Beurtschipperij van voeger K.V. VOOI of per Melis als kampioen van 5e klas gehuldigd Film IV. F. Auto-centrale Gouden feest van R.K. metaalbeiverkers R.K.Parochieel toneel viert zilveren jubileum Over een jubileum en de drukte rond de Waag Culturele verenigingen danken de Broeders Twee zwaargewonden hij auto-ongeluk in Bergen Prof. R( Benoemingen BILJARTEN VOOR S8NTE MAARTEN Vroom en Dreesmann Alkmaar AUTO-RIJSCHOOL MIDDELBEEK Tel. 4287 AGENDA met goed gespeeld Wild-West-toneel Scheepsbotsing bij Helgoland Gastvrijheid met feestrevue beloond Huurauto totaal vernield Markt en Beurs Bekende in h t'asjina 2 Maandag 9 November 1953 ALKMAAR Onder zeer gro- Hierna nam de voorzitter van 't te belangstelling werden Zater- district Alkmaar het woord, hij dagavond de laatste 4 partijen overhandigde Melis de bondsme- gespeeld om het kampioenschap daille en hoopte dat de heer Me- van Alkmaar en Omstreken. De lis op het gewestelijk kampioenr eerste partij tussen MelisRolie schap ook veel succes mag heb- was voor Melis een zeer belang- ben. De heer Breed nam daarna rijke partij. Deze moest 'hij win,- het woord. Hij bedankte alle he nen, wilde' hij eventueel aan- ren die meegewerkt hadden aan spraak maken op het kampioen- het welslagen van deze finale, ook schap. Hij heeft dit voortreffe- de pers. lijk gedaan. Het was nu niet be- Uitslag van de finale: paald een partij wat we van Melis Melis verwacht hadden, maar Schoneveld daar zijn nu eenmaal de laatste Houtenbos partijen voor. In de 27e beurt Rolie was de stand 4730 in het voor- Bijtjes deel van Melis, maar hij liet in de volgende 5 beurten 5 poedels noteren, dat was voor Rolie een motief om alles te geven, maar het ging met Rolie niet. Melis weer aan stoot, maakte de restan te 3 car. Melis 50 35 4 1.43 Rolie 40 35 7 1.14 Tweede partij Schoneveld 14 14 6 6 0 1.48 1.16 1.03 1.— 0.72 Dodenherdenking K.A.B. ALKMAAR. Zondagmiddag hebben de leden v. d. K.A.B. op het R.K. Kerkhof St. Barbara de jaarlijkse dodenherdenking ge houden. De plechtigheid werd ge leid door de Zeereerwaarde Heer Rector Adank, die ook een pre dikatie hield. Een koor, samenge steld uit zangers van de ver schillende parochies, verleende medewerking. Opbrengst speldjesverkoop ALKMAAR. De speldjesver koop ten bate van het uniform fonds van St. Caecilia bij de St. Jozefkerk heeft f 145.24 opge bracht. In totaal bracht de ver koop van speldjes bij de drie ker ken op de somma van f 479.92. Het bestuur van St. Caecilia brengt allen, die hieraan hebben medegewerkt, dank. ALKMAAR De Breedstraat straaljagers zijn met Tyresoles- stond gisteravond vol auto's van banden uitgerust, een bewijs, dat Bijtjes- - bezoekers van 't Wapen van de partij van Bijtjes Heemskerk, die belang stelden in i i clI WTnOOAI Ao I h A A 11Jn va^deTele"'weekj'V zou~haS «e Tyresolés. De N-V." Auto Cen- Sehoneveld, die nog geen partij <rale alhier bood haar clientele, verloren had, een nederlaag toe- evenals vorig jaar een filmavond gebracht hebben, maar Schone- aan en weer was de zaal uitver- veld dacht er anders over en liet kocht. Het programma bood ene een njeuw loopvlak kunnen wor- Bijtjes op-41 car. staan. w„_w J. j —Tii den voorzien,_Het filmprogramma deze banden tot het beste ma teriaal gerekend kunnen worden. Zij zijn gelijkwaardig aan nieu we banden en het voordeel is, dat zij drie tot vier keer van Schoneveld 50 43 5 1.16 rallye van de Tourwagenrallye en Bijtjes 41 43 4 0 94 van de rallye van Monte Carlo. De partij Houtenbos—Rolie was Tenslotte was er de Veilig Ver een spannende partij om de derde keersfilm „Kijk Uit» en ter af- plaats. Had Rolie deze partij ge- wisseling enkele muzikale en ko- wonnen in een iets beter moyen- mische filmpjes. ne had hij de derde plaats gehad, het verschil was maar heel klein. Rolie 50 39 7 1.28 Houtenbos 30 39 7 0.77 De partij van de avond was Interessant was de kleurenfilm, opgenomen in één der 