ROOS "IMOS Vroedschap van Venlo bracht bezoek aan Victoriestad Piet Groot gehuldigd als toonkunstenaar Generaal Mr Kruis over historie van ons leger WOLDONS DEKENS Meijer Zn Met „Blauwe Engel'' vice versa AGENDA bij zilveren jubileum „Oud Alkmaar" 36.50 39.75 De militair en zijn vrije tijd Bezwaren tegen uitstel kermis Markt en Beurs Pagina 2 Woensdag 25 November 1953 Dank zij een goede service van de Nederlandse Spoor wegen, kon de gemeenteraad van Venlo, die gisteren bij de Alkniaarse Raad op bezoek kwam, in goed drie uur de reis maken van de Maasstadnaar de Victoriestad. De heren dames telt de Venlose Raad niet reisden in de speciale dieselwagen „De Blauwe Engel" genoemd; om half 8 stapten zij in Venlo in en om circa kwart voor elf stapten zij uit op het eerste perron te Alkmaar, waar Burgemeester Wytema met zijn wethouders en raads leden en Hoofden van Takken van Dienst ter verwelko ming aanwezig waren. De zeven uren, die de gasten i 14.708 inwoners in 1901 groeide uit Venlo in de Victoriestad door brachten, waren druk bezet. Na de kennismaking op het station, wandelde 't gezelschap van bijna zestig man via het Stationsplein, de Kanaalkade en het Kerkplein naaf de Langestraat, waar van het Stadhuis de vlaggen ter ver welkoming waren uitgestoken. Hier wisselden de beide burge meesters toespraken. Burgemees ter Wytema vertolkte de gevoe lens van de Alkmaarse gemeente raad, die de heren uit Venlo met groot genoegen naar Alkmaar zag komen. Hij herinnerde er aan, dat Alkmaar vorig jaar met een stad uit het hoge Noorden Leeuwarden bezoeken had uit gewisseld en dat voor dit jaar de keuze viel op een stad in het Zuiden, een stad van ongeveer gelijke grootte, die wellicht de zelfde problemen had. Deze be zoeken. aldus mr Wytema, be vorderen de vriendschap tussen de gemeenteraden, die elkanders ervaring kunnen uitwisselen, het geen bevruchtend en verruimend kan werken. Met Leeuwarden had Alkmaar in het verleden reeds eerder con tact, al bestond dat uit de stroop tochten, die de Friezen in vroe ger eeuwen naar West-Friesland ondernamen. Daarvoor, aldus mr Wytema, lag Venlo te ver af, doch hij veronderstelde, dat er toch ook tussen Venlo en Alk maar een zekere affiniteit bestaat (zoals later op de dag bij het bezoek aan de grote kerk inder daad ook bleek). Spr. verheugde zich over het bezoek van de le vensblije Zuiderlingen aan de stugge Noorderlingen van Alk maar, die vooral met het oog op het eeuwfeest van de stad. dat zij volgend jaar gaan vieren, wel een injectie van Zuidelijke le vensblijheid nodig hebhen. Hij hoopte, dat de Venlonaren die injectie aan de Alkmaarders zou den geven en deze volgend jaar aan de bezoekers van Alkmaar zullen tonen iets van de heren uit Venlo te hebben geleerd. Spr. hoopte, dat het bezoek aan Alk maar de heren zou bevallen, om vervolgens het een en ander over Alkmaar te vertellen. Hij wees er op, dat Alkmaar een langzaam, maar constant groeiende stad is, waar het aan genaam is te wonen; het is een springlevende handelsstad en de koopstad van Hollands Noorder kwartier. Hij verwachtte voor Alkmaar een nog grotere bloei, als de stad door een tunnel in het Noordzeekanaal eenmaal uit haar isolement zal zijn verlost. Nuttig contact De burgemeester van Venlo. mr dr Ch. J. M. A. van Hooy, zag dit uitstapje naar Alkmaar niet alleen als een aangenaam, doch ook als een nuttig iets, om dat men van elkaar kan leren, hoe men de problemen, waar men voor staat, weet aan te pak ken. Contact tussen de Raden, aldus de burgemeester van Venlo, is goed en nuttig in ons democra tisch bestel, waarin de Raad ver antwoordelijk is voor alles, wat er in zijn gemeente gebeurt. Met vreugde was de Raad van Venlo naar Alkmaar gekomen en spr. hoopte, dat het tegenbezoek van de Alkmaarse Raad vóór het eeuwfeest zal plaats vinden, want de komst van de Alkmaarders naar Venlo zal voor Venlo aan leiding zijn voor een feest van goede blijdschap. Spr. was er van overtuigd, dat het goed is in Alkmaar te zijn, welke stad re miniscenties opwekt aan het grote historische verleden van ons land. Dat Alkmaar een le vende stad was, had spr. reeds geconstateerd uit het