KERK I\ SOVJET-RUSLAND VOLKOMEN UITGEROEID Raad voor de jeugd vorming Na vijf en dertig jaar communisme In Baltische landen nog slechts ruïnes over Moordenaars zullen 18 December sterven Diplomaten betuigen hun meeleven met Z.H. de Paus Jonge leeuw kon niet met Prins Bern mee Frankrijk en de E.D.G. Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bobby's ontvoerders gevonnist EEN ADVIESCOLLEGE VOOR DE OVERHEID Robert Schiiman ongeduldig Wacht am Rhein HarlingGr bom opgeruimd Vooral inzake Poolse Kerkvervolging H. Vader dankt voor protest Honderdduizenden brieven Communisten doen concessies Helsinki koel NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vandel) Vrijdag 20 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12939 MAINZ, 19 Nov. Bijna een week na afloop van een leger- oefening stond bij Ginsheim in de omgeving van Mainz een Ameri kaanse soldaat nog steeds op wacht bij ponten, waarmede tij dens de oefening soldaten en voer tuigen over de Rijn waren gezet. De inwonei's van Ginsheim, die de soldaat voedsel en onderdak verschaften, trachtten de soldaat over te halen zijn post te verla ten, maar hij bleef op zijn post. Tenslotte meldde hij zich bij de plaatselijke politie. Een paar da gen later zond het leger een auto naar Ginsheim om de soldaat naar zijn afdeling terug te brengen. Men bleek vergeten te hebben hem te vertellen, dat de oefening was afgelopen Bommen op Mau Mau NAIROBI, 19 Nov. Drie bommenwerpers van de Britse luchtmacht in Kenia hebben Woensdag zeventien zware bom men op schuilplaatsen van Mau- Mau-opstandelingen in de Aber- dare bossen geworpen. Vaticaanstad, 19 Nov. De Osservatore Romano, de spreekbuis van liet Vaticaan heeft een uitgebreid artikel gewijd aan de kerkvervolging in de Sovjet Unie en in de Baltische landen. Het blad constateert, dat ofschoon de Russische grondwet een zekere vrijheid van eredienst garandeert, toch geen vrijheid van godsdienst is toege staan. De vervolging heeft zich van het begin der Sovjet- regering af gericht tegen de Katholieke Kerk. Voorzover de leiders van de di plomatieke Russisoh-Orthodoxe Kerk zich tegen de vervolging van de godsdienst verzetten, zijn zij door volgzamer personen vervan gen, die toegelaten hebben, dat deze Kerk nu een zuiver politiek instrument van de staat is. De Katholieke Kerk in Rusland telde oorspronkelijk 15 bisdom men of kerkelijke districten, wel ke nu alle0 zonder herder zijn, daar bisschoppen prelaten of ver bannen of naar Siberië gedepor teerd zijn. De 9 seminaries, 800 seminaristen, 100 middelbare scho len en duizenden lagere scholen, Donderdag heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in ons land, de heer William C. Trimble in de legerplaats Oirschot, Ameri kaanse onderscheidingen uitgereikt aan 32 Nederlandse Korea- vrijwilligers. Na de uitreiking. De legerpredikant, Ds. J. Couvée uit Rodeschool, die de bronzen ster ontving, wordt gelukgewenst door Legeraalmoezenier Majoor L. v.d. Vrande (rechts), die de plechtigheid als belangstellende bijwoonde. 74 kloosters, 5 katholieke dagbla den en 5.047 priesters zijn allen verdwenen. Ook de Katholieke Kerk van de Oosterse ritus met 7 bisschoppen, 896 priesters en 6 millioen gelovigen is geheel uitge roeid. In de Baltisohe landen langs de Oostzee, die door de Sovjet- Unie bezet worden gehouden, is de toestand als volgt: Litauen: In 1939 telde dit land 2.500.000 katho lieken, verdeeld over 6 bisdom men met 800 parochies, 900 ker-, ken, 500 mannelijke en 700 vrou welijke religieuzen, 1.500 seculiere geestelijken en 30 liefdadigheids instellingen. Men veronderstelt, dat een bejaarde bisschop nog in het land vertoeft, een bisschop is gedood, twee zijn een natuurlijke dood gestorven en drie zijn gede porteerd. Van de laatste drie is er een in ballingschap wegens uit putting van krachten overleden. In 1948 waren 56 pet. van de priesters en kloosterlingen niet meer in het land aanwezig, maar de overige 45 pot. zijn ondergedo ken en men weet niet hoeveel van hen in leven zijn. Letland: Dit land telde in 1939 500.000 katholieken op de twee millioen inwoners: 3 bisschoppen en 230 priesters. De