Zij staan plompverloren in een ontzaglijke ruimte Smid je Verholen Industrie te Blokker krijgt bekendheid in het land Dr Mol voorzitter nam afscheid als van de N.H.C.M.V. Programma voor Zondag biedt zeer aantrekkelijke wedstrijden Duizenden busjes Crokaper week Waartoe het experimenteren met croquetten leiden kan Katholieke Handbalbond De heer Kloos opvolger Immigranten in Australië (X) De vaderlandse duimstok is hier onbruikbaar Katholieke Y r ouwenbeweging Felle brand in Spanbroek Vrijdag 13 November 1953 Pagina 9 BLOKKER Nu is het al zover dat de naam „Croka" op veler lippen ligt omdat het product „Croka" zo smaakvol is. In Blokker staat een fabriek die sinds 14 September werkt en thans wekelijks duizenden busjes aflevert met een substantie samengesteld uit kalfs vlees, bouillon en kruiden, welke het mogelijk maakt zonder verdere bereiding croquetten en bitterballen te bakken. Reeds worden de busjes in alle delen van het land verkocht. Gisteren nog gingen zendingen naar Heerlen, Zierikzee en Winschoten. In de zaken van De Beijenkorf te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waar „Croka" reeds lang wordt omgezet worden van 10-31 December in stands croquetten en bitterballen van de fabriek uit Blokker, ge bakken en verkocht. Het bedrijf is ingericht in de voormalige beschuitfabriek van J. en C. Karsten. Zeven vaste per soneelsleden zijn hier aan het werk. De geschiedenis is echter begonnen in Purmerend, waar de heer C. Karsten piekerde over een recept voor het bereiden van croquetten die de fijnproevers zouden behagen. Samen met de heer P. Kaag uit Hoorn ging hij experimenteren en het resultaat was dat ze ten lange leste een product kregen waarvan ze zeiden „zo is het goed." In de cafétaria van de heer Karsten werd het resultaat van de vinding door de klanten zeer op prijs gesteld, zo zelfs, dat de combinatie Karsten- Kaag ook buiten Purmerend af nemers kon vinden. In Amsterdam bijvoorbeeld wer den de croquetten „panklaar" verkocht aan „Krasnapolsky" en ,.De Zilveren Spiegel." Maar in de zomer was het product sterk aan bederf onderhevig en omdat de afstand en de tijd van verzen ding het pont nog vrij lang bleken te zijn, trachtte men het product te conserveren. Hetgeen gelukte. Blikken van een liter in houd werden in het afgelopen zomerseizoen in restaurant van de kustplaatsen verkocht. Inmiddels was de heer N.J. Mak uit Blokker tot de combinatie toe getreden. De drie firmanten slaag den er in op 1 September de be schikking te krijgen over het ge bouw dat thans als de „Croka- fabriek" bekend is en 14 dagen later kwam 't bedrijf in werking. De verkoop uitsluitend ge richt op de groothandel is in handen van 'n bureau dat 8 ver tegenwoordigers in dienst heeft. De binnenlandse afzet blijft het belangrijkste, maar plannen om tot export te komen zijn er even eens. Momenteel is men bezig met een markt-onderzoek, om na Advertentie Voor CORSET en B.H. naar „ESTRELLA" Octerno-corsetten ook naar m. Haogstraat 7 Alkmaar t.o. Stadhuis Tel. 3550 Bij aankoop van een corset worden bus- en treinkosten vergoed. Wedstrijd NoordOogt gaat niet door Naar wij vernemen gaat de voor Zondag 15 Nov. a.s. te Veendam vastgestede wedstrijd Noord-Oost niet door. EuropaZuid-Amerika te Madrid in 1954 Blijkens een mededeling van het bestuur van de F.I.F.A. (de internationale voetbal federatie) zal op 6 Juni 1954 te Madrid een wedstrijd worden gespeeld tus sen vertegenwoordigende elftal len van Europa en van Zuid- Amerika. De ploegen zullen, naar het bestuur verder bericht, wor