Woensdag loopjesdag De katholieke eenheid en de internationale politiek Noren gaan wel naar Japan voor wereldkampioenschap St. Willibrordus-vereniging hield landelijk congres Geheime bespreking tussen Engeland en Perzië B. en W. HET AS. K.V.P.-C01SGRES Actuele stellingen van oud-minister Sassen - Bezivaren tegen actievecultuurpolitiek Eenheid en welvaartspolitiek Nederland-België in de Ned. pers Hjallis Andersen in volle training Kees Broekmanweer thuis vertelt over Noonvegen ProfWülebrands en Prof Rogier hielden referaten Herstel diplomatiek contact? Vliegtuig landde bij Brindisi Belgische dank voor televisie uitzending Dinsdag 27 October 1953 Pagina 7 •ANGÊSTRAAT 57 Demonstratie! Gratis proeven!! Amerikaan Kraft kaas heden in Alkmaar bij net vol vitamine Cruyere Room Chedden oer pak 45 ct. ijgen of dadel 500 gram 33 lauwe rozijnen onder pit) 250 gram 500 gram riesmeel 500 gram oiletzeep 3 stukjes uishoudzeep 6 gr. stukken 39 iccalily per pot esneden ïgurken literpot hele ■okworst pl.m. 200 gr. anke zuurkoo 1 kg >literwten 500 gram jpelstroop per beker -oentesoep JiA p. 1/1 blik >rstplaat roe. mocca) 200 gram toe. Beestjes 150 gram guur-schuim 150 gram ■optoffee !00 gram tria biscuits !5o gram 29 eculaas gram n. amandel 49 'oordelig ïsjes 50 gram age vingers 00 gram 47 tbijtkoek root kaas 35 am. rlijk 00 gram dse kaas vet )0 gram itserse kaas er beker !r stukje nedbeef 0 gram lame-ham 0 gram >er schotel •0 gram kreel in latensaus oot blik Leermeel >r pak ifers pakken 99 77 IS 37 25 49 47 39 69 25 47 lang de voor raad strekt Ananas pudding met echte ananas r pak 30 pakken 49 Uit de publicatie van de stellingen voor het a.s. Eenheids congres van de Katholieke Volkspartij blijkt, hoe belangt rijk dit Congres zal zijn, niet alleen voor het inwendige, maar ook voor de algemene invloed van de Partij. In dit verband icijzen wij allereerst op de strekking van de hierna volgende stellingen van oud-minister Sassen. Ook de breedvoerige stellingen van oud-minister Gielen ver dienen de bijzondere aandacht, o.a. omdat hij zich richt tegen een verkeerde opvatting van de actievecultuur politiek. terwijl mr van Spaendonck de puntjes op de i" zet in zijn stellingen betreffende de sociaal-economische politiekook hij komt op de noodzakelijkheid van een heid en op de actuele wens van een katholiek sociaal- economisch program. Mr. Sassen zal spreken over internationale en supra-nationale politiek. Hij zal daarbij de volgende stel lingen verdedigen: ,1. Een politieke eenheidsorga nisatie der katholieke Ne derlanders is noodzakelijk. Met name met het oog op de inter nationale en de supranationale politiek. 2. In het bijzonder eist de su pranationale politiek een een drachtig samengaan der christen democraten, welk samengaan zijn grootste kracht ontleent aan de betekenis der christendemocra tische partijen in de Europese landen. 3. Bij verschillende gelegenhe den is gebleken hoe noodzakelijk het is, dat vertegenwoordigers der christendemocratische partijen hun principiële stem doen horen in de internationale en suprana tionale organisaties. 