PvdA wijzigt koers inzake Nw-Guinea Onderzoek naar moord op de Drummonds heropend Kamer voor een moeilijke beslissing inzake de Indische Nederlanders D, Hogere lonen in Indonesië Tot Dinsdag gelegenheid om zich daarover te beraden r Buitenlandse notities Overdracht aan Indonesië thans niet meer verantwoord Welke taken voor missie en zending? Kegering onthoudt medewerking aan wandelsport Nieuwe vestigings wet z.h.s. aanvaard KREOFLAVON Moord te Arnhem Commissaris Seheille: De moordenaar is in ons midden Weer nieuwe getuigen verklaringen Bandendiefstal hij Yredestein Vrijdag 13 November 1953 He Consternatie in de V.S. Let besluit van de Congres commissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit in de Verenigde Staten, om oud-presi dent Truman te dagvaarden, heeft in brede kringen van de bevolking een scherpe reactie veroorzaakt. Niemand minder dan president Eisenhower heeft deze methode van onderzoek ge laakt, daarin gesteund door voor aanstaande figuren uit de Repu blikeinse Partij. Het is dan ook de gebeurtenis van de dag in de Verenigde Staten en er wordt over bijna niets anders dan de zaak-Dexter White gesproken. Temeer omdat thans de namen van Truman en zijn vroegere minister van Buitenlandse Zaken James Byrnes worden genoemd. Een unicum in de historie van Amerika. In feite komt het er eigenlijk op neer, dat een oud president ervan wordt beschul digd in ernstige mate de belan gen van de veiligheid van ziin land te hebiben geschaad. Een beschuldiging, die grenst aan hoogverraad. Wat is er gebeurd? De huidige minister van Jus titie. Herhert Bronwel!, heeft verklaard, dat er ernstige feiten aan het daglicht zijn gekomen, die betrekking hebben op de be vordering van de destijds over leden onder-minister van Finan ciën, Dexter White. White wordt afgeschilderd als een man, die tijdens zijn leven soionneerde voor de Sovjet-Unie. Truman zou, ondanks dat hij van de gedra gingen van White door de Ame rikaanse Geheime Dienst op de hoogte was gesteld, White toch bevorderd hebben. Ook Byrnes zou van die feiten kennis hebben genomen. e voornaamste beschuldiging die men White in de schoenen schuift, is, dat hij als ontwerpei- van het plan-Morgenthau, de Russische belangen heeft behar tigd. Henry Morgtenhau was minister van Financiën in de jaren 19341945. De opzet van het plan-Morgenthau was om de Duitse industrie te vernietigen en Duitsland tot een agrarisch land te maken. Agenten van de Sovjet-Unie zouden dit plan aan de hand hebben gedaan, om Duitsland tot een zwak land te maken. Het plan-Morgenthau werd echter door de geallieerden verworpen. White zou met de zelfde bedoeling het voorstel hebben gedaan het Internatio naal Monetair Fonds in het leven te roepen, welk fonds Rusland zou moeten helpen de gevolgen van de oorlog te boven te komen. Moskou is echter nimmer tot dit fonds toegetreden. Het is buiten staanders niet gegeven zich een oordeel aan te matigen over de betrouwbaarheid van deze be schuldigingen. Maar het is wel mogelijk 'zich een mening te vor men over de wijze, waarop deze kwestie thans in het openbaar is gebracht, met zelfs de dagvaar ding van een man als Truman. •Wat zich thans afspeelt is een hoogst bedenkelijke uiting van de actie van senator McCarthy, die in zijn ijver overal Sovjet- agenten ziet en er niet voor terugdeinst achtenswaardige Ame rikanen in een kwaad daglicht te stellen. McCarthy, die katho liek is, heeft met zijn doordrijve rij, eigen geloofsgenoten aan het twijfelen gebracht. Het is wel tekenend, dat de Amerikaanse katholieken enkele dagen geleden met grote zorg aan de bekende katholieke Engelse publicist Dou glas Hyde de vraag stelden, hoe over de politiek van de senator in Europese katholieke kringen wordt gedacht! Het is het goed recht van de Amerikaanse Justi tie het land te beveiligen tegen Russische spionnage. Het is zelfs een plicht! Maar de manier waarop en de methoden die wor den gebruikt geven te denken. Wanneer men op deze eenmaal ingeslagen weg verder gaat, be tekent het een ondermijning van de rechtszekerheid en wordt het vertrouwen in de vaderlands