712 Ty- resolesfabrieken, welke er over de hele wereld verspreid zijn Melis—Schoneveld, één van de j Men zlet deze film, hoe de heren werd kampioen. Beide he- gladde banden van een nieuw ren kwamen zeer nerveus aan 't loopvlak worden voorzien. Eerst wordt het 'karkas geïnspecteerd om vedborgen gebreken te zoe tende en met goed gerichte stoten j ken; dan gaat de band naar de zing Schoneveld glansrijk voorbij, ruwmachme ,om resten steen en P t ij _ax. rfloo ohint t.o NTOrurn biljart. Tot aan de 10e beurt was de stand gelijk. Maar Melis vech- Met een mooie drieband-stoot maa'kte Melis de partij uit, en kon zich kampioen noemen (Advertentie) Bpee|goed of kleutertaai 250 gram 36 ct- Leuke strooi melange 250 gram 45 Kruidnootjes zeer voordelig en licht in gewicht 250 gram 39 ct- Fraaie lampions ruime sortering v.a. 35 ck Kaarsen per stuk 3 ct- Kaarsen per pak (15 st.) 39 Crêpe-papier in alle kleuren Toneel bij jubileum van burgemeester Nolet WARMENHUIZEN. Enige avonden is voor stampvolle zalen in het Patronaat door de samen werkende toneelverenigingen V. O.P. en „Het Masker" het Miispel in drie bedrijven „Cellien slaat toe" van J. Blaasse en J. Visser opgevoerd in het kader van de viering van burgemeester Nolet's 25-jarig ambtsjubileum. Vóór de opvoering van het to neelstuk werden de lotgevallen van de jubilaris door Thomas- vaer en Pieternel (Truus Rlee- ker en J-ac. van Baar) opgera keld. Het blijspel zelf werd - in aanmerking genomen de korte tijd van voorbereiding ver dienstelijk gespeeld. Een woord van lof komt in het bijzonder toe aan de hoofdrolvertoHkers, de heer G. Nieuwland en mej. M. Molenaar: daarmee wil eohter aan de prestaties der anderen niet tekort gedaan zijn. De burgemeester, die bij een der opvoeringen aanwezig was, dankte tijdens de pauze in zeer hartelijke bewoordingen zowel de toneelverenigingen als de bur gerij van Harenkarspel en War- menibuizen. MODERNE VEEVOEDING HEILOO, 6 Nov. Voor de Vereniging Bedrijfsvoorlichting Heiloo en Omstreken hield Dr Grashuis hedenavond een geestig en leerzaam betoog over de mo derne veevoeding. Voor het opvoeren van de pro ductiviteit en de leeftijd van het vee is naast een goede verzorging en huisvesting een doelmatige veevoeding noodzakelijk. De be standdelen van het veevoeder zijn steeds aan verandering onderhe vig. Overmaat en tekorten in het voedsel veroorzaken ziekten. Dr Grashuis ging hier uitvoerig op in en wees op de gevolgen die hieruit kunnen voortvloeien. Kinderziekten in de moderne bedrijfsvoering hebben vele boe ren afgeschrikt, maar Dr Gras huis wees er op dat wij van deze ervaringen moeten leren. Dit is Ie taak van de Nederlandse boer. Aan het eind van de vergade ring werden enkele vragen en problemen nog eens verduidelijkt. Deze vragen toonden wel, dat er nog veel over zal worden nage dacht. De heer Vellinga, assistent van de Rijkslandbouw-Voorlich- tingsdienst, Zevenhuizerlaan 80. Heiloo, tel. 5980 zal gaarne meer inlichtingen geven. Geslaagd AKERSLOOT. Een dezer da gen slaagde aan de Rijksveeartse- nij kundige Hogeschool te Utrecht voor het examen ter verkrijging van het Rijksdiploma Hoefsmid onze plaatsgenoot de heer C. P. Zijp. glas eruit te verwijderen; het ge ruwde vlak wordt dan gesolu- tionneerd en het loopvlak gaat er over. Dit wordt dan getest op slijtweerstand, elasticiteit, buig en druikweerstand. Voor alle mar ten van banden heeft Tyresoles een nieuw loopvlak disponibel. Door de hierboven genoemde eigenschappen levert deze band een grote prestatie onder alle weersomstandigheden; de hitte van de Sahara en de sneeuw en ijswegen van de hoge cols in de Alpen kan de Tyresolesband zonder bezwaar doorstaan. Ook (Advertentie) I Door instructie met nieuwe leswagens succes verzekerd Meldt U nog heden aan! viel bij de Tyresoles-enthous'ias- ten bijzonder in de smaak; ook i de gratis verloting droeg bet hare bij tot het succes van de avond. De N.V. Auto Centrale heeft haar clientèle met deze avond zeer aan zich verplicht. MAANDAG 9 NOVEMBER GULDEN VLIES: K.A.B:- feestavond 8 uur. VICTORY: Genootschap Ne derlandFrankrijk, 8 uur. WAPEN v. HEEMSKERK: Feestavond van ARKA, 8 u. BIOSCOPEN: Rex: Het Myste rie van het leven, 14 jaar Cinema: De Boehaniërs der Zeven Zeeën. 