den gekozen door een speciale commissie. De wedstrijd zal wor den gehouden „tot bevordering van de geest van universaliteit in het internationale voetbal". GUNNING II oogheemraadsch ap W ieringermeer SCHAGEN Door het Heem raadschap Wieringermeer werd het maken van twee houten sluismagazijnen op een bestaande fundering van gewapend beton, gegund aan de laagste inschrij ver: de firma Braams Van Tig- gelen te Velsen voor de somma van f48.900,— .Van deze magazijnen zal er een worden gebouwd bij de Me- demblikker sluis en één bij de alootsluis in de Wieringermeer polder te gaan welke mogelijkheden er in het buitenland voor „Croka" liggen. Modern geoutilleerd. Ondanks de nu nog vrij be scheiden opzet, is de outillage van de fabriek reeds zeer modern. Als van het kalfsvlees de beentjes en ook het kleinste randje vet zijn verwijderd, wordt er bouillon van getrokken. Daarna komt het vlees in de snijmachine die er microscopisch kleine vierkante blokjes van maakt en vervol gens worden vlees, bouillon en al datgene wat de substantie de fijne smaak moet geven -fabrieksge heim! tot „Croka" verwerkt. Enorme ketels staan voor een en ander opgesteld. Het product wordt afgetapt in de blikjes, waarvan er 1000 per uur machi naal van een deksel worden voor zien. Dan volgt het steriliseren en het afkoelen. De arbeiders wordt het met het rollend mate rieel niet moeilijk gemaakt. Zij bedienen zich voorts bij het neer laten van de busjes in de sterili seer- en koelketels van een hijs installatie, die de vracht kan ver plaatsen. Als tenslotte de etiket ten zijn aangebracht, is „Croka" voor verzending gereed uit de enige fabriek in Nederland waar in men zich aldus heeft gespe cialiseerd. 40 JAAR MIDDEN- STANDSVERENIGING BEEMSTER Op de afge lopen Zondag werd het 40-jarig bestaansfeest van de Katholieke Middenstandsvereniging feestelijk herdacht. Pastoor van Leipzig droeg 's morgens een plechtige H. Mis op voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgde in café van Etten, waar behalve pastoor van Leip zig als plaatselijk adviseur, ook pater Rembertus, als diocesaan adviseur te gast was. 's Avonds Wanneer de weergoden ons ook a.s. Zondag weer gunstig stHVictor "2- Geel3Zwart 2 14.30 gezind zijn, liopen we weer getuige te zijn van tal van I l^^lwGW 2 15.00 spannende wedstrijden. Hef programma dat de diverse Kenn.: ctuvxsüiu. te &cuH w'oa. rtvuuuo i i n iii i Leonidas 2-HSV werd in dezelfde zaal een feest-1 competitieleiders in elkaar hebben gezet, staat daar wel tybb 3-IEV avond gehouden. De voorzitter, de Lnr„ Vnni- Tn Hp Hincp«uie klnsso MirlrL n trekt aller HBC 2-Velsen (heer G Boots gaf een schets van oorS voor- 111 rte Llioeesane Klasse iUirtcttn treKt aller DD0.Adelbert 2 (het wel en wee der afgelopen ja- aandacht de bigmatch TYBBODOS. ODOS draagt nog ren. Het hoofdbestuurslid, de heer A. J. Borste, zorgde voor de ver rassing, toen hij de heren J. Mooy en G. P. Schipper, die reeds van de oprichting af lid zijn geweest, de zilveren medaille van de bond uitreikte. Beide leden behoren tot de pioniers en voor hun vele ver diensten werd een hartelijk woord van waardering gesproken. De heer Mooy dankte namens beide leden voor de uitgereikte onder scheidingen. De muzikale omlijs ting van de avond verzorgde de heer H. Woestenburg en enkele dames en heren gaven een aantal episodes te zien uit de voorbije 40 jaren. Voor de restauratie van het middenstandsaltaar in de St Bavoikerk werd een bedrag van f 25,ingezameld. Pater Rem bertus sprak de feestrede uit. ALKMAAR Gistermiddag