Percentage loonsverhoging is niet onbevredigend RADIO Federatie V.V.V.'s krijgt een nieuwe directeur VAL DA Sint Nicolaas in Amsterdam P.B.O. „Pief, Pief, Piet", de roep der massa „flet lot uit de loterij middenstand irr eitjes Voorzitter K.A.B. in Hoorn Pleidooi voor solidariteit in de katholieke gemeenschap Kath. Ambachts school móet komen programma Kwestie Dinkelberg van de baan Neem een doos echte Neen, nAKKERTJE Indonesië is, in het algemeen, toestand in Indone- In elk geval niet omisch en financi- .1 en politiek gezien. °.v.d.A. trekt haar in de Indonesische n op Nieuw Guinea het met de repu- Soekarno zo slecht zijn er verschillende van allerlei strek- laar gelang de poli- ■r van de bron van Daaruit vernemen ie een de toestand t vindt, de ander dit met evenveel m woorden". Een en rdt nu ook in ver- ■acht met de toe- de Indische Neder- >aarover in de Kro- Zaterdag gesproken Nederlandse Hoge ris in Djakarta ver at de situatie heus is, van andere zijde uitlating op krasse itiseerd. Het is niet :elijk, in deze strijd- lissend tussen beide Even goed als het l onderhevig is, of recht mag beweren, zderlandse regering toestand volledig rdelijk is. Die toe- nmers een gevolg tste ontwikkelingen, de regering van de verantwoorde- eft. Wèl bitter! oestand van de In- e Nederlanders is rdaad bitter en „af- dramatisch". Deze ie woorden zijn uit irtikel van het a.r. Crouw" van Zat er- ook deze schrijver '.en raad mee. Hij n beschouwing aan voor dit blad be- tot de stelling, dat erlanders moeten „gevolgen van het politiek gebeuren, réiniteitsoverdracht •ïder betoogt de .a. dat Nederland et lot van de Indi- •landers moet aan- lar dit is een over- ering, omdat ieder- lat de regering dit Jet, meent „Trouw" i dat deze mensen weer aan de slag nen, maar zij ver- lijk, dat dit moei- onmogelijk is. Dus, ad, er is maar een nl. deze mensen land te laten gaan. s, betoogt de schr. ook bezwaarlijk, waartoe hij een wertuigende argu- voert! Ja, het is zelijk drama, voor- lergelijke beschou- oeinig uitzicht bie- idt de weg van de ëhslotte, althans eel, dat geholpen wél Géén gevaar? lerlei bronnen ko- >ok berichten over enemende commu- vaar in Indonesië. het zwarter dan aar rooskleurig is dit opzicht in ons lie niet. Het merk- nu, dat, als de be- ichten tenminste maar ook dat •r in twijfel ge- 'js de vice-presi- Veren. Staten van ch zeef somber e gevaar zou heb- zn. Een Indonesi- oerder heeft Za- d, dat het bestaan rriunistische partij lent" qeen gevaar odat geen bijzon- lelen nodig wa iter essant gezegd, oeven de brand- waarschuwen, als van brand ont lat betékent mo- k geen gevaar. het vuur zich ontwikkelen, dan h ramp. Wij vin- >m maar veiliger, h op tijd te waar wij wachten met gstelling af, wat 1efaamde Bermu- z als de zaak en wordt zal te moeten men- e bekende wijze haamsdeel heb- en op de blaren zen rustige toe gelen nemen, om doende te gène- Maandag 23 November 1953 Pagina 3 HOORN. De heer J. Middelhuis, algemeen voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, heeft zich Zaterdagmiddag op een vergadering van de kaderleden uit de kringen Hoorn en Hoogkarspel van de K.A.B. geenszins ontevreden getoond over het resultaat der jongste besprekingen betreffende de loonsverhoging. Inderdaad, de wens naar een verhoging jvan 6 werd door de gezamenlijke vak centrales redelijk geacht, bat men niet verder dan 5 kan komen, Is dus een kleine tegenvaller. Men verlieze echter niet uit het oog, dat per 1 Januari een grotere progressie in de kinderbijslag voor kinderrijke gezinnen is verkregen, de mogelijkheid voor een loons verhoging van 2 cent per uur voor geschoolde arbeiders en een verbetering van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening. Op deze feiten wees de heer Middelhuis in een boeiende rede, die ook een dringende aansporing bevatte tot een solidariteit, een samenwerking met en een begrip voor de andere bevolkings groepen, die op hun beurt de arbeiders als volwaardige partners moeten zien in een streven naar een harmonieus geheel der katho lieke volksgemeenschap. taat van jarenlange gevoerde strijd. De Nederlandse nuchter heid en het feit dat slechts een kleine groep aan