Er ligt een taak in Nieuw Guinea Ballet der Lage Landen Politierechter Alkmaar Excelsior in uniform RECHTER THOMAS Yan Sweelinek tot Bach Op hoog artistiek peil AGENDA 3 maanden gevangenisstraf voor verzet tegen de politie Nederlandlet op Uw saeck! Collega Ponsioen VICTORIA THEATER De zeven zwanen met aller hulp E. H. HOFSTEDE Alkmaar Wereldspaardag en Nutsspaarbank Kinderen en EHBO Markt en Beurs Pagina 2 Dinsdag 27 October 1953 O ALKMAAR De eerste ballet avond, welke dit seizoen in 't Gulden Vlies werd gegeven, mocht zich in een vrij goede, zij het nog niet bevredigende belang stelling verheugen. De zaal maak te althans geen lege indruk, zoals bij vorige gelegenheden. Laten De Polowetzer Dansen uit de opera „Prins Igor" bracht het ge hele ensemble in een schat van kleurige costumes op de planken bij de vertolking van deze Poolse vqlksd'ansen; Angela Bayley en Pieter van der Sloot excelleerden ook in deze dans, waarin Mascha wij hopen, dat de belangstelling ter Weeme als de gevangen prin zich in stijgende lijn blijft bewe-ses weer boeide door edele geba- gen en mag groeien, zoals die ren en soepele dansstijl, voor de concerten de laatste jaren Zij kreeg - als hulde aan het gegroeid is in Alkmaar. hele 'ensemble - na afloop bloe- I men, terwijl het publiek niet ka- Met Angela Bayley en Pieter rig was met applaus, van der Sloot als eerste solisten kwam Mascha ter Weeme met haar ballet-ensemble der Lage Landen naar Alkmaar. Zij bracht met een programma van hoofd zakelijk klassieke balletten, afge wisseld met een burleske „Het Portret" op muziek van George Auric naar eigen choreografie. Dit nummer viel bij dit overigens op artistiek hoog peil staand pro gramma ietwat uit de toon. Dan paste de Spaanse Brabander naar de choreografie van Pieter van der Sloot, gedanst door Johan Mittertreiner, een van de sterren in dit ensemble, Mascha ter Wee me zelf en Else Schut meer in dit programma. Na een Pas de Trois classique op muziek van Pergolesi en cho reografie van Susanna Egri, door Andrine de Clerq, Nel te Weeme en Benny de Rochemont onberis pelijk gedanst, was Johan Mitter treiner als Sebastiaan het middel punt van een door Pieter van der Sloot ontworpen choreografie op muziek van Maurice de Seroux. In een kleurige costumering be wogen zich Mascha ter Weeme, Greet je Donker en Karei Poons temidden van een viertal beuls knechten rond de centrale figuur van Sebastiaan, die in de handen van zijn moeder sterft. Op de bekende KATHOLIEKE VROUWENGILDE ALKMAAR. Het bestuur van het Kath. Vrouwengilde ver zocht ons, de leden eraan te her inneren, dat zij zich voor de Districtsdag moeten opgeven bij mevr. Vermeulen, Lyceumstr. 28, uiterlijk tot 1 Nov. a.s. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Zondag ont vangt A.F.C. de club uit Lim- men. Voor deze belangrijke wed strijd zijn vanaf heden kaarten in voorverkoop verkrijgbaar bij Jb. Smit, Nieuwesloot. REX; De Woeste Hoogte, 18 jaar. CINEMA AMERICAIN: De te rugkeer van Don Camillo, alle leeft. HARMONIE: Helden zonder Roem, 14 jaar. VICTORIA: Het Mysterie van de Gouden Adelaar, 14 jaar. Voorstellingen 8 u. Woens dagavond idem. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36, apotheker P. J. Meurs. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur vergadering Chr. Mid denstandsver.; Woensdag 8 uur bijeenkomst handels- en kantoorbediendenbond Mer- curius, met film; 8 uur feestavond P.T.T.-personeel. GULDEN VLIES: 8 uur To neeluitvoering Ned. Come- die; Woensdag 28 October: 8 uur K.A.B. HOTEL VICTORY: 8 uur ver gadering N.R.K.M. Wo.ensdag 28 October: Rest Koekenbier; Bijeenkomst Werkn. Middenstandsbond. Woensdag: Hoog water: 11.35 uur en 23.35 uur; Laag water 5.35 u. en 17.35 uur. ALKMAAR. Gisteravond werden er op een Nieuw Guinea-avond, die door het Nationaal Nieuw Guinea Comité werd georganiseerd, zeer belangwekkende zaken verteld en behandeld door een tweetal sprekers, die wat dit voor ons zo goed als onbekende deel van onze bezittingen overzee betrof met kennis van zaken terdege toegerust waren. De voorzitter