heeft de Noordhollandse Consumptiemelkvereniging tijdens de 14e ledenverga dering, welke in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar werd gehouden, afscheid genomen van haar voorzitter, Dr D. Mol, de oud-directeur van de Keuringsdienst van Waren te Alkmaar. In 1933 deed de heer Mol in trede in het bestuur, en wel als secretaris, een functie die hij tot 1938, tot het moment dat ir. de Waal als voorzitter aftrad, ver vulde. Op aan dringen van alle partijen, van welke godsdienstige of politieke richting ook, nam dr. Mol in 1938 de voorzittershamer van ir. de Waal over. Dr. Mol heeft dus 20 jaren lang zijn beste krachten gegeven aan de vereni ging Thans achtte hij zelf de tijd om heen te gaan aangebroken. Destijds, in 1933, was de heer Mol als secretaris en als adviserend lid betrokken bij de oprichting van de z.g. crisis-melkcommissies. In zijn afscheidswoord memo reerde de heer Mol deze gebeurte nissen, alsook zijn verkiezing tot voorzitter, waarbij het hem zo een groot genoegen had gedaan, dat geen overwegingen van politieke of godsdienstige aard een rol speelden. Zeer gewaardeerd persoon Bij het eindigen van zijn voor zitterschap werd de heer Mol allereerst namens het bestuur toe gesproken door de heer D. Kui pers uit Julianadorp. Deze maakte gewag van de omvangrijke werk zaamheden die de scheidende voorzitter voor de vereniging Jiad verricht, en het vertrouwen dat dr. Mol als directeur der Keu ringsdienst van alle belangheb benden genoot. Steeds weer wees dr. Mol de fabrieken en de melk handel op de gote lijnen en op het belang van eén krachtige gro te organisatie, waarin de belan- §en van melkhandelaren. fabrie- en en consumenten veilig waren. Als blijk van dankbaarheid bood de heer Kuipers namens het bestuur en leden enkele cadeaux aan, vergezeld van een bloemstuk voor mevr Mol. Voorts werd de heer Mol toe gesproken door de heer Kieft na mens de melkhandelaren, door de tegenwoordige directeur der Keu ringsdienst, dr. L. H. van Berk, door de oud-leider van de vak cursussen voor de leden van de N.H..C.M.V. de heer de Beurs, door de heer van de Peet, die voorstelde om de scheidende voorzitter te benoemen als ere- 1 voorzitter der vereniging, een voorstel dat door de gehele ver gadering met applaus werd be groet. Voor al deze waarderende af scheidswoorden. alsmede voor de verschillende geschenken, dankte de heer Mol in bewogen bewoor dingen. Hij sprak nadrukkelijk de wens uit. dat de leden in de toe komst eendrachtig zouden blijven samenwerken, en hoopte tevens dat men aan zijn opvolger het zelfde vertrouwen zou schenken als men aan hem persoonlijk had gedaan Nieuwe voorzitter Tijdens de aan de middagver gadering voorafgegane bestuurs vergadering in de morgenuren had de tegenwoordige secretaris, de heer G. W. Kloos, wien met al gemene instemming gevraagd was, het voorzitterschap als opvolger van dr. Mol te aanvaarden, deze benoeming te aangenomen. De heer Kloos werd op wens van dr. Mol bij diens benoeming als voor zitter in 1938 tot secretaris geko zen. Door zijn voortreffelijk werk in deze functie verricht, en tevens door zijn nauwe omgang en sa menwerking met dr. Mol bij de Keuringsdienst achtte men una niem de heer Kloos de aangewe zen persoon om de heer Mol op te volgen. Bij de aanvaarding van zijn voorzitterschap sprak de heer Kloos de scheidende voorzitter toe. Hij gaf uiting aan grote dank baarheid en erkentelijkheid je gens dr. Mol. Liever was de heer Kloos onder voorzitterschap van dr Mol secretaris der vereniging gebleven, doch nu