NOORDHOLLANDS i Novemberstorm breekt los TRIËST RUILOBJECT? K.y.P.-jongeren-orgamsatie zoekt nieuwe koers Noors schip met man spoorloos Poolse treiler lek hij Terschelling Opstandelingen in Atjeh geven zich over Een dodetwee gewonden in Garrelsweer Adenauer wint Gevaren in ontijdige onafhankelijkheid Dagblad voor Alkmaar en omgeving Noorwegen verwacht koudegolf Vader liet 9-jarige zoon rijden geld? AC HIN E iN STRUIJS EEN PRACHTIG ZWITSERS MERK- HORLOGE Christenen in Indonesië bezorgd Onverantwoordelijk gedoe Oost-Duitsland De bisschopszetel van Breslau IN HAMBURG Am. soldaat veroordeeld Het heimwee naar de eenheid Belgrado bereid tot concessies als militaire hulp verstrekt wordt Afdeling Gelderland dringt aan op reorganisatie Russen laten Japanners vrij De U.S.A. en het kolonialisme Franse opmars in Indo-China dden: 1953 2 persoon9 92- 2 persoon» 124.50 2 persoons 172— paraties aannemen. tg droge was met waterdichte ileet met wringer igewenst f 14.per Telefoon 2415 Met de im porteur van een der be kende Zwit serse merkhor- loges hebben wij een over- eenkomst kun- aangaan voor de aan koop van een aantal dames- en herenhorloges. Dit practische geschenk stellen wij gratis be schikbaar in de overtuiging, dat s zult gaan behoren. zijn thans worden uitsluitend Zweeds staal van slepen snijkanten en erapparaat, ook op tuks verpakt in een binnenkort in :steld tegen de prijs en unieke reclame- van 100 scheer- en afgebeelde Zwit- U heeft hierbij keus Bovendien leveren gratis een plastic •gen van gebruikte en verdere onge- qiële opoffering om brede kringen be- T COMPANY Raadhuisstraat) 36987 ide voorwaarden: sjes 0,08 mm t opbergen van ge- Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,01 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Maandag 2 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12923 LONDEN 1 Nov. Novemberstormen beuken op de Britse kusten en jagen de schepen naar veilige havens. Overvloedige regens hebben overstromingen in Zuid-Engeland teweegge bracht. Een Noors motorschip met 13 man aan boord ivordt vermist tussen België en Noorwegen. De Poolse trawler Satur- nia heeft S.O.S. seinen uitgezonden uit de Noordzee. De Britse haringvloot bleef binnen. Tientallen vrachtschepen hebben hun strijd tegen de stormen opgegeven en een veilige ligplaats gekozen in de havens. De Engelse Kanaalveren maken moei lijke overtochten. Saturnia meet 334 bruto register ton en werd in 1930 gebouwd. Aan de grond. Het Panamese stoomschip Li- libeth, dat 7235 bruto register ton meet en eigendom is van rederij Monteverde Cia Armadora S. A. heeft vanavond om 19.45 geseind, dat het aan de grond is gelopen nabij boei H.K. 3. De sleepboot Goeree uit Vlissingen is ter as sistentie uitgevaren. Het kleine Noorse motorschip Rimforst, dat 350 ton meet, wordt vermist. Het was van Rime in België met een lading superfos faat op weg naar Oslo. De Rim forst telt een bemanning van 13, van wie er slechts 5 Noren zijn. De anderen zijn Denen, Neder landers, Spanjaarden, Portu gezen en Eritreërs. Lorange, de eigenaar, wenste de namen niet op te geven. Hij hoopte n.l. nog steeds, dat het schip terecht komt. Het had j.l. Donderdag in Oslo moeten aankomen. Aan boven de Noordzee vliegende burgerlijke en militaire toestellen is verzocht uit te kijken. Poolse treiler lek. De Poolse treiler Saturnia, een van de treilers die de Poolse rege ring van Nederland heeft ge kocht en die thans nog onder een Nederlandse kapitein vaart, heeft vanavond omstreeks kwart voor negen S.O.S.-seinen uitgezonden. Het schip, dat zich 120 mijl ten Westen van Terschelling bevindt, is lek en maakt water. Ongeveer een kwartier na het opvangen van de S.O.S.