GEVÖET VANQNBEHAC EN over beleid van „Financiën" „Milde berisping" voor Nederland Vliegramp in V.S. eist 20 doden Er bestaat geen vrees meer voor een grote ramp T umult om ontvanger in raad van Woensdrecht Dagblad voor Alkmaar en omgeving De E.D.G in gevaar? Minister v, d. Kieft krijgt motie Kamer is geenszins van plan controle-recht af te staan Geen protest tegen uitlating Juin inzake Suriname en Antillen G. de Clerq overleden Perzië-Eiigeland De overstromingen in Italië Medeleven van Koningin Juliana en Nederlandse regering Opening vergadering- zonder ambtsgebed Kind viel in kokend water Avondzitting Tweede Kamer Vijf gewonden bij autobotsing TE ISOORDWIJK NOORDHOILANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder. Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 30 October 1953 - 49e Jaargang Nummer 12921 (Van onze diplomatieke medewerker) De E.D.G., wier lot steeds al hoogst onzeker is geweest, schijnt op het ogenblik aan een zijden draad te hangen. En op nieuw dragen de Fransen zij alleen daarvan de schuld. Want nu mogen de socialisten in Frankrijk aanstalten maken om hun draai te nemen, op hun beurt draaien ook de radicalen, maar in omgekeerde richting. Ge leid door Herriot en Daladier wordt in deze groep, die aanvan kelijk tamelijk goed lag. het ver zet tegen de E.D.G. met de dag sterker. Dit betekent niet slechts, en niet eens voornamelijk, dat de ratificatie van het verdrag kan worden vertraagd, een veel ern stiger gevolg is nog. dat Amerika zijn zelfbeheersing dreigt te ver liezen. De indruk dringt zich op, dat wij daar op het ogenblik zeer, zéér dicht aan toe zijn en wat worden dan de consequenties? Er lopen niet alleen geruchten maar er zijn ook berichten, dat Amerika van plan is een belangrijk deel van zijn troepen in West-Europa terug te trekken. Er zijn ontkenningen op ge volgd, We weten het. Maar die overtuigen niet geheel en al. De maat van het Amerikaanse onge duld is kennelijk vol en in elk geval beschouwen insiders het als zeker, dat Dulles' laatste rede, waarin van terugtrekking der Amerikaanse troepen wordt ge waagd, beschouwd moet worden als een laatste, nu werkelijk al lerlaatste waarschuwing aan het adres van Frankrijk. Als die waarschuwing in de wind wordt geslagen, dan hoeft er over de E.D.G. niet eens meer gestemd te worden, dan trekt Amerika zijn troepen inderdaad terug en dan betekent zulks dat het afzonderlijk zaken gaat doen met Duitsland, zoals het ook op eigen houtje met Spanje een bi lateraal accoord heeft gesloten. Met andere woorden: dan krij gen wij een nationale Duitse weermacht, precies datgene waar voor Frankrijk zo bevreesd is. Maar de Fransen zullen die ont wikkeling dan niet kunnen tegen houden. en het zal hun eigen schuld zijn. Dat zij er niet voor gewaar schuwd zijn. kunnen zij niet zeggen. Hoeveel jaren nu ai trai neert dat ene land de beveiliging van West-Europa? Amerika heeft gewaarschuwd tot in het eindeloze. Frankrijk heeft er niet naar willen luiste ren, evenmin als het Churchill's opmerkelijke rede te Margate ernstig heeft willen nemen. Churchill heeft daar o.a. ge zegd, dat, wanneer de E.D.G. er niet komt, zijn land en Amerika gedwongen zullen zijn Duitsland op een andere wijze in te scha kelen. De Fransen zijn daar geweldig boos over geweest. Zij vonden dat de heer Churchill nu wel erg oud begon te worden en niet meer zo verstandig. Wie zich buiten Frankrijk meer van nabij met dit vraagstuk in laten hebben over die rede in Margate^ evenwel een ander oor deel. Zij kregen de indruk, dat nok Engeland ten leste ertoe ge komen is zijn draai te nemen en bereid is zich nu wel bij de Kolen- en Staalgemeenschap als bij de E.D.G. aan te sluiten. Echter na Frankrijks toetreding, omdat het niet de risico wil lo nen, dat Frankrijk als Enge land nu toetreedt alsnog de E.D.G. afstemt. Iets waartoe, alle mooie verzekeringen ten sniit. het Franse parlement in staat moet worden geacht! Churchill was bepaald niet af tands toen hij over Frankrijk sprak daar in Margate. En wel verre van onverstandig, klonken zijn woorden eerder profetisch, als zo vaak. Zij die zich ook in Nederland zorgen maken over de ontwikkeling