14 jr. Har monie: The Jazz Singers, a.l. Victoria: Rechter Tho mas, 14 jaar. Alle voorstellingen 8 uur. STED. MUSEUM: Tentoonstel ling „De Grafische", 912, 25 en 79 uur. APOTH. NACHTDIENTT: Apoth. Kamphuys, Ritse voort. DINSDAG 10 NOVEMBER GULDEN VLIES: 8 uur: Ver koping. Donateursconcert „Soli Deo", 8 uur. WAPEN v. HEEMSKERK: Feestavond Rode Kruis. BIOSCOPEN: Als Maandag. WATERSTANDEN: Dinsdag: Hoogwater: 8.10 en 20.15 uur: laag water: 2.25 en 14.30 uur. ALKMAAR. Gistermorgen vierden de metaalbewerkers het 50-jarig bestaan van de afdeling Alkmaar. Na een H. Mis in de St. Dominicuskerk, opgedragen door de G.A., pater Colbé, ver enigden de leden van de afdeling zich voor een gezamenlijk ontbijt in café Beemster. Tijdens dit ontbijt voerden ver- schiilende sprekers het woord. Daar was onder meer de voorzit ter van de K.A.B.-afdeling Alk maar de heer J. Zandbergen, die, zoals hii het zelf noemde, een noodkreet uitte. De afdeling telt te weinig leden om alle posten te bezetten. Vele metaalbewer kers zijn nog niet georganiseerd. Het is hard nodig, dat aan deze toestand een einde komt, aldus de heer Zandbergen, want het geen in de beginperiode bereikt is door de pioniers, moet gehand haafd blijven. Hij vestigde ook de aandacht od het Katholieke Bureau voor Beroepskeuze en vroeg vooral de activiteit van de jongeren onder de leden. De voorzitter, de heer Koop- meiners, herinnerde aan de actie, die momenteel gevoerd wordt door de K.A.J.. teneinde de Lour. des-bedevaart door zoveel moge lijk leden te laten meemaken. Hij smeekte Gods onmisbare ze gen af voor het werk, waar voor de vakverenigingen gesteld worden. Daarna haalde hii enkele herinneringen op uit de begintijd van de afdeling. Een protest lanceerde de heer Koopmeiners tegen de werkge vers, die bij de onderhandelin gen over een loonsverhoging een afkerige houding aannamen. Vreemd noemde spr. dit en hii voorspelde, dat, wanneer hier geen verandering in komt, de K.A.B. niet zal terugdeinzen voor ingrijpende maatregelen. Men schijnt bang te zijn voor een te grote macht van de arbeiders. De arbeiders willen de vroegere wantoestanden niet terug en strijden nu voor het behoud van het' bereikte. Christus Koning Brigade ALKMAAR. De leden wor den weer tijdig op het appèl ver wacht. Mannen denkt erom geen absenteïsme, dat kan niet. De commandant. Muziekschool WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen zal op 28 November a.s. te Warmenhuizen door de heer D. Sijp uit Alkmaar een muziek school worden geopend, waar les sen zullen worden gegeven op diverse instrumenten. Burgerlijke Stand B ARSIN ÖERHORN. Gebo ren: Andries, z.v. Roelf Slim en Margje Everts. Cornells Hendrik, z.v. Andries Mijnheer en Gretha Marieta Kroon. Ondertrouwd: Maarten Kaars, 23 jaar, wonende te Sphagen, en Johanna Mandemaker, 22 jaar. Franciscus Frederik Ferdinand Bruiin. 26 jaar wonende te Bre da, en Nelly Margaretha Blaau- boer, 24 .jaar. Gehuwd: Hendrik Simon Zwa german, 24 jaar, te Grootebroek, en Geertje de Jongh, 27 jaar. Maarten Kaars, 23 jaar, typo graaf, wonende te Schagen. en Johanna Mandemaker. 