Piet van Dijk - Haags arts wenst opheffing isolement Piifdeshag! oude stoel? Een nieuwe stoel! Westfriezen en Zwaagdijk in gevecht om 2 B-leiding verse cigaret Op de keper beschouivd We spraken met de nieuwe K.N.W.U.-voorzitter Tour de France-, probleemzal ernstig bekeken worden Op zoek naar sprinters en stayers Leo Horn leidt Engeland- Hongarije Rol een van Douwe Egberts Zilver-shag Tweede Kamer Een In de afdeling Noord-Holland Ook in Warmenhuizen, Egmond en De Rijp felle duels Wat doet Flevo in Berkhout? Allerheiligen Pagina 8 Zaterdag 31 October 1953 De KNVB heeft de compe- title morgen zo goed als ge heel stilgelegd, omdat deze Zondag op 1 November, Al lerheiligen, valt. Slechts en kele inhaalwedstrijden staan op het programma. De KNVB motiveert dit besluit met te wijzen op de gelegenheid die ze daardoor schept voor de Katholieke leden van de Bond om hun kerkelijke plichten te vervullen. Het lijkt nu merkwaardig, dat er door meerdere Katho lieke clubs vriendschappelijke wedstrijden zijn georganiseerd dat verschillende afdelingen van de KNVB, o.a. de afd Noord-Holland, en de afdeling Den Haag, een volledig pro gramma laten verspelen en dat de KNVB zelf inhaalwed strijden inlast, waarbij Katho lieke clubs zijn betrokken. Als de KNVB echter in het officieel orgaan „De Sport kroniek" de zaak even op de juiste manier uit de doeken had gedaan, dan had veel on nodig geschrijf worden voor komen. Want in een bisschoppelijke bepaling, vastgelegd in het vademecum van de NKS staat duidelijk, dat Allerheiligen slechts in de bisdommen Breda, Roermond en 's-Her- togenbosch vrij moet blijven van elke sportbeoefening. In de overige bisdommen is Al lerheiligen een gewone Zon dag en kan er dus „gesport" worden naar hartelust. Overigens blijven we het on juist vinden van de KNVB, dat dan niet boven de Moer dijk een volledig voetbalpro gramma is vastgesteld. De eerste klasse A en B had in zijn geheel kunnen spelen om maar in de hoogste regionen te blijven Er is in het midden van de week door verschillende ver enigingen, t.w. AFC, HFC, DFC, ASC, HBS, HDVS, Her cules, Kampong, Quick (N.), Quick (H.), UD en VOC een adres gezonden naar de KNVB waarin grote bezwaren wor den geopperd tegen de lange duur van het voetbalseizoen, waardoor verschillende zo mersporten ernstig in het ge drang raken. Daar kunnen we vrede mee hebben. Inderdaad duurt het seizoen te lang en worden er wel eens Zondagen ietwat „gemakkelijk" tot in- haal-Zondag gepromoveerd, waardoor de competitie auto matisch verlengd wordt. Er worden in dat adres verschil lende maatregelen opgesomd, hoe men tot verkorting van het voetbalseizoen kan komen. Kleinere afdelingen hoog stens twaalf clubs), volledig competitieprogramma op 2de Paasdag, minder snel afgelas ten eneen nieuwe regeling voor uitstel om kerkelijke redenen- Kijk en dat is nu juist iets, waarmee we het he laas niet eens zijn. Het adres zegt zelfs, dat er onnodig competitiedagen verloren gaan om kerkelijke redenen. Laten deze clubs, waaronder geen enkele Katholieke, dan eerst maar eens hun licht goed opsteken, op welke ma nier clubs uitstel vragen om kerkelijke redenen, dan zul len ze deze maatregel zeker laten vallen en het adres aan de KNVB er veel sympathie ker en aannemelijker uit gaan zien. G. T. (Van onze verslaggever) Goede voorzitters voor een sporthond liggen niet opge scheept, nog sterker, men moet ze met een lantaarntje zoeken. En daarom mag de Kon. Ned. Wieier Unie zich wel bij zonder gelukkig prijzen dat zij beslag heeft kunnen leggen op de populaire Haagse dokter Piet van Dijk, vooral hekend om zijn behandeling van voetbalknietjes. Deze zo pas vijftig jaar geworden sportman, H.V.V.