van deze zaak meenden er zoiets als het rom melen van een naderend onweer in te beluisteren gelukkig schijnt er en voor alle partijen moeten wij dat vurig hopen, nog kans te zijn, dat de situatie tenslotte minder drei gend is dan ze zich nu laat aan zien. Het moge dan waar ziin, dat Frankrijk in een verschrik kelijk parket zou geraken wan- naar ziin vroegere bondgenoten zich rechtstreeks gingen wenden tot de voormalige gemeenschap- pelpke tegenstander, het is even goed waar. dat Frankrijk in de gemeenschappelijke verdediging moeilijk gemist kan worden. Heel wat moeilijker nog dan Spanje.. Voor Nederland zou een der gelijke ontwikkeling betekenen, dat de gehele defensie-opzet zou moeten worden herzien. Dat is voorzeker geen perspectief om over te juichen. Het zou vervol- "enf 77 e" dat is n°R iefe minder aanlokkelijk ons land noodza ken om aan een bepaalde deur te moeten aankloppen, teneinde te vragen of wij „Bitte sehr"! misschien óók mogen meedoen. Een schrale troost zou het zijn, indien wij dan tenminste konden zeggen dat het in alle geval onze schuld niet is geweest en dat ook van Nederlandse zijde voor deze ontwikkeling tot vervelens toe is gewaarschuwd. (Van onze parlementaire redacteur Bij liet debat, dat in de Tweede Kamer aan de gang is, komt steeds duidelijker tot uitdrukking, dat er een ge voel van onbehagen is over het rond „financiën" ge voerd beleid. Minister v. d. Kieft is gisteren een motie aangekondigd, die in dat kader past. In verschil lende begrotingshoofdstukken is een artikel verwerkt, waardoor de mogelijkheid zou worden verkregen, om zonder goedkeuring van de Kamer geld voor een ander doel te bestemmen. Een mogelijkheid, die inder daad werk bespaart, maar het is blijkbaar het gevoel van onbeha gen, dat de meerderheid van de Kamer juist nu zo zeer op een onverzwakt handhaven van haar controle-bevoegdheden doet staan. De heren Lucas (KVP), Schouten (A.R.) en Tilanus (C.H.) vroe gen de Minister om het omstre den artikel maar zelf terug te nemen. Zo niet, dan stelden de heren Tilanus en Schouten een motie in het vooruitzicht, die daarom zou verzoeken. Meer in het algemeen maakt de Kamer zich zorgen, zoals in de eerste ronde al bleek, over de stijgende uitgaven. Verschillende afgevaardigden riepen de rege ring toe een rem aan te leggen, maar gisteren gaven dezelfde af gevaardigden uiting aan hun ont stemming over de wijze waarop de regering op deze oproep had gereageerd. Het betoog van mr. Oud (VVD) was niet in alle op zichten gelukkig. Als leider van de oppositie heeft hij de wind niet mee. Er is een economische opbloei, de regering kan belas tingverlagingen doorvoeren, en de room is er dus af. Hij poogde dit resultaat wat af te zwakken door de regering het recht te ontzeggen om het herstel uitslui tend op haar naam te schrijven, tenzij zij ook de slechte bladzij den voor haar rekening wilde ne men. Als zodanig vroeg hij wat er van Indonesië en van de Unie geworden is. Grof gespeeld om dat de VVD toen wel verant woordelijkheid voor het beleid heeft gedragen.... Dr. Schouten stond wat dit betreft, vrijer in zijn critiek inzake Ambon. Hij bleef erbij, dat het kabinet ook nu nog meer kon doen, maar wat dat kan zijn, gaf hij niet aan. Gebrek aan kracht? Laat ons echter terugkeren tot het financiële gedeelte. Mr. Oud wees er op, dat de regering zich niet mag verschuilen achter de Kamer. De regering moet rege ren, zij heeft met betrekking tot de stijgende overheidsuitgaven 'n eigen verantwoordelijkheid. Dr. Lucas (KVP) en dr. Schouten (A.R.) hadden in het verweer ook een defaitistische toon be luisterd. De onzekerheid in het beleid rond „financiën" blijkt intussen wellicht het duidelijkst ten aan- Prof. Oud over de regering: „WE ZITTEN ER MEE" (Van onze parlementaire redacteur) Mr Oud (V.V.D.) kon giste ren ook bij de replieken geen goed woord voor het huidige kabinet vinden. Hij maakte zich intussen niet de illusie, dat op korte termijn een an der zou optreden. Mr Oud sloot zijn rede af met een op merking van de oud-afgevaar digde Kolkman: „We zitten nu eenmaal met deze mensen". Prof. Rorame, die direct na mr Oud sprak, begon zijn rede aldus: „Na de rede van de vorige geachte spreker, waar we hier ook mee zitten zien van de voorgestelde verla gingen. Op aandrang van de Ka mer is er een verlaging aan toe gevoegd, van maar liefst 190 mil- lioen. Toen heette de grens be reikt te zijn. Dat hield de rege ring ook nog staande bij het mon deling overleg. Daarna kwam zij echter alsnog met een nieuwe verlaging, die nog eens 25 mil- lioen zal kosten. „Waarom daar mede dan niet direct in het mon deling overleg gekomen?" vroeg prof. Romme. OCTOBER Rozen kransmaand IrwnwMMwnwrawwf! Ministers antwoorden Kamerlid Fens (K.V.P.) (Eigen bericht) DEN HAAG, 29 October Het ligt niet op de weg van de Nederlandse regering te treden in de beoordeling van de vraag of het opportuun moet worden ge acht, dat maarschalk Juin zijn adviezen aan de Franse regering omtrent twee nieuwe garanties als aanvullende protocollen in het E.D.G.-verdrag aan de Franse regering openbaar heeft gemaakt tijdens een diner te Brussel met Franse officieren in België. Dit hebben de ministers Beyen en Staf geantwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Fens (K.V.P.)De ministers zijn van mening, dat het bezwaar lijk is in de Noord-Atlantische Raad te protesteren tegen het optreden van Maarschalk Juin. SAN FRANCISCO, 29 Oct. (AP) Twintig personen, onder wie de beroemde jonge Amerikaanse pianist William Kapell, zijn vandaag om het leven gekomen tengevolge van een vliegramp in de buurt van het vliegveld van San Fran cisco. De slachtoffers bevon den zich aan i boord van een lijntoestel van de Britse Com monwealth Pacific Airlines, dat door de mist werd misleid en op een afstand van onge veer veertig kilometers ten zuiden van de stad in de heu vels neerstortte. De DC 6, die via Honoloeloe uit Australië was gekomen, vloog twee minuten voor de vast- j gestelde landingstijd tegen een heuvelrug. De bemanning van een helicop ter, die over de plaats des on- heils vloog en de door vuur ge teisterde wrakstukken van het vliegtuig vanuit de lucht onder zocht, meldde bij terugkeer dat alle personen die zich aan boord van het toestel bevonden, om gekomen waren. De luchtvaartmij. heeft toegege ven dat Kapell zich aan boord van het toestel bevond. Kapell is 31 jaar oud en keerde terug van een tournée door Australië. NEW YORK, 29 October Ne derland is vandaag opgedragen de Ver. Naties te blijven inlichten over de gang van zaken in het Caraibisehe gebied, totdat de al gemene vergadering zegt, dat het hiermede kan ophouden. De Ne derlanders hadden verklaard, dat het verstrekken van inlichtingen niet langer noodzakelijk was, om dat zij Suriname en de Neder landse Antillen als gebieden met een volledig zelfbestuur be schouwen. In de beheerschapscommissie van de vergadering keerde de stemming zich eohter tegen Ne derland. Met 30 tegen 13 stem men werd besloten dat Neder land inlichtingen zal moeten blij ven geven. Tegen dit besluit stemden de Ver. Staten, het Britse Gemene best en andere koloniale mogend heden. Tot de voorstanders be hoorden vele Zuid-Amerikaanse, Arabische en Aziatische landen. Het Rusische blok onthield zich van de stemming, vermoedelijk omdat in de definitieve formule ring van de resolutie „de vorde ringen die Suriname en de Ne derlandse Antillen met betrek king tot het verkrijgen van het zelfbestuur behaald hebben", ge prezen werden. In de resolutie werd echter ver klaard, dat de nieuwe status van de koloniën alleen gewaardeerd kon worden, als de onderhande lingen met het moederland vol tooid zijn. Uiting werd gegeven aan het vertrouwen, dat zij als gevolg van die onderhandelingen „de volle mate van zelfbestuur zullen krijgen", waarnaar in het hand vest der Ver. Naties gestreefd wordt. Nederland werd verder ver zocht aan de Ver. Naties rapport over het resultaat van de, bespre kingen uit te brengen. Bevoegde V.N.