Godsdienstige en morele waarden op de voorgrond Katholiek program Noorse visser - acht jaar gevangen - thans weer thuis Op cultureeleconomisch en sociaal gebied Geen terugtrekking van V.S.-troepen uit Europa SAMENWERKING VAN KATHOLIEKEN Adelbert-voorzitter over de betekenis van de Arbeidersgroep - Niet te veel tegenstelling stands- en vakorganisatie Gedachten van St. Adelberfs voorzitter Naar wij vernemen: Benen afgereden Admiraal Radford: Meteor stortte op nieuwe huizen Russische dank Voor bewezen diensten naar concentratiekamp verbannen Bejaarde dames slachtoffer St. Martinus zal niet wijken Premieverhoging Ziekenfondsen? „Wij kunnen leren van 't buitenland" Geen voorkeur voor „pioniers" Dinsdag 27 October 1953 Sprekend over de enorme taak, welke niet alleen St. Adelbert, maar de gehele katholieke volksgroep en naast deze in het bijzonder de niet-katholieke christenen te doen staat in de komende tientallen jaren, schetste de voorzitter van St. Adelbert in zijn jaarrede op de Land dag te Utrecht in een uitvoerige beschouwing de achter grond, waartegen men de negen punten voor het katho lieke program, dat hij aangaf, moet zien. Hij noemde de ontwikkeling van de Arbeidersbeweging zeer belangrijk, benadrukte de noodzaak, om godsdienstige en morele waarden meer op de voorgrond te plaatsen, achtte het onjuist te veel tegenstelling te zoeken tussen stands- en vakorganisatie en maakte enige actuele opmerkingen over de middengroepen. Allereerst constateerde Baron van Voorst tot Voorst dat in het huidige tijdperk voor de heden daagse cultuur en beschaving, an ders uitgedrukt voor 't algemeen welzijn thans, de arbeidersgroep zeer belangrijk is geworden, be langrijker wellicht dan an dere groepen, welke ontwikke ling op zich genomen in menig opzicht een groot goed is. Wat ons verontrust, aldus spr., en in de komende jaren ons zal moeten bezig houden, ten nauw ste samenhangend met dit te recht naar voren komen van de arbeidersgroep, laat zich mis schien samenvatten in een vraag: wat zal uiteindelijk de uitwer king van deze ontwikkeling zijn op onze nationale cultuur? Godsdienstige en morele waarden voorop Voor de komennde periode zal beslissend zijn, welke inhoud zal worden gegeven aan de cultuur- bepalende waarde van de arbeid in het bijzonder naar zijn soorten gezien en met name .welke waarde zal worden gege ven aan de geestelijke, intellec tuele, culturele arbeid, waarbij tevens de vraag opkomt, welke de invloed is van de vermateria- liseringstendenzen op deze soor ten van arbeid, die de huidige ontwikkeling als begeleidend ver schijnsel vergezellen. Het zal zo moeten zijn, dat wij naar integratie van de cultuur zullen moeten streven, in die zin, dat de cultuur zoveel mogelijk waarden in zich moet integreren, waarbij de godsdienstige en mo rele waarden weer op de voor grond zullen moeten komen te staan. Juist op de terreinen van ver sterking der godsdienstige en mo rele waarden ligt er een grote taak voor de standsorganisaties voor zich en gezamenlijk; op de ze doeleinden afgestemd, zijn de standsorganisaties onmisbare or ganen van de maatschappij. Niet te veel tegenstelling De heer Van Voorst tot Voorst maakte vervolgens enige onder scheidingen tussen standsorgani satie en vakorganisatie. De vakorganisatie zo zei hij verzorgt belangen, de stands organisatie vormt mensen. De vakorganisatie komt op voor de mens in zijn vak of beroep, de standsorganisatie voor de mens in zijn geheel. Te veel wordt naar het oordeel van de hr Van Voorst tot Voorst de tegenstelling standsorganisatie -vakorganisatie gesteld; natuur lijk er zijn tegenstellingen, in wezen zijn zij echter beide op hetzelfde doel afgestemd, al lo pen de specifieke doelstellingen