Adenauer waarschuwt voor terugtrekken der bezetting RADIO Afloop van N.E.S.B.-proces beslist over maatregelen Ind bc Smi tegen het neo-fascisme Financiën en Economie Het lot uit de Ontwerp van politiewet weldra bij Staten-Generaal Minister en Veiser affaire Vordering in Friese kwestie Doodstraf niet wenselijk De Beurs Stalin's overlijden heeft kans op vrede verminderd Artsen krijgen hoger honorarium Neem'n Juiste verhoudingen in Westerbork hersteld programma Scheepsberichten t WaartOi met croqi Voor CORSET naar „ES Pagina Vrijdag 13 November 1953 BONN, 12 Nov. Bondskanselier Adenauer heeft vandaag gewaar schuwd, dat terugtrekking van „zelfs het kleinste aantal" Ameri kaanse troepen uit Europa door Sowjet Rusland beschouwd zou wor den als het begin van de Amerikaanse capitulatie in de koude oorlog. Hij drong aan op een verdere versterking van de Westelijke defensie „door middel van het zenden van atoomwapens en andere militaire middelen". In een vraaggesprek met het \merikaanse legerblad „Stars and Stripes" legde de bondskanselier er de nadruk op, dat hij instemde met het stationneren van Ameri kaanse 280 mm atoomartillerie in West Duitsland. „Elke versterking van de Ame rikaanse strijdkrachten op het Europese continent zal door het Duitse volk worden toegejuicht. Van de andere kant zal elk ge praat over de mogelijke terug trekking van Amerikaanse troe pen vrees en ongerustheid uitlok ken", aldus Adenauer. De oprichting van de EDG, al dus Adenauer, zou de noodzaak, dat Amerikaanse en Britse troe pen op het Europese continent blijven, niet wegnemen. Adenauer wees verder op de grote Russische vorderingen op het gebied van atoomwapens. „Het vertrouwen van de vrije wereld in de Amerikaanse leiding op dit gebied is daardoor vermin derd. De Amerikaanse regering moet de moed hebben de Ameri kanen de gewijzigde toestand, welke zich (wat betreft de mili taire atoomkracht) heeft voor gedaan, duidelijk te maken." De kanselier noemde de jongste Russische nota als een bewijs, dat de Sowjet-Unie nog steeds impe rialistisch is. Stalin's dood „Ik ben van het begin af aan van mening geweest dat het over lijden van Stalin eerder ongunstig dan gunstig is geweest voor een vermindering der internationale spanning", aldus de Westduitse bondskanselier. „In de ogen van de Russen was Stalin een god, die het zich zou hebben kunnen veroorloven tot een regeling met het Westen te komen, doch geen van zijn even tuele opvolgers bezit ook maar een grein van Stalins persoonlijke gezag in het gehele communisti sche gedeelte der wereld, dat hem zou toestaan iets weg te schen ken van Stalins nalatenschap aan de communistische gemeenschap pen en tot overeenstemming met het Westen te komen", zei hij. Voorlopige regeling De ziekenfondshonoraria zullen worden verhoogd van f 5.46 tot f 7.per verzekerde per jaar. Onderhandelingen tussen huis artsen en ziekenfondsorganisatie 'höbiben tot dit voorlopige resul taat geleid. Met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli j.l. zal aan de artsen een voorschot worden gegeven op 'het huidige honora rium, totdat een definitieve rege ling tot stand is gekomen. Dan zullen de verschillen worden ver rekend. Dit voorstel is thans voorge legd aan de ziekenfondsraad, maar dat betekent niet dat er reeds een definitieve overeen stemming is bereikt. De artsen achten een bedrag van f 8.67 aan vaardbaar, doch zij helbben inge stemd met deze voorlopige rege ling om verdere onderhandelin gen te vergemakkelijken. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 12 Nov. Aange voerd 147 partijen. Priiizen: le kwaliteit van 2.10 tot 2.16, 2e kwal. 2.052.09. extra kwal. 2.07 2.28. Handel goed. Advertentie) Spiff in de Rheumqtiek Lendenpijn? ZATERDAG 14 NOVEMBER HILVERSUM I. -402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Omr. ork. