Even benen rekken en dan weer „op de plaats rost" Tommies zijn hans voor Hongaarse voetballers Pellenaars slachtoffer van jaloerse buitenlanders? Mal viei Wat gespeeld wordt Op de keper beschouwd Acht te „Ze kunne me wel naar huis kijken De eerste klassers K.N.V.B. springt allergenoeglijkst met kostbare Zondagen om Blijvend herstel van R.C.H. en Heerenveen? Geen wereld kampioenschappen Sportbrief uit Engeland Voor Nieuw jaar moet de Pel beslissen Daladier over E.D.G. Quixall: Matthews kon m n vader zijn Geiler „fleste" Reschewski Beloi °P Carina 8 Zaterdag 7 November 1953 Met twee weken rust in de benen en met weer een week rust voor de boeg, krijgen dan morgen onze eerste klasse clubs wat gelegenheid van de KNVB de stramme leden te strekken. Deze afwerking van bet programma blijft toch maar weinig voldoening schenken en met schrik in het hart gaan we de slechte maanden tegemoet. Januari, Februari, misschien December al. Enfin, mor gen wordt er dan toch weer gevoetbald. Volledig. Wat met zicli brengt, dat we zeer nieuwsgierig zijn naar diver se clubs. Naar RCH bijv. en Heerenveen. Naar EBOH en Leeuwarden. Want bet is buiten kijf, dat dit viertal tot nu prestaties leverde, die niet geheel volgens de gekoes terde verwachtingen waren. We weten wel, dat een club als R.C.H. de terugslag wel moest ondervinden van de enorme in spanningen in vorige- en kam- pioensoompetitie. Maar dat het zolang zou duren, eer de Haar lemmers wat op hun gemak raakten, hadden ze zelf waar schijnlijk ook niet gedroomd. Het ligt echter in de lijn der ver wachtingen, dat de mannen van Biesbrouck .iuist tegen de kop lopers met de tanden op elkaar zullen aantreden en daar zal D.W.S. morgen van lusten. Dat zou een kolfie naar de hand van Haarlem zijn, als.... de rood- broeken tenminste ongeschonden uit Almelo terugkeren. Twee an dere clubs liggen op de loer, om de leiding over te nemen. Leeu warden en N.E.C. Zii starten met winstkansen. Want we kun nen ons niet voorstellen, dat Be Quick in Nijmegen de dit seizoen goed voor de dag komen de N.E.C.-ers de voet dwars kan zetten. En Leeuwarden start als favoriet tegen Enschedese Boys. Ajax zal geen medelijden hebben met Oosterparkers, dat daardoor hevig in de nesten blijft zitten. Het zii een troost, dat ook Zwol se Boys met slechts weinig hoop in het hart naar Utrecht zal ver trekken voor een bezoek aan Elinkwij'k. De winnaar van het duel op de Wageningse Berg, waar Stormvogels acte de pre- cense geeft, neemt een duik in de kopgroep, de verliezer zakt terug naar de grote staart. Heerenveen van de laatste plaats af? Er gaapt in 1B al een kloof van. drie punten tussen het lei dende duo V.S.V.E.D.O. en de rest. Des te spannender is de situatie onderaan, waar ieder ogenblik het herstel van Heeren veen kan worden verwacht en daardoor grote zorgen worden toebedeeld aan de andere clubs, waaronder G.V.A.V.. Blauw Wit en Enschede. Als men dit respec tabele lijstje bekijkt, gaat het ons werkelijk duizelen. We hadden in ons hoofd, dat daar in die buurt Go Ahead, Sneek, Risters- bleek en 't Gooi wel zouden be landen. Dat kan natuurlijk nog makkelijk, doch voorlopig staan deze in de veilige middenmoot. In gezelschap van ex-kampioen Vitesse, dat morgen door een nederlaag in.Heerenveen een ferme duikeling zou kunnen ma ken. Ook Enschede, dat Heeren veen gezelschap houdt op de laatste plaats, heeft winstkansen, nu A.G.O.V.V. op visite komt. Het zou tot een ware Gordiaanse knoop leiden, als G.V.A.V. (nood zakelijk, Groningers....) thuis D.O.S. onder de knie zou krij gen. Want dan zijn behalve E.D.O. en V.S.V.. die gaan win nen van Go Ahead en Rigters- bleek, alle andere clubs ongeveer op gelijk niveau beland, 't Gooi Blauw Wit riekt naar een ge lijk spel. V.V.V. of