hij tot voorzit ter was benoemd zou hij naar best vermogen zich van zijn nieuwe taak kwijten. De melkmonopoliekwestie Zoals te verwachten was kwam tijdens de vergadering ook de ge ruchtmakende kwestie aangaande een melkmonopolie in het Wes ten des lands, waarover in de kranten berichten verschenen, ter sprake. Het complex van feiten moge lijkheden en moeilijkheden dien aangaande is echter dermate in gewikkeld, dat men het niet raad zaam en tevens niet mogelijk achtte deze kwestie binnen het raam van een vergadering te gaan hespreken. Wel werd echter door het be stuur verzocht te publiceren: dat het werkgebied van de N.H.C.M.V. zich uitstrekt ten Noorden van de lijn Volendam, Edam, Purmerend en Castricum; dat dit gebied niet behoort tot wat in de praktijk wordt ge noemd het Westelijk melkge- bied; dat alle publicaties met betrek king tot een mogelijk melkmono polie derhalve geen betrekking hebben op de verrichtingen der N.H.C.M.V. dat het bestuur der vereniging zoveel als in haar vermogen ligt een eigen koers zal varen waar bij de belangen van de fabrieken, slijters en consumenten nauw keurig zullen worden afgewogen; tenslotte dat het bestuur zich daarnaast er zich van bewust is dat onder bepaalde omstandighe den de invloeden van buiten het werkgebied zo groot kunnen zijn, dat het getuigen zou van een te kort aan zin voor de werkelijk heid, wanneer aan deze invloeden bij zijn beslissingen zonder meer zou worden voorbijgegaan. steeds de zware last van een ongeslagen record. TYBB daarentegen weet, dat het na nog een verloren wedstrijd vrijwel kansloos begint te worden. Wanneer deze laatste dan ook volledig weet uit te komen, zal het er ongetwij feld spannen. Ado ontvangt DCG, dat eveneens nog on geslagen is, maar dat o.i. niet onoverwinnelijk is. In de bestuursvergadering die in de morgenuren werd gehouden werden wel de spanningen he- sproken rond de verschillende, taat van j.l. Zondag ook tegen Als de ADO achterhoede er in slaagt de zeer beweeglijke voor hoede van DCG in bedwang te houden, kan ADO nog wel eens voor de verrassing van de dag zorgen. AOG kan haar overwin ningenreeks voortzetten, nu het zwakkere Ambon aan de Wester- weg te gast komt. Leonidas-VDO wordt waarschijnlijk niet ge speeld, wegens moeilijkheden in VDO. In de Noord krijgt TOP het sterke WGW op bezoek. TOP heeft ons verleden Zondag wel zeer teleurgesteld. Nu de oude ri vaal uit Den Helder op bezoek komt zal het uit een heel ander vaatje moeten tappen. Winst voor spellen we voorlopig voor WGW. Geel Zwart zal wel een strijd vaardig VI. Vlug tegenover zich zien, dat graag revanche zal wil len nemen, op de grote nederlaag van Zondag j.l. DWO-FSA is echt een derby. In het verleden toon de FSA zich vrijwel de meeste keren de sterkste, nu echter me nen we de volle buit wel aan DWO te kunnen toewijzen. Het programma: Diocesane Klasse Noord: TOP-WGW 16.15 VI. Vlug-Geel Zwart 12.00 DWO-FSA 12.00 Diocesane klasse Midden: TYBB-ODOS Aog-Ambon Leonidas-VDO ADO-DCG In de eerste klas gaat Con Brio weer een moeilijke strijd tege moet. Het gaat DTS in eigen home bekampen. In theorie moe ten beide wel voor Con Brio zijn, maar een bal kan vreemd rollen, en zo ook handbal. We zijn be nieuwd. FSA 2 zal wel weg weten met Forward en Con Zelo kan haar krachten eens beproeven op Hu- go Girls, hoewel we eerder ge neigd zijn ee^ gelijk spelletje te tippen. In Kennemerland zien we winst voor Wijk aan Zee, nu het in Akersloot tegen Meervogels in 't veld moet treden. Or. Wit daar entegen kan haar opmars wel eens