me wit brood, boter en vlees. Vervolgens leg den ze de zweep er over. Zij sloegen me zo lang, totdat ik in elkaar zakte. Ik werd nog 68 maal ondervraagd. Na het 69ste verhoor was ik zo uitgeput, dat ik bekende een spion te zijn. Daarna liet men mij met rust. Een jaar lang leidde ik een kalm •leven in mijn gevangeniscel. Toen werd ik wegens spion nage veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. Op 15 April 1947 werd ik naar Sachsenhausen ge bracht, een Russisch concentra tiekamp, dat vroeger in handen was van de nazi's. In 1950 hoor de ik, dat ik gauw vrijgelaten zou worden. Wij vertrokken uit het kamp, maar gingen niet de vrijheid tegemoet, integendeel, zii brachten ons naar Rusland, naar het kamp in Warkuta. On derweg werd i'k ziek, ik werd naar het ziekenhuis gebracht. Ik had tuberculose aan beide lon gen. Ik kreeg een zeer goede be handeling. Ik woog 36 kg toen ik in het ziekenhuis kwam. Ik ben 1.75 m lang. Na miin vertrek uit het ziekenhuis woog ik 62 kg. Ik werkte in een kolenmijn, totdat ik vrijgelaten werd. te zamen met mijn vroegere poli tieke vijanden, de Nederlandse SS-ers. Ik zal waarschijnlijk wel in Duitsland blijven. Ik haat de Duitsers nu niet meer. na miin ervaringen in de Soviet-Unie. MAASTRICHT, 22 Oct. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat ex-notaris Q„ afkomstig uit Maastricht, die deel heeft uitgemaakt van een gezelschap dat met de „President Robert" een lange reis heeft gemaakt waarover een en ander te doen is geweest, zich thans in Cork (Ierland) zou bevinden. Particuliere correspondentie zou hij via een advocatenkantoor te Londen ontvangen. Het luxe jacht „President Robert" is inmiddels te Southampton verkocht. Het psychiatrisch onderzoek van Robert L„ alias „President Robert" zal worden ingesteld door mr dr F. M. Havermans, directeur van de psychiatrische inrichting Sint Servatius te Ven- ray. Slechts wanneer het nood zakelijk is, zal daarna nog een LUNTEREN, 22 Oct. Van ochtend omstreeks half twaalf zijn twee lesvliegtuigen, afkomstig van het vliegveld Deelen, tijdens een oefenvlucht boven het terrein van het nationale park „De Hoge Ve- luwe" met elkander in botsing gekomen. Een der piloten werd ernstig gewond. De bestuurder van het ene vliegtuig slaagde erin zijn toestel met een glijvlucht naar beneden te brengen en maakte een ge slaagde noodlanding op een weide juist buiten de afrastering van het nationale park, aan de Otter - lose zijde. Het andere vliegtuig kwam in de omgeving van het standbeeld van .generaal de Wet naar beneden. Het sloeg over de kop en werd vrijwel geheel ver nield. De bestuurder werd ernstig gewond naar een militair hospi taal vervoerd.-De piloot van een derde lesvliegtuig die het ongeval zag gebeuren, vloog met afgezette motor op zeer geringe hoogte bo ven een groep bosarbeiders, die in het nationale park aan het werk waren, en wist hen te beduiden, dat er een ongeluk gebeurd was. Deze arbeiders waarschuwden daarna het toezichthoudende per soneel bij de Otterlose ingang van de Hoge Veluwe. De twee toestellen, Piper-Cups, werden resp. bestuurd door ser geant-vlieger Leonard en Ser geant-vlieger Biesma. Eerstge noemde sloeg met zijn toestel over de kop, terwijl Biesma een ge slaagde noodlanding maakte. Ser geant-vlieger Leonard kreeg snij- wonden in het gezicht en een lichte hersenschudding. Beide toe stellen werden beschadigd. MINISTERIELE ZIEKENHUIS-COMMISSIE W. R. Casparie lid SNEEK. De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft bij zijn besluit van 13 Oc tober 1953 benoemd tot lid van de ziekenhuiscommissie de heer W. R. Casparie te Sneek, tot plaatsvervangend lid de heer G. F. Disse te Sneek. De ziekenhuiscommissie is een commissie, die de minister van advies dient over plannen tot nieuwbouw en uitbreiding voor instellingen van gezondheidszorg in. Nederland. tweede onderzoek worden inge steld. Tijdens het verblijf van Robert