Emma? In IC gaat alle aandacht uit naar de ontmoeting tussen de twee leidende elftallen van V.V.V. en Emma. Aangezien in Venlo wordt gespeeld, achten we een zuidelijke zege het meest waarschijnlijk. P.S.V. zal daar door op gelijke voet komen met de verliezer van dit tweetal, als de Eindhovenaren tenminste van Xerxes winnen Er zijn echter nog meer gegadigden voor de ana elkaar heel weinig in kracht eerste plaats. S.V.V. bijvoorbeeld zullen ontlopen. en V.V.H. 16, de jeugdige eerste klassers. Dit tweetal staat ons in ziens echter morgen voor te hete vuren. Want Sparta en B.V.V. zullen móeten winnen om de aansluiting niet te verliezen. Hetgeen voor deze geroutineerde elftallen een minder grote krachtproef zal blijken te zijn dan voor bovengenoemd tweetal. Merkwaardig genoeg ontmoeten de onderste zes elkaar in onder linge wedstrijden. H.B.S. krijgt bezoek van Sittardia en het „nu of nooit" zal op Houtrus,t weer klinken. De winnaars van Bleiier- heideLonga en Brabantia N.A.C. raken een eindweegs op dreef naar de veilige „midden groepen". E.B.O.H. of Excelsior? Evenals in IC gaan de num mers één en twee elkaar te lijf met als inzet een voorlopige al leen-heerschappij over de eerste plaats. E.B.O.H. treedt als gast heer op voor Excelsior en het zou ons niets verwonderen, als de tweede klas-kampioenen mor gen trots bovenaan prijken. Eindhoven gaat als nummer drie de aanval van nummer vier Her mes afslaan en Willem II houdt zijn volger M.V.V. op een af stand. Het is zeer merkwaardig da,t achtereenvolgens ook de nummers zeven en acht, negen en tien, elf en twaalf, dertien en veertien tegen elkaar in het veld komen. Of die K.N.V.B. een vooruitziende blik heeft.... A.D.O.Feijenoord dat lijkt ons voor de Hagenaars. R.B.C .heeft betere kans dan N.O.A.D., Lim- burgia achten we sterker dan D.H.C., terwijl Maurits en Juli Anders wil wel naar Japan OSLO Hjalmar Andersen wil gaarne na de drielanden- wedstrijd tussen Nederland, Noor wegen en Zweden, op 10 Januari a.s. per vliegtuig naar Japan gaan om in Sapporo deel te nemen aan de wereldkampioenschappen in het hardrijden. Hoewel nog geen enkele andere beslissing is genomen, zou men in Noorwegen van oordeel zijn, dat de Noorse hardrijders en dus ook Andersen alleen naar Japan zullen gaan, indien de Russische hardrijders eveneens voor het wereldkampioenschap zullen- in schrijven. Tot nu toe is bekend, dat alleen enkele Zweden, en Japanners in deze titelwedstrijden zouden uitkomen. Nederland Finland, Italië en Oostenrijk staan afwijzend tegenover het zenden van hardrijders naar Japan. De reden is, dat men de daaraan verbonden kosten te hoog acht. Zouden de Russen niet aan de werelkampioenschap- pen deelnemen, dan ziet het er naar uit dat ook de Noren ver stek laten gaan. In dit geval is de kans groot dat de wereld kampioenschappen voor het a.s. seizoen van de lijst worden ge schrapt. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND le KLASSE 47/2 ROTTERDAM. Te Rotter dam werden de wedstrijden voortgezet om het kampioen schap van Nederland le klasse groot biljart kader 47/2. De uit slagen van de middagpartijen luiden: Wijdeveld de Kleine Jr Haberer Scholte Kruythof van Loehem Overdijk v. Nynatten 185 15 77 12.33 300 15 118 20.— 161 28 32 5.75 300 28 76 10.71 131 16 35 8.18 300 16 80 18.75 273 23 71 11.86 300 23 95 13.04 Parijs, 6 Nov. (Reuter). Oud premier Edouard Daladier is van mening, dat het plan voor een Europees leger de volksmening in Frankrijk evenzeer heeft verdeeld als de zaak-Dreyfus. In het partijloze blad „Le Mon de" schrijft hij, dat Ruslands wei gering een conferentie van vier bij te wonen het voor Frankrijk niet gemakkelijker maakt het E.D.G.