-er in hart en nieren en altijd vol belangstelling voor andere takken van sport, ging bij de behandeling van zo'n ongelukkig voetbalknietje altijd van het volgende standpunt uit: de jongen moet als het kan weer kun nen voetballen. En hij kende de angst van voetballer-met knietje. Want in vele gevallen kreeg zo'n knaap het dokters advies om maar te gaan dammen of een ander rustig spelletje te zoeken. En door die bangheid om met het voetballen te moeten stoppen liepen vele jongens de doktersdeur voorbij: en dat was natuurlijk niet goed voor het knietje. Dat alles heeft evenwel niets te maken met wielrennerij, maar men kan het zien voor een introductie van de orthopaedist Piet v. Dijk als een vooraanstaande officiële persoonlijkheid in de sport wereld. Kernploeg van de K.N.S.B. naar de H.O.K.IJ. De kernploeg van de Koninklij ke Nederlandse Schaatsenrijders Bond zal op Zondag 1 en Zondag 8 November van 's morgens 8 uur tot 9.30 uur trainen op de H.O. K.IJ. in Den Haag. Op 25 November, de dag van de uitreiking van de prestatie-bekers, zal de kernploeg op de hokij voor een onderlinge wedstrijd aantreden. De ronde van Nederland van 28 Juni t.m. 4 Juli De licentiehoudster van de ronde van Nederland heeft in Milaan gedurende het afgelopen weekeinde de organisatoren van internationale wegwedstrijden in gelicht, dat zij aan de U.C.I. zal verzoeken voor de ronde van Ne derland 1954 de periode van 28 Juni tot en met 4 Juli te reser veren. Russen naar wereldkam pioenschap schaatsenrijden De heer Sven Laftman heeft aan de Zweedse bladen medegedeeld, dat hij bericht heeft ontvangen dat de Russische schaatsenrijders zullen deelnemen aan de wereld kampioenschappen hardrijden, welke op 16 en 17 Januari tè Sapporo In Japan worden ge houden. Bij enkele candidaatstelling en bi] acclamatie is Piet van Dijk, ondanks de leeftijd der sterken, nog merkwaardig vitaal en .jeugdig, tot voorzitter van de Wieier Unie gekozen. Dit zegt wel voldoende over de kwaliteit van deze Haagse dokter. En hii heeft deze functie stellig niet ge zien als een ere-baantje: de moeilijkheden en problemen, waarvan op het ogenblik bijna elke sportbond een behoorlijk portie heeft en waarop de K.N. W.U. heus geen uitzondering maakt, hebben hem niet afge schrikt, integendeel, gestimuleerd „omdat hier iets te doen valt." Tussen de reeks patiënten tijdens het spreekuur door hebben we met dokter van Dijk een gesprek gehad over zijn nieuwe functie. We staken een kolossale sigaar op „waarom niet even het spreekuur vergeten?" zei de dokter, en we kregen een half uurtje om over de wielrennerij te praten. „Ik ben eigenlijk geen Hage naar van origine", vertelde hij ons. „Toen ik aoht was vertrok ken we uit Lek'kerkerk naar Den Haag. Toen ik nog een jongen was zat ik bijna altijd op de wie lerbaan in Scheveningen of Rijs wijk. Zelf heb ik die sport nooit als een actieve renner beoefend, maar ik kon zo af en toe toch niet de lust van me af zetten om ook eens op een race-karretje te klimmen en dan eens kijken hoe hard het wel kon gaan. Op de Tour de France ben ik verzot. Mijn vrouw moet mij als het zo ver is, steeds telefonisch op de hoogte houden van het nieuws. Ik vertel het dan mijn patiënten en die willen er beslist evenveel van weten als elke Nederlander in die tour-tijd. Zo ziet U, dat we al meteen een probleem te pak ken hebben. De K.N.W.U. èn de Tour de France. Over deze ver houding is de laatste iaren al heel wat te doen geweest." Zaak van Jacques Goddet. Piet van Dijk: nu sprekend als voorzitter van de Wieier Unie, is van opinie, dat de tour een volkomen privé aangelegenheid is van monsieur