Eerste dieptefilm zonder bril beleeft première Oxford, 'n historisch begrip en de roem van Engeland ZATERDAG Mr Burger ging bij Mr Oud over de knie DE KRONIEK VAN Cinema-scope gaf in Londen televisie waardig antwoord Een groots verleden van een stad vol schoonheid „De Mantel" groots verfilmd Zaterdag 21 November 1953 Pagina 7 (Van, onze correspondent) LONDEN. In het hart van de Britse filmwereld, in één van de grootste theaters van Leicester Square, had gisteravond de Europese première plaats van cinemascope, het eerste drie-dimensionele film systeem waarbij de toeschouwer geen bril nodig heeft. En dit nieuwe systeem lijkt een groot succes te worden. Tot waardig onderwerp van de eerste film werd Lloyd Douglas' bestseller „The Robe" genomen, een boek dat in Nederland onder de titel „De Mantel" grote belangstelling verwekte. De gala-première, waarvoor de hoogste vertegenwoordigers van de R.IC. geestelijkheid in Engeland en van de Anglicaanse Staatskerk waren uitgenodigd, stond zo in het middelpunt van de belangstelling dat vele wereldberoemde film sterren plaats moest worden geweigerd. High Street in Oxford, 1000 jaren huist hier de wetenschap (Van een onzer verslaggevers Ze zijn overbekend die woorden van Napoleon, waarmede hij zich richtte tot de Franse troepen in Egypte om hen op te warmen voor de strijd: „Soldaten, bedenkt dat veertig eeuwen op u neerzien". Overbekend of niet, ze illustreren duidelijk de stimulerende werking, die uitgaat van overblijfselen uit een machtig verleden, beter nog van de gedachten die zij oproepen. Zij, die staan voor grote scheppingen uit het verleden, of het pyramiden zijn of kathedralen, ondergaan de invloed daarvan en voelen enigszins de geest en de kracht van hen die ze voortbrachten in zich overgaan. Zij, die deze ervaring wel eens hebben opgedaan, zullen begrijpen wat een En gelsman onbewust bedoelt als hij zegt: „Ik heb in Oxford Op uitnodiging van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een onzer verslaggevers gedurende veer tien dagen een bezoek ge bracht aan Engeland en Schot land In het door voortref felijke organisatie uitblinken de programma waren onder werpen van zeer uiteenlopen de aard verwerkt, als daar zijn een bezoek aan een kolenmijn, de universiteit van Oxford, een voetbalwedstrijd, een zit ting van het Parlement, het landschap van Schotland en de televisiestudio's om maar iets te noemen. Uit de veel heid van indrukken hierbij opgedaan stelde onze verslag gever een serie artikelen sa men, waarvan hierneven het eerste volgt. De eerste die-ptefi'lms, waarbij de toeschouwer een vaak hinder lijk zittende bril moest dragen, bleken geen eclatant succes. Maar het ziet er naar uit of cinema- scope een voorlopig antwoord is van de filmwereld op de bedrei ging van de televisie, die slui ting van 50% der Hollywoodse studio's zou kunnen betekenen. Het is vrijwel zeker, dat in de toekomst minder films zullen worden gemaakt, maar deze zul len indien zij even groots worden opgezet a'ls „De Mantel", en met een even goed scenario en even goede spelers, zeker een groot publiek vinden, en meer werk voor de filmindustrie betekenen Het verhaal Deze 5 mil'lioen dollar kostende filim beschrijft op ontroerende, en op (na vorige foijbelverfiiming-en van de Amerikanen) verrassend waardige wi.iize het leven van de patriciërMarcellus (gespeeld door de voortreffelijke Sihake- speare-acteur Richard Burton) die de wraak van prins-regent Caligula op zijn hals haalt door op de Romeinse slavenmarkt met succes tegen hem op te bieden voor de Griek Demetrius en doordat 's keizers beschermelin ge Diana (Jean Simmons) aan hem de voorkeur geeft en haar huwelijk met Caligula steeds uit stelt. Marcellus wordt daarom naar Jeruzalem uitgerangeerd. Daar krijgt de wereldse patri ciër Pontius Pilatus opdracht „een oproerkraaier te arresteren, die zich de Messias noemt". Hij geeft de honderdman Paulus 30 zilverlingen om voor een verra der te zorgen, en de goede slaaf Demetrius komt net te laat met zijn waarschuwing. Judas