Ontmoeten en samengaan eisen van deze tijd Mijnramp in België eist 26 doden en 13 gewonden Londense benzinestaking nog niet ten einde Wild-West i Amsterdam Nederlandse vrachtauto oorzaak van verkeersongeval in W.-Duitsland Dagblad voor Alkmaar en omgeving 23 Doden in Mexico 6 doden I Arrestaties Poolse bisschop vrijgelaten Landdag St. Adelbertvereniging Tweegesprek van heren Middelhuis en har on van Voorst tot Voorst Italiaans voorstel inzake Triest 5-voudige moord in Frankrijk Seraing in rouw gedompeld in Brits Guyana Jacht over de daken Motorrijder op slag gedood Op een massale bijeenkomst in Oost-Londen hebben Zondag on geveer 1.000 stakers eenstemmig besloten de staking voort te zet ten. Een door de stakers aange wezen woordvoerder verklaarde na de bijeenkomst, die twee uur duurde: „de toestand is nog on veranderd. Wanneer wij weer aan het werk gaan, zullen wij allen tezamen gaan, en niet cén voor één," aldus Reutér. Op een andere massale bijeen komst, die in West-Londen werd gehouden, werd met een kleine meerderheid besloten hervatting van het werk aan te bevelen, „om verdere ongemakken voor het pu bliek te voorkomen." Dit betekent echter niet, dat het werk on middellijk zal worden hervat. De aanbeveling zal vandaag' aan een vergadering van argevaar- digden van alle stakers wor den voorgelegd. Inmiddels zijn drie duizend mi litairen Zondagmorgen voortge gaan met het vullen van de vrij wel droogstaande benzinetanken. Lange rijen tankwagens reden door de verlaten straten. Na een dienst van acht uur werden de soldaten door een tweede groep van 3000 man afgelost. Ook Zaterdag hebben militai ren benzine naar de benzine-sta tions gereden. In totaal werd toer ongeveer 4% millioen liter ben zine afgeleverd. De busdiensten in Londen wa ren Zondag nog zeer beperkt Maar men verwacht, dat de dien sten vandaag weer normaal zullei zijn. Vele particuliere autobezit ters hebben Zondag hun kant waargenomen, nu er weer wat benzine aan de stations voorradig was en maakten een plezierritje in het mooie herfstweer. Nevil Duke was op Schiphol Een doffe klap, gevolgd door een lichte schok, door tal van Amsterdammers waargenomen, heeft Zater dagmiddag te 12.30 uur het bezoek aan Schiphol aange kondigd van de Engelse re- cord-vlieger Nevil Duke. Hij was in zijn Hawker Hunter op weg naar Kopenhagen en boven het Amsterdamse vlieg veld, dat hij aandeed om er te tanken, had hij weer eens de geluidsbarrière doorbroken, met het bovengemelde 'effect. Maandag 26 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1350 NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Na een achtervolging geduren de vele dagen, waarin urenlang geduld en klimpartijen over de daken elkaar afwisselden, hebben rechercheurs van de centrale con troledienst in Amsterdam de hand weten te leggen op de 40- jarige W. V., die zich „Hovenier" noemde. Hij werd verdacht van oplichting van 30 kamerverhuur- siers. Hij vertelde in opdracht van buitenlanders te handelen en gaf daarbij cheques uit van „Vreelinghs bloembollen-export- bedrijf, „Architectura". De chèques bleken ongedekt te zijn. Zo plaatste de man ook ad vertenties, die nooit werden be taald. De politie was de man reeds op het spoor. Eenmaal wachtte een rechercheur V. op bij diens woning in West. De man wist te ontsnappen over de da ken. De klopjacht kon beginnen, maar zonder resultaat. Zondag middag werd de zwendelaar in gerekend toen hij zich in een restaurant bevond aan het Rem- brandtplein. Schot in de nacht Meer dan 100 