-waarnemers be schouwden de resolutie als een milde berisping van Nederland. Israëlische officieren door Arabieren beschoten? TEL AVIV. 29 Oct. (Reuter) Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft Donderdag avond verklaard, dat „schildwach ten van het Arabische Legioen nabij het dorp Boedros Israëli sche officieren hebben beschoten, toen deze laatsten op weg waren naar een bijeenkomst met plaat selijke Jordaanse bevelhebbers. Dit zou heden, Donderdag, zijn gebeurd. De woordvoerder zeide, dat de Israëliërs zich ongedeerd wisten terug te trekken. Israël heeft bij de gemengde wapen stilstandscommissie een klacht in gediend. HILVERSUM, 30 Oct. De heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, is vanochtend om half vijf in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, overleden. De heer E. Repko, directeur van de AVRO, zal vanmiddag om 12 uur een herdenkingswoord voor de microfoon spreken. Gustaaf de Clercq werd op 7 November 1888 geboren te Riouw (Ind.). Hij studeerde scheikunde aan de Universiteit van Amsterdam. Hij was o.a. directeur van de N.V. Gistfabriek „Hollandia" te Schiedam en ves tigde zich in 1928 als stooktech- nisch adviseur te Amsterdam. Een aantal omvangrijke pu blicaties op dit gebied versche nen van zijn hand. O.a. verscheen vele jaren een door hem uitge geven „Brandstcffenjaarboek". De heer de Clercq is van 1 Januari 1928 tot 1 Januari 1936 penningmeester van de AVRO geweest, van 25 Juli 1931 tot 11 Juli 1936 tevens waarnemend voorzitter en op laatstgenoemde datum werd hij tot voorzitter gekozen. Morgen Perzisch antivoord op Britse verklaring TEHERAN, 29 Oct. (AFP) Volgens „Dad". het orgaan der Perzische regering zal de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ab dullah Entezam, Zaterdag een belangrijke verklaring over de Perzisch-Britse betrekkingen af leggen. f Naar verluidt zal deze verkla ring een antwoord vormen op hetgeen minister Eden onlangs over de Perzische kwestie in het Lagerhuis heeft gezegd. De naam Wenenwekt bij velen beelden uit het verleden op van walsenmooie vrou wen in ruisende bal toiletten, prachtig ge klede officieren. Nu echter is het de We ner zelf verliest zijn opgewektheid en veer kracht nooit alsof de stad weer iets te rugkrijgt van de voor oorlogse sfeer, waar door zij in de gehele wereld beroemd was. De hoofdstraten wor den verlicht door dui zenden gloeilampjes, de drukte in de stra ten is 's avonds over weldigend en er wor den meer en meer feesten georganiseerd, waarbij de wijn rijke lijk vloeit. MILAAN, 29 Oct. (A.P.) De waterstand in de Noord- Italiaanse rivieren en beken, die ten gevolge van de aan houdende regenval buiten hun oevers getreden zijn, is een aardverschuiving zen door bedreigd. In de provincie Sesia zijn we gen en eleetrisohe leidingen door andere aardverschuivingen ver broken. Er komen steeds berichten over soortgelijke schade, maar nieuwe slachtoffers zijn er niet te betreuren. Koningin Juliana en de rege- vandaag niet verder gestegen, zodat de vrees voor een i gin2 hel3en de Italiaanse regering De burgemeester van Woens drecht heeft geweigerd de ge meenteraadvergadering met het ambtsgebed te openen; hij zal bovendien weigeren bepaalde door de raad genomen besluiten uit te voeren. Er is namelijk bij raadsbesluit een aantal voorstellen, dat door een vorige raad was goedgekeurd en door Gedeputeerde Staten en de Centrale Raad van Beroep was bekrachtigd, door de. nieuwe raad ingetrokken. Dit alles gaat om de persoon van de vroegere gemeente-ontvanger, de ambte naar van de burgelijke stand en commies ter secretarie, de heer H. J. S. Op grond van ongeschiktheid werd hij door de vorige raad en door B. en W. ontslagen, maar de nieuwe raad wil proberen de heer S. weer in zijn functie te doen terugkeren. Daarom dienden zes grote overstromingsramp verminderd is. Vrijwilligers zijn onvermoei baar bezig de dijken van de Po met zandzakken te versterken, maar degene, die dit werk leidt zegt, dat „de situatie op het ogen blik niet alarmerend is". Torquato Rossini, hoofdinge nieur van het grote irrigatiestel sel langs de Po zegt, dat de rivier op enkele punten nog stijgt, maar dat de waterstand ver Seneddn het peil van 1951 blijft. Toen ver woestte de rivier duizenden hectaren land en eiste zij 94 men senlevens. Ook het peil van de Adige in het Noorden van het Po-dal ver toonde vandaag tekenen van een dalende waterstand. Een aantal dorpen en de buitenwijken van Verona staan echter nog blank. Meer naar