NOORDHOILANDS i Voorbereiding van Korea-conferentie 5 bewakers in R.W.I. Hoorn pleegden rebellie Geen aanbeveling voor onafhankelijk Tunis 40 jaar „St. H Von Paulus hoofd Oostduitse volkspolitie? T ankwagencliauffeurs beëindigen staking Dagblad voor x41kmaar en omgeving F.IV. noemen 23 November Amnestie in Hongarije? Regen teistert Italië opnieuw Politieke Commissie Tweede Britse atoomproef Slaapkamerdeur van brigadier iverd gebarricadeerd Terug uit Rusland Voedselsurplus in V.S. bedreiging voor wereldmarkt Ned. chauffeur in bewaring Loudeu herademt Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,0? per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord ?7, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig Vondel STADSEDITIE Dinsdag 27 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12918 Geallieerde en communistische gedelegeerden zijn van daag in Panmoenjom bijeengeweest om de tijd en de plaats van de Koreaanse vredesconferentie vast te stellen. De communisten eisten onmiddellijk, dat de neutrale landen tot de conferentie zouden worden toegelaten. Deze eis kwam niet onverwacht. De geallieerden waren op de voorbereidende conferentie ver schenen in de verwachting dat de tegenpartij deze eis zou stel len. Zij zijn echter slechts bereid, over de tijd en plaats van de politieke conferentie te spre ken. De voorbereidende conferentie werd geopend om 11.00 uur, op een dag na drie maanden na het sluiten van de wapenstilstand, stand. Voor de eerste bijeenkomst begon zei een vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat Dean zou voorstellen om de politieke .conferentie op 23 November te doen bijeenkomen. De communisten brachten on middellijk het welslagen van de voorbereidende conferentie in ge vaar door te eisen, dat de samen stelling van de delegaties voor de politieke conferentie als eerste punt op de agenda zou worden geplaatst. Andere punten, die de com munisten op de agenda geplaatst wensten te zien, waren, in deze volgorde: tijd en plaats, proce durekwesties en kosten. Neutrale terugzendings commissie „De neutrale terugzendings commissie heeft thans het punt ROME. 26 Oct. (Reuter) Zware regens, die de noodlottige overstromingen in Italië hebben veroorzaakt, waardoor ongeveer 100 personen het leven verloren, hebben Maandag Noord-Italië ge teisterd. Rivieren traden buiten de oevers. Tientallen gezinnen werden ijlings uit de laaggelegen boerde rijen bij Venetië geëvacueerd. Een aantal huizen stond Maan dagavond in het water. Te Udine, ten noorden van Ve netië, zijn twee soldaten om het leven gekomen, toen een wilde stroom een kamp binnendrong. Ook enkele voorsteden van Rome stonden blank. Maandagavond steeg het water in de rivier de Po. Op enkele plaatsen was de toestand gevaar lijk. Op zwakke plaatsen waren waterbouwkundigen bezig met het versterken van de dijken. Ook het reddingswerk in Cala- brië werd belemmerd door de regenval. bereikt, waarop zij de haar toe gedachte taak niet meer naar be horen kan vervullen", aldus heeft de voorzitter dezer commissie, de Indische generaal Thimaja, verklaard. Hij voegde hieraan toe dat „de. kans op een hervatting der uit eenzettingen aan krijgsgevange nen, die niet teruggezonden willen worden, slechts zeer klein is." Grootscheepse actie voor Oost-Duitse katholieken KEULEN, 26 Oct. (K.N.P.). De Aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft de West- Duitse Katholieken opgeroepen tot een grootscheepse Kerstactie voor de geloofsgenoten in Oost- Duitsland. Hulp wordt gevraagd zowel in geld als in natura, voor al vet, vleeswaren en duurzame middelen. Aan apothekers en art sen verzoekt Kardinaal Frings om medicijnen en verbandmidde len. De hulp is voornamelijk be stemd voor de twee millioen ont heemde katholieken, die in de Oost-Duitse diaspora leven. NEW YORK, 26 Oct. De uit zestig leden bestaande politieke commissie van de Verenigde Na ties heeft vandaag besloten geen aanbevelingen te doen voor on middellijke onafhankelijkheid voor het Franse protectoraat Tu- Nadat de kern van de Aziatisch -Arabische resolutie door de com missie verworpen was, werd met 29 tegen 22 stemmen en 5 ont houdingen de