-verdrag te bekrachtigen. Hij en zijn aanhangers zouden zich hardnekkiger dan ooit tegen het verdrag blijven verzetten. BREDA Berg je als de ogen van Kees Pellenaars fon kelen. Er zijn van die ogenblikken dat in de bruine kop van de wereldkampioen van 1936 twee diamanten zicht baar worden, 't Lijkt dan of „Pel" zelf voelt dat die fon- kelende kijkers verblindend werken, want hij wendt telkens het hoofd even af. Maar de ogen blijven vonken schieten zolang hij zijn hart niet tot de bodem gelucht heeft. Dat bergen voor de vonken is dan ook op de eerste plaats een waarschuwing aan het adres van degenen over wie Pellenaars een en ander te vertellen heeft. Drie maanden geleden, op die naar een wapen gezocht om Pel- onvergetelijke Zondagmiddag in Parijs, fietste met een vreugde traan in de ogen Kees Pellenaars aan het hoofd van zijn Tour- ploeg over het rose beton van het Velodróme Pare des Princes. Onder zijn leiding had het groep je Nederlandse coureurs het won der verwezenlijkt dat niemand de eerste jaren voor mogelijk had gehouden. En in de gesprekken op straat en in café's, in fabrieken en op kantoren werd de naam Pelle naars met evenveel ontzag uitge sproken als die van Wagtmans, van Est, Roks, Nolten en de Voortings. Het waren de „mannen van Pellenaars" die de landenprijs in de Ronde veroverden, „Pelle naars en zijn Tourploeg", het was een begrip geworden voor de hoogste prestatie die Neder landse sportbeoefenaren konden verwezenlijken „Man, ze kunnen me wel naar huis kijken" had Pellenaars ons tijdens de Tour verschillende keren gezegd over bepaalde bui tenlandse wieler-officials. Die Ne derlanders waren op geen enkele manier te houden. Vrijwel elke dag ging er eentje bij de stoot troepen mee. Fransen en Belgen hadden met lede ogen de Nederlandse op mars gadegeslagen. Machteloos om er iets tegenover te stellen, sloegen ze aan het mokken. Ze verborgen hun jaloezie niet on der stoelen of banken. Ze hebben VOETBAL Eerste klasse A Elinkw.Zwolse Boys RCH—DWS HeraclesHaarlem NECBe Quick (Gron.) A j axOosterparkers Leeuward.'Ensch. Boys Wageningen—Stormvgls. Eerste klasse B VSVRigtersbleek 't GooiBlauw Wit HeerenveenVitesse EnschedeAGOVV De VolewijckersSneek EDOGo Ahead GVAV—DOS Eerste klasse C BleyerheideLONGA VWEmma XerxesPSV HBS—Sittardia SW—Sparta BrabantiaNAC BW—WH '16 Eerste klasse D LimburgiaDHC EindhovenHermes DVS FeyenoordADO Willem II—MW EBOHExcelsior RBCNO AD VTauritsJuliana WEST I Tweede klasse A WestfrisiaZVV HollandiaZeeburgia WA-HRC ZFC—Holland Tweede klasse B Volend.Watergraafsm. AFC—KFC De SpartaanUW Helder—HVC WEST I Derde klasse A Alkm. Boys—WSV '30 KW—Ado '20 DEM—CSV Beverwijk—EHS HSVAlways Forward Zaandijk—Purmersteyn Derde klasse B ZSGO—Wilskracht Vitesse '22DEC TOGRivalen zoge JOSAlcmaria victrix Derde klasse C RKAVICQSC Wijk aan Zee—SDW RKVVAOSV OWOHilversum vVilhelmina V.—DCG Vierde klasse A TexelSchagen OudesluisVZV SuccesBKC WatervogelsDTS ZAPGrasshoppers Vierde klasse B PurmerendDe Rijp SVAAssendelft An dijk—'WW MFCDe Zouaven HOCKEY HEREN Eerste klasse WESTEN BMHCKampong GroengeelAmserdam HilversumÜHIJ C TOGO—Be Fair DAMES Eerste klasse WESTEN TOGO—HHIJC BDHC—Gooi HilversumBe Fair LarenAmsterdam lenaars radicaal uit het Tour- leger te verdrijven. Pure afgunst was de drijfveer van enkele Franse „sportbestuurders" en een tweetal Belgische managers bij het Streven dat hen een voor lopig succes heeft gebracht: Pel lenaars zal in de volgende Tour alleen maar als ploegleider mo gen optreden, wanneer hij zijn betrekking bij de Rijwielfabriek „De Locomotief" opzegt. Begrijpt ge nu waarom zijn ogen fonkelen als diamanten, ter wijl hij over zijn onderhoud van een week geleden met Tour-baas Goddet spreekt? In het lang niet altijd heldere reglement van de Ronde van Frankrijk is inderdaad sprake van een verbod voor „Sport directeuren" om