De werkloosheid Deze week in de bioscoop Berger middenstand organiseert expositie Een laatste aansporing Twee causerieën voor Sociale Raad AGEINÜA CITY GARAGE - GEBR. KLEEN St. Nicolaas op de scholen ALCMARIA I- H.S V. I Dringende oproep onderzoek t.b.c. Het seizoen in Bergen Zaterdag 24 October 1953 ALKMAAR Op de vergade ring van Sociale Raad, Districts Armenraad voor Alkmaar en Omstreken gistermiddag gehou den in de trouwzaal van het stadhuis zijn de verschillende as pecten van de werkloosheid on derwerp van bespreking geweest middels een tweetal lezingen, uitgesproken door Ir. J. Radema ker van de Dienst Uitvoering Werken te 's Gravenhage over het onderwerp Werkloosheid en Welvaart en door de heer M. No- let, te Voorburg, Rijksconsulent voor Sociale Bijstand en Comple mentaire Arbeidsvoorzieningen over de bestrijding van de gevol gen van de werkloosheid. Ir. Rademaker behandelde de economische zijde van de werk loosheid. De eis van volledige werkgelegenheid en dus het uit bannen der werkloosheid kan economisch gezien niet ingewil ligd worden in een maatschappij waarin waarden als vrijheid in inkomenbesteding, vrijheid van beroepskeuze, vrijheid van onder neming binnen toelaatbare gren zen gehandhaafd worden. Er moeten meer „jobs" zijn dan arbeidskrachten en voor de ar beid dient er een sellers market aanwezig te zijn. Als uitvloeisel van de verslechterende mentali teit ten opzichte van het werk, de toewijding en de liefde voor het werk is het noodzakelijk, dat er enige werkloosheid blijft be staan, groot genoeg om een baan niet te willen verliezen door eigen schuld. In zijn hoog weten schappelijk betoog ging Ir. Rade maker daarna in op de gevolgen van de werkloosheid. De morele: niemand bijna kan de weelde dragen van niet te moeten wer ken, vervolgens vermeende de- classificatie. De klasse-indeling in onze maatschappij is niet meer inhaerent aan geboorte, bezit, ontwikkeling of beroep, doch aan de plaats die men inneemt in het economisch gebeuren. Staat men daarnaast, dan staat men het laagst. Waar echter enige werk loosheid inhaerent is aan het eco nomische systeem, is het duide lijk, dat werkloosheid de per soonlijke waarde niet kan aantas ten, terwijl t.a.v. het eerste niet gesteld kan worden, dat men louter en alleen te leven heeft, om te werken. De derde oorzaak van de more le achteruitgang is de materiële achteruitgang. Deze is voor een belangrijk deel weggenomen en zou helemaal weggenomen kun nen worden als niet om economi sche redenen de prikkel tot ar beid moet blijven bestaan. Het uitbannen der werkloos heid en het bevorderen van de welvaart zijn op enkele uitzon deringen na parallel lopende ac ties. aldus ging Ir. Rademaker voort. Er leeft echter in bepaalde kringen de gedachte, dat streven naar volledige werkgelegenheid funest is voor de welvaart. Bij volledig parallel lopen van vol ledige werkgelegenheid en wel vaart, kan men daaruit conclude ren, dat men slechts de werk gelegenheid heeft te bevorderen, om de welvaart vanzelf te ver werven en omgekeerd. Ir. Rade maker koos het omgekeerde standpunt.Gaat men uit van het eerste, kan het tweede er on der lijden. De welvaart is het beste gediend, wanneer de totale productie zo hoog mogelijk is, dat zoveel mogelijk inwoners werken en de hoogst mogelijke prestatie bereiken. De toepassing van deze regel stuit op drie barrières, de betalingsbalans, de stagnatie in de verdeling en het tekort aan investeringen. Hierover hield de heer Rademaker diepgaande theo retische beschouwingen, waaruit bleek, dat het voor de welvaart toelaatbaar is, werklozen tewerk te stellen op objecten, waarvan de sociaal economische opbrengst niet hoger behoeft te zijn dan de kosten, verminderd met de be sparing op de voorziening bij werkloosheid en dat niet alleen van de tewerk gestelde man