van de parlementaire commissie, de heer F. H. v. d. Wetering, die een uitvoerige reis door en over dit gebied juist achter de rug had, en de kolonel b.d. van het K.N.I.L. K. Drost, die lange jaren in dit gebied werkzaam was, traden deze avond als sprekers op, terwijl tot besluit de film „Vergeten Aarde" werd vertoond, die, zo zij niet een geheel juist beeld geeft van land en volk, toch zeker wel op één gebied een duidelijke aanwijzing geeft, n.l. dat de Nederlanders in dit gebied met open armen worden ontvangen. Toen in December 1949 de Ne derlandse souvereiniteit over het tegenwoordige Indonesië werd overgedragen werd door de rege ring een uitzondering gemaakt, en wel waar 't Nieuw Guinea be trof. Nieuw Guinea bleef zij be schouwen als Nederlands gebied. Wij hebben door de vrede in de Indische Archipel veel verlo ren, aldus de voorzitter van het comité van voorbereiding, Mr A. Schenkeveld in zijn openings woord, en wij hebben onze histo rische taak niet tot het einde toe kunnen vervullen, wat betreft het voormalige Nederlands Indië. Maar wel zijn we nog verant- woordelijk voor Nieuw Guinea, i wers opdat ze kunnen leren, zij bevolking leeft in het binnenland, en men kan slechts schatten wat betreft hun aantal. Bestuurd wor den een 300.000 Paoea's, maar men schat het totaal aantal op een 7 a 800.000. Het is dus naar de oppervlakte, die ongeveer 13 keer zo groot is als Nederland, in feite een leeg land. Hier ligt voor Nederland een taak, een zeer grote en een zeer verant woordelijke taak. Want deze mensen kennen de Nederlanders, en zij vragen naar hen. Zij vra gen ook aan Nederland ernst te maken met de ontwikkeling van hun land. Zij hebben ons nodig. Zij vragen onze beste landbou- ALKMAAR. Op 27 Septem- muziek van l>er bemerkte de Alkmaarse Carl" Maria""von"weber dansten a*ent de Wildemanstraat P. v. d. Sloot en Angela Bayleyfen volksoploop, en dichterbij ge- hierna 't stijlvolle duet Le Spec- komen zag hu, dat hier enkele tre de la Rose. Hetzelfde tweetal niannen handgemeen dreigden te danste na de pauze op even per- 'ji j"11 ben was een bekende fecte wijze de Pas de Deux uit Alkmaarder, m de ongunstige Don Qu'ichotte. VERLIET ONZE KRANT ALKMAAR. Onze collega, Gerard Ponsioen, die vanaf 1 April 1947 aan ons blad, en vanaf Maart '51 aan onze Alkmaarse redactie verbonden was, gaat ons gemeen tussen de politieman B. zin, en agent B. verspreidde de mensen, nadat hij om assistentie had gevraagd. Samen met zijn collega S. bracht hij de Alkmaar der H.S., een bekend drankmis bruiker, op weg naar 't bureau. S. verzette zich hevig, en op de Oudegracht bemoeide de zwager van S. zich met het geval. Hij probeerde de arrestant uit de handen der politiemannen te rukken, daarbij roepend: „Hij is mijn zwager, ik zal hem wel naar huis brengen". Er ontstond hand- verlaten. Hij is met ingang van 1 November benoemd als jour nalist bij de persdienst van Phi lips te Eindhoven, waaraan een team van vijftien journalisten werkzaam is. Vandaag hebben zijn mede werkers van het kantoor Alkmaar afscheid van hem genomen; de heer Fr. Otten, die zich daarbij en de zwager, en deze laatste werd door de agent knock-out geslagen. Arrestant S. bleef zich verzetten, doch toen de motor politie kwam opdagen was het pleit spoedig beslecht. Beide mannen belandden op 't politie bureau. Op de strafzitting van de Poli tierechter verscheen alleen de zwager P.S., verdachte H.S. liet de tolk. maakte van de redactie j beweerde' zich en administratie van het kantoor van de ve0htpartij niets meer te Alkmaar, prees de heer Ponsioen herinneren, iets dat de Politic als een goed vriend en prettig collega, in wie het N.H.D. een serieus en toegewijd werker ver liest. Hij bood de heer Ponsioen als blijvend aandenken aan zijn Alkmaarse tijd een boek van Godfried Bomans aan. De heer Ponsioen, die ook de berichtgeving van Heiloo ver zorgde en nog tijd wist te vinden om als secretaris-penningmeester van Thuisfront te fungeren, heeft zich niet alleen onder zijn col lega's, doch ook onder het talrijke publiek, waarmee hij