Dagvaarden van Truman voorlopig uitgesteld Straaljager vermist Wilde demonstraties van zijn aanhang in Teheran Fiscale politiek en landbouw EDG in Belgische Kamer Verhoren in voor televisie en radio In beginsel overeenstemming over Apostolaat priester-arbeiders van basis Eindhoven Dagblad voor Alkmaar en omgeving Betalingsbalans zeer bevredigend Vliegramp in Argentinië EIST 30 DODEN Nieuwe gevechten in Birma? Overleg H. Vader en Franse clerus Stadsbestuur West-Berlijn Brits vaartuig gezonken Na eis van doodstraf tegen Mossadeq Een ondernemer moet kunnen leven Kustvaarder vast bij Terschelling Eisenhower naar Canada NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Scbagen, Ged. Gracht 39, tol. 459 K 2249. Buiten God ii 'l nergens veilig (Vondel) Vrijdag 13 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12933 WASHINGTON, 12 Nov, (A.P.) Voorzitter Harold H. Velde (Rep. Illinois) van de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis, heeft vandaag voor onbe paalde tijd het voorkomen van ex-president Truman, dat oorspronkelijk morgen zou plaatsvinden, in de zaak Harry Dexter White uitgesteld. Truman heeft reeds ge weigerd aan de dagvaarding te voldoen, zo werd van hoge Congres-zijde medegedeeld. De woordvoerder die Truman's weigering meedeelde, zei, dat de voormalige president zijn weige ring gebaseerd had op de leer van de scheiding tussen de re geringsbevoegdheden dat de wetgevende geen gezag heeft over de uitvoerende. Truman zou zijn verklaring aan Velde gezonden hebben. Later wordt meegedeeld, dat zijn weigering vervat was in een brief die overhandigd werd door Charles P. Murphey, voormalig kanselier van het Witte Huis aan voorzitter Harold. Truman schreef Velde: „Niet tegenstaande een persoonlijke be reidheid om samen te werken met uw commissie voel ik mijn krach tens mijn plicht aan het Ameri kaanse volk gedwongen niet aan de dagvaarding te voldoen". Medewerkers van ex president Truman hebben verklaard, dat hij Harry Dexter White in zijn regering gehandhaafd heeft in samenwerking met de F.B.I. om te voorkomen dat de communisten er van op de hoogte zouden ko men, dat White onder bewaking s'caid, aldus hebben vandaag ver schillende bladen in Washington meegedeeld. Hit was te lezen in de New York Times, The Newark, Eve ning News, Chicago Daily News en de Chicago Sun-Times. De medewerkers zouden gezegd hebben dat, omdat White ver dacht was, hij overgeplaatst werd van zijn „gevoelig veiligheid's' post als waarnemend minister van financiën naar de minder kwetsbare post van directeur van het internationale monetaire fonds. Zij zeiden dat deze over plaatsing geen promotie was. De 23-jarige Canadese violis te Betty-Jean Hagen uit Tot tenham, Toronto, heeft, hoe wel zij zwaar influenza had,, de hoogste Britse onderschei ding voor vioolspel, voor personen onder de dertig jaar, gewonnen. Zij is de eer ste Canadese, die ooit deze prijs de Carl Flesch Me daille waarvan door violis ten uit vele landen wordt gekampt, in handen kreeg. H.M. de Koningin bezocht Delft 'sGRAVENHAGE. 12 Nov. Hedenochtend heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het waterloopkundig laboratorium te Delft, waar H.M. werd# rondge leid door de hoogleraar ir. J. Th. Thijsse en ir. P. P. Jansen. N.W.D.R.-bericht over sabotage in Polen BERLIJN, 12 Nov. (A.F.P.). Volgens de Noord-West-Duitse radio-omroep zouden Poolse ver zetsstrijders op 3 November een Russische militaire trein hebben doen ontsporen op de brug over de Warta nabij Poznan (Polen). Drie Russische soldaten zouden om het leven zijn gekomen en zeker 120 Polen zijn gewond, al dus dit bericht. Dit, aldus deze zegslieden, kan het hoofdthema zijn van Tru man's antwoord op de republi keinse beschuldigingen dat hij White gepromoveerd had, terwijl hij wist dat White een spion voor Rusland was. Voor de televisie De sub-commissie voor de bin nenlandse veiligheid van de se naat is hedenmiddag onder veel belangstelling en in het felle licht van de televisie-camera's haar openbare verhoren in de zaak-Harry Dexter White begon nen. Zowel Harry H. Vaughan, voor malig militair aide van ex-pre sident Truman, - en T. Lamar Caudle, die eens directeur van de criminele afdeling van het depar tement van justitie was, waren aanwezig om te getuigen. Caudle verklaarde, dat er in een memorandum, in 1946 door het federale recherchebureau (F. B.I.), uitgegeven, gewezen werd op het feit, dat White tot een communistische ondergrondse be weging behoorde. Over eerste halfjaar van 1953 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG, 12 Nov. Het resultaat van de betalingsbalans in het eerste halfjaar 1953 is zeer bevredigend. Tot deze conclusie komt de minister van Financiën in een nota met betalingsbalans- cijfers aan de Tweede Kamer. Het is vooral verheugend, dat de lopende rekening in U.S.A.