22 iaar. Overleden: Gerrit Bood, echt genoot van Lijsbeth Korver, 77 jaar. Jan Cornells Vethman, echtgenoot van Anna Pieternella Cornells Zweedijk, 53 jaar. Cy- rille Basile Emmaneel. echtge noot van Grietje Mostert, 58 j. TJRSEM. De zaal van Mulder was Zaterdagavond stampvol, toen de heer G. A. Hoogewerf, voorzitter van de R.K. Parochiële Toneelvereniging, de talloze ge nodigden welkom heette. Onder de aanwezigen bevonden zich onder méér, de Zeerèerw. heer pastoor van Haaster, kapelaan van Kan en burgemeester Nolet. De heer ^loogewerf opende de avond met' woorden van dank baarheid en vreugde, omdat de ALKMAAR. Woensdag 18 November a.s. zal een merk waardig en niet veel voorko mend jubileum worden gevierd. Dan zal namelijk schipper J. Asjes uit Oudesiuis de dag her denken waarop hij vijftig jaar geleden voor het eerst met zijn jaagschip goederen en ook wel passagiers begon te vervoeren tussen Alkmaar en Oudesiuis. Hij is er dus een van de oude garde. Naar aanleiding van dit jubileum is het misschien wel eens aardig een en ander te vertellen over de tijd, dat het water van Voordam cn Zaad- markt een fleuriger en leven diger beeld gaf dan tegenwoordig het geval is. Een vijf en dertig jaar gele den was het daar op bepaalde dagen een hele drukte. En het beeld dat die drukte gaf was, al was het niet die goede oude tijd van vroeger zelve, waar ouderen onder onze lezers nog zo graag eens een boom over opzetten, toch zeker wel een sterke her innering aan die tijd van trek schuiten en diligences. Dit was ■neciaal het geval tijdens de Vrijdagse markt, toen de beurt schipperij zorgde voor het ver voer van granen, kaas, boter, vee enz. Het water van Voor- dam en Zaadmarkt (er was toen nog echt zaadmarkt in die buurt) was dan vol beurtschepen van schippers, die beurtvaartdien- sten onderhielden met talrijke steden en dorpen in de wijde omgeving. Over de bedrijvigheid der beurtschippers in verband met de Vrijdagse markt laten wij gaarne een abonné aan het woord, die over die tijd interessant weet te vertellen. In de Voordam lag allereerst het schip van schipper Teunis Schotvanger, die zowel een passa giers- als vrachtdienst onder hield van Alkmaar naar Scha- gerbrug. 's Morgens om zeven uur al was de afvaart, en voor dat Koedijk in zicht kwam kon men er staat op maken, dat in de kajuit de rook wel te snijden was. Het jaagpaard De passagiers waren in hoofd zaak kleine kooplieden en mars kramers. Schipper Schotvanger vas een zeer gemoedelijk man, 'ie zijn dienst moest staken toen de tramdienst van Alkmaar naar Schagen werd geopend. Wanneer Schotvanger Vrijdags vertrokken was (op „eigen" kracht kwam men in het Noord Hollands Kanaal, waar op de Noorderkade het jaagpaard klaar stond om door middel van de treklijn voor het verdere ver loop van de tocht te zorgen) kwam even later schipper Hartog van Noord'-Scharwoude op zijn plaats liggen. Deze van gezond heid blozende schipper kon men steevast op zijn pantoffels en met zijn fluwelen reiszak op zijn rug de stad in zien trekken om de bestellingen van zijn klanten te plaatsen. Koekjes waren te zwaar Naast schipper Hartog kwam schipper Juris Schotvanger (een zoon van Teunis Schotvanger) ligplaats nemen, die een dienst onderhield op Petten. Aan de andere kant van de Schapenbrug Was er schipper Wonder van Rustenburg annex Haarlemse Vet- en Vleeschhandel, hetgeen achter op het bord van de schip per te lezen stond. De prijs van zijn prima koevet was in die dagen 5 a 6 pond voor een gul den. Wonder had in die dagen een handige slagersjongen. Het was eenmaal zo dat ze' een paar blikken koek mee hadden geno men voor een klant. Die werden geweigerd omdat er te veel pa leisbanket koekjes in waren, zodat de blikken geruild moesten worden de volgende reis. Schip per Wonder zei tegen de jon gen: „Breng jij die blikken even terug in ruil voor anderen", waarop de jongen antwoordde: „Dat hoeft niet meer, schipper, want ik heb die koekjes die te zwaar waren maar opgegeten, zodat we de blikken nu wel weer kunnen bezorgen." Verder lagen daar dan de trek schuiten van- schipper Kelder van Opmeer en schipper Beers van Schagen. Op de hoek (dus in de Zaadmarkt) lag schipper Groet van Kolhorn, even verder de schipper van Lan,gereis en Hoogwoud, en dan schipper Gouda van Haarlem, wiens schip er altijd zo proper uitzag, dat men van het dek wel kon eten. Aan