een équipe te leiden. De vraag is nu maar of Pellenaars in zijn dagelijkse werk deze functie vervult. In elk geval- ligt de taak van de Bredanaar in een heel ander vlak dan de bedrijvigheid van een „Directeur sportif" uit de Franse rijwiel-industrie. Op deze grond zou Goddet, wanneer hij zijn reglement naar de letter en naar de geest toepast, Pellenaars moeilijk uit het Tour-leger kun nen weren. De Franse" rijwiel- fabrieken hebben echter ook wel een en ander te vertellen, al dient tot ere van Jacques Goddet gezegd, dat hij hen geen baas laat spelen in zijn huis. Slagen deze industrieën er in het begrip „Directeur Sportif" omschreven te krijgen naar hun verlangens, dan lijdt het geen twijfel of Pellenaars moet kiezen: zijn betrekking opzeggen of in 1954 weer de Tour-ploeg com manderen. Het is duidelijk dat hij dit probleem zal oplossen in de voor hem gunstigste zin. Niemand zal het hem kwalijk nemen, als hij volgend jaar slechts uit de krant en bij de radio de Tour volgt Er is naast de affaire van de combinatie ploegleider-sportdirec teur nog een tweede. Na de Tour kregen d'e renners van de Ne derlandse ploeg volop gelegen heid om tegen aantrekkelijke vergoedingen in" ronden en cri teria te starten. Als Pellenaars in de gelegenheid was woonde hij deze courses bij. Voor enige jaloerse buitenlanders was dit een graag gegrepen aanleiding om de „Pel" er van te beschul digen dat hij zich door de ren ners liet betalen. Roddelende Nederlanders hielpen aan de ver spreiding van dit gerucht een handje mee. En ook deze bewe ring werd als wapen gebruikt, om Pellenaars de Tourploeg-lei- ding uit handen te slaan. Op de scherpste wijze pro testeert Pellenaars tegen deze beschuldigingen. Want nooit heeft hij van één der Tóur-renners ook maar één cent aangenomen. Zijn principe is: volkomen vrij tegen over de .coureurs te staan, omdat hij, zo nodig, ook sancties moet kunnen treffen als zij zich tij dens de Tour niet aan de leiding onderwerpen. Tijdens en. na de Tour hadden we/gelegenheid een blik te wer pen achter de schermen van de internationale wielersport. Op de meest nadrukkelijke wijze kun nen we daarvoor verzekeren, dat alle insinuaties over financiële betrekkingen tussen Pellenaars en de renners pertinente leugens zijn, rondgestrooid door afgun stige lieden. Intussen zit de Bredanaar met deze affaire. Vóór Nieuwjaar zal hij beslissen. In een land waai de officiële Wielerbond zich van de belangrijkste wedstrijd van T gehele jaar niets aantrekt en waar men nog altijd met de merkwaardige figuur zit van een „vertrouwensman". kan het haast niet anders of Pellenaars zat zich bij de eisen van het reglement moeten neerleggen. Maar men moet er zich dan niet over verbazen als in 1954 blijkt dat met de beste ploegleider ook Nederlands Tour-glorie verdwe nen is NEDERLANDS ASSEMBLAGE-BEDRIJF VOOR BROMFIETSEN 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen zou de regering van India overwegen tot een Neder landse fabriek van bromfietsen (de Kaptein fabriek te Arnhem) het verzoek te richten tot het oprichten van een bedrijf voor het assembleren van bromfietsen in India. Besprekingen dienaan gaande .worden thans van Neder landse zijde te Calcutta met de Indische autoriteiten gevoerd en de Nederlandse fabriek zou, naar dienaangaande nog wordt verno men, bereid zijn tot oprichting van een dergelijk assamblage-be- drijf over te gaan indien haar definitief een verzoek hiertoe door de Indische autoriteiten zou wor den gedaan. Sowjet-athleten welkom in Japan TOKIO Sowjet-aithleten zal toegestaan worden naar Japan te komen als het volgend jaar om twee wereldkampioenschappen gestreden zal worden. ■Het betreft de wedstrijden schaatsenrijden in Sapporo op 16 en 17 Januari en worstelen in Tokio