-seinen is de sleepboot Holland van de rede rij Doeksen uitgevaren om te trachten de treiler te bergen. De Holland, die via de radio in con tact met de Saturnia staat, hoopt de treiler vannacht om vier uur te bereiken. Het is evenwel zeer slecht weer op de Noordzee. De PRIJSVERLAGING AUTO-BENZINE 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. Naar wij vernemen zal met ingang van 2 Nov. a.s. de prijs van auto benzine met 0.2 cent per liter worden verlaagd. Deze verlaging houdt verband met een wijziging in de zeevrachttarieven. Vandaag:storm. Een hulpschip worstelde tegen de golven ten N.W. van Schotland om te trachten de eenzame en zieke torenwachter Georgie Crai- gie op de Skerry Rock te berei ken. Het schip moest terugkeren en zal morgen weer zee kiezen. Twee artsen hebben van de Ork- per doen vuurtoren, Georgie Craigie radio meegedeeld wat hij moest. Het vasteland meldt tot nu toe normaal weer voor de tijd van het jaar, maar in de landen aan zee gelegen werd Maandag storm verwacht. Zweden had ze al. Noorwegen voorspelde storm bin nen 24 uur en een koudegolf uit Noord-Rusland. TWINTIG GULDEN VOOR MUSTANG TOKIO, 31 Oct. De Zuid- Koreaanse kapitein, die op 19 Oc tober met een Amerikaanse „Mus tang" jager in Noord-Korea is ge land, is onderscheiden met „de nationale vlag tweede klasse" en een prijs van 10.000 (ongeveer 20 gulden), zo meldt radio Pjong jang. De kapitein krijgt voorts de rang van majoor in de Noord- Koreaanse luchtmacht. PERZISCH ANTWOORD AAN EDEN TEHERAN, 31 Oct. Het Per zische ministerie van Buitenland se Zaken heeft, in een antwoord aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, de eventuele hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië afhankelijk ge steld van regeling van de olie kwestie in het kader van de wet ney-eilanden, op 50 km. van de op de nationalisatie. DJAKARTA, 31 Oct. In Bi- reuen in Atjeh hebben zich hon derden opstandelingen overgege ven met hun bewapening, be staande uit pieken, parangs en andere slag- en steekwapens. In Hokseumawe wist het leger 200 bommen van 50 kg elk in beslag te nemen, die de opstandelingen hadden bestemd voor het opbla zen van bruggen. APPINGEDAM, 1 Nov. Bij een motorongeluk te Garrelsweer (ge meente Loppersum) is vanmiddag omstreeks half vijf een negenjari ge jongen gedood en zijn een vol wassen man en zijn 8-jarig doch tertje ernstig gewond. De eigenaar van een motorrij wiel, J. v. d. M., die stuurman op een coaster is, reed in het dorp Garrelsweer, terwijl hij voorop de benzinetank de negenjarige J. B. en op de duo zijn acht-jarig dochtertje liet meerijden. De jon gen mocht de motor besturen ter wijl v. d. M. de handen op de rug hield. Waarschijnlijk is de jongen de macht over het stuur kwijtge raakt, de motor reed op een ge geven ogenblik tegen een cemen ten paaltje dat aan de kant van de weg stond, vloog over de kop en kwam met de berijders tegen een boom terecht. De negenjarige jongen kwam TASS BEVESTIGT: Von Paulus in MOSKOU, 1 Nov. Het offi ciële Russische persbureau Tass, heeft Zondag de terugkeer van oud-veldmaarschalk von Paulus, de bevelhebber van het Duitse zesde leger te Stalingrad, naar Duitsland bevestigd. Von Paulus heeft besloten, zich blijvend in Oost-Duitsland te vestigen, aldus tass. onder de motor te liggen en was op slag dood. Van de M. liep een schedelbasisfractuur op en ook zijn achtjarig dochtertje werd ern- stik aan het hoofd gewond. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen overgebracht. Radio Warschau liegt DEN HAAG, 31 Oct. Asso ciated Press meldt op 30 October van radio Warschau te hebben vernomen, dat de Poolse commu nistische regering een professor in theologie aan de universiteit van Warschau heeft benoemd tot bis schop van Breslau. Als motief geeft de Poolse radio, dat het Va- ticaan steeds geweigerd heeft een nieuwe bisschop voor het diocees Breslau aan te wijzen. Deze be wering van radio Warschau is een pertinente leugen. Lang voor Mei van dit jaar heeft Kardinaal Wys- zynski de regering ervan in ken nis gesteld, dat hij van de H. Stoel toestemming had ontvangen voor de benoeming van Poolse bisschoppen in het voormalig Duitse gebied, dat thans door Po len wordt bestuurd. Uit het me morandum van de Poolse bis schoppen van 8 Mei 1953 aan pre sident Bierut, blijkt voorts, dat de regering steeds de nieuw benoemde bisschoppen verhinderd heeft hun functie te aanvaarden. Genoemd memorandum is directe aanleiding geweest tot de arres tatie van de kardinaal. Bij de algemene beschouwingen over de regeringsverklaring over Atjeh in het Indonesische parle ment heeft het Masjumilid. Moha- med Daljono gezegd, dat in Atjeh en de andere gebieden de veilig heid niet zal terugkeren zolang „onze staat niet is herschapen in een Islamstaat". Daljono voegde hier aan toe, dat belijders van andere godsdiensten ook in een Islamstaat als gewone staatsbur gers zouden kunnen leven. Slechts vier millioen christenen zullen moeilijkheden kunnen ondervin den, maar „die kunnen wij te bo ven komen met de hulp van chris telijke leiders zoals Kasimo ('voor zitter van de katholieke partij) en Tambunan (van de christelijke partij)", verklaarde Daljono. Ongerustheid onder christenen. De voorzitter van de Christe lijke partij, mr. Tambunan, die dezer dagen is teruggekeerd van een bezoek aan Celebes, deelde in een vraaggesprek met het dag blad „Sumber" mede, dat de chris tenen in Celebes bezorgd zijn over de stemmen, die zijn opgegaan voor de omvorming van de repu bliek Indonesië tot een Islamstaat. Hij zeide met gouverneur Sudiro en de militaire commandant Wa- rouw in Makassar gesproken te hebben over de geloofsdwang, die de terroristen uitoefenen op de christen-toradj a's. HAMBURG, 2 Nov. De West- Duitse regeringspartijen hebben de verkiezingen voor het parle ment van Hamburg gewonnen. Zij behaalden 62 van de 120 zetels, tegen de socialisten 58. Als gevolg van him verkiezings- overwining te Hamburg beschik ken de regeringspartijen thans ook over een twee derde meer derheid in de Bondsraad. Dit is belangrijk met het oog op de be krachtiging van het E.V.G.-ver- drag. Indien dit namelijk in strijd met de West-Duitse grondwet wordt geacht, is een twee derde meerderheid voor ratificatie nodig. Deze meerderheid bezaten de re geringspartijen reeds in de Bonds dag (Tweede Kamer), doch nog niet in de Bondsraad. Door de uitslag van de verkie zingen in Hamburg is hun aantal zetels in de Bondsraad met drie vermeerderd. Het bedraagt thans 26, op een totaal van 38, waar mede dus een twee derde meer derheid is verzekerd. BERLIJN, 31 Oct. Een Ame rikaanse soldaat, de 20-jarige Ro bert W. Dorey, die naar de Russi sche zone van Duitsland was ge deserteerd heeft bekend tweemaal naar de Amerikaanse zone te zijn teruggekeerd met agenten van de Russische geheinie politie, de M.V.D., om militaire gegevens te verzamelen. Hij is vandaag door een militaire rechtbank tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, VERHOGING AMBTSTOELAGE BURGEMEESTERS De Minister van Binnenlandse Zaken is van oordeel, dat enige verhoging van de ambtstoelage van burgemeesters gewenst is, al dus blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Over een eventuele verhoging van de wethouderssalarissen is nog geen beslissing genomen. in ChristusKerk 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De kerkeraden der Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk te Scharendijke hebben samen Avondmaal gevierd. In de mor gendienst vierde de Geref. Kerk het sacrament en waren de leden der Hervormde Gemeente van Eikerzee haar gasten en 's mid dags vierde de Hervormde Ge meente Avondmaal en zaten le den der Geref. Kerk als gast aan. Het besluit is met eenparige stemmen gevallen. Daarbij over woog niet het plaatsgebrek en ook niet de nood, waarin allen zijn komen