bericht, dat sen doodkistenfabriek het hier niet kon bolwerken (een grapje, dat niet naliet de nodige hilari teit op te wekken). Burgemeester van Rooy dankte tenslotte voor_ de uitnodiging en gaf zijn confrère de verzekering, dat het de Raad van Venlo een genoegen was hier te mogen zijn. Raad Venlo Terwijl een kopje koffie werd geserveerd, was er gelegenheid voor een nadere kennismaking. Wij vernamen, dat Venlo van tot 48.474 inwoners in 1953; de grootste stoot tot de bevolkings toename gaf de annexatie van Blerick in 1940, waardoor de stad tot een inwonertal kwam van 39.286. De Raad telt 29 raads leden, waarvan 26 van de K.V.P., die met twee lijsten uitkwam, één voor Venlo ten Westen van de Maas (Blerick) en één voor Venlo ten Oosten van de rivier. Drie raadsleden behoren tot de P.v.d.A., doch ook deze drie raadsleden 'zijn katholiek; twee kerk cn de orgels en wist nog te vertellen, dat de plafondschilde ring boven het vroegere pries terkoor, „Het Laatste Oordeel" voorsitellende, nog door een Ven- Ionaar voor de ondergang was behoed. Deze kocht het destijds voor afbraak en liet het onder brengen naar het pasgeopende Rijksmuseum, vanwaar het tij dens de restauratie weer naar Alkmaar kwam, om, na grondige restauratie, weer op zijn oor spronkelijke plaats te worden aangebracht. (Hieruit bleek dus een zekere affiniteit tussen Venlo en Alkmaar). Na een korte wandeling door de binnenstad, waar het grach- tenschoon en de mooie oude ge vels de bijzondere belangstelling van de bezoekers hadden, ver enigde men zich in Victory aan de goedverzorgde lunch, welke door het gemeentebestuur werd aangeboden. Daarna maakte men met twee bussen een rondrit door de stad, om de voornaamste be zienswaardigheden, o.a. de nieuw bouw, het sportpark, de Hout en het Handelsschoolcomplex te be zichtigen; burgemeester Wytema toonde zich bij deze excursie een uitstekende gids. Terug op het stadhuis was er nog maar weinig tijd voor de thee; burgemeester van Rooy ver- Tijdens het bezoek van de gemeenteraad van Venlo aan Alkmaar, brachten de gasten ook een bezoek aan de nieuw bouw in de Hooftstraat, waar enkele woningen voor gerepatrieerden werden bezichtigd. Op de foto de beide burgemeesters (Advertentie) ZAKSN PABFOMERIg ByODTEQIE rCILIETARTIKFLEN er van behoorden reeds tot de oude S.D.A.P., terwijl het derde lid een „doorbraakman" genoemd kan worden. De protestants- christelijke partijen in Venlo zouden het wellicht tot één zetel gebracht hebben, a.ls zij, zoals in Alkmaar, met een gezamenlijke lijst waren uitgekomen. Kort na de oorlog had er ook nog een communist zitting in de Raad, doch die moest al gauw zijn plaats afstaan aan de P.v.d.A., die daardoor op drie zetels kwam De P.v.d.A. werd in de bespre kingen voor de wethoudersver kiezing niet betrokken, hetgeen het lid dezer fractie, met wie wij een praatje maakten, minder prettig had gevonden. Wij hoorden overigens, dat er in de Raad maar weinig of geen meningsverschil is tussen de beide fracties. De vier wethou ders komen allen voort uit de K.V.P.-fractie; het wethouders salaris is f5000.— (in Alkmaar f 3800.en het presentiegeld voor de raadsleden f7.50 (in Alkmaar f 10. De Raad was ook vergezeld van de gemeente-secretaris en de Hoofden van Takken van Dienst en de Commissaris van Politie, alsmede van een commies ter secretarie als contact-ambtenaar. Al deze functionajissen waren katholiek. De Alkmaarse Raad was voor het grootste deel present; wij misten de heren Coerts, Bakker en Sietsma van de P.v.d.A., de heren Berkhouwer en Holsmuller van de V.V.D., mej. M. Kamp- huys van de K.V.P. en de heer Knuistingh Neven van de C.P.N. Het programma Na de koffie gaf de directeur van Openbare Werken, ir J. Knol een korte toelichting over de stadsontwikkeling van Alkmaar; hij gaf een overzicht van de wo ning- en scholenbouw en van plannen hiervoor; belichtte het moeilijke verkeersvraagstuk en het uitbreidingsplan, alsmede het plan-Dudok, dat een ontmante ling beoogt van de Grote St Lau- renkkerk. Ook het rioleringsplan. dat een uitgaaf zal vorderen van 11 millioen gulden en het plan voor de Polderstad in de Overdie werden door hem besproken. Na bezichtiging van het Stad huis begaf het gezelschap zich naar de Grote Kerk, waar de president-kerkvoogd, de heer v. d. Worp, een welkomstwoord sprak en de organist het kleine en het grote orgel bespeelde, ter wijl de gasten het fraaie kerk gebouw bezichtigden. De heer v. d. Poll vertelde enkele interes sante bijzonderheden over de Woensdag 25 November 'T GULDEN VLIES: „Victoria en haar Huzaar" voor het BKL. 8 uur. LONDON: Ijsbaan Heiloo, 8 uur WAPEN VAN HEEMSKERK; Feestavond Motorclub „Alk-» maar en Omstreken". 