Jacques Goddet. De Wieier Unie kan zich volgens de letter van de wet alleen be zig houden met officiële kampi oenswedstrijden, landenwedstrij- den enz. De tour zal echter vol op de aandacht hebben van de Unie, maar hoe het precies in de toekomst daarmede zal moeten gaan, weet de heer van Dijk nog niet bij stukken. „Kijk eens," zo sprak hij, „of we duiken er in en moeten ons dan met alles bemoeien, hetgeen voor andere ronden ook weer consequenties met zich mee brengt, of we moeten blijven zeggen, dat het een totaal par ticuliere Franse aangelegenheid is. Een halfslachtige houding zou nog meer precendenten schep pen." We kwamen ook even op de wat rumoerige telegrammen- kwestie van de laatste Tour de France. Pellenaars en de ren ners waren gegriefd als ze niets van de bond hoorden, en als er een telegram kwam was het ook weer niet goed, omdat de Unie het in het Frans had gesteld of omdat het te laat kwam. Volgens Piet van Dijk kan de Unie eigen lijk geen telegrammen blijven sturen, omdat dat bij andere ge legenheden ook niet wordt ge daan. Arie van Vliet, zou bij voorbeeld wel heel vreemd op kijken als hij na het veroveren van een titel ergens in het bui tenland een gelukstelegram van de Unie zou ontvangen. De hele Tour de France-ge- schiedenis, de controverse tussen Pellenaars en de vertrouwens man van de tour, zullen echter zorgvuldig worden bekeken door de Wieier Unie. „En bang voor vraagstukken en problemen ben ik helemaal niet. Als er niets te verhapstukken zou zijn, had ik in dat baantje ook helemaal geen attractie gezien" en dokter van Dijk trok eens extra fel aan de sigaar. Aandacht voor de jeugd. In diezelfde Tour de France ziet de nieuwe praeses echter een prachtige stimulans de jeugd voor de wielersport te winnen. In zijn woning aan de Kat- wijkseweg heeft Piet van Dijk heel wat liliiput tourtjes zien rij den door de jongens, met ravi- tailleringsposten en étappe-hal tes. De Unie heeft nieuw bloed dé jeugd (maar vooral geen kin deren) te prikkelen voor het wielrennen. De baansport in Am sterdam gaat weer voortreffelijk: het lukt daar wonderwel om de zo langzamerhand vergeten baan- rennerij weer te paard te helpen in tegenstelling met Utrecht, dat toch zo'n prachtige baan heeft, maar waar de liefhebbers nog heel gering zijn. In verband met de hernieuwde baansport staan er bij de K.N. W.U. ook plannen op stapel om het sprinters- en stayercorps aan te vullen. En dat is broodnodig. „Bij de sprinters moet dat beslist niet moeilijk zijn", aldus de praeses van de K.N.W.U. „Ik kan me tenminste niet indenken, dat er onder zovele mensen die dage lijks op de fiets zitten, geen ca- paciteitsvolle sprinters zijn. Met de stayers is het wat anders ge steld, omdat die nog altijd wat anders op het wielerterrein kun nen doen. En dan speelt ook het geld een bijzondere en voorna me rol. Uit Woutje Wagtmans zie ik (en ook vele experts) nog een stayer van formaat groeien. We zullen hopen dat we van de wielerwereld iets goeds kufinen maken. Want dat is ook een na tionaal belang." Weg met isolement. Voortvarend is deze nieuwe voorzitter, een bijzonder prettig en hoffelijk mens zeker. De K.N. W.U. moet zich niet in een isole ment begeven. Er zijn de laat ste jaren zoveel critieken geuit op de leiding van de Unie. dat het er langzamerhand op ging lijken. Voorzitter Piet van Dijk wenst daarom ook een direct contact met het sportpubliek, vandaar dat het bestuur zijn goedkeuring reeds heeft ge hecht aan het plan om op gere gelde tijden „een spreekuur" te houden, waarop iedereen, die een klacht heeft of een idee, dat eventueel van belang is voor het welzijn van de nationale wieler