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Parijse liedjes. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Ama- teursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Zang en piano. 16.15 Gram. 16.20 Luchtvaart praatje. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Sportuitsl. en comm. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. week- overz. 18.25 Hammondorgel. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nws. 19.10 Amus.muz. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 8.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Orgelspel. 8.35 Gram. 8.55 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- varia. 13.20 Instr. kwint. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Huismuz. 14.45 Amateursuitz. 15.10 „Eerst denken, dan doen", caus. 15.25 Roemeens ork. 15.50 „De hedendaagse Vlaamse poëzie" caus. 16.05 Radio Philharmonisch ork. 17.00 Weekjourn. 17.30 U.S.A. -Cabaret. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De heidense wereld, waarin het christendom ontstond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. De minister van Justitie heeft meegedeeld, dat de besprekingen tussen de minister van Binnen landse Zaken en hem omtrent de regeling van de ten aanzien van de politie bestaande vraagstukken inmiddels zijn beëindigd en dat als resultaat van bedoeld overleg een ontwerp van een politiewet is gereed gekomen. Naar het zich laat aanzien zal het ontwerp binnenkort in elk geval nog in dit zittingsjaar bij de Staten-Generaal kunnen wor den ingediend. .Minister Donker deelde dit mee in zijn Memorie van Antwoord aangaande de begroting van Jus titie voor 1954. Met betrekking tot de gemaakte opmerkingen ten aanzien van de politiewet in Drente, in het bij zonder te Coevorden en te Wes terbork, verwijst de minister voor wat betreft het voormalig ge meentelijk politiekorps te Coevor den, naar hetgeen zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken terzake heeft medegedeeld in de Memorie van Antwoord op de begroting Naar deblokkering van „Rurni-gelden"? DJAKARTA. 12 Nov. (P.I.-Ane- ta). Volgens het 'blad de „Kegn Po" zal de Indonesische regering de zogenaamde Rurni- gelden deblokkeren. Dit zijn ge blokkeerde tegoeden van ndet- ingezetenen van Indonesië, die niet overgemaakt mogen woTden. Het blad veronderstelt, dat deze geiden via een fonds belegd zullen worden in rustige beleg gingen, zoals huizenbouw, waar bij de rurni-houders de winsten of renten zullen mogen over maken. Passagiersschepen. Alnati, 11 Nov. te Ilheos. Al- hena, 11 Nov. v. Antwerpen te Rotterdam. Jagersfontein, 11 Nov. van Hamburg naar Antwer pen. Maasdam, 12 Nov. te Le Havre naar New York. Nieuw Amsterdam, 11 Nov. 70 m. Z.W. Sable eil. naar New York. Bloemfontein, 11 Nov. 480 m. N.N. O. St. Helena naar Teneriffe. Bonaire, 11 Nov. 1050 m. W.Z.W. Madeira naar Barbados. Cotti- ca, 11 Nov. Fayal naar Plymouth. Johan van Oldenbarnevelt, 11 Nov. 150 m. O.Z.O. Albany naar Aden. Oranjestad, 12 Nov. te Lax Guaira. Rijnland, 11 Nov. van La Guaira naar St. Thomas. Sibajak, 11 Nov. van Aden naar Colombo. Waterman, p. 11 Nov. Belle Isle naar Amsterdam. Zuiderkruis, 11 Nov. 110 m. Z.W. Kaap Frio naar Las Palmas. Tankers. Caltex Utrecht, 12 Nov. te Si- don. Hydra, 12 Nov. van Am sterdam. Mitra, 12 Nov. van Bombay te Portokha. Metula, p. 11 Nov. Fernando Noronha naar Puntacardon. Sliedrecht, 11 Nov. van Caripito naar Aden. Caltex Leiden, p. 11 Nov. Gibral tar naar Sidon. Kieldrecht, 11 Nov. te Genua. Malvina, p. 11 Nov. Landsend naar Engeland. Marpessa, 11 Nov. van Pladju naar Balikpapan. Mitra, 11 Nov. van Bombay naar Okha. Pa- pendrecht, 11 Nov. van Gefle, 15 Nov. Rotterdam