vrome hoop uit gesproken dat alle nodige stappen gedaan zouden worden om het LONDEN, 26 Oct. (Reuter) Engeland heeft op het proefter- rein in Australië zijn tweede atoomproef genomen. Nadere bij zonderheden ontbreken echter nog over de uitslag van de proef. Dominicanen in Denemarken terug KOPENHAGEN, 26 Oct. 1953 (K.N.P.) Na een afwezigheid van ruim vier eeuwen zijn de pa ters Dominicanen thans naar De nemarken teruggekeerd. Zij heb ben in Kopenhagen de zorg op zich genomen van de parochie van Ordrup. die eerst door de Jezuieten werd bestuurd. Voor de Hervorming bezaten de Domi nicanen in Denemarken 13 kloos ters. In 1916 vestigde de orde een kleine missiepost op het Deense eiland Bornholm. Negen Rotterdamse textielde- taillisten hebben op 17 October 1913 de grondslag gelegd voor „St. Homobonus", een coöperatie ve inkoopvereniging, die thans bij het 40-jarig bestaan, dat deze week wordt gevierd, is uitge groeid tot een organisatie met een kleine zeshonderd leden, over het gehele land verspreid. Op het ogenblik telt Nederland ongeveer zeventienduizend detail zaken in textiel en zijn er acht tien inkoopverenigingen. Daarbij zijn slechts 2300 leden aangeslo ten. Hoe belangrijk het werk van de inkoopverenigingen echter is, blijkt wel uit het feit, dat van de totaal omzet van het vorig jaar anderhalf milliard f 550 millioen voor rekening van de le den van deze verenigingen komt. Doel van „St. Homobonus" is de kleinere zaken door een cen trale inkoop in de gelegenheid te stellen op dezelfde wijze aan de markt te komen als het grootbe drijf, zeker in 1913 een omstan digheid, die een bundeling van krachten noodzakelijk maakte. In de eerste vijf jaar van zijn be staan bedroeg de omzet twee en een half millioen gulden. Met de stijging van het aantal leden is ook de omzet geleidelijk aan toe genomen. Over de laatste vijf jaar bedroeg deze f 273.000.000.—. Het aantal leden blijkt het dichtste gezaaid te zijn in de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht. Groningen, Friesland en Drente tellen de minste deelnemers. Beursdagen. Te Rotterdam en Amsterdam worden iedere maand beursdagen georganiseerd, waar. na goedkeu ring door een commissie van ad vies, de verschillende goederen door de leveranciers of door eigen personeel aan de leden worden voorgelegd. Bovendien worden speciale inkoopdagen georgani seerd voor zogenaamde seizoen collecties. Het jubileum van de Coöp. Inkoop Vereniging te Rot terdam. Donderdag is er een feest dag voor de leden. Om 10 uur wordt een plechtige H. Mis opge dragen in de kerk van O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans. Na een feestelijk ontbijt wordt een „opbouwrit" door Rotterdam ge maakt. De dag wordt besloten met een feestavond. VIJF KINDEREN EN MOEDER VERBRAND RICHLANDS, Virginië, 26 Oct. Zes personen een moeder en vijf van haar kinderen zijn gis teren bij een brand in een berg hut om het leven gekomen, ter wijl de vader acht km. verder hielp bij een bestrijding van een bosbrand. De leeftijd van de slachtoffers lag tussen de 41 jaar en de elf maanden. Twee jongens van 11 en 13 jaar slaagden erin uit de brandende hut te ontsnappen, al dus de autoriteiten. Tunesische volk recht te doen wedervaren. Zelfs de stemming over deze van alle positieve aanbevelingen ontblote resolutie leverde de Ara bieren geen tweederde meerder heid op, die nodig is om een re solutie in de algemene vergade ring ter sprake te brengen. Frankrijk boycot de zittingen van de politieke commissie en er waren geen Franse vertegenwoor digers aanwezig tijdens de stem ming. H. MIS IN DE JAARBEURS In verband met het Partij congres van de K.V.P., op Za terdag en Zondag 7 en 8 No vember, zal op Zondagmorgen om 9 uur voor de Congresdeel nemers een H. Mis worden op gedragen in een der zalen van het Jaarbeursgebouw! De zaal biedt aan 300 personen een zit plaats, terwijl de overigen de H. Mis staande kunnen bijwo nen. De wisselende gezangen worden door een klein koor verzorgd, de aste gezangen zullen door alle aanwezigen worden meegezongen. Er be staat ook gelegenheid, onder de H. Mis te communiceren. WENEN, 26 Oct. (AP) Com munistisch Hongarije heeft twee kopstukken