„Good Old" Engeland kent merkwaardige huurbetaling WW )olgt i rije in de dland Traditionele derby in zal toch weer volop spanning brengen De rundertuberculose verliest terrein Alle aandacht voor R.K.D.V.O. Flevo en Hugo boys-S.R.C. s a p p' talen In de afdeling Noordholland Woudia naar Westfriezen Nieuwe destroyer „Noord-Brabant" Provinciale Gezondheidsdienst: !ntgrV°°rt n°teerde 5-6 i - Veel belangstelling bij begrafenis jaar marktbezoeker SNEEUWBAL IN DE ZOMER rJr'm Gezinswetgeving in Oostenrijk Zaterdag 21 November 1953 Pagina 5 worden. zal het commen- C relayeren. n ooggeiuigever- loenen luisteraars ïië gegeven wor- weede helft voor izonden zal wor- het Engelse elf teren bekendge- vrijwel algemeen sportjournalisten begroet. De Daily Indien dit En- slagen wordt at dit gebeurt j in ieder geval sie geen verwij- heeft een zeer zen". als de mannen uit Nibbixwoud den- t alleen voor het hebben, dan zijn ogte van de snode NB 2, dat sleohts meer heeft. Sij. RKEDO 2 kijken lzend naar boven, het vreemd aan ftal met de rode handen te zien. xporters 2 en zelfs en echter op moe- >r een e.v. eind- [orenaren. H: 8 6 1 1 13 8 6 1 1 13 7 5 0 2 10 8 4 2 2 10 8 4 1 3 9 8 2 1 5 5 7 2 0 5 4 8 2 0 6 4 8 1 0 7 2 klasse I toont de de laatste plaats els 2 aan, dat het iijk een algemene zijn echter nog gelijkheden, want at niet veel beter eeft eveneens nog op de tafel kun. aarmee het een kon bewerkstelli- denmoot. Dat is es van een vierde ;r geen bemoedi- Vooral als men ele jaren geleden de res. eerste klas maan troont het n WW en vertelt over de sterkte sihoofse club. WW VW 2 in de kop- eerste klas, WW ansen op promotie klas bovenaan in en staan de Wer- r op Valken 2, dat len heeft om het ikte tweedeklasse eren en vier pun- l heeft KGB 2. De neer mee. I: 8 0 15 2 12 11 10 7 i klasse vallen op iltaten van Berk- van HOSV 2 in ikers 3 in 4 N en 1 clubs t.w. Vada 2, 'O 2 en WW 4 in dit allemaal in de (tanden zelf kun- /en. 8 7 0 1 14 7 4 1 2 9 7 4 1 2 9 8 4 1 3 9 7 4 0 3 8 7 3 0 4 6 8 3 0 5 6 7 1 1 5 3 5 0 0 5 0 8 6 2 0 14 9 7 0 2 14 8 6 0 2 12 3 3 5 1 2 11 8 3 2 3 8 8 3 1 4 7 8 3 1 4 7 9 3 0 6 6 7 2 1 4 5 9 2 0 7 4 6 0 0 6 0 7 5 2 0 12 7 4 2 1 10 9 4 1 4 9 8 3 2 3 8 8 3 1 4 7 8 3 1 4 7 4 6 3 0 3 6 3 6 3 0 3 6 7 2 1 4 5 8 1 2 5 2 ra verl.p. 9 7 1 1 15 8 5 3 0 13 8 6 0 2 12 7 4 1 2 9 8 4 1 3 7* 9 3 1 5 7 4 1 2 1 4 7 2 0 5 4 8 2 0 6 4 5 1 1 3 3 7 0 0 7 2* extra v.p. In Egmond kan men getuige zijn van de traditionele derby tussen Zeevogels en Egmondia; in 1B zit men vol spanning uit te kijken naar de uitslag van R.K. D.V.O. Flevo; in 7C genieten Hugo BoysS.R.C. en W.G.W. Kaagvogels speciale aandacht, terwijl in de tweede klasse veel belangstelling zal zijn voor wedstrijden als West friezenWoudia en KoedijkGeel-Zwart. Dit is in het kort, waarom het voornamelijk morgen in de afdeling zal draaien. Al moet u daarom niet denken, dat er in de andere wedstrijden geen spanning zal zijn, want niets is minder waar. In IA dus de Bgmonjdse derby. Van groot belang, omdat voor Egmondia de bovenste plaats in het geding is. Toch durven wij zomaar geen Egmomdia-zege te voorspellen. Het blijft een der by.ODIZ gaat in Bergen ook geen gemakkelijk karwei tege moet. Berdos blijft een lastig te overwinnen tegenstander Als RCZ van Bergen wint, komt de Racingclub uit Zaandam weer danig in de running. Waarbij bo vendien Bergen zeer in de ver drukking zou komen. Alkmaar zal na twee recente successen morgen tegen Meervogels Z wel minder uit de bus komen. Een te verwachten nederlaag houdt Alkmaar in gezelschap van Zee vogels en Bergen onderaan de ranglijst. Zaanlandia en Uitgeest zijn aan elkaar gewaagd. RKDVO gastheer van Flevo Flevo kan oog op fraaie cijfer lijsten bogen in 1B, de afdeling, waarin het als vreemde eend in de bijt, zich zo maar stevig op de eerste plaats nestelde. In