verwacht. Vrachtschepen. Aagtekerk, 12 Nov. van Aden naar Suez. Abbekerk, 13 Nov. Aden verwacht. Heemskerk, p. 12 Nov. Ouessant naar Antwerpen. Kota Baroe, 10 Nov. van Dja karta naar Belawan. Kota Gede p. 11 Nov. Guardafui naar Bela wan. Kota Inten, 14 Nov.. van Alexandrie te Rotterdam verw. Modjokerto, 11 Nov. van Ham burg naar Rotterdam. Teucer, 12 Nov. van Singapore naar Dja karta. Amstelveen, 11 Nov. van Balboa naar Yokohama. Arends dijk, 10 Nov. van New York naar Trinidad. Duivendrecht, p. 11 Nov. Azoren naar Rotterdam. Almkerk, p. 11 Nov. Cocos eil. naar Fremantle. Laurenskerk, 11 Nov. van Port Sudan naar Suez. Mariekerk, p. 11 Nov. Gi braltar naar Marseille. van het ministerie van Binnen landse Zaken. Ten aanzien van de groep Wes terbork der rijkspolitie zij mede gedeeld, dat de verhoudingen tus sen de leden van die groep en de bevolking der gemeente Wester bork allengs te nauw waren ge- wofden. Bedoelde verhoudingen vonden haar oorzaak in tijdens de bezettingsjaren gegroeide contac ten. De inmiddels ontslagen bur gemeester, die van deze onge wenste situatie op de hoogte was, heeft hieraan niet voldoende aan dacht geschonken. Als resultaat van een terzake ingesteld onder zoek zijn tegen enige leden van de groep Westerbork disciplinaire maatregelen getroffen, terwijl te gen een inmiddels ontslagen wachtmeester der rijkspolitie le klasse een strafrechtelijke vervol ging moest worden ingesteld. Nu de daarvoor in aanmerking ko mende politie-ambtenaren inmid dels zijn verplaatst, zijn de juiste verhoudingen bij de groep Wes terbork hersteld. REL INDE JORDAAN AMSTERDAM, 12 Nov. - Waar- Indiscrete publicaties betreurd De minister van Justitie be treurt de indiscrete publicaties over de z.g. Velser-affaire, in het bijzonder hetgeen onbevoegdelijk bekend is gemaakt over de inhoud van het rapport der commissie, welke deze zaak destijds in op dracht van de toenmalige minister van Justitie beeft onderzocht. Dat het in verband met die publica ties en met het onlangs door hem gegeven antwoord op desbetref fende vragen van een lid der Eerste Kamer nu maar beter zou zijn het gehele bedoelde rapport openbaar te maken, vermag hij echter niet in te zien. Mededeling van de conclusie van bedoelde commissie en van de motivering daarvan kwam hem in de gegeven omstandigheden geboden voor, omdat anders door de reeds ge schiede publicaties bij de Staten- Generaal en bij het publiek een onjuiste voorstelling omtrent het in deze zaak gevoerde vervol gingsbeleid zou kunnen hebben post gevat, aldus minister Donker in zijn Memorie van Antwoord inzake de Justitie-begroting 1954. IN VOLLE OMVANG IN MINISTERRAAD Het vraagstuk van het gebruik van de Friese taal in het rechts verkeer heeft niet alleen de volle aandacht van de minister van Justitie, maar hij heeft zich hier over ook reeds een persoonlijke mening gevormd. Deze aangele genheid is in samenwerking met zijn ambtgenoot van binnenlandse Zaken reeds in haar volle omvang, dus met inbegrip van de ter sprake gebrachte punten (eeds aflegging in het Fries, rechts kracht van in het Fries gestelde notariële akten) aan het oordeel van de ministerraad onderworpen. Zodra de ministerraad zijn stand punt terzake zal hebben bepaald, zal daarvan aan de Staten-Gene raal mededeling worden gedaan. Maatregelen tegen zedenverwildering een moeilijke zaak Mede gezien de gegeven voor beelden neemt de minister in zijn Memorie van Antwoord n.a.v. de begroting '54 van Justitie aan, dat de leden, die opnieuw hebben aangedrongen op maatregelen ter bestrijding van de ondermijning der zeden, hierbij het oog hebben maatregelen op maatregelen van legislatieve aard. De minister wijst erop, dat is de nnlitie niet diiideliifc co hfft> ®elet °P de verschillen in