lievendheid van vooraanstaande figuren ondermijnd. Vandaag is het Truman, morgen misschien zelfs Eisenhower! Het zijn me thoden van de politiestaat, die voor een democratisch land dode lijk kunnen ziin. JL oldtiek gezien spelen de aan hangers van McCarthy een zeer gevaarlijk spelletje. De scherpe uitlating van de democratische candidaat bij de presidentsver kiezingen van 1952, Adlai Ste venson, dat hier sprake is „van acties in het kader van partij doeleinden". krijgt, na alles wat gebeurd is. een bijzondere be tekenis. Het kon weieens zijn, dat Stevenson de spijker op de kop heeft geslagen. Het gaat de Republikeinse Partij de laatste tijd niet voor de wind. De tus sentijdse verkiezingen van de vorige week leverden daartoe het bewijs. Vele Amerikanen delen dan ook de opvatting van Ste venson, terwijl het nuchtere com mentaar van Truman aan het adres van de commissieleden, n.l. dat „deze mensen steeds reclame voor zichzelf maken", het denk beeld van een „achteloze partii- reclame" (Stevenson) nog ver sterkt. Het voordeel van de democratische staten is zonder twijfel, dat bij tijd en wijle de vuile was buiten wordt gehan gen. Maar men kan ook te ver gaan, zoals thans in de Verenig de Staten uit de gedragingen van McCarthy blijkt. Men meent misschien op deze wijze de com munisten te bestrijden, maar haalt tegelijkertijd de geest en de methoden van het communis me in eigen huis. (Van onze parlementaire redacteur) Zolang de hoop bestonddat in Indonesië stabieler ver houdingen souden terugkeren, waren wij bereid om de wensen van Indonesië met betrekking tot Nieuw Guinea tegemoet te komen. De toekomst van Indonesië lijkt thans echter somber. Onder die omstandigheden zou het in alle opzichten onverantwoord zijn om overdracht van souvereiniteit te bepleiten en dit is dan ook niet van ons te verwachtenHet ivas de heer Goedhart (PvdA), die deze verklaring gisteren in de Tweede Kamer aflegde bij de behandeling van de begroting van „Overzeese Rijks delenHet nas reeds lang duidelijk, dat de inzichten van de P.v.d.A. zich ten aanzien van Nieuw Guinea gewij zigd hadden, maar zo duidelijk was het nog niet gezegd. Een groot debat over dit begro tingshoofdstuk werd het niet. Over Nieuw-Guinea zal later wor den gesproken als het rapport van de Kamercommissie gereed is, die onlangs een bezoek aan dit rijks deel bracht. Met betrekking tot de West kunnen uitvoerige discussies de komende onderhandelingen slechts schaden. Toch werd er wel iets over bei de punten gezegd. In de schrifte lijke voorbereiding heeft minister Kernkamp geantwoord op vragen met betrekking tot de taak van missie en zending in Nieuw-Gui- nea. Het was een wonderlijk ant woord. Principiële kwestie Enerzijds legde de minister er de nadruk op, dat onderwijs en gezinszorg voor rekening van missie en zending moeten komen, maar anderzijds liet hij ruimte voor de opvatting, dat het hier in feite om een tijdelijke gedele geerde overheidstaak zou gaan. Mr. de Graaf (K.V.P.) vroeg dan ook terecht om een nadere ver duidelijking; van zijn kant stelde hij de zaak onderwijl nog eens principieel zuiver. De staat kan op deze terreinen slechts een aan vullende taak hebben. De heer Goedhart (P.v.d.A.), die de tweeslachtige zin in de stukken evenmin had begrepen, maakte duidelijk, dat hij van- de minister een totaal andere ver duidelijking verwacht. Volgens deze afgevaardigde z-ou het stand punt van mr. de Graaf alleen passen in een „theocratische staat". Hij zag op beide terreinen wel degelijk een overheidstaak. Geen rapport meer De Ver. Naties verlangen dat Nederland zal blijven rapporteren over Suriname en de Antillen. Nederland, maar ook de betrok ken rijksdelen zelf, staan echter op het standpunt, dat de autono mie reeds zover gevorderd is, dat aan dergelijke verplichtingen niet meer behoeft te worden voldaan. Alle woordvoerders onder streepten dit standpunt. En, wij moeten goed duidelijk maken, dat wij er zelfs niet meer over willen praten, zei prof. Lemaire (groep Welter). Over de opzet van het koninkrijk-nieuwe stijl kon, zoals gezegd, hangende de onderhandelingen niet met