maar ook van de door zijn tewerkstel ling secundair tewerkgestelde man. Nederland kan dus daarmee het loon van de tewerkgestelden op zich nemen zonder dat de wel vaart geschaad wordt, zonder dat het de werkenden een cent kost In deze richting wordt dan ook door de overheid gewerkt en wel in de agrarische sector door de C.T.D. en de D.U.W, Dit geldt ten volle voor de seizoenwerk loosheid, in mindere mate voor de structuurwerkloosheid, waar van de bestrijding op deze basis slechts als overgangsmaatregel mag geschieden. Algemeen geldt echter, dat zuiver binnenlands ge zien, het economisch verantwoord is: de tewerkstelling op objecten waarvan het sociaal-economisch nut maar weinig groter is, dan de kosten min het loon. Ir. Rademaker ging vervolgens na, hoe de situatie wordt t.o.v. het buitenland. Om niet in beta- lingsbalansmoeili.jkheden te gera ken, concludeerde hij, moeten de resultaten van de tewerkstelling sterk deviezenbesparend zijn, lie ver - verdienend. Deviezenkosten dienen hierbij dus aff"Wogen te gen deviezenopbrengsten. Na enige beschouwing over de tweede en derde barriëre, waar over niets definitiefs werd ge zegd, maakte de heer Rademaker nog enkele opmerkingen over de huidige situatie hier te lande: De economische ontwikkeling en daarmee de werkgelegenheid is gunstig verlopen. Meer dan 135.000 arbeidskrachten werden in 4% jaar in de industrie opge nomen, bij een verhoogde pro ductiviteit. Het nationaal inko men steeg met rond 5% per jaar. Het overlaten van het herstel van onze gehavende economie na de oorlog aan het vrije spel der krachten, zo voegde spr. eraan toe, zou z.i. een gevaarlijk expe riment zijn geweest. De emigratie voert goede krachten weg en evenveel consu menten. Slechts bijkomende om standigheden maken, dat emigra tie nog enige geringe invloed heeft op de werkgelegenheid. Be langrijker is de emigratie-invloed op de welvaart, de bestrijding van de seizoenwerkloosheid ver loopt redelijk wel, hoewel verbe tering mogelijk blijft. De voor bereiding van de openbare wer- kenpolitiek is nog niet wat het zou moeten zijn. Vervolgens is te constateren, dat vele bestuurde- ren van lagere publ.recht, licha men soms het werkgelegenheids aspect uit het oog verliezen en verstoord worden, als geen sub sidie wordt verleend omdat er uit oogpunt van werkgelegenheid geen behoefte aan nieuw werk is Een grote zorg tenslotte is, allen .die kunnen aan het werk te krijgen en het parasiteren op sociale voorzieningen bij werk loosheid tot een minimum terug te brengen. De heer Nolet noemde de werk loosheid een sociale ramp. Het is verschrikkelijk het besef, aan de kant gezet te zijn, uitgeschakeld te zlin uit het productieproces. Spr. verhaalde hoe de werkloos- heidszorg in de jaren ver en vlak voor de oorlog geregeld was; in 1945 kregen we de overbruggings uitkering en de D.U.W. die de mensen aan het werk zette met lonen, die ongeveer die van het vrije 'bedrijf benaderen. De over bruggingsregeling is omgezet in de voorzieningen van thans en de Werkloosheidswet. WH zijn er echter niet mee klaar, de werk loze alleen maar een uitkering te geven. In de meeste gevallen hebben we te doen met physiek, geestelijk of sociaal gehandicapte personen, die om een bijzondere verzorging vragen, die veel be grip vereisen. Deze mensen moe ten heropgevoed worden, weder om in het goede spoor gebracht, door vertrouwelijke gesprekken en het zoeken naar de oorzaken van hun ellende en moeilijk heden. Zo konden tientallen we derom in het vrije bedrijf te werkgesteld worden, die tien a 15 jaar niets hadden uitgevoerd! Het is zaak, voor ieder afzonder lijk geschikt en passend werk te vinden; objecten zijn er voldoen de. Als belangrijk hulpmiddel gaf de heer Nolet nog aan het stich ten van een rayonwerkplaats, vooral voor de „vaste klanten" in een bepaalde