te verkeren na de ramp, maar „het heimwee naar de een heid van Christus' Kerk". De Minister-President, Dr. WDrees, heeft Zaterdagmiddag vier herdenkingsplaten ont huld, welke zijn aangebracht op een der hoge muren van de Erebegraafplaats aan de Zee weg te Overveen. Een overzicht tijdens de onthulling van de gedenkplaten door Dr. W. Drees (op de achtergrond rechts, staande bij de microfoon BELGRADO, 1 Nov. Personen die goed met de rege ringszaken op de hoogte zijn hebben dit weekend in alle rust, maar met hardnekkige herhaling, gesproken over de mogelijkheid, dat het Westen Joego-Slavië een ver sterking van de militaire samenwerking zal aanbieden in ruil voor economische en territoriale concessies in Triest. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat deze mededelin gen als proefballon bedoeld zijn om daarop een reactie te verkrij gen, maar zij die er gewag van maakten hebben zulke goede con tacten met het ministerie van Bui tenlandse Zaken dat men deze verklaringen maar niet zonder meer kan negeren. Er is bovendien wel een basis voor de mening, dat de bedoelde ruilhandel versterkte militaire samenwerking met eventueel deelneming van Joegoslavië aan de NAVO in ruil voor concessies inzake Triest wel eens een hoge troefkaart in handen van Joegoslavië kan blijken als de beoogde conferentie van vijf (Amerika, Engeland, Frankrijk Joegoslavië en Triëst) over Triëst doorgaat. SPIONNAGE IN OOST-DUITSLAND? BERLIJN, 31 Oct. Het Oost- Duitse Ministerie van Binnenland se Zaken deelt mede dat „grote groepen vijandige organisaties" zijn ontdekt, die werkten voor de Amerikaanse en de West-Duitse geheime dienst. Er zijn arrestaties verricht te Berlijn, Halle, Cottbus, Potsdam en in andere plaatsen, aldus het Oost-Duitse nieuwsbureau NIJMEGEN, 1 Nov. Tijdens een Zaterdagmiddag in Nijmegen gehouden vergadering van de afdeling Gelderland van de jongeren organisatie in de K.V.P. is gereageerd op de uitlating van de burge meester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, dat een aparte jongeren organisatie in de K.V.P. overbodig zou zijn. De heer W. Gielen uit Nijmegen onderwierp de tegenwoordige jon geren organisatie in de K.V.P. aan een critisch onderzoek en kwam tot de conclusie, dat de J.O. niet aan de verwachtingen heeft be antwoord. Er gaat te weinig actie van uit, er is te weinig élan in de beweging en de politieke vor ming van de leden laat nog veel te wensen over, aldus spreker. Bij de tegenwoordige organisatie gaat vooral ook landelijk, te veel kracht en tijd aan de inwendige organisatorische structuur verlo ren. Spreker zag meer heil in de vorming van werkgroepen van jongeren in de verschillende afde lingen van de K.V.P. Deze werk groepen kunnen dan districtsge- wijze met elkaar verbinding zoe ken en zich zonodig aansluiten bij de werkgroepen van de oude ren. De J.O. in de K.V.P. in haar tegenwoordige vorm zou dan op geheven kunnen worden. Uit de gedachtenwisseling bleek dat er geen volledige instemmigheid is. Vooral de plattelandsafgevaardig den bleken voorstanders van een eigen J.O. in de K.V.P. om on afhankelijker te zijn van de ouderen-groepen. Tenslotte werd een motie aan vaard, waarin vertrouwen werd uitgesproken in het beleid van het hoofdbestuur van de K.V.P. Tevens werd de wens uitgespro ken, uit eigen leden een commis sie te benoemen, die op korte ter mijn zo mogelijk nog vóór Ja nuari a.s. advies zal uitbrengen over de meest doeltreffende reor ganisatie van de J.O. MOSKOU, 1 Nov. De Sowjet- Unie heeft er in toegestemd 1.320 Japanse misdadigers, onder wie 420 oorlogsmisdadigers, in vrijheid te stellen. De voorzitter van het Russische Rode Kruis, Cholodkof, zei, dat de gevangenen voor het einde van het jaar op vrije voeten zullen zijn. Westelijke waarnemers te Mos kou waren verbaasd over het feit, dat de Russen na drie