vrucht worden gediscussieerd. De heer de Kort (K.V.P.) drong aan op een grondige en duidelijke voor bereiding. Prof. Lemaire (groep Weiter) en prof. Gerbrandy (A.R.) voegden de minister waar schuwend toe, dat zij zich om trent enige uitgangspunten volle dige vrijheid wilden voorbehou den. Mevr. Fortanier (V.V.D.) wekte de indruk alsof de V.V.D. een zeer breed standpunt zou willen innemen. „Wij zien geen heil in een regeling", aldus deze afge- DJAKARTA, 12 Nov. (P.I.Aneta). De eisen om loonsverhoging van de Sarbupri, de links ge oriënteerde organisatie van on- dernemings-arbeiders, zijn bij een hernieuwde beschouwing door de centrale commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen, slechts zeer ten dele ingewilligd. De ge vraagde verhoging van 3 tot 5 rupiah minimumloon per dag is ingewilligd tot 3.50 per dag. De ondernemingen zullen echter rijst aan de arbeiders moeten verschaf fen voor 30 cent per kilo, in plaats van 70 cent, zoals tot nu toe het geval was, aldus meldt de „Keng Po." Volgend jaar brug bij Rhenen? TEEL, 12 Nov. Volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met het bouwen van een brug bij Rhenen. De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Neder-Betuwe heeft dit in de vanmiddag ge houden, vergadering meegedeeld. Zoals bekend, komt deze brug te liggen in de nieuwe Noord Zuid-venbinding van Eist via Ap- peltern, Druten, Odhten, Keste- ren, Rhenen en Veenendaal naar Amersfoort. vaardigde, „waarbij één van de partijen het gevoel houdt van niet volledig vrij te zijn geweest." Zij pleitte voor een regeling, die ruimte zou laten voor ontwikke ling, maar anderzijds mocht er toch ook' weer niet zoveel dyna miek in zitten, dat het beleggen van kapitaal in de betrokken rijksdelen daardoor minder aan trekkelijk zou worden. Al met al had minister Kern kamp er toch maar weinig hou vast aan. Prof. Gerbrandy (A.R.) leverde als laatste spreker cri- tiek op de behandeling van de Ambonese leiders, die op Nieuw- Guinea werden geïnterneerd. Dinsdagavond gaan de behan delingen verder. Beslissing gevallen DEN HAAG, 12 Nov. Aan gezien de sinds lang bestaande moeilijkheden op het gebied van de wandelsport niet tot een op lossing blijken té kunnen worden gebracht heeft de regering zeer tot haar leedwezen moeten be sluiten zich in den vervolge te onthouden van het verlenen van medewerking in welke vorm dan ook aan het organiseren van enig wandelsport-evenement. Maatregelen zullen worden ge troffen teneinde te voorkomen, dat door militairen en rijksperso neel in ambtelijk verband aan dergelijke evenementen zal wor den deelgenomen. Geen behoefte-element (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren de nieuwe vestigingswet be drijven z.h.st. aanvaard. Van so cialistische zijde werd geen amen dement ingediend om ook het be hoefte-element in de wet op te nemen. Er is een splinternieuwe verbinding Den Haag-Afsluitdijk en verder in voorbereiding en midden in deze nieuwe weg komt een brug over de brede Tapsloot bij Knollendam. Deze brug wordt volgens een heel nieuw, gepaten teerd systeem gebouwd, het z.g. Kleinlein- systeem, naar ir. Kleinlein, technisch hoofd- ambtenaar bij de Prov. Waterstaat van Noord- Holland. Het maakt de drooglegging van de waterweg in kwestie overbodig, want de hoofdpijler van de nieuwe brug wordt al op het droge kant en klaar gemaakt. Op de plek waar de pijler zal komen te liggen, worden zware betonnen palen de bodem ingeheid en over die palen wordt de pijler geschoven. Daarna wordt de caisson leeggepompt, zodat men er rustig in kan werken. De foto boven toont de 125 ton zware caisson, de z.g. schil- denpijler, aan de takels van de zware bok „Jumbo op weg naar de plaats, waar de ingeheide palen al de plaats van de pijler aangeven. Het gebeuren trok Woensdag grote belangstelling van deskundigen uit binnen- en buitenland. De onderste foto toont het pontje bij Knollendam, dat thans nog het verkeer overzet maar dat weldra overbodig is. Bij de replieken werd nog wel over dit hoofdpunt van het debat gesprokén. "De heer Schilthuis Van onze parlementaire redacteur) Welke