in April. Japan en de S.U. onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. ROBERT PROTIN OVERLEDEN LUIK. Te Luik is op 81- jarige leeftijd Robert Protin overleden, een van de beste sprinters uit de periode 1890 1900. Proitin behaalde in 1895 te Keulen het wereldkampioenschap sprinten voor profs, dait toen voor de eerste maal werd gehouden en zegevierde in tal van grote prijzen. In 1897 won hij 87 van de 100 wedstrijden waaraan hij deel nam. Hij was niet alleen een goed sprinter, maar deed zich ook op langere afstanden gelden, getuige zijn kampioen schap van België over 100 kilo meter, dat hij in 1893 als ama teur op zijn naam bracht. (Van onze correspondent) LONDEN. Er wordt op het ogenblik met namen en reputaties gegoocheld op een manier, die bijna de fleg matieke Engelsman uit de plooi zou halen. Er moet na melijk een Engels elftal worden samengesteld wel te verstaan een winnend team. Want op het ogenblik is de strijd in de voorronde aan de gang om een plaats in het wereldtournooi en Schotland heeft de leiding. Dat is nog niet zo'n doodwond want de volgende week, op 11 No vember wordt op het terrein van Everton de match Enge landIerland gespeeld en de Engelsen zijn zeker genoeg van zichzelf om daar de volle winst in te zien. Dus de leiding van Schotland is maar van tijdelijke aard, zo redeneert men. Maar op de 25e staat de wedstrijd tegen Hongarije op het programma en dat zit niet zo best. „Spionnen", die iets hebben gezegd over de kracht van de Hongaren, spreken zonder blikken of blozen over het meest perfecte voetbal, dat zij ooit hebben gezien. Over een fabelachtige balcontrole, een ongelofelijke liehaams- beheersing en een schot, waarvan de Engelsen nauwelijks durven te dromen. Zet daar nu maar eens een ploeg tegenover, die het trotse record van nog nooit in eigen huis te zijn verslagen, kan handhaven. Daarom wordt er met namen zeker van 'hun plaats: doelman en reputaties gegoocheld. Tegen Ierland staan Ramsey, spil Utton en rechtsbinnen Mortensen er naast. Toch wel lieden, die op een reputatie kunnen bogen. De negen en twintigjarige Stan Rickaby komt in de plaats van Ramsey. Het is zijn eerste wed- strijd 'in foêt nationale shirt. Rickaby's keuze is niet zo ver: wonderlijk als men weet, dat hij uit West Bromwich Albion komt dat een grote rol speelt in rte League en uitstekend voetbal speelt V.roeger zat hij in Midd lesbrough en met zijn ervaring van honderd een en yijftig wed strijden voor de Albion zal hij zijn plaats wel waard zijn. Voor Ufton staat Johnston (Blackpool) opgesteld en omdat in de voorhoede Hassall als linksbinnen is opgenomen heelt men Quixall naar de rechtsbin nenplaats laten verhuizen. Hij is dus de partner van Stanley Matthews, een merkwaardig duo want toen Quixall met zijn benen in de luier zat verstrengeld, liep Matthews al met een grote naam op de voetbalvelden rond. Zij verschillen om en nabij een jaar of twintig en het is nog nooit in de Engelse voetbalgeschiedenis voorgekomen, dat een vleugel werd gevormd door twee spelers, die zo veel in leeftijd verschil len. Het zouden waarachtig vader en zoon kunnen zijn. Met dat al is toet. nog steeds een aftasten van de heren, die de ploeg tegen Hongarije moeten samenstellen, naar de juiste op stelling. Spelers voldoende, maar hoe komt men tot het elftal, dat in staat mag worden geacht "|ts meer of minder dan een natio nale ramp af te wenden. Want een nederlaag op eigen bodem is dit beslist in de ogen van toen, die hart en ziel verpand hebben aan majesteit voetbal. Daar komt nog bij, dat er tot nu toe altijd nog iets was om te verdedigen: het trotse record Al= dat ei- maal is gesneuveld, zullen be paald meer nedevla®en want dan 'is de spanning gebro ken en of er nu een, twee of meer wordt verloren, geeft dan niet meer. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat de Engelsen zich dan in het vervolg zonder slag of stoot zullen overgeven. Schutters vooral gevraagd. Nu is het niet zo eenvoudig om een ploeg van formaat sa men te stellen, want de achter hoede is niet nntdicM ae voorhoede eist verbetering. Eigen lijk zijn maar een man of drie Merrick, Billy Wright en Dickin son In de voorhoede wil „men lieden hebben, die doelpunten kunnen maken, want het grote publiek gaat van de stelregel uit: als de voorhoede drie doel punten maakt, kan de achter hoede zich drie keer vergalop peren. Nu is het merkwaardige, dat de topscorers in de League niet in de Engelse ploeg zitten. Rechts buiten Hancocks van de Wolves en Harris van Portsmouth hebben negen keer het net gevonden tot nu toe. Matthews, die een plaats heeft, scoorde geen enkele maal. Een rechtsbinnen als Sewell van Sheffield Wednesdav maakte acht doelpunten, middenvoor Glazzord van Huddersfield Town niet minder dan vijftien en Mor tensen bracht het tot veertien treffers. Een candidaat is zeker ook Allen van West Bron- wich Albion met zijn der tien doelpunten en bovendien een uiterst beweegliike speler, die sterk is in positiespel en spel- Het candidatentournooi (Advertentie) Doof dat zuurbraaden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal een iets „ver keerd gevallen" is. Rennies blus sen dat zuurbranden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeil baar in zijn werking en onop vallend in te nemen, Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. NEDERLAND LEIDT TEGEN NOORWEGEN DEN HAAG. Op Marlot (den Haag) werd het eerste enkelspel van de landenwedstrijd Nederland Noorwegen voor de eerste ron de van het tournooi om de Koning Gustaafbeker door Nederland ge wonnen. Rob van Meegeren ver sloeg zijn tegenstander Rolf Pape met 6—2, 6—2, 3—6, 3—6, 6—3. 250 toeschouwers woonden de wedstrijden bij. Nederland leidt met 10. Belgische onderscheiding voor H. W. de Monchy De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, heeft 'gistermid dag de versierselen behorend bij de onderscheiding van Officier in de Kroonorde van België, uitge reikt aan de heer H. W. de Mon chy, directeur van de Holland Amerika Lijn. De Amerikaanse grootmeester Reschewski staat bekend om zijn uiterst listig spel en sluwe com binaties, waarmede hq zijn ri valen begoochelt. Ook in verloren stellingen ontspringt hij vaak de dans, omdat hij een meester is in het scheppen van tactische verwikkelingen. Kostelijk in dit verband was zijn partij tegen Gelier uit de 24ste ronde van het candidaten tournooi, omdat in dit duel Re schewski zelf eens aan den lijve ondervond, wat hij zijn tegen standers vaak aandoet. In het eindspel stond de Ame rikaan met 2 pionnen voorsprong glad op winst en iedereen ver wachtte dan ook, dat Geiler de strijd zou staken, totdat deze op fantastische leuke wijze zijn grote tegenstander met een pat combinatie „fleste". Reschewski moest toen node toezien, dat de partij in remise eindigde. Hieronder volgt dit treffen. Wit: Reschewski. Zwart: Gelier Nimzo-indisch. I. d2—d4, Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pbl-c3, Lf8-b4 4. Ddl-p2, d7-d5 5. c4xd5, e6xd5 6. Lcl-g5, h7-h6 7. Lg5xf6, Dd8xf6 8. a2-a3, Lb4x c3 9. Dc2xc3, 0-0 10. e2-e3, c7-c6 II. Pgl-e2, Lc8-f5 12. Pe2-f4, Pb8- d7 13. Lfl-e2, Tf8-e8 14. 