hat I NOORDHOLLANDS VIER straaljagers neergekomen Katholieke Duitse jongeren fi Vliegers door hun schiettoestel gered Priesternood in Keulen Waarom bommenwerpers tegen de Mau Mau? tegen eigen arbeidsorganisatie Dagblad voor Alkmaar en omgeving Het onderwijs in het Fries Bisschoppen in Joego-Slavië onder de wapenen geroepen zichzelf immiimiiiiiË Invoer geheel door uitvoer gedekt DOOR MIST OVERVALLEN Beroep op leken om priesters waar mogelijk te vervangen Jongens stichtten brand Sneeuwbal-White rolt voort Voerman te Vries op slag dood Kloosterzusters als arbeidsters Noodzaak eerst onderzoeken Thunder jet gevonden? IN HET IJSELMEER Pella wijkt niet Met vele priesters geivone soldaten in het leger irantie! :t's Koffie koopt, Ilerbeste kwaliteit, en van de lekker- er's Koffie! op elk pak be- spunten voor een n, waarvan U enige ebeeld. 'ter briefkaart dt uit- geschenkenltjst aan <r Groningen. Fluitmelkkoker, dubbelwandig aluminium, geen overkokende melk meer! 240 punten Zwaar verzilverd theezeefje met origineel Delfts blauw lekbakje. 160 punten welk reinigingi- poeder van zacht, SCHOON: glad alles wordt, is. Illlllllllllllllüi an zijn bood- 2 opgemorken," 2 :e Hertog ook kie sjek. Nou, 2 hij heeft zo'n 5» 1 wel 'es door E in een huisie 2 ediende altijd 1 Zemelen om 5 1 de holte van E d groot gelijk, E tend." „Als U 5 naar Klagen- 2 stem. „Als je jj :ke Hertog en 5 js goed op de E uckEen E 1 aanmerking E de wegwijzer 2 Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, taclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, rnlnlmnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 19 November 1953 49e Jaargang - Nummer 12938 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in October 1953 f 813 millioen (vorige maand f775 millioen), terwijl voor een waarde van f810 millioen (vorige maand f768 millioen) werd uitgevoerd. De invoer werd voor 100 pet door uitvoer gedekt. (Het dek kingspercentage van de vorige maand bedroeg 99 pet.) AANBEVELING VOOR ONTWAPENING NEW YORK, 18 Nov. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft vandaag een beroep gedaan op de grote mogendheden de pogingen tot ontwapening en controle op de atoom-energie te intensiveren. Gezegd wordt dat onderlinge gesprekken tussen de grote mogendheden misschien een oplossing kunnen brengen. Dit zijn de .voornaamste pun ten uit een resolutie, die is inge diend door de drie Westelijke grote mogendheden en elf andere landen. Met 54 tegen 0 stemmen werd de resolutie door de com missie aangenomen, nadat enkele Russische amendementen verwor pen waren. Het Sovjetblok ont hield zich van stemming. Honderdjarige in Heeze HEEZE, 18 Nov. Op 3 Dec. a.^. zal een inwoner van Heeze (N.Br.), nl. de heer A. Wijnen, zijn honderdste verjaardag vie ren. Na een H. Mis is er een receptie ten gemeentehuize, aan geboden door de gemeente. Hier na zal de jarige met zijn familie een rondrit door het dorp maken, 's Avonds- zal de buurtschap een cadeau aanbieden en zal de fan fare een serenade brengen. (Van onze verslaggever) Gisteren is de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht te- nauweriiQod aan een ramp ontsnapt. Een formatie van twaalf F84 Tliunderjet straaljagers van de Eerste Tac tische Vliegbasis Eindhoven, die in de eerste uren van de middag was opgestegen voor een oefenvlucht, geraak te omstreeks drie uur door de mist in ernstige moeilijk heden. Zij werden onmiddellijk door hun basis teruggeroepen, maar Weischap zat op dat moment al potdicht. Eén toestel kon, ver moedelijk met 'behulp van de zgn. „hamer", waarbij met radar gewerkt wordt, op Welschap nog landen. Eén ervan kon op de zelfde manier een toevlucht vin den op de vliegbasis Volkel, zes toestellen