4. Eveneens bleek duidelijk, dat de begonnen supra-nationale in tegratie op economisch terrein de vertegenwoordiging eist van zo sterk mogelijke christendemocra tische groeperingen. Onderwijs- en cultuurpolitiek Prof. Dr. Jos. J. Gielen zal het onderwerp onderwijs- en cultuur politiek inleiden. Hij zal een zestiental stellingen verdedigen. Hij stelt o.a. dat zo wel van natuurlijk standpunt als vanuit de rechten der kerk de bijzondere school als primair moet worden gezien. De openbare als secundair. Zijn volgende stelling luidt aldus: „Ten aanzien van de verwezenlijking van de toestand, die uit stelling 3 (hiervoor aan gegeven) behoort voort te vloeien, bevinden wij .ons in de tweede fase. De eerste was de strijd om de vrijheid van onderwijs. De tweede die om de mogelijkheid deze vrijheid te verwezenlijken. De derde zal die zijn, waarin stel ling 3 haar toepassing heeft ge vonden". In een der volgende stellingen geeft prof Gielen te kennen, dat het zaak is, de tweede fase zo snel mogelijk af te sluiten. Ten einde aan de derde te kunnen beginnen. „Indien in deze derde fase stelling 3 gerealiseerd zal worden aldus een andere stel ling houdt dit voor het open baar onderwijs in, dat het een uitzonderingspositie bekleedt. Al zal die in Nederland zeer ruim zijn. De consequentie daarvan is, dat het dan aanspraak kan maken op bevoorrechting overeenkomstig deze positie. De bijzondere school zal deze consequentie hebben te aanvaarden, in dat geval kan een werkelijke schoolvrede ontstaan". In volgende stellingen wordt gezegd, dat de voortschrijdende „verbijzondering" van de open bare school moet worden tot staan gebracht en teruggedrongen en dat de organisatie van het scholensysteem zodanig zal moe ten zijn, dat de persoonlijkheids vorming geen geweld wordt aan gedaan door introductie van ni- velleringstendenaen. In andere stellingen wordt ge zegd, dat in de huidige tijd een op cultuur gericht onderwijs on misbaar is en dat daarom veel is te zeggen voor een samenbrengen van de overheidszorg voor cultuur en die voor onderwijs in een de partement. Een actieve cultuur politiek is verwerpelijk, voorzover het woord „actief" zou willen uit drukken, dat de overheid hierbij leidend heeft op te treden. De overheid zal maatregelen moeten nemen, die een deel beschermend van aard zijn en bestrijding van jeugdverwildering beogen, Ander deels een positieve werkzaamheid toelaten. Al wat het gezinsleven versterkt, dient bevorderd, al wat het aantast dient bestreden te worden. Kunstenaars en anderen, die de Nederlandse cultuur in belangrijke mate hebben gediend, moet de overheid het leven ma terieel dragelijk maken, zodra dit verantwoord onnodig blijkt. In het algemeen zou dit kunnen geschie den door een vorm van pension nering. Sociaal- economische politiek Mr. B. J. M. van Spaendonck zal het onderwerp sociaal-econo mische politiek inleiden. In zijn stellingen geeft hij te kennen, nen. dat de gedachte ener saamhorig heid alleen kan brengen de nood zakelijke bundeling en coördinatie der desiderata van de verschil lende maatschappelijke groepen. Een politieke organisatie, die deze saamhorigheid premair stelt is onmisbare voorwaarde voor de harmonisatie en voor een recht vaardige en doelmatige realisatie der desiderata. Over het gehele terrein van het sociale-economisch leven kan een belangrijke voor uitgang worden vastgesteld. Niet temin moet worden geconstateerd, dat op bepaalde terreinen een gebrek aan evenwicht 'is opgetre den. Dat bij het inhalen van een onbetwistbare achterstand van bepaalde groepen de verbetering is tot standgekomen met een maatschappelijk ongewenste ver zwakking van andere groepen. Een der stellingen van Mr. van Spaendonck luidt: „Het kan niet worden ontkend, dat de overhe veling van een zo groot deel van het maatschappelijk inkomen naar de staat, als bij de huidige be lastingwetgeving het geval is, een ernstige overschatting inhoudt van de mate, waarin deze de taak der maatschappij zelf in het bij zonder op economisch en