0-0, Pd7- f8 15. b2-b4 (De z.g.n. minder- heidsaanval) 15.... Pf8-e6 16. Pf4-h5, Df6-g6 17. Ph5-g3, Ta8- c8 18. Tal-cl, Pe6-g5 (Aangewe zen was hier 18.... a6) 19. b4- b5, Pg5-e4 (Zwart had zich op 19.... cxb5 in moeten laten) 20. De3-a5, (Pionverlies is thans niet meer te verhinderen) 20....c6-c5 21. Pg3xf5, Dg6xf5 22. d4xc5, b7- b6 23. Da5xa7 (Vooral niet 23. cxb6? wegens 23.... Txcl 24. Txcl, Dx£2f) 23b6xc5 24. Le2 -d3 (Wit staat natuurlijk gewon nen, het verdere is_ „slechts" een kwestie van techniek) 24.... c5- c4 25. Ld3xe4, Df5xe4 26. Tfl-dl, c4-c3 27. Da7-d4, Tc8-c4 28. Dd4x d5, (Nummer 2) 28....c3-c2 29. tdl-d2, De4xd5 30. Td2xd5, Te8-a8 31. b5-b6, Ta8-b8 32. Td5-d6, Tc4 -a4 33. Tclxc2, Ta4xa3 34. h2-h3, Ta3-b3 35. Tc2-c6, Tb3-b2 36. e3- e4, h6-h5 37. e4-e5, h5-h4 38. td6- d4, Tb2xb6 39. Tc6xb6, Tb8xb6 40. Td4xh4, Tb6-blf 41. Kgl-h2, Tbl-el 42. f2-f4, Tel-e3 43. Th4- g4, Kg8-h7 44. Tg4-g3, Te3-e2 45. h3-h4, Te2-e4 46. Tg3-f3, f7-f6 47. e5xf6, g7xf6 48. Kh2-g3 Heel een voudig won de winst hier met 48. g4 te behalen) 48.... Kh7-g6 49. Tf3-a3, f6—f5 50. Ta3-a6t, Kg6 -h5 51. Ta6-f6, Te4-e3t 52. Kg3- f2, Tf3-a3 53. g2-g3 (Winnend was 53. Txf5f, Kxh4 54. Te5, Kg4 55. g3; na de tekstzet is de partij remise). 53..Ta3-f3f (Fantastisch! Als wit de toren neemt, staat zwart pat). 54. kf2-e2 (Na 54. Kg2 volgt uiteraard 54.... txg3f) 54....Tf3 xg3 55. Tf6xf5f, Kh5xh4 56. Ke2- f2, Tg3-a3 57. Tf5-g5, Ta3-b3 58. Tg5-gl, Kh4-h5 59. Kf2-e2, Tb3- a3 80. f4-f5, Ta3-a5 remise. W. J. MUHRING verdelen. En hoeveel keer schoot Lofthouse raak? drie maal. Links binnen Bradford van de Bristol Rovers is recordhouder met zijn negentien doelpunten, maar hier staat tegenover, dat hij niet in de eerste divisie uitkomt en veel al achterhoeden van mindere kwaliteit moet bestrijden. Maar Nicholls van de Albion bracht het dan toch maar tot zestien stuks. Hassall en Quixall hebben er op hun lijst resp. drie en nul staan. De gekozen linksbuiten Muilen heeft drie keer gescoord maar Robb van Tottenham Hot spur negen keer. Het gelukkige schot. Wat moet de keuzecommissie nu doen? Een voorhoede van schutters nemen met het zekere risico, dat er geen linie van »e maken is of vijf man opstellen, die het met elkaar kunnen vin den. Een Engelsman is een zeker heerschap, dat alleen gokt met paarden- en voetbaluitslagen, maar vast en zeker niet met een voorhoede. De schutters zullen er dus wel naast staan tegen Hongarije. Gokken met voetbaluitslagen? Zekere mister John Abernethy is er in een slag rijk mee gewor den. Hij deed mee aan een voet balpool en moest acht gelijke spelen voorspellen in de wedstrij denreeks van de vorige Zater dag. In de bar waar John achter de tapkast cocktails stond te Shaken vulde hij een aantal pa pieren in. Hij telde de nodige shillings er Voor uit en ging door met Shaken. Tot de heer Abernethy bericht kreeg, dat hij met een van zijn oplossingen een bedrag van vijf en zeventig duizend pond had gewonnen. Dat is al een lief kapitaaltje. Maar er kwam nog eens een dikke achttien duizend pond bij en tot slot twee porties van vijfhonderd pond. Dat was bij elkaar in gul dens een bedrag van ruim een mill'ioen. De Schot is dus populair ge zegd boven Jan en aangezien dat volk bekend staat als zee- :- niig, zal hij zijn shaker wel op bergen en op zijn gemak van zijn geld gaan profiteren. En een zuinige Schot met zo'n kapitaal kan er wel komen. Trouwens er zouden er meer voor tekenen. Maar niet iedereen heeft zoveel geluk, dat hij acht gelijke spelen kan voorspellen. De K-N.V.B. heeft aan de 4 omroepverenigingen om zend tijd verzocht. Zij wil dan voor lichting gaan verstrekken, die schijnbaar niet gegeven kan worden in het officieel orgaan „de Sportkroniek". Waarover? Daar laat men zich niet over uit. Maar het is duidelijk, dat men er in 't K.N.V.B.