wereld. kan komen. Zo ziet u dat ook in dit geval het aloude ge zegde: „nieuwe heren, nieuwe wetten", enigszins opgeld doet. Al wil de heer van Dijk dan niet met wétten aan komen. Hij wil echter wel zijn taak zo goed mo gelijk doen. „Anders zou ik er ook nooit aan ziin begonnen." Klaas Schipper grensrechter Leo Horn (Bentfeld) zal de wedstrijd van het jaar, welke op 25 November in het Wembley- stadion te Londen tussen Enge land en Hongarije wordt ge speeld, leiden. Leo Horn is 37 jaar oud. Hij heeft als arbiter gefungeerd in de ontmoeting tussen Engeland en België, welke op 26 November van het vorig jaar te Londen plaats vond. Op 8 November zal hij eveneens scheidsrechter zijn in de wedstrijd tussen Saar en Noorwegen, een ontmoeting voor een van de groepen van 't tour- nooi om 't wereldkampioenschap. De KNVB had een voordracht gemaakt in verband met het ver zoek van Engeland en Hongarije om een Nederlandse scheidsrech ter aan te wijzen, alsmede twee Nederlandse grensrechters. De voetbalbonden van Engeland en Hongarije hebben in onderling overleg Horn gekozen en verder als grensrechters aangewezen Klaas Schipper (Groningen) en Jan Bronkhorst (Velp). Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 30 Oct. Gouda volvet f 1.921,93; Edam mer 40 plus f 1,721,73; brood kaas 40 plus f 1,721,73, stem ming flauw. (Advertentie) (Advertentie) Vervolg van pag. 1 Inmiddels was echter een amendement-Bommer (PvdA.) rondgedeeld, dat de strekking heeft om ook voor de bedrijfspan den de verhoging niet hoger te doen zijn. Dit amendement was mede-ondertekend door leden van verschillende fracties De minis ter trok hieruit de consequentie. Hij zei te begrijpen, dat hjj met deze wens rekening zou moeten houden. De ministerpresident bracht geen verandering in zijn stand punt, dat een huurbijslag ten be hoeve van de z.g. vergeten groe pen, meestal ouden van dagen, die buiten de ouderdomsvoorzie ning vallen, practisch niet door- voerbaar is. Hij wees er op, dat de grenzen van de ouderdoms voorziening zullen worden ver ruimd en ook de verhoogde vrij stelling van eigen inkomsten zal de groep waarom het gaat in elk geval kleiner maken. Minister Suurhoff discussieer de in tweede instantie vooral met de communisten over de lonen. Hij vertrouwde dat de Kamer de communistische motie inzake de loonsverhoging van 6% wel zou waarderen op hetgeen ze waard is. Er klonken onderwijl heftige uitroepen van de communistische banken: „Ze zijn niet allemaal leugenaars, zoals jij" en „Bij het N.V.V. kom je zeker nooit terug". De Kamervoorzitter moest ernsti ge dreigementen gebruiken om weer stilte te krijgen. Motie Romme De motie-Romme (K.V.P.) werd op verzoek van de voorsteller, zo als te verwachten viel, voorlopig De afdeling Noord-Holland is tenminste niet zo pietlut- tigmet zijn programma als de K.N.V.B. Er kan morgen overal van leer getrokken worden en enkele belangrijke wedstrijden vragen bijzondere aandacht. Zo bijv. in Eg- mond: EgmondiaODIZ, in Warmenhuizen: VIOS WGW, in De Rijp: DREOWBSV en in Zwaag: West- friezen-Zwaagdijk. Vier ontmoetingen, die allen betrek king hebben op de strijd rondom de bovenste plaatsen in de diverse afdelingen en die de toeschouwers de nodige spanning zullen brengen. De competitie komt zo langza merhand in het stadium, waarin men kan gaan spreken van kans hebbers en gegadigden voor de laatste plaats. Er zijn nog clubs „zwevende" en juist deze kun nen het verloop van deze 1 No vemberdag zeer interessant ma ken. Neem bijv. Berdo. Goed ge start in IA, daarna een inzin king, verleden week herstel tegen RCZ. Als er morgen tegen Zaan- seboys gewonnen wordt (en daar bestaat