de andere kant van de Kui- persbrug lag schipper Bakker van Warmenhuizen met zijn schuit. Hij was een zeer gemoe delijk man. Dan lag er nog een schipper Bakker, van Stolpe-r- vlotbrug, schipper Groot van Krabbendam alsmede G. Butter van Winkel, Floor van Nieuwe Niedorp en daarnaast Vorst van West-Graftdijk, en niet te ver geten schipper Kossen van St. Maartensbrug, die in de zaadtijd wel eens geholpen werd door zijn broer Simon, die met de mudden zaad gooide alsof het niets te betekenen had. Verderop kregen we dan weer Schilder van 't Zand en dan Rietveld van Schoorl gelegen voor de slagerij van Luijting. Aan de andere kant van de St. Annastraatbrug lag de schip per van Anna Paulowna Krouwel en daarnaast Haverkorn van Wieringerwaard, die steevast een klein baardje droeg en die in de zaadtijd soms met vier schuiten zaad aankwam. Naast Haverkorn lag schipper Volder, ook weer uit Anna Paulowna. En dan volgden de grotere beurtdiensten, zoals Duits van Krommenie, de firma de Zwets met een dienst op Rotterdam, de Wit van Wormerveer, Visser van de Rijp, de Stad Alkmaar en schipper Duinker. Beide iaatsten met een dienst op Am sterdam. - Aan de andere kant van de brug waren het de schipper Beers van Winkel en de schipper van Kolhorn. Daarachter schip per J. Kant van Dirkshorn, Glas van Kalverdijk en als hekken sluiter onze jubilaris schipper J. Asjes van Oudesiuis. Vergeten we nu niet de zogenaamde kaas- jachten in de Mient, en schipper Essen van Edam alsmede de fa Stuit van Purmerend, welke fir ma Vrijdags voor de kaasmarkt altijd een motorboot liet meren om' kaas te laden. Als aller laatste en speciaal voor de oude re generatie willen wij nog noe men schipper A. Tol, die thans nog in Alkmaar woont en een eroentehandel drijft aan de Voormeer en die zo'n 50 jaar ge leden speciaal met zijn toen nog houten schip, Zaterdagsmorgens gemeerd liggende bij 't cafe „Het Klompje Goud", dirkjesperen kwam laden op de perenmarkt. Deze nog krasse schipper kan het varen er nog niet aan geven en in de zomer kan men hem nog altijd met zijn vrouw in hun motorboot genaamd „Pimpernel" aantreffen op de Zuidhollandse meren, zoals Kagerplassen, Loos- drechtse plassen en Brasemer- meer. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Yvon ne D. T„ d. v. K. Kok en A. T. H. Köllman; Yvonne M., d. v. N. Noom en J. A. van der Tas; Ma ria C., d. v. J. van Vegten en J. W. Martensen. Gehuwd; Egbertus H. Karst en Engelina A. Buiter. Overleden: Dirk Tesselaar, oud 74 jaar, weduwnaar van M. A. E. van de Poll; Guurtruida A. Morsch, 85 jaar, weduwe van P. S. Tool. vereniging er gedurende 25 jaar in geslaagd is een belangrijke taak in de dorpsgemeenschap te vervullen. Spr. dankte de Gever van alle goted voor Diens be- sdhermintg. De ouders der leden was hii erkentelijk voor het af staan van de tonelisten, het ge meentebestuur voor zijn mede werking. De voorzitter was ver heuigd vele oud-spelers en be stuursleden in de zaal te zien. In het kort releveerde sipr. de veile uips en downs van de ver eniging, waarbij de oprichter en eerste voorzitter bijzondere hulde werd gebracht. Blijvend en pret tig noemde de beer Hoogewerf de herinneringen aan alle op voeringen uit de afgelopen jaren, 56 in totaal. In treffende be woordingen werd een der beste krachten, die de vereniging ooit heeft gehad, namelijk de heer Jan Oud, herdacht. Spreker hoopte, dat de prestaties in de toekomst waardering blijven verdienen en was van mening, dat dit onder de regie van de heer W. Dumont zeker mogelijk is. Indianenbloed De hoofdschotel van de avond werd gevormd door de opvoering van „Indianenbloed", een stuk, dat zich afspeelt in een milieu, dat weinig of nooit op de plan ken is gebracht, namelijk op een farm. Bill Cotton is de eigenaar van deze farm. Hij is een vurig hater van het Indiaanse ras. Zijn pleegzoon (Cliff Burney) en een halfbloed (Maowa) zijn broers, maar dat weten