Kleurige St. Hubertusjacht RADIO Het medisch onderzoek in de zaak-Fonteyn UW PUZZLE Financiën en Economie Het lot uit de loterij Het seizoen is geopend programma Minister Staf gedecoreerd door een van zijn soldaten Scheepsberichten Naar wii vernemen: Conclusie: juistheid van rapport in 1935 nu onmogelijk te beoordelen van vandaag De Beurs Studiegroep uit U.S.A. terug Dinsdag 10 November 1953 Pagina 5 Het was een kleurig tafereel, dat zich ontrolde voor de ogen van de vele toeschouwers, die gekomen waren naar Hotel „De Treek" te Leusden, waar de „Meet" was van de jaarlijkse St. Hubertus Jachtrit van de Kon. Ned. Jachtvereniging. Met deze jacht, die plaats heeft op de eerste Zaterdag van de maand November wordt volgens de traditie het jachtseizoen geopend. In rood en zwart jachtcostuum gestoken ruiters verzamelden zich hier rondom de honorair hunts man, mr. Jos. Gilissen, die even tevoren met de meute van de Hubertushof naar deze plaats was gereden. Terwijl mr. Gilissen nog een maal overleg pleegde met jhr. Six, de fieldmaster, en met de whippers in mevrouw A. Gi- lissen-van Keet en de heer van Delden, liep de meute, welke be stond uit 27 fraaie jachthonden ongedurig kwispelstaartend door elkaar in afwachting van het moment, dat zij de lucht zouden krijgen van de „vos". Precies om kwart over twee klonk het hoornsignaal van de huntsman en zette de kleurige stoet zich in beweging. Het was een schouwspel, zoals wij dat tot nog toe alleen kenden van de schilderijen: de ruitergroep, voor afgegaan door de uitgelaten meute tegen een décor van half ontbladerde bomen waarvan het veelkleurige lover fraai con trasteerde met het donkergroen van het naaldhout. De herfstzon overstraalde dit schouwspel met een zachte glans, I waardoor de warme herfsttinten nog een extra diepte kregen. Werkelijk, het was een schilde rij en voor de toeschouwers, onder wie zich ook de drie oud ste prinsesjes bevonden, leek het alsof de jaren uit een ver verle den waren teruggekeerd. Kris-kras over het uitgestrekte terrein van het landgoed „de Treek" voerde de eerste run. Staande op een heuvel, van waaruit wij een geweldig uit- zicht hadden over het ons om ringende gebied, wachtten wij de komst van de jagers en de meute af. Een ver verwijderd hondengeblaf kondigde na enige tijd de nadering van de stoet aan. Weinige ogenblikken later kwamen de ruiters vanachter de boszoom te voorschijn. Een ree en enkele konijnen zochten, opgeschrikt door het ge> dreun van de paardenhoeven op de bospaden met grote sprongen een veilig heenkomen, maar het waren alleen de toeschouwers, die er oog voor hadden, de da mes en heren te paard bleven in lange rij de meute volgen, welke in hoog tempo de „vos" najoeg. Tenslotte hield het spoor echter op. Wild blaffend uitten de hon den hun ongenoegen over dit voorval, dat met opzet was in gelast, om de beesten even op „verhaal" te laten komen. Maar dan ging het weer „full speed" verder tegen de „helling van „de Stompert" op. In een breed front volgden de ruiters. De lichte nevel deed het vlam mende rood en 't stemmige zwart van de jagersjasjes geleidelijk vervagen, totdat de stoet geheel was opgegaan in het vale grijs van de heide. Pas toen de top van de heuvel was bereikt, wer den de jagers als kleine silhouet ten weer zichtbaar tegen de lich te, zacht rose getinte lucht. Met een grote bocht werd daar na het eindpunt van de tweede run bereikt. Voor de derde run, welke uiteindelijk aan de meute de welverdiende beloning zou brengen, was het „Hazewater" als beginpunt uitgekozen. Wederom was het wisselende terrein van „de Treek" het toneel van dit boeiende jachtfestijn. Het verse spoor leidde over weilanden en door boslanen, welke met een dicht bladertapijt waren „gepla veid". Bij de boerderij „het Lange- veen" was de „kill" geprojecteerd, hier zou dus de jacht zijn besluit vinden. In