grote kans op) dan voe gen de Bergenaren z.ich in de kopgroep en gaat Zaanseboys een treetje lager. Bovenaan is er het felle duel tussen Egmondia en ODIZ aan de orde. Er is al zoiets van nood zaak voor de Egmonders dat deze wedstrijd gewonnen moet worden. Want anders zou ODIZ een zeer behoorlijke voorsprong krijgen. Onderaan ook al een felle strijd om de rode lantaarn te ont lopen. Alkmaar en Bergen zitten vrijwel in hetzelfde schuitje. Als Bergen wint, gaat het noodsein voor de Westerwegbewoners pas goed aan de mast. Zeevogels kan uit alle gedrang vandaan komen, als het in Zaandam van Zaan- landia wint. Hetgeen nu een moei- nodig en volgens Piet van Dijk lijke opgave is. Uitgeest is favo- staan er plannen op stapel om riet tegen Meervogels. Weer winst voor Flevo? 1B zal zich voorlopig nog even kunnen blijven verbazen over de uistekende resultaten van Flevo. Want het is niet aan te nemen, dat de Wieringermeerbewoners morgen zullen falen tegen Berk hout. Al zullen er misschien heel wat RKEDO-supporters aanwezig zijn om eventuele verrassingen zelf mee te kunnen maken. Als ze tenminste niet meegaan met hun club zelf, die in het nabije Spierdijk St. George de punten gaat betwisten. Blokkers en SEW kunnen ook nog gaan meetellen in de strijd om de leiding, zodra Flevo tekenen van verflauwing gaat vertonen. Daarom is het voor beide clubs zo belangrijk morgen de volle buit binnen te halgn Ze spelen tegen elkaar in Blok ker. Onderaan staat nog steeds St. Victor. Met de thuiswedstrijd tegen Valken voor de boeg is er weinig hoop op verbetering van de positie. Maar ja, nietwaar een kat in het nauw, de Obdammers mogen zelf het spreekwoord waarheid proberen te maken. Wat doet VIOS tegen WGW? Het is in IC niet de gewoonte, dat reeds vroeg in het seizoen enkele clubs de berten nemen en een dusdanige voorsprong ver overen, dat de anderen er niet meer aan te pas komen. Toch schuilt de mogelijkheid van zulk een escapade in een e.v. zege van WGW op VIOS en JVC op Vrone. Want dan zou dit tweetal flink uitlopen op de rest. Als tenminste Kaagvogels ook niet in staat is nabuur Wieringerwaard de volle winst te ontnemen. In alle ernst. Mogelijk is het zeker. Maar niet waarschijnlijk. De te genstand, die WGW te overwinnen zal hebben, is o.i. in Warmen- huizen zo groot, dat op niet meer dan een gelijk spel mag worden gehoopt. En Kaagvogels heeft toch heus wel kansen om de rood- broeken met lege handen huis waarts te sturen. Daarom gaan ook de winnaars van Hugoboys-LSVV en SRC-N. Niedorp nog illusies koesteren op nog betere plaatsen op de ranglijst. In beide gevallen heb ben we iets meer vertrouwen in de thuisclubs. DREO of WBSV In 2A staat de ex-eerste klasser DREO voor een mijlpaal. Na twee nederlagen volgden drie overwin ningen op een rijtje en als mor gen opnieuw gezegevierd wordt (tegen nummer twee WBSV) dan hebben de Rijpers de tweede plaats bereikt. Achter Westzaan dat morgen ook niet al te zeker is van de overwinning in Pur- merland. Foresters telt ook nog mee, vooral als het van RKSVS wint. Strjjd om de leiding Na de terugval van Conzelo (nederlaag tegen Zwaagdijk) zijn alleen Zwaagdijk en Westfriezen overgebleven in 2B voor de voor lopige strijd om de leiding. Mor gen komen deze twee clubs in Zwaag bijeen, om in een flink robbertje uit te maken, wie de top van 2B mag gaan bezetten. Conzelo kijkt naar dat alles met Argusogen en zal middels een zege op RKVVS zeker de derde plaats veilig stellen. Ook DWB krijgt het heel moeilijk in Wog- num tegen het wel iets teleurstel lende, maar toch immer gevaar lijke Spartanen. Woudia moet de thuiswedstrijd tegen het dit jaar blijkbaar zwakke