- dollars zich in gunstige zin bleef ontwikkelen, vooral als gevolg van toenemende uitvoer naar en afnemende uitvoer uit de dollar- area. BUENOS AIRES, 12 Nov. (Ass. Press). Een Argentijnse vier motorig transporttoestel is van daag in de lucht in botsing ge komen met een militair vliegtuig boven de provincie Santa Fe, in de buurt van Cordoba (Argenti nië). Volgens nog onbevestigde be richten zijn hierhij 30 personen om het leven gekomen, n.l. 27 passagiers in het verkeerstoestel en 3 in het militaire. BANGKOK. 12 Nov. (Reuter). Volgens Thailandse dagbladen zouden zich opnieuw gevechten hebben voorgedaan tussen Chi nees-nationalistische guerillastrii- ders en Birmese militairen en wel ongeveer 160 km ten Zuid- Westen van de BirmeesThai landse grens. Dat is het gebied, waar vandaan de Chinezen naar Formosa worden overgebracht. Birmese vliegtuigen zouden tegen de guerlilla's in actie zijn. Van officiële zijde is te Bang kok verklaard, dat er geen enkel feit hekend is, dat deze berichten der Thailandse pers zou kunnen bevestigen. PARIJS, 12 Nov. 1953 (K.N.P.) „Het overleg tussen de H. Vader en de kardinalen van Frankrijk heeft belangrijke en zeer geluk kige resultaten opgeleverd. De gezamenlijke en eensgezinde gang van de aartsbisschoppen van Pa rijs, Rijssel en Lyon naar Rome hun even openhartige als eer biedige uiteenzetting en het har telijke begrip hun betoond door de H. Vader en door de prelaten van het Heilig Officie van het Concilie van de H. Congregatie der seminaries en het staatsse cretariaat hebben een gedegen en algeheel onderzoek mogelijk gemaakt van de grote problemen inzake het priesterlijk en mis sionaire apostolaat in de arbei derswereld". Aldus schrijft de gewoonlijk goed-geïnformeerde Romeinse cor- repsondent van het Parijse Ka tholieke dagblad „La Croix", nu de drie Franse kardinalen op hun posten teruggekeerd zijn. De schrijver legt er evenwel de na druk op, dat over de concrete re sultaten van de besprekingen eerst dan officiële mededelingen zullen worden gedaan als de overige leden van het Franse Episcopaat op de hoogte zijn ge steld. „Ingevolge onze bescheiden doch ongetwijfeld betekenisvolle gegevens, hebben wij reden te veronderstellen, dat zich reeds 'n zelfstandige leer ontwikkeld heeft (zelfs onder invloed van onver mijdelijke moeilijkheden) over het zo ingrijpend experiment van de priesterarbeider, waarvan het Franse katholicisme niet zonder beduchtheid de eer van het ini tiatief aanvaard heeft. „Wij kunnen zeggen", zo ver volgde de correspondent, „dat zo wel de theorie als de praktijk van een missie onder dit milieu van het volk, welke voor het Evan gelie gesloten gebied is, een be langrijke stap vooruit gegaan zijn. Vandaar dan ook de grote vol doening, die enerzijds de H. Va der en zijn medewerkers en an derzijds de Franse kardinalen tij dens de Frans-Romeinse bespre kingen hebben gevoeld. Ongetwij feld blijven er ook nu een aan tal secundaire moeilijkheden op te lossen, waarover in de loop der jaren tussen Rome en Parijs over leg zal moeten worden gepleegd. Maar laten de ongeduldigen reeds Breuk in coalitie BERLIJN, 12 Nov. (A.P.) De socialistische partij van West- Berlijn, die eens onder wijlen burgemeester Ernst Reuter een grote rol in het stadsbestuur speelde, heeft vanavond de rege ringscoalitie verlaten. De conser vatieve vrije democraten zijn tot een nieuwe coalitie toegetreden. Na weken van vruchteloze on derhandelingen is de coalitie van de drie grote partijen, die eens door het anti-communistische magnetisme van Reuter saamge bonden werden, uiteengevallen. De socialistische partij heeft vandaag besloten liever uit het driepartijenstelsel te breken dan een ondergeschikte rol te spelen onder de christen-democratische burgemeester Walther Schreiber, die sinds Reuter's dood op 29 September diens plaatsvervanger geweest is. DEN HAAG, 12 Nov. (ANP) Een boot met aan boord een aan tal Britse mariniers is