de boomgaard van boer Ruler, die voor deze gelegen heid drie prinsessen op het erf mocht ontvangen, lag een ste vige portie vlees op de honden te wachten, weliswaar geen vos- senvlees, maar toch zoiets heer lijks, dat een hond er zijn bek voor zou aflikken. Tegen half vijf kwam de voor hoede van de meute de boom gaard binnen rennen. In grote kringen zochten de beesten naar hun prooi, zelfs tot op een halve meter van het vlees, dat op hen lag te wachten. Het werd echter zonder meer voorbijgelopen en kennelijk verwachtten de honden dan ook een vos. Toen dit dier echter onvindbaar bleef, stelden zij zich met het ossenvlees tevre den, dat toen ook onder luid gegrom in stukken werd ge scheurd. Met een korte stoot op de jachthoorn besloot mr. Gilissen dit jachtfestijn, dat voor het eerst sinds vele jaren zonder tussen komst van de regen was verlopen. WOENSDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws! 7.13 Gew. muziek 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 voor de zieken; 9.30 voor de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 „De zee roept", hoorsp.; 12.00 Gram; 12.30 Land. en tuinb.mede.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Gevar. muz.; 13.40 Gram.; 15.00 Ka merorkest; 15.45 Geestelijke lie deren; 16.00 voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgel; 18.00 Mil. rep.; 18.20 Lichte muz.; 18.30 Spectrum van het Chr. Organi satie- en Ver. leven; 18.45 strijkorkest en sol.; 19.00 Nieuws 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.20 Buitenl. overz.; 19.50 Viool en ongel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philh, orkest, gr. koor en sol.; 21.40 Ethiopië, klankb.; 22.20 Gram.; 22.25 Sopr. tenor en piano 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.; 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.: 8.50 voor de huisvrouw; 9.00 Gym. v. d. vr.; 9.10 Gram. 10.00 Schoolradio; 10.20 voor de huisvr.; 11.00 Gram 12.00 Orgel; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 voor 't plat- telard; 12.38 Gram; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Accordeon; 13.45 Causerie; 14.00 voor de jeugd; 16.00 voor de zieken; 16.30 Jeugdconc.; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Lichte ÏÏU,^' 1^.00 voor de kinderen; 19-10 Causerie; 19.25 VARA-varia 19.30 voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Parlementair overz.; 20.15 „La Fille de Madame Angot", opera; 21.15 „Enoch Arden kwam terug" hoorsp.; 22.15 Strijkkwar- S 22-45 Causerie; 23.00 Nws.; Z3.15 Socialistisch nieuws in Es peranto; 23.20—24.00 Gram. EDE, 9 Nov. In Ede heb ben de afgelopen week ook manschappen van het garni zoen ijverig meegeholpen aan de collecte, die voor de ge zamenlijke militaire steun fondsen overal in den lande werd gehouden. Zij legden een loffelijke ijver aan de dag en toen Zaterdagmiddag op het marktplein een auto stopte, was een hunner met speldjes en collectebus er als de kippen bij om een nieuw slachtoffer te maken. De automobilist, een korte stevige figuur, voelde toen hij nog maar ternauwernood uit gestapt was, een klopje op zijn schouder en zag omkij kend de militair, die er geen gras over liet groeien en de daad bij het woord voegend, zei: „Ik mag U zeker ook wel met zo'n mooi speldje deco reren, meneer? 