gestuit zien door Zeevogels. DIO moet na haar mooie resul- subsidies inzake de consumptie- melk al naar gelang van de lig ging van het productiegebied. Er werd een telegram weggestuurd naar minister Mansholt waarin men er op aandrong dat de mi nister zo spoedig mogelijk maat regelen zou treffen opdat het verschil in de subsidies op con- sumptiemelk in de tekortgebie- den zo vlug mogelijk zou worden opgeheven. Blauw Zwart de volle winst we ten te behalen. Het programma: FSA 2-Alw. Forward 16.15 Con Zelo-Hugo Girls 16.15 DTS-Con Brio 15.45 Meervogels-Wijk aan Zee Or. Wit-Zeevogels DIO-Blauw Zwart In de tweede klas kan Strand vogels haar puntental laten op lopen door een overwinning op In verband met technische moeilijkheden was het ons onmogelijk de avonturen van Smidje Verholen deze dag in ons blad op te nemen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat Smidje niet meer zal verschijnen, want vanaf morgen zullen zijn verdere avonturen weer voortgang vinden. Intussen bieden wij onze lezers onze verontschuldigingen aan voor de onderbreking. (Van onze verslaggever Jan Onstenk) BRISBANE, November. Het is twee en een half uur vliegen van Sydney noordwaarts naar de hoofdstad van Queensland, de laatste van Australië's zes staten die we bezoeken. Drieduizend meter bene den ons bespoelt de Pacifische Oceaan de kust van dit ontzaglijk continent in een eindeloos rhythme van schuimende branding, die voortstuift over een smaragd-groene spiegel. In de baaien trekken minuscule scheepjes een rimpelend spoor, aan de einder gaan de blauwe bergen van New South Wales in een nevel verloren. Als de Skymaster van Trans Australian Airlines ons op Eagle Farm Airport neerzet, slaat de hitte ons tegemoet. We zijn in de subtropen. Onze studiereis loopt ten einde. We hebben nog een halve week om Queensland te verkennen en natuurlijk kunnen we weer niet meer dan ergens een klein hoekje doen; alleen Queensland's kust langs de Pacific meet al 2800 ki lometer. We ziullen nog een paar dagen terugkeren naar Sydney om er 300 kersverse emigranten te begroeten, de laatste die op deze reis van de „Johan van Ol- denbarnevelt" debarkeren. We moeten dan nog voor een tweede bezoek naar de federale hoofd stad Canberra, waar de slot- besprekingen wachten alsmede een tocht naar de geweldigste on derneming die Australië op touw heeft staan: het Snowy Moun tains-project, dat de bouw van enorme stuwdammen en centra les omvat en op zijn minst 500 millioen pqnd zal kosten. En op 11 November vliegen we naar Nederland terug. Een balans Het wordt tijd om te beginnen met het opmaken van een balans. Uit vele kilo's drukwerk, uit dui zenden dingen die we gezien heb ben en uit talloze gesprekken heeft zich het beeld gevormd dat we in volgende artikelen willen gaan voorleggen, een beeld van Australië zoals wij het zijn gaan zien, van de emigratie erheen en van de Nederlandse emigranten hier. We hebben hen bij honder den ontmoet. Ze waren soms van vele mijlen in de omtrek met alle mogelijke middelen van vervoer komen reizen naar de speciaal voor deze gelegenheid georgani seerde bijeenkomsten van de Good Neighbour-Councils (Aus tralische verenigingen, speciaal opgericht om hét contact tussen de immigranten en de Australi sche bevolking te bevorderen). En de Dutch Clubs (waarvan de naam geen verdere toelichting behoeft). We hebben hen ook zelf opgezocht, waar ze maar woonden en werkten en voor ons bereik baar waren in het kader van een overladen programma van zes we ken reizen en trekken, praten, studeren en