heeft zijn verraad reeds gepleegd. Marcellus, die naar zijn gelief de op Capri wil terugkeren, wordt bevolen het bevel over de kruisiging op zich te nemen. Op de Calvarieberg drinkt hij veel, en dobbelt met de soldaten om Christus' mantel, die hij wint terwijll de diepbedroefde Deme trius toeziet. Tijdens bet volgend onweer maakt een diepe melan cholie zich van Marcellus mees ter, zijn schuldgevoel neemt gaandeweg toe, en in de volgende maanden wordt zijn geestelijke toestand steeds ernstiger. Volgens een waarzegger is zijn enige redmiddel de mantel te vinden en deze te verbranden. In Kana komt hij in contact met Miriam, een kreupele die door Christus geholpen werd en daar onder de eerste Christenen vindt hij Demetrius terug, die na de aangrijpende kruisiging de eeu wige waarheid beeft gevanden. Zijn oude slaaf weigert de man tel te verbranden en wanneer Marcellus het zelf probeert, blijkt de rok zonder naad onbrandbaar. Dit betekent voor hem de grote ommekeer, en Demetrius brengt zijn meester naar de apostel Pe trus. Romeinse soldaten probe ren de bijeenkomst der christe nen uiteen te jagen, maar Mar cellus verdedigt hen met zijn zwaard, doch spaart met zijn ge wonnen geloof de verslagen be- gestudeerd". Whnt met Oxford en ook met Cambridge om geen partij te kiezen vanwege de rivaliteit is 't als met de pyramiden van Napoleon: er gaat een enorme stimulerende werking van uit. Voor de buitenlander, die het even bezoekt uit die zich wellicht alleen maar in de neiging om te gaan schrijden in plaats van lo pen en om wat serieuzer te gaan kijken. Op de student echter, die een aantal jaren achtereen de dagelijkse confrontatie met wat vorige geslachten hebben ge bouwd, de dagelijkse herinne ring aan een ruk en groot ver leden een grote invloed uitoefe- nnen, hem doen beseffen, dat hij wortelt in een eeuwenoude cul tuur. dat hij de kruin is van de boom. Er zullen weinig steden zijn in Europa en op de wereld, waar zoveel oude schoonheid in, zo grote hoeveelheid en zo organisch is bewaard gebleven als in Oxford. Wie door de straten van de stad wandelt, in het bijzonder door het hart waar de gebouwen van de universiteit zich bevinden, geraakt van al die schoonheid onder de indruk en benijdt de studenten die zich door de stra ten en over de binnenhoven van de colleges bewegen in hun zwarte toga, waarvan de slippen plechtig en tegelijk frivool ach ter hen aanwapperen. Duizend jaren Duizend jaar al huist de we tenschap in Oxford. Eerst waren het de monniken, die zich ves tigden in de vallei van de Tha mes, die daar net niet meer be vaarbaar is; later het eerste historisch houvast, dat men heeft is het jaar 1133 ontstond de kern, waaruit in de volgende eeuwen de universiteit voorspoe dig groeide. De oudste „colle ges". die men misschien het best kan vergelijken met onze facul teiten, dateren van vóór het jaar 1300 en iedere eeuw tot en met de negentiende kwamen er meer bij. Het zijn alle afzonderlijke gebou wen. In alle heerst de sfeer en de rust van eeuwen en elk heeft naast de schoonheid van het ge heel bijzondere details, waarin het zich onderscheidt. Het kan de beroemde Tom Tower zijn van Christ. Church College (schep ping van Sis Christopher Wren) of de kapel van New College, de gevel van All Soul's College of het houtwerk van Trinity Col lege. Dagen kan men dwalen door Oxford zonder uitgekeken te ra ken, want met de colleges is de historische rijkdom van de stad nog lang niet uitgeput. Daar is bijvoorbeeld de Bodleian Libra ry, op een na de grootste bilio- theek van Engeland met een boekenschat van om en nabij een en driekwart millioen delen, waar bij kostbare handschriften zijn als het oudste bekende hand schrift van het Roelandslied uit 1130, een exemplaar van de Handelingen der Apostelen in de zevende eeuw gebruikt door Beda en niet te vergeten een briefje van een Egyptische jongen aan zijn vader, geschreven in de tweede of derde eeuw. En wie andere dingen zoekt in een biblio theek, kan in deze ook tevreden worden gesteld; want