't Is voor een goed doel." De overrompeling viel in goede aarde: rustig glimla chend liet de automobilist zijn offer in de bus glijden. En weg was de soldaat al weer, maar hij werd even opge houden door de man van een bloemenstalletje, die getuige was geweest van het tafereel tje en nu listig vroeg: „zeg, weet je, wie jij daar te pak ken had „Ik niet," klonk het naar waarheid. „Wel, de Minister van Oor log, ir Staf!" „Je kunt me nog meer ver tellen", schamperde de sol daat, en hij liep ongelovig la chend weg, maar toen hij even verderop op het balcon van een garage, grenzend aan het marktplein, ook een paar mensen geamuseerd zag toe kijken, riep hij naar boven: „Kent U misschien de me neer, die ik daareven een speldje op de jas pootte?" Het antwoord kwam on middellijk: „En of! dat was Minister Staf!" Ja, en toen geloofde de landsverdediger het. Hij kleurde en krabde zich eens achter het oor. Daarop zei hij: „Dan had ik hem ook wel model mogen groeten Maar onze soldaat kon ook niet weten, dat Minister Staf, Edenaar van origine, Zater dags nog wel eens een fami liebezoek brengt aan zijn ge boortedorp Verzending zeepost 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. „Oranje" (18 Nov.) Ned. Antillen: m.s. „Flottbek" (18 Nov.) Suriname: m.s. „Ama zones" (21 Nov.) Zuid-Afrika: m.s. „Jagersfontein" (17 Nov.) Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (19 Nov.) Zuid-Ame- rika: s.s. „Delfland" (16 Nov.) Brazilië: m.s. „Santa Catharina" (14 Nov.) Australië: via En geland (14 Nov.) Nieuw Zeeland: via Engeland (14 Nov.). Inlichtingen over de verzen dingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Passagiersschepen Alhena, 9 Nov. van Hamburg te Antwerpen. Boschfontein, 9 Nov. van Suez te Port Said, Maasdam, 9 Nov van Voorgaats naar Rotterdam. Alnati, 9 Nov. te Victoria. Bonaire, 8 Nov. 240 m. W.Z.W. Madeira naar Barbados. Groote Beer, 9 Nov. van New York te Rotterdam. Oranjefontein, 9 Nov te Kaap stad. Rijndam, 9 Nov. van New York te Curacao. Veendam, 8 Nov. 120 m. Z.Z.W. kaap Race naar New York. Waterman, 9 Nov. van Bremerhaven te Que bec. Aldabi, 8 Nov te Monte video. Bloemfontein, 8 Nov. 300 m. W. Walvisbaai naar Tene- riffe. Boskoop, 8 Nov. van Barbados naar Trinidad. In- drapoera, 7 Nov rede Semarang. Jagersfontein, 8 Nov. van Bre men naar Hamburg Johan van Oldenbarnevelt p. 8 Nov. kaap Otway naar Aden. Sibajak p. 8 Nov. Daeladus naar Aden. Willem Ruijs. 9 Nov. te Singa pore. Tankers Esso Den Haag, 10 Nov van Antwerpen te Sindon verwacht. Kieldrecht p. 9 Nov Gibral tar naar Genua. Macuba, p. 8 Nov.. kaap St. Vincent naar San- low. Papendrecht, 8 Nov. te Gefle van Stockholm. Adinda, 8 Nov. van Haiphong naar Sai gon. Caltex Leiden, 7 Nov van Rotterdam naar Sidon. Corilla, 8 Nov. te Miri. Coryda, 7 Nov. te Singapore. Esso Rotterdam, 7 Nov. van Ponta del Gada Azo- ren naar Aruba. Etrema, 10 Nov. van Pladju te Singapore verwacht. Liseta, 8 Nov. van Telokanson naar Singapore Myonia. 8 Nov. van Bergen naar Rotterdam. Wieldrecht p. 8 Nov. Pantellaria naar Einswar den. Antonia, 9 Nov. van Pladju te Tj Priok. Vrachtschepen Billiton, 10 Nov. te Penang verwacht. Blitar. 8 Nov. van Antwerpen naar Rotterdam. Helder, 7 Nov van Amsterdam naar San Juan. Hersilia, 7 Nov. van Amsterdam naar Ham burg. Hoogkerk, 8 Nov. van Aerhus naar Amsterdam. Modjokerto, 9 Nov. van Brake naar Hamburg. Muiderkerk, 8 Nov. van Huil te Hamburg. Nigerstroom. p. 8 Nov. Ouessant naar Dakar Tomori, p. 7 Nov. Guardafui naar Belawan. Groote Kerk, p. 8 Nov. Ouessant naar Antwerpen. Hector, p. 8 Nov. Gibraltar naar Rotterdam. Heemskerk. 8 Nov. van Tene- riffe naar Antwerpen. Tegel berg, 8 Nov. van Santos naar Buenos Aires. Amsteldijk, 7 Nov van New York naar Balti more. De f 35.000 is er uit 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. In de derde klasse van de 521e Staatsloterij is de f 35.000 ge vallen op lot 10971. KEUKENHOF-PRIJZEN VOOR BEELDHOUWKUNST 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Aangezien de expositie van de beeldhouwkunst op de Keuken hof daar gehouden door de Stichting Kunst en Gezin in het voorjaar van 1952 en 1953 een waardevolle bijdrage is ge bleken voor de nationale bloemen tentoonstelling, heeft het bestuur van de Stichting Nationale Bloe mententoonstelling besloten, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Keukenhof, in 't voorjaar 1954 enige prijzen voor beeldhouwkunst in te