AN Crisis in het communistische regime Rechts en Links in de politiek op Op de concou rsen-hippiqueen op de renbanen toont het paard zijn glorie den In Dokkum zullen scooters worden gefrabriceerd Laat Groningse^ Drentse en Nrd. Holl. paarden hier komen „Watersport" in rechtszaal Beurs „De kleine manbestaat niet meer achter het IJzeren Gordijn Concessies waren slechts SCHIJN Lichtermaar even sierlijk Drukke weken voor de Kamer Een Friese stem over het paard Pantservesten in Nederland er is plaats Katholieken tholieken en 5eten elkaar testanten to- anti-papen. Europa ont- iten ónder en beschul- Katholicisme, =ns aanleiding t verlangen volmaakt- rkomen naar Grote invloed n het Maria- ht is gelegen ontact. ganisatie ont- rkelijk initia- het meren- Katholiek is, wel de Chris- ïorele wetten, holiek. elite- wordt veel =1 gelijkt op dagelijkse k aan het ahoedje, Bij- [ov 7000 iekskaas 1.78 ls boerenkaas stug. ov. Bloem- 2243; groe andijvie 814; knolbiet 4.20; n. kool 3.60 boerenkool naten 21; ali- oranje pippin lorie 1027; 1530; goud- oninger kroon 46; laxton's aris appel 7 geland 1446; 1024; zoete ae zoet 917; 1029; bonne esse de paris 1 comice 62 gieser wilde- e 8—18; legi- au poiteau 12 ermain 816; oldat laboreur 824; winter- stlandse louw Aardappe- >n 3.00—18.70; ei 811; chin. Ie bew. kool ooi 4.10—7.30; 0; spruitkool snijbonen 57 tomaat 37— -5.30; waspeen 31; andijvie- 30; bloemkool 731.59; cox e van holland 19—35; Jo- ixton's superb 623: present present van rinses zenoble lucas 2337; doyenne du ser wildeman —47; president ildat laboreur ichesse 1945; vinterlouw 28; 0—34. Jov. Beve- bonen z. dr. ren 111—133; -30; Tomaten 40; Witlof A Bloemkool IA Rode kool il 45; Groe- pruitkool A Soerekool 47 la 2,50—12,50; Bospeen 11 rei 8—11,50; Soep 35; ,50—8,50; B ant 150160; ibantse Belle- I Orange Pip- ison's Orange K 10—15; Hl kroon Hl 20 K 7—10; Pr. 13—21; Sohel- jete Ermgaard et H 12—20; 5 Hl 15—18; 18; Zwijn- II 18—24. 20 Nov. 805.40, mid- 10.80—12.20, 300 kg bieten peen C 5 liten f2628; 3—6.90; 5000 .50; 118000 st. 70—45.60. B II -32.10, stek 5 4, 21 Nov. rielingen 9.20; Andijvie 6.00 >od 4.004.70. tte 4.50. VIEREND, 21 len: Bevelan- Tomaten: A miof 10—39. >de kool 610. Groene kool i44. Boere- e 16—38. Sla Rode bieten Winterpeen ïelingen 47. 1: Alicant 106 nley Seedling hppin 2068. -26. Goudrei- iger Kroon 8 42. Laxton risappel 316 'eland 639. 822. Zoete Peren: Beuuré Comtesse de érence 1242. imice 5690. 4. Gieser Wil- ierveen 619. Rémy 824. 38. Winter- nterjan 9—23. jeer 626. Zaterdag 21 November 1953 Pagina 11 (bijzondere correspondent) Achter het IJzeren Gordijn bestaat „de kleine man" niet meer. Als doorsnee burger heeft hij tegenover de almachtige staat geen enkel recht: de politie mag hem arresteren, in hechtenis houden, ondervragen zoveel en zo vaak het haar lust. Ook economisch ligt hij onder het communistische regime aan handen en voeten gebonden. Voor zijn schamel salaris kan hij in de winkels alleen goederen kopen op vertoon van een distributiekaart, welke hem zonder toe stemming van de politie niet mag worden uitgereikt. En al heeft hij zo'n kaart, dan is het leven nog geen paradijs. In de staats winkels zijn de prijzen redelijk, maar goederen schaars: De vrije markt vraagt prijzen welke alleen door communistische bonzen en zwarthandelaars kunnen worden opgebracht. Onder zulke omstandigheden mag het geen wonder heten, dat het meermalen gist en kookt on der de talloze arbeiders, die wel de zorgen maar niet de rechten en de kleine geneugten van hun collega's uit de vrije wereld ten deel vallen. Hun harde levens omstandigheden waren het die de afgelopen zomer in Berlijn, Ostrava, Maagdenburg