25.000 Duitse soldaten zouden zijn geëxecuteerd „Zij wilden de oorlog niet" Scheepsbrand eist 17 slachtoffers Afzonderlijke pacten met Israël en zijn buurstaten Garantieoriis voor melk f 20,75 bij 3,7% vet Om Jor daan-geschil tot een oplossing te brengen Sensationeel bericht poolse treiier van rood persbureau Chauffeur Dirk De Baat te Koblenz verhoord Gebaseerd op werkelijke gemiddelde vetgehalte Veiligheidsraad stelt debat over Triest uit Dagblad voor Alkmaar en omgeving binnengesleept Marshall in ziekenhuis Rode wreedheden in de V.N. Dodencijfer kan tot 21 stijgen In bijzijn van Nederlandse verdedigers Rode ondergrondse in W.-Duitsland? DUITSLAND IN V.N. vóór vredesverdrag is gesloten? Compromis-aanbod van Amerika Stichting voor de Landbouw stelt voor: NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,0? per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 3 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12924 BERLIJN, 2 Nov. De Oost-Duitse communistische rege ring heeft vandaag de ontdekking bekend gemaakt van dossiers van de Wehrmaeht waarin lijsten voorkomen van de executies van 25.000 mannen die zich tegen de oorlog verzet hebben. Volgens de regering werden de executies ten uitvoer gebracht aan het front en in Duits land zelf tussen September 1939 en Januari 1945 (tot zover liepen de dossiers). In de meeste gevallen werden de executies geheim gehouden. Men deelde de familie gewoon mee, dat de man tijdens de actie vermist werd. Het Oost-Duitse regiem zei, dat vele van de slachtoffers werden doodgeschoten of opgehangen om dat zij tegen oorlog met de Sow- jet Unie waren of weigerden te vechten of trachtten te deser teren. In de bekendmaking werden geen bijzonderheden verstrekt waar de dossiers gevonden wer den. Alleen werd meegedeeld dat het dossiers waren van de O.K.W. (Oberkommando Wehrmaeht). Veldmaarschalk von Keitel, die de chef was van het O.K.W., werd in Neurenberg als oorlogsmisda diger opgehangen. Het juiste aantal executies, al dus het A.D.N., het officiële Oost- Duitse nieuwsagentschap, bedroeg 24.559. Er werd een vergelijkende RANDOLPH TURPIN GEARRESTEERD NEW YORK, 2 Nov. De Britse bokser Randolph Turpin is vandaag gearresteerd op be schuldiging van 'n vrouw, wier advocaat vandaag voor een ge rechtshof in Upper Manhattan verklaarde, dat zij op 26 Oct. door de bokser „bont en blauw" is geslagen. De aanklacht is ingediend door miss Adele Daniels, een 25 jaar oude negerin uit New- York. De klacht houdt in, dat Tur pin „haar met gebalde vuisten een aantal verschrikkelijke sla gen had toegebracht en haar met de schoen geschopt had". tabel in aangetroffen die aantoont dat in Januari 1940 99 mannen werden geëxecuteerd, 449 in de zelfde maand in 1943 en 952 in Januari 1945. Zij die de slag van Berlijn over leefd hebben, hebben meegedeeld dat honderden opgehangen wer den aan bomen en lantaarnpalen toen Hitier en Goebbels zich in een laatste fanatieke poging ver dedigden. EEN NEDERLANDER AAN BOORD VAN DE „RIMFROST" Bij de 13 opvarenden van het vermiste Noorse vrachtscheepje „Rimfrost" bevindt zich één Ne derlander, de 30-jarige matroos Pieter Letsch. Men neemt aan dat de „Rim frost" is gezonken. IJMUIDEN. 2 November Vanavond half acht heeft de sleepboot „Holland" van de rederii Doeksen de 334 ton me tende Poolse treiler „Saturnia" te IJmuiden binnengesleept en afgemeerd in de Haringhaven NEW YORK, 2 Nov. De V.N. hebben vandaag besloten de Ame rikaanse beschuldigingen over communistische wreedheden op Korea volledig te bespreken. De Sowjet delegatie zorgde voor een verrassing door niet te vra gen, dat vertegenwoordigers van communistisch China en Noord- Korea uitgenodigd zullen worden om hun lezing te geven. in het huis van bewaring Kart- hause bij Koblenz correct moet worden