Amsterdammers liepen in de afgelopen nacht bij een op het geroep „er wordt een agent aangevallen". Het gebeurde in de buurt van de Leidsekruis- (Van onze speciale verslaggever) De Zaterdag te Utrecht gehouden landdag van de St. Adelbertvereniging stond in liet teken van de samen werking tussen de Katholieke organisaties. Dat was reeds 's morgens gebleken uit de rede van de voorzitter, mr. F. baron van Voorst tot Voorst en dat kwam vooral des middags tot uiting in het twee-gesprek tussen mr. van Voorst lot Voorst en de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis onder leiding van Mgr. W. Nolet. Een tweegesprek ouder de titel „Van ontmoe ten en samengaan". De moeilijkheden, die bij de jongste loononderhandelingen ook 'in katholieke kring doorwerkten, bleken al weer op de achtergrond te zijn geraakt. K.A.B.-voorzitter Middelhuis was althans van me ning, dat de onderlinge verhou dingen practisch geen schade heb ben geleden. De samenwerking tussen de katholieke sociale orga nisaties dient te worden voort gezet. Het belangrijkste resultaat van deze landdag was, dat aan het slot werd voorgesteld, dat een gesprek tussën de standen zin heeft en dat ook gewestelijk en plaatselijk dergelijke gesprekken dienen plaats te vinden. Waarom is het zo moeilijk om elkaar nadel- te komen? Deze vraag van de voorzitter van de St. Adelbertvereniging werd door de heer Middelhuis rond en eer lijk beantwoord. De arbeiders hebben in het verleden al te lang moeten wachten op lotsverbete ringen, die thans door iedereen vanzelfsprekend worden geacht. De lidtekens van menige strijd maken begrijpelijk, dat de oude mens over en weer moeilijk wordt afgelegd. Bij de arbeiders moest wantrouwen ontstaan tegenover andere standen, maar de katho lieke arbeiders hebben de klasse- strijd toch nimmer aanvaard. De argumenten voor hun rechtvaar dige eisen vonden zij in de katho lieke maatschappijleer en de Pau selijke encyclieken. Er zijn ook altijd katholieke intellectuelen ge weest, die de goede strijd mee streden. Schaepman, Ariëns en zovele anderen. Nieuwe wegen Het ideaal, dat Schaepman van meetafaan heeft gekoesterd, sa menwerking tussen de katholieke organisaties, kan thans ook in een nieuwe fase komen, aldus de heer Middelhuis, omdat de ka tholieke arbeiders nu een vol doende ontwikkeling hebben doorgemaakt om hun bijdrage aan dat gesprek te leveren. Prof. Veraart kwam later bij de dis cussie zelfs tot de conclusie, dat de schaal nu aan de kant van de leidende stand niet meer in even wicht is. Adelbert kan al te wei nig bieden, zolang zij niet werke lijk alle groepen van katholieke intellectuelen omvat. Wegen om elkaar te naderen zocht de heer Middelhuis in het sociaal denken en voelen. De intellectuelen moe ten ook in de dagelijkse practijk waardering voor de handenarbeid tot uiting willen brengen. De ar beiders kunnen niet buiten het intellect, maar het is ook om gekeerd. En in hogere zin zijn wij allen kinderen van één vader, die aan ons gezamenlijk de aarde heeft' gegeven. De K.A.B. voorzitter zei voorts, dat de arbeiders andere standen hun hogere inkomsten niet mis gunnen. Zij begrijpen zeer wel, dat er verschil in beloning kan en moet zijn, maar wanneer zij zich zo ruim en onbekrompen opstellen, dient ook aan andere zijde die onbekrompenheid te worden opgebraeht ten aanzien van de behoeften van de arbei ders. Men moet niet menen, dat zij nu de welvarende klasse ge worden zijn. In talloze arbeiders gezinnen is nog zorg en nood. De taak van Adelbert