voor de krant in aanraking kwam, vele vrienden verworven. Het ga hem goed bij Philips. C Advertentie Alkmaar Tel. 3103 Presenteert vanaf VRIJDAG 30 OCTOBER a.s. De nieuwe Nederlandse speelfilm Toegang 14 jaar rechter moeilijk geloven kon Beide agenten bleven bij hetgeen in het verbaal was opgeschreven. H.S. werd bij verstek veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden, conform de eis van de Officier. Tegen T.S. eiste de Officier een boete van f 150. doch de Politierechter vond ook hier een vrijheidsstraf op haar plaats en veroordeelde de be moeizuchtige zwager tot 1 maand gevangenisstraf. Hij had niets gehoord Op 16 September reed T.H. op de fiets over de Voormeer, des avonds om ongeveer half tien. Een surveillerende agent van po litie sommeerde hem te stoppen, daar zijn licht niet in orde was. H. remde af, doch verhoogde, toen hij de agent voorbij was, zijn snelheid en reed, over zijn stuur gebogen, het Zeglis en ver volgens het Baanpad op. De agent spurtte hem echter achter na en wist hem tot staan te brengen. Voor de Politierechter was H. niet verschenen, doch tegen de agent had hij gezegd niets ge hoord te hebben daar hij slecht horend zou zijn. Hij voegde hier echter aan toe. dat de agent hem nooit zou hebben gekregen wan neer hij een betere fiets had ge- (Historisch) Zeven helderwitte zwanen Zwommen in de Oude Gracht Als een sieraad voor „Plantsoenen1 had. In plaats van een bekeuring van drie gulden kost het H. nu f 75.waarvoor hij ook 25 da gen kan gaan „zitten". Boze Politierechter De Politierechter heeft een vreselijke hekel gekregen aan de mensen, die voor hem verschij nen omdat zij in zelfbedienings winkels hun handen niet thuis kunnen houden. Vorige week werd door hem een boete van f 75.geëist plus een maand voorwaardelijk in een dergelijk geval, en hoewel de Officier van Justitie tegen de huisvrouw A.D., die een pakje roomboter had ge stolen in een zelfsbedieningswin- kel in de Langestraat, een boete van f 25.eiste, te vervangen door een 'hechtenis van 15 dagen, werd verdachte door de Politie rechter, die vindt dat er maar eens een eind moet komen aan dergelijke diefstallen, veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand, waarbij een boete van f 50. subs. 25 dagen hechtenis. en de taak die wij ten opzichte van dit gebied hebben zijn we verplicht zo goed mogelijk ten uitvoer te brengen. Het doel van het Nationaal Comité Nieuw Guinea is dan ook voornamelijk onder ons volk de helangstelling voor dit voor een groot gedeelte nog onbekende ge- bied waar desniettemin onschat-en lepra. vragen vele en goede leerkrach ten om hen te ontwikkelen, zij vragen de moderne machines die wij ter beschikking hebben, opdat hét land opengelegd kan worden. Doch zij vragen bovenal onze dokters, want hun grootste vijan den zijn enkele veel voorkomende ziekten als de malaria, frambosia bare mogelijkheden voor de toe komst liggen, te doen toenemen, alsook de kennis van de Neder lander hieromtrent te vergroten. Het is een gedeelte van ons Ko ninkrijk, dat vroeger schandelijk werd verwaarloosd. Het is echter ook een gedeelte, dat dringend om ons, Nederlanders, vraagt. Voor een groot gedeelte nog niet verkend en bekend, verrichten hier zending en missie werk van verstrekkende betekenis. Missie en zending komen het eerst in aanraking met de bewoners, een uiterst primitieve bevolking. Dit is lang geen gemakkelijke taak. En als missie en zending de na tuurlijke bewoners hebben bena derd, een werk waarvoor hun weinig tijd is toegemeten, dan is er de morele verantwoordelijk heid voor de verdere ontwikke ling van dit volk en dit land. Men weet niet precies hoeveel Papoea's er zijn. Aan de kusten heeft men het bestuur gevestigd, doch er is niet alleen een kustbevolking, in tegendeel, het grootste deel der vergeefs aan Uw deur kloppen. Helpt mee het corps voor het ALKMAAR Reeds enige eeuwfeest van de stad in uni- tijd is het Harmoniekorps „Ex- form te steken. U krijgt nog wel celsior" bezig met een actie, om bezoek. te komen tot een bedrag, dat Slechts enkele