landden op geallieerde bases in Duitsland, twee maakten er een geslaagde buiklanding, na melijk bij Venhorst (N.Br.) en in Duitsland en in twee andere ge vallen konden de piloten zich met behulp van de schietstoel redden. Deze toestellen stortten neer bij Wanrooij en bij Erp. Het is een wonder, dat er geen enkel dodelijk ongeluk is ge beurd. In alie gevallen kwamen de piloten met de schrik vrij. Maar wel rijst onmiddellijk de vraag hoe tiet mogelijk is ge weest, dat deze toestellen onder de weersomstandigheden, die gis teren toch de gehele dag niet be paald gunstig waren, opgestegen zijn. Heeft de Meteo-dienst die plotseling sterke toeneming van de mist niet kunnen voorzien? Het zijn vragen, die ons maar voor de geest komen. Alarm Omstreeks half vier 's middags werd op de vliegbases Volkel en Eincjihoven het zgn. „crash"- alaurm-"gegeven: Leden -van- het luchtmacht bewakingscorps ruk ten onmiddellijk uit naar de KEULEN, 18 Nov. Het aartsbisdom Keulen heeft zich genoodzaakt gezien een ver-gaande reorganisatie in de zielzorg door te voeren teneinde het toenemende priestertekort op te vangen. Als voorlopige norm is aangenomen, dat parochies tot 3500 zielen slechts over een priester mogen beschikken, tot 10.000 zielen over twee. Verwacht wordt dat deze norm in de toekomst nog aanzienlijk verzwaard zal moeten worden. De priesters zullen zich voorts dienen terug te trekken uit het Katholieke organisatieleven en hun plaatsen moeten overgeven aan leken. Reeds jaren kampt het aarts bisdom met een tekort van hon derden jonge priesters. Sedert vo rig jaar is het aantal open kape- 1, ansplaatsen nog vermeerderd met 22. Deze toeneming kon slechts voor tweederde met jong gewijde priesters warden aange vuld. In de toekomst zullen dan ook leken veel werk, dat niet strikt de kerkelijke bediening be- t'-eft, van de priesters moeten overnemen. In een algemene verordening preciseert het aartsbisdom deze werkverdeling en zegt, dat de godsdienstoefeningen met inbe grip van de preek, de zielzorg van de stervenden, de huwelijksvoor bereiding alsmede de bijzondere 1 erzorging van kinderen, die de school verlaten, het strikte werk terrein van de priester blijven. in houtloods ZAANDAM, 18 Nov. Twee met lucifers spelende jongens van omstreeks negen jaar oud hebben vanavond te omstreeks zes uur brand veroorzaakt in een hout- loods van een timmer- en aan nemersbedrijf. midden in Zaan dam. Een agent van politie zag de vlammen uit de schuur slaan en ontdekte de jongens, van wie er een in brand stond. Hij drukte de jongen tegen zich aan en doofde de vlammen. Het jeugdige slachtoffer zal het voorlopig zon der hoofdhaar moeten stellen, maar is niet noemenswaardig ge wond. De brandweer was de situatie met vijf stralen water weldra meester. De schade aan hout en gebouwen is nog niet bekend, maar wordt geschat op f 10.000. Zij wordt door verzekering ge dekt. Beperking is echter onvermijde lijk inzake deelneming van pries ters aan het organisatieleven, zelfs het godsdienstonderricht zal door leken moeten worden over genomen. Bovendien wordt ern stig met de mogelijkheid rekening gehouden, dat het aantal H."H. Missen op Zondag in de toekomst verminderd zal moeten worden, indien het priestertekort blijft toenemen. Het Aartsbisdom legt grote na druk op de medewerking der le ken, vooral voor wat betreft het godsdienstonderwijs, de Charitas, het sociale werk en de zielzorg onder de jeugd. plaatsen waar een toestel was neergekomen. Het toestel, dat bij Erp neerkwam, ligt dicht langs de Veghelseweg. Er zijn uiter aard slechts brokstukken van over. De piloot kwam ongedeerd op de grond. Het toestel sloeg een enorm gat in een akker on geveer honderd meter van een