I NOORDHOLLANDS Italië antwoordt W esterse Grote Drie Brand teisterde circus van Bever OREN? pers Over kivestie van Triëst Straks 80.000 man luchtafweer en territoriale verdediging Twee Tsjechen vluchtten naar West-Duitsland Huldiging prof. Zernike in Amsterdam Export-stimulans zonder belastingfaciliteiten hand Dagblad voor Alkmaar en omgeving De vermiste straaljager 13 operationele vliegvelden Nieuwe oorlog Noodweer sViss*- b\ iiimimimiiiiiiifë New York in mist Overwegwachter beging grote fout Prins Bernhard in Genève aangekomen Per vliegtuig Dieren uit de paniek gered in Verre Oosten? in Perzië en Tunis Nederlands schip aan de grond 1000 woningen voor garnizoensplaatsen Geen moeilijkheden met anthraciet Militaire orders ENIGE JONGSTE BEDIENDEN LOURDES evaart tot O.L.Vr. t.m. 8 December eboekjes ad f 0 30 ing van postwissel 381, Amsterdam-C /erkrijgbaar. *oed onderh. DKW Of ruilen voor motor. J in 't 148, Den Helder NEN te koop aand oud. Worden :ht onder volle ear. kippen worden te le hoogste waarde ild. P. BRUIJN. zeg 18, Venhuizen, 16 K 2284. li»... aangas fcïï'BJsp'a AlT'ïïtf "T'SIS D. rnj d„*V" G°J «m ...id?'! Bur.ll"»»"* rnkelr' reiü. plekk" en inVondrvol volwarse» Gazet indruk I Limburg. I in spannendste n is verschenen. ORGEN iVEMBER i 13.40 uur op r de boekbe- de PIET bekende OOMES tdijk voortreffelijk se roman, die reeds likte in Amerika, rachtboek, omvang band, kunt U in de :ies dezelfde fraaie één rijksdaalder!) g, het eerste en TING: lid blijven en de 6 romans afnemen te bepalen wijze it U na elk volgend it er dus niet weer an vast. :t uitstellen niet ït morgen zeggen, coupon invullen IN tknippen en posten >pe met als enige ging no. 1557, Den gel erop, de porto >nds. aanvraag, ok geschieden per of brief. KLETTERS s. v. p. itie, verhoogd met II1IIIIUIIIIIIIIIIII&: ek met een niets- oe jij weet, dat ik onde Smidje Ver- ermaatse verstand vrij man is, zodat wil inlaten met ilaaf in een apen- oor zijn lompheid 1 de simpele her- t te zijn, hetgeen leine bediende, die stoken had. Doch nen geven, die hij er een krachtige op een paar pas e Jodocus?", riep van wapenen tot em reeds te voor- uitgedoste figuur, lenen te zien Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum g,50; in alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 et per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stnmpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K >240. Buiten God iinergens veilig (Vandei) Maandag 23 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12941 ROME, 21 Nov. (Reuter) De Italiaanse premier, Guiseppe Pella, heeft Zaterdagochtend de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs in Rome het Italiaanse antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een Vijf- niogendhedenconferentie over Triest overhandigd. Naar verluidt aanvaardt Italië de uitnodiging onder bepaalde voorwaarden. Hoewel officieel geen bijzonder heden zijn bekendgemaakt, wordt aangenomen, dat de Italiaanse voorwaarden voor deelneming aan een conferentie over Triest in deze nota dezelfde zijn als de deze week door Pella in het par lement uiteengezette voorwaarden. Deze luidden o.m.: bespreking van de toekomst van het gehele vrije gebied van Triest, dus in clusief de door de Zuidslaven be zette zone; de beste oplossing blijft volgens de Italiaanse rege ring een referendum, waarbij de bevolking van Triest de keuze heeft tussen aansluiting bij Italië of Zuid-Slavië; handhaving van het Brits-Amerikaanse besluit om de zone A aan Italië over te dragen. Inleidende fase. Volgens Italiaanse kringen be vinden de onderhandelingen tus sen Italië en de Westelijke mo gendheden zich echter nog in een inleidende fase. Hieruit leidt men af. dat het Italiaanse antwoord, naast de opsomming van genoem de voorwaarden, vragen omtrent bijzonderheden van de voorge stelde conferentie bevat. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later laten weten, dat het onderhoud, dat Pella met de ambassadeurs van de drie Westelijke landen heeft gehad, een onderdeel vorm- NEW YORK, 21 Nov. (A.P.). Een vijf dagen oude concentratie van ind'ustriedampen en rook in sommige gebieden nog verdikt door mist teistert het kustge bied van New England tot Vir- §inia' Autoriteiten van de geneeskun dige diensten in de stad New- York en de staat New Yersey hou den het sterftecijfer nauwkeurig in het oog om te zien of de onge zonde atmosfeer slachtoffers maakt. Honderden mensen klagen over droge kelen en geïrriteerde ogen en neuzen. De lijders aan chronische asthma hebben het het zwaarste te verduren. Man in Utrecht gedood door trein (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. Tengevolge van een ernstig verzuim van een over wegwachter van de Nederlandse Spoorwegen is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om twaalf minuten over twaalf op de be waakte spoorwegovergang aan de Concordiastraat te Utrecht een dodelijk ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een agent van het Utrechtse politiecorps, de 31-jarige M. de Kogel. De betreffende overwegwachter de 49-jarige B. P. H. uit Utrecht, heeft bekend vergeten te hebben de bomen van de spoorwegover gang te sluiten. Een andere agent, de 39-jarige J. van der Lingen, eveneens uit Utrecht, die agent Kogel vergezelde en het ongeluk heeft zien gebeuren, kreeg een shock en moest naar een zieken huis worden overgebracht. De Utrechtse recherche en de spoor weg-recherche hebben ter plaatse een uitgebreid onderzoek inge steld. Geen verhoging van soldij De komende loonsverhoging zal niet van invloed zijn op het soldij van de dienstplichtige mi litairen De minister van Oorlog is niet van oordeel, dat een sol dijverhoging in verband met de gestegen kosten van levensonder, houd gewenst is. Bewegingsvrijheid bij luchtmacht wordt beperkt In navolging van de Konink lijke Landmacht, waar de bewe gingsvrijheid onlangs tot eenmaal per twee weken is beperkt, zullen binnenkort voor de Koninklijke Luchtmacht algemene regelen worden afgekondigd voor de be perking van de bewegingsvrij heid. Kostwinnersvergoeding militairen De kostwinnersvergoeding voor militairen zal in verband met de komende huurverhoging per 1 Januari a.s. met 5% worden ver hoogd. De pensioenen, die aan de mobilisatie-slachtoffers 1914- 1918 worden toegekend, zullen eveneens aan de huurverhoging worden aangepast. Een verhoging van de gratificatie voor weduwen en wezen van deze mobilisatie- slachtoffers is in overweging. FEEST OP SOESTDIJK H. M. de Koningin en de oud ste prinsessen hebben Zaterdag avond een feestavond van de personeelsvereniging van het ko ninklijk paleis te Soestdijk, die werd gehouden in hotel Eemland in Soest, bijgewoond. De op brengst van de feestavond, waar aan het gezelschap André Carrel en de muzikale clowns Diana en Daranti medewerking verleen den, werd afgedragen aan de Stichting '40'45. GEEN HUMANISTISCHE GEESTELIJKE VERZORGERS IN HET LEGER Geestelijke verzorgers voor de strijdkrachten zijn met de gods dienstige verzorging belast. Uit dien hoofde is het niet mogelijk humanistische geestelijke verzor gers voor de strijdkrachten aan te stellen. Dit deelt de minister van Oorlog mede in de M. v. A. Er zal op worden toegezien, dat Rooms-Katholieke of Protestant- Christelijke militairen niet zullen kunnen deelnemen aan vormings cursussen in humanistische zin. Op deze cursussen zal men zich van anti-godsdienstige of anti kerkelijke activiteit hebben te onthouden. Daarnaast zullen niet-kerke- lijke militairen, die daartoe de wens te kennen geven, in staat worden gesteld deel te nemen aan een cursus in een katholiek of protestant-christelijk vor- mingscentrum. de van „de peilingen met betrek king tot het vraagstuk-Triëst en dathierdoor de premier in staat is geweest, het positieve en con structieve standpunt van Italië te genover het geallieerde voorstel van 13 November inzake een vijf- mogendhedenconferentie naar vo ren te brengen". GENEVE, 21 Nov. (A.F.P.) Prins Bernhard is Zaterdagmiddag op zijn terugreis uit Ethiopië op het vliegveld Cointrin bij Genève aangekomen. Hij werd verwel komd door zijn moeder, prinses Armgard, de Nederlandse consul- generaal te Genève en door de kanselier van het kanton, de heer Tomber. Alvorens Maandag naai' Neder land terug te keren, zal de Prins nog het slot van het internationale concours hippique te Genève bij wonen, waaraan ook een Neder landse militaire equipe deelneemt. Handel met Rusland verachtvoudigd Het handelsverkeer van Neder land