sociaal terrein doeltreffend kan overne men. Matiging op dit gebied, al dus de daaropvolgende stelling, zal het mogelijk moeten maken eventuele noodzakelijke verbete ringen voor bepaalde groepen tot stand te doen komen, zonder dat dit ten koste gaat van andere, die mogelijk reeds achter zijn ge raakt. De Katholieke maatschap pelijke organisaties zullen als voorwaarde voor verdere vooruit gang, ook ten aanzien van het welvaartspeil aldus de laatste van de stellingen in sterke eensgezindheid hun desiderata hebben te formuleren de wegen hebben aan te geven om deze tot realisatie te brengen en op de steun van een krachtige politieke organisatie moeten kunnen reke- Natuurlijk zijn alle kranten in hun verslagen over de wedstrijd NederlandBelgië opgetogen over de overwinning. Doch daarbij overheerst tevens de mening, dat men nu niet mag denken, dat men er al is. De T ij d merkt zelfs op, dat als men die mening zal zijn toe gedaan, men dan misschien over dertig maanden en tien dagen op een volgend Nederlands suc ces mag hopen. De overwinning vond men dik verdiend door het nimmqr aflatende enthousiasme. „Bravo voor dit Nederlands elftal", zegt „De Telegraaf" en gooit daarbij het roer van de laatste maanden radicaal om. „Het was hartverwarmend die energie, die ontembare strijdlust te zien." Het waarschuwende woord ontbreekt ook hier niet. Maar naast deze waarschuwing klinkt voor het eerst sedert lange tijd een tevreden toon in het Te legraaf verslag. Ook dat is winst. Het Vrije Volk is zeer tevreden, „Van Rotterdam is de victorie begonnen. Nederland heeft weer iets van zijn oude geestkracht hervonden. Hoe dik wijls heeft een Nederlands elftal in vervlogen jaren niet gewonnen van een sterkere tegenstander, omdat het met bezieling kon vechten. Het goede spel van de vleugels was de grote winst. Nog groter winst vormde het ontbre ken van de peuteraartjes. Waar kwam dat goede spel plotseling vandaan? Dat spel. dat herinner de aan de beste jaren van ons voetbal. „Overbeeke en Klaassens wa ren de grote figuren in dit win nende Oranje-team", schrijft de Volkskrant. „Voetbal-Nederland heeft op deze stralende middag zomaar geput uit een reservoir, dat zo lange tiid hol had geklonken van leegte. De grote glorie was de terugkeer van een Nederlands elftal, dat weer vechten en win nen. kon. Een elftal, dat in Lou Overbeeke een verrukkelijke bron van energie bezat." Pas teruggekeerd uit Noorwegen, waar hij gedurende een half jaar in de hossen karteringswerk heeft verricht, verklaarde de Europese kampioen in het hardrijden op de schaats. Kees Broekman: „Ik voel mij uitstekend, dank zij het nauwkeurig opvolgen van mijn trainingsschema, door dr. Carlier voor mij vastgesteld en waarmede ik in Mei in de bossen van Ophus reeds ben begonnen. Dat schema is ongetwijfeld zwaarder dan het vorig jaar, maar ik heb gemerkt, dat ik de verzwaarde oefeningen best kon hebben. Ik weeg maar 81 kg en dat is het laagste gewicht, wat ik ooit voor het begin van het wedstrijd- seizoen heb gehad. Het vorig jaar woog ik om deze I dat wij deze winter tussen de bo- üj uoa i- j4. m* a__j» n-4__ 's HERTOGENBOSCH,— Het landelijk congres, dat de St. Wil- librordusvereniging, zich richtend, zoals bekend op het binnen lands apostolaat, Maandag te Den Bosch hield, werd begonnen met een Pontificale Hoogmis in de Kathedrale Basiliek van St. Jan, opgedragen door Mgr. W. Mutsaerts, die in zijn pre- dicatie aan de congressisten onder meer vroeg het binnenlands apostolaat in de Heilige Mis vurig te gedenken, even goed als wij de