de top de pro blemen en de ontwikkeling van het begin tot het einde van nabij meemaakt, zijn de koele reacties op vaak waardevolle resultaten, de oorzaak. Het Westfriese kader der Ar beidersbeweging heeft zich de gelegenheid om de heer Middel huis te beluisteren, niet laten ontgaan. De zaal van hotel „De Roskam" had geen plaats on bezet. Plm 160 afgevaardigden van de 25 afdelingen waren hier bijeen en in hun midden was ook de distriotbesfcuurder, de heer Joh. de Lange. Met een hartelijk welkomst woord van kringvoonzitter Joh. v. Bockxmeer ingeleid, stapte de heer Middelhuis onmiddellijk in de kwestie waarover weken lang op hoog niveau beraadslaagd is: de loonsverhoging als compensa tie voor de venhoging van de huren der vooroorlogse woningen. Spreker zette uiteen dat deze fase er een is geweest in de lan ge weg van tientallen jaren die de Arbeidersbeweging is gegaan om o.m. verbetering van de fi nanciële omstandigheden te ver krijgen. Doeltreffend kon voor al na de oorlog worden gewerkt, toen de Arbeidersbeweging haar invloed op het sociaal-economi sche leven verkreeg en een ver antwoordelijkheid kon dragen, die ze steeds had gewenst. Geen zure critiek Soms heeft het er de schijn van, dat men het werk van de leidende figuren niet op de juiste waarde weet te schatten. Zo is van een groot enthousiasme bij de invoering van de wachtgeld en werkloosheidsverzekering niet zo heel veel te bespeuren ge weest. En toch was ze het resul- DINSDAG 24 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws- 7.10 Gramofoon. 7.15 Idem; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo foon; 9.00 Voor de vrouw. 9.35 u. Waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Schoolradio; 10.35 Gramo foon; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus; 12.03 u. Lunchconcert (12.3012.33 tand en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Lunchconcert 14.00 Gevar. programma. 14.50 u. Omroeporkest en solist; 15.30 u. Ben je zestig!; 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Zieken lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitzending G. Sluizer: „Radio Nederland Wereldomroep". 18.00 Rhythm, muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualitei ten. 19.00 Nieuws; 19.10 Gramo foon; 19.15 Uit bet boek der boe ken. 19.30 Gramofoon; 20.25 De gewone man. 20.30 „Abraham", hoorspel met muziek (In de pau ze gramofoon); 22.15 Kameror kest en soliste. 22.40 Gramofoon. 22.45 Avondgebed en liturg, ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 uur Residentie-orkest. 23.5524.00 u. Gramofoon. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gramofoon; 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geeste lijke liederen. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gramofoon. 10.50 u. Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gramofoon; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 u. Voor het platteland. 12.40 Geva rieerde muziek. 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en Gramo foon. 13.30 Gevar. muziek. 14.00 Amerikaanse muziekkaleidoscoop 14.30 Gramofoon. 14.40 School radio. 15.00 Gramofoon; 15.15 u. Voor de vrouw; 15.45 Gramo foon; 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Dit aanvaardend, mag men zich toch wel eens afvragen, of er geen verwijdering dreigt tus sen leiders en leden. Het blijft een noodzaak dat eenieder de betekenis van alle maatregelen welke in het belang van de ar beiders tot stand konden en kun nen komen, in de volle omvang leert kennen. Men bespare de Beweging de azijn van critiek waarin nauwelijks één sla-blaad je van waardering te vinden is Forse strijd Nadrukkelijk stelde de heer Middelhuis vast, dat de begin selen altijd leidraad zijn en een eis voor het verkrijgen van gro tere sociale rechtvaardigheid. Er is reden tot enthousiasme en op timisme. De Beweging blijft vertrouwen op een goede samen werking met de werkgevers, met wie de strijd om de loonsverho ging vrij fors gestreden is. „Het is echter in deze zaken als bij een voetbalwedstrijd", zei de heer Middelhuis. „Men moet tegen een flinke duw kunnen, er is tactiek en strategie nodig om de punten te behalen. In