en Pilsen tot onlusten en opstandjes leid de. Hate over kop hebben de communistische autoriteiten %dan ook moeten beloven, dat ze alles in het werk zouden stellen om het bestaan van de arbeiders, de kleine burgerij en het nieuwe proletariaat te verbeteren. Is er veel verbeterd? Om te beginnen hebben inderdaad vrij wel overal in de Sovjet-satellie- tenstaten rode regeringen zich beijverd om Malenkov na te vol gen. Wie kennis neemt van de verschillende sedert Juni j.l. ge dane beloften, zal tot de conclu sie komen dat vrijwel overal drie concessies zijn gedaan. Met toe stemming van het Kremlin be loofden de vazallen in Praag, Warschau, Boedapest enz. am nestie, meer eerbied voor het wettige recht en minder dictato riale neigingen in de top van partij- en staatsbestuur. Amnestie had niets te betekenen. Met de amnestie is het een ge schiedenis als een sneeuwbal ge worden. Malenkov beloofde in Maart dat' hij bepaalde catego rieën van gevangenen gratie zou verlenen. Roemenië kwam daarna als eerste over de brug. De regering in Boekarest volgde Malenkov snel. Op 4 April vaardigde men een decreet uit, dat in vage be woordingen voor niet-politieke misdadigers verlaging van straf in het vooruitzicht stelde. Spoedig werd de Roemenen echter duide lijk dat deze amnestie meer schijn dan werkelijkheid was. De overgrote meerderheid der ge vangenen in dit land moesten im mers boeten voor „economische sabotage" of „staatsgevaarlijke activiteit" begrippen welke in een volksdemocratische staat natuur lijk in de categorie van politieke misdaden vallen. Niet veel an ders ging het er in Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije aan toe, de landen die in volgzaamheid ten opzichte van het Kremlin niet lang bij Roemenië ten achter ble ven. De amnestie gold kennelijk alleen maar voor kleine dieven, dronkaards en oplichters. Trouwens ook in Moskou zelf is er aan de vreugde snel een einde gekomen. Toen de opperste Sovjets, na Beria's val, bijeen kwamen was het enige decreet, hetwelk zij niet ratificeerden, dat, wat betrekking had op de enkele maanden eerder door Malenkov aangekondigde amnestie. Het scheen, dat om de een of andere reden de Russische regering be sloten had om terug te komen van haar besluit om de ellende van sommige gevangenen wat te verzachten; ook werd mogelijk geacht dat het plan voor am nestie uit de koker van Beria was gekomen en alleen da'arom al niet langer uitvoerbaar. In elk geval is sedert dien wel duidelijk geworden dat de met veel bom barie aangekondigde gratie in feite niets te betekenen heeft, en dat de gevangenissen achter het ijzeren gordijn voorlopig nog wel overbevolkt zullen blijven. Nagy speelt comedie De nieuwe mode op het Krem lin pracht ook me, dat de com munistische leiders af en toe zin spelingen maakten op de behoefte om een betere grondslag te leg- gen voor de menselijke rechten m hun land „het recht conso- üderen noemden ze dat dan. Het verst in deze verklaring ging Hongaarse eerste mi- ÏÏfter Nagy, toen hij bij zijn Plechtige installatie te Boedapest m Juli betoogde: „Het consoli deren van het recht is één van de meest dringende taken van mijn regering. We moeten duide- fbaken, dat onze gereehtsho- p,!??11'tlon«Ie instellingen en Plaatselijke besturen betrouw- „s.teuunPilaren van de wet behoren in toenemende S d'e Jansen van het wer- "f"6 wik te beschermen: Z;j me^ Srote waakzaamheid staan voor de veiligheid teven en .yerbeten strijden Vijanden van Hon- stei ^^democratisch be- Neemt men deze verklaring leHf1'1r-ier_,meer van dit soort kimnin dan, zou de gedachte ïn„r",ze"- dat de desbetref- ^^democratische rege- maken Van Pian zpn een einde te corraL .deJD1Isdaden en het ontreden van hun poli- tiek.