het Noorden deed de regen verschillende rivieren en beken buiten haar oevers tre den, waardoor enige schade aan boerenhoeven aangericht werd en tientallen wegen onder water kwamen te staan. In het plaatsje Farina Dolmo in de provincie Piacenza wordt een groep hui- nomen. een blijk van medeleven met de overstromingen doen toekomen. KLAZIENAVEEN. Het drie jarig zoontje van de fam. A. Ras is dezer dagen bij het spelen in een teil met kokend water te recht gekomen. Het kind moest met vrij ernstige brandwonden in het ziekenhuis worden opge- Ds. Zandt geeft het niet op De heer Welter (K.N.P.) zeide het over de gang van zaken der huidige wijze van financiering der staatsuitgaven niet eens te zijn met de regering. Inperking der staatsuitgaven is noodzake lijk. Allereerst moest bezuinigd worden op bestaande organen. Spr. zegt te verstaan, dat de mo- tie-Romme in de ijs-kast is geko men. Ware dat niet geschied, dan zou hij er zijn stem aan hebben gegeven. De communisten dienden in de avondvergadering een motie in, om niet 5, maar 6% loonsverho ging toe te staan. De heer van Vliet (K.V.P.) vroeg nadere gege vens omtrent de voornemens der regering ten aanzien van de huur- compensatie voor ouden van da gen en andere groepen. Het speet spr., dat de regering niet blijk heeft gegeven van een klaar standpunt over het geheel. Jam mer achtte de heer van Vliet het, dat geen nota was toegezegd. Ds. Zandt brach^ nogmaals de bankbiljettenhistorie ten berde. De beantwoording van dr. Drees had hem niet voldaan. De beel tenis van Salomon was slechts „de vlag die de Roomse lading moest dekken". Ds. Zandt vrees de dat het van kwaad tot erger zou komen. „Iedere bovendrij vende partij kon in de verleiding komen om haar figuren op de bankbiljetten te zetten. Morgen was het misschien de Paus, over morgen Marx Vandaag is de beurt aan de re gering. leden van de katholieke „arbei ders-fractie" schriftelijke voor stellen in tot intrekking van het raadsbesluit van 11 Juni 1953, waarbij de heer S. ontslag werd verleend als gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. De gemeenteraad nam deze voorstellen aan, maar burgemees ter Mazairac weigerde de beslui ten uit te voeren. Hij zal ze aan de Kroon ter vernietiging voor dragen. Deze besluiten zijn volgens de burgemeester in strijd met de wet en het algemeen belang. Reeds bij de aanvang ontstond tumult en weigerde de burge meester met het ambtsgebed te openen, omdat hetgeen in de raadsvergadering behandeld zou worden naar zijn mening niet strookte met de inhoud van het ambtsgebed. NOORDWIJK, 29 Oct. Bij de Krom (een aantal kazematten) aan de Heereweg te Noordwijk is vanmorgen om tien uur een ern stige aanrijding gebeurd tussen een militaire vrachtwagen en een personenauto, bestuurd door de heer K. Soeten, een in Keulen wonende Nederlander. De uit de richting Rijnsburg komende militaire vrachtauto wilde bij de Krom de Nieuweweg oversteken, doch schijnt daarbij geen rekening te hebben gehou den met het van rechts komende verkeer. Dit had tot gevolg, dat de personenauto door de militaire wagen werd aangereden en over de weg werd geschoven. De militaire auto kwam met de voorzijde in de sloot terecht. De bestuurder van de personenauto werd aan het hoofd gewond, ter wijl vier werklieden, die in de laadbak van de militaire auto za ten, verschillende verwondingen opliepen De gewonden zijn door twee doktoren met assistentie van verplegers van het marinehospi taal van het vliegveld Valkenburg verbonden en daarna voor on derzoek met ziekenauto's naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Geen dei- slachtoffers is levensgevaarlijk gewond. Grondwetswijziging in België BRUSSEL, 29 Oct. (A.P.) De Kamer van Afgevaardigden heeft vandaag ingestemd met de herziening van delen van de Bel gische grondwet om de erkenning van een eventueel supra-natio- naal gezag mogelijk te maken. De Kamer nam niet een wets ontwerp aan, waarbij de grond wet op zich veranderd werd, maar behandelt nu reeds ruim 14 dagen, welke artikelen herzien moeten worden. Er werd niet ge stemd over het geheel van her zieningen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1