Lockheed Neptunes komen onze M.L.D. versterken Leveranties strategische goederen naar landen achter Slagersknecht handelde in gestolen obligaties Italiaanse campagne tegen TT-races op Man gangers Heiloo 6 maanden tegen beiden geëist «VERWACHTING berichten Een opvallende verschijning in de lucht en op de grond IN DECEMBER DE EERSTE Twee Nederlanders voor de Rechtbank Er was een rossige man, die.... Wonderlijk verhaal van verdachte „Met bloed bevlekt" Werptransporteur met strooirooster deeld door het KNMI lilt, geldig van Vrijdag- ot Zaterdagavond. MINDER WIND. gend droog weer met rlijke bewolking en it voornamelijk in het i van het land hier en nist. Matige tot vrij e wind tussen West en ;st. Weinig verandering eratuur, maar vannacht Noorden van het land der. ;ptie verjaardag Hgr Huibers 'xc. Mgr. J. P. Huibers, van Haarlem, zal bij ge- van zijn 78ste verjaar- □ndag 15 November a.s. erlenen aan Religieuzen van 11.30 uur tot 12 uur riesters van 12 uur tot CHTGENOTEN N ST FRANS 15 November houden enoten van St. Frans maandelijkse tocht. De oren is er een vreugde- lkmaar. gens trekken zij per Castricum, waar zij damse groep ontvangen en samen het H. Mis- ■n. ns gaan zij op tocht einddoel, met een be- nderweg over „Het mo- lolieke meisje", jcht! opvoering van feestrevue Wegens enorm ben de Culturele Ver van Heiloo besloten 'n oering van de grote „Breng iedereen wat te brengen. Deze oering zal evenals de m plaats vinden in de gzaal van de St. Wil- chting te Heiloo, maar rdag 14 November a.s. ar precies. Plaats be de dag der uitvoering 4 uur in het Bruno- n de Mallevoortsdijk. tijdig van toegangs- •THUIZEN, 12 Nov. e kool 6.10—6.80; 8500 ol 3.20—6.50; 43.000 kg 4.00. DIJK, 14- Nov. Groen 6.90—9.10, B '0 kg. Rood A 4.60— eg. Geel A 4.10—6.30; ueces 4—4.30; 2500 kg. 0; 5600 kg. Uien 5.70 >0 kg. Andijvie 6.40— sg. Peen 5—6.10; 800 38—43. CHARWOUDE lien 5.305.80, grote kg. Andijvie 6.70— Groene Kool A 7.90 kg. Wftte Kool 3.50; succes 44.30; 10.000 te 4.204.40; 400 si. B2 18; afwijkend 9 000 kg. Witte Kool Succes. 12 Nov. Vette 115; vette ovenhou- overhouders fokkerij el goed. vette koeien Per kg, goed prijs- rorstkoeien 0.90—1.00 oeien 800950vGrse 820; drachtige vaar- graskalveren 160 oeien 575700; veu- slachtpaarden 0.50. ndel matig; biggen ammen 6070, stug; 5; kippen 2,50—3,00; 4, zeer matig. HUIZEN, 13 Nov. 8.000 kg rode kool k&wifte kool 4. ROEK. 12 Nov. 10.000 kg uien grof 606.30. driel. 9.20 .60—26.60; 6.000 kg —5.20; 600 kg rode -J 2.000 kg gele kool 000 kg groene kool stuks bloemkool t.s. B II 12,00—31.60, 00, z.d. C 11.00— 12 Nov. Aan- kg andijvie 68; tte kool succes 4; kool 3—8.90; 4.400 —8.50; 900 kg chine- .60; 4500 kg uien gewone 4.706.40; en I rond 56.60. 16.000 kg peen II 56. °rgaderde Veen is de 17de de V.V.V. te Heiloo. redende bestuurs- B. B. v. Tricht, H. Heinis werden erprogramma vroeg nieuwe geziehts- komende seizoen, voor het orggr •oppenkast voor de egenachtige vacan- apenkooi, een be- op de speelplaats bos met meer etieve voetbalwed- iensport en vooral li.jkheden, werden bestuur neemt ie in overweging, ag werd gespro- >rek aan banken Soulster". Het 'over contact op- eigenaresse. Ook om bemiddeling voorzien wordt aan een nieuw erkende graag de maar de kosten veel te hoog. De de vorige adres teleurstellend ge- Vrijdag 13 November 1953 Pagina Een voor Enge land bestemde Neptune start voor zijn afle- veringsvlucht ■pp het fabrieks- vliegveld van Lockheed in Burbank in Californië (Van ome luchtvaartmedewerker) Reeds enige jaren staat op het vliegveld Valkenburg, de basis van de Marine Luchtvaartdienst, een aantal Lockheed Harpoon vliegtuigen, die destijds door de Amerikanen aan ons land zijn geleverd in het kader van het M.D.A.P.