Me- demblik wacht een grimmig RKDVO op de gelegenheid de Meerbewoners de eerste knock out te bezorgen, nadat eerst 14 dagen terug St. George al match nul had bereikt. Dat zou koren op de molen van bijv. RKEDO zijn. RKEDO, dat in Obdam heel hard zal moeten werken om St. Victor voorlopig op de voorlaatste plaats te houden. Voorlaatste plaats, als KGB dan toch zeker verliest van Valken. Dat zou wel volgens de verwachtingen zijn, vooral nu in Venhuizen ge speeld wordt, maar een voetbal kan raar rollen, zal men in Bo- venkarspel denken. Blokkers start als favoriet tegen Sijbekar- spel en St. George heeft betere kansen dan nabuur Berkhout. Weer winst voor WGW? In IC hebben WGW en JVC drie verliespunten minder dan een ploegje van drie clubs, t.w. SRC, VIOS en Kaagvogels. WGW krijgt morgen één van dat drie tal op bezoek, n.l. de club uit Kolhorn. Het zal heel hard wer ken worden voor de thuisclub om ongeschonden uit deze strijd vandaan te komen. JVC geven we, wat dat betreft betere kan sen, nu Wieringerwaard in Ju- lianadorp - komt voetballen. Al blijft het oppassen geblazen met de roodbroeken. Voor VIOS staat een zware wedstrijd op het pro gramma, want N. Niedorp, wak ker geschrikt door de nederlaag tegen SRC, kwam tegen JVC daarna tot een gelijk spel. Eigen terreinvoordeel moet echter door de Warmenhuizers kunnen wor den uitgebuit. Dat eigen terrein voordeel heeft bij Hugo Boys SRC altijd een zeer belangrijke rol gespeeld. Voor het behoud van de geringe kans op de eerste plaats dient SRC nu met deze voor hen ongunstige traditie te breken. Hetgeen we voorshands nog moeten betwijfelen. We zien er eerder een gelijk spel in. LSVV gaat in Alfaman: Randers een nieuwe teleurstelling bezorgen. Kans voor DREO op eerste plaats In 2A beeft Westzaan het bit tere der nederlaag ook geproefd. Daardoor is de ex-derdeklasser in het bereik gekomen van WBSV, DREO en Beemster. Mor gen wendt in Heiloo Foresters een laatste poging aan, om ook tot deze kopgroep toegelaten te worden. Hetgeen de tweede ne derlaag van Westzaan zou kun nen worden. DREO zou daar zeer veel genoegen in scheppen, want zelf moet de Rijper club, die na twee nederlagen niets dan overwinningen boekte, van RKSVS kunnen winnen. Beem ster moet datzelfde kunnen doen tegen PSCK, al dient men tegen de club van Hooyschuur altijd voorzichtig te zijn. Bigmatch in Zwaag Het leek er in 2B aanvankelijk op, dat de strijd om de leiding beperkt zou blijven tot Westfrie zen, Zwaagdijk en Conzelo. Maar de resultaten van de laatste weken hebben Woudia als een komeet doen omhoogschieten, terwijl ook Spartanen weer een rol van betekenis begint te spe len. Morgen komt Woudia dan Westfriezen zelf verontrusten in Zwaag. Het zal daar geducht spannen en mocht Westfriezen aan het korste eind trekken dan hebben vijf clubs weer gelijke kansen gekregen in deze afdeling. In afwachting daarvan zal tus sen Zwaagdijk en Spartanen een felle strijd ontbranden om een vaste plaats in de kopploeg. Con zelo gaat daarvoor helemaal naar Oudendijk, waar een tot nu toe teleurstellend Strandvogels toch hoopt op het wonder, dat hen van de laatste plaats zou voeren. RKVVS, op een dergelijke ver rassing voorbereid, zou er goed aan doen thuis de punten te ver overen op HEO. Datzelfde ver wachten we trouwens van DWB ten opzichte van bet bezoekende HOSV. Geen verrassingen tn 2C? Zo op het oog is er geen grote verschuiving in 2C te verwach ten. Hollandia T kan wat op adem komen na de onaangename verrassingen, die men in Tuitjen- horn de laatste weken beleefde. De strijd tegen Zeemacht moet toch in winst kunnen worden omgezet. Koedijk kan zich op de tweede plaats handhaven als het van Geelzwart wint. Maar hier steekt een addertje in het gras. Want Geelzwart achten we nog steeds pertinent sterker, als de ranglijst momenteel