74 43 uu„ 99 89 49 29 schat NOORDHOLLANDS Nederland behoeft straks kern-energie Volgens Belgrado is de vraag: Bestaande bronnen geraken thans uitgeput Hoe de Italianen in met Italië te verenigen? Mossadeq uit dreiging voortaan te zwijgen Stevenson spreekt over achteloze partijreclame Amerikaans succes in V.N. 6d„36 ïschuit Dagblad voor Alkmaar en omgeving _Jl RIES EN .EN i 14 stuks 51 EKE PARTIJ irgadering Stampvolle trein ontspoorde in Y.S. Minister Donker: Spioiinagegeval in Finland Eisenhower over Bermuda Aardgasleidingen Marokko contra Frankrijk De Bermnda- conferentie Orde in Bolivia geheel hersteld AMNESTIE IN ARGENTINIË Verkiezingen op Philippijnen Verkorting route Amsterdam- Bremen Het dagvaarden van Truman en Byrnes De wreedheden op Korea 18 November a.s. per stuk 100 gram I50 gram EN gram ffie die iedereen zo 'aar bij Albert Heijn i de bode op RANCO thuis Telefoon 2582 1. 4217 115, tel. 4315 7, tel. 2082 OTE AFSLAG nde paling 85 ct. pd. Verder alle srt. zeevis tegen de laagste prijs. Wij en prachtige verse (geen bevroren). v. d. Stok's ig- en Zeevishandel lstr. 33 Tel. 3195 gen palingvisserij ing Den Helder t. t 68 te Alkmaar J om 8 uur n.m. COPVRIGHt STUDIO lijf ik hier loge- jgen ze mij hier okelend van ple- r over zijn han- ijn vers gestopte te soezen en te erberg wederom t de opa's Zeur- nende regen bij jes droegen, kon om ze te sparen een betere zaak uitvoeren en zij er af te rukken, na ze eerst van ikke.mom- st de verkeerde ilanne, want wij Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig Vondel Donderdag 12 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12932 NIEUWBOUW IN NIEUWE TONGE. Nieuwe Tonge is reeds sinds enige tijd drooggevallen. Ook daar is men onmiddellijk begonnen met de opbouw van het zeer beschadigde dorp. Aan de rand van het dorp bouwt men lange rijen woningen, die straks, voordat de winter invalt, de nog terugkerende évacué's een onderdak zullen kunnen bieden. (Luchtopname Anp-Foto) (Van onze parlementaire reductie) De productie van de kolenvelden in Zuid-Limburg heeft waarschijnlijk zijn hoogtepunt bereikt. Ook de productie van aardolie uit het veld Schoonebeek loopt ten einde. De huidige aardgasproductie tenslotte de laatste bron van de energievoorziening betekent slechts een frac tie van de totale binnenlandse energiebehoefte. In 1960 reeds zal de verwachte gasproductie ternauwernood vol doende zijn om aan de alsdan te verwachten vraag te kunnen voldoen. Deze prognose geeft de minis ter van Economische Zaken in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer. De energiebehoefte be weegt zich in een stijgende lijn: voor electriciteit wordt een toe neming van de vraag met 10 pro cent per jaar geraamd, voor gas 5 procent. Het ligt niet op de weg van de overheid, om het ge bruik van aardgas voor ruimte- PHILADELPHIA, 11 Nov. Een stampvolle trein van tie Pennsylvania Railroad is vandaag ontspoord op een brug over dc rivier de Schuykill, juist even buiten het station van de dertig ste straat in Philadelphia. Verschillende passagiers werden uit de trein geslingerd en bleven gevftmd op de spoorbaan liggen. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers deze ramp heeft ge- eist. Later is gemeld dat drie wa gons van een passagierstrein op de brug over de Schuykill uit de rails zijn gelopen. Volgens de eer ste politie-rapporten hebben twaalf mensen verwondingen op gelopen. Over politieke delinquenten (Van onze parlementaire red.) Het aantal politieke delinquen ten, dat thans nog in strafge- stichten verblijft, bedraagt 616. Het zijn nagenoeg alle langge straften. Onder hen bevinden zich 12 personen, die zich aan zuiver politieke misdrijven heb ben schuldig gemaakt. Het ligt niet in de bedoeling van de mi nister van justitie die voor am nestie in aanmerking te laten komen. Minister Donker heeft de Tweede Kamer op een desbetref fende vraag medegedeeld: dat de op zuiver politieke feiten ver oordeelden, hun straf zullen moe ten uitdienen. De minister staat op het standpunt, dat deze lieden, die zich voor de vijand in hoge administratieve functies verdien stelijk hebben gemaakt, door hun gedrag een slecht voorbeeld heb ben gegeven aan eeuvoudige lieden, die daardoor tot landsver- raderlijke handelingen zijn geko men. De minister van justitie heeft een ruimer standpunt ingenomen ten aanzien, van hen, die vrijwil lig zware miinarbeid hebben ver richt on daardoor hebben mede gewerkt aan de opvoering van de productie der Nederlandse kolenmijnen. Bij wijze van gratie is aan hen een extra strafafslag verleend, waarbij als richtlijn geldt een afslag van anderhalve maand per jaar mijnarbeid tot een maximum van negen maan den. HELSINKI, II Nov. (A.P.) De Finse veiligheidspolitie heeft vandaag bekend gemaakt, dat vijf Finse burgers op beschuldi ging van spionnage gearresteerd zijn. In een communiqué van de po litie wordt verklaard, dat zij be schuldigd worden van het inwin nen van inlichtingen voor een vreemde mogendheid. Als gevolg van het onderzoek zijn op 27 October 1.1. gearres teerd kapitein Martti Salo, lucht machtsergeant Lahja Naukkari- nen, twee arbeiders en een kleer maker. Allen waren afkomstig uit het midden-Finse plaatsje Jyvaskyla, dat bij een luchtbasis gelegen is. Eisenhower heeft te kennen gegeven: 1. Er is geen fonmele agenda opgesteld voor de Bermuda-con ferentie die op 4 December be gint. Hij zei dat hij. premier Churchill en prematter Laniel een voudig van plan ziiiï een ronde tafel-bespreking te voeren over vraagstukken die voor de drie landen van belang zijn. 2. Dat hii vandaag naar Ot tawa (Canada) gaat voor een staatsbezoek van twee dagen. Zijn rede van Zaterdag voor het parlement zal een algemene be spreking zijn van vraagstukken die beide landen betreffen. 3. Over de Philippijnse verkie zingen: dat deze zich ontwikke len in een richting die Amerika graag ziet in vrije landen. WENEN, 11 Nov. (Reuter) De Zuidslavische minister vsn Buitenlandse Zaken, Kotsja Popovitsj, heeft Woens dag te Wenen verklaard, dat het werkelijke probleem in Triëst is: hoe de Italiaanse inwoners van de stad met Italië te verenigen, als zij dat willen. Het is, zo betoogde de minister, een Italiaanse gemeenschap, omringd door een Zuidslavische bevolking. Niemand ontkent, dat er in de stad een Italiaanse meerderheid bestaat en de reden waarom Zudd-Slavië een plebisciet onder de bevolking van Triëst alleen niet kon aanvaarden is, dat zulks een erkenning zou vormen van de denationalisatie-maatregelen, die gedurende tal van jaren door de Italianen zijn toegepast. TEHERAN Dr Mossadeq heeft gisteren aan het hof dat hem berecht, verteld, dat één van de eerste daden welke hij stelde nadat het parlement hem speciale bevoegdheden had ver- jmet meer leend, de ontbinding van krijgs raden is geweest. Terwijl hij zijn vinger waar schuwend ophief tegen de presi dent van het hof, verklaarde hij: ,Ik werd verondersteld, de Perzische wetten te hervormen. Zodoende ontbond ik de militaire gerechtshoven. Ik heb meer dan 200 decreten uitgevaardigd. Als u1 bovengenoemde terzijde schuift, moet u ze allemaal negeren' Mossadeq betoogde, dat krach tens een 14-jaar oude wet de sjah en de militaire bevelhebber van het district, waar een over treding wordt begaan, de beschul digingen moeten ondertekenen. Hij zei, dat de sjah de beschul digingen, die tegen hem waren uitgebracht, weliswaar had gesig neerd, doch dat de militaire be velhebber van Teheran dit niet had gedaan. Mossadeq besloot zijn aanval op de competentie van het hof met een dringend beroep op de „jon gere generatie" om hem te steu nen bij de nationalistische bewe ging, die hij drie jaar geleden in het leven heeft geroepen. Hij beschuldigde de Britten en de Anglo-Iraanse Oliemaatschap pij ervan, de oorzaak te zijn van Perzie's