met de Sovjet-Unie is in de eerste vier maanden van het tweede halfjaar 1953 vergeleken bij het eerste halfjaar 1953 ruim verachtvoudigd. Dit deelt de mi nister van Economisohe Zaken in de Memorie van Antwoord op zijn begroting mede. Nieuwe wettelijke regeling voor uitverkoop en opruiming De huidige wettelijke regeling voor het uitverkopen en opruimen in het winkelbedrijf is niet meer in allerlei opzichten bevredigend. Daarom zal een wetsontwerp in gediend worden tot herziening van deze regeling. Bij het ontwer pen van dit wetsontwerp is reke ning gehouden met adviezen van de Nederlandse Huishoudraad. Er zullen nieuwe termijnen komen voor de thans geldende halfjaar lijkse opruimingen. Onderdelen gevonden De pogingen om door middel van dreggen in het IJselmeer iets te vinden van de „Thunderjet" en zijn bestuurder, die vorige week Donderdag naar aangenomen mag worden in het gebied tussen Urk en Lelystad is verongelukt, zijn nog niet met succes bekroond, doch wel heeft men op de kust van Urk enige aangespoelde on derdelen en uitrustingsstukken gevonden waaruit blijkt dat inder daad het ongeval in deze omge ving moet zijn geschied. Het dreggingswerk gebeurt on der leiding van de Koninklijke Marine. Aan boord van de „Texel- stroom" bevond zich een lucht machtofficier. Twee sleepboten van de Koninklijke Marine en twee schepen en twee sloepen van de rijkswaterpolitie waren bij het werk ingeschakeld. Omtrent de positie van het vliegtuigwrak is nog niets zeker. De opsporings werkzaamheden worden voortge zet. Z. H. de Paus heeft het Corps Diplomatique te Castel Gandol- fo een dezer dagen ontvangen. De vertegenwoordigers bij de Heilige Stoel protesteerden \egen de gevangenneming van de Poolse Primaat. Het protest werd voorgelezen door de Ierse gezant bij de Heilige Stoel. De luchtafweer onder nationaal commando en de troepen bestemd voor de territoriale verdediging zullen in de periode van 1 Januari 1954 tot 1 Januari 1956 worden uitgebreid van 68.000 tot 80.000 man, de uitrusting van deze eenheden is op grond van vaste toezeggingen reeds voor 76 pet. verzekerd. Het aantal squadrons van de luchtmacht wordt tot 1956 niet vergroot. Wel wordt het aantal operationele vliegt&ajen in boven vermelde periode van 10 op 13 ge bracht. Het nachtjagerprobleem is nog niet tot een oplossing ge bracht. De territoriale verdediging zal in het komende driejarenplan niet nader worden uitgebreid omdat Amerika voor deze eenheden geen materiaal ter beschikking stelt. De minister van Oorlog meent echter dat de reeds bestaande eenheden een „redelijke" verdediging moge lijk maken. In de loop van het volgende jaar zal een aantal pant serwageneenheden voor de terri toriale verdediging beschikbaar komen. Veldartillerie en pantser- afweerkanonnen zijn reeds be- FRANKFURT, 22 Nov. (AJP.) Twee anti-communistische Tsje chen zijn vandaag met een klein sportvliegtuig door het IJzeren Gordijn gevlogen en in Duitsland geland. Zij hebben de Amerikaan se autoriteiten om politiek asyl verzocht, aldus is heden door het Amerikaanse hoofdkwartier be kend gemaakt. Hun toestelletje, een Ameri kaanse Piper Cub, kwam terecht in een open veld tussen de ge huchten Strassdobl en Noeham in het district Pfarrkirchen. Het landingsgestel van het toe stel en de propeller werden be schadigd, maar de inzittenden lie pen geen verwondingen op, vol gens de legeraankondiging. Het vliegtuigje wordt door Amerikaanse soldaten bewaakt en de vluchtelingen zijn naar Re gensburg overgebracht voor on dervraging. „Het werk van de natuurkun dige onderzoeker is als een berg tocht, die nu eens leidt door een donker bos, dan weer steil om hoog, dan weer omlaag, totdat de onderzoeker plotseling, op een bergrug, met verbazing bespeurt, hoe hoog hij is gestegen". Dit zeide Zaterdagmiddag de Nobelprijswinnaar prof. dr. F. Zer van de Nederlandse natuurkun dige vereniging, die werd gehou den om hem te huldigen, gelijk de voorzitter, prof. dr. H. Brink man het uitdrukte: in de hoofd stad des lands, in de geboorte stad van de gehuldigde en in de stad van de universiteit, die hem dit jaar het eredoctoraat in de ge neeskunde heeft verleend. De plechtigheid bestond uit voordrachten, in de aula van het prijswinnaar door prof. dr. J. A. Prins