maatstaven moeten worden aangelegd bij de beoorde ling van verzoeken van Indische Nederlanders om overtocht naar Nederland? Mag de Nederlandse overheid hierbij, van geval tot geval, ook haar eigen oordeel laten meespreken of moet het inzicht van de betrokkenen zonder meer doorslag gevend zijn? Dat is de gewichtige vraag, die de Tweede Kamer in het kader van de behandeling van de begroting „maatscliap- (P.v.d.A.) betoogde, dat het be- pelijk werk" zal moeten beantwoorden, hoefte-element de deur niet blij- Gisteren kwam opnieuw de vend zou sluiten. Gegadigden moeten in dit geval enkel wach ten tot er weer plaats is. Maar in^ deze gedachtengang zat voor minister Zijlstra nu juist de grondfout. In een kamer of een zaal kan men een aantal plaatsen nauwkeurig berekenen, aldus de bewindsman, in het economisch leven is de behoefte echter in fei te onmeetbaar. opnieuw motie-Lemaire (groep Welter) aan de orde, die de vorige dag in de avondvergadering was in gediend en waardoor de Kamer zou moeten uitspreken, dat niet. zoals tot nu toe, de Nederlandse overheid, imaar de Indonesische Nederlanders zelf kunnen beslis sen of blijven dan wel gaan de beste oplossing is. Tot een be slissing kwam het echter ook nu (Advertentie) KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomi en geneest Geen snoepje, maar....,'l helpt 20 tabletten 75* Bewoners van het pand Hom- melseweg 242 te Arnhem kwamen gisternacht tot de vreselijke ont dekking, dat in een kleerkast ver borgen, zich het lijk bevond van een vrouwspersoon. Terstond werd de politie gealarmeerd die een uitgebreid onderzoek instelde, met als resultaat dat in Maastricht werd gearresteerd de 48-jarige magazijnbediende J. W., wonende in het bovenbedoelde pand. Naar thans is vastgesteld is het slachtoffer de 33-jarige vrouw M. H„ wonende te Arnhem. De dader moet Zondag bezoek heb ben ontvangen van deze 33-jarige vrouw en haar toen met een schot uit een revolver hebben gedood. LURS, Frankrijk, 12 Nov. De Franse politie in Hit Zuid- Franse bergdorp heeft vandaag bij verrassing het onderzoek heropend naar de 15 maanden geleden gepleegde gruwelijke moord op de Britse levensmiddelenexpert sir Jack Drum mond, zijn echtgenote en zijn dochter. De politie zette het gebied waar de drievoudige moord is gepleegd af en begon met een reconstructie van het toneel van de misdaad. Zij bracht zelfs de auto van de Drummonds naar het terrein en parkeerde die langs de weg, waar zij op 5 Augustus 1952 hij de lijken werd gevonden. De politie had het geval sinds maanden laten rusten, na gestuit te zijn op de elkaar tegenspre kende verklaringen van personen, die in de buurt van de plaats van het misdrijf wonen en op een te genzin bij de meeste inwoners te gen het afleggen van verklarin gen in deze zaak. Dit leidde er commissaris Sebeille toe te ver klaren: „De moordenaar verbergt zich in ons midden. Hij slaat ons gade. Ik ben er van overtuigd, dat de moordenaar iemand is, die ik ken. Ik ben er bijna zeker van dat ik hem heb ondervraagd, maar het is mij niet gelukt hem er in te laten lopen". De Drummond's waren met va- cantie in Frankrijk en sloegen 'n fCcnzrricht by Börre Bórresen. Copenhagen kamp op langs de weg bij Lurs. De volgende morgen werden hun lijken gevonden. De ouders wa ren met kogels gedood, hun doch ter Elisabeth was op beestachtige wijze doodgeslagen. De politie heeft het moordwapen, een kara bijn, gevonden, maar zij heeft nooit kunnen vaststellen, aan wie het toebehoorde noch ooit een motief voor de moord naar voren gebracht. Er is in deze zaak slechts een arrestatie verricht. De 32-jarige boer Gustave Dominici heeft, na te hebben toegegeven, dat hij, toen hij op de plaats van de mis daad kwam, een arm van de kleineElisabeth zag bewegen, twee maanden gevangenisstraf gekregen, omdat hij had nagela ten, een persoon, die in gevaar verkeerde, hulp te bieden. Na de misdaad te hebben ge reconstrueerd, ging de politie naar het naburige dorp Digne, maar zij bewaarde het stilzwij gen over haar bedoelingen en de resultaten van het onderzoek van vandaag. De politie beschikt over