de laatste onderhandelingen was de rege ring de scheidsrechter die de Ar beidersbeweging een strafschop van 1 niet toekende. We moe ten ons dus met 5 tevreden stellen, maar we blijven in trai ning!" Katholieke eenheid Een krachtig pleidooi hield de heer Middelhuis voor de bevor dering van de gemeenschapsge dachte, voor het begrip dat ieder een afhankelijk is van de presta tie van anderen, dat iedereen op elke plaats zijn verantwoorde lijkheid moet kennen en moet dragen Als erkende gespreks partners moeten met anderen de vraagstukken van deze tijd wor den behandeld. Van weerskan ten moet men openstaan voor no den. zorgen en behoeften. Ge westelijk en plaatselijk mag niets ons beletten te komen tot een waarlijk Katholieke eenheid. De machtspositie Bij het beantwoorden van een aantal vragen kreeg de heer Mid delhuis gelegenheid dieper op enkele onderdelen van zijn rede in te gaan. Hij betoogde dat de Noodwet Ouderdomsvoorziening nog lang niet aan de gerecht vaardigde eisen voldoet en on getwijfeld zal worden herzien. De komende verhoging van f 90 per jaar betekent overigens een redelijke compensatie voor de verhoging van de huren. Ook de wachtgeld- en werkloosheidswet zal wel weer op de helling ko men, doch verkeert nu nog in het stadium van „inwerken". De heer Middelhuis achtte de leef tijdsgrens voor de kinderbijslag, 16 jaar, niet onredelijk, temeer niet daar de mogelijkheid van een langere duur der uitkering van de bijslag bestaat, indien de kinderen na hun 16-jarige leeftijd nog onderwijs blijven volgen. Welke zijn de richtlijnen voor een samenwerking tussen de standen? De heer Middelhuis achtte de basis voor samenwer king ruimschoots aanwezig in de Katholieke mentaliteit, de prin cipiële eis van solidariteit en naastenliefde. „Indien sommigen ons betichten een machtspositie na te streven, dan hebben zij ge lijk, in zoverre, dat we ons wil len stellen tegenover de macht van het bezit der productiemid delen, om te komen tot een zege vieren van het recht." Ongerustheid over de moge lijkheden om enige bedrijfstak ken dispensatie te verlenen van de 5 loonsverhoging, nam de heer Middelhuis goeddeels weg. door te verklaren dat die dis pensatie heus niet zo gemakke lijk gegeven wordt. Het beant woordde een opmerking over de standplaatsenaftrek met de ver zekering dat de K.A.B. onder ..geleidelijkheid" in de afschaf fing ook wil verstaan: zo spoedig mogelijk! Tenslotte brak de voorzitter der K.A.B. een lans voor het behoud van de politieke eenheid. „Wij moeten trachten onze idealen te maken tot ge meengoed van de K.V.P." De Kath. ambachtsschool Districtsbestuurder Joh. de Lange kreeg na de pauze gele genheid enige andere actuele gewestelijke punten onder de aandacht te brengen. Het is niet zo vreemd dat daarbij ook de noodzaak voor de oprichting van een Katholieke ambachtsschool ter sprake kwam. Dit is een zaak die leeft onder de leden der standsorganisaties in Westfries land. „We mogen niet berusten," riep de heer de Lange uit. „Het ligt op de weg der K.A.B. met anderen gezamenlijk actie te voe ren". Hij doelde op de overige standsorganisaties en op de schoolbesturen. Zeer binnenkort zullen de afdelingsbesturen van beide kringen vragenlijsten ter invulling ontvangen, opdat een overzicht zal worden verkregen van de bevolkingsstruotuur. Zijn woorden werden met grote in stemming ontvangen. De Katho lieke ambachtsschool móet er ko men. Als Hoorn onvoldoende me dewerking verleent, zullen er andere gemeenten zijn waar men gaarne de gewenste steun zal geven. Wognum en Zwaag bij voorbeeld, zullen tegenover het idee helemaal niet afkerig staan, hetgeen ook door de burgemees ters dezer gemeenten is beves tigd. De heer Joh. v. Bockxmeer was het met de voorgestelde gang van zaken volkomen eens en advi seerde ook met het bestuur van de ambachtsschool in overleg te treden. Hij betuigde de heer Mid delhuis namens beide kringen zijn grote erkentelijkheid voor diens komst en redevoering, wel ke waardering ook tot uitdruk king kwam door het cadeautje, een volvette kaas. Eenzelfde blijk van sympathie kreeg de heer De Lange, wiens candidatuur voor de Proviciale Staten door de heer v. Bockxmeer