moeilijkheden en riep uit: „Ik krijg de schuld van vele mis daden, doch ik heb er slechts één begaan ik heb geweigerd, mij te buigen voor de wensen van buitenlanders. Ik heb hun handen van onze nationale rijkdommen afgetrokken". Toen Moghbeli hem onderbrak met de woorden: „U bepaalt u niet bij uw onderwerp" verklaar de Mossadeq: „Ik kom niet meer naar de rechtszaal. Al brengt u mij er geboeid heen, ik spreek (Van onze pari. redactie) Volgens het project, dat in '52 is opgesteld voor aanleg van aardgas-transportleidingen, zullen de volgende plaatsen worden aan gesloten: Enschede, Hengelo, 01- denzaal, Almelo, Borne, Dene kamp, Ootmarsum, Slagharen, Coevorden, Emmen, Hoogeveen, Beilen, Assen, Groningen, Stads kanaal, Winschoten, Zuidbroek, Appingedam, Uithuizen, en verder Apeldoorn, Deventer, Zwolle, Steenwijk, Wolvega, Heerenveen, Joure, Bolsward, Franeker, Tzum- marutn, St. Annaparochie, Har- iingen, Workum, Sneek, Lemmer, Akkrum, Gorredijk en Drachten. De minister van economische zaken heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld, dat op 30 Oc tober 1953 met 17 van de 28 ge meenten aan wie aardgas is aan geboden, een contract is geslo ten tot een totale hoeveelheid van gemiddeld 75.000 kubieke meter per dag. Wanneer ook de overige 11 gemeenten tot het be trekken van aardgas besluiten zou dit betekenen, dat ongeveer 70 pCt. van de totale thans be kende aardgashoeveelheid zijn bestemming zou hebben gevon den. Hi.i ontkende, dat hij tijdens zijn driedaags bezoek aan Wenen het vraagstuk van Oostenrijkse steun inzake het probleem-Triëst heeft besproken. Hij hoopt, dat de westelijke mogendheden de Zuid-Slavische argumenten zul len aanvaarden, zonder dat de noodzaak van zulk een inter ventie zidh voordoet. Oostenrijk, zei hii, moet voor zichzelf be slissen. hoe, wanneer en waar het zijn belangen in Triëst moet verdedigen. De kwestie van een spoorwegcorridor door Zuid-Sla- vië naar Triëst is niet in die vorm besproken, verklaarde hii, maar er is overeenstemming be reikt ten aanzien van faciliteiten aan Oostenrijk voor vervoer over Zuid-Slavischs spoorwegen naar de kust. Popovitsj zeide dat zijn bezoek ook heeft geleid tot overeenstem ming om de wederzijdse diplo matieke missie in Belgrado en Wenen tot ambassades te maken. Tweede Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken LONDEN, 11 Nov. (Reuter). Premier Churchill heeft Lord Reading benoemd als tweede minister van Staat voor Buiten landse Zaken, teneinde de werk zaamheden van minister Eden te verlichten. Tot dusverre was Lord Reading onderminister in het „Foreign Office". De andere mi nister van Staat, Selwyn Lloyd, leidt op het ogenblik de Britse delegatie bij de Ver. Naties. verwarming te stimuleren. In dien gas op grote schaal voor dit doel zou worden gebruikt, zou de gasproductie enige tien tallen malen groter moeten ziin, dan thans geraamd is om in de gasbehoefte te voorzien. Naar het oordeel van minister Zijlstra zal het niet gelukken op grotere schaal energie op te wek ken door gebruikmaking van de getijdebeweging of windkracht. Zo op dit gebied al enige pro jecten tot stand zouden komen, aldus de minister, kan niet wor den verwacht, dat zij een be tekenende bijdrage zouden kun nen leveren voor de versteviging van de energiepositie van het land. Wel zijn belangrijke vorderin gen gemaakt op het gebied van de omzetting van kernenergie in een bruikbare vorm van energie. Deze vorderingen wettigen de verwachting dat het zal gelukken op economisch verantwoorde wijze van kernenergie gebruik te maken bii de energieproductie: de toepassing van kernenergie zou tot een verbreding van de energiebasis leiden, hetgeen in economisch opzicht slechts gun stige gevolgen kan hebben. Ver- Op 22 November a.s. hoopt de heer W. H. Kostering te Delft zijn 102de verjaardag te vie ren. De heer Kostering heeft nog steeds grote belangstel ling in het „wereldgebeuren". Teneinde op de hoogte te blijven leest hij regelmatig zijn krantje, wat hem, met behulp van zijn bril, nog best afgaat. De heer Kostering achter de krant- NEW YORK, 11 Nov. (A.P.) De algemene vergadering van de V.N. heeft vandaag weer gewei gerd tussen beiden te komen in het geschil tussen Frankrijk en Marokko. De stemming was 31 18 met 10 onthoudingen. Het Aziatisch-Arabische blok had dit keer een verwaterde re solutie ingediend, waarin aanbe volen wordt dat Frankrijk en Tunis tot onderhandelingen over gaan „om de verwerkelijking te verzekeren door het volk van Tunis van zijn recht op zelfbe- slissing." Amerika sloot zich aan bij En geland, het merendeel van de landen van het gemenebest en vele Latijns Amerikaanse landen bij het neen stemmen. Frankrijk boycotte als gewoon lijk de bespreking. moedeliik zal kernenergie het eerst economisch worden toege past in electrische centrales. Enqrziids omdat de electrische energie de meest geschikte vorm is om de kernenergie dienstbaar te maken aan het bedrijfsleven en de gezinshuishoudingen, an derzijds omdat het proces van de atoomfcernspliiting bijzondere be schermingsmaatregelen vereist, die uit hoofde van de hieraan verbonden kosten tot een pro ductie op zo groot mogelijke schaal noopt. Het is in het hui dige stadium van de ontwikke ling echter nog niet mogelijk een gefundeerde uitspraak te doen omtrent het tijdstip, waarop met toepassing van kernenergie op grote schaal zal kunnen worden aangevangen, aldus de minister van Economische Zaken. Bonn wordt op de hoogte gehouden LONDEN, 11 Nov. (A.P.) Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend ge maakt dat Amerika, Frankrijk en Groot-Brittannië besloten hebben Westduitsland op de hoogte te houden van de besprekingen op de Bermuda eilanden. Een zegsman van het ministerie achtte het niet waarschijnlijk dat aan Adenauer permissie gegeven zou worden een waarnemer te zenden naar de bijeenkomst. LA PAZ, 11 Nov. (Reuter) Het hoofdkwartier van de Boli viaanse politie heeft bekend ge maakt, dat de orde in het land, waar Maandag een revolution- naire beweging tegen de regering in zes uur tijds werd onderdrukt, geheel is hersteld. In La Paz, Santa Cruz en Co- chabamba zijn vele personen in hechtenis genomen, onder wie Waldo Belmonte Pool, die in 1942 waarnemend president was er. vervolgens minister van on derwijs en landsverdediging is geweest. VOORSTEL TOT BUENOS AIRES, 11 Nov. De regering Peron heeft vandaag plannen aangekondigd om amnes tie te verlenen aan politieke ge vangenen die in Argentinië in gevangenissen zitten en die als ballingen in het buitenland leven. Peron heeft twee amnestie-wet ten* naar het congres gezonden en een woordvoerder heeft mee gedeeld, dat het congres onge veer op 20 Nov. bijeengeroepen zal worden. Een snél aannemen van beide wetten is verzekerd. De amnestie zal zich uitstrek ken tot militairen die zich tegen Peron verzet hebben, maar elk geval waarbij een officier betrok ken is, zal afzonderlijk beoor deeld worden. Volgens niet-officiële cijfers op Woensdagmiddag zou de oppo- sitiecandidaat, Ramon Magsaysay. 2.087.000 stemmen behaald heb ben tegen president Quirino 648.000. Indien de sohatting van de verkiezingscommissie van het aantal stemmers juist is geweest, heeft Magsaysay nog 150.000 stemmen nodig om de absolute meerderheid te behalen. Naai' wij vernemen zou de Kreisverwaltung van de Kreis Meppen in Duitsland plannen koesteren tot verbetering van het wegtraject Schoonebeek-grens tot de stad Haselunne, via welke stad thans de route van Holland via Denekamp en Nordhorn naar Bremen voert. Thans wordt de weg langs de grens van Coevorden naar Nieuw- schoonebeek, dwars door het oliegebied, op grootscheepse wijze verbeterd. Als deze weg gereed is en ook de weg tot Haselunne zou zijn verbeterd, dan zou de route Amsterdam-Bremen kunnen leiden via Zwolle, Coevorden en Schöbnebeék. De