ten op zichte van de katholieke arbeider zag de heer Middelhuis zeer con creet in een overdragen van cul tuur. Ariëns heeft de arbeiders reeds gezegd, dat de mens ten slotte niet gelukkig wordt door stoffelijke dingen. Wel door be grip en gevoel voor het schone. De K.A.B. voorzitter gaf een in drukwekkende opsomming van hetgeen zijn organisatie op dit gebied reeds zelf doet. Het was ongezegd een overtuigend bewijs dat de katholieke intellectuelen een prachtige taak niet hebben gezien of verwaarloosd. En dat gaf ook de Adelbertvoorzitter la ter niet minder eerlijk toe. Het probleem van de midden groepen had mr. Baron van Voorst tot Voorst al in zijn ope ningsrede aangeroerd. Bij de dis cussie met zijn collega van de K.A.B. kwam het verder uit de verf. De heer Middelhuis erkende volmondig, dat hier een vraag stuk ligt, maar hij kon het toch niet los zien van de wijzigingen, die inmiddels in de sociale ver houdingen hebben plaats gegre pen. De arbeidersbeweging heeft allengs meer rechtvaardige lonen voor de arbeiders weten te berei ken. Ook voor de arbeiders zijn pensioenregelingen doorgevoerd; andere sociale voorzieningen en vacantie. Dit alles kost geld en moet er wellicht toe leiden, dat andere bevolkingsgroepen minder dan voorheen krijgen. Dit deed de K.A.B.-voorzitter ook enigs zins gereserveerd staan tegenover de moeilijkheden om de vooral na de oorlog ontstane verschillen af te zwakken. Als een landarbei der voor de oorlog f1000 verdien de en thans f2500 mag men z.i. ook niet willen, dat naar ver houding weer een zelfde afstand ontstaat. Ook een speling van 20 procent leek hem onvoldoende. (Zie vervolg pag. 5) OCTOBER Rozenkransrnaand ROME, 25 Oct. (AP) Een woordvoerder van het Italiaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Italië enkele dagen geleden Washing ton. Londen en Parijs heeft la ten weten, dat het bereid is in het grensgebied tot normale toe standen terug te keren, als Joe goslavië hetzelfde doet. Belgrado heeft dit voorstel „Schijnheilig' genoemd. Naar de mening der Italiaanse regering dient een eventueel terugtrekken van de troepen tot op 12 km van de grens. Op een alleenstaande boerderij, 110 km. ten Zuiden van Lyons heeft de politie een gruwelijke ontdekking gedaan. Op de vloer in de keuken vond men de 40- jarige boer, in doodstrijd. Boven trof men de lijken aan van zijn 35-jarige vrouw en van zijn zoon tje van 4 jaar. In een andere ka mer trof men een meisje dood aan van 6 jaar, dat bij de familie in huis was. Allen bleken op gewelddadige manier te zijn vermoord door bijlslagen. In de schuur vond men het ontzielde lichaam van een dagloner, opgehangen aan 'n balk. Het is uitgesloten, dat de laatste de moorden gepleegd zou heb ben. De politie staat voor een raadsel. De boerderij ligt in de vallei van de rivier de Duzon, ten Westen van de Rhone. bij autobus-ongeluk MEXICO STAD, 25 Oct. Bij San Luis Potosi, de hoofdstad van de gelijknamige Mexicaanse Staat, is Zaterdag een autobus met dertig inzittenden in bot sing gekomen met een vracht auto en onmiddellijk in brand gevlogen. Van de inzittenden van de bus kwamen er 23 in de vlammen om, terwijl 3 personen ernstige verwondingen opliepen Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit, dat de bestuurder van de bus, die zich in veiligheid wist te brengen, dronken was. WARSCHAU, 25 Oct. (K.N.P.) Het Poolse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft offi cieel bekend gemaakt, dat de Vicaris-generaal van Gnesen, Mgr. Bernacki, wederom is vrij