getui genverklaringen, die er op wijzen dat het stoffelijk overschot van lady Drummond tussen half ze ven en zeven uur op de morgen van de vijfde Augustus is aange raakt en dat haar lichaam tussen zeven uur en half zeven is ver plaatst. Ook heeft een getuige verklaard, dat hij in de nacht van de misdaad die heeft plaats ge vonden in de nabijheid van de boerderij van de familie Domini ci, waarvan alle leden wekenlang streng zijn ondervraagd, geheim zinnige gestalten rond de auto van de Drummonds heeft gezien. Zegslieden uit politiekringen deelden mede, dat een van de eerste getuigen, Faustin Roure, de politie had medegedeeld, dat het lijk van lady Drummond, toen hij het toneel van de moord het eerst met Dominici bezocht, met het gezicht naar boven gekeerd in de nabijheid van de auto iag. Een uur of zo later, toen een andere getuige ter plaatse kwam, lag het met het gelaat naar bene den. Dominici, die herhaaldelijk is verhoord, werd vandaag voor een nieuwe ondervraging opgehaald en de politie gaf te kennen, dat z;j hem zou ondervragen in het bijzijn van 'drie andere getuigen. De rechter van instructie, Louis Sabatier, heeft vandaag bij de heropening van de zaak verklaard: „Er is een abces op Grand Terre (zo heet de boerderij van de Do minici dicht bij de plaats waar de moord is gepleegd) dat moet worden doorgesneden. We zullen de zaak met nieuwe middelen aanpakken. Wij hebben nog geen enkel bewijs, maar wij zullen voortgaan iedereen te ondervra gen zolang dat nodig is". Door de Enschedese politie is een aantal personen gearresteerd, die ervan verdacht worden be trokken te zijn bij een vrij om vangrijke autobandendiefstal, die bij de N.V. Nederlands-Ameri kaanse Autobandenfabriek Vre- destein te Enschede werd ontdekt. De gearresteerden zijn inmid dels voor de officier van justitie te Almelo geleid. Vastgesteld werd, dat de banden met behulp van een bestelwagen van de Goodrich buiten de fabriek ge bracht werden. Een aantal van de gestolen banden kon inmiddels achterhaald worden. Het onder zoek in deze zaak duurt nog voort. nog niet. Minister Van Thiel verklaarde al wel, dat de rege ring. ook al werd de motie aan genomen, deize toch niet zou uit voeren. Hangende deze uitspraak kwam nu nog een andere motie van mr. De Graaf (K.V.P.) ter tafel. Op voorstel van dr. Schou ten (A.R.) werd toen besloten, dat de Kamer tot Dinsdag de ge legenheid krijgt om zich over deize ongetwijfeld hoogst gewich tige aangelegenheid te beraden. De motie van prof. Lemaire (groep Welter) is tweeledig: naast de kwestie van de over tocht heeft de motie ook betrek king op de sc'hoolgeldsuibsidies, die de Nederlandse regering aan Indische Nederlanders in Indo nesië verleent. Prof. Lemaire wil ten aanzien hiervan de Kamer doen uitspreken, dat de vrije keuze der betrokken ouders van het meest passende onderwijs voor hun kinderen volkomen wordt geëerbiedigd. Deze con clusie lijlkt, zeker van katholiek standpunt bezien, het meest aan vechtbaar. Minister Van Thiel erkende gistermiddag dan ook, dat het recht van de ouders in deze zeer zeker in beginsel moet worden geëerbiedigd. Maar het is in dit geval wel duidelijk, dat beide problemen toch ten nauw ste samenhangen en dat was dan ook het uitgangspunt van de be windsman. Als de regering zich bij het beoordelen van verzoeken om overtocht op het standpunt stelt, dat de betrokkenen lang niet altijd voldoende kennis be zitten om te kunnen beoordelen of hun toekomst in Indonesië dan wel in Nederland moet lig gen,, klemt zulks uiteraard ook bij het verlenen van sehoolsub- sidies, waardoor in feite ook die keuze wordt gemaakt, maar dan voor de nog zoveel belangrijker toekomst van de jonge generatie. Ook de Kerken vertegenwoordigd Minister Van Thiel wilde dan ook niet verder gaan dan de toe zegging, dat de commissies, die deze subsidie-aanvragen zullen moeten beoordelen, zo breed mogelijk zullen worden samen gesteld. Ook de Kerken zullen hierin vertegenwoordigd zijn en dat de wens van de betrokken ouders bij de beslissing altijd een zeer gewichtige rol zal spelen. Wat de kern van de kwestie betreft, gaat het in feite om de beoordeling van de toestand in Indonesië, Mr. De Graaf (K.V.P.) denkt hierover nog iets minder somber dan prof. Lemaire: de K.V.P.