volgens de kustwacht Donderdagavond op de rede van Plymouth vergaan. De boot nam deel aan een nachtelijke oefening. Enige opva renden wisten de rotsachtige kust te bereiken, terwijl twee man door een ander landingsvaartuig wer den opgepikt. Zes man worden nog vermist. nu gerust zijn en vertrouwen op hun bisschoppen en hen en de H. Vader bedanken, op de eerste plaats voor het grote doorzicht en de hoge wijsheid, waarmee de besprekingen zijn gevoerd. OP Zaterdag 14 November a.s. zullen in het gehele land straatcollecten worden gehou den voor het Nederlands Oor logsgraven Comité, de jaar lijkse Klaproosdag. Geeft, met gulle hand! Een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gister ochtend van een oefenvlucht niet teruggekeerd. Direct, nadat ge constateerd was, dat de straaljager over tijd was, werden opsporings maatregelen getroffen. Gevreesd werd, dat het toestel in het IJsel- meer was terecht gekomen. Het toestel was nog boven Lopik op een hoogte van 22000 voet waargenomen. Het vloog in de richting van het IJselmeer. Gisteravond om half negen was het vermiste toestel nog niet gevonden. Een Mitchell heeft gistermiddag een onderzoe- kingsviucht gemaakt. De luitenant ter zee-vlieger P. M. van der Wei moest tegen het vallen van de avond onverrichterzake terug keren. Van Enkhuizen. Harderwijk en Nijkerk uit is eveneens gezocht. Hedenochtend zal een onderzoek worden ingesteld boven de Wadden zee en langs de Noordzeekust. De bestuurder van de vermiste straaljager is de 23-jarige sergeant-vlieger Joh. C. A. Vis uit Rotterdam. TEHERAN, 12 Nov. Tijdens de demonstraties, welke vandaag door de aanhangers van Mossadeq zijn gehou den, zijn twee personen om het leven gekomen en 140 demonstranten gearresteerd. De relletjes vonden plaats, terwijl Mossadeq voor de krijgsraad een laatste aanval deed op de competentie van het Hof om hem te berech ten. Tegen hem werd de doodstraf geëist. De politie, soldaten en lichte tanks kalmeerden in Teheran de gemoederen, die sinds de opstand van 19 Augustus niet zo zijn op gezweept. De grootste tegenstan der van de demonstranten bleek echter de regen te zijn. Tegen elf uur veegde een tro pische regenbui de straten van Teheran schoon en nadien hebben de handhavers der orde zich niet BRUSSEL, 11 Nov. (AFP) Minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland heeft in de Belgische kamer het debat over de Europese verdedigingsgemeen schap geopend. In een uitvoerig betoog drong hij aan op bekrach tiging van het verdrag. Aan de andere kant moest het Westen niet nalaten te pogen met de communistische landen tot een compromis te komen. „Het verdient misschien aan beveling om onize methoden te wijzigen", aldus van Zeeland. „Jarenlang hebben wij nota's met de Sowjets gewisseld over pro cedurekwesties en agenda's. Is het ogenblik nu niet gekoimen om met concrete voorstellen te ko men?" De Sowjet-Unie moest over tuigd worden van de oprecht heid van de Westelijke bedoelin gen. Intussen moest het Westen zich echter zo sterk mogelijk maken. De Europese Verdedigings Ge meenschap, zo zette Van Zeeland verder uiteen, betekent geenszins het einde van het Belgische leger. De feitelijke integratie immers geschiedt op het niveau van een legercorps en tot en met de divisie blijven de strijdkrachten homogeen nationaal. Anderzijds zal België over een apart leger beschikken, dat opdracht heeft in geval van nood de Congo te ver dedigen. Van Zeeland legde ex- de nadruk op, dat het verdrag der E.V.G. geen elementen van agressief imperialisme in zich draagt, zoals de Sovjet-leiders dit willen voorstellen. Het verdrag is een werk van vrede en men moet zowel de tekst ervan als het gezond verstand geweld aan doen wil men hierin agressieve bedoelingen zien. Sprekende over een toenade ring tot Rusland vroeg de minis ter zich af of thans de tijd niet is aangebroken een veiligheids systeem te ontwerpen. Door mid del van b.v. verdragen, waaruit de wil de vrede te bewaren door beide partijen, duidelijk naar vo ren komt. De socialisten wilden waarborgen. (Van onze eigen verslaggever) ARNHEM, 12 Nov. „Denk niet te snel aan garantie prijzen, want met zo min mogelijk garanties houdt men zo veel mogelijk vrijheid over. Hamer liever zo veel mo gelijk op het chapiter van de fiscale politiek." Deze raad gaf prof. dr Tli. L. M. Thurlings, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen op de j aai*vergadering van de Aartsdiocesane Boeren- en Tnindersbond, in zijn belangwekkende inleiding over het onderwerp: „Het familiebedrijf als onderneming". Wil men de weg op naar abso lute sociale zekerheid, zo zeide hij verder, aan het slot van zijn betoog, dan opent dit de poort naar een grote mate van on vrijheid. En naar aanleiding van een vraag uit de vergadering, werkte hij deze opmerking nader aldus uit: „De fiscale politiek moet zo worden ingericht, dat een ondernemer kan leven. In goede tijden moet men sparen voor slechte, «naar het is tegen woordig zo: wee degene die spaart! Er bestaat verband tus sen de belastingpolitiek en maat regelen in verband met de bevol kingsgroei. Men doet nogal wat op het gebied van industrie voorziening. dat is tegenwoordig een hobby van veel burgemees ters! Men legt ma-ar industrie terreinen aan en bouwt indu striehallen, doch zo kan men ko men tot de situatie, dat de over heid geld wegizuigt daar, waar het rendabel kan zijn, om het te brengen waar het niet renda bel is.Is het verder werkelijk sociaal rechtvaardig, dat de men sen blijven wonen, waar zij een maal zijn en dat daarvoor aller lei maatregelen worden geno men, terwijl er elders (in de mijnstreek en in een stad als Rotterdam bijvooibeeld) tekort aan werkkrachten is? Zachte heelmeesters maken stinkende wonden Prof. Thurlings zei dit alles in het kader van een betoog, dat duidelijk gericht was op een waarschuwing tegen het streven, om te veel risico's af te wente len op de overheid. Ook een familiebedrijf is een onder neming met redhten en plichten van een ondernemer. Dat bete kent ook, dat risico's moeten worden aanvaard. In dit verband besprak hij ook de positie van. de pachter, waaribii hij critiek leverde op de padhtprijzenpoli- tiek en enige wensen op dit ge bied naar voren bracht. Correspondent uitgewezen MADRID. 12 Nov. (A.P.). De Spaanse politie heeft vandaag de uitwijzing bevolen van de correspondent van het Franse avondblad „Le Monde", aldus wordt van betrouwbare ziide medegedeeld. druk meer behoeven te maken. Een door de communisten voor gestelde staking als sympathie betuiging aan Mossadeq viel let terlijk in het water. Alle openba re instellingen en regeringsbu- reaux werkten normaal en in de winkelwijken ging de handel ge woon door. Intussen was op ruim vijftien kilometer afstand van de stad in de Saltanabad gevangenis het proces tegen de ex-premier voortgezet. Mossadeq gaf de krijgsraad een uitvoerig relaas over de buitenlandse politiek, on danks het feit dat hij herhaalde lijk door de president tot de orde geroepen werd. Mossadeq verklaarde onder meer: „Ik ben nooit van plan ge weest sjah te worden, of presi dent. Ik ben altijd trouw geweest aan de sjah. Wat zou ik er aan hebben sjah te worden of presi dent? U kent allen de naam van premier Nehroe van India, maar wie van u weet hoe de president van India heet?" TERSCHELLING, 12 Nov. Wegens slecht weer heeft een loods Woensdagavond de kust vaarder „Rex", die uit Hardin gen was vertrokken met bestem ming Antwerpen, op de ree tus sen Vlieland en Terschelling ge bracht, waai- het .schip voor an ker is gegaan. Vannacht is even wel de ankerketting gebroken, tengevolge waarvan de kust vaarder op de Jaeohsrug is ge slagen. In de ochtenduren ziin de sleepboten „Holland" en „Stoi-temelk" van rederij Doeksen uitgevaren, doch hebben door de lage waterstand de boot niet kunnen bereiken. De kleine „Stortemelk" heeft vanmiddag pogingen aangewend een tros over te gooien, hetgeen eveneens is mislukt. Tegen middernacht bij hoog water zal getracht worden de boot er af te trekken. De bemanning bevindt zich aan boord. De kustvaarder is onge laden. Kapitein-eigenaar van de „Rex" is de heer S. Rusthoven uit Amsterdam. WASHINGTON, 12 Nov. (AFP) President Eisenhower is Don derdag o.m. in gezelschap van zijn echtgenote, de leider der Amerikaanse delegatie bij de V. N., Cabot Lodge, en de chef van het protocol, Simmons per trein naar Ottawa vertrokken voor een officieel bezoek van twee dagen. Een dodelijk vermoeide en uitgeputte Dr Mohammed Mossadeq. ex-premier van Iran, rustte tijdens het proces de ogen gesloten tegen de schouder van zijn militaire verdediger, met wie hij zich tijdens de derde zitting van het hof verzoende. Rechts: Mossadeq, links de verdediger Bozorgmehr

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1