-politie-apparaat. Maar om te voorT"^ h<?t aI moeite zich sen in of l jat daartoe men- t! staat zouden zijn, die juist zij i t konden klimmen dank krachten^11 en rechtsver- nolitie ,actlvlteiten van da afleer'il/ys Epeech is dan ook van l^ee,n- treffend staaltje van het dubbelzinnige in de ver klaringen van vooraanstaande communisten. Als de Hongaarse premier beweert dat de gerechts hoven, politie en plaatselijk be sturen meer waakzaamheid aan de dag moeten leggen in het be lang van het werkende vo'lk.. be doelen ze alleen maar dat er meer waakzaamheid moet zijn in het belang van het communistische proletariaat, met andere woor den: In hun eigen belang. En „onder veiligheid van de staat" wordt niet anders verstaan dan bescherming van communistische kopstukken tegen de nog steeds niet gebroken oppositie van de grote massa in de aan Moskou onderworpen landen. Uit inlichtingen van de enkele democratische journalisten die afgelopen zomer een bezoek heb ben kunnen brengen aan Boeda pest, Boekarest en Warschau blijkt helaas, dat in die zin „de veiligheid van de Staat" inder daad verbeterd is. Nog steeds worden vrijwel elke nacht mensen van hun bed ge licht: iedere dag vernemen fami lies dat him verwanten „verdwe nen" zijn of „voor onbepaalde tijd in een niet nader te noemen sanatorium zijn opgenomen." De vrijheid van de „kleine man" hangt dus nog steeds af van de luimen en nukken der politie, de grijpgrage arm van 't almachtige communistische machtsapparaat. Gedrang aan de top. De belangrijkste koerswijziging sinds Stalin's dood moet men dan ook hoofdzakelijk zoekerï in de manier waarop thans het top- apparaat geformeerd is. Berich ten over een „collectief leider schap" en „zelf-critiek" verber gen waarschijnlijk achter zich de felle machtsstrijd in de hoogste regionen van de partij. Het periodiek orgaan van de Kominform gaf op 4 September een uitvoerig overzicht van arti kelen in communistische bladen uit alle landen ter wereld, welke aandringen op minder persoon lijke dictatuur en meer collectief leiderschap. Het is weer niet zo, dat men zich in de onderlagen der communistische partij bijzon der dik maakt over het systeem van het leiderschap. Hun inte resseert het slechts met mate of de kopstukken aan de top vol doende vrijheid hebben om tegen elkaar te kunnen intrigeren: het gewone volk wordt toch snel on derdrukt, of er nu volgens me- .thode a of methode b getyrahni- seerd wordt. Met één kantteke ning echter: de onderlinge machtsstrijd zou het voorteken kunnen zijn van de naderende ondergang. Er schijnt geen land in Europa te zijn of het communisme is er ten prooi gevallen aan een hef tige strijd om de macht. Overal, wordt er afgegeven op de vroe gere leiders. Daarbij komt dat de eerste twee voorbeelden van hernieuwd collectief leiderschap te denken hebben gegeven. In de Sovjet-Unie keerde Ma lenkov zich na enkele maanden tegen zijn tweede man Beria, die plotseling- ontmaskerd werd als een misdadige spion: in Honga rije moest premier Nagy, ternau wernood op de troon der mach tigste geïnstalleerd weer benen maken voor de veteraan Bakosi, die thans op zijn beurt in het vergeetboekje schijnt te zijn ge raakt. Zijn naam komt tenminste in officiële staatsstukken vrijwel niet voor en de communistische kranten werken niet meer met de leus „Vooruit Rakosi" als ze hun lezers een bijzonder krach tige injectie willen geven. Het „collectieve leiderschap" schijnt dan ook niet veel meer te zijn dan een camouflage waarmee de communistische partijen probe ren te verbergen, hoe wankel hun interne structuur op dat ogenblik wel is. Alle mooie beloften van Ma lenkov