niet parallel, al verschillen mid delen en mogelijkheden. Een werkgroep van „St. Adel bert" is bezig met het standen- verschil van de sociologische hoek en van wijsgerig-normatief stand punt uit te bezien. De opdracht van de standsor ganisaties onderscheidt de heer Van Voorst tot Voorst in opdrach ten tegenover de wereld, in het bijzonder de niet christelijke we reld en in opdrachten tegenover elkaar. Voor wat de laatste betreft moet er meer openheid en ruim heid van geest tegenover elkaar komen. Tegenover de niet-christelijke wereld hebben wij naast de cle rus de zending van de Kerk te vervullen, niet alleen persoonlijk, maar ook door en uit de groep. In dit verband merkte spr. nog op, dat de katholieke standsorga nisaties in een christelijke maat schappij even noodzakelijk zijn als de katholieke vakorganisaties. Zij kunnen voor de vormgeving der maatschappij niet worden ge mist. De middengroepen Ten slotte maakte de Adel bert-voorzitter enige incidentele opmerkingen over de midden groepen. Allereerst dat het uit gangsjaar 1938 bij de vergelijkin gen van de inkomens van de lagere en van de middengroepen een onjuist beeld zou geven. De lagere inkomensgroepen zouden in 1938 op een te laag peil zijn terecht gekomen. Het uitgangs punt is echter niet meer dan een uitgangspunt en bedoelt zeker niet te zeggen, dat de verhoudin gen in 1938 juist waren. Gesteld is ook nergens, dat de lagere inkomens te veel zijn op getrokken; integendeel dit is juist. Gesteld en bewezen is, dat de middengroepen meer dan rechtvaardig zijn ten achter ge bleven. In dit verband gaf spr. enige cijfers om te doen zien hoe zeer door de middengroepen enorme lasten worden gedragen ten be hoeve van het geheel. Aan een gemiddeld gezin in Nederland geeft de centrale overheid uit 'n bedrag rond de f 2500. Gehuw den zonder kinderen dragen bij een zuiver inkomen van f 17.000, reeds de overheidsuitgaven voor ongeveer twee gezinnen alleen al door inkomstenbelasting. Bij een inkomen van f 50.000 brengt men als men tien kinderen heeft nog de uitgaven voor meer dan ze ven gemiddelde andere gezinnen op. Heeft men f 14.000 inkomen en vier kinderen, dan betaalt men uit de inkomstenbelasting even veel aan de overheid, als de over heid uitgeeft voor een gemiddeld gezin. De middengroepen, aldus de heer Van Voorst tot Voorst, zijn bij uitstek zeker niet als enigen, geroepen om de steeds weer in andere vorm naai- voren komen de gedachten en ideeën van her stel en vernieuwing, verdere vorm en uitwerking te geven. Dit geldt op het geestelijke, het economisch-sociale, het staatkun dige, het sociaal-charitatieve, het wetenschappelijke terrein enz. Dit geldt op practisch ieder ter rein van het hedendaagse leven. Het is juist uit hoofde van hun vorming, hun inwendig en ook hun uitwendig cultuur- en be- schavingsbezit, dat de mid dengroepen voor het geheel en de delen, voor Kerk en Staat, voor arbeider, boer, werkgever, mid denstander en intellectueel ook individueel, van grote betekenis zijn. De voorzitter van de St. Adelbertsvereniging, mr F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst heeft op de Landdag van deze vereniging in zijn jaarrede een aantal punten van een katholiek cultureel, economisch en sociaal program ontvouwd, welke gezien moeten worden in onmiddellijk verband met de discussie, welke in de middagvergade ring is gevoerd in en naar aanleiding van het twee gesprek tussen de voorzitters van Adelbert en K.A.B. is gisteren uit Djakarta een In donesische missie naar Japan vertrokken om te onderzoeken in hoeverre Japan aan Indonesië herstelbetalingen kan doen kwamen in de afgelopen week in Nederland 15 nieuwe geval len van kinderverlamming voor, waarvan 1 te Smallingerland. Er