gelaten. Gnesen is de zetel van Kardinaal Wyszynski. Mgr. Bernacki werd tot nog toe tweemaal gearresteerd, doch beide keren na enkele dagen weer vrijgelaten. Het is niet be kend of Mgr Bernacki zijn func tie weer zal vervullen. Verwacht wordt, dat hem dit verboden is en dat hij gedwongen zal zijn zich in een klooster terug te trekken. Bij een mijnramp die Zaterdag plaats had te Seraing in België in de mijn „Charbonnages du Many" zijn 26 mijn werkers om het leven gekomen. Er bevonden zich 40 man, merendeels Italianen, in een ingestorte mijngang. Van de 14 geredden vertoeven er 13 in het ziekenhuis. De oorzaak was een explosie. Sommige leden van de red dingsbrigades zijn meer dan 30 uur achter elkaar in touw ge weest. De brand in de mijngang die het reddingswerk zeer ver hinderde, hield eerst gistermor gen op. Pas daarna konden de brigades dieper in de mijngang doordringen. Het eerste lijk werd om 04.30 ertig maanden is het geledendat onze landgenoten als overwinnaars hel veld verlie ten. Het eerste en enige doelpuntdat Zondagmiddag in het Feyenoordstadion werd gemaakt: vóór Nederland! V.l.n.r. van Beurden (juichend) en Carré (duikelend). bovengebracht. De slachtoffers lagen tengevolge van het ge weld der ontploffing in de mijn gang tientallen meters uit el kaar. Koning Boudewijn heeft giste ren een bezoek gebracht aan de getroffen mijn. Hij kwam met zijn auto voor het hoofdgebouw aan en liep in burger tussen twee rijen zwijgende mensen door, die daar al meer dan 30 uur hadden gestaan, wachtende op berich ten over de ingesloten mijnwer kers. Het Belgische Rode Kruis is er mee begonnen, 100.000 francs ter beschikking- te stellen van de ge zinnen der slachtoffers. De Italiaanse ambassadeur Um- berto Grazzi bracht een bezoek aan de dodenkamer, in een schoolgebouw dichtbij de mijn, en aan het ziekenhuis, waar de gewonden verpleegd worden. De Koning liet zich over de oorzaak van de ramp inlichten door de directeur van de „Oug- ree Marihaye", graaf Paul de Launoit. De reddingsbrigades werden aan hem voorgesteld. Daarna bracht de Koning een bezoek aan de dodenkamer en i vervolgens aan de 13 geredden die in het ziekenhuis worden verpleegd. Het Mijnwerkersvakverbond heeft besloten, dat op de dag der begrafenis van de slacht offers in alle Belgische mijnen het werk zal worden neergelegd als eerbewijs aan de doden. WEGENS MOORD GEZOCHTE MAN DOOD AANGETROFFEN LONDEN, 25 Oct. (Reuter). De 27-jarige William Pettit, naar wie 50.000 Britse politiemannen reeds zes weken op zoek waren naar aanleiding van een moord in de omgeving van Londen, is Vrijdag dood aangetroffen in een gebombardeerd gebouw in het hart van de Britse hoofdstad. Pereira zwom over de Straat van Gibraltar De 32-jarige Portugees Batista Pereira is de Straat van Gibral tar overgezwommen in de re cordtijd van 5 uur en 4 min. Dit is 2 minuten sneller dan de tijd van de Amerikaanse Florence Chadwick, die verleden maand eveneens de Straat van Gibraltar over zwom. GEORGETOWN, 25 Oct. (Reu- ter-AFP) Op grond van de bepalingen van de wet op de noodtoestand zijn Zaterdagavond in Brits Guyana vijf leiders van de vooruitstrevende volkspartij gearresteerd, die de arbeiders op een suikerplantage te Blairmont, nabij New Amsterdam, tot sta king en het plegen van sabotage, hebben aangezet. Eén van hen is Sydney King, minister in de af gezette regering-Jagan. ONTPLOFFING IN ITALIë EIST 150 GEWONDEN RIMINI, 24 Oct. (A.P.) In de buitenwijken van het kust stadje Rimini aan de Adriatische Zee is