c.s. zijn dan ook niets anders dan een loze propaganda stunt. Met nieuwe formules en onder dubbelzinnige namen pro beren dezelfde leiders hun onder danen in dezelfde slavernij te houden. Er worden concessies gedaan, natuurlijk. Maar die liggen in een ander vlak dan in het poli-, tieke en hebben een zeer -bijzon dere 'bedoeling. De stemming on der de niet-communistische bur gerij is hier en daar achter het IJzeren Gordijn zo geladen, dat de mensen, in de eerste plaats zij, die in de vrije wereld „de kleine man" zouden heten, met een paar pijnstillende middeltjes zijn gesust: meer voedsel, minder tanks, meer verbruiksartikelen, minder kanonnen. Maar ook die concessies zijn niet gemeend. Ze betekenen in elk geval niet dat de communistische heersers be reid zijn om voor hun onderda nen ware vrijheid te schappen: eerste vereiste voor een land waar de „kleine man" als mens gelukkig kan leven: niet rijk en toch gelukkig in plaats van het „rijk noch gelukkig" van de com munistische heilstaat. DOKKUM. Twee onderne mende jongemannen te Dokkum zullen overgaan tot de fabricage van scooters. Het zijn de heren W. v. d. Gang en E. de Vries, die zelf ook al eens een auto hebben gefabriceerd en thans, in samen werking met de heer Geertsma, enkele proef-exemplaren van een door hen ontworpen scooter heb ben vervaardigd. De nieuwe scooter blijkt geheel aan de te stellen eisen te voldoen hoewel ze aanmerkelijk lichter is dan de thans gangbare types, is het uiterlijk toch vrijwel gelijk en niet minder sierlijk. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling een scooter te vervaardigen voor het rijwielpad, maaf dit bleek nogal wat moeilijkheden met zich mede te brengen in verband met de gestelde eisen voor brom fiets-en. Men besloot daarom een scooter te fabriceren, zonder trappers, bestemd voor de rij weg, een scooter dus, waarvoor men wel een rijbewijs zal nodig hebben. Er wordt thans druk gewerkt aan een montagehal in de bed- denfabriek van der Gang bij het station. In de nieuwe industrie, welke waarschijnlijk in de vorm van een N.V. zal worden opge zet, zitten volgens de initiatief nemers genoeg mogelijkheden. Er zijn reeds onderhandelingen over de afzet gevoerd en een voor lopige productie is reeds gega- beidskrachten zullen moeten wor den opgeleid, zal op bescheiden schaal met de fabricage worden begonnen en zal het aantal ar beidskrachten in het begin niet groter zijn dan omstreeks tien. Vrijdag zijn op het Marinevliegkamp Val kenburg 6 nieuwe of ficieren beëdigd. Twee van hen, de heren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen zijn als ge woon schepeling be gonnen en hebben suc cessievelijk alle on derofficiersrangen doorlopen; een derge lijke promotie komt zeer zelden voor. De commandant van het Vliegkamp Kapt. t. Zee vlieger J. M. van Olm neemt Luitenant t. Zee V.D. Ill J. F. Jansen de eed af; rechts Luitenant t: Zee III Vermeulen. PROF. Mr SCHLICHTING BESPRAK: randeerd. Daar eerst jonge ar- dr Kortenhorst. De Tweede Kamer heeft har der gewerkt dan de ministers. Alle begrotingshoofdstukken, waarop de Memorie van Ant woord is verschenen, zijn afge handeld. Gisteren kwam ook de Memorie van Antwoord van „Eco nomische Zaken"en van „Oor log" en „Marine" binnen, maar toeh te laat om de begrotings behandeling zonder onderbreking voort te zetten. Beide stukken dienen eerst bestudeerd te wor den, waarvoor de Kamer nu Dinsdag als vrije dag heeft uit getrokken. Woensdag gaat de Kamer eerst verder met de behandeling van het wetsontwerp -tot instelling van een Raad, „voor de Jeugd- vorming. Daarna komt „Econo mische Zaken" aan de orde en de week -daarop „Oorl-og" en „Marine". Om de