straten zijn nog voldoen.de is, om de circa t>u maar afgewerkt; slechts enkele werkende leden van het muziek- grote giften kwamen nog maar corps in uniform te steken. Men binnen, zodat er 'n begtnkapi- hoopt in dit sympathieke doel te taaltje is van 'n kleine duizend slagen vóór de feesten ter gele- gulden, 'n Aantal grote firma's genheid van „Alkmaar 700 jaren en zaken kregen 'n extra cireu stad" En dat zal we! lukken, ais heel Alkmaar zich daarvoor gaat interesseren. En waarom zou „heel Alkmaar" dat niet laire. in de hoop, dat zij er ex tra op zouden reageren. Voor Excelsior hopen wij, dat zij 't ook zullen doen. Elke Zaterdag zal het unifor men-comité in de plaatselijke School- en beroepskeuze doen?" Het heeft het toch ook pers het resultaat van de voor gedaan, toen enkele jaren gele- bije week bekend maken. Moge den St. Caecilia een dergelijke de thermometer gestadig stijgen poging met succes bekroond zag? tot het doel bereikt is. Dan Zeker, St. Caecilia is 'n onder- schiet er voor Alkmaar wel 'n afdeling van de K.A.B.maar extra muzikale rondgang van dat neemt toch met weg, dat Excelsior in uniform over. heel Alkimaar zich voor de uni- over. formen-actie destijds interesseer de en nu nog telkens weer met veel voldoening op de actie te rugziet. Zoals St. Caecilia, de Pos'- harmonie en Soli Deo Gloria werkt Excelsior steeds corde magno mee aan de viering van stadsfeesten en nationale feest dagen. Maar het zou zo graag, evenals de andere corpsen, keu rig in uniform willen verschy- Advertentie I CORSET HE8.0UEEN MAAR HOFSTEDE NOEM? NU OMDAT 01E ER ZORö AAN BESTEEDT. ->E KUNT ER GERUST NflflR \T0E GflftN EN EENS PASSEN. ALKMAAR. In het voorjaar van 1952 zijn 68 van de plm. 170 leerlingen der Kohnstammschool nen. I Daar moet heel Alkmaar ongeacht de politieke kleur of de godsdienstige richting aan IJ meehelpen. Het blijkt, dat niet j5 door de Stichting voor Geestelijke 1 iedereen er zo over denkt. Im- Volksgezondheid onderzocht, in mers bij hun huisbezoek moes- i verband met school- en beroeps- ten enkele collectanten van Ex-1J Met hun smetloos blanke vacht. kéuze celsior de teleurstellende mede- Door (ie ouders werden de deling incasseren, dat men lie-'? Maar een schipper, vol gemakzucht kosten hiervan ad f 15._ per ver 'aan het corps van eigen j i Heeft die vrede wreed verstoord, kjnd gedragen; om het onderzoek I richting gaf. 4 Want hij wierp zijn vuile olie ook tot de overige kinderen uit Kijk, dat is niet breed beke- In de, grachten overboord. te strekken, stellen B. en W. ken. „St. Caecilia" klopte bij an- voor hun college hiervoor een dersdenikenden ook niet tever- Statig, sierlijk, mets-vermoedend crediet van f 1125.te verstrek- j aeefs aan en mocht menige gift Zwom daar t zevental doorheen; ken. De ouders kunnen vrijwil- Van niet-Katholieken voor de Zwart als roet te voorschijn komend, Diep betreurd door iedereen. lig in de kosten bijdragen tot een bedrag van f 7.50. Indien bijzon dere VGLO-scholen een dergelijk onderzoek voor hun leerlingen ook gewenst achten, dan achten j B. en W. het op grond van de I gelijkstelling gewenst, dat ook de Zielig - slechts ten dood gedoemd, kosten van dit onderzoek door de aangegeven 0ver het tijdvak van - 1 gemeente worden gedragen. Aan t 21 October 1953 en Maar 't Beheer van de i de gemeenten waarvan 112 leer- lbelvragen aan het bureau van Plantsoenen lmgen de Kohnstammschool be- p mi t| Alkmaar op kamer 14, zoeken, zal gevraagd worden, ot - - zij bereid zijn de kosten voor deze leerlingen voor hun reke ning te nemen. Zeven olie-vuile zwanen Door 't publiek eens hooggeroemd Zwommen traag in onze grachten Ligt in zéér bekwame hand; Het verzorgt hier bos en bloemen En een mooie vogelstand. uniformen in ontvangst nemen. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden en Niets werd daarom nagelaten, Alle middelen geprobeerd, Om de dieren schoon te krijgen, Doch de dons leek wel geteerd. Maar 'n vrouwtje bracht toen uitko: „Probeer eens of 't met Omo gaat' Dankbaar zullen wij haar blijven! Wam.... wat is het resultaat? Dierenbescherming 3 Voor et,. ^ORSET naar; i j Midden in de Langestraat ^WWWWWNWWWWWWWWWWWWWWNVvWTOWWWWWV4 Garnizoenscommandant gaat heen ALKMAAR Vrijdag 30 Oc tober a.s. zal er van 16 tot 18 uur in de cantine van het R.O.G.