uit Delft,, dr. B. R. A. Nij- boer uit Utrecht en prof. Zernike zelf. Zij werd door enige honder den leden en belangstellenden bij gewoond, onder wie de secretaris generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Rei- nink, de commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Hol land dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de commissaris van de Koningin en curator van de uni versiteit te Groningen, de heer E. H. Ebels en de rectores magnifici van diverse universiteiten. De voordrachten waren uiter aard goeddeels aan vakonderwer pen gewijd, zoals opalescentie, verstrooiing van licht en van röntgenstralen, verbetering van de gevoeligheid van de draaispoel- Het is de derde maal dat dit jaar een Tsjechisch vliegtuig het IJzeren Gordijn passeert, om in vrijheid te landen. In Maart heb ben vier Tsjechen de piloot van een verkeersvliegtuig gedwongen koers te zetten naar het Westen. Het toestel landde op het vlieg veld van Frankfurt met 23 weer spannige passagiers. De passagiers en het vliegtuig zijn later naar Tsjechoslowakije teruggebracht. Tien dagen daarvoor waren drie Tsjechen met een klein vliegtuig in Oostenrijk geland. schikbaar. Het ligt in de bedoe ling dienstplichtigen, die niet op de gewone wijze kunnen worden ingedeeld, de nabije toskomst direct dienstklaar te maken aan de versterking van de territoriale verdediging. Activiteit uit N.A.V.O. De regering zal er zorg voor dragen, dat het parlement op de hoogte blijft van de activiteit van de N.A.V.O. Met de mening van het parlement zal op N.A.V.O.- conferenties steeds rekening wor den gehouden. N.A.T.O.-autoritei- ten zullen zich in de toekomst bij hun openbare uitlatingen aan be paalde richtlijnen hebben te hou den. Wat de E.D.G. betreft is de regering niet voornemens verder te gaan dan waartoe zij zich in N.A.T.O.-verband heeft verbon den. (Van onze correspondent) BREDA, 22 November „Circus van Bever staat in brand", deze mare verspreidde zich Zondagavond door Breda, naar deze stad gebracht door doldriest rennende volbloedpaarden, die van hun staltouwen losgesneden in razende vaart langs de avondlijk stille weg van Terheyden naar Breda kwamen gedaverd, als de dood voor de vuur zee, die hen plotseling verrast had. Leentje Karolie, een kleindoch ter van directeur van Bever, ont dekte ongeveer kwart over negen dat 'brand was uitgebroken in de grote opslagplaatsen van het win terverblijf van het circus, dat zich vooraan in het dorp Terheyden bevindt. Toen enige uren later de vuurzee was bedwongen, was de grote tent, welke zonder het zeil op vier wagens was geladen, ge heel verloren, terwijl ook twee dieselmotoren voor de stroom opwekking volkomen onbruikbaar Koninklijk Instituut voor de Tro- galvanometer en interferentie- nike in een openbare vergadering pen, over het werk van de Nobel- I proeven (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG, 20 Nov. De re gering zal geen belastingfacilitei ten verlenen, die speciaal bedoeld zijn voor het stimuleren van de export. Zou echter als gevolg van voortdurend kunstmatig ingrijpen elders de Nederlandse exportposi tie ernstig worden aangetast, dan zal de regering met de dan te kie zen middelen trachten deze ex portpositie te verdedigen. Dit heeft de minister van Economi sche Zaken medegedeeld in de Memorie van Antwoord op zijn begroting. Wat de export betreft is de mi nister van oordeel, dat in toene mende mate gestreefd moet wor den naar uitbreiding van het ex- portgebied naar andere contin genten dan het Europese. Dit is primair een taak voor het be drijfsleven, waarmee de overheid wil 'helpen door het scheppen van een gunstig exportklimaat. In dit verband denkt de minister onder meer aan garanties voor koers- en transferrisicoverzekering. Ook is hij bereid mee te werken aan een verdere vereenvoudiging van de administratieve voorschriften voor de uitvoer. Aangaande de vraag welke in vloed de loonsverhoging van 5 procent op de export zal hebben merkt de bewindsman op, dat, waar het loonaandeel in de kost prijs ongeveer 30 procent be draagt, doorberekening van de loonsverhoging zou kunnen leiden tot een verhoging van de afzet- prijs met anderhalf procent. Hoe deze prijsverhoging uiteindelijk zal uitwerken