aangeeft. Duinraniders en Texelse Boys zijn gelijkwaardig en dus is een gelijk spel zeer nabij de werke lijke uitslag. Petten en Kolping Boys konden ook wel eens op een puntenverdeling aansturen. Als dan C.allantsoog de Duin randderby tegen Schoorl verlies^ begint het er voor de ex-derde klassers nu al lelijk uit te zien. De derde klassers Als Adalbert en St. Bavo win nen van resp. SSV en WVSV, dan behouden beiden hun kansen op de eerste plaats in 3A. In 3B kan DWOW de weg voor KSV en ook voor ben effenen, als het Diirkshorn -met lege handen huis waarts stuurt en in 3C heeft Witrood de beste kansen op winst tegen Reigersboys. 28 uur Tewaterltating op 28 November a.s. 's-GRAVENHAGE. Op November omstreeks 13.00 zal bij de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" N.V. te Vlissin- gen te water worden gelaten de onderzeebootjager „Noord-Bra bant", de vijfde in de serie van twaalf, welke voor de Koninklij ke Marine in Nederland wordt gebouwd, en de vierde en laatste van de „A-klasse" van deze serie, waarmede dus alle schepen van deze klasse te water zullen zijn gelaten. De tewaterlating zal worden verricht door mevrouw W. Burg- hard-van der Sluys, echtgenote van de Commandant der Zee macht in Nederland, schout-bij nacht F. T. Burghard. De onderzeebootjager „Noord- Brabant" is een dubbelschroef turbineschip, waarvan de groot ste lengte 111.30 m bedraagt, de grootste breedte 11.30 m, de ge middelde diepgang 3.86 en de standaard waterverplaatsing 2160 ton. Het machinevermogen wordt 45.000 as-paardekrachten, de ma ximum snelheid 32 zeemijlen per uur. De bewapening zal bestaan uit 4 kanons van 12 cm tegen lucht en zeedoelen opgesteld in dubbel torens. De bemanning zal 246 koppen tellen. Evenals alle jagers van deze serie werd deze jager in sectie- bouw uitgevoerd. Aan de bouw werd begonnen op 1 Maart 1951. Patrouillevaartuig (gedemonteerd) naar Belgische Congo ZAANDAM, 20 Nov. Van 'n Zaanse scheepswerf is 'n schip naar de Belgische Congo verzon den, dat na de bouw in drie delen is gedemonteerd om naar Afrika te worden vervoerd. Het betreft hier een vaartuig, bestemd voor patrouillediensten voor het gouvernement, dat wel iswaar de monding van de ri vier de Congo zal kunnen op varen, doch over een afstand van 400 km vanwege het ondie pe water de standplaats Leopold- ville niet zal kunnen bereiken. Per vrachtschip worden de de len naar Antwerpen vervoerd, vanwaar ze per zeeschip verder naar de mond van de Congo ge transporteerd worden. YA i-k-j- - K.ftj.-' iftI ALKMAAR Gisteren kwam in Alkmaar de Provinciale Gezond heidsdienst voor dieren in vergadering bijeen. Tijdens deze vergade ring is gebleken, dat de dienst in het afgelopen boekjaar weer zeer veel nuttig werk heeft verricht. Vooral ook de medewerking van de veehouders is goed geweest. Dit is de oorzaak geweest, dat de directie het aangedurfd heeft het vijfjarenplan, dat opgesteld was voor de bestrijding van de rundertuberculose, te veranderen in een driejarenplan. Weekoverzicht Langedijker veilingen BROEK OP LANGEDIJK 19 Nov. De stemming ter kool- veilingen was ook deze week runderen tegen 3692 met 56084 weer zeer gedrukt. Vooral de De voorzitter van de gezond heidsdienst, de heer C. Berkhout uit Berkhout, bracht in zijn ope ningswoord hulde aan de uitste kende voorlichting van veehouders en verklaarde, dat de strijd tegen alle ziekten onder het vee, onver minderd voortgezet zal wordèn. De Directeur, Dr. D. Rempt, gaf een beschouwing van de werkzaamheden in dit jaar. Hij was zeer verheugd te constateren, dat de bestrijding van de run dertuberculose succesvol was en memoreerde de bovenomschreven verandering in het bestrijdings- plan. De idee van het driejarenplan bleek zó aantrekkelijk, dat alle fabrieken boven het Noordzeeka naal met vrijwel algemene stem men besloten medewerking te verlenen. Cijfers van de laatste vier jaar maakten duidelijk, dat het aantal reageerders weer met 6 pCt, teruggelopen is en dat het huidige aantal nog sleehts de helft bedraagt van 1950. Het aan tal t.b.c.