boerderij. Toen wij gisteravond de plek bezochten lagen de brok stukken overal verspreid. Bij Venhorst had de piloot een buiklanding gemaakt. Het was de sergeant-vlieger Benninga uit Bussum, die hier zijn toestel be hendig aan de grond wist te zet ten. In het dorp verwekte deze noodlanding uiteraard een grote sensatie. Landbouwer Althuizen was op zijn land aan het werk, toen de straaljager op enkele Wetsontwerp ingediend 'S-GRAVENHAGE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Regeling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal of van een streektaal als voertaal bij het onderwijs". In de Memorie van Toelichting van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt de wenselijkheid geuit het Fries als voertaal bij het onderwijs te bezigen op paedagogische didac tische gronden. Naarmate de ken nis van het Nederlands van deze kinderen zich uitbreidt, kan in de hogere klassen geleidelijk op het Nederlands als voertaal wor den overgeschakeld. WASHINGTON, 18 Nov. De subcommissie van de Senaat voor binnenlandse veiligheid heeft thans bewijzen aangevoerd dat de voormalige minister van Finan ciën John W. Snijder in 1946 Ha rold Glasser heeft gedekt, nadat uit rapporten van de F.B.I. (Fe deraal Bureau van Onderzoek) was gebleken dat Glasser nauw in contact stond met Harry Dex ter White. De documenten waaruit dit blijkt zijn door de subcommissie 1 in studie genomen, nadat gisteren door het hoofd van de F.B.I. is verklaard dat hij zich verzet heeft tegen het besluit van Tru man, White in de regering te handhaven, maar zich er tenslotte bij heeft neer moeten leggen. honderden meters van hem af tegen de grond suisde. „Ik hoorde wat gerinkel", vertelde hij ons, „en daarop een klap. Ik durfde haast niet op te kijken". Wim Michels en Geruft van den Elzen waren eveneens op hun land aan de arbeid. Het toestel was nog niet tot stilstand geko men of zij waren .er al bij. Piloot Benninga stond, zo vertelden zij, in de cockpit. De kap was er af en wij samen hebben hem er toen uitgehesen. Hij is toen in een nabijgelegen boerderij zijn basis gaan bellen en waarschuwde tegelijk zijn ouders dat hij oké was. In Wanrooy ging het weer iets anders toe. Het was hier piloot Beijen uit Den Haag, die gebruik maakte van zijn schietstoel, toen zijn brandstof was opgeraakt. Hij haalde de handle over, waarmee hij zich uit het toestel schoot en kwam behouden op de grond, naar wij hoorden in de omgeving van Mariaheide. Het vliegtuig echter ontplofte in de lucht en de brokstukken kwamen terecht in een weiland. LONDEN 18 Nov. De voor zitter van het Lagerhuis heeft Woensdag geweigerd een debat te laten houden over het voorge stelde gebruik van zware bom menwerpers tegen de Mau Mau in Kenia. De Labour-afgevaar- digde Leslie Hale had als zijn mening te kennen gegeven, dat het gebruik van deze bommen werpers als onderdeel van „een nieuwe politiek om op grote schaal Britse burgers van Afri kaanse afkomst te bombarderen" onmiddellijk moest worden be sproken. De voorzitter verklaarde echter dat reeds enige tijd bombarde dementen in Kenia worden uit gevoerd en dat het feit. dat thans van zwaardere vliegtuigen ge bruik zal worden gemaakt, z.i. geen reden was om „een onder breking van de parlementaire werkzaamheden te rechtvaardi gen." De minister van Koloniën, Lyttelton, had tevoren gezegd, bieden zouden worden bestookt. „Als iemand zijn leven in ge vaar brengt door zich in deze gebieden op te houden, bestaat er voor hem een eenvoudige op lossing, te weten: deze streken te verlaten," aldus de minister. Boer vermoord Een bende van de Mau Mau heeft vandaag een Britse boer vermoord, nadat deze er aanvan kelijk in geslaagd was de aan vallers van zijn boerderij in Thi- ka, ongeveer vijftig kilometer ten Noorden van Nairobi, te verja gen. Gezegd wordt dat de boer, Ryie Shaw, zodra hij de bende gewaar werd. telefonisch de politie waar schuwde en vervolgens de bende in zijn auto achtervolgde. In een modderplas bleef de wa gen echter steken, waarop de Mau Mau-leden hem aanvielen en met hun panga's doodden. Minister Beyen terug BONN, 18 Nov. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen. is vandaag van een Woensdagmiddag heeft H.M. de Koningin de nieuwe kruiser „De Ruyter" in dienst gesteld. De plechtigheid geschiedde aan boord van de kruiser, die lag gemeerd bij de Dok en Werfmaatschappij „Wilton Feyenoord N.V." te Schiedam. De Koningin poseerde met de bemanning van het schip aan boord van Hr Ms Kruiser „De Ruyter". H.M. DE KONINGIN STELT NIEUWE KRUISER „DE RUYTER" IN DIENST Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin de nieuwe kruiser „De Ruyter" in dienst gesteld. De plechtig heid geschiedde aan boord van de kruiser die lag ge meerd bij de Dok- en Werf- maatschappij „Wilton Fey enoord N.V." te Sghiedam. H. M. spreekt de over drachtsrede uit, aan boord van het schip. Naast de Ko ningin de Commandant van het schip, Kapt ter Zee W. J. Kruys (midden) en Minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf- dat alleen de z.g. verboden ge- Den Haag vertrokken. Spoorbrug bij Leiden aangevaren 's-GRAVENHAGE. 18 Nov. Tussen zeven en acht uur van avond is de spoorbrug bij de Vink te Leiden aangevaren. De spoor brug werd op beschadigingen na gekeken en zolang mochten er geen treinen over rijden. GRONINGEN. Op de rijks straatweg nabij Vries heeft zich gistermorgen een zeer ernstig on geluk voorgedaan, waarbij de 28- jarige A. Pieters om het leven is gekomen en de chauffeur V. uit Groningen gewond raakte. Een zware vrachtauto met aan hangwagen van de W.E.B., be stuurd door V. uit Groningen, wilde een voor hem rijdende melkwagen passeren. Tengevolge van de mist zag hij echter niet dat van tegenover, gestelde rich ting een D.A.B.O.-bus opdoemde. Er ontstond een botsing met de melkwagen. De vrachtauto sloeg over de kop en bleef op de ka naaldijk liggen. De cabine was totaal ingedrukt en het kostte heel wat moeite om de bestuur der uit zijn benarde positie te bevrijden. De man was gewond en werd onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De melkwagen werd totaal ver nield. Het voor de wagen ge spannen paard werd ernstig ge wond en moest worden afge maakt. De voerman was op slag dood. WUERZBURG, 18 Növ. De Franse kloostercongregatie van de i „Kleine zusters van Jezus" heeft i zich met toestemming van de bisschop van Würzburg, Mgr Ju lius Döpfner, in zijn bisdom ge vestigd. Drie zusters van deze congregatie gaan werken in fa brieken of winkels, teneinde op praetische wijze het apostolaat onder haar mede-arbeidsters uit te oefenen. De congregatie van de „Kleine zusters van Jezus" werd in 1939 in Frankrijk gesticht. De zusters leggen de drie geloften af van gehoorzaamheid, armoede en zui verheid en leven van het loon van haar arbeid. Haar „klooster- kleding" bestaat uit blouse en grijze rokken, gecompleteerd met een blauwe hoofddoek. Als enig yt. ucyc.i, yo herkenningsteken dragen zij een bezoek aan Bonn naar klein houten kruisje met een rood ALTENBERG, 18 Nov. „De oprichting van een eigen vakverbond is onder de gegeven omstandigheden slechts dan gerechtvaardigd, als het onbetwist vast staat, dat de Deutsche Gewerkschaftbund (D.G.B. - West-Duits eenheidsvakverbond) niet bereid is tot princi piële verdraagzaamheid en partij-politieke neutraliteit, zoals deze door haar katholieke en protestantse leden geëist worden". Aldus luidt 'een motie, aange nomen tijdens de algemene