L. in het Huis van Be waring te Maastricht is gebleken, dat hij bepaalde invloeden heeft op zwakke naturen. Het gerechtelijk onderzoek is deze week begonnen met de ondervraging' van enkele bena deelden, de voornaamste getui gen. De heer A. L. Ross, vroeger leraar te Heerlen, en zijn zoon werden reeds gehoord. Zoals reeds is gemeld heeft de heer Ross, die zich met zijn gezin aan boord van het befaamde jacht „President Robert" bevond, kort na de arrestatie van Robert L. een klacht tegen hem mgediend h t italiaan'se" blad omdat hij voor ruim f 58.000 door de „president" zou zijn opgelicht. Morgen, Vrijdag, wordt H. J. L., een neef van de „president" met zijn echtgenote, door de rechter commissaris bij de Maastrichtse Rechtbank, mr K. L. Lange- meijer, gehoord. Deze getuigen kwamen in de Portugese haven stad -Oporto aan boord van het schip. Toen zij het verlieten zei de neef een aanzienlijk bedrag bij het avontuur van de „presi dent" te zijn ingeschoten. nieuw leven ginnen. in Zweden te be- De toelating van het paar tot Zweden is bewerkstelligd door dr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen, nadat Jezry gedreigd had het Zweedse immigratievisum te weigeren, als zijn verloofde Alexandra niet met hem toegelaten zou worden. Het paar „vormt er een levend bewijs van", aldus van Heuven Goedhart, „dat regeringsdeparte menten zeer, zeer menselijk kun nen zijn". Bljnikowsky, die aan t.b.e. lijdt en een van de duizenden zieke Europese vluchtelingen is, die in communistisch China strand den, kreeg in Juli van dit jaar een' Zweeds visum toegewezen. Alexandra, patiënte in hetzelfde ziekenhuis als Jezry, bevond zich niet onder hen, die een Zweeds visum kregen. Olejnikowsky schreef de Zweedse consul-gene raal in Peking, „dat hij het niet zou kunnen verdragen van haar gescheiden te worden" en vroeg van de lijst geschrapt te worden. Er volgde een uitwisseling van telegrammen tussen Peking, Ge- nève en Stockholm, die bet vo- renvermelde gunstige resultaat heeft opgeleverd. Het paar zal de volgende maand in Zweden aankomen, waar zij beiden verpleegd zullen worden. Overal inkwartiering VENETIE, 22 Oct. Volgens Cazzettino" hebben vluchtelingen, die via Go- rizia uit Joegoslavië zijn gekomen, meegedeeld, dat het leven aan «le Oostzijde van de grens zeer moei lijk is geworden. De woordvoerders zeiden, dat kortgeleden in alle huizen in het grensgebied drie Joegoslavische soldaten zijn ingekwartierd en dat de in de huizen wonende gezin nen de soldaten te eten moeten geven en hun was moeten doen. KOPENHAGEN, 22 Oct. Prof. Albert Einstein heeft van daag aan een Deense verslagge ver ais zijn mening te kennen gegeven, dat noch Rusland, noch de Ver. Staten een nieuwe oorlog willen. De wereldberoemde physicus verklaarde in een interview met Piet Hein, correspondent van het dagblad „Politiken", dat „Rusland geen oorlog wil en dat wij in een stadium zijn gekomen, waar in alle vrij redelijke mensen ik bedoel althans de meesten van hen, die enige invloed hebben beseffen, dat ook Amerika geen voordeel kan trekken uit een nieuw conflictdat niemand er meer enig voordeel uit kan trekkenen dat de oorlog iets is, waarbij geen overwinnaars meer bestaan, doch alleen twee verliezers". Hij voegde er aan toe: „Er is echter een strijd gaande tussen het individu en de Staat, dat is het conflict, waaraan wij aan dacht moeten besteden .Aan die strijd nemen we allen deel.... De democratie in haar huidige vorm is verre van volmaakt, doch haar onbetwistbare waarde ont leent zij aan het feit, dat elk nader systeem veel erger is". „Al het gepraat over het com munisme in ons land is opge zweept door degenen, die hun po sitie bedreigd voelen, als het so cialisme wordt ingevoerd. Maar het socialisme kan op die wijze niet bestreden worden. Een ze kere graad van socialisme is noodzakelijk, en die komt er in elk geval." 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7