-vrije bedrijven bedraagt momenteel 7012 met totaal 117.683 rode kool deed het de laatste da gen slecht, voor het mooiste product werd niet meer dan 6 7 cent per kg betaald. De aan voeren bleven bepeT'kt, gele kool werd sleohts in uiterst kleine hoeveelheden aangeboden. Toon kwam er geen verbetering in 't lage prijspeil. De aanvoeren van groene kool bedroegen ongeveer 20 tot 30 ton per dag aan de bei- runderen in 1950. Er zijn dit jaar 1999 dieren met open vormen geslacht. Bij de varkens liep het aantal positieve slachtingen in de kring Den Hel der terug van 2,7 pCt. tot 0,99 pCt. K.I. verenigingen Er werken in onze provincie 11 K.ï.-verenigingen, waarvan de kleinste 247 en de grootste 872 v.„, a I veehouders telt. In totaal werden groene w°erd 6—8 cent betaald, 6if3;-runderen geinsemineerden De aanvoer van succes witte weef er met nadruk op dat het loopt ten einde. Op het ogen- voederrantsoen van de stier van blik kan niet aan de vraag naar veel groter betekenis is dan men witte kool van de fabrieken vol- °?1^ beeft vermoed. Het gaat dan daan worden, doordat nog geen niet alleen om de samenstelling prijsregeling voor de Deense I van het menu, maar ook om de witte kan worden verkregen. kwaliteit van de gebruikte ingre- Deense witte konden hierdoordiënten. niet als aanvulling optreden of- In de winter werd een cursus schoon de voorraden zeer groot voor inseminatoren gegeven. Het kunnen worden genoemd. De vei- i is echter moeilijk voor de ge lingen hebben stappen genomen slaagden een vaste aanstelling te om te trachten spoedig verande ring in deze toestand te ■bren gen. Voor uien werd een paar dubbeltjes per 100 kg meer be taald dan de vorige week, de hoogste noteringen lagen nu bo ven 7 cent. Voor export worden hoge eisen gesteld wat nodig is, omdat door de grote voorraden ook elders, slechts een goede kwaliteit ons afzet kan verschaf fen. Andijvie kreeg wat meer be langstelling, enkele dagen kon 8 tot 10 cent worden gemaakt, later daalde de prijs weer tot 68 cent. Witlof daalde verder in prijs, voor lof 1 kon niet meer dan 30 tot 35 cent worden gemaakt. krijgen, aangezien het K.I.-werk dikwijls seizoenwerk is. Een wel haast inheems geworden ziekte is paratuberculose (ziekte van Johne). Een afdoend geneesmiddel is hiertegen echter nog niet ge vonden. Over de methode van de run- derhorzelbestrijding is men niet tevreden. Het gaat goed, wanneer de wassingen vanuit de fabrieken worden verzorgd, maar zodra deze aan de individuele boer worden overgelaten, zijn de resul taten, de goeden niet te na ge sproken, matig tot zeer matig. Dr. Rempt besloot zrjn beschou wing met het uiten van enkele wensen. Hij stelde voor om, wan neer de uitkomsten van het win- teronderzoek ten Zuiden van het Noordzeekanaal perspectieven zou den mogen openen, daar streeks- of poldersgewijs een vierjarenplan te scheppen met een redelijke kans op succes. Spr. zei, dat de gezondheids dienst niet boven de veehouders staat, maar naast hen en dat practijk en wetenschap eensge zind dienen op te trekken naar het grote doel: „Een gezonde vee stapel in een gezond land". Op vragen uit de vergadering vertelde Dr. Rempt nog, dat het restant geld van het vijfjarenplan drijf. besteed wordt voor de verzorging van tegenvallers. Uit de rekening van het afge sloten jaar blijkt, dat voor de bestrijding van de t.b.c. in to taal is uitgegeven een bedrag van 497.337 gulden en dat hiervoor van de' veehouders aan bijdragen is binnengekomen 333.858 gulden, d.i. 1,60 per rund. Voor het komende jaar is 395.000 gulden voor dit doel -uitgetrokken, ter wijl dit voor de