ver gadering van de Bond der Katho lieke Duitse Jongeren naar aan leiding van de discussie tussen het D.G.B. en standsorganisaties der katholieke en protestantse arbeiders. De beslissing over de eventuele oprichting van een katholieke vakbeweging moet slechts genomen worden aldus de Duitse katholieke jongeren door degenen, die hiervoor wer kelijk verantwoordelijkheid dra gen, met andere woorden de ka tholieke arbeiders zelf en dan nog eerst na een diepgaand we tenschappelijk onderzoek en slechts uit principiële motieven. De Bond der Katholieke Duitse hart er in aangebracht. 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. Naar aanleiding van het opspo ringswerk naar de vermiste Thun der jet-straaljager deelt de Lucht- maohtvoorlichtingsdiens't ons het volgende mede: „Dinsdagavond tegen het don ker worden ziin twee sleepboten van de Koninklijke Marine, die met vier boten van de politie te water de gehele dag hadden ge sleept in de omgeving van de plaats, waar visser Mol uit Vo- len-dam Donderdagmorgen j.l. een waterzuil had zien opspuiten, bij het dreggen gestoten op een hard voorwerp. Deze plaats ligt één mijl ten N.W. van de plaats, die door schipper Mol was aange wezen. Vandaag zouden duikers van de Koninklijke Marine een nader onderzoek instellen". Jongeren heeft vervolgens ver klaard op het ogenblik geen aan leiding te zien zijn leden tot uit treding uit het D.G.B. aan te sporen. Wel zal de bond eisen, dat de katholieke arbeiders, die lid zijn van het D.G.B., zich met alle krachten wijden aan de ver wezenlijking van verdraagzaam heid en neutraliteit. ROME, 18 Nov. De Italiaanse premier, Giuseppe Pella, heeft Woensdag te Rome verklaard, dat iedere vijf-mogendhedenconferen- tie over Triëst de Brits-Ameri kaanse beslissing om de zone „A" aan Italië toe te wijzen als „vast onherroepelijk moet aanvaarden. Voorts, zo verklaarde hij in de Kamer, moet de conferentie een oplossing zoeken voor het hele gebied van Triëst en niet voor de zone „A" alleen. Pella's regering beschouwt een volksstemming nog steeds als de beste oplossing voor Triëst. ROME, 18 Nov. Volgens be richten in Rome ontvangen heeft de communistische dictator van Joegoslavië, maarschalk Tito een nieuw middel te baat genomen om de Apostolische activiteit van de Katholieke Kerk in Joegosla vië te beknotten. Hij heeft een groot aantal priesters en zelfs drie Bisschoppen tot actieve militaire dienst als gewoon soldaat in het leger opgeroepen. De hier ontvangen berichten noemen de namen van twee bis schoppen, Mgr. Nesic, Apostolisch Administrator van het diocees Pa renzo en Polo, is bij de militaire troepen in Villa del Nervosa, bij Fiume, ingedeeld. Mgr. Nesic, in 1908 geboren, is in 1950 tot bis schop gewijd. De tweede prelaat in actieve dienst opgeroepen, is Mgr. Pavlisic, hulpbisschop van Mgr. Buric, bisschop van Senj en Apostolisch Administrator van een gedeelte van bisdom Fiume. De berichten duiden als derde van drie opgeroepen herders de „bisschop van Zara" aan, doch daar dit bisdom door twee Apos tolische Administrators wordt be stuurd, n.l. door de H.H. Exc. Mgr. Gafkovis en Srebrnic, is het moei lijk vast te stellen wie van deze twee prelaten onder Tito's laak bare maatregel valt. ANDRIESSEN TERUG IN DE KAMER De heer Andriessen, die on langs wegens gezondheidsredenen aftrad als voorzitter van de KVP, heeft zijn werkzaamheden als Kamerlid hervat. Gisteren was hij, voor het eerst na ziin ziekte, weer aanwezig in de vergadering, waarin de behandeling van „We deropbouw en Volkshuisvesting" werd voortgezet. Andere jaren was de heer Andriessen ook de kundige woordvoerder van de KVP-fractie bij dit debat.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1