van de vroegere so ciaal democratische partij, onder wie een ex-president van Honga rije, uit een interneringskamp ontslagen, zo berichtte vanavond het met Amerikaans geld gefinan cierde radiostation Rood-Wit- Rood in Wenen. Eén van hen zou zijn Anna Kethly, die presidente is geweest van de sociaal democratische par tij en die beschouwd wordt als een Hongaarse „martelares" we gens haar verzet, tegen het com munisme. De andere zou zijn Ar- pad Szakasits, de vroegere secre taris-generaal van de sociaal democraten, die in 1948 de partij aan de communisten „verrried" en tot zijn arrestatie in 1950 pre sident van Hongarije is geweest. Mr. Otten directeur industrieschap Zaandam Tot directeur voor het indus trieschap voor de Zaanstreek is met algemene stemmen van de bestuursleden gekozen mr W. M. Otten te Zwolle. Mr Otten is adj.-secretairis „van de directie van de Noordoöstpolder. Het doel van het industrieschap is de be vordering van de industrialisa tie o.a. door het aanleggen van nieuwe industrieterreinen. lOI&i Hr. Ms. „Willem van der Zaan" terug na wereldreis. Zeer velen in Den Helder waren uitgelopen om Hr. Ms. fregat Willem van der Zaan" te begroeten, welk oorlogsschip uit de Nederlandse Antillen via de Pacific en Nieuw Guinea Maandag in de thuishaven arriveerde. (Van onze redacteur) BERLIJN, 26 Oct. De Oost duitse radio heeft vandaag be kend gemaakt dat de voormalige veldmaarschalk Friedrich Paulus uit Russische krijgsgevangenschap naar zijn vaderland is terug gekeerd. Volgens de radio zal Paulus zich in de Sovjetzone van Duits land vestigen. Paulus was de op perbevelhebber van het zesde Duitse leger, dat zich in Februari van het jaar 1942 bij Stalingrad aan de Russen overgaf. Volgens Duitse krijgsgevange nen, die onlangs door de Russen werden vrijgelaten, heeft de Duit se veldmaarschalk enige tijd aan een militaire academie in Moskou krijgswetenschappen gedoceerd. De meeste berichten, die sinds de bevrijding in het Westen zijn ontvangen over de verblijfplaats van veldmaarschalk Paulus, meld den, dat hij ergens in de buurt van Moskou in volledige afzon dering werd vastgehouden. Thans is hij teruggekeerd vol gens de Oostduitse radio, maar waarschijnlijk zal het nog voor lopig een geheim blijven, wat hij in al die jaren in de Sowjet Unie heeft gedaan. De Oostduitse radio deelde niet mee, waar Paulus zich in de Sow jet zone zal vestigen en ook an dere bijzonderheden werden zorg vuldig verzwegen. Er zijn geruchten geweest, vol gens welke Paulus het opper bevel over de Oostduitse Volks- polizei op zich zou nemen, die naar verwacht wordt in een „na tionaal leger" veranderd zal wor den, zodra de westelijke mogend heden het EDG verdrag gerati ficeerd hebben en een begin ge maakt wordt met de herbewape ning van West.-Duitsland. De laatste keer dat Paulus in het Westen is gezien, was in het proces tegen Rudolf Hess, Her mann Goering en anderen. Nadat hij als getuige was gehoord, ver dween hij onmiddellijk weer van het tapijt. HOORN De vijf leden van de Gestichtswacht van de Hoornse Rijkswerkinrichting, die j.l. Vrijdag op staande voet ontslagen zijn, hebben een allesbehalve fraaie rol gespeeld. Ze hebben zich niet alleenzoals men ons van betrouwbare zijde mededeelde, van hun verantwoorde lijke post onttrokken, maar in zekere zin rebellie ge pleegd, door een barricade op te werpen voor de slaap kamer van een brigadier en ten overvloede de deurknop onklaar te maken, zodat hem het verlaten van het ver trek, indien hij dit zou willen, totaal onmogelijk zou zijn. Van de bewakingsploeg rond de gebouwen waren er in de nacht van Donderdag op Vrijdag vijf, die zich niet aan hun op dracht hielden. Toen enigen hun ner collega's, die achter het com plex hun dienst hadden gedaan, moesten worden afgelost, bleek dat de vijf mannen de voorkeur hadden gegeven aan het wacht lokaal. Ze weigerden stuk voor stuk naar buiten te gaan. Een van de bewakers, die tevergeefs 'n beroep op de anderen had gedaan, belde daarop de brigadier van dienst, de heer Smit, die, zoals we hebben beschreven, was ingeslo ten. Hij werd spoedig bevrijd en meldde de volgende morgen het gebeuren aan de directeur. Te