bestrijding van de runderhorzel 21.000 gulden is. Het vorige jaar kostte het laatste 11.691 gulden. De rekening ver toonde een voordelig saldo van 36.891 gulden. De begroting sloot op 652.341 gulden. D.U.W. VOOR BAGGER WERK? In het Voorlopig Verslag op de begroting van Sociale Zaken wordt door een aantal Kamerle den voorgesteld het bagigerwerk aan de Langedijk en in West- friesland in het raam van de werkspreiding des winters »door de D.U.W. te doen uitvoeren. Dit werk leent zidh in de re gel niet om als boerenwerk te worden uitgevoerd. Niettemin vormt 'het in deze tuinbouwge- westen een goede aanvullende werkgelegenheid in de winter, terwijl het baggeren van groot belang is voor het tuinlbouwbe- Slachtoffer van zand- instorting ter aarde besteld WARMENHUIZEN. Het ern stige onigeluk dat j.l. Zondag de heer N. de Vet is overkomen door zjjn poging een ander te redden en dat met de dood moest bekopen, heeft heel Warmenhui- zen ontroerd. Dat kwam tot uiting in de veelvuldige condo- leancebezoeken bij de getroffen familieleden. Donderdagmiddag is het slachtoffer onder grote belangstelling ter aarde besteld. De baar was bedekt met een keur van bloemen. Aan het graf sprak dominee Post, alsmede de heer Kuiper uit Utrecht, schoon zoon van de omgekomen A. Del ver, die de overledene hulde brachten voor zijn moedige red dingspoging die hij helaas met de dood moest bekopen. De heer A. Vergay dankte na mens de familie. Onder de aanwezigen merkten wij namens het gemeentebestuur de loco-burgemeester de heer A. Nannes op. ALKMAAR. Op 18 Novem ber was het vijftig jaar geleden, dat de thans 79-jarige heer 3. Asjes uit Oudesluis voor het eerst met zijn schuit ter Alkmaarse markt voer. Vijftig jaar lang kwam hij als vertrouwensman van de boeren naar de veemarkt, de graanmarkt en de kaasmarkt te Alkmaar; vijftig jaar lang genoot hij als commissionnair van boeren en zuivelfabrieken het vertrouwen. Daarvoor huldigde hem gister morgen in Café Van Beusekom in het bijzijn van zijn familie de directeur van het marktwezen, de heer dr W. Voorthuysen, die hem als blijk van waardering een kist sigaren overhandigde met de wens, dat de heer Asjes, ondanks zijn hoge leeftijd, nog vele jaren een trouw bezoeker Van de Alk maarse markt mag blijven. Indienststelling „De Zeven Provinciën" 's-GRAVENHAGE, 20 Nov. Op Maandag 17 December zal de kruiser „De Zeven Provin ciën", zusterschip van Hr. Ms. kruiser De Ruyter, in dienst worden gesteld. De plechtigheid zal plaats hebben bij de N.V. Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam. EREDENST IN MOEDERTAAL Engelse bisschoppen bereiden moderne vertaling voor LONDEN (K.N.P.) De En gelse bisschoppen bereiden een moderne Engelse vertaling voor der Latijnse teksten van verschil lende plechtigheden en zegenin gen in de eredienst teneinde te gemoet te komen aan de wensen der gelovigen een gedeelte der diensten in de moedertaal te kun nen aanhoren. Wanneer de verta ling gereed is zal zij aan de H. Stoel ter goedkeuring worden voorgelegd. In talrijke landen werden voor talrijke gebeurtenissen in het kerkelijke leven gedeeltelijk of overwegend de moedertaal ge bruikt in plaats van het voor de mensen onbegrijpelijke latijn. Dit teldt vooral voor de toediening er Sacramenten, zoals b.v. bij 't Sacrament van het Huwleijk, het Doopsel, bij de toediening van 't H. Oliesel aan stervenden enz. In Nederland is het priesters toege staan om voor een gedeelte van de tekst bij het Huwelijk en het Doopsel de eigen taal te gebrui ken. LONDEN. Wie een huis van Koningin Elisabeth heeft gehuurd, kan uiel eens lelijk met de handen in het haar komen te zitten als de dag aanbreekt, waarop de huur moet worden betaald. Want die huur kan bestaan in een witte roos in de winter of een sneeuwbal midden in de zo- De hertogen van Marlborough en