schrijven. We hebben hen in de staalfabrieken ontmoet en op eenzame boerderijen, tien tallen mijlen ver de bush in en in de kampen evengoed als des avonds aan het vlammend hout vuur bij hen thuis. We Hebben hen in tenten zien wonen en in riante villa'tjes en daartussenin ligt het hele verhaal van onze balans, met het fenomeen Austra lië op de achtergrond. Wat is het voor een land? Die vraag eist een antwoord, want wie over emigra tie wil praten moet een visie hebben op zijn nieuwe vader land. Emigreren is immers heel wat anders dan alleen maar ver huizen en overstappen op een ander baantje. Australië zelf wil dat de immigranten assimileren, Australiër zullen worden met de Australiërs, zullen deelnemen aan het leven hier, daaraan hun goe de eigenschappen bijdragen en er van leren. Ongetwijfeld is dat alles zeer nobel, maar de nuchtere Neder- VIOS, dat wel erg wisselvallig speelt. VI. Vlug 2-St. Victor zien we als een wedstrijd met wisse lende kansen, met een gelijk spel als eindresultaat. In Kenn. komen kop en staart tegen elkaar in het veld, n.l. Geel Wit-Adelbert; een overwinning van Geel Wit zou wel de grootste verrassing van de dag zijn. PSCK zal ook tegen SHS wel het onderspit moeten delven. GVO kan bij de TYBB reserves haar puntenaantal met twee ver meerderen, terwijl Onze Gezel linnen door een overwinning op HBC eveneens in de running blijft. Programma: Strandvogels-VIOS 14.30 VI. Vlug 2-St. Victor 13.00 Kenn.: SHS-PSCK Geel Wit-Adelbert TYBB j-GVO Onze Gezellinnen-HBC Derde klasse In de derde klasse speelde St. Victor 2 Zondag j.l. geen slechte wedstrijd. Con Brio wist toen slechts met moeite de overwin ning uit het vuur te slepen. Nu treedt het aan tegen de reserves van Gee] Zwart. Zou Zondag het spel zoveel inspiratie gegeven hebben, dat Geel Zwart er nu de dupe van wordt? SEW zal koploper WGW 2 wel op de voet blijven volgen, van het derde van VI. Vlug moet toch wel gewonnen kunnen worden. WGW 3-WGW 2 blijft altijd een aardige strijd, de minste wil nooit graag onder doen en het zal dus wel een machtige partij worden, met toch de beste kansen voorde eerste reserves. In Kenn. doet HSV natuurlijk geen misstap bij de Leonidas re serves. TYBB 3 kan nog wel eens van de Befljamin IEV de kous op de kop krijgen terwijl HBC 2 bij Velsen wel hetzelfde zal onder vinden. DDO is pas aan haar tweede wedstrijd toe en bij alle goede wil kunnen we tegen Adal bert 2 geen winst voorspellen. Ontwikkelingsavond KAB BEEMSTER De afdeling van de K.A.B. ter plaatse hield Dins dagavond de tweede ontwikke lingsavond. De heer G. Hofman uit Zaandam, lid van het hoofd bestuur van de K.A.J. hield een inleiding over de „Nood en de zorgen van de hedendaagse Jeugd". Meer in het bijzonder legde de inleider de nadruk op de grote bloei der bevolking en de industrialisatie in het gedeelte van Noord-Holland langs, en in wijde omtrek om, het Noordzee- kanaal. Aan de hand van kaarten en grafieken toonde de heer Hof man aan, dat binnen een tijds bestek van een jaar of 10 Bever wijk een grootte zal hebben van ongeveer 250.000 zielen. Een enorm industriegebied, waar ook tallozen uit de kop van Noord- Holland werk zullen vinden. In het verdere kader van zijn be toog vroeg spreker de aandacht voor het onderwijs voor de jon geren, voor het arbeidsmilieu en de arbeidssfeer. Het was voor de aanwezigen een leervolle avond en de afdelingsvoorzitter, de heer J. Weel, sprak voor het gebodene zijn dankbaarheid uit. Het was alleen jammer, dat deze tweede ontwikkelingsavond niet door meerdere jongeren