-afgevaarddgde duidde gis teren ook zelf dat verschil nog eens aan. Voor hem staat nog niet vast, althans op het ogen blik nog niet, dat de Indische Nederlanders ginds in alle ge valle oed doen met maar naar Nederland te komen, waar hun een niet minder moeilijke toe komst wacht. Dit inzicht loopt parallel met dat van de regering. Minister Van Thiel deelde gister middag mede, dat hij aanhouding van de motie had gevraagd om alsnog de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië te kun nen raadplegen, die juist giste ren in Nederland is aangekomen. Ook zijn oordeel was, dat thans nog niet zonder meer van een noodtoestand kan worden ge sproken. De regering blijft intus sen de ontwikkeling nauwlettend volgen. De 'bewindsman constateerde verder, dat geen enkele spreker getoond had een massale over tocht voor te staan. Prof. Le maire had eveneens erkend, dat voor het nemen van een beslis sing kennis van zaken, riip be raad en kans van slagen nodig i,s. Aan deze eisen kunnen de betrokkenen echter lang niet al tijd voldoen, aldus betoogde minister Van Thiel. Zij zijn van generatie op generatie in Indo nesië geweest, kennen Nederland in het geheel niet en kleuren de verhoudingen hier daardoor in sterke mate. Aanvaarding van de richtlijnen, zoals die in de motie wordt voorgesteld, zou on getwijfeld een grote uittocht tot gevolg hebben. En zeker niet altijd in het belang van de be trokkenen. Er zijn er, die naar hier kwamen, maar thans, even eens met rijksvoorschotten, al weer de. weg terug zijn gegaan. Minister Van Thiel wees nog maals op de moeilijkheid om in Nederland werk te vinden en op het harde leven in de contract- pensions. Na de verklaring, dat de rege ring in elk géval aan haar eigen inzichten zou moeten vasthouden, deed hij wel de belofte naar middelen en wegen te zullen zoeken om aande ongerustheid van de Kamer met betrekking tot de beslissing over desbetref fende verzoeken een einde te maken. Motie De Graaf (K.V.P.) Mr. De Graaf (K.V.P.) knoop te aan deze toezegging vast in de door hem ingediende motie. Door middel van deze motie zou de Kamer er bij de regering o,p aan' dringen, dat de organisatie van het maatschappelijk werk voor Nederlanders in Indonesië met spoed tot stand moet worden gebracht en dat deze van niet overwegend amibteliik karakter zal moeten zijn. De desbetreffen de organen zullen voldoende zekerheid moeten bieden, dat bij een aanvrage om financiële hulp' bij de overtocht naar Nederland het belang van de betrokkenen op consciëntieuze wijze en des kundige wii'ze zal beoórdeeld worden. Met betrekking tot de sehool- geldsubsddies spreekt de motie uit, dat bij de minste twijfel om trent de meest verantwoorde keuze het oordeel van de ouders doorslaggevend moet zijn. Moeilijke keuze De keuze tussen deze twee moties moet de Kamer niet licht vallen. Reeds nu is duidelijk, dat er ook binnen de fracties verschil van mening bestaat. De C.H.-afgevaardigde v. d. Wete ring is mede-ondertekenaar van de motie-Lemaire, ziin fractie genoot Beerninck heeft de motie- De Graaf ondertekend. Mr. De Graaf deelde verder over de motie-Lemaire mede, dat de overgrote meerderheid van ziin fractie er tegen zo<u stemmen. Het was intussen verstandig, dat zowel dr. Schouten (A.R., als de heer Oud (V.V.D.) en prof. Le maire (groep Weiter) tot de con clusie kwamen, dat nader beraad wenselijk is. Het is ongetwijfeld een zaak. die in het vlak van het sentiment kan worden hit- gestreden, maar het verstand eist, dat het wezenlijk belang van de betrokkenen de doorslag geeft. Zonder uiterste noodzaak duizenden in Indonesië gewortel de Indische Nederlanders naar hier te halen, geeft een ontzag lijke verantwoordelijkheid. Wel moet in elk geval de zekerheid verkregen worden, dat met hen en voor hen de minst kwade op lossing gekozen wordt. Het is te hopen, dat de Kamer in deze geest tot een eensgezinde uit spraak kan komen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5