Nieuwe eenheden zullen niet later afgeleverd worden Haarlem tegen N.H.N.K evenement te Beverwijk Vragen over gemeentelijk bestel en grond-uitgifte 1USDIENST Het handbalprogramma voor a.s. Zondag TRAAT 39 5 s i Gebrek aan velden fataal a rtkousen i 1ST EN PIET m ïovember Minister van Marine antwoordt: Door compensatie voor maat regelen op personeelsgebied Tafeltennis in Noord-Hollands Noorderkwartier Schagen zag demonstratie Titus Brandsma dienaar Gods van goed gehalte St. Victor dames bovenaan in 4A Kamer over Zuiderzeefonds Spoed gewenst met de dijk tussen Marken en vasteland EFOON 2585 iiiHiiiuaiiiig 53 ce verpakking! K Busenreparatie. iiinuiiaiieaft tg der WAARLAND- GEN route Valkkoog, kshorn, Woutmeer, d, Zijdewind. Aan- 3EN—PETTEN— JHAGEN weg, St. Maarten- (13.25 uur), Duin oog (13.45), Abbe- 14.15 uur. Enkele reis f 0.50 Vrijdag 20 November 1953 Pagina 11 In het Voorlopig Verslag over de begroting 1954 van het departement van Marine had een aantal Tweede Kamerleden gevraagd, in hoe verre de voorgenomen vertraging in de materieelsector afbreuk zou doen aan de directe gevechtswaarde en met hoeveel tijd het op- bouwplan zou moeten worden verlengd om het vlootplan te ver wezenlijken. Hierop heeft de Minister van Marine thans in zijn Memorie van Antwoord verklaard, dat het zich laat aanzien, dat door de industriële moeilijkheden, ondervonden bij de ontwikkeling van de moderne apparatuur, zodanig verlichting in de financierings sector zal optreden, dat compensatie voor de op personeelsgebied te nemen maatregelen zal kunnen worden geboden, zonder dat „uit dien hoofde" schade aan de directe gevechtswaarde of verschuiving van gereedheidsdata van de in aanbouw zijnde eenheden zal op treden. De 32 kustmijnenvegers en 5 patrouillevaartuigen zullen geheel volgens plan worden gebouwd. Betreffende de voorgenomen nieuwbouw van vier onderzee boten kan worden medegedeeld, dat het project geheel werd be sproken met de Engelse autori teiten, die op dit gebied immers ook grote ervaring bezitten. Van de adviezen werd een ruim ge bruik gemaakt, hetgeen tot uiting is gekomen in enige wijziging der plannen, zodat er geen ongerust heid behoeft te bestaan dat de accommodatie van de bemanning niet aan moderne eisen zal vol doen. De voltooiing van de haven werken te Den Helder, geheel op diepte uitgebaggerd, kan medio 1958 worden verwacht. De uitspraak, dat in het hui dige N.A.V.O.- en E.D.G.-verband te weinig rekening wordt gehou den met de beveiliging van het vervoer ter zee, is de minister niet bekend en wordt door hem zeker niet onderschreven. Op de terzake door verschillende leden gestelde vraag, kan worden me degedeeld, dat ook de regering van mening is, dat een gewaar borgde overzeese aanvoer eis is voor het zich staande houden van West-Europa bij een eventueel conflict. De minister ontkent, dat onder de druk van N.A.V.O. en E.D.G. het accent te veel op de kleinere vaartuigen zou worden gelegd. Het aanhouden van Hr. Ms. „Tromp" en Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" heeft een punt van overweging uitgemaakt. Daarbij is gebleken, dat operatief gebruik van deze kruisers slechts na uit, gebreide reparatie en modernisa tie, welke hoge geldelijke offers zouden vragen, mogelijk zou zijn. In verband hiermede werd hier van na rijp beraad dan ook af gezien