zij niet van elkaar. Er ontstaan vele vechtpartijen tussen de halfbloed en zijn blanke halfbroer. Cliff Burney en zijn trawanten hebben ont dekt. dat Maowa in het bezit is van een tekening, waarop de plaats staat aangegeven van een goudader. Men tracht hem die afhandig te maken, maar daarbij wordt een meisje gedood door een kogel, die voor Maowa be stemd was. De oude farmer sterft ook. Oliff raakt gewond bij een hevige vechtpartij met zijn half broer en heeft last van angst dromen. Dan wordt hem de waarheid verteld, die hij bijna niet kan geloven. Hij ziet echter langzamerhand het beestachtige van zijn gedrag in en sluit op aandringen van Maowa vriend schap met de laatste. De farm wordt door beiden beheerd, om dat ze gelijke rechten hebben. Maowa vindt, dat er geen twee kapiteins op een schip kunnen zijn en verlaat de farm. Het stadsmeisje heeft hierover veel verdriet. Het belangrijkste is echter, dat hier de halfbloed recht gedaan is, zij het na veel beledigingen. De rollen werden op uitste kende wijze vertolkt. Gert Seyts was een levensechte oude far mer en ook zijn huishoudster von in Sjaan Nooy een sugges tieve speelster. Mien en Trien Hoogewerf waren hun plaats zeker waard, evenals Jan v. d. Bijl, Dirk Bakker en Klaas Nooy als het personeel van Cotton. Dirk en Trien Kenter acteerden goed. Het beschaafde spel van Theo Nooy was moeilijk te over treffen. De woorden van burgemeester Nolet na afloop waren zeker ge rechtvaardigd, te meer daar hii deze in verband bracht met het niut van de toneelvereniging. Hii noemde het amateurtoneel een staaltje van prachtige samenwer king tussen overheid en parti culieren en zag het hoge peil als een caisson in het stroomgat van het verkeerde amusement van de na-oorloigse jaren. Deens schip gestrand bij Schiermonnikoog Ten Noorden van Schiermon nikoog is het Deens schip Argus gisteravond gestrand. Er waren in totaal acht per sonen aan boord. De kapitein- eigenaar van het schip, landde met zij'n drie kinderen van 12, 14 en 17 j'aar, de heer Ninsen, met echtgenote en een 18-jarige zoon en de 28-jarige heer Hol berg. Alle personen hadden de Deense nationaliteit. Het schip kwam uit Brunsbuttel en was op weg naar Brest. Het 2.258 ton metende Zweedse s.s. „Bjoerkoe" is Vrijdagavond laat ongeveer 30 mijl ten Noor den van Helgoland gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Amerikaanse schip „Seawind" De loodsboot van Weser, die zich in de nabijheid van de „Bjoerkoe" bevond, heeft 16 overlevenden en 2 lijken opge pikt. Zeven opvarenden worden volgens radioberichten nog ver mist. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. AFNEMENDE WIND Veel bewolking met aanvanke lijk op de meeste plaatsen eni ge regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest, later matige wind tussen Zuid west en West. Weinig verande- ■ing in temperatuur. Z. H. Exc, de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: De ken van eht Dekenaat Delft en tevens tot Pastoor van de H. Hip- polytus, de Hoogeerw. Heer H. J. Kuijper. Tot Deken van het De kenaat Werversflïoof en tot Pas toor te Wognum de Zeereerw. Hooggel. Heer P.J.C. Stammeyer. Tot Professor van het Philoso- phicum Groot Seminarie te War mond de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. C. R. Rijk. Tot Kapelaan te Den Helder (O.L. Vr. Onbevl. Qntv.) met de opdracht de op richting van een nieuwe Parochie in Den Helder voor te bereiden, de Weleerw. Heer N. Hoek. Tot Kapelaan te Amsterdam (H. H. Nic. en Barb.) de Weleerw. Heer Th. J. Sdholtes, die Kape laan was te Den Helder (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.). HEILOO Gisteravond werd voor de eerste maal in de aula van de St Willibrordusstichting de grote feestrevue „Breng iedereen wat zonneschijn" gepresenteerd door de samenwerkende R.K. Culturele Verenigingen uit de gemeente. De aula was voor deze gelegenheid veel te klein en