stellen. Er zullen beschikbaar worden gesteld een eerste prijs van f 1500 en een tweede van f 1000. Voorts twee derde prijzen van 750,Bovendien komt het beeldhouwwerk, waarmede de eerste prijs is verworven, in aan merking voor aankoop resp. uit voering in materiaal, waarvoor een bedrag van f 6000 beschik baar is. Toekenning van deze Keuken- hofprijzen voor beeldhouwkunst zal geschieden door een deskun dige jury. Deze opzet kon worden verwe zenlijkt door samenwerking tus sen het Keukenhofbestuur, het Ministerie van O., K. en W., de Nederlandse kring van beeldhou wers en de Stichting Kunst en Gezin, die belast is met de ge hele organisatie. heeft de Nederlandse ir. van Alphen medegewerkt aan atomi- sche proeven in het laborato rium van de Pakistaanse Uni versiteit te Lahore. Pakistan is daarmee het elfde land ter we reld, dat zich met actief atoom onderzoek bezig houdt. kwam zich gistermorgen een Haagse accountant bij de poli tie aangeven, die bekende ver schillende grote magazijnen in Amsterdam en Den Haag te hebb enopgelicht. is de bijzondere missie uit Li beria. die H. M. de Koningin het Grootkruis van de Orde van de Ster van Afrika zou aanbie den, gisteren niet met de ver wachte trein in ons land gearri veerd en sindsdien spoorloos.... zijn 21 jonge Nederlanders, af komstig uit Zierikzee, begeleid door leerkrachten, op het kas teel Bonnemain in Bretagne aan- gkomen voor een verblijf van vier maanden. gaat het goed met de Neder landse zwanen, die Santiago, hoofdstad van Chili, van de K. L.M. ten geschenke heeft ge kregen. Er zweimmen zelfs al enige baby-zwanen in Santiago rond houdt St. Nicolaas op 21 No vember a.s. zijn officiële intocht in Den Haag, vergezeld van een groot aantal Zwarte Pieten en Spaanse edellieden te paard Koninklijke gift voor huldiging dr. ir. C. Lely AMSTERDAM, 9 Nov. Het comité tot huldiging van dr. ir. C. Lely, waarvan ere-voorzitters zijn de minister-president als mede de ministersvan verkeer en waterstaat, van binnenlandse zaken, van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van land bouw, visserij en voedselvoor ziening, heeft van H.M. de Ko ningin een gift ontvangen. Zoals bekend, beoogt het comité, vol gend jaar tijdens de herdenking van het feit, dat. dr Lely 100 jaar geleden werd geboren, een blijvend aandenken in de vorm van een beeld te onthullen. 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Zoals wij Zaterdag j.l. reeds meldden zal Woensdag 11 November a.s., des middags om 2 uur, het Haagse gerechtshof de behandeling voortzetten van het nu reeds 4'It jaar slepende proces tegen de 54-jarige ex-sergeant konstabel van de Koninklijke Marine A. H. F. Fonteyn uit Amsterdam, die in 1935 te Den Helder wegens bronchiale asthma als ongeschikt voor de dienst werd ontslagen en sedertdien met taaie volharding tegen dit zijns inziens onrechtmatige ontslag geopponeerd heeft. De Amsterdamse rechter-com-uitgebracht op grond van de com- missoriale geneeskundige onderzoe ken van 18 Januari en 26 Maart 1935, moet overwogen worden, dat de negatieve uitkomst van het huidige onderzoek niet uit sluit, dat in 1935 en hiervoor asthmatische verschijnselen aan wezig geweest zijn, een bevesti ging voor deze mogelijkheid, ge grond op het huidige onderzoek, is echter evenmin te vinden. Wel is vast te stellen, dat verdachte niet behoorde tot de groep van chronische asthma-lijders met blij vende allergische verschijnselen. Evenmin is vast te stellen, of de in 't ziekenboekje aangeteken de bronchitis en andere infecties van de bovenste luchtwegen van zuiver infectieuze aard zijn, dan wel of een asthmatische compo nent erbij aanwezig is geweest. De afkeuring in 1935 was ver moedelijk gebaseerd op de ver wachting, dat de gezondheidstoe stand van verdachte dezelfde zou blijven als de vorige jaren, dan wel zou verergeren. De huidige toestand van