en in beginsel besloten deze schepen die ook overigens niet in het goedgekeurde vloot plan waren opgenomen aan vang 1955 uit de operatieve sterk te af te voeren en voorlopig als wacht- en logementschip aan te houden. Karei Doorman kan nog 8 jaar mee. Op de vraag van vele leden, die gaarne een ömschrijving van de modernisering van Hr. Ms. „Karei Doorman" wilden ontvan gen, kan worden medegedeeld, dat deze betreft een wijziging en versterking van het vliegdek, de van de M.D.A.P. zullen, zoals wij reeds meldden, de beno digde onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen van het type „Aven ger" en maritieme lange-afstands- verkennings-vliegtuigen van het type „Neptune" ten dele in 19541 zijn afgeleverd. Hr. Ms. „Karei Doorman" was gedurende 15 maanden opgelegd en werd in die tijd tevens gere- t pareerd. Een tweede vliegkampschip valt, althans onder de tegenwoordige omstandigheden, financieel buiten ons bereik. Na de modernisering kan nog gedurende 8 jaar over het hui dige vliegkampschip als operatio nele eenheid worden beschikt. Te weinig officieren technische dienst. Op de vraag van vele leden of het waar is, dat de toeloop van adelborsten onvoldoende is, kan worden medegedeeld, dat het aantal verzoeken voor toelating als adelborst niet minder was dan vorig jaar. Uiteindelijk werd, na keuring en selectie, 96 pCt. van het benodigde aantal bereikt. Ten aanzien van het korps of ficieren van de technische dienst is de minister inderdaad met zorg vervuld. Dit korps telde op 1 Januari j.l. 185 officieren en was op 11 November 1953, in hoofdzaak als gevolg van gunsti- uitrusting en inrichting, waar-ge aanbiedingen uit de burger door met zwaardere van moderne apparatuur voorziene vliegtuigen kan worden geopereerd, zomede vernieuwing en verbetering van de inrichting en uitrusting voor gevechtsformatie en vliegtuigdi rectie en van de bewapening. Volgens het opbouwplan zullen 8 operationele squadrons van de marineluchtvaartdienst worden geformeerd, hiervan zijn er thans sector, doch mede door emigratie, teruggelopen tot 176 officieren. Per 1 November 1953 was het marinewoning-tekort te Den Hel der nog ongeveer 1900 woningen, te weten 1300 woningen voor mi litair personeel en 600 woningen voor burgermarinepersoneel. Be gin 1954 zullen te Den Helder nog 210 woningen gereed komen, terwijl nog plannen voor 334 wo- Oorspronkelijk hadden de competitieleiders een vrij uitgebreid pro gramma opgesteld. Maar helaas, de grote terreinennood is oorzaak dat verschillende wedstrijden moeten worden afgelast. Vele wed strijden vingen pas om kwart over vier aan. De competitieleider van de Noord, berichtte ons dat gedurende de maanden Nov., Dec. en Jan. geen wedstrijden meer om kwart over vier mochten worden gespeeld, waardoor dus de verenigingen, die vaak op voetbalvelden zijn ondergebracht geen regelmatige wedstrijden meer krijgen. reeds 7 aanwezig. In het kader ningen zijn ingediend. In Holborn en St. Pancras South District (London) zijn Donderdag tussentijdse verkiezingen gehouden. In Engeland wordt reeds maan den van te voren, door de candidaten zeer veel moeite gedaan om stemmen te winnen. Persoonlijk bezoeken zij de kiezers, maken een politiek babbeltje met hen, en wijzen hen op de voordelen, die het stemmen op „hun partij" zeker zal geven. Mevrouw Lena