genoemd. De Baat zei, dat de behandeling geen aanlei ding tot klachten gaf. De Baat bevestigde bij het ver hoor dat hij bij 't overschakelen op de steile helling had bemerkt, dat de rem niet werkte. De Baat zei dat hij de wagen door de grote snelheid niet onder controle kon houden, ofschoon hij alles had geprobeerd om de snelheid te ver minderen. Uit het voorlopige verslag over het onderzoek van de vrachtauto blijkt, dat de reminrichting niet in orde was. Deskundigen hadden vastgesteld, dat een onderdeel van de luchtdrukrem vervuild was. Later zullen mem" bijzonderheden uit het rapport worden bekend gemaakt. De Nederlandse advocaten die te Koblenz zijn, kunnen nog een verzoek tot vrijlating van de Baat tegen borgtocht indienen, aldus het Openbaar Ministerie. KOBLENZ, 2 Nov. De 24- jarige Nederlandse chauffeur D. de Baat, die op 24 October bij de Wiedbachbrug de controle over een zware vrachtauto verloor, waardoor zes personen bij een reeks aanrijdingen om het leven kwamen, is Maandag te Koblenz in bijzijn van zijn Nederlandse verdedigers door de officier van Justitie verhoord. Eerst werd vastgesteld, dat de verdachte niet, zoals beweerd werd, aan handen en voeten ge bonden is en dat de behandeling BOSTON, 2 Nov. (A.P.). Ten gevolge van brand aan boord van het Noorse vrachtschip „Black Falcon" in de haven van Boston zijn ten minste 17 personen om het leven gekomen. Dit cijfer werd verstrekt door majoor Barrett Margolin, veilig heidsofficier van de legerbasis in South Boston. Margolin zei, dat het doden cijfer tot 21 zou kunnen stijgen, acht mannen werden gewond. Het vuur woedt in ruim vier. De brand brak halverwege de middag uit toen stuwadoors bezig waren de lossing van het schip te voltooien. De „Black Falcon" zou heden avond naar Europa vertrokken zijn. De slachtoffers zijn nog niet ge ïdentificeerd, maar de meeste ge wonden komen uit het gebied van Boston. Vermoedelijk zijn het stuwadoors of brandweermannen. Richard Conté, een 26-jarige stuwadoor, die op het schip werkte, zei, dat er van de 24 man die in ruim 4 aan het werk wa ren, ten minste tien door de vlammen omsingeld werden. Fran Williams, een andere stu wadoor, taxeerde het aantal man nen, dat op het schip werkte op 100. Een uur na het uitbreken van de brand rolde nog steeds een dikke zwarte rook uit het schip. Voordat zij bevel kregen uit I Deze AVRO Canada CF 100 werd door een fotograaf, ge zeten in een ander vliegtuig „geschoten," toen het vliegtuig, bestemd voor de Koninklijke Canadese luchtstrijdkrachten, bijna verticaal boven het wol kendek uitsteeg. De CF-100 is een lange afstandsgevechts vliegtuig met boordkanons. Hij is ook het eerste straal vliegtuig in het Britse Geme nebest, waarbij de raketten niet aan de buitenzijde van het toestel zijn aangebracht, doch werden ingebouwd. BONN, 2 Nov. De leiding van de West-Duitse communisti sche partij schijnt zich op onder grondse activiteit te concentreren na gefaald te hebben in openlijke politieke strijd. De communisten hebben bij de verkiezingen op 6 September en bij de regionale verkiezingen in Hamburg op Zondag al hun ze tels in de beide parlementen ver loren. De nu te volgen strategie en tactiek zou het onderwerp van bespreking tussen de communis tische partijleiders en de Sowjets geweest zijn. De leiding van de Oost-Duitse S.E.D. zou met nog groter na druk dan voorheen onvoorwaar- delijke onderwerping aan haar be velen geëist hebben. ae buurt van het schip te gaan, hoorden de aanwezige verslagge vers verschillende malen een dof gerommel in de ruimen van het schip. Nadat de vlammen gedoofd wa ren, haalden brandweermannen met rookmaskers voor het gelaat de stoffelijke resten van vier slachtoffers uit het ruim. Het zoeken naar andere slacht offers werd voortgezet. Het water stond meer dan