missionarissen indachtig zijn. Met brede blik moeten wij kijken buiten de enge grenzen van parochie en bisdom. Het binnenlands apostolaat is voor ons vaderland, voor ons bisdom en voor de gehele kerkprovincie van geweldig belang, omdat het in samenwerking met priesters en leken even noodzakelijk en dringend is als de missie. alleen daar vindt, waar het apos tolisch is. Middag-bijeenkomst Bij de aanvang van de middag- bijeenkomst, die door Mgr. W. Mutsaerts geheel werd bijge woond, sprak de voorzitter een speciaal welkomstwoord tot de bezieling de priesters aangegre- bisschop, Zijne Hoogwaardige pen heeft. Niet in de eerste Excellentie dankend voor zijn plaats slechts gewekt door de 1 hartelijk medeleven met deze verschrikkelijke werkelijkheid dag Professor L. Rogier, die n van geloofsafval en atheïsme, inleiding hield over het priester maar die ontvlamd is aan het schap en het lekenapostolaat, vuur zelf dat Christus de Hoge- I plaatste zijn referaat op t prac- priester op aarde is komen bren- tisohe en actuele niveau van het In de kleine Casinozaal begroet te daarna de voorzitter, prof. J. J. M. Willebrands de talrijke be zoekers, onder wie zich ook de Vicaris-generaal Mgr. F.M. Hen- drikx zich bevond. In zijn referaat over priester schap en apostolaat zei prof. Willebrands dat in de-ze twintig ste eeuw 'n nieuwe apostolische Een arrestatie met hindernissen UTRECHT. 26 Oct. - In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Utrecht de omgeving van de Nieuwe Gracht in opschudding gebracht door een moeilijke ar restatie van de 28-jarige Utrech tenaar J.H.M.M., die zich niet had aangemeld voor het ondergaan van een gevangenisstraf van 14 dagen. Twee politieagenten ont dekten de man met zijn familie leden in een taxi. doch hij wist m het donker de benen te riemen. De achtervolging door de agen ten, die waarschuwingsschoten losten, ging over daken en door turnen. Nadat de politie veel moeilijkheden en de hevige tegen stand van de arrestant had over wonnen, is de arrestant tenslotte naar het politiebureau overge bracht. gen. Er bestaat in d-e Kerk een dubbele zending tot het priester lijke apostolaat, namelijk die be rust in de zending der twaalf apostelen en die welke gegeven is aan alle gelovigen bij de uit storting van Heilige Geest. Zij betekent in beide gevallen een delen in Christus. Me-t betrek king tot toet oecumenisch aposto laat betoogde de inleider dat daaraan alle aandacht geschon ken moet worden opdat deze tijd aan ons niet voorbijgaat zonder daaruit door gebed en bezieling de vruchten geplukt te hebben. Spreker besloot dat het katho licisme zijn begeesterende kracht Tunnel onder de Mont Cenise SUSA, 26 Oct. Vandaag zijn Franse en Italiaanse experts in Susa bijeengekomen om plannen te bestuderen voor het aanleggen van een tunnel onder de Mont Cenise, teneinde Susa met de be roemde Alpenroute te verbinden. Dodelijk auto-ongeluk in Bloemendaal BLOEMENDAAL, 26 Oct Zondagavond is de 20-jarige A. J. Markhof uit Zandvoort tenge volge van een auto-ongeluk, in het Marinehospitaal te Overveen overleden De jongeman was Zaterdag ochtend bij een overweg van de tramlijn Haarlem-Zandvoort in Aerdenhout met een bestelauto van een Haarlemse wasserij, on danks het waarschuwende rode licht, doorgereden en onder een uit Zandvoort komende tramtrein van de N.Z.H.V.M. geraakt. Kii geraakte bekneld en werd zeer ernstig gewond. De auto werd totaal vernield. dagelijks leven. Hij onderscheid de daarbij helder de priesterlijke bediening en de taak der leken. De lekenapostel zag hij als