Zaterdagavond laat een brandende benzinetankauto ont ploft. Ongeveer 150 brandweerlieden en toeschouwers werden gewond. Van velen hunner is de toestand levensgevaarlijk. Het enige ziekenhuis van Ri mini werd overstroomd door de gewonden en hun familieleden. straat. Kort daarop hoorde men de knal van een pistoolschot. De politie gelastte een man en een vrouw, die in een hevige twist waren gewikkeld uiteen te gaan. Dit was niet naar de zin van twee Groningers, die in kennelijke staat verkeerden. Eén van hen, de jongste werd aangehouden om naar het bureau te worden ge bracht. De oudste sprong de po litieagent op de rug. Andere agenten schoten toe en namen de jongste in arrest. De man ver zette zich en schopte tegen een pistool van een agent, met als gevolg, dat de woesteling een kogel in de dij kreeg. Na ver bonden te zijn werd hem een ver hoor afgenomen. Nixon in Singapore SINGAPORE, 25 Oct. (A.P.) Vice-president Nixon, die voor de regering Eisenhower een reis door het Verre Oosten maakt, is Zaterdag met zijn gezelschap uit Indonesië te Singapore aangeko men. DRIJVENDE MIJN VOOR DE SCHELDE De scheepvaart is door Ant werpen Radio er Zondagmiddag van op de hoogte gesteld dat er voor de mond van de Schelde een drijvende mijn is gesigna leerd. ALKMAAR Gistermiddag' om tien minuten over half twee kwam een motor, merk Triumph, bestuurd door de ongehuwde H. H. Nijenhuis uit Amsterdam, met zeer grote snelheid vanaf de Kennemerstraatweg de Hei- loërbrug oprijden. De snelheid was veel te groot, naar schatting 70 a 80 kilometer, en de berij der raakte in de bocht op de brug de trottoirband, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De motor sloeg over het trot toir heen tegen de brugleuning. De gevolgen waren zeer ernstig. Het voorstuk van de motor werd door een paal van de brugleuning afgerukt, en de motor vloog in brand. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De duopassagier, C.Tam, ook uit Amsterdam, kwam er beter af. Met een neusfractuur werd <de man eerst naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd. De brandende motor werd door de brandweer met behulp van een sehuimblus- apparaat geblust. Beide manner waren musici uit Amsterdam, di< op weg waren naar hun werk ii Alkmaar. Eén van de grootste verkeers ongelukken die de laatste ja ren in West-Duitsland zijn ge beurd, eiste 6 doden en vele zwaar gewonden Het ongeluk gebeurde op de Wiedbachbrug op de autoweg FrankfortKeu len bij Neustadt a d. Wied. Het ■werd veroorzaakt door een Ne derlandse vrachtauto van de heer J. D D. uit Ouderkerk a. d. IJsel. De vrachtauto met aan hanger waarvan de remmen weigerden, reed op een aantal auto's in, die op de brug ston den. Minstens drie personenwa gens en een vrachtauto werden geheel vernield en drie vracht wagens zwaar beschadigd. Zes personen werden gedood. De Nederlandse chauffeur D. de B. uit Streefkerk en iemand die naast hem zat, werden licht ge wond. Onder de auto's die ver nield werden bevond zich een koerierwagen van het Ameri- kaanse-commissariaat Ameri kaanse militaire politie trachtte nog documenten uit de koeriers wagen te redden, maar de meeste stukken waren verbrand. Men had grote moeite om de lijken van de slachtoffers, waaronder twéé Amerikanen, te identifice ren. De overigen waren allen Duitsers. Drie ernstig gewonden werden in een ziekenhuis opge nomen, Het verkeer werd vele uren vertraagd. Bovenstaande telefoto geeft een overzicht van de enorme ravage.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1