kring van plaatsen. Ook in het Noorden van Noord- Holland heeft men nog valide armlastigen genoeg, die op deze wiize geholpen kunnen worden. Deze gedachte wilde de heer Nolet zijn gehoor meegeven, dat er voor de werkloze niet genoeg te doen is, maar dat men tenslotte dankbaar werk heeft gedaan, wanneer het gelukt is, gedegene reerde mensen geleerd te hebben zich behoorlijk te gedragen en behoorlijk te werken. Hierna werden nog enkele vra gen gesteld, die door de heer No let werden beantwoord. ZATERDAG 24 OCTOBER Bioscopen: REX: De Woeste Hoogte, 18 jaar. CINEMA AMERICAIN: De te rugkeer van Don Camillo, alle leeft. HARMONIE: Helden zonder Roem. VICTORIA: Het Mysterie van de Gouden Adelaar, 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Apotheken: Van 'hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36, apotheker P. J. Meurs. Medische hulp: Alkmaar: De artsen A. L. Gransbergen, Geestersingel 11, telefoon 2294 en J. Lou- rens, Oudegraoht 295, tele foon 2892. leiloo, Limmen en Akersloot: Dokter D. W. L. Hoekstra. Kennemerstraatw. 380, tele foon 3480. Schermer en Beemster: Dok ter K. J. van Welsenes, Midden-Meemster, telefoon K 2998-455. WAPEN VAN HEEMSKERK.: 16 uur: Bijeenkomst Ned. Kath. Sportbond. 20 uur: Opvoering „Vader Landman" door „Ontwaakt". HET GULDEN VLIES: 8 uur: Cabaretavond met Joop de Knegt. ZONDAG 25 OCTOBER Bioscopen: Zie boven. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Apotheken: Zie boven. IARMONIE: 2 uur: Lassie komt thuis., alle leeftijden. 3 uur: Huldiging Chrstus Ko ning bij het beeld aan de Singel. HET GULDEN VLIES: R.K. Danscomité. WAPEN VAN HEEMSKERK: 7.30 uur: Orkest Tonny Bal- kenes met kunstfluiter Jan Tromp. Waterstand: Zondag: hoog water 8.05 en 20.30 uur; laag water 2.25 en 14.40 uur. Maandag: hoog water 8.55 en 21.10 uur; laag water 3.05 en 15.20 uur. Havennieuws ALKMAAR Gisteren is te Alkmaar aangekomen de kust vaarder Wester Till, eigendom van de Westduitse Lloyd, uit Yxpila in Zweden. Het schip heeft een lading gezaagd hout aan boord bestemd voor de Fa. Conijn, welke lading overgela den zal worden op dekschuiten. (Advertentie) De zuinige bestelwagen met enorm laadvermogen laadruimte 2.80x 1.39 x 1.20 m voorzien van achterdeur en zijdeur Vraag demonstratie Dealers over het gehele land Imp. ROSIER AJLEXANDERLAAN 23 RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990 DEALER voor ALKMAAR en OMSTREKEN: ALKMAAR - Telef. 2976 Belangrijke vergadering voor land- en tuinarbeiders ALKMAAR De nieuwe wachtgeld- en werkloosheidver- zekering brengt nog steeds voor de betrokken arbeiders een aan tal moeilijkheden mee waar men dikwijls geen raad mee weet. Het geheel van maatregelen is vrij ingewikkeld. Om de betrok kenen zo goed mogelijk in te lichten hebben de beide afde lingsbesturen van de landarbei dersbonden in Alkmaar, St Deus- dedit en ANAB besloten een ge zamenlijke vergadering te be leggen waarop een inspecteur van de bedrijfsvereniging een uiteenzetting zal geven omtrent de werkwi,ize van. de wet. Voor diegenen die dus te maken heb ben met de uitvoering van de werkloosheidswet in het Agra risch Bedrijf een uitgezochte ge legenheid om zich te laten voor lichten. Tevens zal op deze avond de inspecteur van het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw 'n uiteenzetting geven over de rech ten en plichten welke het be drijfspensioenfonds meebrengt. Ook een onderwerp waar nog velen te weinig van af weten. Deze vergadering vindt plaats op Woensdag 28 October a.s. des avonds om 8 uur in het gebouw van de ABB, Koningsweg 2 te Alkmaar. Er zal volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen de toegang is vrij, iedereen is wel kom, ook niet georganiseerden. R.K. Danscomité ALKMAAR. Men verzoekt ons mede te delen, dat Zondag avond het bal van het R.K. Dans comité