bisschoppen leven in ballingschap en van de priesters is een derde gedeelte verdwenen. Estland: In dit land is de ge hele kerk met 3.000 katholieken en 11 priesters uitgeroeid. De Apostolische Administrator van deze katholieken is gedeporteerd. HARLINGEN, 19 Nov. Bij een onderzoek door de mijn- opruimingsdienst in het pand Zui derstraat te Harlingen, waar in 1941 een bom door het dak en de keukenvloer vloog, is gebleken, dat de bom ondergronds door de fundamenten van de buitenmuur heen was gedrongen. Bij opgra vingen in de steeg naast de wo ning is thans de bom op vier me ter diepte gevonden. Het bleek een brisantbom van 125 kg te zijn, die nog 45 kg springlading bevat te. Genoeg om de halve straat te verwoesten. Het monster is door de mannen van de opruimings dienst gedemonteerd en wegge voerd. HUN VADER MET BIJL GEDOOD TOUL (Frankrijk). Drie Franse jongeren hebben him va der met een bijl doodgeslagen, heeft de politie thans negen jaar na de misdaad -r- medege deeld. Zij deden het, vertelden zij de politie, omdat hun vadèr een dronkaard was, die zijn kinderen geregeld afranselde. KANSAS CITY, 19 Nov. Een over in zijn stoel om de gelaats federale jury heeft vandaag gead viseerd de doodstraf op te leggen aan de ontvoerders en moorde naars van Bobby Greenlease. Mevrouw Bonnie Brown Heady, de 41-jarige alcoholica, glimlachte toen het oordeel van de jury werd voorgelezen. De gelaatsuitdruk king van Carl Austin Hall veran derde niet. De moordenaars werden veroor deeld om op 18 December te ster ven. Bobby's vader, de multimillion- nair C. Greenlease, leunde voor- Eerste steenlegging 50 nieuwe woningen te Stavenisse STAVENISSE, 19 Nov. Van middag te omstreeks twee uur is te Stavenisse de eerste steen ge legd van een vijftigtal woningen, welke door de gemeente Stave nisse ten behoeve van rampslacht offers worden gebouwd. Deze han deling werd verricht door me vrouw J. Verburg-Beye, echtge note van de burgemeester van Stavenisse. Internationale misdadigers gearresteerd ROTTERDAM, 19 Nov. De politie te Rotterdam heeft drie Algerijnen, te weten twee vrou wen en een jongen, aangehouden. Zij stonden gesignaleerd in de in ternationale opsporingsregisters en zouden deel uitmaken van een internationale misdadigersbende. Eergisteren kwam het drietal de Belgisch-Nederlandse grens over. SYRISCHE OPDRACHT VOOR K.L.M. 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Het Fototeehnisch en Cartogra fisch Bedrijf van de K.L.M. heeft wederom een luchtfotografische opdracht in uitvoering in Syrië n.l. het in kaart brengen van een gebied van 22.500 vierkante kilo meter. Reeds in 1952 werden in Syrië zes soortgelijke opdrachten uitge voerd, benevens vier opdrachten in Iraq. CASTEL GANDOLFO, 19 Nov. Z.H. de Paus heeft vandaag de diplomatieke vertegenwoordigers bij het Va ticaan uit bijna 50 landen in bijzondere audiëntie ont vangen. Zij betuigden de Heilige Vader hun medeleven met de vervolging van de Katholieke Kerk en in bet bij zonder de communistische maatregelen tegen de Poolse Primaat, Kardinaal Wyszynski. Eén van de diplomaten, die de audiëntie bijwoonden zei, dat Zijne Heiligheid, die nu 77 jaar is, er ongewoon bleek en zorge lijk uitzag, terwijl hij in het Frans zijn betrekkelijk korte boodschap voorlas. De Heilige Vader antwoordde de Ierse ambassadeur Joseph Pa trick Walshe, die als onderdeken van het Corps Diplomatique, ge waagd had van de huidige vervol ging van de Kerk, welke slechts te vergelijken was met die in het begin van de eerste christenheid. De deken van het corps, de ver tegenwoordiger van de Poolse re gering in ballingschap, was ook op de audiëntie aanwezig. De Paus zei, dat degenen, die hun hand hadden opgeheven te gen de Poolse primaat, ongetwij feld gehoopt hadden door de lei der te treffen „ook een beslissen de slag toe te brengen aan het vasthoudende verzet". „Daarom zijn wij dankbaar voor Uw protest tegen een daad, wel ke niet slechts de rechten van een enkeling aantast, maar die van een geheel volk". De Paus verklaarde zeer onge rust te zijn over de toestand waarin de Kerk zich in verschei dene delen van Europa en Azië bevindt. De Heilige Vader