Wellington moeten de souve- rein elk jaar een vlag „betalen". De Koninklijke „huurpennin gen" in juridische kringen be kend als „quit rents" (kleine huur, die niet altijd in gèld bestaat) dateren uit de tijden, toen monar chen met gevoel voor humor lie den, die hen goed hadden gediend, de beschikking over onroerende goederen gaven. Monarchen hebben gewoonlijk geen behoefte aan geld, maar zij houden er toch ook niet van, iets weg te geven en zo is de traditie gegroeid, dat iemand, die de be schikking over zo'n onroerend goed had gekregen, de monarch een of andere dienst zonder zin moest bewijzen, alleen maar om aan te duiden, dat 't goed slechts „gehuurd" was. De hertog van Marlborough be taalt elk jaar zijn huur voor Blen heim Palace, de prachtige resi dentie, die 250 jaar geleden door een dankbaar vaderland ter be-1 hoeven alleen te worden betaald, schikking van zijn voorvader, de beroemde generaal is gesteld, in de vorm van een kleine satijnen vlag. Toen voor het eerst Koningin Anne had voorgeschreven, dat de huur moest worden betaald in de vorm van een vlag, placht de hertog haar die elk jaar te bren gen en met de 18e eeuwse hoofds- heid aan te bieden. De tegenwoordige hertog stuurt de vlag op elke 2e Augustus de verjaardag van de slag bij Blenheim per .post naar Wind sor Castle. Ook de hertog van Wellington stuurt zijn vlag een kleine blauwe lelie vlag op de verjaardag van de slag van Wa terloo, die door zijn voorvader, de' IJzeren Hertog, gewonnen werd, ook per post. Beide vlaggen worden een jaar lang opgehangen in het wachtlokaal van Windsor Castle. Op papier moet kapitein Patrick Mumro, de „huurder" van Foulis Castle, in het woeste gedeelte van de schotse hooglanden, een huur betalen, waar hij meer dan alle anderen pijn in zijn hoofd over zou kunnen krijgen, de dag, waar op hij zijn huur moet betalen, valt ril. midden in de zomer en de „huurprijs" iseen sneeuw bal. Gelukkig voor hem woont hij dicht bij de Ben Wyvis, een meer dan 1140 meter hoge berg, waar altijd sneeuw te vinden is, zelfs in de heetste zomer. Maar monarchen kunnen niet veel bijzonders met een sneeuw bal aanvangen, zelfs in de zomer en daarom hebben de Murmo's al eeuwen geleden de boodschap gekregen, dat ze er maar niet meer aan moesten denken. Verschillende andere huren be- als de monarch eens langs komt. Zo moet b.v. de kleine gemeente Hungerford telkens als de mo narch er doorheen komt een rode roos betalen voor de vis- en wei- derechten, die haar eeuwen gele den zijn geschonken. De hertog van Atholl moet, tel kens als de vorst hem een bezoek brengt op Blair-Athol Estate in Schotland, een overeenkomstige huur een witte roos betalen. De laatste keer dat dit gebeurd is was tijdens de regering van Koningin Victoria en het was midden in de winter. Gelukkig wist de vindingrijke edelman al weken van tevoren dat zij komen zou en kon hij zich tijdig een witte roos uit de Franse Rivièra laten sturen. Als Koningin Elizabeth II in de buurt van Kidwelly Castle in Wales zou komen, zou de „huur der in theorie" voor een lijfwacht in volle wapenrusting moeten zorgen. Gelukkig is al eeuwenlang geen enkele monarch in de buurt gekomen en het kasteel is trou wens een ruïne. Maar als zij door Savernake Forest in Zuid-Engeland zou ko men, zou de bejaarde markies van Ailesbury, de „huurder" van het bos, haar nog steeds moeten be groeten met een flinke stoot op een twaalfde-eeuwse, met zilver versierde jachthoorn. Dit is het laatste gebeurd in 1942, toen Ko ning George op weg naar een pa rade van de troepen voorbij kwam. En als de Koningin ooit in de buurt van Dumlambert in Noord- Ierland zou komen, zou Sir George Clark, die van dit land goed de zgn. „huurder" is, haar moeten begroeten met een stoot op een antieke signaalhoorn. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Probleem no. 196 Auteur: JAN H. H. SCHEIJEN, (Kerkrade) (Z.-L.) Opgedragen aan de damredacteur E'erste publicatie! (Zwart) (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing Stand in cijfers. Zwart acht schijven op: 2 17 18 19 23 25 26 en 28. Wit negen schijven op: 29 34 36 38 41 44 45 46 en 47. De bekende Zuid-Limburgse auteur en damredacteur van vele periodie ken heeft ons aangenaam verrast met een aardig vraagstukje. Op een nieuw compositie-motief construeerde deze auteur zijn probleem. Na verschillen de afwikkelingen en interessante of fercombinaties, weet Wit precies op tempo te winnen. Oók voor onze huis- dammers een geestig en leerzaam vraagstukje. Oplossing van probleem no. 192 Auteur: JAN VIERGEVER, (Barendrecht) Stand in cijfers (beiden veertien schijven) Zwart op: 1 6 8 10 12 14 16 18 19 20 25 30 36 en 45. Wit op: 17 21 27 28 29 33 34 38 40 41 43 44 46 en 47. Wit wint als volgt: 4742, (30x37), 41x32, (45x23), 33—29, (23x34), 46—41 (36x47), 2722!! Zeer fraai gespeeld!, (47x50), 22x4, (16x38), 4—10, (50x11), 10x2!!, zeer mooi. Het eindspel wint Wit als volgt: (1—7), 2x16, (25—30), 16 —43, (30—35), 43—49, (6—11), 49—44, (11—16), 44—49, (16—21), 49x16, (35— 40), 16—11, (40—45), 11—50 en wint. Op A 611 van Zwart, wint Wit door 2x16. (25—30), 16—43, (30—35), 43—34, (1—6), 34-7, (6—11), 7x16, (35—40), 16 11, (4045), 1150 en wint. „Een buitengewoon fraai probleem!" schreef onze trouwe oplosser J. Ph. E. van Benthem uit Utrecht en vele an deren! Oplossing probleem no 193 DERK VUURBOOM, (Glanerbrug) (O.) „Een prijsvraagstuk!" (Zie rubriek van 23 Oct. '53) Cijferstand (beiden twaalf schijven). Zwart op: 1 4 7 9 10 11 15 17 25 27 35 en 36. Wit op: 16 23 24 28 33 34 38 39 40 41 42 en 44. Wit wint als volgt: 3329, (3647), 38—32, (47x22), 32x12, (7x18), 16x7, (1 xl2), 24—20, (15x33), 39x8, (18x29), 34 x23, (913 verplicht), 8x19, (10—14 verplicht), 19x10, (4x15), 2318, (15 20), 18—12, (20—24), 12—7, (24—29), 7 —1, (29—33), A 40—34, (33—38), 44— 40. (35x44), 34—30, (25x34), 1x32. Indien op A 3540 van Zwart, volgt '44x35, (33—38), (35—30), 38—42, (34— 29), 25x23 met 147 en Wit wint. De sub-varianten A 2530, (34x25), 33— 38; 129 en 4843, of 3540 van Zwart enz. wint Wit ook! Deze geheel aan te geven, zou te veel plaatsruimte vergen. Al met al een moeilijk, maar een fraai probleem, met een leerzaam eindspel. Voor vele oplossers (sters) was dit vraagstuk een te zware op gave, echter allen hadden grote be wondering voor de schitterende com positie. De namen der goede oplossers- (sters) komen in onze volgende ru briek. De twee prijswinnaars (na loting) zijn: Jan de Leeuw, Mariaplaats 8a, Utrecht en W. H. Alfrink, Liguster straat 62, Amersfoort. Voor onze Huisdammers en beginners De „Lokzet" een zuivere damlogica! De meeste huisdammers en zelfs clubspelers beschouwen de lokzet als een utopie, welke in onze huidige spelstructuur onuitvoerbaar is. Verre van dat, de lokzet is een kwestie van zuivere damlogica! Hij moet natuur lijk voldoen aan bepaalde voorwaar den, en wel dat de „verlokking" om de tegenpartij tot een foutieve voort zetting te verleiden nooit te doorzich tig mag zijn. 2. Men dient als het ware de tegenstander bij het spelen van de lokzet zó te suggereren, dat hij het aangeboden buitenkansje gretig be nut!, hoe genialer het eigenlijke doel verborgen is, hoe gecompliceerder het raffinement is en des te groter wordt het succes! Het „slachtoffer" mag in de periode van de gespeelde lokzet geen argwaan krijgen, integendeel, hij moet het gevoel hebben, dat zijn partner een foutzet heeft begaan! Na tuurlijk mag de speler, die de lokzet uitvoert, geen nadeel van zijn stelling ondervinden als eventueel zijn tegen speler de spelstrategie tijdig doorziet en niet in de val loopt. Daarom zijn de acties en de reacties, met het