werd aanbevolen. Eveneens adviseerde de heer v. Bockxmeer de candidaatstelling van de heer Clijnk. Met een broodmaaltijd werd deze in alle opzichten geslaagde middag besloten. Oefenende Hongaren wonnen met 181!! Het Hongaarse elftal heeft van daag in een oefenwedstrijd tegen het amateur elftal Olympique de Billancourt, een elftal samenge steld uit arbeiders van de Re nault automobiel fabrieken, ge wonnen met 181. De ruststand was 100. (Advertentie) Trage gang van zaken Wanneer de hoofdgroep ambacht en de bedrijfsgroep detailhandel op 15 Februari a.s. opgeheven worden, zullen de hoofdbedrijf schappen, die hun plaats in moe ten nemen, nog niet gereed zijn. Deze trage gang van zaken met de P.B.O. voor de middenstand is zorgwekkend, aldus verklaart de minister voor de P.B.O. in de M. v. A. op zijn begroting. Door het ontbreken van de hoofdbedrijfschappen, die de mi nister ziet als de voor de actieve middenstandspoli tiek moeilijk te missen burgerlijke stand van het midden- en kleinbedrijf in detail handel en ambacht, dreigt de con tinuïteit van het middenstands- beleid verloren te gaan. Tal van werkzaamheden, die thans nog door de hoofdgroep of de bedrijfs groep verricht of financieel moge lijk gemaakt worden, dreigen on uitvoerbaar te worden. Een ver lenging van het leven dezer orga nisaties is echter niet uitvoerbaar. De minister hoopt dan ook dat de moeilijkheden rond de vorming van een toporgaan voor de mid denstand, de oorzaak van de trage gang van zaken, zo spoedig moge lijk zullen worden opgelost. (Van onze verslaggever) Met 32 tegen 16 stemmen verleende de algemene leden vergadering van de Federatie van V.V.V.'s, welke Zater dag op Wieringen werd gehouden, het bestuur machti ging om een nieuwe functionaris, al dan niet met de titel directeur aan te stellen op een salaris van maximaal f 4500.en in verhand hiermede de contributie der aangesloten V.V.V.'s te verhogen van 10 tot maximaal 15 pet. van de contributies der verenigingen met een ma ximum van f 750. (Advertentie) PAS T I L l_ E S KEELPIJN Een voorstel van de V.V.V. Groet-Camperduin, om het ont slag aan de ex-directeur, de heer J. Dinkelberg ongedaan te ma ken en hem in ere te herstellen, werd door het bestuur als een motie van wantrouwen opgevat: bij aanneming van dit voorstel zou het hele bestuur en bloc af treden en zich niet herkiesbaar stellen. Het voorstel Groet-Cam perduin vond niet de minste steun en werd daarop als ver worpen beschouwd alleen de V.V.V. Groet-Camperduin stemde voor. Contributieverhoging Aanvankelijk had het bestuur voorgesteld om met Alcmaria V.V.V. een gemeenschappelijke directeur te benoemen, omdat het 't volste vertrouwen in het be stuur van Alcmaria had: daar echter Alcmaria te kennen had gegeven, hiertoe niet te kunnen overgaan, bleef deze mogelijkheid verder buiten beschouwing. Bij de begroting 1954 stelde het be stuur voor een directeur aan te stellen op een salaris van f6.300 en in verband daarmee de con tributie der aangesloten V.V.V.'s te verdubbelen; van 10 tot 20 Verschillende afdelingen kant ten zich tegen de contributiever hoging. c.q. tegen 'het aanstellen van een direoteur op bedoeld sa laris. De V.V.V. Heiloo kwam bij monde van de heer van Geme ten met het voorstel om het be stuur mandaat te geven een functionaris aan te stellen op maximaal f 4.500 en in verband daarmee de contributie tot maxi maal 15 te verhogen. V.V.V. Schoorl stelde bij mon de van de heer Witte voor een directeur aan te stellen op een salaris van f 5.000 en het aanstel len van een administratieve kracht achterwege te laten. De voorzitter achtte dit onuitvoer baar, omdat hij een combinatie van het werk van een directeur (Van onze Amstel-ganger) St. Nicolaas, bisschop van My- ra, heeft Zaterdagmiddag be zit genomen van Amsterdam en Amsterdam heeft Hem een intocht bereid, waarop menig regerend vorst jaloers zou zijn. Driekwart millioen hoofd stedelingen en „provincialen" trapten elkaar langs de route op de tenen, rijen trams kwa men stuk voor stuk tot stil stand op het Damrak, ramen en daken puilden uit en de straatjongens hingen in tros sen aan de lantaarnpalen. Ver tel ons van de Champs Elysée op