één meter hoog in het ruim. De „Black Falcon", die zowel op de uit- als op de thuisreis Rot terdam aandoet, had geen Neder landse bemanningsleden aan boord. Alle passagiers hadden het schip in New York verlaten. BONN, 2 Nov. De leider van de West-Duitse sociaal-democra tische partij, Erich Ollenhauer, heeft Maandag in een interview verklaard, dat een verenigd Duits land als lid tot de Verenigde Na ties zou moeten worden toegela ten nog voor een vredesverdrag is tot stand gekomen. Dit zou voor Duitslands nabuur- staten en de Sowjet-Unie een be tere waarborg voor hun veilig heid betekenen dan het voorstel van kanselier Adenauer, volgens hetwelk de Europese verdedi gingsgemeenschap met inbegrip van Duitsland de Sowjet-Unie garanties zou moeten geven tegen een aanval. Sinds 9 Maart 1953 ruim een maand na de rampnacht wonen twee mannen in de Openbare Lagere School van Kerkwerve, een zwaar getroffen plaatsje op Schouwen Duive- land. De twee mannen, Jan Matthijsen en Christoffel Hillebrandt installeerden zich in het schoolgebouw en verzorgden de poesen en hondjes, die uitgehongerd om voedsel kwa men bedelen. Later, toen de hulpploegen ook in Kerkwerve verschenen, schonken zij koffie, thee en chocolade. Jan Matthijsen en Hillebrandt, de gastheren van Kerkwerve, in het klasselokaal, waar velen wat gezelligheid komen zoeken. Trix, het hondje, dat kwam aanlopen, en sindsdien is trouw gebleven aan Hillebrandt heeft 'n plaatsje gevonden op tafel. DAMASCUS, 2 Nov. Van goed ingelichte zijde wordt vandaag meegedeeld, dat Amerika aangeboden heeft af zonderlijk pacten te tekenen met Israël en zijn drie Ara bische buren, teneinde de Arabische weigering te om zeilen voor rechtstreekse onderhandelingen met de Joden over een plan om van de Jordaan-rivier een enorm krachtstation te maken voor het Midden Oosten. Dit is de kern van de voorstel len die nu aan landen in het Mid den-Oosten voorgelegd worden door de persoonlijke gezant van president Eisenhower, Eric John ston, teneinde te trachten het geschil over het hydro-electrische project van Israël tot een op- 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. In zijn October vergadering heeft het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw het voorstel der hoofdafdeling overgenomen, hetwelk luidt, dat het karakter van het melkprijsbeleid in het melkprijsjaar 1 Nov. 1953 tot 31 Oct. 1954 in het algemeen ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Dit beleid wordt gekenmerkt door de volgende drie elementen: a. Een garantieprijs voor alle melk, welke aan fabrieken wordt afgeleverd, tot boerenkaas wordt verwerkt of welke in het vollemelkgebied in consumptie wordt gebracht; b. Een verrekenprijs voor de consumptiemelk; c. Een Zuivelfonds. De Stichting heeft, bij het op stellen van haar advies omtrent de garantieprijs, speciaal rekening gehouden met het belang van deze melkprijsgarantie voor de zand gronden. De Stichting heeft op grond daarvan een prijs voorgesteld van f 20.75 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. De Stichting voor de Landbouw is van mening, dat een garantie prijs gebaseerd dient te worden op het werkelijke gemiddelde vet gehalte van de melk in Neder land. Evenals men enkele jaren geleden is overgegaan van 3,3 pro cent om zich aan te passen aan het gestegen gemiddelde vetge halte, zo is het thans gewenst de garantie te baseren op een vetgehalte van 3,7 procent. In het voorstel van deze ga rantieprijs heeft de Stichting reeds rekening gehouden met de loonsverhoging van 5 procent, welke met ingang van 1 Januari is toegestaan. Het is te verwach ten, dat in de loop van het melk prijsjaar het loon nog meer ver anderingen zal ondergaan, omdat er wijzigingen zijn aangebracht in de richtlijnen voor de loonpolitiek. Met deze