Jeger, Labour-candidate heeft de herenkapper als operatie-terrein gekozen. Mevrouw Jeger, wier echtgenoot enige tijd geleden overleed, hoopt, dat zij na deze verkiezingen zijn opengevallen plaats in het Lager huis zal kunnen bezetten. De Conservatieve candidaat T. Donovan, hecht waarde aan het gezegde: wanneer men een kind vleit, neemt men de moeder voor zich in. Hij opent de aanval op moeder via baby. Onvergetelijke avond voor R.K. Vrouwenbeweging EGMOND AAN DEN HOEF Dezer dagen kwam d-e R.K. Vrou wenbeweging voor de tweede maal in dit seizoen bijeen. Het overleden lid, mej. R. Zoon, werd herdacht. Voor haar zielerust zai een H. Mis worden opgedragen. Na afdoening van enkele huis houdelijke mededelingen, werd 't woord gegeven aan de spreker van deze avond, de Weleerw. Pa ter P. P. Starimans Vice Postu late (Orde Carmel), die een le zing hield over het leven en ster ven van Pater prof. dr Titus Brandsma, alsmede over .de in leiding tot het proces zijner zalig verklaring. Hij beschreef Pater Titus als de ware Dienaar Gods, als iemand, die naast grote eigenschappen van geest, ook grote gaven van hart bezat. Pater Starmans belichtte zijn veelomvattende werkzaamhe den op verschillend terrein, zijn nooit te stuiten werklust en ener gie, maar ook zijn doodsverach ting, waar het gold te getuigen voor de Katholieke zaak. Pater Titus had een groot hart, dat voor alles Christus zocht en Christus ook zag in zijn mede mensen. Zijn leven was een grote dienende liefde. Zijn acti viteit voor de R.K. Journalisten vereniging werd hem noodlottig en was de aanleiding van zijn arrestatie. Op boeiende wijze liet de spre ker van de avond zijn toehoor sters de gang van Pater Titus Brandsma volgen, vanaf zijn cel in Scheveningen, waar hij zijn laatste ontroerend gedicht schreef: „O, Jezus, als ik U aanschouw", naar zijn Getsemaneh in Amers foort en tenslotte naar zijn Gol gotha in Dachau. Pater Starmans, die geruime tijd de prior is geweest van Pater Een groots evenement staat de afdeling N.H.N.K. op 29 November te wachten. Dan zal namelijk te Beverwijk de strijd aangebonden worden tegen de afdeling Haar lem. Zeven teams door de K.T.C. weloverwogen sa mengesteld zullen met de beste voornemens bezield, trachten aldaar een zo goed mogelijk resultaat te berei ken. Het Schagense S.R.C. organiseerde j.l. Maandag een demonstratie-avond, waar twee van onze afdelingsspelers het genoegen mochten smaken voor een overbezette zaal hun talenten te tonen. En wanneer de voortekenen niet bedriegen dan zal binnen afzienbare tijd een tweede vereniging in de Magnusveste haar beslag krijgen. In de overgangsklasse speelde Disnie in Hoorn tegen H.B.C. Na een spannende strijd zegevierden Beukman c.s. met 64 en mogen met deze uitslag alleszins tevre den zijn. Vorig jaar moesten de Heemstedenaren hun plaats in de overgangsklasse verdedigen, maar dank zij intensieve training zul len zij deze competitie zeker nog een woordje meespreken. Stand: Sparta 3 Smash Disnie Heemstede H.B.C. Heemstede 2 A.V.G.A. 2 T.O.G. Jong Leven Rapid Disnie 2 en I.V.A. zetten hun opmars in de eerste klasse on gestoord verder. De Hoornaren kregen D.S.S. op bezoek en stuit ten op hevige tegenstand. Vooral Poeze speelde een uitstekende wedstrijd, maar kon niet verhin deren dat zijn team een 73 nederlaag te incasseren kreeg. Met