de normale katholiek Ten aanzien van het passieve geloofsleven verklaarde prof. Rogier dat, mocht men er niet in slagen het traditionele geloof van passief tot actief te maken, dus tot een expansief bewust en apostolisch beleven, zich dan spoedig de realiteit' van het stervende land zal voordoen, evenals we zulks in Frankrijk zien. Deze plicht van de bewuste geloofsbeleving is brandend, en de verwaarlozing daarvan fataal, omdat we op 'n keerpunt leven We passen nog te veel he-t passieve vestingsy steem toe inplaats van op mo derne wijze uit te dragen en te beleven. Bij waakzaamheid voor het eigen zielehei, is iets be langrijks over het hoofd gezien. De katholieke organisaties moe ten niet zozeer, volgens 't woord van wijlen dr. Poels gezien wor den tot eigen bescherming dan wel als middelen om het evange lie uit te dragen en de herker stening te bereiken. S<p>r. leefde dan ook in de over tuiging dat aan dit geslacht van Godswege een grote taak is op gelegd. Nadat een telegram was ver zonden aan Zijne Eminentie Kar dinaal de Jong en het Hoogwaar dig Nederlands Episcopaat, volgde een korte gedachtenwisseling over de beide referaten. tijd bijna 86 kg., dus dat scheelt nog al wat. Zaterdag j.l. ben ik al naar Overveen gegaan. Ik kon de oefeningen van de andere le den van de kernploeg best vol gen, al was ik na afloop moe, na 36 uur reizen met de Scandina- vië-express. Ik geloof, dat de an dere leden van de kernploeg zich eveneens in prima conditie be vinden. Dus wij mogen eind De cember en in Januari felle strijd op het ijs verwachten. Dat vind ik praehtig.... het kan mij niet hard genoeg gaan. Helaas was dr. Carlier zelf niet aanwezig. Hij mag het huis niet verlaten door een knieblessure, onlangs op gelopen tijdens een basketball wedstrijd in Amsterdam. Maar volgende week hoopt hij en dat hopen wij allemaal, weer in de duinen van Overveen aanwezig te zijn. Ik weet zeker, dat alle leden van de kernploeg physiek op een hoger niveau zijn geko men dan het vorig seizoen". En wat wordt er op technisch gebied gedaan? vroegen wij, „Ik ben er voor, dat Carlier een paar weken met ons meegaat, vóór dat het wedstrijdseizoen be gint, teneinde zijn werk op het ijs te kunnen afmaken. Maar ik geloof niet, dat men daar veel voor voelt. Arve Sinnerud, die met zijn vrouw Anna de kern ploeg gedurende enkele weken op zijn boerderij „Fjetre" bij Ha- mar te gast krijgt, heeft nu voor gesteld om Hans Engnestangen, de vroegere wereldrecordhouder op de 500 meter, uit te nodigen, zodat wij onder zijn leiding op het ijs kunnen trainen." En in een adem voegde Broekman eraan toe: „Ik kan nog vertellen, dat wij op Fjetre een privé ijsbaan krijgen. Arve Sinnerud heeft een stuk van zijn terrein met een bulldozer geëgaliseerd en mijn .broer Leen, die al jaren in Hamar werkt, is bezig het stuk veld te ploegen en te rollen. Als er nu sneeuw komt zal het witte goedje worden gestampt om een harde onderlaag te krijgen. Een ijzeren ton om de baan te sproeien is al op Fjetre aanwezig en ik geloof, men van „Fjetre" een fijne trai- ningsbaan zullen bezitten van 300 meter lengte. Dan hoeven wij niet meer elke dag de verre tocht te ondernemen van „Fjetre" naar de baan van Hamar. Bovendien kunnen wij zo van de baan in de badkamer stappen. Waarschijnlijk zullen wij 20 December al naar Noorwegen vertrekken. Een week vroeger dan oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen! Maar dat is wel nodig, want op 8 en 9 Ja nuari hebben wij al de landen- wedstrijd tegen Noorwegen op Bislet. En een kleine drie weken