werden 25 gevallen van rood vonk aangegeven werd uit de Utrechtse singel gracht het lijk opgehaald van een onbekende, ongeveer 55-jarige vrouw. Een van haar armen was, vermoedelijk door een klap van een scheepsschroef, gebroken zal het Woensdag a.s. 50 jaar ge leden zijn, dat dr. H. J. E. Ende pols aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde. Zijn proef schrift was getiteld: „Het decora tief en de opvoering van het mid del-Nederlandse drama volgens de middel-Nederlandse toneel stukken" heeft de Nederlandse Aardolie maatschappij bij een proefboring in. Delft een kleine hoeveelheid aardolie aangetroffen op een diepte van 1200 meter. De boring wordt voortgezet; men kan nog niet uitmaken of de vondst van enige economische betekenis is veroordeelde de Engelse rechter de Nederlandse coaster-kapitein Schuiling tot een flinke boete, omdat hij zonder op een loods te wachten uit Woolwich vertrok ken was. Kapitein Schuiling is gezagvoerder op de „Hondsrug" liep Zondagmiddag het 13.000ste schip van het jaar de Rotterdam se haven binnen. Het was het Venetiaanse s.s. Paolo II. Vorig jaar arriveerde het 13.000ste schip eerst op 11 November 1. Wij hebben een stuk eman cipatie bereikt; deze emancipatie is nog geenszins voltooid. In godsdienstig en cultureel opzicht staan wij nog slechts aan het be gin. Dit geldt voor alle geledingen in de katholieke volksgroep. 2. De ontwikkeling op sociaal en economisch gebied wordt voor een belangrijk deel beïnvloed van een a-christelijke gedachtenwe- reld uit. Ook bij het bepalen van deze ontwikkeling zijn er bij de katholieke volksgroep - geen ge leding uitgezonderd - tekorten. 3. Op godsdienstig cultureel, sociaal, economisch en staatkun dig terrein ligt er voor ons als katholieken en voor onze katho lieke organisaties een gezamen lijke opdracht. Alle geledingen in de katholieke volksgroep hebben niet op de eerste plaats afzonder lijk doch juist gemeenschappelijk aan deze opdracht haar beste krachten te geven. 4. Willen wij aan die opdracht kunnen voldoen dan zullen wij het algemeen welzijn moeiten zien als inderdaad algemeen. Dit brengt mede, dat wij de belangen van andere groeperingen op een even gelijkwaardige plaats zullen moeten trachten te stellen als de belangen van onze eigen groep. 5. In het bijzonder zal - willen wij als katholieke volksgroep werkelijk inhoud kunnen geven aan het algemeen welzijn - sa menwerking in onze volksgroep primair moeten zijn ondanks be langentegenstellingen en voor rang moeten krijgen boven de samenwerking met andere met- katholieke organisaties. 6. In het bijzonder de punten 4 en 5 vragen vertrouwen in el- Dit vertrouwen vindt zijn ba sis in onze beginselen van recht vaardigheid en sociale liefde. La ten wij proberen niet iedere uiting en handelwijze te bezien met een zekere achterdocht. 7. In gezamenlijk overleg kan een eigen actie-program der so ciale organisaties tot stand ko men. Er zijn voldoende bouw stenen aangevoerd voor gezamen lijke resultaten door overleg. Er is meer dan genoeg wat tot ge meenschappelijk belang kan wor den gemaakt. En is het niet zo, dat eigenlijk naar ons aller op vatting er practisch onmiddellijk een begin kan worden gemaakt? 