zei, dat Hij nog dagelijks protesten tegen de verwijdering van Kardinaal Wys zynski ontvangt. uitdrukking van Hall te zien toen de uitspraak werd gedaan. Greenlease knikte met het hoofd ten teken dat hij volledig instemde met het vonnis. De misdadigers zullen naar de gaskamer gezonden worden. Rechter Reeves had tevoren aan de jury meegedeeld dat men te doen had met twee koelbloedige moordenaars en dat er geen ver zachtende omstandigheden in aan merking genomen konden worden. Rechter Reeves sprak het von nis uit een kwartier nadat de jury geadviseerd had dat de misdadi gers met hun leven voor hun daad moesten boeten. Rechter Reeves vroeg hen vervolgens of zij nog iets te zeggen hadden. Hall zei met duidelijke stem: „Neen, edel achtbare". De vrouw Heady schudde alleen het hoofd. ZES MENSEN DOODGEVROREN ISTANBOEL. 19 November Volgens de berichten zijn van daag zes passagiers doodgevro ren toen hun, bus op de grote weg nabij Konya niet verder kon en het land geklemd lag in de greep van de vroege koude EEN PRINSES SCHAATST De Zweedse Prinses Christina heeft les in schoonrijden op de schaats van Karin Adrén, de schoon- rijdster, die omstreeks 1930 grote bekendheid verwierf. De Prinses (derde van rechts) in gezelschap van haar vriendinnen, probeert een „standje" op de ijsbaan van 't stadion te Stockholm. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gisteravond bezig gehouden met een wetsontwerp dat voorziet in de instelling van een raad voor de jeugdvorming. Het is de bedoeling dat deze raad op verzoek en uit eigen beweging de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten, schappen van advies dient over zaken, welke de vorming van de jeugd buiten schoolverband betreffen. De heren Peters (K.V.P.) en Stuf kens (P.v.d.A.) sloegen de betekenis van het wetsontwerp hoog aan, althans in die zin, dat hiermede het jeugdvraagstuk wordt aangesneden. De heer Peters gaf een uitvoerig over zicht van talloze, voor vele de partementen verbrokkelde acti viteiten. Hij zou zich een spe ciale staatssecretaris wensen om hierin coördinatie te brengen, maar erkende, dat zulks staats rechtelijk niet mogelijk is. De heer Stufkens (P.v.d.A.) wees op West-Duitsland, waar men thans een departement voor jeugd- en gezinsvraagstukken heeft. Beide woordvoerders hoopten n,u echter, dat ook via de hiervoor ingestelde commissie- Beel de begeerde coördinatie tot stand zal komen. En vanuit het .maatschappelijk vlak moet dan de raad voor de jeugdvorming het zijne aan een forse aanpak van de jeugd vraagstukken bij dragen. Minder enthousiast Tegenover de verwachting volle betogen van bovengenoem. de afgevaardigden, die aan Boef je, Ciske de Rat en het „Bron nenboek" dachten, stonden de zoveel gereserveerder beschou wingen van mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) en de heren Fok- kema (A.R.) en Tilanus (C.H.). Zij wilden wel oog hebben voor de jeugdproblemen, maar sloe gen de betekenis van het be handelde wetsontwerp toch veel minder hoog aan. De heer Tila nus (C.H.) constateerde, dat in 192o ook al een jeugdraad werd ingesteld en hij was er zelfs niet zeker van., dat het desbetref fende K.B. is ingetrokken. Mevr. Fortanier de Wit en de heer Fokkema grepen terug op de rede, die prof. Gerbrandy die middag bij de „justitie"-begro- ting had gehouden en waarin hij de vraag had gesteld of er niet te veel wetten worden gemaakt. Zij wilden het ontwerp intussen wel aanvaarden, maar in de ver wachting. dat ook verschillende amendementen in het ontwerp verwerkt zullen worden die de invloed en bevoegdheden van de overheid beperken. Het debat wordt volgende week voortgezet. 