-programma. Over deze vliegtuigen, die als lange-afstand patrouillevliegtuigen urenlang boven zee kunnen opereren en zijn uitgerust met installaties om onderzeeboten op te sporen en te vernietigen, is men bij de marine best te spreken. Het zijn uitstekende toestellen. Zij vormen echter slechts wat men in het Engels „interim equipment" noemt, tussentijdse uitrusting dus, want de harpoon is een toestel dat nog uit de oorlogsjaren stamt en intussen al tien jaar oud is. Zij zullen dan ook binnenkort worden vervangen door modernere toestellen, en wel een jongere vogel uit hetzelfde nest: de Lockheed Neptune. De Neptune werd ontworpen in 1945, dus op het eerste gezicht lijkt dit toestel ook niet zo nieuw meer, maar er is in de daarna volgende jaren heel wat aan het toestel gewijzigd en verbeterd en de laatste uitvoering van de Nep tune dateert dan ook uit1953. Hieriut blijkt dan wel, dat de Neptune een uiterst modern vlieg tuig is. Evenals de Harpoon is de Neptune een patrouillevliegtuig voor de lange afstand, waarmee boven zee wordt gevlogen, er is een uitgebreide opsporingsinstal latie in het toestel ingebouwd, waarna de Neptune met de wa pens, die hij zelf meevoert, t.w. dieptebommen en andere projec tielen en snelvuurkanonnen, de tegenstander kan bestoken en vernietigen. De Neptune kan dus als een geheel zelfstandige een heid opereren, natuurlijk maken de uitgebreide installaties aan boord het toestel ook tot een kost baar apparaat, een enkele Nep tune kost 3 a4 min. gulden. Uit het feit, dat de Neptune nu al zoveel jaar in productie is, kan men wel concluderen, dat er een groot aantal van in gebruik moet zijn. Dat is dan ook het geval, want behalve dat er veel Neptunes door de Ameri kaanse marine worden gebruikt zijn er ook dergelijke toestellen geleverd aan de Engelse en Aus tralische marine. Met een Nep tune van de Amerikaanse marine werd in September 1946 met wereld-afstandsrecord verbeterd, het toestel vloog van Perth in West-Australië zonder tussenlan ding naar Columbus in de Ame rikaanse staat Ohio, een afstand van niet minder dan 18.082 km. Dit record is sindsdien nog niet verbeterd. Opvallende verschijning In de lucht en op de grond trouwens ook is de Neptune een zeer opvallende verschijning, het toestel heeft een vrij lange slanke vleugel en aan de tippen van die vleugel ziet men twee stroomlijnvormige lichamen, waarvan de rechtse een radar apparaat bevat, terwijl de linkse een extra brandstoftank is. De voorkant van het rechtse liohaam, dus dat waarin het ra dar-apparaat zit, is doorzichtig, terwijl aan de linkerkant het stroomlijnvormige lichaam ge» heel gesloten is. Onder de romp, die een ietwat vierkant aandoet, ziet men ook een grote radar- knobbel en in de neus, op de rug, en in de staart ziet men ge- schutsopstellingen. Verder heeft het toestel een opvallend groot, hoog kielvlak. De Neptune - is gebouwd als middendekker en heeft twee motoren van het type Wright Turbo Cyclone, dezelfde motoren die in de Super Constellations van de KLM zitten en die per stuk een vermogen van 3350 pk leveren, zij drijven grote vier- bladige schroeven aan. Nu nog wat cijfers over dit nieuwe marinevliegtuig dat bin nenkort ook boven Nederland regelmatig kan worden gezien, want in December worden de eerste Neptunes op Valkenburg verwacht, de Neptune heeft een vleugelspanwijdte van 30,50 m en een romplengte van 23,75 m Pluimvee- en eiermarkt Barneveld BARNEVELD, 12 Nov. Pluim- veemarkt: aanvoer ca. 38.000 st. Handel in slachtkippen vlug, in piepkuikens matig. Prijzen: slacht kippen, lichte soorten f 2.10 2.20, zware rassen 2.202.30, piep kuikens 2.252.55, zware kuikens 2.552.70, kalkoenen 2.753, al les per kg. Overigen per stuk: ganzen 7.509, oude eenden 0.80 1.75, tamme konijnen 2.256.50 kiloprijs 1.251.45), tamme jonge