- gebouw een afscheidsreceptie worden gehouden ter gelegenheid van het vertrek van kol. H. On derstal. territoriaal commandant Zeven helderwitte zwanen Zwemmen hier nu weer bij ons; Het middel hielp weer afdoende, Zelfs voor 't tere zwanendons. (Dit versje werd ons toegezon den door de man, die de zwanen, welke door drijvende olie veront- le étage iedere Maandag, Woens dag en Vrijdag van 16.30-17.30 u. Damesmuts, portemonnaie, para- pluiehoes, flesje inh. staalpillen, armband, rozenkrans, wollen de- ken, schortje, portefeuille, pop- ALKMAAR Vrijdagmiddag i penwagen schoolétui, vulpotlood,'van Noord-Holland-West, die de is in uitgeputte toestand zwei - portemonnaie, rozenkrans, kerk- militaire dienst met pensioen gaat - yw boek) bnk jongensjasje rijwiel- verlaten sleutel, portemonnaie, shawl, ro zenkrans, kindertasje, kammetje, portemonnaie, sleutel, verstelbaar laddertje, shawl, ceintuur, kip, rijwielsleutel, rozenkrans, porte monnaie halsbandje, kinderring, hondenhalsband, vest, sleutel, ba ton, baret, scheikunde-cahier. vend op de Westerweg aange- j troffen een hazewindhond uitkomst: jeef middelmatig groot, met een wit puntje aan de staart. Het dier wordt thans verpleegd bij mevr. Postma, Lindenlaan hk. Westerweg. De eigenaar wordt verzocht zich aan dit adres te portemonnaie beenbeschermers, de heer Ch. G. V. f 2.50. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. Alkmaar. Penningmeesteresse: Mej. Ha- reinigd waren, weer wist te rei- I gedoorn. Graaf Jankade 3 te Alk- nigen). Nadruk verboden. maar, giro 493727. melden. p. Nog ontvangen voor het te handsch., voorzorg-zegel, Kroon- stichten asyl: _van_ mej^ K. f 3.zegels, portemonnaie, armband, kist inh. groene kool, welpenpet, halsketting, parapluiehoes, pols horloge, armband, ballpoint, cein tuur, geldsbedrag, vulpen, want, parapluie, armband, vloerhout, herenzakdoeken. Controle op geldelijk beheer ALKMAAR. B. en W. stellen de raad voor een nieuwe Veror dening vast te stellen, houdende regelen t.a.v. de gemeentelijke controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van reken- plichtige ambtenaren der ge meente. Voorts stellen zij voor de reglementen voor M.H. en voor het Burgerweeshuis aan de gewijzigde Armenwet aan te passen. Men heeft ons daar nodig. En er is een begin. Het ligt hier an ders dan vroeger met Indië het geval was. Het land hoort zowel geografisch als wat de bevolking betreft niet bij Indonesië. Neder land heeft de souvereiniteit over dit gebied behouden ,maar daar door ook de plicht om dit land tot ontwikkeling te brengen Hier kan iets groots verricht worden! Ontegenzeglijk zal een tot ontwikkeling brengen van dit ge bied aan de Nederlandse burger geld kosten .maar als er de moed tot een krachtdadig initiatief ont breekt, dan zal dit zo blijven. Er moet iets gedaan worden, In de historie konden we dat ook. Waarom dan nu niet? En dit is niet uitsluitend een regeringsaan gelegenheid. Nee, wij Nederlan ders, wij allen hebben hier een taak te vervullen. Vele van onze beste zonen trek ken naar Australië ,naar Canada of naar elders. Maar welk een mogelijkheden komen hier niet wanneer het prille begin zal zijn uitgebouwd. Wat voor toekomst ligt hier niet voor vele van onze jonge mensen! Ook in internationaal opzicht is Nieuw Guinea van groot be lang. Het is de natuurlijke be scherming voor Australië. Het is een bescherming voor het laatste en verste steunpunt van de Ver enigde Staten in de Pacific. Wan neer Nederland haar taak be grijpt, dan zal haar dit in inter nationaal opzicht waardering doen toekomen. Er zijn te weinig mensen m Nieuw Guinea, en juist de occu patie van het land is van zo groot belang voor de toekomst Het is het Halve bezit. Er zal veel moe ten gebeuren, wil de ontwikke ling slagen. Maar de Nederlander kan dit aan. Wanneer de regering de mo gelijkheid tot vestiging in dit ge bied openstelt, wanneer ook de financiële zijde van dit probleem zal zijn geregeld, dan heeft dit land een toekomst, waarvan de waarde voor Nederland niet te schatten is. ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: De belangstelling voor de we reldspaardag, waarop in 1928 de Nutsspaarbank hier ter stede voor het eerst de aandacht vroeg, is met de jaren gestegen. De eerste tien jaar werd op de Spaardag gemiddeld f 18.079. ingelegd; in de tweede tien jaar gemiddeld f 17.551.en in de achter ons liggende 5 jaren ge middeld f 45.582.De kleine verrassing, die op de Spaardag wordt uitgereikt, maakt een be zoek aan de Spaarbank aantrek kelijk. Er is bovendien op die dag een wat feestelijke sfeer in het Spaarbankgebouw. Die sfeer is er telken jare weer, hetgeen velen uit eigen ervaring kunnen beamen. Het kantoor, feestelijk aange kleed, zal op Vrijdag 30 October, maar ook, ter spreiding van het bezoek, reeds op Donderdag 29 October geopend zijn, van 9 tot Half 6, zonder onderbreking. Aan vijf loketten gelijktijdig worden de bezoekers zo snel mogelijk ge holpen. Volgnummers zullen wor den afgegeven. Zij die voorne mens zijn ter gelegenheid van de Wereldspaardag hun spaarbusje te laten ledigen, worden zeer dringend verzocht daarvoor op Donderdag naar de Spaarbank te komen. Als attentie voor de spaarders reikt de Spaarbank, zo lang de voorraad strekt, een fraaie kalender voor 1954 uit. Voor de jongeren, de nieuwe uit gaat van de „Gelukseent". Voor de jonge wereldburgers, die op Vrijdag 30 October in de gemeente Alkmaar of in de aan Alkmaar grenzende dorpen, zo mede te Castricum, het levens licht zullen aanscHouwen, stelt de Spaarbank een spaarbank boekje met een eerste inleg van f 5.beschikbaar. In het vorig jaar werd op de beide Spaardagen op 1750 spaar bankboekjes f 82.135.88 ingelegd. 71 nieuwe spaarders traden toe. In de achter ons liggende ne gen maanden van dit jaar stegen de spaargelden bij de Spaarbank met meer dan één millioen gul den. Het spreekt vanzelf, dat bij zulk een record-aanwas met enige spanning wordt verwacht of ook op de Wereldspaardag de recordcijfers van het vorig jaar zullen worden gebroken. ALKMAAR De Katholieke Radio Omroep en de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. wensen uw kind(eren) te bekwa men in Eerste Hulp bij Ongeluk ken In een tijd van toenemend snelverkeer, automatisering van bedrijven mechanisatie van prac- tisch alle takken van de samen leving, is het een besliste nood zaak, dat ieder mens voldoende weet om zich-zelf en anderen hulp te verlenen. Deze kans het aanleren van Eerste Hulp aan ongelukkigen wordt uw kind thans ook door onze afdeling geboden. Op 31 Oc tober a.s., voorlopig om de 14 dagen, verwachten wij uw kind in ons cursus-lokaal ULO-school, Emmastraat 18, des namiddags te 5 uur. Het onderwijs ontvangt uw kind via de radio (U kunt het thuis zélf ook aanhoren) in ons lokaal, waar deskundigen het radio-onderwijs in toepassing brengen en dit uw kind aanleren. Elke cursus-les duurt 114 uur en de gehele cursus bestaat uit 18 lessen, waarna een getuigschrift, na afgenomen examen, benevens een insigne, wordt toegekend. Van iedere les wordt op een z.g. pun- tenkaart aantekening gehouden, zodat controle uwerzijds op het bezoek automatisch wanneer nodig kan plaats vinden. Tegemoetkoming in de kosten (boekje, puntenkaart, getuig schrift en examen) bedraagt slechts totaal 1.— voor de ge hele cursus Insigne 0.60. De winter komt met regenach tige dagen. Laat het op dit punt een welbestede winter zijn. Verr kenners en gidsen zullen vermoe delijk in eigen troep en/of groep dit bewijs ontvangen. U gelieve de leidsters en leiders hiertoe te verzoeken, daar op nationaal ni veau besprekingen worden ge voerd. Laat uw kmd zich onverwijld opgeven aan de navolgende adres sen: P J Schoon. Middenstraat 5 en J 'v-d. Heide. Nieuwlander- singel 5 op Dinsdag 27 Oct., Woensdag 28 Oct. en Donderdag 29 Oct. a.s van 3 tot 6 uur. Dit kunt ook nog op Zaterdag middag 31 Oct in de ULO-school, Emmastraat 