-bestuur veel prijs op stelt die zendtijd te krijgen. Anders had men zich niet laten ontvallen, dat de omroepverenigingen van de K.N.V.B. wel altijd toestem ming krijgen om interland wedstrijden uit te zenden. Want dat lijkt verdacht veel op een stok achter de deur. Enfin, we zullen rustig af wachten, hoe de „Grote Vier" op dat verzoek zal reageren. En daarna e.v. goed luisteren naar hetgeen de K.N.V-B. ons te vertellen heeft. Misschien wil men propaganda gaan voeren voor een hoofd klasse?? Ja, die hoofdklasse. Nauwe lijks hadden alle Nederlandse couranten verkondigd, dat de Technische Commissie voorge steld had aan de K.N.V.B. om ter verhoging van het spelpeil een hoofdklasse in te stellen, of er kwam al een démenti, dat de Nederlandse sportpers (het A.N.P. voorop) in zijn hempie liet staan. Geen hoofdklasse dus? Geen moment onderwerp van be spreking geweest? Het mocht wat. Ongeveer een week later is er in het Zuiden een ver gadering, waarop verteld wordt, dat men in de K.N.V.B. een hoofdklasse van zestien clubs ambieert. U kunt ons geloven, als we U vertellen, dat ons het hoofd begint te duizelen. We weten, dat ir Nopster een voorstander is van de hoofdklasse, we weten ook, dat de heer Valkema die richting uit wil En tenslotte kan het bestuur van de K.N.V.B. op eigen houtje een dergelijke verandering in het competitiebestel aanbrengen Zonder de Bondsvergadering te raadplegen. En dat is de enige kans om ooit tot een hoofdklasse te komen. Want die Bondsvergadering met al zijn groepsbelangen zal zich o.i. nooit voorstander tonen van een hoofdklasse. Of ar moeten wonderen gebeuren. Misschien dat de K.N.V.B. met de radio-uitzendingen die men op het oog heeft, dat wonder j wil bewerkstelligen G. T.l Wat heteke een dictatu van bestuur Vrijheid kt volkdat zt laatste maan Sovjet-Unie tieën dikwijls macht kwam kofde Russ speling gema Met hun gebi volgzaamheid de leiders van satellietstaten achterwege orr deed, netjes in halen. Het verschil en Georghi-dej andere Oost-Eur leiders is echter Sovjet-Unie de eerste minister ders dezelfde zi land volgens eè gedirigeerd heb ook de vraag: is in Oost-Europa streven naar mi in wezen iets is er dan aanleidi ven, dat de comm sers oprecht wens zijn op te komen heid in de democr het woord? Zo er dan achter maties en belofte Bij het stellen moet men wel houden, dat ne dictator soms de strakke lijnen wat af te zwakkei weer democratisch ere te herstellen welke op een berust, nimmer gaan, of ze mot van het maatsch waarop de dictat pel drukt (econ landbouw, cultuu enzovoorts) gaan Zou bijvoorbeeld hebben de nazi den van de terr- uitgeoefend dooi politieke politie, mee tevens zijn middelen uit hand< geven om de boei dwingen zo te proo de führer te pas om hun kinderen leeftijd uit te lev talitaire jeugdbet bei ders om ondai taling en onderv ven werken, alle en zichzelf af te jectieve berichtgevi middelen van oonta reld' buiten die van Niet Sovje De communisten niet minder grote politiek berust mische en sociale politiek is in de anders dan het ideologie te kui Inderdaad blijkt munistische eerste bij het doen van kunnen beperken van de politiek, ma moeten aandringen kelijke verandering! rein van de econo: bouw en de sociale In de nieuwe pol lenkof en andere leiders laten zich lijnen onderscheid® een nogal omvangr waaraan het ophef: mige concentratieka ging, vervolgens van een te snel wat ten goede kon industrie en de consumptieve goei derde plaats is er tegenover de werkn< arbeidsvoorwaarden zullen worden (andi normen en minder bij verzuim) en zichtige concessies Een gevangenisst maanden met af tri arrest eiste de offic ge gister tegen de zonder beroep, wegens opruiing to desertie voor de Ut voudige kamer wa.< De verdachte gaf laste gelegde toe ho zich er niet veel vai fnSi °?dat een en- invloed van bier schied. Naar uit het verhc de man op 11 Aug enfe s te Utrecht te zoent, een gesprek enige militairen taria aldaar. „Jullie geweren m «e uniformen uit, ji Seamen dat je in rn is een set oefening Drietand i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8