de vierde Juli, kom bij ons aan de deur over Broadway op Onafhankelijkheidsdag. Er is nietdat 't halen kan bij het Damrak in ons eigenste Groot- Mokum op de dag, dat Sinter klaas er de hulde van zijn on derdanen neigend en wuivend in ontvangst neemt. Al uren tevoren stonden bij de steiger aan de Prins Hendrikkade, waar de „Spanje" met de Goed heiligman aan boord zou afmeren, de massa's zo dik geperst, dat er geen muis meer door kon. Het Damrak, de Dam, het Rokin stroomden vol. Kinderen voorop, groteren in de achterhoede. Poli tie zette de route af; sissend pas seerden zandwagens om een smet teloos wegdek te spreiden. Meer politie. Hoe meer politie, hoe gro ter feest. Zo is dat in Amsterdam. Politie te paard: heerlijke huiver onder jong en oud. Nooit zal een politiepaard een mens raken, dat weten de hoofdstedelingen best, maar toch, je kunt nooit weten.. Duizenden zagen niets, alleen maar hoofden. Maar de jongens in de lantaarnpalen gaven getrouw verslag van al wat op het wegdek gebeurde. „Appie: Sinterklaos!" En Appie: „Maok jij nau de ka chel an...." Een juffrouw die 't benauwd kreeg in de drukte, zocht een uitweg, ,,'n Klein gaotje foor deze daome!" riep de lan taarnpaal en de menigte week ge hoorzaam uiteen. Maar daar ging het gebeuren! Flauw waaide over de menigte een vage melodie. De „Spanje" voorafgegaan door een boot met lansknechten, was op de Prins Hendrikkade in zicht gekomen. De politiekapel had het „Zie ginds komt de stoomboot" ingezet. En deinend kwam het oude lied door de rijen naderbij. De Sint had voet op Amsterdamse grond ge zet, juist tegenover de St. Nico- laaskerk, die de klokken als een welkomstgroet liet beieren. Hier stonden de Koningin en de Prinsesjes Margriet en Marijke, die de Sint al tegemoet gevaren waren. Hier stond ook burgemees ter d'Ailly in ambtscostuum de Hoge Gast op te wachten. Maar eerst de formaliteiten! Gelukkig, Sint's Spaanse pas bleek keurig in orde. Toen kwam de burge meester aan het woord. Ondertus sen grabbelde de secretaris van de bisschop al in zijn zak. „Willen jullie een zuurtje?" vroeg hij de Prinsesjes in officieel hoog-Neder- lands. Dat zuurtje ging er wel in bij Margriet en Marijke. „Moeder ook een?" vroeg de secretaris. Ook de Koningin nam de versna pering graag aan. En toen was er gezegd, wat er bij zulke plech tigheden gemeenlijk gezegd dient te worden en kon de stoet zich in beweging zetten. Piet, Piet, Piet. De motorpolitie rukte aan. Ach ter hun gebrom ruiters en amazo nes, als een edelgarde. En daar achter o verschrikking wel twintig Zwarte Pieten op brom fietsen. Maar dit waren Pieten, die iedereen wel wil tegenkomen. Graaiend uit voile zakken deel den ze links en rechts snoep uit, kriskrassend door de bonte stoet. Er klonk weldra nog maar één kreet in juichend Amsterdam: „Piet, Piet, Piet", in tienduizend toonaarden. Méér Pieten, méér getier, méér snoep. Er pruttelde een heel re giment scooters voorbij, met Zwarte Pieten bemand. Daar kwa men twee Pieten met perscame ra's, een Piet met een gevleugeld filmapparaat, een hele Jan Plezier vol met Pieten, mitsgaders een microfoon en een wire-recorder. Dat waren de Pieten van de We reldomroep, een Nederlandse Piet, een Arabische, een Spaanse, een Engelse en een Zuid-Afrikaanse. Allemaal glimmend zwart en één zelfs, wat een engerd, met een kroezige ringbaard Wie er al sinds vorig jaar „niks meer aan gedaan had" en vast van plan was geweest „er dit jaar ook niks aan te doen", werd op slag gelovig, toen de Sint zelf naderde. Statig in het glanzende rode bisschopskleed, de mijter vlammend boven het goede gezicht, wenkbrauwen en baard wattig-wit van hoge, hoge ouder dom, liet de Sint het gejuich en het gezang op. zich afkomen. Grote mensen groetten hem met de glimlach van herkenning, die al leen heel goede vrienden voor elkaar hebben. Herauten omstuw den de schimmel en boven het gedruis klonk nog het gedonder van de jeugddrumband „Oranje Nassau". Het kaatste tegen de ho ge gevels en viel zwaar en mas sief weer terug in het Damrak. De lange stoet van praalwagens en muziekcorpsen stokte, toen voor het Paleis op de Dam burge meester d'Ailly de „schutspatroon van de