dezelfde cijfers won I.V.A. van het reserveteam, terwijl Dito een verdienstelijk resultaat be haalde door tegen De Merletten gelijk te spelen. In de tweede klasse was I.V.A. 3 zo vriendelijk om met 64 te verliezen van het vierde team van de Helderse vereniging. Tem po lachte dankbaar in haar vuist je voor deze misstap van de leiders en maakte zelf korte met ten met H.C.S.C. Stand le klasse: Stand 2e klasse: Disnie 2 48 Tempo 46 I.V.A. 3—6 I.V.A. 3 4—5 D.S.S. 3—3 D.S.S. 2 3—4 I.V.A. 2 3—3 I.V.A. 4 3—4 Merletten 3—1 W.G.W. 2—2 Dito 41 I.V.A. 5 31 Disnie 3 2—0 H.C.S.C. 3—0 Drie wedstrijden in 3A werden Titus Brandsma heeft door zijn uitgesteld haar het programma s1 -i vrnr-i 9fi Ti nppmlhot' IP rvncrsïT VTI boeiende voordracht diens per soonlijkheid doen leven. Na voorlezing van enkele opmerke lijke gebedsverhoringen (tot nu toe zijn er reeds meer dan 400) werd een film vertoond, - waarin de voornaamste gebeurtenissen uit zijn leven werden vertoond. Het slotstuk gaf een triest beeld van het leven in het kamp Da chau, waar Pater Titus Brandsma zijn ziel aan God gaf en waar hij thans rust met ontelbare naam lozen. Een indrukwekkende, wijdings volle avond. van 20 December. De oogst in deze klasse was zeer miniem, temeer daar de ontmoeting D.S.S. 3I.V.A. 6 reglementair door de D.S.S.-ers werd gewonnen en in feite alleen I.V.A. 7De Mer letten 2 is gespeeld. De Berge- naren toonden hun superioriteit en wonnen met 73. In 3B behielden Treffers en Komeet hun goede positie in de kopgroep door resp. over Dis nie 5 en Disnie 4 te zegevieren. Een desillusie voor het team van aanvoerder Welkers, dat nu de aansluiting met de kopgroep misloopt. D.T.O-Dito 2 werd uit gesteld tot 6 December en dat nog wel op de verjaardag van de gnede Sint! Stand 3A Stand 3B L.T.T.V. 3—6 Komeet 4—7 Merletten 2 4—6 Treffers 4—6 I.V.A. 7 4—5 Dito 2 3—4 I.V.A. 6 4—4 Disnie 4 4—4 H.C.SC. 2 3—3 L.T.T.V. 2 3—3 I.V.A. 8 3—2 St. Victor 3—2 D.S.S. 3 4—2 D.T.O. 3—2 H.C.S.C. 3 3—0 Disnie 5 4—0 bleef over Vice Versa 2. De traditionele derby Dito Treffers in de derde klasse da mes, leverde de volle winst op voor. laatstgenoemde. L.T.T.V. zag geen kans D.S.S. te verschalken, dat over meer routine beschikte. Stand 4E: Stand 3e klasse: Purmerend 2 36 Disnie 3—6 Purmerend 5 24 Treffers 46 Purmerend 4 34 D.S.S; 46 Vice Versa 2 4—4 L.T.T.V. 4—2 Vice Versa'3 3—0 D.S.S. 2 3—1 W.T.T.V. 2 3—0 Dito 4—0 Het meest verrassende in de vierde klasse is ongetwijfeld het grote machtsvertoon dat het damesteam van St. Victor aan de dag legt. Elke aanval op de lei dersplaats wordt in de kiem ge smoord en ook concurrente I.V.A. kwam tot deze slotsom. Met 91 wonnen de dames uit Obdam! Dito 2 en Treffers 2 in 4B doen geen haar breed voor elkander onder en lieten niet toe dat resp. Donato 2 en Treffers 3 eenmaal konden tegenscoren. Donato moest toezien dat Disnie 2 beide puntjes mee naar Hoorn nam. Verdere uitslagen: SchagenH.C. S.C. 2—8, O.D.I.