ijstraining is voor zo'n landen- wedstrijd, waar ons prestige op het spel staat, gewenst. Bovendien zal Hjallis Andersen ongetwijfeld te Oslo aan de start verschijnen. Wij zullen dus heel hard moeten vechten voor een overwinning." Noren gaan naar Japan Hoe zit het nu eigenlijk met die wereldkampioenschappen in Ja pan? was onze volgende vraag. „Als je het mij vraagt ben ik er vast van overtuigd, dat de No ren en de Russen naar de we reldkampioenschappen zullen gaan. Ik heb ergens gelezen, dat de titelhouder Goncharenko zich ernstig voorbereidt om zijn kam pioenschap te Sapporo te verde digen en ik weet zeker, dat Hjal lis ook naar Japan vertrekt. Het vliegtuig gaat op 10 Januari weg. Waarschijnlijk zullen de Noren twee rijders afvaardigen, Hjallis en nummer twee van de Noorse kampioenschappen, die op 1 en 2 Januari te Oslo worden gehou den. Mocht Ivar Martinsen niet als nummer twee bij de natio nale titelwedstrijdeb eindigen, dan zal hij toch worden uitgezon den, want in Hamar zijn ze al druk bezig om geld voor zijn reis in te zamelen." Welke wedstrijden staan op het programma? vroegen wij. „Als we op „Fjetre" zijn", al- EVACUATIE TRIëST GAAT VOORT TRIëST, 26 Oct. >De laatste van de 400 gezinnen van Britse militairen in Triëst zijn vandaag per speciale trein naar Londen vertrokken. Het Amerikaanse leger heeft vandaag verder meegedeeld, dat tegen het einde van deze week ook alle 700 Amerikaanse gezin nen het gebied verlaten zullen hebben. Onder de 107 Britse vrouwen, die vandaag met 130 kinderen vertrokken, bevond zich lady Winterton, de vrouw van gen, sir John Winterton, de Britse com mandant van de Brits-Ameri kaanse troepenmacht van 7000 man in 't vrije gebied van Triëst. LONDEN, 26 Oct. (AP) Uit gezaghebbende kring in Lon den wordt vandaag vernomen dat Groot Brittannië en Iran geheime onderhandelingen geopend hebben over een spoedig herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abdoellah Ente- zam heeft klaarblijkelijk wel oren naar het voorstel van minis ter Eden om de diplomatieke betrekkingen te herstellen, al vorens pogingen te doen de Iraanse olieindustrie weer op gang te brengen. Officiële boodschappen zijn, naar aangenomen wordt, uitge wisseld via de Zwitserse legatie in Teheran, die de Britse belan gen behartigd heeft, sinds ex- premier Mossadegh het vorige jaar de diplomatieke betrekkingen met Engeland verbroken heeft. De onderhandelingen -zijn geheim gehouden om de Iraanse regering gelegenheid te geven het volk voor te bereiden op een herzie ning van de houding jegens de Britten. Een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken antwoordde op vragen hier omtrent: „Aangenomen mag wor den dat enkele stappen gedaan zijn om de betrekkingen weer aan te knopen". De zegsman wenste zich verder niet over de kwestie uit te laten. Verklaring van Eden Minister Eden heeft intussen in het Lagerhuis verklaard dat het Perzische volk inziet dat de Britten de wens om de betrek kingen te herstellen ernstig me- HET SAARPROBLEEM BONN, 26 Oct. DP A Bonds kanselier Adenauer en de Fran se hoge commissaris in Duits land, Frangois Póncet, zijn voorbereidende besprekingen be gonnen over de Saarkwestie. Dit overleg vormt een inleiding op de onderhandelingen welke de bondskanselier en minister Bi- dault willen beginnen nog voor de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der kolen en staalgemeen schap, die op 26 November te Den Haag zal worden gehouden. nen. Groot Brittannië heeft reeds een vriendelijke geste gedaan door een hoeveelheid spoorweg materiaal