er staat een stoel gemaakt uit hout van het schip, waarmee Drake in 1577 een reis om de wereld maakte, alsmede een klok, door de stich ter van de bibliotheek daar in lb02 geplaatst om openings- en sluitingstijd aan te kondigen en die men is in Engeland nog altijd twee maal, daags wordt ge luid, zoals de stichter het be doeld heeft. Voor wie van historische schoon heid hout is de universiteit van Oxforod een bijkans onuitputte lijke bron. Het is de trots van de stad, maar haar nachtmerrie te vens, omdat de nauwe straten een onoplosbaar verkeerspro bleem scheppen, dat een Neder lands aspect vertoont door de bijdrage, die stromen fietsende studenten leveren. Maar oplos baar of niet, er zou een „Franse revolutie in Engeland" nodig zijn om wijziging' te brengen in de hoofdstraat van Oxford, de High Street, die in Engeland geldt als het fraaiste stadsgezicht in Euro pa en waardoor zovele jonge mannen gelopen hebben, die we reldberoemd zijn geworden. Tom Tower, 't uit de 18de eeuw da terende meester werk van de be faamde Wren, is één der aantrek kelijkste gedeel ten van Christ- church, één van Oxford's oudste colleges. Zes maanden voor opruiing tot muiterij De rechtbank te Utrecht heeft de 2l7-jarige A. B. aldaar beschul digd van opruiing tot muiterij en desertie, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek. Verdachte 'had in Augustus j.l. enige militairen aangespoord de uniformen uit te trekken en de wapens „er bij neer te gooien", toen hij in een cafetaria een ge velhebber na een lang duel. Terug in het nog heidense Rome, waar Caligula keizer is geworden en Diana dwingt om de marteling van Demetrius bij te wonen, dringt hij door tot in de folterkamer en bevrijd zijn dodelijk verwonde vriend. Hun vrijheid duurt echter niet lang, de praetoriaanse wacht overrompelt hem, en in de laatste scènes zien wij de rechtzitting, waar-bij Marcellus tegenover de naast Diana staande Caligula zijn trouw aan de keizer en aan Ro me bevestigt, maar weigert zijn geschonken geloof prijs te geven. Diana wordt nu ook daar van doordrongen, voegt zich bij hem en samen worden zij tussen de zwijgende menigte weggevoerd om ter dood te worden gebracht, nadat Diana de mantel aan een christen-slaaf schenkt, om aan Petrus te geven. Waardig weergegeven Deze groots opgezette diepte film, vertoond voor een doodstil, hoog-première-publiek, in dit nieuw medium, met evenals het stereoscopisch geluid, dat regel recht uit de monden der spelers lijkt te komen, werd een aangrij pend getuigenis, mede door de grote eerlijkheid van de makers, die zich verre hebben gehouden van sensatiezucht, en Christus niet hebben uitgebeeld op weg naar Golgotha of naar het kruis, maar hier het verhaal hebben gegeven van de uitwerking van het Christuskleed op drie een voudige mensen. Het zal mis schien nog enige weken duren voor „De Mantel" naar het vaste land komt, Nederland kan de film omstreeks Januari 1954 ver wachten. Hogere eisen Enkele Nederlandse bioscopen worden reeds uitgerust met de nieuwe einemascope-installaties. Het scherm is ongeveer 2% maal zo 'lang als hoog. ongeveer de zelfde proporties a'ls het gezichts veld van de mens. Hierdoor wordt het belang van achtergron den, zowel wat décor als figu ranten betreft, sterk vergroot, er zijn 3 maal zoveel microfoons no dig, maar -de opname-techniek wordt vergemakkelijkt, doordat de nieuwe camera's een „bre dere blik" hebben, en het beeld dan samenpersen op de gebrui kelijke 35 mm. filmlband, waar van het later door de projector weer tot de oorspronkelijke pro porties wordt teruggebracht, en deze zijn van dien aard dat de toeschouwer zich geheel in het gebeuren v-oelt opgenomen. Met „De Mantel" heeft Cine mascope een veelbelovend begin gemaakt. Het woord is nu weer aan Hollywood, waar men in de toekomst met even goede schrij vers en spelers even groots op gezette films zal moeten maken om dit nieuwe medium succes te bezorgen en de strijd met de tele visie te winnen. Met cinemascope is 'het a'lles of niets, want op het drie maal zo grote scherm wordt een goede film prachtig, maar een slechte film ook driemaal zo slecht. „Ik heb in deze Kamer al veel zien gebeuren, maar van het op treden van mr. Burger sta ik des ondanks verstomd". Het was een vertoornde mr. Oud (V.V.D.) die dit aan het slot van het „Justitie"- debat opmerkte. Wat was er ge beurd? De voorzitter van de P.v.d. A.