e politie niet duidelijk ge- opvatting bij de onderscheidene worden, maar gisteravond om half tien werd een uitgebreide schare van ruim 200 opgeschoten jongens baldadig in de le Anje liersdwarsstraat in de Amster damse Jordaan, juist voor een versierd perceel, waarin de fami lie een 50-jarig huwelijksfeest vierde. Al spoedig gaf een ruit van 'n ander huis de geest en even later kon het verkeer door de nauwe straat niet verder meer. „Aangezien de ruim 200 perso nen zich aan baldadigheid te bui ten ging en de openbare orde verstoorden", aldus de politie, is de straat door agenten ontruimd en werden de belhamels verspreid. Door verscheidene agenten werd gebruik gemaakt van de gummi stok. geestelijke stromingen ten aanzien van de taak en de mogelijkheden van de wetgever op dit terrein, verre van eenvoudig is voor de vraagstukken, welke zich voor doen bij het overwegen van even tuele nadere wettelijke voorzie ningen ter zake, de juiste oplos singen te vinden. Ten aanzien van de in dit ver band gemaakte opmerking over wederinvoering van de doodstraf bij moord kan de minister zich geheel aansluiten - bij hetgeen hiertegenover door zeer vele le den is aangevoerd. Hij gevoelt evenmin behoefte aan een her nieuwde discussie over de vraag, of de doodstraf in het commune strafrecht wenselijk c.q. princi pieel Verboden is, terwijl ook hij, sceptisch staat tegenover de ver onderstelde bijzondere preven tieve werking van deze straf, met name bij een misdrijf als moord. Advertentie Welke verdere maatregelen genomen zullen worden ter bestrijding van het neo-fascisme zal in de eerste plaats afhangen van het uit eindelijke resultaat van de tegen enkele leiders van de Nationaal- Europese Sociale Beweging" ingestelde strafvervolging. Indien de rechterlijke beslissing, volgens welke op deze beweging het besluit ontbinding landverraderlijke organisaties van toepassing is en zij dus als een verboden vereniging moet worden aangemerkt, in hoogste instantie mocht worden bevestigd, zal aan de hand van genoemd besluit uiteraard strafrechterlijk worden opgetreden tegen hen, die niettemin zcfuden voortgaan met deelneming aan deze of soortgelijke organisaties. Zou daarentegen het resultaat van de ingestelde strafvervolging tenslotte negatief zijn, dan zal de minister van Justitie niet nalaten de totstandkoming van nodige wij ziging c.q. aanvulling van de be staande wettelijke voorschriften te bevorderen, teneinde te voor komen, dat dergelijke organisaties zich 'ongestoord zouden kunnen ontwikkelen. Het enkele bestaan van fascis tisch getinte organisaties, hoe klein ook, moet na het tijdens de bezeting van nationaal-socialisti- sehe zijde aan het Nederlandse volk toegebrachte leed als een onduldbare uitdaging worden be schouwd. Of thans reeds een voldoende basis aanwezig is voor het instel len van strafvervolgingen tegen andere personen, terzake van deelneming aan een krachtens bo vengenoemd besluit verboden or ganisatie, wordt zorgvuldig onder zocht. In dit stadium kunnen hier omtrent, mede mot het oog op het opsporingsbelang, geen ver dere mededelingen worden ge daan. De leiding van de N.E.S.B. heeft blijkens haar eigen publica ties inderdaad eontaoten onder houden met soortgelijke organisa ties in het buitenland. Oud-politieke delinquenten die hetzij door deelneming aan be paalde organisaties hetzij op an dere wijze blijk geven van een onveranderde mentaliteit, zullen bij de minister geen medewerking vinden bij eventuele pogingen om Anti-overwerkactie in haven van Priok DJAKARTA. 12 Nov. (P.I.