veranderingen in het loon is bij het voorstel van f 20.75 nog geen rekening gehouden. Wel heeft de Stichting bij haar voor stel het voorbehoud gemaakt, dat deze veranderingen zullen worden doorberekend, zowel in de garan tieprijs als in de verrekenprijs. Als verrekenprijs voor de con sumptiemelk stelt de Stichting voor de Landbouw voor f 22.75 per 100 kg melk, eveneens met 3,7 pet. vet. Deze verrekenprijs een vaste norm voor het gehele jaar -dient naar het oordeel van de Stichting boven de garantie prijs nog een redelijke onderne merswinst te bevatten. Deze winst wil de Stichting stellen op 10 procent. (Zie vervolg op pag. 5) lossing te brengen. Het voorstel voorzag in een overeenkomst door Amerika met Syrië, Jordanië en de Libanon hetzij individueel of gezamenlijk voor het Arabische deel van het enorme project dat zich zal uit strekken aan beide zijden van de Jordaan. Een afzonderlijke over eenkomst zou getekend worden door Amerika en Israël voor het Israëlische deel van het plan. Wat het Amerikaanse plan pre cies inhoudt is niet bekend ge maakt. Alleen wordt gezegd dat het reusachtige hydro-electrische- en irrigatieproject aan beide par tijen ten goede zal komen. Vol gens het Amerikaanse plan zul len niet alleen de Israëli's profijt trekken van de bevloeiingsplan- nen, maar ook de Arabieren, die aan de andere zijde van de Jor daan wonen. Het plan is door Israël ont worpen, maar Syrië heeft zich tegen de verwezenlijking ervan verzet, omdat het waterpeil van de Jordaan zal dalen en het Ara bische land nog meer zal uit drogen. In het Amerikaanse plan zijn garanties opgenomen dat de drie betrokken landen zich aan de ge maakte afspraken zullen houden, dat de wapenstilstand tussen Is raël en de Arabische landen van kracht blijft en dat tegen ver dragsschendingen strenge maat regelen genomen zullen worden. Autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben vandaag verklaard, dat een voorstel voor het project aan de Jordaan aan de V.N. voorge legd is. Zij gaven er hun twijfel over te kennen dat Amerika op dit ogenblik afzonderlijke over eenkomsten zou willen afsluiten in bilaterale onderhandelingen. Het voorstel verkeert nog in zijn allereerste stadium. De missie van Eric Johnston is vermoedelijk het project in te bespreken en te trachten de span ning in het Midden-Oosten te verlichten. De woordvoerders ne men aan dat het voorstel eerder door de V.N. dan door Amerika behandeld zal worden. Met longaandoening PINEHURST, North Carolina, 2 Nov. De oud-minister van Buitenlandse Zaken, generaal George C. Marshall, aan wie de Nobelprijs voor de vrede is ver leend, is Zondag per vliegtuig naar het Walter Reed hospitaal in Washington overgebracht om voor influenza behandeld te worden. Van de zijde van het ziekenhuis werd verklaard, dat Marshall als gevolg van een aanval van in fluenza lijdt aan een aandoening van de rechter long. NEW YORK, 2 Nov. De Vei- Italië. Hij zei, dat het Sowjet- iigheidsraad heeft zich Maandag uitgesproken voor een voorstel van de Griekse afgevaardigde, Alexis Kyroe, om het debat over Triest tot 23 November uit te stel len teneinde de betrokken landen in staat te stellen nieuwe bespre kingen over het probleem te voeren. Kyroe wees op het overleg, dat nu gaande is tussen Groot Brit- tannië, de V.S., Joegoslavië en voorstel om een neutrale gouver neur voor Triëst te benoemen niet in het belang van de inwoners van het gebied zou zijn. De Russische afgevaardigde An drei Wisjinsky uitte de beschuldi ging dat Kyroe niet probeerde het debat drie weken maar voor altijd uit te stellen. Wisjinsky protesteerde met kracht tegen dit plan. Amerika beschuldigde hij er van Triëst een springplank voor agressie tegen de Sowjet Unie te willen maken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1