-fractie had tot dan toe niet aan de debatten deelgenomen, maar bij de replieken kreeg hij alsnog het woord Men had het bij dit -debat weer eens kunnen zi-en, al-dus imr. Bur g-er, enerzijds een actieve minis ter, die met een hele serie plan nen komt, maar anderzijds de conservatieve reactie, prof. Ger brandy, prof. Lemaire, mr. van Rijckevorsel en mr. Oud natuur lijk voorop, die van al die activi teit niets willen weten-. Hun leuze is: zoals h-et is, is het goed en zo als het was is het beter. Nadat mr. Burger was uitge raasd, gin-g hij prompt daarop bij mr. Oud over de knie, zoals prof. Gerbrandy het later uitdrukte. De leider van de oppositie deed het in g-r-ote stijl. Hij maakte -dui delijk dat hij zich niet tegen de plannen van minister Donker, die •hij een uitstekend gekozen be windsman noemde, had verzet, maar dat hij he-m alle medewer king had ge-geven. Prof. Lemaire (groep Weiter) kwam in het zelfde verband be togen, dat mr. Burger „spoken bij dag" had -gezien en mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) waste mr. Burger, die zich zo kunstmatig had opgewonden, op niet min-der verdienstelijke wijze -d-e oren. Ook hij kon getuigen dat hij de lof van de minister had gezongen, dat hij en zijn fractie -de wetgevende ar beid 'van -d-e minister met waar dering volgde. Het was al met al een hoogst ongelukkig optreden van, mr. Bur-ger, waaraan hij ook zelf zeker -geen aangename herin neringen zal behouden-. Het was waarschijnlijk -het ant woord van minister Donker, dat mr. Burger op het -onzalige idee bracht om hier een- tegenstelling progressiefconservatief te force ren. Want ook dat antwoord ging wel enigszins in -deze richting. Wil professor Gerbran-dy geen regeling van de Friese kwes tie? vr-oeg minister Donker. Hier zweeg prof. Gerbran-dy. Maar bij een zelfde vraag met betrekking tot een. nieuwe politiewet riep hij; neen. Wat prof. Gerbrandy wil, zijn enkele goede wetten en veel over laten aan de rechtscheppende krachten vanuit de maatschap-pij. Mr. v. -d. Heuvel (K.V.P.) kreeg de toezegging, dat_ de minister een onderzoek zal instellen naar de stand van het beraad van de Stichting van de ATbei-d over een nieuwe opzet voor -de onderne ming in het recht. Dat de maatschappelijke krach ten niet altijd zo actief zijn als prof. Gerbrandy meent, bleek uit het antwoord van de minister op een vraag -van mr. v. d. Heuvel (K.V.P.) met betrekking tot het vluchtelingenvraagstuk. Politieke vluchtelingen d-i-e hier asyl krijgen zou de minister -door middel van hiervoor in aanmerking komende organisaties niet in barakken, ma-ar in de maatschappij willen opnemen. Op 1 April verzocht hij deze organisaties een voor dit d-oel overkoepelend lichaam te vormen, maar tot op -hed-en was er niet .geantwoord. Prof. Lemaire (groep Wei-ter) had gevraagd of geen mildere re gering mogelijk is voor politieke delinquenten, die zich niet aan criminele feiten heb-ben schuldig gemaakt. Mr. Donker deelde mede dat er nog uitsluitend delinquen ten gevangen, zitten, die dit wel hebben gedaan. Over vier jaar zullen waarschijn lijk a-lle delinquenten in vrijheid zijn. die voor een voorwaardelijke invrijheidsstelling in aanmerking komen. Van de levenslang -ge straften zei de minister, dat voor gewone misdadigers, die levens lang -gestraft zijn ook niet voor 12 of 15 jaar straftijd bezien wordt -of zijn straf gewijzigd zou kunnen worden. De politieke misdadigers met levenslang wil hij niet gunstig-er behandelen. Po litieke delinquenten, die binn-en- twee jaar voorwaardelijk in vrij heid zouden worden gesteld, heeft de minister niet naar Hoorn la ten overbrengen, maar in de mij n-en -gelaten. Zodra d-eze