dat door Iran in Enge land was besteld voor het afbre ken van de betrekkingen, vrij te geven. Ook de onderhandelingen over deze affaire lopen via de Zwitserse legatie. De Britten heb ben premier Zahedi laten weten dat zij de onderhandelingen over de oliekwestie willen heropenen, zodra de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen zijn her steld. Duits schip bij Vlissingen aan de grond gelopen Om kwart over zeven gister avond is het 7200 bruto register- ton metende Duitse motorschip „Werrastein" aan de grond gelo pen ter hoogte van Vlissingen. bij het zgn. Leugenaarstooofd. De sleepboot „Goeree" van L. Smit en Co. en het bergingsvaartuig „Dolfijn" van Van der Taks Ber- gingsmaatschappii zijn voor even tuele assistentie aanwezig. Hefschroefvliegtuig neergestort BERN. 26 Oct. (A.P.). Rrie personen zijn vandaag te Bern bij het vliegveld Belpmosos om het leven gekomen, doordat een hefschroefvliegtuig. dat voor rondvluchten gebruikt werd. op de terugreis naar het veld neer stortte. De machine botste tegen een hoge spanninasleiding bij de Aare en stortte vervolgens van geringe hoogte op de landingssteiger van een rivierpont. De bestuurder en zijn twee passagiers waren op slag dood. Vier mannen in gescheurde overalls ROME, 26 Oct. De Italiaan se militaire autoriteiten hebben vandaag een streng stilzwijgen bewaard over de identiteit van een vliegtuig dat Zaterdag in Zuid Italië geland zou zijn. Het ministerie van Defensie deelde op vragen mee: „Wij heb ben niets te zeggen." Het toestel landde Zaterdag voor het aanbre ken van de dag op de militaire luchtbasis van Brindisi. Er waren vier personen aan boord. Volgens onofficiële berichten werd een zeer grote luchtcamera aan boord van het toestel gevonden. De vier mannen in het toestel droegen vuile, gescheurde over alls, bezaten geen papieren en spraken een „vreemde, niet-la- tijnse taal". De politie deelde mede, dat de vier mannen naar Rome zijn ge zonden voor ondervraging. Zij wist niet welke nationaliteit de vliegers bezaten. DE MELKSTAKING IN NEW YORK NEW YORK. 26 Oct. (Reuter) Maandag zijn nieuwe bespre kingen begonnen om te trachten een einde te maken aan een sta king. die melk voor twaalf mil- Tioen mensen te New York en omgeving tot een schaars arti kel heeft gemaakt. Ongeveer 13.000 chauffeurs en arbeiders van melkfabrieken zijn Zondag in staking gegaan om een geschil over loon en werktijd. Maandag vormden zioh hier en daar riien van wel 500 mensen voor de melkwinkels. Zij moes ten met een verlaagd rantsoen genoegen nemen. Een winkel in Brooklyn stelde zijn voorraad van 150 flessen beschikbaar voor kinderen, die een glas meebrach ten en de melk ter plaatse nut tigden. dus Broekman, „dan zullen wij wel eerst tegen de ploeg van de ijsclub van Hamar uitkomen. HamarHolland. Reeds traditio neel geworden. Dan volgt de lan- denwedstrijd tegen Noorwegen op 8 en 9 Januari. Vervolgens nog een wedstrijd in Noorwegen en daarna naar Zwitserland. Mis schien zijn wij al op 20 Januari in Davos en dan volgt als sluit stuk het Europees kampioenschap op 6 en 7 Februari." Met voldoening liet Broekman ons vervolgens een paar nieuwe schaatsen zien, ontworpen en ge maakt door Jaap Havekotte, de oud-hardrijder, die een schaat- senfabriek in Amsterdam heeft. Broekman was uitermate tevre den over de schaats en de schoe nen zitten hem aan de voet gego ten, maar het leer, waarvan zij gemaakt zijn, vond hij iets te zwaar. En nu gaat hij een dezer dagen naar Amsterdam om met Havekotte de zaak nog eens te bepraten. In de maanden dat Kees