-Ane- ta). De S.B.P.P., de vereniging van havenarbeiders en zeelieden, is een campagne tegen overwerk begonnen in de haven van Tan djong Priok. Er zal na 's middags 4 uur en tussen Zaterdagmiddag 1 uur en Maandagmorgen 8 uur niet gewerkt worden. Gedurende deze uren zullen ook geen sleep boten ter beschikking staan. De vereniging stelt zioh op het standpunt, dat overwerk vrijwil lig uitgevoerd moet worden, al hoewel de centrale commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen heeft gezegd, dat overwerk in de havens noodzakelijk en in het belang van de staat is. te worden hersteld in de rechten, waaruit zij bij beslissing van een orgaan der Bijzondere Rechtsple ging zijn ontzet. RECHTERLIJKE MACHT WORDT BETER GEHUISVEST Reeds enige jaren geleden is een onderzoek ingesteld naar de huisvesting van de rechterlijke macht. Op grond hiervan zijn ten departemente van Justitie plan nen ontwikkeld om deze te ver beteren. Voorlopig staan op het pro gramma verbouwingen van de ge rechtsgebouwen te Assen, Leeu warden, Middelburg, Utrecht, Haarlem en Almelo. Tevens zul len de kantongerechtsgebouwen te 's-Gravenhage en Heerlen wor den uitgebreid. Voor het jaar 1954 worden voor een gedeeltelijke realisering van dit programma gelden aange vraagd. HUIZEN VAN BEWARING WORDEN VERBOUWD Vermeerdering van plaatsruimte De verbouwingen van de hui zen van bewaring te Assen, Zwol le en Breda zullen een verhoging van de capaciteit ten gevolge heb ben en wel, tezamen, met circa 85 cellen. De minister van Justitie verwacht, dat over de uitbreiding in de loop van 1956* zal kunnen worden beschikt. Ook in andere huizen van be waring zullen verbouwingen nodig zijn ter voorziening in het tekort aan plaatsruimte. In dit verband kunnen in de eerste plaats het huis van bewaring 2 te Amster dam en het huis van bewaring te Groningen genoemd worden. O. de Leeuw te Zwolle wordt N.V. Met het doel de handel in ijzer, staal en andere metailen, ijzer waren, huishoudelijke artikelen, landbouwwerktuigen, tractoren enz. is opgericht de O. de Leeuw N.V. te Zwolle. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt f 1.000.000, verdeeld in 1000 aandelen van f 1000. Geplaatst zijn 500 aande len, die worden volgestort door inlbreng van de onder de firma O. de Leeuw gedreven handels zaak. Directeuren zijn de heren O. de Leeuw en J. H. Esser. Hogere productie-index in September In September heeft de alge mene productie-index basis 1938 is 100) 169 bedragen tegen 161 in Augustus. De gemiddelde dag productie is, daar September een halve werkdag meer telde dan Augustus, gestegen van 161 tot 165. Vorig jaar September (even eens 24 werkdagen) bedroeg de algemene productie-index 157 en de gemiddelde dagproductie 153- Enkele index-cijfers per bedrijfs tak luiden: bouwmaterialen 143 in September (134 in Augustus), rub'ber 491 (401), steenkolen 94 (85), metaaliproducten 221 (214), papier 164 (151), electriciteit, gas en water 214 (199). Twee bankinstellingen gaan samenwerken Labouclhere en Co. N.V. en de bank van Vloten en De Gijselaar N.V. delen mede, dat de besturen dezer beide bankinstellingen be sloten (hebben tot een nauwe sa menwerking. Teneinde aan deze samenwerking vorm te geven zal aan de op 18 dezer te houden buitengewone vergadering van houders van aandelen der bank van Vloten en De Gijselaar wor den voorgesteld de heren A. J. Brandt, mr U. J. N. de Graaff en mr G. van Hall te benoemen tot commissarissen der bank van Vloten en De Gijselaar. Voorts ligt het in de bedoeling, dat het kantoor van de bank van Vloten en De Gijselaar zal worden ver- I plaatst naar het gebouw van Labouchere en Co. Olievondst in Nigeria Functionarissen van de Shell Darcy Exploration Company te Lagos hebben medegedeeld, dat in de Oostelijke provincies van Nigeria olie is gevonden. Er is olie gevonden te Akatan nabij Eket in de provincie Calabar, maar het is nog niet mogelijk te zeggen, of het een belangrijk olieveld is. Na 16 jaren