verloren studie dag in te halen zullen in de De- cember-wek-en niet twee, maar drie avondvergaderingen nodig zijn. Bij deze mededelingen van de voorzitter vroeg dr Schouten of de Zaterdagavond nog vrij blijft.Voorlopig nog wel, zei NIJMEGEN 20 Nov„Het po litieke onderscheid tussen rechts en links is niet alleen historisch onjuist, maar bovendien gevaar lijk voor het practische politieke handelen." Aldus prof. mr L. G. A. Schlichting in zijn hedenmid dag te Nijmegen uitgesproken inaugurale rede. Prof. Schlich ting is de eerste hoogleraar aan de R.K. Universiteit. Alvorens de historische onwer kelijkheid van de begrippen „rechts" en „links" aan te to nen, ging prof. Schlichting in op het ontstaan er van, hetwelk hij plaatste in de Constituante van de Franse revolutie in het jaar 1789. Door een samenloop van omstandigheden werden rechts en links hier identiek met gema tigden en vooruitstrevend'en: Het gemak waarmee men door deze begrippen zowel een tegenstel ling als vele nuanceringen kan uitdrukken, verklaart, waarom, men deze begrippen is blijven gebruiken. Het wordt echter moeilijk, wanneer men een aan tal politieke partijen in h-et rechts-links-schema wil onder brengen. Welke maatstaf moet men daarvoor gebruiken? Be paalde actuele verschillen, de za kelijke inhoud van de politiek, kan me-n daarvoor niet gebrui ken. „Wat gisteren vooruitstre vend heette, kan van-daag een zaak van behoud zijn, wat het behoud gisteren niet wist te red den, belooft de vooruitgang mor gen terug." In de historie blijkt dikwijls, dat bepaalde politieke partijen een politiek beginsel bestrijden, dat zij enige tientallen jaren te voren tegen andere partijen ver dedigd hebben! Is er dan niet een vaste grond, van waaruit een politieke rich ting blijft handelen? Als zodanig pleegt - „rechts" voor een „orga nische opvatting van de staat Het is al heel wat jaren geleden, toen wij boven de deur van de smederij van ons dorp een vers of beter gezegd een rijmpje lazen, dat betrekking had op het paard. Die smederij was namelijk ook hoefsmederij en het schijnt vroeger nogal eens gewoonte te zijn geweest om door zo'n opschrift de aandacht der goe-gemeente te trekken. Voor zover wij ons kunnen herinneren luidde het aldus: „Het paard, dat edelmoedig dier. Dat wordt alhier beslagen. Met ijzers, een, twee. drie of vier. Een elk naar zijn behagen!" Onze dichter heeft schijnbaar 'n beetje met de Ned. taal over hoop gelegen, anders zou hij ze ker de menselijke karaktereigen schap „edelmoedig" niet hebben gebezigd, maar liever edel en moedig of edel en fier gebruikt hebben. Want inderdaad het paard, een van onze grootste huisdieren is fier en moedig, maar ook sterk en trouw, volgzaam en verstan dig. Het zou zeker een groot ver lies betekenen als het paard uit onze samenleving verdwijnen moest. Gelukkig behoeven wij daarvoor geen directe vrees te koesteren. Wel gaat de mechanisa tie ook voor de landbouw met snelle schreden vooruit, maar toch geloven wij niet, dat de boer zijn trouwe vriend en helper, het paard, geheel terzijde zal schui ven. Wel zijn er bedrijven, waarin minder paarden dan voorheen werkzaam zijn, wel is het paard bij het vervoerwezen vrijwel uit geschakeld als trekkracht, maar hoe kwetsbaar onze maatschappij is als ze geheel is aangewezen op motorische kracht, bleek nog overduidelijk in de laatste we reldoorlog. Daarom zal de boer wel zo verstandig zijn althans een paard aan te houden om te bezi gen als trekdier. Tot zover dus het paard als trekkracht. Maar dit dier kan men ook van andere zijde zien en bewonderen; wij bedoelen als tuigpaard en als ren- of draf- paard. Op de grote renbanen maar ook op de talrijke