hoofdstad" het officiële welkom toeriep. Een bijzonder mooie plaats had hier een groep kinderen van het geteisterde Schouwen-Duiveland gekregen. Voor ieder van hen had de Sint een wollen shawl, een voorproefje alvast. Toen ging het verder, langs al die kleine en grote kinderen. In een triomftocht, die zelfs het zon nige en heetbloedige Spanje niet voor elkaar zal kunnen krijgen. Sint Nicolaas is op Zaterdag 21 November 1953 in méér plaatsen van ons land ingehaald. Hoe dat kan, dat is een geheim van ons kinderlijk geloof. Maar dat er één plaats'is geweest, waar die intocht zo'n feest is geworden als in ons eigenste, warm-hartige Groot- Mokum, dat kan niemand ons aan praten. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 51. Er ontstond nu een diepe stil te. Een ogenblik was Phil ver slagen, finaal verslagen. Zijn eigen hypothese viel in duigen. Voor een moment tastte hij in inktzwarte duisternis rond. Lichte muziek. 17.45 Gramofoon Maar slechts voor een moment. 17.50 Militaire causerie. 18.00 u. Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 u. Gevar. muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous par- le"; 19.10 Militair •rkest. 19.35 Pianorecital; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Tiroier mu ziek. 22.30 Buitenlands overzicht 22.45 Gramofoon 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling". 23.20- 24.00 Gramofoon. TELEVISIE-PROGRAMMA'S. DINSDAG 24 NOV. 1953. AVRO: 20.15—21.45: 1. Televizier. 2. „Glückliches Ende am See", film. 3. „Rond het Rembrandtsplein." Grimmig zette hij de tanden op elkaar. Het kon niet waar zijn. De duisternis trok op. De ande ren hadden niets van dat mo ment van innerlijke zwakheid bemerkt. Op gewone toon merkte hij op: We zullen inderdaad Donder dagavond de proef op de som nemen. Maar wat denk jij nu te doen, Jim? Wat ik denk te doen? Ik bedoel: je bent officieel gestorven. Als je mijn raad op wilt volgen, hou je dan nog een paar dagen verborgen. Je kunt nooit weten, of het toch niet de bedoeling was geweest om jou uit de weg te ruimen. Wanneer zal ik dan te voor schijn komen? Zodra je een telefoontje van mij krijgt. Hoogstwaarschijnlijk Vrijdagavond, maar 't kan zijn van Donderdagavond. Maar zou die ontknoping dan niet Donderdagavond zijn? „Daarom zei ik: het kan zijn van Donderdagavond, maar ik heb zo'n idee. dat we Vrijdag pas de slotscène beleven. Dan zou ik graag hebben, dat jij plotselng in het gezelschap verschijnt, dat ik dan bijeengeroepen heb." Penner dacht een ogenblik na en zei toen: „Ik heb er geen bezwaar tegen, maar waar blijf ik deze paar dagen?" Hoofdcommissaris Wrokkel mengde zich nu in het gesprek. „Herinner je je nog, Penner, dat je een tijdje geleden gezegd heb, dat ik je het liefst in de meest afgesloten cel van de Yard wilde stoppen? Je hebt erom ge lachen, maar mijn voorspelling is toch maar uitgekomen. Ik zeg je nu nogmaals: volg mijn raad °P en ga direct met mij mee naar de Yard. Daar zal ik je een ver trek wijzen, waar niemand je enige schade kan berokkenen." Jim trok een lang gezicht. Het voorstel lokte hem niet bijster aan. „En mijn verdere speurtochten dan?" „Ik beloof je, dat ik je voort durend op de hoogte zal houden van de nieuwste ontdekkingen. Bovendien zal er niets meer ge beuren voor Donderdagavond. Jij hebt je vaste hypothese, ik heb de mijne en Phil heeft de zijne. Donderdagavond voor we naar Astoria gaan. zullen wij onze hypothesen vergelijken. En dan komt er dit nog bij: in het be lang van het onderzoek is het absoluut noodzakelijk dat de men sen denken, dat je overleden bent. We mogen het risico niet nemen, dat de tegenpartij er achter komt, dat je nog in leven bent." „Tenzij de tegenpartij weet, dat er een ander in mijn plaats is gestorven," merkte Jim op. Wrokkel knikte: „Dat is zo, maar dan nog is het beter, dat niemand weet, waar je bent." Jim dacht nog even diep na en zei tenslotte: „Ik geef me gewonnen. Ik zal uw raad opvolgen." „Dan stappen we ogenblikkelijk op." zei Wrokkel. Hij wilde geen risico meer lo pen. dat Penner zich nog zou bedenken. Binnen vijf minuten had de hoofdcommissaris zich aangekleed en zat hij met zijn logé in de wagen. Phil