uitspelen der lokzetten meestal synoniem. Zij verhogen tevens de waarde in hoge mate. Zeker, een mooie diepe combi natieslag ligt niet iedere huisdammer óf gevorderde damspeler. Bovendien de consequenties en de vele mogelijk heden voor het dambord in de over blijvende stand zuiver te berekenen is een zeer moeilijke opgave, zelfs voor een geroutineerde dammeester! Daar om is het damspel met zijn ingewik kelde spelsituaties een intellectuele en nobele denksport. Nu geven wij enkele partij-fragmen ten, waarin de lokzet werd gespeeld, na zorgvuldige berekening. In de partij tussen de spelers W. de Jong (met Wit) en J. B. M. Eekhoud (met Zwart) ontstond de volgende stand in het middenspel (zie diagram). J. EEKHOUD (Rotterdam) (Zwart) 16 26 36 16 ■ym W). iuji mt PL W W wJ, wd ml v//y '/M W (Wit) W, 5 15 25 35 15 W. DE JONG (Haarlem) Een 10 om 10 stand Zwart aan zet speelde als lokzet (1) 14—20! Wit dacht zijn positie aanmer kelijk te verbeteren en speelde (2) 30 —25? 18—22! Een fraai offer! (3) 27x 29, 3641!, wederom een offer, (4) 25x 23, 41—46!!; (5) 29x20, 46x48!!, en Zwart won fraai! Wit is deze partij stand door een schijnbeweging van Zwart 1420 in een ware damhinder- laag gelokt! Dit leerzame spelfrag- ment hebben wij ontleend aan „Mid denspelstudies", geschreven door de auteur J. Eekhoud. Tot slot een fraai lokzetje van auteur H. M. Roos (Eindhoven). Speciaal geconstrueerd voor onze ru briek. Auteur: H. M. ROOS (Eindhoven) (Zwart) H m IR 5 15 25 35 45 (Wit) Een 10 om 10 stand Vraagstuk no 3 Cijferstand. Zwart op: 3 7 8 12 13 14 18 23 29 en 31. Wit op: 16 30 32 35 39 40 42 43 47 en 48. Wit verlokte Zwart tot een foutieve combinatie. Hij speelde als volgt (1) 32-28, (23x32); (2) 42—37, (27 óf 28 naar 42 óf 41); (3) 47x27. Zwart nam het opzettelijk „aange boden" buitenkansje waar? Voor onze huisdammers en trouwe lezers (essen) luidt de vraag: „Welke foutieve com binatie nam Zwart enhóe won Wit toch op elegante wijze?". Het eindspel gelieve men duidelijk aan te geven? Veel succes! Volgende week komen de oplossin gen van de vraagstukken 1 en 2. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER A Wegversmalling Geeft op a/le borden aeht die In Uw belang zfyn aangebracht. Benoeming basiscommandant Tot basiscommandant bij de Koninklijke Landmacht is be noemd, te rekenen met ingang van 1 November 1953, generaal- majoor J. R. H. Lagas, die tot die datum plaatsvervangend directeur materieel luchtmacht was. WENEN (K.N.P.) De Oosten rijkse bondskanselier Ir Julius Raab heeft op het partij-congres der Katholieke Volkspartij in Oostenrijk aanzienlijke verbete ringen in de gezinswetgeving aangekondigd. Vooral de grote gezinnen zullen hiervan profite ren. Het is niet de bedoeling, dat dit uitsluitend na belastingverla ging zal geschieden, doch ook door middel van de kinderbij slagen en andere verlichtingen. Ir Raab deelde in verband met de voorgenomen belastingvermin dering mede, dat deze haar nut tige effect verliest in de gezin nen uit de lagere inkomensklasse Daarom zullen voor deze groep van gezinnen bijzondere maatre gelen genomen worden in de vorm van uitkeringen. In het be gin van het volgende jaar zal de regering hiervoor nieuwe wets ontwerpen indienen. Andere strijdpunten der Katho lieken, zoals de onderwijs- en huwelijkswetgeving, zullen even eens in het komende jaar een op lossing vinden, hoopte de bonds kanselier. Hij verwachtte hier over echter een harde principiële strijd in het parlement. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 20 Nov. Op de kaasmarkt te Leiden werd heden aangevoerd: 27 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse, extra, tot 220.Goudse, le soort 211 217; Goudse, 2e soort 206210; Leidse, le soort tot 190 Handel beide soorten matig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5