concoursen-hippi- que kunnen de liefhebbers hun hart ophalen. Hier toont het paard wat onder goede dressuur kan worden bereikt; hier toont het zich in volle glorie! Telkenj are kan men weer met bewondering constateren, welk prachtig materiaal zich in ons land bevindt, dank zij de zeer grote deskundigheid onzer fok kers. Beperkte de paardensport zich vroeger m-eer tot enkele gro tere plaatsen, waarvan de meeste buiten onze provinciale grenzen lagen, thans is dat grondig ver anderd. Vroeger was de grote harddraverij op het Wilhelmina- plein te Leeuwarden, waar de „Gouden Swipe" verreden werd. Thans worden in onze provincie talrijke concoursen-hippique ge houden, elke landbouwstreek heeft een eigen sportdag. Te Workum, Koudum, Bolsward en Blauwhuis werden ook in het afgelopen seizoen weer paarden- sportdagen gehouden, welke me rendeels veel publiek trokken. Koudum trof het uitermate slecht met het weer, hetgeen te betreu ren viel, omdat hier uitstekende paarden aan de start kwamen. Het trof ons, dat enkele paar den, welke jaren aaneen de eer ste plaats bezetten, nu naar lager niveau waren afgezakt. Friesland heeft zich de laatste jaren met grote energie geworpen op het ken naast bekende favorieten van het paardenpubliek. In de nieuwelingen-klasse was het maar het bekende: „Ik kwam, ik zag, ik overwon!" Inderdaad dit fraaie dier viel op door prach tige gangen, door een zeer fiere houding, maar ook door de gehele bouw. Een paard waar o.i. „mu ziek" in zit! Jo trof het ook met zijn berijder, want naafs-t oudere pikejirs als de bekende Scharne- goutumer, de heer van der Wal, voor te dragen. Het verwijt dan aan „links reactionele en norma tieve, onnatuurlijke plannen op te stellen. Toch zal ook „rechts" met de rede en met normen blij ven werken, zij het met n\ser ge leidelijkheid dan „links". De „organische" denkwijze is dus twijfelachtig en blijkt bovendien door de grootste figuren, die de rechterzijde in de vorige eeuw had, de Engelsman Burke, de Fransen Maistre en de Bonald en de Spanjaard Donoso Corter, niet gedeeld te worden. In 't onderscheid tussen rechts en links een kwestie van tempe rament of klimaat? In de prac- tijk blij'kt, dat partijkeuze dik wijls geen kwestie van opinie is, maar bepaald wordt door het ge hele maatschappelijke bestaan en door de sociale betrekkingen van de kiezer. Bovendien wordt de opinie dikwijls juist door de par tijkeuze bepaald. In vele geval len weegt bij de partijkeuze de inzet van eigen opinie minder zwaar dan de behoefte aan een „lijn" en aan een dak. De onderscheiding tussen rechts en ilnks beantwoordt niet aan de werkelijkheid. Wanneer zij nochtans, aldus waarschuwde prof. Schlichting, als een 'beginsel van handelen optreedt, dan ver valst dit zowel de zakelijkheid als de persoonlijkheid van de po litiek. Een eenmalig partyschap van willekeurige en quasi-in- stinctieve aard, mag immers nooit de overhand krijgen boven het redelijke en zedelijke oordeel en besluit van de practische po litiek. Jeugdige Hagenaars wilden naar buitenland GRIJPSKERK Omstreeks half een in de nacht van Don derdag op Vrijdag zijn door de rijkspolitie te Grjjpskerk twee jeugdige Hagenaars aangehouden, die zich op een eigenaardige ma nier in een Volkswagen door het dorp bewogen. De knapen, 17 en 18 jaar oud, bleken de wagen uit een garage in Den Haag gestolen te hebben. Ze waren van plan naar West-Duitsland of Zweden te rijden, maar kregen in Grijps- kerk gebrek aan benzine. Toen de wagen werd aangehouden pro beerde één van hen te ontkomen, maar hij werd spoedig gegrepen. Wat hen tot deze buitenlandse reis geïnspireerd heeft, is niet bekend. Zijn stiefdochter bij de keel gegrepen Tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek veroor deelde de Utrechtse Meervoudige Kamer de 32-jarige los werkman J. P. te Zeist, beschuldigd van poging tot doodslag subs, zware mishandeling en bedreiging met doodslag of met zware mishande ling. De rechtbank achtte zware mishandeling bewezen. De ver dachte had tijdens een huiselijke twist zijn stiefdochter bij-de keel gegrepen en gedreigd zijn vrouw uit het raam te zullen gooien. Ge- eist was acht maanden met aftrek. 