was bezooht. zo'n voorstelling maken, die hier niet geweest is en de afstanden onder zich heeft zien voorbijtrek ken. Alleen al van West- naar Zuid- Australië een ganse nacht vlie- - gen: 2300 kilometer, voor het lander wil toch wel eens precies |rootste deel woestij^ De Neder- weten waaraan hij toe is. Het is nu juist dit, dat wij noch iemand anders hem ooit zullen kunnen vertellen, zelfs niet als we een week lang de gehele krant ter beschikking hadden. Dit is het eerste wat dit land u leert: dat men het niet kan overzien. Het is er te groot voor en te jong, het bevindt zich midden in een ontwikkeling waarop tal van fac toren inwerken, van binnenuit en van buitenaf. Wie geneigd zou zijn de voorlichting te veroorde len, zoals die in het verleden is gegeven, zou onmiddellijk moeten toegeven, dat ook de voorlichting die hijzelf gaat brengen detail werk moet blijven en dat zij bo vendien voorbestemd is in vele opzichten snel te verouderen. Wat hier heden zo is, kan morgen best heel anders zijn. Er is bijna geen vergelijking mogelijk met de wel geordende toestanden naar Ne derlandse begrippen. Wij hebben een traditie van eeuwen, we zit ten dicht opeengepakt, we be zwijken bijkans onder een gigan tisch bouwwerk van organisaties en gegarandeerde zekerheden. In dien ge u eens even onze bevol king verspreid zou kunnen voor stellen over een gebied dat 225 keer zo groot is als ons land, be grijpt ge ook dat een zo perfecte organisatie als de onze hier een voudigweg onbestaanbaar is. En bovendien zouden we dan, in vergelijking met Australië, nog 2 millioen mensen overhouden. In werkelijkheid kan niemand zich lander die hier aan land stapt, heeft niets meer aan de duim stok van de vaderlandse verhou dingen. Hij staat plompverloren in een ontzaglijke ruimte en het is geen wonder wanneer hij die als leegte ervaart. Geestelijk mis schien nog meer dan materieel. Het is de mateloze ruimte, die op Australië haar stempel heeft gezet. De eerste eis, die dit land daarom stelt, is, dat men geeste lijk toe zal groeien naar zijn enor me verhoudingen. Wie dat kan opbrengen zal waarlijk een ko ning zijn in wat hier bij de schep ping aan mogelijkheden werd neergelegd. Wie het niet kan, deed beter thuis te blijven ter- wille van de tevredenheid die iedere mens op aarde begeert en die niet schuilt in de materie al leen. Voor de emigratie naar Australië is daarom niets zo be langrijk als een scherpe selectie naar karakter. En dat precies is, waarom allen smeken die hier met verantwoordelijkheidsgevoel zwoegen om voor Nederland een plaats te veroveren onder de Australische hemel. Onze balans zou waardeloos zijn als zij niet begon met een eresaluut voor het team van emi granten-aalmoezeniers, predikan ten en ambtenaren, dat we hier aan het werk hebben gezien. Zij zijn mensen en maken fouten, maar zonder hen was de start hier duizenden nooit gelukt. Programma voor de Junioren: Afd AA: Geel Zwar'tA-Vl. Vlug A 13.15 DWO A-Hugo Girls A 13.30 Con Zelo A-VIOS A 12.00 WGW A-VZV A uitgesteld Afd. AB: DTS A-Con Brio A 16.30 VIOS A-Strandvogels A uitgest. FSA A-Alw. Forward A 13.40 St. Victor A-SEW A 14.30 Junioren B: DWO B-FSA B 12.45 WGW B-Zeel Zwart B 15.45 Kennemerland: Hoofdklasse: Geel Wit-Adelberta AOG A-Wiik aan Zee TYBB A-ADO Jun. 1: VBO- DIO A Zeevogels-Meervogels Jun. 2: SHS-PSCK Jun. 3: VBO B-AOG B Adelbert B-DIS B DIO B-Or. Wit B Adspiranten: AOG-Or. Wit B Zeevogels-Or. Wit A WIERINGERMEER. De tweede bijeenkomst van de af deling van de Kath. Vrouwen beweging ter plaatse trok dit maal