prospec tie in Nigeria, waaraan 6 inillioen pond sterling ten koste is gelegd, meent de maatschappij, dat de vooruitzichten beter zijn dan ooit tevoren. Er zijn monsters van de gevonden olie naar Nederland gezonden voor onderzoek. Het resultaat van dit onderzoek wordt over enkele dagen ver wacht. In verre toekomst perspectieven voor Lodaja In antwoord op vragen uit de vergadering heeft het bestuur van de N.V. Cultuur maatschap pij „Lodaja" medegedeeld, dat de kinaoultuur altijd perioden van bloed en depressie gekend heeft. Hoewel de vooruitziohten voor Kina niet gunstig zijn, is deze cultuur niet ten dode opgeschre ven. ondanks concurrentie van synthetica en het in productie komen van nieuwe gebieden, is er voldoende emplooi. Het hoge niveau van voor de oorlog zal weliswaar niet bereikt worden, doch een behoorlijke toekomst is niet uitgesloten. Aangaande de tiheeproductie merkte het bestuur op, dat het areaal nog betrekkelijk klein is. Het is niet verwachten, dat hier door de gehele onderneming ren dabel wordt gemaakt, temeer daar „Lodaja" geen eigen thee fabriek heeft. Op de bouw van een nieuwe fabriek kan, gezien de zeer hoge kosten, voorlopig niet gerekend worden. De om schakeling van kina- in thee cultuur is in grote mate afhan kelijk van de financiën. De op voering van de productie in de reeds bestaande tuin komt echter in de eerste plaats. In 1952 be droeg de eigenlijke productie circa 1670 pond thee per ha, door bemesting kan dit binnen enkele jaren worden opgevoerd tot ruim 2000 pond per ha. Al met ai vatte het bestuur de vooruitzichten als volgt samen: „Op korte ter mijn valt nog geen verbetering te verwachten-, doch in de verre toekomst zijn de perspectieven redelijk." Zeer kalme markt AMSTERDAM, 12 Nov. De markt heeft vanmiddag voor het eerst sinds geruime tijd een rus tig aspect vertoond, ook bij de favorieten ging het kalm toe Kon. Olie waarin de handel be scheiden was vergeleken met hetgeen men hier de laatste maand gewend is, opende een fractie hoger op 341% en schom melde daarna rond 342, dus ruim één punt hoger dan gisteren. Ook Philips had een vrif onbewogen verloop. Er heerste vanmiddag niet veel aanbod, zodat dit papier een fractie kon verbeteren. A.K.U. boekte een kleine achter uitgang. Unilever onveranderd. Ook bij de locale industrieën wa ren bescheiden verliezen in de meerderheid. De animo in de sdheepvaarthoek was vandaag compleet verdwenen. Ook hier toonden de koersen eerder een neiging tot afbrokkelen al bleven de nadelige verschillen beperkt. Het bericht, dat Nederland binnenkort het Londens aceoord over de Duitse schuldenregeling zou tekenen was reeds ter beurze bekend. Voor Young en Dawes had dit geen enkele consequen tie, doch de kalileningen waren willig en 6% punten hoger. Cultures lagen vanmiddag ten zeerste verwaarloosd. Amsterdam Rubber bracht het pas tegen half drie tot een notering en gold on veranderd 91%. H.V.A. avanceer de een kleinigheid, tabakken nau welijks op peil met uitzondering van Senembah, die een punt steeg. De guldenisbeleggingen bleven vrij'wed in een doen met gisteren. De hoek in Anaconda ging vanmiddag weer eens open, daarbuiten viel er op de Ameri kaanse afdeling bitter weinig te beleven. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 43 „Punt 1: Vier jaar geleden in de nacht van 24 op 25 Mei is de kassier van de Roger Winnbank vermoord gevonden voor de open kluis, waaruit meer dan een mil- lioen gestolen was. De kassier had de sleutels van de kluis in zijn hand. Alle onderzoekingen ten spijt werd er geen spoor van de dader gevonden. Een zekere Jim Walker, die enige maanden volontair op de bank geweest was, bleek spoor loos verdwenen. Hieruit kon dus de conclusie getrokken worden, dat ofwel Walker de moord en overval had gepleegd en nadien spoorloos verdween, ofwel een derde persoon in het spel was, die zich van de kassier en Walker had bediend en eerst zich van de kassier had ontdaan door hem ter plaatse neer te schieten met of zonder goedvinden van Walker en daarna met Walker de buit in veiligheid bracht en zich vervol gens van Walker ontdeed. Vier jaar lang hebben wij steeds naar een spoor gezocht van de dader of daders van deze roof moord en niets gevonden. Punt 2. Enige weken geleden, om precies te zijn: op de 15e Juni werd Martin Selford op zijn kan toor neergeschoten. Omstreeks diezelfde tijd werd een zekere Joe Hardv door hetzelfde wapen en op dezelfde manier neergescho ten. Deze twee moorden schijnen met elkaar in verband te sta'an en betrekking te hebben op het lot dat bij de laatste trekking van de Nationale de hoofdprijs won en toebehoorde aan onze overle den vriend Jim Penner. Hieraan zit een fantastisch ver haal vast. Voor dat Jim wist, dat hij de hoofdprijs had, kwam Joe Hardy bij hem thuis, of liever, stond hem bij zijn huis op te wachten en vroeg hem of hij zijn lot wilde verkopen voor hon derdduizend pond. Penner belde het hoofdkantoor van de loterij op en vernam dat inderdaad op zijn lot de hoofdprijs van hon derdduizend pond was gevallen. Het is verklaarbaar, maar al leszins te betreuren, dat Jim in de duizeling van zijn geluk niet op de gedachte kwam, om te vragen, hoe Joe Hardy wist, dat op het lot van Penner de hon derdduizend gevallen was. Deze Hardy was trouwens slechts een tussenpersoon, want op de ver baasde vraag van Penner, waar om hij in 's hemelsnaam dat lot wilde kopen voor honderdduizend aond, kreqg hij ten antwoord, dat een zekere excentrieke rijkaard gewed had met een vriend om 25000 pond, dat hij ditmaal in de Nationale de hoofdprijs zou winnen. De rijkaard had gehoord, dat de hoofdprijs op het lot van Jim was gevallen en wilde dat lot dus kopen voor honderdduizend pond. Van de Nationale zou hij dan ongeveer 85000 pond beuren en dan nog 25000 van zijn vriend, zodat hij er nog vijfduizend pond bij won. Daar Hardy het geld bij zich had en Jim zich ervan overtuig de, dat het geld echt was, ging Jim op het aanbod in en ontving dus 100.000 pond, terwijl hij van de Nationale slechts 85000 pond zou hebben gekregen. Dat Hardy slechts een tussen persoon was is voor mij onom stotelijk vast komen te staan, omdat hij een biljet van 1000 pond, waarschijnlijk zijn commis sieloon, te wisselen aanbood bij de cassiere van Wirths waren huis en kennelijk zenuwachtig was omtrent de al of niet echt heid van het biljet. Dus moeten wij de vraag ver leggen: hoe wist die opdrachtge ver, dat het winnend lot in het bezit van Penner was? En vlak daarop aansluitend komt de vraag: Waarom heeft tot nog toe die opdrachtgever 't lot niet ter uitbetaling aangebo den bij de Nationale? Uit ons onderzoek is komen vast te staan dat er uit het klantenboek van Martin Selford een bladzijde is gescheurd, waarop het nummer en de eigenaar van het lot ston den vermeld. Punt 3. In de nacht van Maan dag op Dinsdag j.l. is er een aan slag gepleegd op Jim Penner. Ik zie aan uw gezichten dat u dit verrast. We hebben het geheim gehouden. Nu echter kan ik het u vertellen. We moeten hier dus de vraag stellen: moest ook Jim Penner .van de wereld verdwij nen vanwege dat lot? Punt 4. Vandaag is door 'n on geluk Ji-m Penner om het leven gekomen. We vragen thans: was het een ongeluk? Punt 5. Tussen punt 1 en de volgende drie punten schijnt geen verband te staan. Op een avond vertelde hier onze vriend Perkins hoe hij in Australië ge hoord had van een zekere Jim Walker en hij zelfs in het bezit was van diens vingerafdrukken. Bovendien deelde hij mede, dat die Walker weer naar Engeland was