in Het Gulden Vlies in verband met de kerkelijke plech tigheden op het Christus Koning- feest niet om acht uur, doch om half negen aanvangt. HOCKEY-PROGRAMMA ALKMAARSE M.H.C. Dames; Alkmaar 1Ijsvogels 1, aanvang 11.30 uur; Eechtrop 2Alkmaar 2; Kraaien 3 Alkmaar 3; Eechtrop 4Alk maar 4. Heren: Alkmaar 3Kraaien 3, aanv. 1 uur; DEM 3Alkmaar 4 Viswedstrijd voor ouden van dagen ALKMAAR Door het Cen traal Ned. Hengelaars Verbond is voor Zondag 1 November a.s. een speciale viswedstrijd op baars georganiseerd aan de Westdijk, ten behoeve van de Sociëteit 'van Ouden van Dagen. Zo wel leden als niet-leden van het CNHV kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Het in- leggeld bedraagt f 1.en er wordt gevist om prachtige prij zen. Deelnemers moeten zich met fiets om 7.30 op het Waag- plein. verzamelen. Men kan zich voor deze wed strijd opgeven bij Klugt in de Hekelstraat en bij Daatselaar in de Achterstraat, terwijl leden van het verbond zich ook kun nen opgeven bij de secretaris, Karl Marxstraat 6. SPAARBANK KALENDER ALKMAAR Binnenkort, om precies te zijn Donderdag 29 October as. zal begonnen wor den met de uitreiking van de kalender, uitgegeven door de Nutsspaarbank te Alkmaar. Ook dit jaar is weer een fraaie kalender samengesteld, uitge voerd in. meerdere kleuren, en gesiërd met een viertal platen van de schilder Dick de Wilde. De kalender voor 1954 is gewijd aan een viertal vaderlandse dichters uit vroeger tijd, die door hun werk grote bekend heid genieten onder onze be volking, n.l. Jacob van Maer- lant, vader Cats, Joost van den Vondel en Hieronymus van Alphen. Aan de achterzijde wordt op verantwoorde wijze over de per soon, en het werk van elk der dichters verteld door de schrij ver B. Bruins, en tevens blijft duidelijk merkbaar dat de ka lender door een spaarbank de wereld ingezonden werd. Bezichtiging St. Mathiasschool ALKMAAR De nieuwe S„ Mathiasschool aan de Coorn- hertkade, die deze week werd ingewijd is a.s. Zondag van 4 tot 6 uur te bezichtigen voor ouders van leerlingen en andere belangstellenden. Aan de katholieken van Alkmaar ALKMMAR. Zoals U wel licht nog weet, is het vorig jaar door de katholieke leerkrachten van Alkmaar een Comité ge vormd, om te trachten de finan ciën bijeen te krijgen, om de kin deren van alle katholieke scholen, lagere zowel als kleuterscholen, een prettig St. Nicolaasfeest te bezorgen. De toestemming om een collecte voor dit doel te houden bleef toen langer uit dan het Comité verwacht had, zodat wij, katholieken, achter het net vis ten, doordat de jaarlijkse collecte van Volksonderwijs voor het St. Nicolaasfeest van de openbare scholen reeds gehouden was. Onze collectanten kregen toen bij meerdere adressen te horen: „Wij hebben reeds gegeven." Om dit nu te voorkomen en gedachtig het spreekwoord „Eenheid is macht", heeft het bestuur van de afdeling Alkmaar, stad van de St. Augus- tinusvereniging, zich met de voorzitter van het N.O.V. (bond van openbare onderwijzers) in verbinding gestéld, om voortaan voor het St. Nicolaasfeest geza menlijk op te trekken, zoals dait ook in Amsterdam en andere plaatsen gebeurt. Tot onze spijt heben de openbare collega's ons verzoek afgewezen. Er zullen dus binnenkort weer twee collecten langs de huizen worden gehou den, met diit verschil echter, dat wij gezorgd hebben, dat onze col lecte dit jaar gelijktijdig wordt gehouden met die van Volks onderwijs. De toestemming van het Ge meentebestuur is reeds verkregen, echter met die restrictie, dat wij „uitsluitend aan de woningen der R.K. ingezetenen" mogen collec teren. Geachte geloofsgenoten, we hebben getracht tot één collecte te komen en dan pondspondsge wijze de opbrengst te verdelen. Het is ons niet gelukt, aan U nu het laatste woord, liever gezegd de laatste DAAD. Als onze col lectanten in de week van 2 