8. Een aantal desiderata zal in een breder kader moeten worden gesteld, zoals de problemen rond de werkgelegenheid, de export, de fiscale politiek. Wij zullen deskundigen bereid vinden tot voorlichting, als wij van de wil tot samenwerking kunnen getui gen. Eveneens kunnen wij be reidheid verwachten in de wereld der wetenschap, als wij ons één tonen, tot voorlichting in de so- De f 25.000 op nr 5363 DEN HAAG, 26 Oct. In de 521e Staatsloterij, eerste klasse, is heden een prijs van f 25.000 gevallen op lot no. 5363. ciaal-charitatieve sector, op het terrein van de cultuur enz. enz. 9. Alles culmineert tenslotte in de kracht van ons verlangen en in de kracht om dit verlangen niet maar in ons hart alleen te doen leven, maar in de daad om te zetten. Ons verlangen werke lijk christenen te zijn. Man sprong van tram ROTTERDAM, 26 October Vanmorgen heeft in de Putselaan te Rotterdam de tram een slacht offer geëist, n.l. de 56-jarige J. Kats uit Nieuwe Tonge. De man was dit weekeinde op bezoek ge weest op zijn evacuatie-adres in de Boekweitstraat en hij wilde zich per tram naar huis begeven. Toen de tram al in beweging was, bemerkte hij dat hij verkeerd zat n.l. in de eerste in plaats van in de tweede klas. K. waagde de sprong uit het rijtuig en hield zich vervolgens aan de stang van een tweede klas rijtuig vast. hij sloeg de hulp af van passagiers, die hem naar binnen wilden hel pen. Op een gegeven moment struikelde de man, hij kwam on der de wielen terécht. Beide benen werden hem afgereden. In het Zuider ziekenhuis bleek, dat hij was overleden. PARIJS, 26 Oct. Admiraal Arthur Radford, voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, heeft vandaag verklaard, dat hij niets weet over eventuele plannen om de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te redu ceren. Radford is vandaag in Parijs aangekomen om militaire instal laties in West Europa te inspec teren. Zijn rondreis zal ongeveer drie weken in beslag nemen. „Wij nemen als volledig bond genoot aan de N.A.T.O. deel" al dus Radford, „en wij zijn van plan dat te blijven doen". Volgens persberichten uit Wa shington zou de regering Eisen hower overwegen, de Amerikaan se strijdkrachten in Europa te re duceren, doch daarentegen meer atoomwapens naar de N.A.T.O.- partners te zenden. „Dat is nieuw voor me", zei Radford, „ik denk, dat sommige correspondenten maar wat raden om iets te schrijven". Radford voegde eraan toe, dat een advies tot het nemen van een dergelijk besluit van generaal Alfred M. Gruenther, de gealli eerde opperbevelhebber in Euro pa, zou moeten uitgaan. „Als hij een dergelijk advies heeft uitgebracht, zal dit ten allen tijd zorgvuldig bestudeerd wor den", aldus Radford. „Het is echter niet waarschijn lijk, dat generaal Gruenther een dergelijke aanbeveling zal doen. Hij heeft herhaalde malen gezegd, dat de geallieerde troepen in Eén dode IPSWICH, 26 Oct. Een Me teor straaljager van de R.A.F. is in Flaes temidden van een groot aantal huizen in aanbouw neer gestort en heeft net niet een aan tal kinderen geraakt die op straat speelden. De brandende resten van de machine deden in twee huizen brand ontstaan terwijl 28 andere huizen beschadigd werden. Er vielen geen slachtoffers onder de bewoners doch de piloot kwam om het leven. SMALDEEL V NAAR HUIS BERGEN, 25 October De Nederlandse torpedoboot jager ,Evertsen" en „Kortenaer", de fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" en de duikboten .Walrus' en „Zeeleeuw" zijn Zaterdag aan het einde van een Noors- Nederlandse vlootoefening langs de Noorse kust de haven van Bergen binnengelopen. Maandag vertrokken de Neder landse oorlogsbodems weer uit Bergen. BERLIJN, 26 Oct. Een Noorse visser, die tijdens de oorlog boven de Poolcirkel de Duitse marine bespion- neerd heeft, heeft vandaag het verhaal van zijn „blun der" verteld, welke hem na de geallieerde overwinning acht jaar in Sovjet-gevangeniskampen bezorgde. Otto Larsen (41 jaar) schudt treurig het hoofd, als hij terug denkt aan de 13 achter hem liggende jaren, iveike begon nen met de bediening van een ondergronds radiostation voor de Sovjet geheime dienst achter de Duitse linies. Hij vertelde zijn verhaal Op de Noorse militaire missie hier een dag, nadat