verdachte bevestigt deze prognose niet. Ook thans geldt echter nog, evenals in 1935, dat het onmogelijk is om met ze kerheid uit te maken of een asthma blijvende zal zijn. ver ergeren, dan wel weer verdwij nen zal, vooral indien de patiënt in andere levensomstandigheden komt, zoals dat bij verdachte het geval is geweest. Conclusie: het is niet mogelijk om uit de resultaten van het on derzoek van thans een uitspraak te doen over de juistheid van de oordelen, uitgebracht op grond van de commissoriale geneeskun missaris, mr. H. Winkel, heeft een van Fonteijn's voornaamste wen sen ingewilligd: hij is dit jaar door een speciaal benoemde me dische commissie, bestaande uit één hoogleraar en twee dokters, aan een uitgebreid lichamelijk onderzoek onderworpen. Daar wij thans de uitvoerige tekst te onzer beschikking heb ben, laten wij deze nog in exten- so volgen: 1) Ten opzichte van de eerste vraag, luidende: of er op 't ogen blik bij verdachte aanwijzingen te vinden zijn welke het aanne melijk maken dat hij op 18 Ja nuari en 26 Maart 1935 terecht voor de verdere waarneming van de militaire dienst ongeschikt is verklaard, op grond van het toen voor verdachte geldende militaire keuringsreglement, lijst b, kolom 1 no. 184 (asthma), moet op grond van het gezamenlijk onderzoek worden geconcludeerd, dat thans bij verdachte geen tekenen van asthma aanwezig zijn. Evenmin zijn er thans symptomen te vin den, zoals in de regel bij asthma- patiënten in de aan vals vrije pe riode aanwezig zijn. Hieruit volgt, dat er thans geen aanwijzingen te vinden zijn, wel ke het aannemelijk maken dat verdachte op 18 Januari en 26 Maart 1935 terecht voor de ver dere waarneming van de militaire dienst ongeschikt is verklaard op grond van het bovengenoemde keuringsbesluit. 2) Ten opzichte van de tweede vraag, luidende of het nog mo gelijk is door het onderzoek van thans een uitspraak te doen over dige onderzoeken, van 18 Januari de juistheid van de onderdelen, en 26 Maart 1935. GANG VAN ZAKEN BIJ DE A.K.U. NIET SLECHT ARNHEM, 9 Nov. In de ver gadering van de Ondernemings raad van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. heeft de president- directeur-, ir Th. van Schaik, ge zegd (volgens „De Spindop") dat het in het afgelopen kwartaal zowel niet de productie als met de verkoop niet slecht is gegaan. Er is een -belangrijk grotere winst gemaakt dan in de over eenkomstige periode van het vo rige jaar. De belastingen zullen echter ook zoveel hoger zijn dan vorig jaar, dat de netto-winst niet veel zal verschillen van die van het vorige jaar. Dat de op brengst nu zoveel beter is dan het vorige jaar zegt trouwens niet veel, want de éerste maan den van 1952 waren wel erg slecht. Er zijn. goede vooruitzichten. De export is vrij rooskleurig. In het algemeen heerst het ge voel, dat viscosegarens nu niet zo'n grote toekomst meer heb ben. Wij merken dat zelfs ook in de prijsdaling voor viscosegarens, aldus ir. van Schaik, hoewel deze in Nederland zeer geleidelijk verloopt. Ook de celvezel geeft een prijsdaling te zien. De export van onze textielgarens wordt minder gemakkelijk, evenals die van bandengaren. Een en ander is wel niet onoverkomelijk, maar geeft toch een minder prettig gevoel volgens ir. v. Schaik. Bij dit alles geeft de Enkalon ons een sterke steun, heeft de president-directeur voorts ge zegd. Deze garens worden goed opgenomen. De prijzen zijn wel iswaar iets gezakt, maar toch nog steeds goed. De verkoop van de enkalonvezel is tegengeval len. Onze klanten, aldus ir. van Schaik, willen er nog niet aan. Hoewel de enkalonvezel zeer ge schikt is om met wol te worden vermengd, gebruiken de klanten der A.K.U. liever afval van ny lon en enkalon, dat uiteraard niet zo duur is als een speciaal gesponnen vezel. Ook de bij menging met katoen gaat nog niet goed. Het resultaat van dit alles is, dat de