t/m. 7 November bij U aankloppen, stuurt ze dan niet weg maar of fert royaal voor het katholieke kind. Namens alle katholieke leerkrachten, Th. DIJKSTRA, voorz. ALKMAAR. Een der schoon ste monumenten in onze stad is het monument van Christus Ko ning, kort na de oorlog op het plein voor de St. Josephkerk op gericht, als blijk van dankbaar heid jegens God voor het on geschonden behoud van onze mooie stad in de barre oorlogs jaren. Met veel luister werd des tijds dit monument, waarvoor op gemeenteterrein geen paar vier kante meters beschikbaar konden worden gesteld, onthuld. Katho liek Alkmaar vervulde met die grote manifestatie, een plicht van dankbaarheid door Christus Ko ning, de Vorst des Vredes, zijn huHe te brengen. Elk jaar trok Katholiek Alk maar sindsdien in een lange op tocht naar dit monument, om zijn dank en hulde te vernieu wen. Dit jaar wordt het in ge sloten formatie en gezamenlijk optrekken achterwege gelaten, doch om drie uur Zondagmiddag verwacht het bestuur van het Genootschap van de Stille Om gang, dat deze jaarlijkse mani festatie organiseert de katho lieke Alkmaarders weer in grote getale voor de St. Josephkerk, om gezamenlijk getuigenis af te leggen van hun oprecht geloof, hun diepe dankbaarheid en hun onwankelbare trouw aan de Ko ning van de Vrede. Het Koepelcomité, waarin alle standsorganisaties vertegenwoor digd zijn, wekt de besturen en alle verenigingen op, om zich bij deze hulde achter haar vlaggen en vaandels te scharen; deze op roep geldt niet alleen voor de standsorganisaties, doch ook voor de jeugd- en sportverenigingen en de godsdienstige verenigingen. De sportverenigingen hebben voor deze dag haar wedstrijden uit gesteld, om de leden dé gelegen heid te geven deze manifestatie mee te maken. St. Caecilia heeft haar mededwerking toegezegd, om de zang van de bekende lie deren, welke door allen kunnen worden meegezongen, te bege leiden. Na het openingswoord door de voorzitter van het Ge- nootschao van de Stille Omgang zal de W.E. heer Th. Kloeg, ka pelaan der St. Laurentiuskerk de huldigingsrede uitspreken, welke via een geluidsinstallatie voor allen hoorbaar zal zijn. Daarna is er gelegenheid voor de organisaties voor de bloemen- hu'de aan Christus Koning. Van de besturen van tal van verenigingen ontvingen wij een verzoek tot opname van eén be richt, waarin de leden werden opgewekt aan dit huldebetoog deel te nemen; wij meenden plaatsing van deze oproepen ach terwege te kunnen laten en te moeten volstaan met deze alge mene oproep, welke mede ge daan wordt namens het Genoot- schan van de Stille Omgang en het Koepelcomité. Voor het eerst gaat aan de hulde niet een optocht vooraf: wij vertrouwen, dat dit geen afbreuk zal doen aan de opkomst van de katholieke Alkmaarders bij de plechtigheid voor de Jo sephkerk en dat daar alle ka tholieke verenigingen en zeer vele parochianen van alle drie de parochies blijk zullen geven van hun belangstelling. R.K. Rijwielclub „Maria Kevelaev" ALKMAAR Morgen, de laatste Zondag van de Octo- bermaand, zal Katholiek Alk maar openlijk zijn hulde bren gen en trouw betuigen aan Christus Koning, Wij sporen onze leden aan. allen hieraan deel te nemen. Vooraf geen optocht zodat wij niet eerst verzamelen, maar ieder gaat rechtstreeks naar de St. Jozefkerk Weest op tijd, om kwart vóór drie. Het Bestuur Harmonie „Helden zonder roem" ALKMAAR. Ditmaal weer eens een oorlogsfilm, maar één van het goede soort. Het ver haal speelt in Korea en laat ons zien onder welke moeilijke om standigheden doktoren en ver pleegsters achter het front hun menslievend werk bij de verzetsstrijders doch daar dit verraad door de Nazi's is op gezet om hem van het toneel te doen verdwijnen en dus later een volkomen bedrog schijnt te zijn, wordt hij door de ondergrondse weer als een van hen aangeno men. De