hij uit Sovjet-gevan- genschap was teruggekeerd. Na de capitulatie van Noorwe gen in Juni 1940, zo vertelde Lar sen, duurde het nog een hele tijd voordat de Duitsers doordrongen tot zijn woonplaats Kibeng in het uiterste Noorden van Noorwegen. „In September vluchtten wij met ruim 30 mannen, vrouwen en kinderen in drie vissersboten naai Rusland. Wij bereikten Möer- mansk veilig. De vrouwen en kin deren werden bij aankomst niet gehinderd, maar wij werden zes weken opgesloten en verhoord. Aan enigen van ons werd ge vraagd, of wij ondergronds tegen de Duitsers wilden werken. Wij stemden in. Ik wens niet te spreken over mijn werk als agent voor de Sov jet geheime dienst tot April 1942, maar deze werkzaamheden waren kenmerkend voor de ondergrond se in de oorlog. In April werd ik met nog twee vissers uit Kiberg naar het eiland Soeröeya gestuurd om daar een geheime radiopost in te richten. Dit grote, rotsachtige eiland met een „middernachtzon" was strategisch van belang om de Duitse marine gade te slaan in haar campagne bij de Noordkaap tegen geallieerde konvooien naar Moermansk. De zender, die we gekregen hadden was echter te zwak voor het contact met Moermansk. dat wij wel met gemak konden horen. Wij bleven echter op onze post en hadden zo nu en dan contact met Noorse verzetgroepen. Als holbewoners Wij leefden als holbewoners van de enige dieren die wij scho ten en van de visvangst. Nadat onze periode van zes maanden om was, kwam er echter maar geen Russisch schip om ons af te lossen. Wij bleven anderhalf jaar en begonnen toen met hulp van de ondergrondse te proberen naar Zweden te komen. In December 1943 gelukte het ons de Duitse linies te passeren. Wij stelden onmiddellijk de Noorse autoritei ten in Zweden op de hoogte van al onze inlichtingen over de Duit se marine, die wij verzameld had den". Larsen, die er tien jaar ouder uit ziet dan hij werkelijk is, ver volgt flauwtjes glimlachend: „Toen de oorlog voorbij was en er niets meer was om ons zorgen over te maken, maakten wij een blunder. Wij besloten met ons drieën naar Moermansk terug te gaan om de Russen onze vissers schepen te vragen. Wü beschouw den de Russen als vrienden voor wie wij ons leven gewaagd had den. Toen wü in Augustus 1945 in Moermansk terugkwamen vertel den wij alles, wat wij meege maakt hadden. Wij werden echter in de gevan genis geworpen, omdat wij als agenten van de Russische gehei me dienst inlichtingen aan onze Noorse regering hadden gegeven. Wij werden in acht maanden tijd herhaaldelijk verhoord. Ik zag nooit een rechter of een gerechts hof, maar tenslotte werd mij in mijn cel gezegd, dat ik door een speciaal tribunaal tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld was en mijn makkers ook. U kunt zich voorstellen, hoe wij ons voelden. Wij waren nooit communisten geweest, maar in de oorlog hadden wij de Russen geholpen en nu dit. Wij werden gestuurd naar een kamp voor dwangarbeiders aan de Witte Zee. Eén van mijn ka meraden is daar bij een poging om te ontvluchten waarschijnlijk doodgeschoten. Mijn andere kameraad verloor ik in 1949 uit het oog, toen ik overgeplaatst werd naar 'n kamp op 500 km. ten Zuidoosten van Moskou. „In dit nieuwe kamp bevonden zich slechts politieke gevangenen zonder beruchte misdadigers zoals aan de Witte Zee en het voedsel en de arbeidsvoorwaar den waren beter". Europa speciaal die in Midden Europa nog niet sterk genoeg zijn om een krachtige aanval van Rusland te weerstaan. En de meeste Amerikaanse troepen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zijn in Midden-Europa ge- stationneerd. Radford zal vijf dagen in Frankrijk blijven, en daarna naar Frankfort, Oslo, Londen, Rome, Napels en Madrid gaan. Van kolendamp