bleef thuis en keek op de stoep de vertrekkenden na. Scherp keek hij rond. of er mis schien een ongewone belangstel ling door de een of ander aan de dag werd gelegd, maar hij kon niets ontdekken Diep nadenkend ging hij het huis weer binnen. Zou hij Per kins of Lewis op de hoogte bren gen van het nachtelijk bezoek? Hij had er veel lust toe. maar vond het van de andere kant onverantwoordelijk. Hij bleef in de huiskamer zitten wachten op de terugkomst van zijn oom. Zijn gedachten maalden en maalden. Sommige brokstukken konden zij niet verwerken. Hij was ervan overtuigd, dat hij de juiste hypo these had, maar sommige onder delen kon hij niet passend maken. Brandend nieuwsgierig was hij naar sommige verklaringen, die hij pas kon krijgen, als de slag was gevallen en de moordenaar tegenover hem zat en doodmoe van het lange vragen, eindelijk zijn lippen zou openen. Hij hoorde op de overloop een deur opengaan. Een ogenblik la ter verscheen Else in de huis kamer. „Wat is er toch aan de hand hier? Ik heb een hele tijd horen praten en zo juist hoorde ik oom wegrijden." Phiï vertelde haar alles Haar gezicht stond ernstig. Ook zij had aar opvattingen omtrent de ver schillende voorvallen. „Laten jullie het aan Perkins weten?", vroeg ze tenslotte. „Wat denk jij ervan. Else?" Zij dacht even na. „Ik zou het niet doen. Hoe min der het weten, hoe beter." Phil was even verrast door dit antwoord. Hij vond het niet on aangenaam. dat Else de Austra liër er buiten wilde houden. Hij zei iets in die zin. Zij trok haar wenkbrauwen op en keek hem koel aan: „Jij als hoofdinspecteur moet toch zeker weten, dat we onze persoonlijke gevoelens streng ge scheiden moeten houden van onze beroepsplichten! „Af en toe krijg ik een aan vechting," antwoordde Phil in wendig woedend, „om je eens een pak rammel te geven. Jij hoeft mij niet voor te houden, wat ik al of niet moet weten, juffrouw Vlijmscherp!" Zij keek hem door haar oog wimpers aan en genoot van zijn drift. Zo was het nu altijd ge weest. Ze konden geen vijf mi nuten samen zijn, of ze hadden ruzie. Jammer dat hij opeens zo wegliep met die Alice Win- churst. Zij nestelde zich beha- gelijk in de stoel als een jong poesje en besloot om hem nog een beetje meer op stang te jagen. „Zou je werkelijk in staat zijn, om me een pak rammel te ge ven. Phil?" „Als het nodig was. ja!" brom de hij en wist opeens met zijn figuur geen raad „Als ik Alice zie, zal ik haar eens inlichten, wat voor bruut zij als vrijer krijgt!" „Je doet maar wat je niet la ten kunt. maar er zal nog wel eens een tijd komen, dat je me nodig hebt!" Hoe dicht die tijd al nabij was, vermoedde geen van beiden op dat ogenblik. Een verder antwoord werd Else gespaard, want ze hoorden de wagen van hun oom aankomen. Een ogenblik later stapte Wrok kel binnen. Hij wreef vergenoegd zijn handen en zei: „Dat is tenminste een pak van mijn hart. Ik geloof niet. dat we nu de eerste dagen nog moord aanslagen zullen beleven." „Waar heeft u hem gelaten?" vroeg Phil. (Wordt vervolgd) met het administratieve werk niet mogelijk is. De heer C. Schneiders (Den Helder) vond de zaak onvoldoen de voorbereid en stelde voor een commissie de wenselijkheden en mogelijkheden te laten onderzoe ken, die dan in de voorjaarsver gadering '54 met een gedegen rapport kon komen. De voorzit ter verwachttie hiervan geen be tere oplossing. Nadat Bergen. Castricum en Enkhuizen zich tegen contribu tieverhoging hadden verklaard, betoogde de heer Seheffel (Alk maar), dat naast een directeur een administratieve kracht nodig is. Tegen een gezamenlijke di recteur had Alkmaar financiële bezwaren, terwijl Alcmaria zich ook had afgevraagd, of de sa menwerking wel goed zou gaan. Vanuit de vergadering werd voorts bezwaar gemaakt tegen aanstelling van een gepension- neerde. Kwestie Dinkelberg De heer Duin (Groet-Camper duin) bracht hierna de kwestie- Dinkellberg in het geding. Hij had verwacht, dat bij de ingekomen stukken het verweerschrift van de heer Dinkelberg aan de orde zou worden gesteld, doch de voorzitter merkte op, dat dit ge schrift niet aan het bestuur van de Federatie was gericht. Na mens zijn V.V.V. stelde de heer Duin voor het ontslag