echte verrader blijkt tenslotte een lid van de Duitse ambassade, tevens lid van de on dergrondse te zijn. Op het einde der film wordt deze verrader dan T. UCJ. JL11I11 WU1UL UCiC VCiidUCI „.ciioucvciu verrichten, i 00y. door vincent zelf uit de weg +1' geruimd, waardoor hij vrij pad tenkamp opbreken, omdat zij te £rjjej. tot toenadering tot Irene, dicht bij de vuurlinie komen te liggen en zo en passant krijgen zij ook de volle laag van de lucht aanvallen en guerilla's. Een majoor-chirurg vindt bij zijn moeilijk werk veel steun van een luitenant-verpleegster en er ontstaat een aardige liefdesidylle tussen die twee. June Allyson speelt op sympathieke wijze het innemende verpleegstertje en vindt in Humphrey Bogart een goede partner. Een prettige film die niet van humor ontbloot is. Victoria „Mysterie van de Gouden Adelaar" 'n Werkelijk zeer spannende film over het werk van de onder grondse verzetstrijders in Spanje. Vincent, een Hollandse verzet strijder, moet vanwege zijn ille gale activiteiten uitwijken naar Spanje, waar hij zich aansluit bij de Spaanse ondergrondse bewe ging. Daar raakt hij verzeild in twee verschillende milieu's, nl. de ondergrondse beweging en een complot bestaande uit Duitse Nazi's. Wegens schijnbaar ver raad echter raakt hij in ongenade ZONDAG a.s., 2 1 5 uur: Entree tribune 60 cent. L.T.J. bestaat 15 jaar ALKMAAR De LTJ afde ling Alkmaar „St. Isodorus" viert binnenkort het 15 jarig bestaan, en in verband hiermede zal een tridium worden gehou den op 5 en 6 November a.s. des avonds om 7 uur in de Zus- terkapel aan de Oudegracht. De sluiting is op 8 November met een plechtige H. Mis, die begint om 7.45 uur. De wereldlijke viering vindt plaats op 12 November met een feestavond in het Wapen van Heemskerk. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Zondag rust voor al onze elftallen. Daar is reden voor. Ten eerste: de wed strijd HollandBelgië; ten twee de en voor ons het voornaamste, de Christus Koningviering in onze stad. De voorgaande jaren was AFC steeds sterk vertegen woordigd. Ook nu willen wij aanwezig zijn en wel met de gehele vereniging. Geen lid, het zij jong of oud, mag ontbreken. Morgenmiddag 3 uur voor het Christus Koningbeeld aan de Nassaulaan vinden wij elkander om gezamenlijk hulde te brengen aan Christus, onze Koning. Supporter AlemariaH. S .V. ALKMAAR. Morgen, om kwart over twaalf, speelt Ale maria op 'het Sportpark een vriendschappelijke wedstrijd te gen H.S.V. van Heiloo. HEILOO. De opkomst voor het bevolkingsonderzoek op tu berculose is tot dusverre zeer te leurstellend geweest. Van het aantal opgeroepen personen heeft tot heden gemiddeld slechts 70 a 75 aan de oproep gevolg ge geven. Het behoeft geen betoog, dat op deze wijze 't bevolkingson derzoek niet in die mate aan het doel, de bestrijding van de tuber culose onder de bevolking van Heiloo zal beantwoorden als wel gewensit is. Zoals reeds bij het huisbezoek en in de pers uiteen gezet is, is het voor het welslagen van het onderzoek noodzakelijk, dat de gehele bevolking hieraan deel neemt. Immers op deze wijze zal het mogelijk zijn de tuberculose ook in Heiloo effectief te be strijden. Bij dit onderzoek kunnen ge vallen van tuberculose veelal vroegtijdig worden ontdekt, waar door de kans op genezing uiter aard veel groter is. Tevens kan het zo voorkomen worden dat personen die zonder het te weten aan deze ziekte lijden en reeds een gevaar voor hun omgeving vormen, anderen besmetten. Het onderzoek is dan ook niet alleen in het belang van de te onder zoeken persoon zelf, maar ook in hoge mate voor zijn omgeving. Het is derhalve ook in het alge meen belang, dat men aan net onderzoek deelneemt. Er wordt met klem op aangedrongen, dat een ieder aan zijn oproep om voor het onderzoek te verschijnen ge volg geeft. Voor hen die tot dus