18, om 4.30 uur, zo- j ver er nog plaats is R K. E.H.B.O., afd. Alkmaar Wordt marktwezen tak van dienst? WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond. TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met tijdelijk regen, maar later op de dag vanuit 't Westen opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan krachtige wind, aanvan kelijk tussen Zuid-Oost en Zuid. later draaiend naar Wes telijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. Openbare Werken ALKMAAR De diensten en bedrijven, resterende onder Openbare Werken zijn telepho- niscH bereikbaar onder nummer 5745. Alle andere nummers ver vallen. Zie advertentie. ALKMAAR. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor, om het Marktwezen als tak van dienst, bedoeld in art. 252 van de Gemeentewet, aan te wijzen. Eén der wethouders acht hiertoe geen aanleiding aan wezig. Benoeming niet aangenomen ALKMAAR. Mej. K. E. Beins te Sappemeer, die door de raad benoemd was tot onderwij zeres aan de Bosboom Toussam- school heeft de raad bericht dat zij deze benoeming niet heeft aangenomen. Wegen in Overdie ALKMAAR. Ged. Staten hebben bericht, dat zij geen be zwaar hebben tegen het doen van uitgaven voor de volgende werken: f 1054.voor het bouwrijp maken van terreinen ten Zuiden van de K. v. 't Veerstr.; f 45.600 voor de halve kosten van aanleg Vondelstraat tussen Cort van der Linden-kade en Willem de Zwij gerlaan en f 595.500 voor de aan leg van de Willem de Zwiiger- laan (verlengde Jul. van Stol- berglaan) van de Bleekersloot af tot het knooppunt bij de Heiloer- dijk. BERGEN Onder het motto! „Van Sweelinek tot Bach" werd Maandagavond in de Rustende Jager te Bergen een concert ge-i geven door het Duis-kwartet De- staande uit Ernst Duis, gamba;, Fine Krakamp, cembalo; puber-; tus Distier, viool en Elisabeth Schlemilch, sopraan. i Deze avond, georganiseerd door het K.C.B., als eerste van dit seizoen, kan moeilijk in schoon heid overtroffen worden. Deze spontaan-artistieke, doch" vormvaste ontboezemingen van onze voorouders waren bij mach- te om zelfs de meest gewild evo- lutionnaire toehoorders te ont-j roeren. Na het openingswoord van mr A. F. Kamp, gaf prof. Ernst Duis een korte explicatie van de te spelen werken en de te gebruiken instrumenten. Volgens het programma begon de Renaissance nogal vroeg, ter wijl gezien het motto, meer voor gangers dan nazaten van Swee linek aan het woord geweest zijn. In het charmante chanson: „Votre bruit" van G. Dufay viel 't mooie bariton-timbre op van prof. Ernst Duis, die tegelijk de Viola da Gamba bespeelde. Het door de sopraan afzonder lijk gezongen „Jherusalem du soete stad" uit het Wienhauser Liederbuch (plm. 1460) was van 'n uitzonderlijke schoonheid, het geen door haar muzikale vertol- king ervan haast ten overvloede benadrukt werd. Hubertus Distier, die afwisse lend de discant-viqol, de viola: d'amore en de viool bespeelde was ongetwijfeld de meest be-l gaafde artist van dit élite-gezel schap. In het eerste gedeelte bespeel de hij- regelmatig de technisch- moeilijk te hanteren discant-viool In het tweede deel, vooral gewijd aan de Barok, trad hij als solist op in de „Sonate e moll" voor viool en continuo van Fr. i. Bi- ber en in „Aria en menuet" (voor viola d'amore) van Ph. Milan- dre. In laatstgenoemd werk was zijn spel in één woord subliem. Fine Krakamp hoorde met haar feilloos en elegant clavecymbel- spel eveneens volkomen thuis in dit milieu. De juichende aria voor sopraan, - viool, clavecymbel en gamba van G. F. Handel betekende voor ons het afscheid van een ensemble, wiens muzikale interpretaties wij I niet licht zullen vergeten. In zijn oprecht gemeend dank woord bracht mr Kamp onge twijfeld veler gevoelens tot j uiting. I Speldjesdag ALKMAAR. De speldjesdag j.l. Zaterdag gehouden door de Veren, voor Zuigelingenbescher ming, heeft f 665.74 opgebracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Inge borg H. J. dv P. G. de Boer en D. Holleberg; Catharina M. dv J. A. Kaandorp en D. Waning. Gehuwd: P. van Heugten en Z. Rechtuijt; C. H. Adema en G. C. Sijp. Overleden: Petrus E. Koen, 81 j. Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR, 26 Oct. 122 vette koeien f 500tot f 1050 per stuk; 1ste kwaliteit f 2.50 f 2.60, 2de kwal. f 2.40—f 2.50, overige soorten f 2.20f 2.40 p. kg.; 6 graskalveren f 180f 245, 40 nudhtere kalveren f 33f 78 16 vette schapen f 90f 110 per stuk; 303 varkens: zrcvare var kens' f 1.94f 1.96, vleesvarkens f 1.92f 1.96, lichte varkens f 1.80—f 1.92, zeugen f 1.74— f 1.82 per kg. Om alle gegadigden te kunnen bevredigen zou het kwantum koeien werkelijk iets groter kun nen zijn, maar ook vandaag vol deed de aanvoer niet aan de gestelde verwadhtingen. Het ge volg hiervan was een willige handel met hogere prijzen dan- op de vorige markt zijn besteed. De kalveren en sdhapen van beide diersoorten was het aanbod niet groot zijn vlug en tegen hoge prijizen verhan deld, De aanvoer van varkens viel niet tegen. Naar spekvarkens be stond de meeste vraag, zodat voor deze dieren de hoogste prijs gegeven werd, De handel is goed geweest, met noteringen, die, bij de vorige week vergeleken, even lager waren. Voor een klein aan tal varkens werd tot f 1.98 per kg. betaald. De voor de lichte varkens vermelde prijzen zijn naar gelang 't gewicht. GRAANBEURS AMSTERDAM Binnenlandse granen (Boeren- noteringen). Witte tarwe f 22.50 26; rode tarwe 2525.73; rogge 18 19; zomergerst 2021.50; winter- gerst 1920; haver 1920; groene erwten 4347; capucijners 7090 bruine bonen 6580; duivebonen 4042.50; karwijzaad 7073; bl. maanzaad 115127.50; geel mos terdzaad 58—64.50; kanariezaad 35 37.50. Alles per 100 kg. WARMENHUIZEN 27 Oct. 800 kg uien 5.10; drielingen 7.60; 600 kg aardappelen, meerlanders 10.10; 2600 kg rode kool 4.204.50 8500 kg witte kool 4. BEEMSTER, PURMEREND -- Bevelanders, middel 1213.20; sla- bonen z.dr. 3698; pronkbonen 13 39; komkommers 1114; toma ten A en B 4679; witlof 25 48; bloemkool 816; rode kool 6 11; savoye kool 7.50; groene kool 69; spruitkool 1539; boerekool 4; spinazie 2855; sla 39; an dijvie 612; rode bieten 46; gare bieten 612; bospeen 815; waspeen 815; alicant 74106; allington pippin 1438; bramley seedling 415; cox orange pippin 2566; glorie van holland 1232; goudreinette 1039; graham ju- bilé 314; groninger kroon 428; jacques lebel 39; laxton superbe 734; notaris-appel 423; ster appel 824; schellinkhouter 5 26; zoete campagner 417; zoete avrancnes 1341; doyenne du co rnice 26—64; emile d'heyst 62»; —26; kamperveen 817; legipont 1444; nouveau poiteau fi18; pres. loutreuil 2144; st. rémy 6 —18; soldat laboureur 1024 win- terlouwtje 8—22; winterjan 4—16; winterkroon 10—34; beurré ale- xander lucas 10—31; beurré clair- geau lu39; bonne louisse a fertilon 920; gieser wildeman 9 zwijndrechtse wijnpeer 314. NRD SCHARWOUDE, 27 Oct Aanvoer: 3000 kg aardapp.: bl. eigenheimers 13.20; eigenheimers 12; torntjes 10.60; bouten 12.50; 15.000 kg uien 4.60—5.50; grote 3.80—4.40; drielingen 79; nep 18; 400 kg kroten A 5; 500 kg peen B 5.10; C 5.50; 2500 kg andij vie 67; 500 kg slabonen II 47— 59; afwijkend 4348; 12.000 kg rood A 5—9.30; B 4.10: 1200 kg groen A 6.20—6.30; 49.000 kg wit 3.50; 56.000 kg succes 44.10. Doorgedraaid: 49.000 kg witte .kool; 2500 kg succes witte kool. ALKMAAR, 26 October 1953 Slabonen z. dr. 79-85, Stoksnij- bonen, kas 95, Pronkbonen 55-60, Komkommers 10-12, Tomaten A 50-64, Witlof 31-50, Bloemkool 8- 23, Spruitkool 16-41, Spinazie 22- 54, Postelein 23, Sla 3.50-6, Andij vie 6-10, Rode bieten 5-7, Bospeen 9-20, Uien 5-7, Prei 8-11.50, Selie 3-4, Soep 2.50-5, Alicant 96-1.07, Appels 19-56, Peren 11-29, Knol- selderie 6-7. LANGEDIJK, 27 October 3000 kg rood A 6.10-10.20, B 4.40-4.90, 11000 kg geel A 5.50-8.70. B 3.30- 4.40, 33600 kg groen A 6.30-7.40, B 1.30-5.20; 500 kg andijvie 6-7.60; 7500 kg Bloemkool B 11.90-20.50; 18000 kg wit 3.50; 76600 succes 4- 4.20; 4300 kg Hieten A 5.10-5.50; 13200 kg uien 3.50-6; 400 kg sla bonen 42-49. Doorgedraaid 4600 kg Succes; 14000 kg witte kool; 700 st Bloemkool B2.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2