—O.D.I. 2 7—3. Stand 4A: Stand 4B: St. Victor 48 Treffers 2 5-10 L.T.T.V. 2 2—4 Dito 2 4—8 I.V.A. 3—4 O.D.I. 4—6 H.C.S.C. 3—2 O.D.I. 2 4—3 Schagen 30 Disnie 2 53 H.C.S.C. 2 30 Donato Treffers 3 Donato 2 4—2 3—0 3—0 Stand junioren-competitie Westfries- land: St. Victor a 5 5 0 0 10 D.T.O a 5 5 0 0 10 Dito a 7 5 0 2 10 St. Victor b 5 3 0 2 6 Komeet a 6 2 1 3 5 Treffers b 4 2 0 2 4 D.T.O. b 5 2 0 3 4 Treffers a 6 1 1 4 3 Treffers c 6 1 0 5 2 Dito b 5 0 0 5 0 W.G.W. 2 heeft in 4A de smaak te pakken en toonde De Merlet ten 3 dat het zeker niet tot de zwakke zusjes gerekend wil wor den. Er heerst een goede team geest bij de Wit-Geel-Witters en dat kan niet anders leiden dan tot succes en bloei van de ver eniging. D.S.S. 4 en Behagen ble ven ongeslagen aan de kop van de ranglijlsit. Be Fair en Scha gen 2 waren niet bij machte hier verandering in te brengen. I.V.A. 9 won reglementair van L.T. T.V. 4. In 4B is het geen nat kruit waarmee Treffers 3 en Dito 3 hun tegenstanders belagen. Dat moesten Donato 2 en Komeet aan den lijve ondervinden. Verdere uitslagen: D.T.O. 2—Komeet 2 73, DonatoDonato 3 82. Stand 4A: D.S.S. 4 Schagen I.V.A. 9 W.G.W. 2 Merletten 3 Be Fair Schagen 2 L.T.T.V. 4 Stand 4B: 4—8 Treffers 3 48 Dito 3 44 Komeet 3 44 Donato 3—3 D.T.O. 2 43 Donato 2 30 Komeet 2 40 Donato 3 4—8 4—8 4—5 4-4 4—3 4—2 4—2 4—0 Trefférs 2 klom in 4C enkele plaatsen omhoog middels een 73 zege op Be Quick. O.D.I. en Be Quick blijven elkander op de voet volgen en namen tegen O.D.I. 2 en D.S.S. 5 geen halve maatregelen. In 4D rekende Vice Versa met W.T.T.V. af en won met dubbele cijfers. Daar Tempo 2 niet speel de, heroveren de Purmerenders de leiding. Purmerend won regle mentair van Disnie 6. Stand 4C Be Quick O.D.I. D.S.S. 5 L.T.T.V. 3 Treffers 2 Be Quick 2 O.D.I. 2 Stand 4D: 48 Vice Versa 48 Tempo 2 43 Purmerend 32 Purmerend 3 3—2 Disnie 6 3—1 W.T.T.V. 3—0 4—5 2—4 2—3 2—2 4—2 2—0 Niet minder gaat onze belang stelling uit naar 4E waar de teams van Purmerend tot opmer kelijke prestaties komen. Pur merend 2 bezorgde Vice Versa een fikse nederlaag, terwijl het vijfde team baas in eigen huis Bevolkingsonderzoek op t.b.c. HEILOO. Op Dinsdag en Woensdag j.l. vond te Heiloo de zgn. na-doorlichting plaats van hen, bij wie de röntgenfoto in dertijd aanleiding had gegeven tot een nader onderzoek. De opkomst was zeer bevre digend. Het resultaat is, dat van de 119 opgeroepenen een veer tigtal personen naar het Consul tatiebureau zal worden verwe zen; bij de overigen werd geen afwijking geconstateerd. De na-doorlichting van hen, die om welke reden dan ook, tot heden geen oproeping voor het röntgenfotografisch onderzoek ontvingen, zal binnenkort ge schieden nadat de persoonlijke oproepingen daartoe zijn verzon den. Winkels 's avonds open EGMOND BINNEN Alle winkels in de Egmonden (Eg- mond aan den Hoef en Egmond Binnen) mogen gedurende de pe riode van 28 Nov. tot en met 6 Dec a.s geopend zijn tot 's avonds 9 uur. Dit stelt toch wel heel duide lijk het grote probleem van de veldennood in onze omgeving aan de dag. Een probleem, dat na tuurlijk op de eerste plaats de aandacht van de verenigingen vraagt, maar daarnaast van de betrokken gemeenteinstanties, die vaak in deze eerste plicht tekort schieten. In de Dioc. klasse Noord zal TOP zich nog wat omhoogwer- ken door een overwinning op VIO. ESA zal zich ongetwijfeld de enigste kans niet door VI. Vlug laten ontnemen. DWO Geel Zwart is een strijd vol ver rassingen. DWO speelt dit jaar zeer wisselvallig. Voorspellen we winst, dan wordt het een neder laag en andersom precies het zelfde. Geel Zwart speelt vaak tegen de sterkste ploeg een prachtwedstrijd, zodat we over de ontmoeting maar het stilzwijgen doen. In de Dioc. klasse