derhalve is het een goede gedachte geweest om deze revue twee Zondagen achtereen te brengen. Het volgend jaar vieren de Eerwaarde Broeders van de St Willibrordusstichting het feit, dat vóór 25 jaar de stichting in ge bruik werd genomen. De eerste jaren was de stichting een ge meenschap op zich zelf, doch vooral de laatste jaren waren de inwoners van de gemeente Heiloo en omliggende gemeenten dik wijls de gasten van de Eerwaarde Broeders, en de toneelzaal met de volledige accomodatie stond o.a. de R.K. Culturele Verenigingen volledig ten dienste. Deze vereni gingen wilden hun dank betuigen voor deze zeer op prijs gestelde gastvrijheid (waar immers elders vindt men in Heiloo een derge lijke mooie zaal voor toneeluit voeringen e.d.), en op initiatief van de R.K. Gemengde Zangver eniging „Nieuw Leven" werd een comité samengesteld, dat zich ten doel stelde de Eerwaarde Broe ders aan het begin van het jubel jaar een avond aan te bieden, die de dank van de culturele ver enigingen in Heiloo zou vertol ken. Aan deze avond, die een bonte afwisseling bood in het program ma, werd medewerking verleend door genoemde zangvereniging, en tevens door het muziekcorps „St Caecilia" en de toneelvereni ging „Het Masker." Deze verenigingen stelden er ieder voor zich een eer in, het beste te brengen wat zij maar in „kort bestek" kon brengen, en dit op zich was reeds een garantie voor een zeer verzorgde en zeer prettige avond. Zoals gezegd, het programma was vol afwisseling, en bood voor „elck wat wils". Van de aller kleinsten, die wij zagen in een hartveroverend bloemenballet (de dansen waren ingestudeerd door mevr. Jonker-Jonker) waarmede deze „toekomst der culturele ver enigingen haar dank vertolkte aan de Eerw. Broeders, tot de oudste medewerkende werd met volle toewijding gespeeld, gedanst en gezongen. Na de opening begon men met een „tableau de la troupe", de medewerkende leden stelden zich voor aan de toeschouwers. En vervolgens werden in vlot tempo de verschillende, zeer gevarieerde onderdelen van het programma afgewerkt. Sketches, muziek, zang en ballet volgden op elkaar, de nu eenmaal noodzakelijke leemtes tussen de verschillende onderdelen werden op voortref felijke wijze opgevuld. Het pro gramma werd besloten met een grandioze finale, waaraan natuur lijk alle medespelenden deelna men, tijdens welke finale met gro te zilveren letters nogmaals har telijk dank werd gebracht aan de Eerwaarde Broeders, die zozeer behoren tot het wezen van de Heiloër bevolking, en die tesamen met de door hen beheerde stich ting niet te scheiden zijn van de gemeente. Alle medewerkenden komt een woord van lof en waar dering toe, maar men zal het ons niet kwalijk nemen, wanneer wij een persoon met name noemen, n.l. de heer Jean Robert, die niet alleen de algehele artistieke lei ding had, doch die ook een be langrijk aandeel had in het zo geslaagde programma. Kapwerk, grime, décors en costuums waren uitstekend verzorgd. BOUWPASTOOR BENOEMD DEN HELDER. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier, in de parochie O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, de weleerw. heer N. Hoek, tot dusver kape laan te Amsterdam; mgr. heeft aan kapelaan Hoek opdracht ge geven, de oprichting van een nieu we parochie voor te bereiden in de nieuwe stadswijk. BERGEN. Zaterdagavond zijn twee jongemannen zwaar en een minder zwaar gewond ge raakt bij een auto-ongeval dat te omstreeks half 12 plaats vond in de Eeuwige Laan ter hoogte van de Fransman. De 20-jarige A. Tamis, zijn 17-jarige broer W.. beiden uit Bergen, en de 22-jarige R. Kos sen uit Schoorl reden daar in een nog vrijwel nieuwe, van de fa. Beemsterboer te Schoorl ge huurde auto. Door tot nu toe on opgehelderde oorzaak botste de wagen, die uit de richting Bergen aan Zee kiwam, met enorme kracht tegen een boom. Wandelaars, opgeschrikt door de geweldige slag van de botsing, zagen A. Tamis