termijn voor anderen in het zicht komt, kunnen- zij ook naar Ey-gelshov-en. Hetgeen de minister ter verdedi ging van een nieuwe opzet voor de opleiding van leden van de rechterlijke macht zei, kon- mr. Oud en mr. van Rijckevorsel niet geheel overtuigen, maar d-e zaak kan- nog later worden uitgepraat. De begroting werd z.h.s. aange nomen. sprek met hen had aangeknoopt. *VV\\\VV\\V\\\\\\\\\\\V\YVV\\\\\V\\\\\\V\Y\VVY\Y\\YVVV\\\VVV\W WAT IS ER AAN DE HAND met de z.g. Indische Nederlanders Deze vraag speelde in de afgelopen week voor de tweede maal in de volksvertegenwoordiging. Aan de orde was toen -de begroting van Maatschappelijk Werk (het nieu we departeiment, dat zo kundig en toegewijd door minister Van Thiel wordt beheerd). Het lijkt mis schien vreemd volgens ons is 'het dat ook dat deze min of meer „koloniale" kwestie behandeld moest worden door deze minister, maar het was nu inderdaad overigens een zaak van maatschappe lijk werk, van steunverlening en hulp, op grond van sociale overwegingen. Maar het ging over mensen, die de dupe geworden 'zijn van de om wenteling op „koloniaal" gebied (nog één keer dat woord!), van de nieuwe regeling der verhoudingen in Indonesië, overdracht van -de souvereiniteit, de keuize, die deze mensen ginds moesten maken, of zij al dan niet het staatsburgerschap van de repu bliek Indonesia zouden aanvaarden, enz. Dit zijn feitelijk allemaal overwegingen, die weinig met het departement van Maatschappelijk Werk hebben te te stappen". Hun moeilijkheden (het gaat over ongeveer 100.000 mensen) zijn van velerlei aard. Er zijn er velen, die verkommeren. Zij hebben geen werk, het nieuwe bewind kijkt hen een beetje, soms heel erg, „mat de nek aan" enz. Enige duizenden ontvangen in Indonesië steun van hun, dus de Nederlandse, regeling, en reeds zijn, sinds 1945, ongeveer 200.000 Indische Nederlanders naar hun (en ons) land teruggekeerd Er zijn dus Nederlanders in nood in een ander land, dat tot voor kort Nederlands gebied was. De politiek laten wij hier zoveel meende, -dat zij di't dan wel zou doen, waar het toch ging over geld, dat de overheid beschikbaar stelt. Natuurlijk kan de minister dat niet allemaal persoonlijk uitkienen. Maar daar zou dan een in stantie v-oor aangewezen worden. Moest dat dan weer een ambtelijke instantie -zijn? Neen, zei mr. De Graaff, dat moet een- adviescommissie of iets dergelijks zijn, waar de maatschappelijke organi saties invloed hebben. En de minister-zelf is ten- die overtocht alleen kan geschieden met mede- sl°fl SeS.aan> dat hij heeft toegezegd, dat werking van de Nederlandse regering, dan komt °°k de Kerken m een dergelijke commissie zullen deze kwestie er toch wel degelijk een bèetj-e anders Z° ^am er tenslotte een sterke voor te staan. Dan moet de regering rekening a gemene opime uit het debat te voorschijn, alleen houden met de financiële consequenties? en vooral bleef er het verschil van mz^tussen hen^ diefde met de vraag, of het verantwoord is, om redenen menlnê' van de K.V.P.-m-an De Graaff deelden van algemeen-maatschappelijke aard en dergelijke (wiens motie ter zake aangenomen werd) en de- om deze mensen, in hun eigen sociaal-onvolkomen fen-en .die accoor-d gingen met de strekking van rl n im-A.riA-T ow-1 mro itoti /-ïo \\t OI i di*(trADT\ /ito iron maken, doch meer (behoren, zou men menen, tot mogelijk buiten beschouwing, al zal niet geheel het terrein van de minister van Overzeese Gebieds- kunnen worden vermeden,, om ook daar een delen, of dan van Buitenlandse Zaken, omdat Indo- enkele keer iets over te zeggen. De vraag kwam nesië natuurlijk geen gebiedsdeel van ons meer is, maar een aparte, zelfstandige staat, voor ons tegenwoordig, van huis uit gezien, buitenland.... Maar goed dan, de kiwestie van die -hulp en steun en dergelijke aan Indische Nederlan ders behoorde tot het departement van Maat schappelijk Werk, hoezeer het in principe eigenlijk een zaak was van politiek beleid. Voor dat wij de vraag bespreken, of in dit politiek-sociale beleid past, de Indische