Strandvogels kunnen winnen. Hollandia T naar Texel Hollandia T heeft in 2C reeds vier punten voorsprong op num mer twee. De altijd lastige wed strijd op Texel tegen Tex. Boys staat thans voor de Tuitjenhor- ners in het vet en er zijn, menen wij, nog onaangename herinne ringen verbonden aan die Texelse bezoeken. Verleden jaar nog een van de agenda afgevoerd. Aan het verzoek van dr. Schouten (A.R.) om een eenvoudiger mo tie nu, wilde prof. Romme niet voldoen. Hij wees er terecht op, dat hier door groot verschil over de be doeling zou kunnen ontstaan. De minister-president had in zijn rede gezegd, dat hij de motie liever ingetrokken had gezien, doch ook dat achtte prof. Romme niet juist. De inhoud van de mo tie kan, ook voorlopig afgevoerd zijnde, de gedachten blijven richten. In het begin van zijn rede in tweede instantie verde digde de minister president zich uitvoerig tegen de bewering van zijn partijgenoot Burger („van je vrienden moet je het maar heb ben", zei dr. Schouten), dat hij zich al te lauw over 'de Europese eenwording zou hebben uitgela ten. Met citaten uit vroegere ge schriften, wilde dr. Drees aanto nen, dat hij altijd Europees heeft gedacht. Aan deze discussie lag kennelijk een tegenstelling in eigen kring ten grondslag. Voor ds. Zandt had dr. Drees de Ned. geloofsbelijdenis meegebracht, de dominee had zich hierop beroe pen voor zover art. 36 de over heid de plicht oplegt om de ge wetensvrijheid te eerbiedigen, maar het zelfde artikel vraagt volgens de minister-president ook, dat de overheid de ware gods dienst moet beschermen en nu kan ds. Zandt, aldus dr. Drees, toch niet van ons vergen, dat wij èn de gewetensvrijheid eerbiedi gen en tegelijk andere opvattin gen uitroeien. Volgende week gaat de Kamer de eigenlijke wetsontwerpen, in het kader van het complex van maatregelen behandelen. nederlaag.... Maar toch stippen we de leiders als favorieten aan. Geelzwart kan het vege lijf red den door Callantsoog in eigen om geving een nederlaag te bezorgen. Het wordt toch tijd voor de Zandtemers, die merkwaardige wedstrijden achter de rug heb ben. Wij zien in hèn nog steeds geen bezetters van de laatste plaats. Bij Schoorl-Kolpingboys is het snippertje kans, dat de Ou- dorpers bezitten in het geding. Ook na kwart over vier zullen ze dit nog wel in hun bezit hebben, vermoeden we. Petten versus Zeemacht komt met een uitslag in de buurt van een gelijk spel uit de bus. KSV-de Koog is in 3B de enige wedstrijd, waarbij we zonder voorbehoud een Heerhugowaardse zege kunnen voorspellen. Abe Lenstra traint Heerenveen I HEERENVEEN. Sinds enige weken kan men Abe Lenstra naast de heer Kelly druk bezig zien met de training van de spelers van Heerenveen I. D. Croll bedankt als voorzitter K.N.L.T.B. Op de in Maart 1954 te Utrecht te houden jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond zal de heer D. Croll als voorzitter van deze or- fanisatie aftreden. De heer Croll eeft dit besluit in verband met fezondheidsredenen genomen. Hij eeft te kennen gegeven wel be stuurslid van de K.N.L.T.B. te willen blijven, dit vooral met het oog op zijn functie in de interna tionale Lawntennisfederatie. Panmoenjon maakt geen opgang NIEUW DELHI. 