vergiftiging GRONINGEN Bewoners van het hofje „Petronella Gasthuis" te Groningen deden gistermorgen omstreeks kwart over elf de ont stellende ontdekking, dat ten huize van mej. J .Doofin zich een geval van kolendampvergiftiging had voorgedaan. Mej D. zat evenals een vriendin van haar, de 75-jarige mej. P. Vrucht bewuste loos in, een stoel. De G.G.D. die direct werd gealarmeerd, consta teerde dat bij mej. V. de levens geesten reeds waren geweken, ter wijl mej. C.. die 80 jaar is, in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis werd ver voerd Mej. V. was Zondagmiddag bij mej. D. op bezoek gekomen en waarschijnlijk zijn de dames reeds in het begin van de avond buiten kennis geraakt. De verslagenheid onder de be woners van het hofje is uiteraard groot. WETHOUDER FRANKE OVERLEDEN AMSTERDAM, 26 Oct. Zon dagnacht omstreeks 2 uur is te Amsterdam op 63-jarige leeftijd overleden de heer B. C. Franke, in leven laatstelijk wethouder van arbeidszaken in de hoofdstad en tevens waarnemend burge meester van Amsterdam. Van het Amsterdamse stadhuis wappert vandaag de vlag half stok ten teken van rouw wegens het overlijden. In een speciale bijeenkomst van het voltallige college van B en W heeft burgemeester d'Ailly van morgen het overlijden van de wethouder herdacht. De burge meester wees er op, welk een grote plaats de overledene in het gemeentebestuur van 's lands hoofdstad heeft ingenomen. Hij schetste diens grote kennis van zaken. Zijn geestrijkheid en zijn liefde voor de stad Amsterdam, sterdam. Massale protest demonstratie van gepensionneerden AMSTERDAM, 26 Oct. de tot de laatste plaats toe be zette grote zaal van Bellevue te Amsterdam hebben vanmiddag ruim 2000 gepensionneerden een demonstratieve vergadering "bij gewoond, belegd door de afdeling Amsterdam van de algemene Ne derlandse bond van gepension neerden. „Al zijn wij oud en zwak, al bezitten wij geen machtsmidde len, daarom zijn wij toch niet rechteloos", zo sprak daar de heer C. Foppele, lid van het hoofdbestuur en oud-directeur van een arbeidsbureau. Hij be lichtte uitvoerig de huidige moei lijke situatie, waarin vele gepen sionneerden zich in financiëel opzicht bevinden. De vergadering nam tot slot een motie aan, waarin geprotes teerd wordt „tegen de achter stelling der gepensionneerden". Middenstanders uit drie landen hielden bedevaart MAASTRICHT. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Katholieke middnstands- organisaties in de West-Europese landen zijn Zondag grote groepen van de diocesane middenstands organisaties uit Nederland, Bel gië en Duitsland, namelijk uit de diocesen Roermond Luik en Aken in een gezamenlijke gebeds actie voor de kerstening van hun land en van Europa bijeenge komen. Zondagmiddag verwelkomde de voorzitter van de internationale katholieke middenstandsbond, de heer J. A. Koops uit Venlo, de rond 2000 leden van deze inter nationale organisatie in le can- tinezaal van de Sphinx te Maastricht. Na de bijeenkomst trokken de deelnemers aan dit internationaal samentreffen naar de basiliek van Onze Lieve Vrouw in Maastricht, waar de bisschoppen van Luik en Roermond, mgr. Jos. Kerck- hoffs en mgr. dr G. Lemmens, alsmede de prelaat mgr. Sehar- renbroich namens de bisschop van Aken plechtig werden in gehaald, waarna, de Belgische, Duitse en Nederlandse georgani seerde middenstanders de Bidweg van de „Sterre der Zee" maakt- ten. Na de bidtocht werd in de basiliek een pontificaal lof gece lebreerd door mgr. Lemmens. In Voor dominee Zandt WIJ zijn niet van plan het door ds Zandt in de Tweede Kamer becrifciseerde bankbiljet van 25 gulden in te trekken, aldus deelde de directie van de Ne derlandsche Bank ons mede naar aanleiding van een bericht in het