duiven 0.600.70, hazen 3.507, wilde konijnen 1.501.85, fazan ten 3.504.50, patrijzen 0.90 2.60. Eiermarkt: aanvoer circa 1.750.000 stuks. Handel flauw. Prijzen: kippeneieren 2020.75, algemene prijs 20.20 per 100 st., kiloprijs f 3.21, henneneieren 14 17.50 per 100 stuks, kiloprijs 2.88. Veluwse eierveiling „BarneveldEde" BARNEVELD, 12 Nov. Aan voer ca. 950.000 stuks. Handel in kleine eieren vlug, grote traag. Prijzen: eieren van 49-55 gram 14.0315.63, eieren van 55-60 gr. 16.2218.79, eieren van 60-66 gr. 1920.88, alles per 100 stuks. Varkensmarkt Barneveld BARNEVELD, 12 Nov. Aan voer ca. 150 stuks. Handel matig. Prijzen: biggen 3848, drachtige zeugen 270360, alles per stuk. Nederlandse Augustijn docent aan „Institut Catholique de Paris" CULEMBORG. Met ingang van het nieuwe cursusjaar heeft het Bestuur van het „Institut Ca tholique de Paris", de Katholie ke Universiteit van Parijs, aan de Nederlandse Augustijn, Pater Dr Melchior Verheijen, de leerstoel toevertrouwd der Latijnse Philo- logie. Pater Verheijen heeft de speciale opdracht om binnen het kader van het officiële Franse examenprogramma bijzondere aandacht te wijden aan het La tijn der eerste christelijke eeuwen. Hij zal zijn functie bekleden met de titel van „chargé de conféren ces." Pater Verheijen werd ge boren te 's-Hertogenbosch op 29 Maart 1917. Zijn gymnasiale studie deed hij op het „Gymnasium Augustinianum" te Eindhoven, waar hij in 1935 het einddiploma behaalde. Na zijn priesterstudie ging hij in 1942 Klassieken stu deren aan de Universiteit te Nij megen. In 1949 promoveerde hij aldaar tot doctor in de Klassieke letteren op het proefschrift: „EIo- quia Pedisequa." Observations sus le style des Confessions de Saint Augustin." In 1948 was hij ver trokken naar Parijs om daar met enige andere medebroeders het herstel voor te bereiden van de Orde der Augustijnen in Frank rijk. IL VECHHIO BARTALI: „U zult mij weer op de fiets zien" MILAAN, 12 Nov. Italië's „oude man van de bergen", de wielrenner Gino Bartali, heeft hedenavond de kliniek verlaten, waarheen hij op 18 October na een auto-ongeval met ernstige verwondingen aan de ruggegraat overgebracht werd. Voordat hij met de trein naar Florence vertrok, dineerde hij in een restaurant, dat hij tijdens zijn bezoeken aan Milaan altijd be zoekt. Hij was vergezeld van zijn moeder, zijn vrouw en een chi rurg. Het menu: spaghetti met boter, filet met verse sla, gebak ken aardappelen en fruit. De eet lust: uitstekend. De stemming: prachtig. De plannen: „U zult mij weer op de fiets zien". en is dus groter dan een Dakota. Het vleugeloppervlak bedraagt 92.90 m2. De Neptune weegt in totaal niet minder dan 26.300 kg en het toestel kan een snel heid van om en nabij 500 km per uur bereiken, terwijl een maximale afstand kan worden afgelegd van 5730 km. Als de Neptune met een kruissnelheid van 290 km per uur vliegt, kan hij bijna twintig uur aan een stuk in de lucht blijven. Op zul ke vluchten moeten de leden van de bemanning elkaar natuur lijk van tijd tot tijd kunnen af lossen, er is dan ook normaal een bemanning van zeven man aan boord, terwijl bovendien voor enig comfort is gezorgd voor die leden van de bemanning, die geen dienst hebben. Ook moet ook voorzien in de mogelijkheid om onderweg warm voedsel t.e bereiden, 't Toestel kan opereren tot op een maximum hoogte van 8500 meter en heeft dus een druk- cabine, waarin de luchtdruk vrijwel eonstant blijft, terwijl die buiten het toestel op die hoogte belangrijk verminderd is. Datzelfde wordt overigens ook bij de moderne verkeersvliegtui gen toegepast. Wat de bewapening van de Neptune betreft kan nog ver meld worden dat die zeer zwaar is, men kan de Neptune wel een vliegend wapenarsenaal noemen, want men vindt in dit toestel acht