productie van enkalonvezel moest worden stop gezet. Wat de grondstoffen be treft, de schaarste daaraan be hoort tot het verleden. Toch vertonen de prijzen, die aan het begin van dit jaar naar beneden gingen, nu weer de tendenz om te stijgen. In het algemeen wordt ver wacht, dat de prijzen der pro ducten nog wel wat zullen zak ken, terwijl de prijzen van de grondstoffen zullen stijgen. De marge zal daardoor kleiner wor den. Aanbod theeveiling 26 November Ook op Donderdag 26 November a.s. zal weer India- en Ceylon- thee ter veiling worden aange boden en wel resp. 24 en 42 kis ten. Voorts worden 2508 hele en 81 halve kisten Java-thee en 1428 hele en 45 halve kisten Sumatra- thee geveild. Tot en met eind Augustus 1954 zullen in het nieuwe jaar 11 theeveilingen wor den gehouden. Transfer vermogens opbrengsten 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. In Juni 1953 heeft de Nederlandse Bank medegedeeld, dat ten behoe ve van Nederlanders, die wonen in een land behorende tot het monetaire gebied van een der bij de Europese betalingsunie aange sloten landen „rekeningen T.N." konden worden geopend, mits de rekeninghouders tenminste de leeftijd van 60 jaar hebben be reikt en dat pensioenen konden worden overgemaakt, ongeacht de leeftijd van de begunstigden. Dit maakte de transfer van vermo gensopbrengsten en van pensioe nen mogelijk. Blijkens officiële mededeling is aan bovenstaande regeling thans uitbreiding gegeven in die zin, dat zij voortaan voor alle landen geldt. Vaste stemming, uitgezonderd Kon. Olie AMSTERDAM, 9 Nov. Het zwaartepunt lag vanmiddag nu eens niet bij Kon. Olie, maar vooral in de Scheepvaartafde ling en de Philipshoek. Een vergelijkend overzicht tussen de U.S Lines en de Holland-Ameri ka Lijn, dat voordelig uitviel voor de Nederlandse maatschap pij. veroorzaakte flinke kooplust. Onder behoorlijke belangstel ling kwamen de scheepvaart- koersen op een aanmerkelijk hoger niveau. Holland-Amerika Hm werd zelfs 5 punten hoger geadviseerd, onder de andere scheepvaartmaatschappijen kwa men winsten tot 3 punten voor. Philips was wederom vast gedis poneerd en zette de stijging van Vrijdag onverminderd voort. Ge sloten werd op 189 (185%). Aku en Unilever vrijwel op peil, eerstgenoemde reageerde in het geheel niet op de jongste publi caties over de bedrijfsgang. Kon. Olie verkeerde vanmiddag in een veel rustiger vaarwater dan de laatste dagen het geval is. De no tering bleef vrijwel onveranderd ten opzichte van Vrijdag n.l. 345%, vanmorgen werd nog 348 betaald. Cultures lieten zich vanmiddag evenmin onbetuigd. H.V.A. had hier de leiding en kwam van 112% op 115. Tabakken en rub bers eveneens aan de vaste kant. De eerste notering van Proost en Brandt (de introductie ter beurze tegen 105 procent is niet geheel geslaagd) zal pas morgen tot stand komen. De Amerikaanse af deling blijft stil. Het enige fonds dat het hier nog wel eens tot een open hoek brengt is Anaconda. Ook vandaag was dit het geval, doch de handel bleef bescheiden. Guldensbeleggingen herstelden zich geheel en al van de bij ope ning geleden verliezen zodat uit eindelijk ruim prijshoudend ge sloten werd. Prolongatie 2% pet. No. 276 Horizontaal: 1. plaats in Noordholland 7. stofmaat 9. Aziatisch schiereiland 12. vice versa 13. gelooide huid 15. telwoord 17. daaraanvolgend 18. bloeiwijze 19. water in Utrecht 20. wiel 21. ijzerhoudende aarde 24. voorzetsel 26. tot (Eng.) 28. foefje 29. was getekend 30. door de Grieken verwoeste stad 33. zangnoot 36. zuivelproduct Verticaal: 1. kunstenaar, artist 2. herkauwer 3. Chinese naam 4. ontkenning 5. waterhoogte 6. iemand die waren levert 8. bijbelse naam 9. vreemde munt 10. bedorven 11. de somma van 12. voorzetsel 14. jongensnaam 16. modern hulpmiddel bij de lucht.