18 MAANDEN OUD SINGAPORE, 19 Nov. Het Britse leger heeft in het insehe- pinigshoofdkwartier in Singapore onder een planken vloer 56 post zakken met in totaal 250.000 brie ven ontdekt. De brieven waren bestemd voor Britse soldaten in Korea en elders voor familieleden van Britse soldaten in Engeland. Naar verluidt is een sergeant, bij wie 147 geopende brieven zijn aangetroffen, gearresteerd. De post is 18 maanden oud. PARIJS, 19 Nov. Robert rijk moet begrip tonen voor het Schuman, de voormalige Franse premier en minister van buiten landse zaken, heelt vandaag de Franse Nationale Vergadering be rispt, dat het Europese Defensie verdrag nog steeds niet is ge ratificeerd. Schuman verklaarde dat de vergadering het volste recht heeft het ontwerp te weigeren, indien zij dat wenselijk oordeelt, maar „tegelijkertijd de plicht heeft een standpunt in te nemen en dat kenbaar te maken". Hij voegde hieraan toe: „Frank- ongeduld waarmee andere lan den op de beslissing van Frank rijk wachten". Schuman voerde het woord tij dens de debatten over de buiten landse politiek, die nu reeds een week duren. De meeste sprekers hebben hun aandacht geconcen treerd op de E.D.G. Na Schuman voerde een andere ex-premier, Edouard Daladier, het woord. Hij is een fel tegen stander van de Europese Defen sie Gemeenschap en klaagde over de campagne die in de Ameri kaanse pers gevoerd wordt om Frankrijk te dwingen het verdrag te ratificeren. ATHENE, 19 Nov. Prins Bernhard der Nederlanden is van avond per vliegtuig uit Ethiopië, waar hij de gast van Keizer Haile Selassie was, in Athene aange komen. Hij zal Zaterdag na Nederland doorvliegen. De Prins verklaarde in Ethiopië bezoeken gebracht te hebben aan een Nederlandse onderneming, die uit Indonesië naar deze Afrikaan se staat getrokken was. Zij ex ploiteert met succes een suiker plantage, zei hij, en heeft een suikerfabriek gebouwd, welke vol gens de verwachtingen aan de suikerbehoeften van het land zal kunnen voldoen. Hij zei van mening te zijn, dat de Nederlands-Ethiopische han delsbetrekkingen sterk ontwikkeld zouden kunnen worden. De Prins zei zeer voldaan te zijn over de hartelijke ontvangst door Hailë Selassie. Het enige wat hem speet: dat in Panmoenjon PANMOENJOM, 19 November De communisten hebben van daag gezegd, dat zij de neutrale landen slechts als waarnemers tot de Koreaanse vredesconfe rentie toegelaten wensen te zien. De Amerikaanse ambassadeur Arthur Dean heeft naar aan leiding van deze verklaring op gemerkt. dat zij ,een vruchtbare grondslag voor verdere onder handelingen zou kunnen bie den". Dean gaf 'te kennen, dat de Noord-Koreanen en Chinezen 'n „te voren opgestelde concessie" hebben gedaan, en thans kenne lijk op verdere instructies wach ten. E.D.G. IN BELGIë BRUSSEL, 19 Nov. Het de bat over de Europese Defensie Gemeenschap in de Belgische Ka mer beeft deze week weinig nieu we gezichtspunten opgeleverd. Het staat nu wel vast dat het verdrag volgende week met een grote meerderheid zal worden aangenomen hij niet in staat geweest was in het vliegtuig een leeuwenwelp mee te nemen, die hem door de Keizer ten geschenke gegeven was. jegens Russisch aanbod HELSINKI 19 Nov. Het Rus sische aanbod om aan Finland een lening te verstrekken, is in Helsinki koel ontvangen. Politici en vooraanstaande bladen ver klaren, dat Finland eerst moet onderzoeken, welke voorwaarden de Sowjet-Unie stelt. De Finse minister van buiten landse zaken, Toengren, heeft in tussen bevestigd, dat er met Rus land onderhandelingen zijn ge voerd over een lening, betaling in Westelijke valuta's en over 't ge bruik van het onder Russisch ge zag staande Saima-kanaal door Finland. ZANGERES VERMIST PARIJS, 19 Nov. De blonde Franse cabaretzangeres Janine Toscane is, naar gevreesd wordt, in Venezuela in handen gevallen van handelaars in blanke slavin nen. De 28-jarige Janine wordt sinds vijf weken vermist. Eredoctoraat voor Eisenhower WASHINGTON, 19 Nov. President Eisenhower zal van middag het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen ontvangen van de Katholieke Universiteit te Washington. EDWARD STARTZ GERIDDERD HILVERSUM, 19 November - Edward Startz is Ridder gewor den in de Orde van Oranje Nas sau, welke koninklijke onder scheiding hem door mr A. J. d'Ailly burgemeester van Am. sterdam en voorzitter van het bestuur der wereldomroep, he denmiddag op de borst werd gespeld. Mr d'Ailly huldigde Startz wegens het feit, dat hij vijf en twintig jaar lang met zijn „happy station" aanvanke lijk via P.C.J. en later door de wereldomroep de stem van Ne derland heeft uitgedragen over 1 de wereld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1