snelvuurkanonnen van 20 mm, vier mitrailleurs van 12,7, 600 kg bommen en in som mige gevallen ook nog 16 ra ketten van 12,5 cm onder de vleugel. Het is dus een formida bele tegenstander voor een on derzeeboot die het ongeluk heeft door een Neptune te worden ontdekt. De taak van de Nep tunes zal dan ook zijn om in geval van een oorlog boven het Noordzeegebied te patrouilleren en de scheepvaartroutes in deze zee te controleren. De West- Europese landen zijn voor een belangrijk deel van him bevoor rading aangewezen op de aan voer van overzee en voor Enge land geldt dit wel heel in het bijzonder, men weet bovendien dat de Sovjet-Unie een vrij on- belangrij ke boven watervloot heeft maar daarentegen over enige honderden onderzeeboten be schikt. Als het nu mis zou lo pen (hetgeen uiteraard niemand hoopt) zouden die onderzee boten een ernstig gevaar voor West-Europa kunnen betekenen en dan kunnen vliegtuigen als de Neptune een belangrijk wa pen in de strijd zijn. Men heeft in twee wereldoorlogen geleerd en ondervonden hoe groot het onderzeebootgevaar kan zijn en wil dan ook niets onbeproefd la ten om in geval van een nieuwe oorlog dit gevaar in de kiem te kunnen smoren. Daarom krijgt ook onze marine dit uiterst moderne vliegtuig, want als het nodig is, moeten en zul len ook onze marinemannen hun bijdrage leveren voor de beveili- eing van onze zeewegen. En de AMSTERDAM, 12 Nov. Wederom heeft de Economi sche Kamer van de rechtbank te Amsterdam ttvee zaken behandeld van leveranties van strategische goederen in dit geval koper naar landen achter het ijzeren gor- I dijn, waarbij Nederlandse zakenlieden hun bemiddeling hadden verleend. Een Amsterdamse en een Haagse koop- i man, de 35-jarige J. Lever en de 55-jarige Chr. K. Ben der, beiden bonafide zakenlieden met een blanco straf register, was overtreding van het deviezenbesluit ten laste gelegd, n.l. het op de aanvraag tot invoer van koper uit België vermelden, dat dit bestemd was voor verkoop en verbruik in Nederland, terwijl het koper in werkelijk heid via Rotterdam naar Oost-Europa ivas verscheept. op zulke vluchten voedsel wor-Neptunes zullen daarbij vast den meegenomen en men heeft hun mannetje weten te staan t: AMSTERDAM, 12 Nov. Een jaar en drie maanden heeft de procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof mr. W. P. Bakhoven vandaag geëist tegen een 33-jarige slagersknecht D. H. S. die van inbraak afkomstige waardepapieren ten verkoop had aangeboden en wegens diefstal èn heling al door de rechtbank tot negen maanden was veroor deeld. „Uw bewijsvoering weerlegt zichzelve", zo voerde de raads man mr. Joh. K. M. Mathuisen, daartegen aan. In hoeverre ver dachte betrokken zou kunnen zijn bij de diefstal der effecten uit de woning van de weduw naar C. Hoevelaken te Maarssen is niet in het geding gekomen, aldus pleiter. Wat heling betreft die wordt blijkbaar geconstru eerd uit dezelfde verklaring van verdachte, die in het requisitoir als onaannemelijk wordt geken schetst. Dit achtte pleiter niet houdbaar. Als tenslotte voor het Hof de vraag beslissend zal blij ken te zijn hoe verdachte over het benodigde geld voor de aan koop der effecten kon beschikken dan beval mr. Mathuisen met klem een accountantsonderzoek aan. „Misschien", zo concludeerde hij, „is het „wonderlijke verhaal" van verdachte todh waar en komt hij slechts in aanmerking voor een voorwaardelijke straf wegens schuldheling". Het „wonderlijke verhaal" luidde als volgt. S. zou in Januari 1953 een borreluurtje met een hem onbekende „rossige man" hebben voortgezet in een nacht club aan het Rembrandtplein en hem op zijn verzoek twee maal f800 hebben geleend tegen twee 3 pet obligaties Nederland 1946 als onderpand. De recherche had later het bestaan van de „be kende