- en zeevaart 22. nauw 23. insect 25. uit (Duits) 27. deel van de bijbel 28. voorzetsel 31. hond 32. bijbelse naam 34. hetzelfde (afk.) 35. voegwoord (Fr.) Oplossing kruiswoordraadsel 275 HORIZONTAAL: 1. ka, 3. ed, 5. st, 6. et, 8. aan, 9. ren, 11. air, 12. rr, 13. ale, 14. sa, 15. ria, 17. erg, 20. fraai, 22. Koran, 24. ot, 25. al, 26. sleep, 29. krats, 32, leo, 33. ren, 34. ap, 36. ria, 38. do, 39. nat, 40. inn, 41. non, 42. dl, 43. te, 44. tu, 45. Is. VERTICAAL: 1. karaf, 2. aar, 4. draai, 5. sneek, 6. eis, 7. traan, 10. el, 15. ratel, 16. ia, 18. re, 19. graan, 21. rol, 23. alt, 26. stand, 27. ee, 28. porie, 29. krant, 30. re, 31. slons, 35. pal, 37. in, 38. dol. Landbouwmechanisatie onderzocht ROTTERDAM, 9 Nov. Een Nederlandse studiegroep, bestaan de uit vijf deskundigen, die in de Verenigde Staten gedurende 12 weken de mechanisatie van het boerenbedrijf aan een onderzoek hebben onderworpen, is vanmid dag met het s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerika lijn in ons land teruggekeerd. Van het z.g. „farm mechaniza tion-team", dat zijn reis overeen komstig het technische hulppro gramma van het bureau voor buitenlandse werkzaamheden (F.O.A.) heeft ondernomen, maak ten deel uit de heren ir P. W. Bakker Arkema, rijksconsulent voor landbouwwerktuigen te Wa- geningen, W. G. de Feyter, land bouwer te Emmeloord, S. J. Gre- ven, hoofdassistent bij de Rijks consulent voor landbouwwerktui gen te Veendam, P. Hoogerland, veehouder te Barendrecht, en D. Meijer, die hoofdbestuurslid is van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond te Haarlem. Het team, dat zijn indrukken zal vastleggen in een rapport voor algemeen gebruik, was voor het maken van zijn studie op 1 Augustus j.l. met het s.s. „Rijn dam" uit Rotterdam vertrokken. De „Maasdam" heeft de thuisreis uit New York op 31 October 1.1. aanvaard. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 40 Burike schoof heel de stapel papieren naar ziin oom en ging in zijn stoel achterover liggen met gesloten ogen. Hij vergeleek de aanwijzingen van Jim met die van hemzelf. Als hij Jim wilde volgen, moest hij een geheel andere theorie op bouwen. Zijn verstand zei hem, dat hij op een geheel verkeerd spoor was geweest, maar ziin in stinct hield vast aan de eigen opvatting. Plotseling dacht hij aan het zakboekje van Selford. Hij schoot weer overeind en gaf met zijn vuist een slag op zijn bureau. ..En toch houd ik vast aan mijn eigen visie!" Zijn oom keek op van de papieren. „Laat, je spoor niet doorkrui sen, Phil! Maar over deze papie ren gesproken: zou je ook niet denken, dat hierdoor tamelijk vast komt te staan, dat het wer kelijk een ongeluk is geweest en geen moordaanslag?" „Volgens de wetten der logica wel misschien. U bedoelt, dat de moordenaar dan wel het zak boekje en de papieren meegeno men zou hebben, om het bezwa rend materiaal uit de weg te ruimen?" Wrokkel knikte. „Maar als nu de moordenaar eens wilde, dat wij dat zakboekje en die papieren zouden vinden? Als de moordenaar nu eens onze aandacht wilde vestigen op het verkeerde spoor, dat Jim hier aangeeft?" „Die slag is voor jou, Phi'l!" „Daarom is het misschien het beste, dat wij doen, alsof wij deze aanwijzingen geloven." Meer dan een uur bespraken zij hun plan. Phil vond nu de tijd daar, om zijn eigen theorie aan zijn oom uiteen te zetten. Tot zijn verwondering bleek die overeen te stemmen met de op vattingen van zijn oom. Zij kwamen overeen 'om een volkomen stilzwijgen te bewaren tegenover iedereen en overmor gen, dus Donderdagavond, voor een grote verrassing te zorgen. Het was omstreeks vijf uur toen Perkins opbelde. „Man, ik ben juist terug van een tocht door de City en hoor bij miin thuiskomst in het hotel van het ongeluk van Jim Pen ner. Wat is er gebeurd?" Wrokkel verhaalde hem in het kort wat er gebeurd was en voegde er aan toe, dat Jim ten gevolge daarvan in het zieken huis was overleden. „Dood? Weet je dat zeker?" Wrokkel fronste de wenkbrau wen en antwoordde: „Ik verlaat me hieromtrent volkomen op de uitspraak van een medicus Wanneer deze be weert dat iemand dood is. dan geloof ik het ook." Het was even stil aan de an dere kant van de lijn. Toen klonk het geforceèrd on verschillig: „Heeft hij nog iets gezegd voor hij stierf?" „Geen woord! Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen." Phil had graag het gezicht van Perkms willen zien bij dit ant woord. Perkins antwoordde: „Zijn er helemaal geen aandui dingen dat hier misdaad in het spel is?" „Geen enkele! Maar weet je wat, kom vanavond bii ons diné ren. Tom Bowler komt ook." Perkins stemde toe en Wrok kel hing de horen op de haak. Phil had meegeluisterd en vroeg aan zijn commissaris: „Vertrouwt u hem niet meer, dat u hem niet de waarheid ver telt?" „Ik moet er nog even over na denken. In ieder geval waagde ik het niet, om dit per telefoon te doen." Hij keek op zijn horloge. „We moesten maar naar huis gaan Ik zal eerst nog even in formeren in het ziekenhuis, hoe het met Penner is." Het antwoord luidde, dat de patient nog steeds in levensge vaar verkeerde. Het zag er niet naar uit. dat hij de eerste vier en twintig uur tot bewustzijn zou komen. De rechercheur op de gang zou echter ogenblikkelijk gewaarschuwd worden, als de toestand een keer zou nemen. Op de vraag van Wrokkel. of er buiten de heer Lewis nog iemand had gevraagd om het lijk te mo gen zien. kreeg hij een ontken nend antwoord. Na dit telefoongesprek gaf de Hoofdcommissaris een aantal in structies waaronder het onopval lend observeren van het huis van Lewis en het nagaan van diens gangen. Zijn meest vertrouwde .detective gaf hij de kiese opdracht om van nu af aan de heer Per kins nauwkeurig in het oog te houden. .Phil van zijn kant gaf een me nigte, opdrachten aan zijn specia le brigade; het toezicht op de ge dragingen van een aantal lieden moest verscherpt worden. Phil, riskeerde niets. meer. Sir Roger Winn, Ted Winchurst, Stevens, professor Tummers, de dikke Eddy, de ouderling, Tom Bow ler en zelfs Else kregen ieder een speciale lijfwacht, die hen moest beschermen en onopvallend na gaan Half zes kwamen Wrokkel en Burke thuis, waar Else hen reeds met de whisky wachtte. „Ik dacht wel. dat jullie na deze vermoeiende middag trek hadden in een borrel." „de bent je gewicht in goud waard, kind!", antwoordde Wrok kel, terwijl hij zich behagelijk in zijn luie stoel uitstrekte eri zijn lange Goudse aanstak. „Geef me op die gouddekking dan maar een paar deviezen," zei de practische Else. „Ik heb een scnat van. een japonnetje van middag bij Wirth gezien. dU'i Tbent, er bii... oom!" lachte ,y Toen kreeg hij een idee. Hij wilde Else verrassen. Listig ging hij te werk. „Zeg, Else, ik heb vanmorgen Alice Winchurst ontmoet Ze zag er alleraardigst uit. Zé is een jaar op heis geweest. Ze herkende me direct. Ze vertelde me, dat ze overmorgen jarig is en of ik op haar partij wilde komen. Ik zou haar graag een mooi cadeau ge ven. Kan ik haar zo'n japonnetje geven?" Allerlei gedachten doorkruis ten Else's brein. Zou die meid van Winchurst trachten om Phil het hoofd op hol te brengen? Daar was hii toch te goed voor. Wat een onervaren jongen was die Phil toch! Een japonnetje geven aan een betrekkelijk onbe kende dame! Wacht, ze 'zou hem afleren, om naar andere meisjes te kijken. Een duivels plannetje ontkiemde in haar hoofd én kwam meteen tot volle wasdom. Vriendelijk antwoordde zij: „Natuurlijk kun je dat, maar ik zou het niet zelf brengen, doch per post laten sturen, desnoods met een aardig gedichtje er bij." „Dat is een idee!" zei Phil enthousiast. „Maarre.... ik kan toch niet naar Wirth binnenstap pen en zo'n luchtigheidje kopen. Hoe zou ik dat moeten doen?" „Ze is zowat van dezelfde grootte als ik, niet?" vroeg Else.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5