route is 50 k.m. korter dan de bestaande via De nekamp. Truman heeft Woensdag ver klaard, dat hij nog niet wist of hij aan de dagvaarding om voor de commissie van on-Amerikaatt- se activiteit te verschijnen gehoor zou geven. Uit alle streken van het land is er echter een beroep op de oud-president gedaan „het gevecht aan te durven" en niet NEW YORK, 11 Nov. De al gemene vergadering van de V.N. heeft er vandaag mee ingestemd, dat Amerikaanse beschuldigingen ingediend worden dat de com munisten op Korea onzegbare wreedheden begaan hebben aan geallieerde gevangenen. De stemming in de uit 60 lan den bestaande commissie was 53 5 met twee onthoudingen. Dit betekent een triomf voor Amerika en een klinkende ver werping van de Russische bewe ringen dat de enige reden waar om Amerika de beschuldigingen naar voren brengt is de Kore aanse politieke conferentie te dwarsbomen. De chef van de Russische dele gatie Andrei Wisjinsky beweerde dit in zijn strijd om de kwestie van de agenda te hóuden. De Rus wees er op dat Ame rika probeerde de publieke opinie te beïnvloeden, daarbij gebruik makend van een aantal flagrante leugens betreffende wreedheden die door de Noordkoreanen en het werk stelt om te voorkomen, dat de U.N.O. aandacht besteed aan een Amerikaans rapport over wreedheden tengevolge waarvan bijna 30.000 gevangenen om het leven zijn gekomen, verklaarde in de algemene vergadering dat het rapport ten doel heeft „een oorlogshysterie te verwekken en vermindering van de spanningen te voorkomen". De voorzitter van de algemene vergadering, mevrouw Pandit (India) trachtte tweemaal Wis- jinsky's woordenstroom te onder breken. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd steunde het Ame rikaanse voorstel er. verklaarde: „Deze wreedheden hebben plaats gehad en het is goed dat er over gesproken wordt." „Wanneer de Verenigde Naties de wreedheden, die bedreven zijn, negeren, zou dat een vol komen veronachtzaming zijn van alles wat hun. die voor de Ver enigde Naties gevochten hebben, is aangedaan, aldus Lloyd. Gerechtshof Leeuwarden 's-GRAVENHAGE. Bij K.B. is benoemd tot raadsheer-plaats vervanger in het Gerechtshof te Leeuwarden: mr P. S. de Gruijter, Chinezen bedreven zouden zijn. Wisjinsky, die het uiterste in griffier van genoemd Gerechtshof. voor de commissie-leden uit de weg te gaan. James Byrnes, die thans gou verneur is van de staat Zuid- Carolina en onder Truman minis ter van Buitenlandse Zaken is geweest, heeft te kennen gegeven niet naar Washington te gaan om voor de commissie te verschijnen. „De commissie moet hier maar komen," was ziin antwoord, het geen de commissie thans van plan is. Alles draait nog steeds om de kwestie-White, die als minister destijds spion voor Mos kou zou geweest ziin. Adlai Stevenson, de democra tische rivaal van president Eisen hower bij de presidentsverkiezin gen van 1952, heeft Woensdag te Chicago verklaard, dat het dag vaarden van ex-president Tru man en andere staatsdienaren „voor partijdoeleinden" en zon der overleg, het ordeliik onder zoek door het Congres op ge-'' vaarlijke wijze in discrediet zou kunnen brengen. In zijn ver klaring zei hij verder: „Ik zou er ook bij onstuimige politici op willen aandringen het effect te overwegen, dat zulk een gebrek aan eerbied en roekeloos op treden heeft op het hoge ambt van het presidentschap en op de wereld, die wii moeten voor gaan." „Wii moeten onderscheid ma ken tussen het verkrijgen van nuttige inlichtingen in het natio naal belang en achteloze partij- reclame." PAULUS MILITAIR RAADGEVER OOSTDUITSE REGERING? BERLIJN. 11 Nov. (A.F.P.). Volgens de Noord-West-Duitse radio-omroep zou de gewezen veldmaarschalk Pauius (die zich in de afgelopen oorlog na de door de Duitsers verloren „slag om Stalingrad" aan de Russen overgaf) thans militair raadgever der Oost-Duitse regering zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1