's-GRAVENHAGE Tot dus verre heeft het Nederlands leger nog niet de beschikking gehad over kogelvrije vesten voor de troepen, die eventueel in de frontlijn in actie moeten gaan. Thans is er, zo vernamen wij, ook bij de Nederlandse autori teiten interesse gerezen voor deze vesten. Er zou een kleine proef- order zijn geplaatst bij een Ne derlandse firma, die kort gele den met de vervaardiging van deze vesten is begonnen. Amerika brengt kogelvrije ves ten op de markt, die bestaan uit een nylon jacket, voorzien van een aantal 3 mm dikke gelaagde platen, die kogelvrij zijn. Een Nederlandse industrie heeft thans een kogelvrij vest ontwikkeld volgens een nieuw fabricagesysteem. Het is aan de binnenkant voorzien van een hars met glasvezelmateriaal. Bij proeven is gebleken dat een op korte afstand gelast schot uit 'n tommy-gun geen ander effect had dan een lichte beschadiging van de buitenste lagen glasweef sel, terwijl de 9 mm kogel de helft korter was geworden. Bejaarde vrouw na aanrijding overleden MAKKUM Op de zeedijk onder het dorpje Gaast werd Donderdagmiddag omstreeks 5 u. de 60-jarige mevr. Ploegstra Seekles uit Makkum, toen zij met haar dochter en enige kleinkin deren aan het wandelen was, door een personenauto aangere den, waardoor zij in het water langs de dijk terecht kwam. Mevr. Ploegstra, die in bewus teloze toestand verkeerde, werd door de bestuurder van de auto die afkomstig is uit Noord-Hol land, weer op het droge gehaald. De ontboden geneesheer, dokter Bogtstra uit Makkum, consta teerde enige inwendinge kneuzin gen, waardoor hij overbrenging naar het St. Anthonius zieken huis te Sneek noodzakelijk achtte. De vrouw is daar in deMoop van Donderdagavond overleden. DE KOOL-MISERE AAN DE LANGEDIJK BROEK OP LANGEDIJK, 20 Nov. Gedurende de maanden September en October werd aan de drie koolveilingen te Broek op Lanigedijlk, Noord-Sdharwoude en Warmenhuizen aangevoerd 17.280.000 kg witte kool. Hier van is 42)4 procent of 7.300.000 kg doorgedraaid. Het zachte na jaar is hiervan de grootste oor zaak. De gemiddelde prijs bedroeg f 3,64 per 100 kg, verminderd met f 1,heffing per 100 kg. De totale aanvoer in 1952 be droeg 15.250.000 kg met 'n ge middelde opbrengst van f 4,77 per 100 kg, verminderd met 50 cent heffing. Vorig jaar werd van de heffing nog 50 pet geresti tueerd, doch in veilingkringen verwacht men, dat dit jaar niets gerestitueerd zal worden, omdat het totaal bedrag der uitkerin gen dat der heffingen zal over treffen. Verkiezing Heemraad HEILOO. Donderdag werd de heer P. Schut uit Akersloot in de vacature van de heer J. van Diepen g-ekozen tot heemraad van de Oosterzijpolder. fokken van het zwarte Friese paard, o.i. nog steeds goed ge vormde en prachtige dieren. Daarnaast ziet men ook hier talrijke paarden van bovenlands ras en op de boerderijen soms zware Zeeuwen of Belgen, die echter niet op de keuringen en tuigerijen verschijnen. Groningen superieur Nu viel het op, dat verschillen de paarden uit de provincie Gro ningen hier mededongen en dat werd dan voor de eigen „boven landers" noodlottig; tegen de edele dieren van Stal Offringa te Aduard en uit andere Groninger dorpen konden de bekende Jo- docus, Winda