30 Oct. In dia en Pakistan hebben beslo ten geen „Panmoenjon" te hou den over het lot van de mili tairen. die in 1948 tiidens de gevechten in Kasjmir gevangen genomen werden, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie vandaag medege deeld. Hij zei, dat Pakistan zich neer legt bij de mededeling van India, dat 24 van de 35 Pakistaners, die door India gevangen gehou den worden, niet gerepatrieerd willen worden. India van ziin kant legt zich er bij neer. dat 1 van de 13 Indiërs, die in Pakis tan zijn. niet wil terugkeren. Wrak van viermotorige bommenwerper opgehaald BREDA, 30 Oct. Bij bagger- werkzaam'heden in de haven van Moerdijk is men op het wrak gestoten van een vier-motorige Amerikaanse bommenwerper. Het toestel mist een vleugel en het voorste deel van de romp. Dit vliegtuig is waarschijnlijk in 1944 in de buurt van Willemstad neer gestort en door de stormramp van de nacht van 31 Januari op 1 Februari j.l. van plaats ver anderd. óp de feestdag van Alle Heiligen rukt de Kerk ons met onze gedachten naar de Hemel. Het is goed, dat wij daar morgen aan denken en welzalig zij, die in staat zijn en zichzelf de gelegenheid geven, door een nauwer mede leven met de Liturgie van de Kerk, de schoonheid van de zin in de eredienst, èn dus op het feest van morgen een voorproefje van de Hemel, te smaken! Alles richt zich er om ons heen op, te denken aan aardse en stoffelijke zaken in woord en geschrift worden wij wel eens te veel misschien herinnerd aan kwaad en aan verboden, aan allerlei zaken en vooruitzichten, die somber zijn. Te weinig richten wij onze blik op het Grote Voor uitzicht, de Hemel, te weinig wordt ons gesproken over de Hemelse heerlijkheid, met haar aanschouwing Gods Overwegen wij morgen die schoonheid en bemoedigen wij ons met het optimistische vooruitzicht, van het boek der Openbaring, waarin de door Gods geest bewogen pen van Joannes ons schildert het vi sioen van de hemelse troon zaal, met de palmdragende menigte rondom het Lam op Sion, van de honderdvier en- veertigduizend getekenden en de schare die niemand tellen kon. „Èn zij jubelden met machtige stem, en riepen: Heil onze God, Die op de troon is gezeten, Heil aan het Lam!" En al de Engelen waren ge schaard rond de troon en aan baden God en brachten Hem lof en glorie en dank „en de eer, de macht en de sterkte", in de eeuwen der eeuwen. De Hemel is het eeuwig leven, het leven van de wereld die komt. Hij is ons einddoel èn „Gods laatste en grootste geschenk", zoals prof. dr v. d. Meer het noemt. Hij is de voleinding, waarmee God ons en alle creatuur wil voleinden, en 't eindelijk ons toekomen van Zijn Koninkrijk. Onze offers en gebeden verenigen wij mor gen met die der Zaligen in het hemelse Jeruzalem, met wie wij ons morgen meer dan ooit één voelen in de gemeen schap der Heiligen en die wij hopen te volgen in hun onzeg baar en eeuwig geluk. Dat zal ons zeker beschoren zijn, als wij op aarde Zijn wij niet „op aarde, om God te dienen en daardoor in de Hemel te ko men", zoals het eenvoudige antwoord op de catechismus vraag zegt?) de wil van Christus doen en Zijn Wet vervullen. Wij weten, dat Hij de Hemelen vervult, de ene ware God, en die Hij gezonden heeft, Jesus Christus. S. Een originele Chufchill voor 28.500 gulden NEW YORK, 30 Oct. Een originele gesigneerde Winston Churchill, die door de Britse pre mier in Casablanca werd ver vaardigd, is te koop aangeboden door de New Yorkse kunsthan del Hammer voor de somma van 28.500 gulden (7500 dollar). Het schilderij stelt voor „De toren van de moskee in Katour- bia" en werd door Churchill ver vaardigd, terwijl hii met Roose velt een conferentie bijwoonde in Noord-Afrika gedurende de oorlogsjaren. IJzerdief had pech *s GRAVENHAGE, 30 Oct. De politie te 's Gravenlhage heeft de 42-jarige opperman L. E. van V aangehouden wegens diefstal van ijzer van een fabrieksterrein aan de Qruquiuskade. Toen Van V. met zijn buit bii een opkoper kwam, was daar juist een rechercheur aanwezig, die Van V. meenam. Van V. had nog een voorwaardelijk vonnis lopen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4