ver aan hun oproep geen gevolg hebben gegeven bestaat op de onderstaande data nog gelegen heid aan het onderzoek deel te nemen. Maandag 26 October: des mid dags van 1.304.30 uur voor vrouwen; des avonds van 78 uur voor vrouwen; van 8.159 uur voor mannen. Woensdag 28 October: des mor gens van 9—11.45 uur voor man nen; des middags van 1.304.30 uur voor vrouwen; des avonds van 79 uur voor mannen. Het onderzoek vindt plaats in het Brunogebouw, aan de Malle- voortsdijk. Het onderzoek duurt Ïier te onderzoeken persoon niet anger dan een minuut. Voor inlichtingen over onder zoek wende men zich tot het ge meentehuis. krijgt tot toenadering tot Irene, die eerst getrouwd was geweest met het lid van de Duitse legatie, die dit dubbele spel speelde. REX: De Woeste Hoogte ALKMAAR Een romantisch verhaal, ongeveer een eeuw ge leden geschreven door de Ge zusters Bronté werd de stof voor het scenario, dat Ben Hecht en Charles. MacArthur schreven voor een film, die tot de beste v. d. Engelse filmindustrie werd. De Woeste Hoogte maakte als ro- man.opgang, doch de gelijknamige film, die dit romantisch verhaal in beeld bracht, had niet min der succes. Dat komt, omdat het verhaal behalve romantisch ook van aanvaardbare realiteit is. Merle Oberon speelt de schone jonge vrouw, die haar ware lief de opgeeft, om een leven van luxe en weelde te gaan leven; Laurence Olivier speelt de vast beraden Reathcliff. de staljongen die als teleurgestelde minnaar wegvlucht en als rijk man in, het landhuis op de Woeste Hoog te terugkeert om er zijn verder leven in bitterheid en haat over 'n verloren liefde te verknoeien. De sfeer uit de bekende roman is in de film uitstekend weer gegeven. CINEMA: De terugkeer van Don Camillo ALKMAAR In de Cinema Americain is Don Camillo's te rugkeer geprolongeerd, zodat diegenen die nog niet in de ge legenheid waren de verdere ge beurtenissen ir. de kleine wereld van Don Camillo te gaan zien, alsnog hiervan kennis kunnen nemen. HET FILMJOURNAAL ALKMAAR. In het buiten lands filmnieuws van deze week zien wij drie presidenten, Eisen hower, Peron en Malenkov op het witte doek. Voorts opnamen van het verongelukte vliegtuig van de Sabena bij Frankfurt, van een autoshow in Londen, van de troe belen in Guyana, van de confe renties der drie ministers van buitenlandse Zaken in Londen en tenslotte opnamen van de voet balwedstrijd van de F.I.F.A. tegen het Britse elftal. Het Nederlands Nieuws laat ons de nieuwste brandblusmiddelen zien en de nieuwste takelwagen van de Ma rine, die een vliegtuig van ruim 9000 kg kan verplaatsen; voorts een aardige reportage uit Mon nikendam, waar leerlingen van een school de mooiste toren tot in de finesses namaakten. Advertentie WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Geldig van Zater dagavond tot Zondagavond ZUIDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk flinke op-, klaringen. Overwegend droog weer. Matige, later vrij krach tige Zuidelijke wind. Iets kou dere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Nieuwe Nederlandse gezant in Praag Naar wij vernemen kan binnen kort de benoeming worden ver wacht van de heer F. R. W. H. W. J. graaf de Marchant d'Ansem- bourg, thans nog gezant te Bang kok, tot Nederlands gezant te Praag. Landhoofdcaisson bij Ouwerkerk geplaatst 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. Gisteravond is in het licht der natriumlampen de eerste land hoofdcaisson geplaatst bij het Oostelijk landhoofd van het sluit gat bij Ouwerkerk. De overige caissons zullen nu zo spoedig mo gelijk worden geplaatst. SABOTAGE-POGING IN BRITS GUYANA GEORGETOWN, 23 October De plaatsvervangend hoofdcom missaris van politie, Dick Whit- tingham heeft vandaag verklaard dat onbekende saboteurs getracht hebben een trein, waarmede Britse soldaten reisden, te doen verongelukken. Bij