Midden is de glans van de ontmoeting DCG ODOS een beetje af. Immers ODOS leed Zondag een verras sende nederlaag tegen TYBB. Nu was alle hoop juist op Odos ge steld om DCG op sportieve ma nier de voet dwars te zetten, en alzo de spanning in deze afdeling nog wat te doen voortduren. Toch zit er nog wel iets in en we wachten met spanning de uit slagen van Zondag af. AOG en ADO wordt een buurtderby, waarbij we het liefst maar een gelijk spel tippen. VIDO zal in Purmerend wel een gemakkelijke prooi voor TYBB blijken te zijn. Programma: DIOC. klasse Nrd.: TOP—VIO 13.30 uur; FSA—VI. Vlug 13.40 uur; DWOGeel Zwart 14.30 uur. District Kenn.: DCGODOS; Ambon—VDO; VIDO—TYBB; AOG—ADO. In de eerste klas Noord gaat maar één wedstrijd door Hugo GirlsVZV, welke aanvangt om 13.40 uur, en waar VZV de beste papieren in heeft. In Kenn. is W. a. ZeeOr. Wit de belang rijkste ontmoeting. De winnaar nestelt zich wat vaster op de bovenste plaats, terwijl de ander voorlopig uitgeschakeld Is in de strijd om de bovenste plaats. Wij houden het ditmaal nog op Or. Wit. Zeevogels ontvangt Meervo- gels en houdt de punten in Eg- mond. VBO ontvangt Blauw Zwart en kan beide punten ook in Oudorp houden, waardoor het nog mee kan strijden om de ere plaats in deze afd. In de tweede klas Noord ziet Strandvogels St. Victor op bezoek komen en kan bij goed spel tot een gelijk spelletje komen. DWO 2 kan bewijzen dat het met ere de bovenste plaats in haar afde ling bezet. VZV 2 ziet met lede ogen naar die ereplaats op. Wij zijn geneigd hier een gelijk spel letje te tippen, maar zouden bij twijfel dan DWO 2 als de sterkste zien. In Kenn. voorspellen we winst voor Adelbert tegen PSCK, kan GVO als het in haar spel is de volle winst wel behalen tegen SHS. In de derde klas Noord staat alleen Geel Zwart 2St. Victor 2 om 15.45 en VI. Vlug 3Con Brio 2 om 14.00 uur op het program ma. We menen de spijker niet ver mis te zullen slaan, als we de volle winst voor beide thuis- spelenden tippen. In Kerm. ontmoet Velsen kop loper DIS. Het spel van eerst genoemde is dit jaar niet zo, dat we hier een verrassing voor DIS in zullen zien. DIS zal haar on geslagen record in deze wedstrijd wel weten te behouden. Leonidas 2TYBB 3 wordt een Haarlemse aangelegenheid, met beide evenveel kans. IEV ont vangt HSV, dat bijzondere bedoe lingen heeft om uit de derde klas weg te komen en dus op volle winst zal spelen. Zal DDO haar eerste winst weten te behalen uit O.G. 2—DDO? Ado 2—Adel bert 2 wordt een strijd om de hoogste eer in deze afd. en be looft dus spannend te worden. De reserves van AOG winnen wel van IEV 2. Programma van de junioren; District de Noord. Junioren A: VI. Vlug aCon Zelo a 15.00 u.; VIOS a—WGW a 13.40 uur. Geel Zwart aHugo Girls a 13.10 uur; DWO a—VZV a 15.35 uur. Junioren AB: Con Brio aExcelsior a 13.40 u. Distr. Kenn. Zaanstreek: Jun. Hoofdklasse: AOG aTYBB a; Wijk aan Zee Adelbert a; Or. Wit aGeel Wit. Jun. 1: DIO aDIS a; MeervogelsV BO a. Jun. 2: Leonidas aSHS; Leonidas b HBC; TYBB c—TYBB b. Jun. 3: DIS b—DIO b; Or. Wit b—AOG c. Adspiranten: Adelbert—Zeevogels; Or. Wit a —AOG. SIGAREN ZONDER BANDJE ALKMAAR. De tegenwoor dig in Barneveld woonachtig zijnde oud-Alkmaarder P. J. H„ die van vorig jaar Augustus tot de afgelopen zomer een sigaren- fabriekske had op de Konings weg, werd, al was hij dan intus