e.a. het niet bol werken. Ook kwam er concurrentie van onze buren over het IJselmeer, een concurrentie waarop de Frie se paardenliefhebbers zéér zeker gesteld zijn. Men laat door uit wisseling van krachten eens zien wat hier en elders bereikt wordt; dit kan zeker de paardensport ten goede komen. Jo van Goldman, de 6-jarige vosbles ruin van de heer J. Stam te Berkhout verscheen in diverse plaatsen in de Zuidwesthoek op het veld in de nieuwelingen-klas- se, maar ook in andere rubrie- met zijn schitterend bonte Frits, neemt Piet Westendorp een voor name plaats in. Hij dong ruim 70 keer mede en kwam met 64 me dailles daaruit te voorschijn. In derdaad een rijder van formaat! Paard en rijder waren aldra aan elkaar gewend en zo wist hij naast de meer ervaren dieren, welke wij reeds noemden, ook in de hogere klassen een zeer eervolle plaats in te nemen. Als onze overburen meer van zulke edele dieren hebben, dan zien wij hen graag op onze con- coursen verschijnen; deze zullen er nog. aantrekkelijker door wor den. Uit de kop van Noordhol- land naar Friesland is toch maar een korte trip! Nogmaals wij noemen het een gelukkig verschijnsel, dat de liefde voor het paard de laatste jaren zo toeneemt. Allerwege in onze provincie heeft men ook de landelijke rij verenigingen. „Gaas- terlanders", „De Waterpoorters" en andere namen hebben in de wereld van de paardensport een goede klank. Hun demonstraties te zien is een uitzonderlijk genot voor elk, die van mooie paarden houdt. Moge ook in de toekomst de liefde van de mens voor dit edele dier niet verflauwen, maar zich bewegen in stijgende lijn. (Van onze correspondent) ASSEN In een volkswagen tje kwamen de heer en mevr. v. Z. uit Meppel op een Zaterdag avond terug van een middagje zeilen. Ze strandden echter in het gezicht van de veilige haven, om het in scheepsterm uit te druk ken. Op de Prins Hendrikkade te Meppel kregen ze een aanrijding: de volkswagen schoot de nieuwe haven in en toen de inzittenden het schuifdak van de auto had den geopend zaten ze weer in het schuitje. Met een toegeworpen touw werd de autoboot naar de wal getrokken. 9 De president van de Asser rechtbank mr. L. van der Bijtel, had schik in het verhaal, dat Vrijdag als achtergrond van een rechtzaak diende. Hij probeerde de drijvende auto aan te duiden met „roeiboot of zeilboot", doch de officier van justitie, jhr. mr. J. E. de Ranitz, die over een ruime woordenschat beschikt noemde het een „trekschuit". De „Watersport" was hiermede niet tgn einde, want de officier was zo geïnteresseerd bij de si tuatietekening, die voor de presi dent op tafel lag, dat hij met zijn togamouw het veelvuldig ge bruikte waterglas van de presi dent omverwierp. Op diens uit roep „eerst een vrouw in het wa ter en nu de papieren" schoten parketwachters en concierge toe om resp. de plas te dempen en het glas te vullen. De officier hing zorgzaam een procesverbaal op het hekje bij de kachel.... De heer van Z. (scheepstechni- cer) hoorde f 15.of 5 dagen tegen zich eisen, omdat hij in de nabijheid van zijwegen met zijn auto een vrachtauto had inge haald. De vrachtauto was plot seling naar links gereden en de volkswagen kreeg daardoor een tik, die het hele geval in de haven wierp. De bestuurder van de vrachtauto, de expediteur Jan K. uit Wanneperveen had vol gens de officier van justitie de meeste schuld, tegen hem werd 40.of 10 dagen geëist. Tegen Geert S„ garagehouder te Assen, werd wegens een ver keersovertreding 25.of 5 da gen geëist. Tegen Berend Z. ex pediteur te Ruinèrwöld die even eens wegens een verkeersover treding terecht stond luidde de eis 100.of 20 dagen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11