onbekende" de figuur die in zo vele belastingzaken een rol speelt, niet kunnen vaststellen. President mr. Th. Sprey: Hoe had u ooit een pand terug kun nen geven als u de eigenaar niet kende? Verdachte: Ik had gedronken en verkeerde in een staat waarin ik niet precies handelde zoals het moest. Het geld had hij bijeengekre- Beëdiging aan boord van de „Karei Doorman" ROTTERDAM, 12 Nov. Aan boord van het vliegdekschip Karei Doorman", dat te Rotter dam op stroom ligt. zijn vanmid dag twee officieren beëdigd. Het waren luitenant ter zee van vakdiensten der derde klasse E. Marks, die destijds in de laagste rang in dienst trad van de Koninklijke Marine en op grond van zijn buitengewone karaktereigenschappen tot offi cier opklom, en de adelborst van speciale diensten der derde klas se Koninklijke Marine reserve S. H. J. van den Brink. Zii legden de eed af in handen van de commandant van de „Karei Doorman kapitein ter zee A. M. Valkenburg. gen met de verkoop van een confectieatelier (f1000) en van een winkel (f545). Over de effec ten had hij eerst zijn huisheer, een makelaar geraadpleegd en later een commissionnairskan- toor. Toen daar de transactie niet onmiddellijk wilde vlotten had hij gezegd: „Als er iets niet in orde is, stop ik ze in de kachel" en die woorden de volgende dag, toen het kantoor zich niet op de afgesproken tijd meldde, metter daad kracht bij gezet. Hij ver klaarde dit uit vrees voor de justitie waarmee hij in 1944 al te maken had gehad (een jaar en zes maanden wegens braak, later nog eens twee weken wegens heling) en ook in 1947 (rijks werkinrichting wegens een eco nomisch delict). Mr. Mathuisen voerde nog aan dat het rapport verdachte ge schikt verklaarde voor een eigen slagerij (die hij binnenkort van zijn vader zou kunnen overne men). Het Hof zal over veertien da gen arrest wijzen. De „Veendam" vangt laatste tocht aan NEW YORK, 12 Nov. Het 15.652 ton metende s.s. Veendam van de Holland-Amerika Lijn is gisteravond de haven binnenge komen zoals dit zo dikwijls ge beurd is tijdens de 196 tochten, welke het-schip over de Atlanti sche Oceaan gemaakt heeft. Maar deze keer was het an ders, want wanneer de Veendam weer het anker licht, dan zal het zijn om naar de slopers te varen. Dodelijk ongeval in staatsmijn Wilhelmina HEERLEN. 12 Nov. In een galerij op de 420 meter-verdie- ping van de staatsmijn Wilhel mina te Terwinselen is de 31- iarige houwer L. Geurtsen uit Kaalheide onder vallend ge- i steente bedolven en op slag ge dood. G. was gehuwd en vader van twee kinderen. Polder Schouwen valt langzaam droog ZIERIKZEE. 12 Nov. Het leegpompen van de polder Schou wen vordert goed, al zal het nog wel een maand duren, alvorens de polder geheel zal zijn ont waterd. De zeven aan het Zierikzeese havenkanaal opgestelde pompen werken dikwijls op volle kracht, doch ook komt af en toe enige stagnatie voor. Indien de wind het water naar de Westhavendijk te Zierikzee opstuwt, krijgen de pompen volop water te ver werken. doch waait de wind uit „de verkeerde hoek", dan loopt het water in tegenovergestelde richting, waardoor de pompen I uitvallen. Ambtsaanvaarding Prof. Mr i L. G. Schlichting Vrijdag 20 November a.s. zal prof. mr. L. G. Schlichting, hoog leraar in de nationale en inter nationale politieke richtingen en strevingen en in het dagbladwe zen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zijn ambt aanvaarden met een rede in de aula der Uni versiteit. Het betrof hier twee trans acties, respectievelijk van 100.000 en 150.000 kilo rood koper, die een gezamenlijke waarde van meer dan één millioen gulden hadden Het initiatief tot deze transacties, die zich in het eerste kwartaal van 1952 hebben voor gedaan, ging uit van een Belgi sche firma in Brussel. Teneinde een exportvergunning