het kustdorpje Bachelor's Adventure werden twee stukken metaal ter lengte van negen meter op de baan gevonden. Het metaal kon echter verwijderd worden, voordat ongelukken gebeurden. BERGEN. De cijfers over het gastenbezoek in Bergen wij zen uit, dat het aantal gemeubi leerde woningen toeneemt en ook het aantal gasten, dat ge meubileerd huurt, is gestegen. Ook vertoont het bezoek van buitenlandse gasten een stijging. In dit afgelopen seizoen waren er 2466 buitenlanders, die 26.171 nachten logeerden, tegen 505 gas ten met 18.247 nachten in 1952. Bergen telde dit seizoen 80 ge meubileerde huizen meer dan vorig jaar en de leden der V.V.V. verhuurden hun gemeubileerde huizen met aanmerkelijk gun stiger percentage; daarbij doet zich het verschijnsel voor, dat kleinere huizen meer verhuurd werden dan huizen met grotere logiescapaciteit. Wat de cijfers, ons verstrekt door V.V.V. betreft: 67.4 procent der huizen in Bergen wordt ge meubileerd verhuurd, waarvan gemiddeld 80.2 procent door leden en 19.8 procent door niet- leden van V.V.V. Er ziin in Ber gen 105 hotels en pensions (tus sen haakjes het cijfer van 1950) tegen 82 in 1950. Voorts 804 ge meubileerde huizen (531). De hotels en pensions beschikken over 1766 bedden (1742), de ge meubileerde huizen over 4020 (2655) bedden. De totale logies capaciteit bedroeg dus 5786 bed den (4397). In hotels en pensions werden 10.822 (12.533) gasten met 85.624 (103.461) nachten geboekt; in ge meubileerde huizen 9.581 (7.071) met 217.332 (167.836) logeernach- ten. Totaal dus 20.403 gasten met 302.836 logeernachten. De gemiddelde verblijfsduur bedroeg in de hotels en pensions 7.9 (8.3) dag; in gemeubileerde huizen 22.6 (23.7) dag. Het alge mene gemiddelde van de ver blijfsduur der gasten steeg van 13.8 dag in 1950 tot 14.84 dag in 1953. Iu Augustus, de toptijd, waren de hotels en pensions voor 71.2 (74.6) procent van de logies capaciteit bezet; de gemeubileer de 'huizen voor 81 (92.7) procent- Het aantal aanvragen aan het V.V.V.-bureau bedroeg 7705 tegen 6813 in 1952. Het ledental van V.V.V. steeg van 850 op 1 Janu ari 1953 tot 944 op 1 September 1953. Uit de cijfers blijkt, dat de vacantiespreiding nog veel te wensen overlaat; vooral aan het eind van het seizoen was er veel vraag naar verhuur van gemeu bileerde huizen voor korte periode, b.v. één of twee weken. BERGEN. Ondernemende winkeliers hebben het initiatief genomen tot het organiseren van een grote middenstandstentoon stelling, zoals Bergen nog nim mer heeft gekend. Bekende radio-artisten zullen hun mede werking verlenen en modeshows zullen iedere middag en avond worden gehouden. Deze tentoonstelling I.B.E.K.O. genaamd, waaraan alleen Ber gense winkeliers aan zullen deel nemen, zal worden gehouden vanaf Zaterdag 31 October tot en met Dinsdag 3 November. Dertig deelnemers zullen hun stand plaatsen in de dancing van De Rustende Jager, die zal wor den uitgebreid met een bijge bouw dat zal worden geplaatst op het parkeerterrein aan de Karei de Grootelaan en door een grote gang mee verbonden zal worden. Er zullen demonstraties ge geven worden met naaimachines, soheerapparaten en wasmachines. Ook de V.V.V. komt met een stand uit. De officiële opening zal ge schieden Zaterdagmiddag 31 Oc tober om twee uur. Iedere middag en avond zullen er modeshows worden gehouden, met uitzondering van de ope ningsmiddag. terwijl elke avond bekende radio-artisten zullen op treden zoals Tonny Siepersteyn aan de vleugel. Peter Piekos. radio-imitator, Charles Aerts, radio- en gramofoonzanger, Cor van Veen, pianist-accordeonist en Jan de Cler, de conferencier van „Negen heit de klok". Voor het publiek worden bovendien nog mooie prijzen be schikbaar gesteld, door middel van een lotnummer op het entreebewijs.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2