aan de heer Dinkelberg ongedaan te ma ken en de beschuldiging inzake corruptie aan diens adres te her roepen. De V.V.V. Groet-Cam perduin wenste tenslotte geen finanfieel risico te aanvaarden in verband met de vorderingen, die de heer Dinkelberg blijkens zijn verweerschrift nog op de Fede ratie meent te hebben. De voorzitter. Mr Breebaart, betoogde, dat er nooit een kwes tie Dinkel'berg-Bestuur geweest was, doch alleen een kwestie Justitie-Dinkelberg. Dat alleen was de reden tot ontslag; het eer ste verweerschrift van de heer Dinkelberg was een aanval op het bestuur, doch het bestuur had de heer Dinkelberg niet aange vallen. Opnieuw aldus de voorzitter wordt nu het bestuur met een zeer vuil pamflet aangevallen: daarom kan het bestuur op het voorstel van Groet-Camperduin niet ingaan. De heer Dinkelberg wil zijn vermeende beschuldiging aan het adres van het bestuur intrekken, als hij weer wordt aangesteld: wat zou dan de posi tie van het bestuur zijn? Dan zou de heer Dinkelberg het bestuur in zijn zak hebben. Mocht de vergadering het tweede pamflet, dat het bestuur van A tot Z kan ontzenuwen, bespreken. dan schrikt het bestuur daar niet voor terug; en als de vergade ring iemand, die een gevange nisstraf moet ondergaan, in ere wil herstellen, dan is dat haar zaak. Ook anderen raken in ge lijke omstandigheden hun baan kwijt; het bestuur is van mening, dat iemand, die wegens knoeie rijen is veroordeeld, onmogelijk gehandhaafd kan worden. Mocht de vergadering er anders over denken, dan zal het bestuur en bloc aftreden en zich niet her kiesbaar stellen: dit is geen drei gement, aldus Mr Breebaart. op wiens woorden een instemmend applaus volgde. De heer Verhoeven van de Zaanse V.V.V. achtte het ook on mogelijk de heer Dinkelberg in zijn functie te herstellen, doch vond. dat het van sportiviteit zou getuigen, als de heer Dinkelberg op een of andere wijize kon wor den ingeschakeld in het werk van de Federatie. Overigens ver klaarde hij zich namens de Zaanse V.V.V. voor aanstelling van een volwaardige directeur. De voorzitter was van oordeel, dat het voorstel, om de heer Din kelberg op andere wijze in te schakelen in hetzelfde vlak lag als het voorstel Groet-Camper duin: de relaties met de heer Dinkelberg zijn grondig ver broken en het bestuur is van mening, dat de Federatie op geen enkele wijze meer de relatie kan hernieuwen. Ook het voorstel-'Heiloo, om een commissie te benoemen, die de „bewijzen", waar de heer Dinkelberg mee komt, zou onder zoeken, wees de voorzitter af; want aldus de voorzitter al had hij gelijk, dan zou hij nog nooit terugkomen. Het bestuur beschouwt dit voorstel als een motie van wantrouwen. De heer Schelhaas (Langedijk) kan met het standpunt van het bestuur accoord gaan, als het ontslag alleen verleend is in ver band met het rechterlijk vonnis, waarop de voorzitter antwordde. dat het bestuur de heer Dinkel berg het ontslag niet verleend zou hebben, als hii deze veroor deling niet had gehad. Het bestuur had wel bezwaren tegen het beleid van de heer Dinkelberg. doch was voorne mens deze met hem te bespre ken: het had de stellige over tuiging, dat men dan tot elkaar was gekomen. Het ontslag is uit sluitend en alleen gegrond op de veroordeling en als het bestuur gezegd heeft: er is nog meer, dan is dat alleen het gevolg van het eerste pamflet; als dat niet was verschenen, zou er niets ten na dele van de heer Dinkelberg ge zegd zijn. Het bestuur had de heer Dinkelberg tegenover an dere instanties steeds de hand boven het hoofd gehouden. Het heeft geen zin een commissie van onderzoek te benoemen, om dat er toch geen sprake kan zijn van rehabilitatie. Spr. vraagt op dit punt een uitspraak van de vergadering. De heer Arntz (Alcmaria) meent, dat het bestuur destijds in zijn beleid tekort geschoten is, omdat het vóór het ontslag aan de heer Dinkelberg deze steeds door dik en dun verdedigde, on danks de grieven, die Alcmaria aanvoerde. De voorzitter erkende, dat het bestuur fouten had gemaakt, doch het wilde de heer Dinkel berg. toen hij nog in dienst van de Federatie was, niet afvallen. (Zie vervolg, pag. 7)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3