de bijzondere aandacht van de leden. Waarschijnlijk omdat een inleiding werd gehouden over het onderwerp „Fruit", waartoe men de medewerking had ge kregen van enkele heren van de Nederlandse Fruittelersorganisatie en van mej. Zadelhoff, lerares voedingsleer aan de Huishoud school te Slootdorp, met haar assistente. De voorzitster heette de meer dan 110 aanwezigen wel kom en zette in haar openings woord het doel van de Katho lieke Vrouwenbeweging uiteen. De heer Dekker vertoonde een filmstrip, waardoor het duidelijk werd watnodig is voor de ver krijging .van kwaliteits-fruit. De sorteringen en benamingen zijn speciaal voor de buisvrouw van groot belang. Ook werd in de toelichting iets vertéld over de verwerking en de export van fruit. Mej. Zadelhoff vertelde waarom het een en ander was tentoongesteld. Aan de hand hiervan gaf zij een deskundige uitleg. In de pauze werden de bakproducten van de Huishoud school verloot. Vervolgens werd een geluids- en 'kleurenfilm ver toond over de groei en de ont wikkeling van de fruitboom. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de retraite naar Ber gen van 24 tot 27 November zal worden gehouden; de kookcursus begint 27 Nov. in de Huishoud school van Slootdorp, 's avonds om half acht. Deelneemsters be horen aan de geestelijkheid dis pensatie te vragen voor het ge bruik van twee vleesspijzen op Vrijdag. De volgende bijeen komst zal niet zijn op 15, maar op 16 December a.s. in hotel Haagen te Wieringerwerf. Op die avond wordt een tentoonstelling gehouden van het R.K. Blinden instituut te Grave. De aandacht van de leden werd voorts nog gevestigd op de voorlichtings avonden van de Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten op 17. 18 en 19 Nov., resp. te Wieringer werf in het gemeentehuis, te Midderameer in hotel Smit en te Slootdorp in hotel Lely, alsmede werd de bijzondere belangstelling voor Klaproosdag gevraagd. Boerderij ging in vlammen op SPANBROEK Gisteren tegen de avond is de kapitale boerderij van de heer G. Veeken aan de Wijzend te Spanbroek, in de as gelegd. Omstreeks half zes ont dekte de vrouw des huizes brand in de kap. Haar man en zoon za ten te melken. Zij alarmeerde hen, waarop de zoon onmiddellijk de brandweer opbelde die in een ommezien aan hetwerk ging, spoe dig geassisteerd door de brand weercorpsen van Hoogwoud en Sijbekarspel. In de boerderij wa ren 14 koeien ondergebracht. Zij konden nog worden losgemaakt en naar buiten gedreven. 6 stuks vee bevonden zich in een schuur welke niet door het vuur werd aangetast. De boerderij zelf ging geheel in vlammen op. De harde Westenwind joeg het vuur door 't met riet bedekte perceel, waar in ook een grote voorraad hooi was opgeslagen. Men stond mach teloos en kon niet anders doen dan een aangrenzende boerderij, bewoond door de hëer Veeken Jr. tegen de brand te beschermen. Hier was de waterschade vrij aanzienlijk. Achter de verbrande boerderij gingen ook een auto en een vij- zelberg met hooi verloren. He denmorgen was men nog met de nablussing bezig. De zeer grote schade wordt door verzekering gedekt. Over de oorzaak van het gebeuren tast men in het duister. Arbeidsongeval op de Kooy DEN HELDER Bij het op- kricken van een vrachtauto, wel ke op het vliegveld de Kooy in het mulle zand was verzakt heeft de voorman van pioeg arbeiders afkomstig uit Schiedam, een steunbalk tegen zijn rechterbo- venbeen gekregen. Hij liep hier bij een diepe vleeswonde op, wel ke in het gemeenteziekenhuis werd gehecht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9