recht. zouden we zeggen, want wat hier was voorgevallen was wel van zeer ernstige aard. Het is ons daarom onbegrijpelijk, dat enkele bewakers zich ontstemd tonen over deze manier van op treden. Nog diezelfde morgen arriveer de het Parket uit Alkmaar, dat een onderzoek naar het gebeurde instelde. De zaak werd bij het Departement aanhangig gemaakt, met het gevolg dat de betreffen de bewakers. Friezen en Gronin gers die voor het merendeel met de destijds uit Nor.g overgebrach te delinquenten waren meegeko- EEN VISSER WORDT GERED De visser Allan C. Musel werd, tijdens het vissen, door vloed en ruwe zee opgeslo ten op een rotspunt voor Coyote Point na bij San Mateo (Cali- fornië). Zijn pogingen om naar de kust te komen faalden, doch de kustwacht, die met een helicopter boven het eilandje verscheen bracht uitkomst. Mu sel werd aan boord gehesen van het toe stel en hij werd on gedeerd neergezet op het vasteland. men, 's avonds met ontslag over de brug werden gestuurd. De bewaker die 's nachts de brigadier had gewaarschuwd, kreeg als bewijs van waardering voor zijn optreden, enkele dagen extra verlof. Ook dit laatste wordt hem door sommige colle ga's kwalijk genomen. Zij zeggen dat dit een beloning is voor „ver- Minister Mansholt: NEW YORK, 26 Oct. De Ne derlandse minister van Land bouw Sicco L. Mansholt heeft vandaag bij aankomst in de Ver. Staten verklaard dat het grote voedselsurplus in Amerika een ernstige bedreiging vormt voor de wereldmarkt. De minister kwam in New York aan aan boord van de Noordam van de Holland-Amerika lijn. Hij deelde mede meteen naar Wash ington door te zullen reizen, waar hij de eerstkomende drie dagen besprekingen zal voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Ezra Taft Benson. Daarna zal de minister doorreizen naar Surina me, waar hij veertien dagen hoopt te blijven teneinde zich al daar van de landbouwtoestanden op de hoogte te stellen. raad". De Officier van Justitie heeft tegen deze houding ernstig gewaarschuwd en er de nadruk op gelegd dat de betrokkene geen strobreed in de weg mag worden gelegd. Wie zich aan dit bevel niet stoort, zal disciplinair worden gestraft. Het schijnt dat de thans ont slagenen door hun optreden heb ben willen protesteren tegen de dienstvoorschriften welke vol gens hen strenger zijn dan ze gewend waren. Het vrachtauto-ongeval in fVest-Duitsland KOBLENZ, 26 Oct. Dirk de Baat, de 24 jaar oude chauffeur van een Nederlandse vrachtwa gen met aanhanger, wordt in ver band met het onderzoek naar het grote verkeersongeluk op de Autobahn Frankfort-Keulen, dat Zaterdag aan zes mensen het le ven kostte, nog door de politie in verzekerde bewaring gehou den. De politie heeft er reeds eer der op gewezen, dat het ongeluk gebeurde nadat de remmen van de Nederlandse vrachtwagen ge weigerd hadden. De Baat en zijn mede-chauffeur liepen geen verwondingen op. Als woonplaats van de Baat werd op gegeven Streefkerk. Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat de Baat niet op de goede tijd heeft teruggeschakeld, maar in de vijfde versnelling de hellende weg is afgereden. DE „DAMME" KON GEEN BENZINE KRIJGEN Iets. wat tijdens de Christ- churchrace onmogelijk was, nJ. geen benzine op het vliegveld waar een tussenlanding werd gemaakt, is de KLM Liftmaster „Dr. ir. M. H. Damme" Zondag morgen in Londen overkomen. De machine was van Schiphol naar Londen vertrokken om daar paarden op te halen met be stemming New York. De staking van de tankautochauffeurs was de oorzaak, dat de „Damme" geen benzine kon krijgen. Het Vliegplan werd gewijzigd, zodat op een ander vliegveld getankt kon worden. LONDEN, 26 Oct. Na een rumoerige zitting hebben de sta kende Londense tankwagen be stuurders vanavond besloten het werk te hervatten. Terwijl de stakers in zeer op roerige stemming bijeenkwamen, hadden de zesduizend soldaten die hun werk Zaterdag overgeno men hebben, de Londense olie- en benzinevoorraden reeds prac- tisch op het normale peil terug gebracht. Vanmorgen was er reeds een tendenz merkbaar, dat de stakers hun actie moe waren, want hon derd chauffeurs hervatten van daag al weer het werk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1