rondom de wa gen lopen. Toen zij nadersnelden, vonden zij hem 'bewusteloos ach. ter de auto. De chauffeur R. Kos sen had het stuur in zijn maag streek gekregen en zat met een grote hoofdwonde bewusteloos achter het stuur. Met veel moeite kon men hem uit zijn benarde positie bevrijden. W. Tamis, die achter in de wagen zat, liep een beenbreuk op. In een nabijgele gen villa werd om geneeskundige hulp gebeld, die verleend werd door dokter v. Gelder, die bijge staan werd door een kort na het ongeval passerende verpleegster en door helpsters van de Rode Kruis-colonne. De slachtoffers zijn per ambu lancewagen van het Rode Kruis naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De toestand van de beide zwaargewonden is redelijk. De wagen is geheel ver nield en moest Zondagmorgen naar Schoorl worden gesdeept. AVENHORN, 7 Nov. 1953. 4300 kg aardapp., grove schot 8.50—9.60, midd. afd. 4.00—6.00; spruitkool 18.0031.00; 18.500 kg rode kool-3.009.80; 800 kg groe ne kool A 8.5010.50; 2000 kg Chinese kool 1.903.50; 11.400 kg uien, grove 4.005.80, gewone 4.50 —6.20, driel 8.50—10.30, nep 15.00 21.00; 18.500 kg ronde bieten, I 5.00—6.10, II 4.00—5.40; 9000 kg peen, II 5.00, III 5.30—6.10, IV 5.00—5.40. GROOTEBROEK. 7 Nov. 1953. 7500 kg uien, grof 4.505.40, middel 5.60—7.10, driel. 10.00 10.80, nep 17.70—21.90; 9000 kg bieten A 5.20—5.40, B 4.00—4.10; 4000 kg rode kool 6.00—11.30; 4000 kg groene kool 6.008.00; 168.000 st. bloemkooU t.s. B 34.6044.50, B II 12.40—23.70, C 31.60, z.d. B 20.70, C 11.00—17.90. Ruim vijftienhond des lands stonden Romme een even I niet op de laatste p nog diezelfde avor die tot zolang „in h complex van maati te kunnen toespre] Het was, na een tijc lieid, van een verd kundig terrein mog Prof. Romme wee politiek ook op het e een eigen standpunt veel aan overheidsbei maatschappelijke zelf in. De Katholieke pi hangt van de omstan samengesteld. Thans heden ook een ander De toezegging dat he zich over vrijer loonsvoi gaan beraden werd voor in de troonrede gedai dit besluit was al voor het overleg over verhoging was vastgelop na is men van socialists fel tegen de mogelijkhei vrijer loonvorming gaai Onder deze omstandigh dus prof. Romme, was ruwe stoot nodig, om in het goede spoor te Daarnaast was duidelijl kwestie in elk geval bij mene beschouwingen aar zou komen. Zonder ee waarin onze bedoelingen waren vervat, zou men P. in een zee van mis hebben kunnen drijve Romme betwijfelde of Suurhoff ook zonder had kunnen toezeggen, zaak in ieder geval ni zou kunnen worden vei Daarnaast was er ech behoefte meer aan een o lijke uitspraak. Wat men heeft gezegd, kon prof. weinig interesseren. T mening, dat de motie ii kast zou zijn gezet, had enkel bezwaar, in die hebben meer problemen die er frisser uitkwamen er in gingen. Hoofdzaak het probleem op een br< aan de orde is gesteld. Met betrekking van h plex van maatregelen ste: Romme vast, dat geen fractie een poging heeft om voor ditmaal nog v< gaan dan de voorgestel lichtingen, die tezamen schatkist een half milliar, kosten. Minister v. d. Ki« van zijn kant verklaard, belastingen zich nog sti een noodpeil bewegen voor het volgend jaar e laging van staatsuitgaven wachten is. „Geen breekijzer" Voor de fractie blijft teleurstelling, dat de i de 23 millioen niet voor deeltelijke vrijstelling van eveningsheffing heeft wil steden. Maar zij heeft ei aard toch geen ogenblik dacht om hierover het he plex van maatregelen in te brengen. Anderen schij tussen te hebben gemeenc prof. Romme, dat wij voor waren om met een breek minstens met een penneme de grondslag van het kal peuteren. Prof. Romme wierp de: onderstelling echter ven zich. Hij wees er op, dat maar een jaar geleden zes verwanten niet had ontrac !rl het kabinet zitting te Burgemeester Matser Arnhem, vice-voorzitter de Partij, leidde het in wekkende K.V.P.-cong

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2