in Belgie te krijgen, was het voor deze fir ma noodzakelijk daarbij een in voervergunning aan de Belgische dienst voor in- en uitvoer over te leggen. Op verzoek van de Belgische firma vroegen de twee Nederlandse zakenlieden bij de centrale dienst voor in- en uit voer in Den Haag invoervergun ningen voor koper aan, die ver leend werden. De zendingen ar riveerden in Nederland, doch niet als normale invoerzending, die ingeklaard werd, doch als tran sito transport. Omdat op de aan vragen tot invoer koper tegen toen niet meer geldende prijzen was vermeld, was de zaak aan het licht gekomen. De Officier van Justitie eiste' tegen elk der verdachten zes maanden gevangenisstraf De Amsterdamse koopman, die de feiten toegaf, deelde op een vraag van de Officier van Ju stitie mede, dat hij eigenlijk geen importeur is. Op verdoek van de Belgische firma, een relatie van hem, had hij een achttal invoer vergunningen aangevraagd, en gekregen. Hij had zijn relatie in Brussel een genoegen willen doen. Enige vergoeding heeft hij, naar hij verklaarde, niet ontvan gen. heeft alle correspondentie over deze zaak vernietigd, daar uit aldus de president blijkt wel, dat u zich niet veilig voel de." Een ambtenaar van de recher che afdeling van het ministerie van Economische Zaken, deelde mede, dat z.i. achter deze trans actie een Belgische groepering zit. die verschillende leveranciers naar voren schuift. Ook de tweede verdachte, de Haagse koopman B„ gaf de fei ten toe. Hij had het dossier met alle corréspondentie over de transactie, toen de ambtenaar bij hem een onderzoek instelde, ter stond aan hem afgegeven. Zowel op zijn eigen naam als op die van zijn 'inmiddels gefailleerde N.V. had hij invoervergunningen aan gevraagd. De Officier van Justitie, mr. W. A. J M Smit, zeide in zijn re quisitoir o.a., dat het opvallend is met welk een gemak, als het economische zaken betreft, men tot misdrijf over gaat, zoals in de beide zaken was. geschied. „De valsheid ligt er duimen dik op aldus de officier. U.S.A.-bommenwerper bij Napels op huis gestort NAPELS, 12 Nov. Een Tor pedo bommenwerper van de Ame rikaanse marine is vandaag in Secondigliano in de buurt van Napels neergestort op een huis. De piloot is om het leven geko men, twee andere leden van de bemanning werden eveneens ge dood. Het huis, waar het vlieg tuig op terecht kwam, stortte in. In de woning bevonden zich drie personen en een baby. Allen liepen ernstige verwondingen op en zijn onmiddellijk naar 't zie kenhuis overgebracht, alwaar een meisje inmiddels overleed. Het Italiaanse sportblad „Ga- zetta dello Sport" voert een cam pagne met het doel de „met bloed bevlekte" Britse TT-races op Man te elimineren uit de reeks wedstrijden welke tellen voor het wereldkampioenschap. Het blad citeerde dezer dagen Giuseppe Gilera, de fabrikant van de bekende motoren die zijn naam dragen. Hij zou gezegd hebben: „Wanneer men, als het eerste wat gebeuren moet, 'de Britse TT-races uitschakelt ben ik voorts van mening dat de cir cuits van Monza, Assen, Francor- champs en Rouen dat minimum van veiligheid kunnen waarbor gen dat onontbeerlijk is voor de rijders". De medewerker voor motor sport van de Gazetta dello Sport schreef dezer dagen dat er reeds te veel bloed gevloeid heeft bij de races op Man. „De Britten verzekeren dat het circuit op het eiland Man de rijders vertrouwd maakt met het onverwachte", al dus deze medewerker, „maar is het niet tragisch dat we de prijs zouden vergeten welke wij allen elk jaar in mensenlevens betalen bij deze Britse wedstrijd?" Het blad suggereert een sa menwerking tussen de Italiaanse en de Duitse motorindustrie ten einde een gemeenschappelijke waarschuwing tot de internatio nale motorfederatie te richten dat deze beide industrieën het volgend jaar niet meer aan de Grand Prix wedstrijden zullen deelnemen indien de „buiten gewoon gevaarlijke" circuits niet geschrapt worden van de lijst welke voor het wereldkampioen schap telt. OLYMPISCHE DAG 1954 OP 13 JUNI A.S. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft in over leg met de betrokken sportbonden de datum van de Olympische dag op 13 Juni 1954 vastgesteld. De Commissie Olympische Dag treft reeds voorbereidingen voor het samenstellen van het pro gramma. Het sportfestijn zal in het Olympisch Stadion te Am sterdam worden gehouden. Bondsploeg voor Gouden Onafhankelijkheidsbeker De samenstelling van het bondselftal dat a.s. Zondag. 15 November, op het terrein van Sparta te Roterdam om de gouden Onafhankelijkheidsbeker tegen het Rotterdams elftal uit komt. is als volgt: doel: Feyts (Woerden): achter: Wiersma (Donar) en Peggeman (De Kennemers): midden: Ydema (Sneek). West broek (D.O.S.) en Nass (V.V.V.). aanvoerder: voor: Trooster (Rigtersbleek). W. van der Gijp (Emma). Bley- eniberg (Rigtersbleek), Ummels (M.V.V.) en Schmidt (Eind hoven). Reserves: Kok (A.D.O.), Kabel (Z.F.C.). Visser (D.O.S.) en De Jong (Elinkwijlk). Weekoverzicht Langedijker groenteveilingen BROEK OP LANGENDIJK, 12 November De stemming op de koolveilingen was ook deze week weer flauw. Kool en uien voor de West, wat rode kool naar Engeland en Frankrijk, voor de legers in Duitsland groene kool, en uien naar West-Duits- land, totaal nog geen 100 ton per week. De verder afnemende aanvoer succeswitte werd graag gekocht voor de fabriek voor een iets oplopende prijs van 44.30. Rode kool in de A-sorte- nng noteerde van 6 tot 10 cent naargelang van grootte en kwa liteit. B-kool werd verkocht voor 35 cent. Voor gele kool werd 4—7 cent betaald. Groene kool kon ongeveer hetzelfde prijspeil behouden, n.l. voor de A-sorte- ring 710 en voor de B-kool 57. cent. Bij kleine aanvoeren en enige vraag voor export trok de uien- prijs enkele dubbeltjes per 100 kg aan. Voor middelsoort export uien betaalde de handel tot 6.60. In bieten ging weinig om; voor A-bieten kon 67 cent gemaakt worden. Andijvie wordt nog steeds weinig aangevoerd. Deze week werd tot 8 cent per kg betaald. Een deel van de aanvoer ,werd doorgedraaid. Voor witlof zijn de prijzen matig; voor lof 1 werd 4045 cent betaald. Burgerlijke Stand WIERINGERMEER Gebo ren: Petronella. dv C. Glas en H. van der Wal; Marijke M., dv T. J. Galama en O. M. Miedema; Airtje, dv P. Zijlstra en W. Prins; Martinus, zv Joh, Postma en A. Zuiderveld; Wilhelm, zv R. Schutrups en M. B. Verheij; Johanna M. G. .dv Fr. J. Kete laar en W. A. Krebber. Ondertrouwd: Wilhelmus J. van Duin, te Spanbroek en Adriana M. J. Musters; Johannes P. Ruijter en Maria C. Beerepoot te Westwoud. Gehuwd: Gijsbertus J. Boon te Koudekerk aan de Rijn en Jiltina J. Top. De raadsman van de Haagse koopman betoogde, dat door de handelingen van zijn cliënt geen enkel nadeel was toegebracht aan de Nederlandse deviezenpositie. Hij deelde mede, dat de betalin gen via Zwitserland in dollars geschiedden De raadsman achtte het begrijpelijk, dat de Neder landse regering er bezwaar tegen heeft, dat via ons land grond stoffen die gebruikt kunnen wor den voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal, naar landen achter het IJzeren Gordijn wor den verzonden. Hij voegde er echter aan toe. dat hierop geen straffen zijn gesteld. Hij verzocht de rechtbank in het vonnis tot uitdrukking te brengen, dat door deze handelingen het Nederlands belang wordt geschaad. Tot slot voerde de raadsman aan, dat de Belgische firma zijn cliënt had gezegd, dat het koper naar Scan dinavische landen zou gaan. B. was derhalve te goeder trouw ge weest. UTRECHT, 12 Nov. Aan een jonge Nederlandse uitvinding, de werptransporteur, die