is moeilijk precies te voorspellen. De schatting van de minister beweegt zich tussen een vermindering van het export volume met anderhalf a drie pro cent. waarmede dan een daling van de exportwaarde gepaard zal gaan van 0 tot anderhalf procent. geworden waren. In geld is deze schade nog niet te ramen. Direc teur van Bever en een deel van zijn personeel hoorden in Ooster hout van de brand, waar zij de intocht van Sinterklaas hadden opgeluisterd met hun paarden en prachtige costumes. Een gezellig avondje volgde na deze intocht. Het kwam tot een abrupt einde bij de trieste mededeling dat uit Terheyden was gemeld dat het winterverblijf in brand stond. Het was een geweldige vuurzee. Toen het vuur werd ontdekt sloegen de circusmensen, die een circus- brand nog erger vrezen dan de dood, direct volledig alarm. Het winterverblijf bestaat uit een sdbuur of een loods, waarin de stallen zijn ondergebracht en de tent was opgeslagen. De stallen waren door een muur met een houten deur gescheiden van de bergruimte, waarin ook de vier kamelen van het circus hun nacht verblijf hadden. In de stallen ston den een dertigtal prachtige paar den en twee olifanten, het kost baarste bezit van het circus en een der trekpleisters van het pro gramma. Deze dieren werden on- middellijk bevrijd en met geweld interdepartementaal' overleg be- uit de stallen gejaagd naar de zien worden welke maatregelen grote verkeersweg en gered. I nodig zijn SINGAPORE (A.P.). Naar verluidt hebben de communisten plannen klaar voor een invasie in Zuidoost Azië met Birma als hun eerste doel. De beslissingen betreffende een oorlogsavontuur in Zuidoost Azië dat de plaats zal innemen van de oorlog in Korea zijn volgens be trouwbare waarnemers, die gere geld radio-uitzendingen van ach ter het IJzeren Gordijn beluiste ren en rapporten uit dat gebied bestuderen, genomen op drie con ferenties, die onlangs zijn gehou den te Naning in de provincie Kwantoeng. TEHERAN, 2 Nov. (A.P.). In het bergachtige gedeelte van Azerbeidrjan zijn tengevolge van overstromingen vele huizen en bruggen vernield. Het heeft in dit gebied de laatste 28 dagen onop houdelijk gesneeuwd en geregend. Er hebben zich voor zover be kend geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De regen duurt on verminderd voort. Ook in Tunis heerst een zware regenval. bij West-Kapelle 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. Het Nederlandse stoomschip Oot- marsum van de rederij Vinke en Zonen te Amsterdam, dat 6165 ton meet, is Zondagavond omstreeks negen uur op een halve mijl af stand van bet zuiderhoofd bij Westkapelle aan de grond gelo pen. Het schip verkeert niet in gevaar. De kapitein beeft om sleepbootassistentie gevraagd. Voor die gemeenten, die uit hoofde van hun garnizoensfunctie een extra-woningbehoefte bezit ten, zal in 1954 een extra-bouw- oontingent van 1000 woningen worden bestemd. In andere ge meenten zal het militaire perso neel grotendeels met de andere Nederlandse woningzoekenden in de woningvoorraad moeten delen. (Van onze Haagse redactie). De minister van Economische Zaken verwacht niet, dat er in de komende winter moeilijkheden zullen optreden met de anthraciet- voorziening. Dit jaar is er tussen Mei en September 672.000 ton an thraciet aangevord, hetgeen ver geleken bij de overeenkomstige periode van het vorig jaar een vermeerdering van ruim 77.000 ton betekent. Voor Nederlandse industrie De Nederlandse industrie zal in 1954 voor een milliard gulden aan militaire orders krijgen, namelijk 800 millioen van de eigen strijd krachten en 200 millioen aan bui tenlandse orders. Dit wordt mede gedeeld in de Memorie van Ant woord op de begroting van Eco nomische Zaken. De vraag welke moeilijkheden verwacht kunnen worden bij een omschakeling van de bewape ningsproductie naar de vredespro- ductie is op het ogenblik in studie bij het centraal planbureau. Wan neer de resultaten van deze stu die op tafel komen, zal in breed (Advertentie) HOOGOVENS IJMUIDEN Dc Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding met MULO-opleiding. Eigenhandig geschreven sollicitaties, worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer NNH 249, vóór 28 November a.s. ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1