gegaan, Is nu de conclusie gewettigd, dat er tussen de roofmoord van vier jaar geleden en de moor den, die zo juist zijn genoemd, een verband staat? In beide ge vallen speuren we de meester hand van de geniale misdadiger, en kunnen we haast spreken van de volmaakte misdaad. En nu zou ik de heren willen verzoeken, om hun gedachten eens over deze punten te laten gaan. Misschien dat uit deze ge- dachtenwisseling wij enig hou vast kunnen krijgen. Hij zweeg en keek het gezel schap rond. Lewis was de eerste die de stilte verbrak. „Verwacht u iets van de vin gerafdrukken, die Donderdag avond uit Australië komen?" „Zeer zeker," antwoordde Bur ke. „Wij hebben onze vermoedens. Op de Yard bevindt zich een ontzaggelijk uitgebreide collectie vingerafdrukken. We zullen meteen na ontvangst aan het vergelijken gaan." Sir Roger Winn keek twijfe lend. „Ik heb zo'n vermoeden, dat u daarmee uw tijd verspilt. Volgens mij is die Walker een veel te sluw iemand, om ooit zijn vin gerafdrukken ergens achter te laten. Bovendien ben ik van me ning, dat hij zich hier in Londen bevindt in een gedaante, waar geen mens argwaan tegen koes tert." Ook Stevens en Winchurst wa ren van deze mening. „En wat denkt u ervan nota ris?", vroeg Burke. Lewis haalde zijn schouders op. „Ik ben er op de eerste plaats van overtuigd, dat de politie ver schillende kostbare aanwijzingen achterhoudt. Dat is natuurlijk ge heel logisch, maar daardoor wordt het voor buitenstaanders moeilijk om uit de gegevens, die U ons hier vanavond gaf, een juiste conclusie te trekken. Wat ik ech ter wel zou willen weten is: heeft zich al een erfgenaam van Pen ner gemeld?" (Wordt vervolgd) BLOKKER Nu lippen ligt omdat h staat een fabriek di duizenden busjes afli vlees, bouillon en kr bereiding croquetten busjes in alle deler zendingen naar Heei De Beijenkorf te A „Croka" reeds lang in stands croquetten bakken en verkocht. Het bedrijf is in| voormalige beschuitf en C. Karsten. Zev< soneelsleden zijn h werk. De geschiede begonnen in Purmei heer C. Karsten r een recept voor het croquetten die de zouden behagen. Sa heer P. Kaag uit H experimenteren en was dat ze ten lar product kregen waar „zo is het goed." Ir van de heer Karst resultaat van de vir klanten zeer op pri zelfs, dat de combir Kaag ook buiten P nemers kon vinden. In Amsterdam bijv den de croquettei verkocht aan „Kras ,.De Zilveren Spieg de zomer was het aan bederf onderhe de afstand en de tij ding het pont bleken te zijn, trac product te conservi gelukte. Blikken var houd werden in 1 zomerseizoen in rest kustplaatsen verkoel Inmiddels was de uit Blokker tot de ci getreden. De drie fir den er in op 1 Sep1 schikking te krijgen bouw dat thans al fabriek" bekend is later kwam 't bedri De verkoop r richt op de groothé handen van 'n bure tegenwoordigers in De binnenlandse al belangrijkste, maar tot export te komen eens. Momenteel met een markt-ondi (Advertei Octerno-corsetten Hoogstraat 7 t.o. Stadhuis Bij aankoop van worden bus- en vergoed. Wedstrijd Not gaat niet Naar wij verne voor Zondag 15 1 Veendam vastgest Noord-Oost niet do EuropaZui< te Madrid i Blijkens een m het bestuur van d internationale voel zal op 6 Juni 1954 wedstrijd worden sen vertegenwoorc len van Europa Amerika. De pioegi het bestuur verder den gekozen dooi commissie. De wed den gehouden „k van de geest van u het internationale GUNN1 Hoogheemrt Wieringe SCHAGEN D raadschap Wierin het maken van sluismagazijnen op fundering van ge gegund aan de Ie ver: de firma Braa gelen te Velsen v van f 48.900, Van deze magE één worden gebou' demblikker sluis Slootsluis in de polder In verband m onmogelijk d dag in ons bl zeggen, dat 5 vanaf morge voortgang vi onze verontsi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8