sen naar de Veluwe verhuisd, door de lange arm der wet ach terhaald en voor de Politierechter gebracht wegens een belasting overtreding, ..Overigens was het niet zo heel erg," zei H., „want ik moest toch voor iets anders ook in Alkmaar wezen." Het ging dus in één moeite door. In Februari van dit jaar had H., die toen met een paar mannen stond te pra ten over de verschrikkelijke wa tersnoodramp, blijkbaar onder de indruk van dit vréselijk gebeuren, een stuk of vijf sigaren verkocht aan een van deze mannen. Dat was helemaal niet erg, maar die sigaren waren niet gebanderol- leerd. „Ja," zei H„ „het was een vergissing, dat is het enige wat ik ervan zeggen kan. Ik deed het beslist niet met opzet want ik heb nog nooit last gehad met de belas tingen." Bovendien werd H. er van beschuldigd naar aanleiding van zijn verkopen geen behoorlijk re gister er op na te houden. Een ongeluk komt nu eenmaal zelden alleen. Wegens accijnsontduiking werd H. veroordeeld tot twee maal een boete van f 100, hetgeen niet alleen hij zelf, doch ook de politierechter wel een beetje erg vond, gezien de vergissing en ge zien de financiële omstandighe den. Maar de wet schreef het voor, dus er was niets aan te doen. Wel kan H. een verzoek om gratie indienen bij de Koningin, op welk verzoek de politierechter naar hij beloofde, gunstig zou ad viseren, Misschen valt het dan toch nog wel mee. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting 1954 van het Zuiderzeefonds spreken zeer vele leden van de Kamer hun misnoegen uit over de werking van de Zuiderzeesteunwet. De vergoedingen moeten worden verhoogd. Een groot aantal geldelijke tegemoetkomingen is als gevolg van de wijziging van de noodwet- Drees verlaagd. Vele personen van 60 jaar en ouder zijn daardoor gedupeerd. De verdergaande inpolderingen brengen een vermindering van werkzaamheden aan allerlei ne- venbedrijven met zich. Kan de regering zo vraagt een deel van de Kamer deze bedrijven tegemoetkomen en kan er met name iets gedaan worden aan de omstandigheid, dat verscheidene vishallen onrendabel worden, waardoor het aantal werklozen groeit? Afsluitdijk Deze zomer zijn aanzienlijke herstelwerkzaamheden aan de af sluitdijk verricht. Vele leden zou den gaarne vernemen, of deze nodig waren ten gevolge van schade, in de stormnacht van 1 Februari aangericht, en of toen is gebleken, dat de afsluitdijk volkomen voldoet. Andere leden vroegen, of de dijk voor de win ter hersteld zal zijn en of het juist is, dat het herstel van de schade in hoofdzaak een geschenk is van West-Duitsland, wat be treft basalt en arbeidskrachten. Vele leden wezen er op, dat zeer veel buitenlanders langs de afsluitdijk plegen te reizen. In verband hiermede werd er op aangedrongen een aantal picnic- parkeerplaatsen in te richten, die ook een uitzicht op de Wadden zee geven. In dit verband werd betreurd, dat de beide café's op de afsluitdijk des Zondags geslo ten zijn. Noordoostelijke polder Vele leden vroegen zich af, of bij de uitgifte van bedrijven niet op korte termijn zeer ernstig ge streefd moet worden naar een evenwicht ten aanzien van de le vensbeschouwelijke opbouw van de bevolking van de Noordoost polder. Deze leden meenden, dat aan elke groep van de bevolking gelijke kansen gegeven moeten worden, zodat de bevolking van de Noordoostpolder ten naaste