Prot. Chr. dagblad „Trouw", waarin de intrekking van be doeld bankbiljet werd aangekon digd. Ds Zandt, de verpersoonlijking van het anti—papisme, heeft zo als men zich zal herinneren, in de Tweede Kamer verklaard, dat het nieuwe bankbiljet in Protes tants Christelijke kringen aan stoot geeft, omdat op dit bank- biljet een afbeelding voor komt vah Sint Martinus, bisschop van Tours, en van een kathedraal met liefst vier kruisen. Niet te vreden met deze van onverdraag zaamheid en anti-papisme getui gende uitlating komt het dag blad „Trouw" dit anti-Katholieke relletje nog eens opblazen door het gerucht te verspreiden, dat de directie van de Nederlandsche Bank Sint Martinus voor Ds Zandt zou laten wijken. Een ge rucht, dat blijkens de tegen spraak van de Nederlandsche Bank van alle grond ontbloot is. DELFT, 26 October In een te Delft gehouden vergadering heeft de heer C. J. van Lienden, voor zitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfond sen,meegedeeld dat het waar schijnlijk is dat in 1954 de pre mies voor vrijwillig en verplicht verzekerden zullen moeten wor den verhoogd. Behalve de kosten van nieuwe geneesmiddelen, zoals de anti biotica, stegen ook die voor zie- kenhuisverpleging aanzienlijk. Laatstgenoemde kosten maken thans ongeveer een derde deel uit van de totale uitgaven van de ziekenfondsen. De oorzaak is dat de ziekenhuizen de laatste jaren worden uitgerust met zeer dure apparaten, waarover ook de fondspatiënten de beschikking kunnen krijgen. Ook de lonen voor het verplegend personeel zijn gestegen. Sovjet-minister Mikoyan: MOSKOU, 26 Oct. De Mi nister van Handel van de Sow- j et-Unie, A. Mikoyan, heeft op 17 October j.l. voor handelsfunc tionarissen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de campagne van meer goederen voor de binnenlandse markt sa menhangt met het nieuwe agra rische programma. Hij zeide niet afkerig te zijn van de invoering van buiten landse organisatie- en werkme thoden in het Sowjet-Russische bedrijfsleven. „Toegegeven moet worden", zo zei hij, „dat de kapitalistische handel ook enkele kwaliteiten heeft, welke hier bestudeerd moe ten worden. Als gevolg van de concurrentie en de moeilijkhe den bij het aantrekken van af nemers hebben de buitenlanders vrij goede methoden ontwikkeld voor de organisatie van de han del. Voorzover de methoden van nut zijn, zal de Sowjet-Unie ze navolgen". Bij uitgifte van Zuiderzeegronden 's-GRAVENHAGE, 26 October - Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft het rapport behandeld van de com missie uitgifte Zuiderzeegronden. Dit rapport betreffende richtlij nen voor de keuze van de grond gebruikers bij de uitgifte van de Zuiderzeepolders en andere do meingronden, werd reeds in Augustus 1952 gepubliceerd. Het hoofdbestuur van de stichting voor de landbouw heeft de con clusie der commissie onderschre ven ook die waarbij het niet ge wenst werd geacht voor de uit gifte van land in de nieuwe pol ders een recht van voorkeur toe te kennen aan boerenzoons en landarbeiders en eventuele an deren, die een belangrijk aandeel aan de ontginningsarbeid hebben gehad. Het hoofdbestuur over woog met de commissie, dat deze uiteraard bij de inschrijving reeds feitelijk een voorsprong zullen hebben. Dit standpunt kon eerst na enige discussie worden inge nomen. Met de commissie was het hoofdbestuur van oordeel, dat 'n deel van het beschikbare land aan noodgevallen een deel aan saneringsgevallen en een deel aan andere gegadigden uitgegeven dient te worden zonder dat het hoofdbestuur zich aan bepaalde percentage's heeft willen binden, zoals de commissie dat min of meer wel had gedaan. (Copyright by Börr« Bdrrtuan. C

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5