Broek man rij Nederland vertoeft en in het ouderlijk huis woont, zal hij zijn oude vak monteur voor verwarmingsinstallaties weer bij de firma de Bruin in het Westland uitoefenen. ARSENAL NAAR RUSLAND LONDEN, 26 Oct. Sergei Savin, de man die de leiding in handen heeft van het Russische voetbal, heeft vandaag medede ling gedaan van een plan om een jaarlijkse uitwisseling van de bes te Russische en Engelse elftallen te organiseren. Om te beginnen heeft Savin de Engelse kampioen Arsenal uitge nodigd het volgend jaar een tour nee van 14 dagen door de Sow- jet Unie te komen maken. „Als Arsenal niet kan, hebben wij de voetbalbond gevraagd een ander elftal te sturen", deelde hij aan de pers mee. Savin is vice-president van de F.I.F.A. Hij heeft in Engeland de wedstrijd tussen Engeland en een F.I.F.A.-elftal bijgewoond. Velen in Nederland en België, die zich Zondagmiddag voor het televisiescherm hadden gezet om de voetbalwedstrijd Nederland België te volgen, kregen aanvan kelijk een teleurstelling te ver werken. Door een technische storing kwam het beeld niet door en zodoende moest men genoegen nemen met een radioverslag, waarop ir A. van Emmenes over ging om het uitvallen van het beeld op te vangen. Het Neder landse doelpunt viel juist in deze periode van storing, welke tien minuten duurde. Het bleek, dat de ontvanger in Lopik het beeld van de relaiszender 00 het dak van het stadion niet behoor lijk ontving. Bij proefnemingen was de verbinding uitstekend ge weest. In het verdere verloop kwam de reportage zonder sto ring door. Al was de ontvangst in de verschillende delen van ons land niet even goed, mag men wel spreken over een geslaagde uit zending. De Nederlandse Televisie- stichting kreeg van het Belgische „Nationaal Instituut voor de Radio-omroep" het volgende telegram: „Uitzending relayering uw programma voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië werd onder over grote belangstelling gevolgd in alle plaatsen van België in het bereik van onze TV-zenders. Betuigen N.T.S. waardering en dank. Evenals regisseur en ver slaggever en ook algemene di rectie P.T.T. voor bereidwillige inspanningen. Boon, directeur-gen. N.I.R." Vechtjassen mishandelden agent en burgers AMSTERDAM. 26 Oct. Toen een agent aan een vechtpartij, ontstaan uit een stoeierij tussen een 18- en een 19-jarige jongen op de hoogte Kadijk te Amster dam een einde wilde maken, na men de knapen zo'n dreigende houding aan. dat hij enkele klap pen met zijn gumrriistok uitdeel de. De knapen openden hierop 't offensief en besprongen de a»ent, die zij mishandelden, waarbij 'zijn uniform werd beschadigd. Énige mannen die de agent te hulp snelden, ondergingen hetzelfde lot Ook zij kregen enkele tikken te incasseren. Een der jongens beiden hadden kans gezien te ontvluchten kon in zim woning worden aangehouden. De tweede werd door zijn moeder naar het bureau gebracht ZEEPOST 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. „Oranje" (18 Nov.); Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (3 Nov.): Suriname: m.s. .„Stentor" (11 Nov.): Zuid-Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (31 Oct.); Canada: m.s. „Prins Johan Willem Friso" )31 Oct): m.s. „American Coun- seller" (5 Nov.); Argentinië en Chili: s.s. „Naviero" (4 Nov.); Brazilië en Uruqua: s.s. „Para guay" (2 Nov.); Australië: s.s. „Maloja" (31 Oct.); s.s. „Strath- more" (5 Nov.); Nieuw Zeeland via Engeland. Inlichtingen over de verzen dingsdata van postpaketten gev<p de postkantoren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7