bij een afspiegeling zal zijn van de verhoudingen in Nederland. Vele andere leden wezen er op dat de jongere gezinnen in de polder sterk vertegenwoordigd zijn, en vroegen, of dit ten aan zien van vele voorzieningen nu en in de toekomst geen moeilijk heden oplevert. Het was zeer veel leden opge vallen, dat dit jaar wederom een aanzienlijke uitbreiding wordt ge geven aan de bedrijven in eigen beheer van de Staat. Zij achtten dit minder juist en drongen aan op verkleining van dit aantal. Hierbij merkten vele leden nog op, dat de groenteteeltbedrijven van een zodanige omvang zijn (16, 9 en 5 h.a.), dat ze niet re presentatief zijn voor normale be drijven, en dat de proefneming te Nagele wel erg laat komt om van beslissende betekenis te kun nen zijn voor de indeling van de eerstvolgende Zuidelijke pol der. Vele andere leden juichten het stichten van een aantal 15 h.a. bedrijven van harte toe. Sommige leden achtten het niet juist, dat gedurende 10 jaar via het Zuiderzeefonds in een even tueel exploitatietekort van het gemeenschapsgebouw te Emmel- oord zou worden bijgedragen. Met belangstelling hadden deze leden kennis genomen van de aanzienlijke baten, welke de Noordoostpolder door eigen ex ploitatie en pacht reeds levert. Het wilde hun daarom voorko men, dat snel met verdere af werking en uitgifte moet worden voortgegaan. Zeer vele leden betwijfelden of de uitgiften in erfpacht een juiste politiek mag worden genoemd. Vele leden maakten voorlopig bezwaar tegen de voorgestelde uitgifte van landbouwgronden in erfpacht, omdat de minister van financiën de Kamer nog steeds geen gelegenheid heeft geboden om naar aanleiding van een toe gezegde nota van gedachten te wisselen over de definitieve wijze van gronduitgifte in de nieuwe polders. Bovendien maakten zij ddarom bezwaar tegen de aange vraagde gelden voor een bijdrage in de bouw van bedrijfsgebouwen op erfpachtgronden. Deze leden waren van mening, dat het uitgeven van een vierde deel der te verpachten landbouw gronden in erfpacht praktisch zou leiden tot bevoordeling ,van financieel krachtige boeren van het oude land. In verband met de uitkering aan het openbaar lichaam werd van verschillende zijden de vraag gesteld, welke plannen de rege ring heeft met betrekking tot de invoering van het gemeentelijk bestel voor de Noordoostpolder. Heeft de regering reeds een standpunt gevormd t.a.v. de pro vinciale indeling? Verscheidene leden drongen aan op een vervroegde aanleg van een deel van de dijk voor de ontworpen Westerpolder teneinde daarover een vaste verbinding tussen Marken en het vasteland van Noordholland tot stand te kunnen brengen. Ook drongen deze leden er op aan, uit het Zuiderzeefonds een bijdrage toe te kennen aan de gemeente Urk in de kosten voor riolering en bestrating, die als gevolg van de inpoldering nood zakelijk zijn geworden. Hoewel men de uitgave van het boek „De geschiedenis der Zuiderzeewerken" kon toejuichen, werd door vele leden de vraag gesteld, of thans reeds het juiste tijdstip daarvoor is aangebroken, aangezien het over enkele jaren weer onvolledig zal zijn. Vele andere leden stemden met de uitgave in, doch drongen er op aan de prijs zo laag mogelijk te houden, een prijs van 25.- kwam hun voor het grote publiek veel te hoog voor. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11