Nederlanders naar ons land te laten overkomen (met steun van het Rijk), mogen wij eerst wel eens even nagaan, wat nu eigenlijk onder Indische Nederlanders m-oet worden ver staan. Dit zijn mensen, die „geboren en getogen" rijn in Indië. Zij hebben daar a'ltijd geleefd en gewerkt, maar zij zijn nu, na de so-uvereiniteite- overdracht, in moeilijkheden gek-omen. Zij hebben de Nederlandse nationaliteit altijd gehad en be houden en zij (zo schreven wij feeds) voelen er niet voor, om in de Indonesische nationaliteit „over omstandigheden, naar Nederland te laten komen. Kunnen zij hier geestelijk aarden, kunnen zij hier werk krijgen? De regering was van oordeel, dat deze vragen vooralsnog ontkennend moesten wor den beantwoord. Het zou zeker niet juist zijn te beweren, dat de Nederlandse overheid de Indische Nederlanders aan hun lot overlaat. Getuige het de motie-Lemaire, van de Wel'ter-gr-oep, die veel ruimer tot de mogelijkheid van ovento-cht wilde adviseren Dat er tussen de K.V.P.-motie en de Welter- motie alleen maar een verschil van nuance ligt, kan men ons inziens moeilijk volhou den. De steller van -deze motie, prof. Lemaire, ging uit van de overweging, dat de betrokkenen zelf namelijk ook in het af,gelopen Kamer-debat aan feit, dat er al zovelen na-ar hier gekomen zijn, wie hebben te beslissen, of zij zullen overkomen, maar 't echter ook lang niet allemaal zo florissant gaat. dit za-g toch wel een beetje over het hoofd, dat die overkomst in de meeste gevallen slechts moge- Getuige verder, dat er al een duizend of zes van lijk is met hulp van rijksvoorschotten en het is nu deze mensen in Indonesië steun van „ons" krijgen een-maal zo, dat deg-ene, die de koorden van de en getuige tenslotte de bereidheid van minister beurs in handen houdt, ook recht heeft op zeggen- Van Thiel, om in de -gevallen, waar verdere steun schap. Afgezien dan nog van de andere over- en hulp nodig is, d-eze te verlenen, ook in wegingen, welke hiervoren zijn uiteengezet, be- die gevallen, waarin -de veelbesproken „sociale treffende de kansen die aan deze mensen thans noodzaak" daartoe dwingt, mede te helpen aan d-e in het eigen vaderland te bieden zijn. Ook tegen ■overkomst naar ons landde, op grond van de m-otie-Lemaire te duchten massale uittocht van Indische Nederlanders naar hier, zijn redelijke bezwaren te maken. Er bleek Het meningsverschil liep verder over prac- veel duidelijk verschil van inzicht, echter vooral tische kwesties, maar nu bleek weer, dat in de beleids-kwestie, tussen de regering, d-e Wel- practis-Cbe kwesties meestal t-o-ch ook een ter-groep en de K.V.P. met h-un wederzijdse aan- principiële ondergrond hebben. Wie namelijk moet hang. Maar de zaak is op hoog niveau behandeld, beslissen, of in die bepaalde geyallen steun moet zonder partij-sentimenten en vooral zonder poli- worden gegeven (door het verstrekken van voor- tieke bijbedoelingen. In zulke omstandigheden kan schotten voor de reiskosten e.d.) voor de over- een parlementair steekspel slechte gewaardeerd toüht. Het leek aanvankelijk wel, of de regering worden. -de orde, hoe het in -de naaste toekomst met de kansen van deze mensen in Indonesië staat. Daar is nogal verschil van mening over. De heer prof. Lemaire van de K.N.P. (Welter-gr-oep) denkt da-ar nogal somber over, hij noemde de toestand van deze mensen „diabolisch", dus duivels, maar mr. De Graaff zag het zó zwaar niet in. Hij eiken-de intussen, dat de situatie wel ernstig was en de regering gaf dat, bij monde van minister Van Thiel, toe. Hebben deze mensen nu het recht, zich vrijwillig naar Nederland te begeven Kan de Nederlandse regering hun overkomst verhinderen? Formeel en juridisch gezien kan zij dat natuurlijk wel, maar de vraag is, of daar reden toe zou rijn. Er is echter een andere kant aan de kwestie: de overtocht moet betaald worden Indien er geen financiële bezwaren zijn, die de overtocht verhinderen, zal de moeilijkheid gemakkelijker op te lossen zijn. Maar indien

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7