dagen on derhandelen reeds besloten tot de vrijlating. In het openbaar hebben de re geringsautoriteiten laten weten, dat zij geen duimbreed van het gebied in Triëst aan Italië zullen afstaan. In particuliere gesprek ken hebben zij echter hun bereid heid te kennen gegeven om tot een compromis te geraken en con cessies te doen, indien Italië daar toe ook bereid is. Het minimum van deze concessies zal waar schijnlijk zijn de formele annexa tie van Zone-B door Joegoslavië (grotendeels rotsachtig bouwland dat reeds door Joegoslavië over eenkomstig bet Italiaanse vredes verdrag beheerst wordt), met een rechtstreekse toegang tot de ha ven van Triëst zelf en een onaf hankelijke jurisdictie over een deel van die haven. MARIE DIONNE IN HET KLOOSTER NORTH BOY, Ontario, 31 Oct. Marie Dionne, een der Dionne- vijfling, is gisteren naar Quebec vertrokken waar zij in een kloos ter zal worden opgenomen. Annette, Ceeille en Emilie stu deren aan het Institut Familial te Nicolet, Quebec, terwijl Yvonne de schilderkunst bestudeert bij de Notre Dame congregatie te Mon treal. De vijfling is thans 19 jaar. WASHINGTON, 31 Oct. In een te Asilomar in Californië gehouden rede, waarvan de tekst door het Departement van Buitenlandse Zaken is bekend gemaakt, heeft de onderminister Henry Byroade vandaag verklaard, dat de Ver. Staten hun „invloed" zullen aan wenden om koloniale volken te helpen, zelfbestuur te verkrijgen, doch hij waarschuwde voor de gevaren van „ontijdige onafhanke lijkheid". De huidige spanning in de we- heerschappij reld eist, aldus Byroade, dat af hankelijke volken zich stap voor stap naar zelfbestuur bewegen en dat doel pas bereiken als zij een stabiele regering kunnen hand haven. „Wij wensen niet, dat de enor me arbeid en moeite, besteed aan de strijd voor de vrijheid, ver gooid worden door de premature vorming van een staat, die als een kaartenhuis bij de eerste moei lijkheid in elkaar valt", zei Byroade. Byroade beheert op het Depar tement de afdelingen nabije Oos ten, Zuid Azië en Afrika. De Ver. Staten zien in, dat het kolonialisme dood is. „Vreemde HANOI, 1 Nov. Tank- en in- fanterie-kolonnes van de Franse en Vietnamese strijdkrachten zijn vandaag met krachtige steun van gevechtsbommenwerpers een groot gebied ten Zuiden en Zuid-oosten van Phu Nho Quan binnengetrok ken in een poging om slag te le veren met de troepen van de 320ste Vietminh-divisie. De Vietminh heeft Zaterdag krachtige tegenaanvallen onder nomen nadat een van zijn bolwer ken in de met oerwoud bedekte leisteenheuvels in handen van de Frans-Vietnamese troepen was ge vallen. over afhankelijke z'o snel mogelijk volken moet worden vervangen door zelfbe schikking, dat staat buiten kijf", doch onafhankelijkheid op zich zelf is geen magische oplossing van alle moeilijkheden, en pre mature onafhankelijkheid voor sommige gebieden, die er niet rijp voor zijn, zou de belangen der Ver. Staten niet dienen en al evenmin de belangen van de vrije wereld als geheel. Terwijl zij ten slotte volstrekt in strijd zou zijn met de belangen van de afhan kelijke volken zelf. GOEDERENWAGEN ONTSPOORD 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Ongeveer een kilometer voor het station Oldenbroek is vanmorgen om kwart voor zeven een wagon van de goederentrein Amersfoort Zwolle defect geraakt en ont spoord. De ontspoorde wagon is over de dwarsliggers meegereden en op het perron van het station Oldenbroek gekanteld. Hierdoor werd het spoor, waarop de goede rentrein stond, geruime tijd ver sperd. Massa-executie WENEN, 1 Nov. Dertien per sonen, die door een militaire rechtbank te Boekarest, hoofdstad van Roemenië, wegens spionnage en sabotage ter dood waren ver oordeeld, zijn op 31 October te rechtgesteld, aldus meldt het offi ciële Roemeense persagentschap.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1