in staat is om allerhande soorten materialen, zand, grint, mest eet. tot op af standen van 17 tot 25 meter en op regelbare hoogten weg te spuiten, is kortgeleden een nieuwe vondst toegevoegd, n.l. een rooster, waar door de transporteur nu ook kan strooien. De strooiwijdte bedraagt acht tot twaalf meter. De eenvoudige, nauwelijks twee meter lange machine, welke wordt aangedreven door een benzine- en electromotor van 7% P.K., is in de actualiteit komen te staan, nu men in het noodgebied met het probleem zit, binnen enkele maan den het verzilte land met duizen den tonnen gips te moeten over- strooien, teneinde de vruchtbaar- making van 't land te verzekeren en te versnellen. Per hectare is niet minder dan vijf ton gips no dig. Bestaande strooimachines blijken niet snel en efficiënt te werken. Met de strooitransporteur is men op het ogenblik aan het ex perimenteren, terwijl men in een enkel gebied van de overstro mingsstreken de machine reeds officieel heeft ingezet. Gebleken is, dat de nieuwe vondst de rooster aan de werptransporteur aan de verwachtingen voldoet en het proces van het gipsstrooien in het rampgebied aanmerkelijk weet te versnellen. De Nederlandse firma heeft reeds tal van aanvragen uit bin nen en buitenland mogen noteren. De productie omvat op het ogen blik nog slechts tien transpor teurs per week, maar kan zo nodig worden opgevoerd. Diamanten huwelijksfeest in Ammerstol AMMERSTOL. 12 Nov. Op 15 Novemiber hopen de heer en mevrouw D. J. de JongM. B. de Jong-van der Hee te Ammer stol hun zestig-jarige echtvereni ging te herdenken. De 83-jarige bruidegom was vroeger zalm visser op de Lek, doch ongeveer dertig jaar geleden, toen de zalmvisserij niet lonend meer was. legde hij zich toe op de vishandel, totdat ook dat bedrijf in de oorlog gestaakt moest wor den. Zijn echtgenote dreef vele jaren een kruidenierswinkel, doch beiden genieten thans een welverdiende rust. D.W.O.W.-nieuws WIERINGERMEER In ver band met de technische dag zijn er Zondag a.s. slechts enkele wedstrijden te spelen. De senio ren hebben deze dag vrijaf, even als jun. a. Jun. b ontvangt om half drie in Wieringerwerf Grasshoppers b op bezoek. Dit is geen gemak kelijke tegenstander om van te winnen; daarom zal alles op alles gezet moeten worden. Opstelling: d.: P. Schalkwijk; a.: B. Muller en J. Brattinga; m.: W. Jansen. K. Soesbergen en P. Terpstra; v.: J. v. Heer waarden. C. Dogers, v. Ekelen, A. Juurlink en A. v. Schagen. De adsp. a spelen eveneens thuis tegen WW a. Aanvang 1 uur. Van deze club kan gewon nen worden jongens, dus zorg er voor de punten thuis t.e houden. Opstelling: d.: Van Revers; a.: Kees de Jongh en Gerard Reyers; m.: Jan Adriaanse, J. Gouwen- beng en C. Bogers: v.: Leo Bos, Joop de Rijck, B. Elfring, H. v. Schaijk en Jan Koperdraad. Re serve: N Datema. N.W. NEDERLAND TEGEN ZUID-AFRÏKA Voor de wedstrijd teen Zuid- Afrika, Dinsdagavond 17 Novem ber a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam, is de ploeg van Noord-West-Nederland als volgt samengesteld: doel: Van der Wint (V.S V.l: achter: Odentihal (Haarlem) en Kuvs (Haarlem): midden: K. Smit (Volendam). De Vooad (Haarlem) en Bies- brouek (R.C.H.). aanvoerder: voor: Van Ede (Soarta). Mi- Chels (A.jax), Cor van der Gijp (Emma). Lumoens (Stormvogels) en Van der Kuil (V.S.V.). Hongaarse voetbalploeg in vorm De Hongaarse voetbalploeg, die Zondag 15 November te Boeda pest tegen Zweden speelt en Woensdag 25 November te Wem bley tegen Engeland, heeft in een oefenwedstrijd met 111 van 'n fabriekselftal gewonnen. Volgens Hongaarse verslaggevers speel den de voorwaartsen schitterend samen en waren zij „onweer staanbaar" De linksbinnen Fe- renc Puskas trof vijf maal de roos.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3