7.45 uur. Bioscopen: REX: „Het mysterie van het leven". 14 jaar HARMONIE: „De man met de wassen beelden" 18 jaar VICTORIA: „Les Miserables". 18 jaar CINEMA: „Twee stuivers hoop". 18 jaar Voorstellingen om 8 uur. Rex matinee om 2.30 uur. Tentoonstellingen: ROG-GEBOUW: Dienst zijnszorg Leger. Wei- Donderdag 26 November 'T GULDEN VLIES: Concert N.-H. Philharmonisch Or kest, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: SOVA, 8 uur. Bioscopen: REX: „Het mysterie van het leven", 14 jaar. CINEMA: „De Slagboom" (voor Schola Publica), 18 j. HARMONIE: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. VICTORIA: „Anna en de Ko ning van Siam", 14 jaar. Waterstanden: Donderdag: hoog water: 10.10 en 22.10 uur: laag wa ter: 4.10 en 16.00 uur. HEILOO. schrift „Gehrels". Van 1930 tot in 1945 was de jubilaris organist in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Amsterdam. In 1946 vestigde de heer Groot zich te Heiloo als pianoleraar en Maandagavond kreeg na enige tijd de leiding huldigden het R.K. Kerkkoor te Heiloo. de R.K. Gemengde Zang vereniging „Nieuw Leven" te Heiloo. de R.K. Gemengde Zang vereniging „Zaandam", de Zang vereniging „Iluygewaert" te Ileerhugowaard en het Motet Madrigaal Vrouwenkoor te Ber gen in d» aula van de St. Willi- bmrdusstichting op enthousiaste wijze hun dirigent Piet Groot bij zijn 25-jarig jubileum als toon kunstenaar. De prachtige successen, die hij met deze koren de laatste jaren heeft, bereikt, hebben hem deze huldiging doen verdienen. De belangstelling van de plaat selijke geestelijke en gemeente lijke overheid en in het bijzon der de aanwezigheid van zijn oud-leraren Hubert Cuypers en Olivier Koop en tal van vooraan staande personen uit het muziek verenigingsleven hebben voor de heer Groot deze avond onver getelijk gemaakt. De heer Piet Groot, die in Krommenie werd geboren, be haalde op 24 Aug. 1928 zijn eer ste diploma als organist. In 1937 het Staatsdiploma Piano. Op 8 Juli 1941 bij het eerste officiële examen voor algemeen vormend muziekonderwijs, het getuig- tolkte de dank van zijn Raad. al speet het hem, dat het bezoek maar zo van korte duur was; hij hoopte, dat de Raad van Alk maar, als die naar Venlo komt, iets meer tijd zal hebben. Ten slotte kwam hij nog met een at tentie in stoffelijke vorm; een Limburgse vlaai had hij niet mee willen brengen, omdat dat niet iets specifieks van Venlo is; maar als specimen van de industrie uit Venlo bood hij alle raadsleden en Hoofden van Takken van Dienst, die de dag ook hadden meegemaakt, 2 rolletjes (zwart en wit) snoer aan, afkomstig van de draadfabriek in Venlo. Om 17.27 vertrok de Blauwe Engel met de gasten uit Venlo, die alvorens van Holland afscheid te nemen, nog even een bezoek brachten aan 's lands hoofdstad: Amsterdam. VERKEERSOVERTREDINGEN ALKMAAR De Officier van Justitie der Alkmaarse Arron dissementsrechtbank eiste intreK- king van het rijbewijs, onvoor waardelijk en voor de tijd van 1 jaar, tegen K. uit Broek op Langendijk. Hij noemde K. een „misdadiger op de weg" en „iemand die niet op de weg thuis hoorde". Toen K. chauffeur van beroep, op 7 April na cafébezoek met vrienden in een auto terugkeerde l van Alkmaar naar Langedijk reed de muzieklerares mej. B. K. uit Alkmaar ter hoogte van de Lim- memoek op de fiets voor de auto uit, en naar de zin van K, teveel op de weg. Omdat ze met opzij ging besloot K. haar een „druk kertje" te geven, een duwtje van achter, om haar aan het schrikken te maken. Het gevolg was, dat mej. K. op de straatstenen terecht kwam. Door de Kantonrechter was K. veroordeeld tot een boete van f 40,wegens het opzettelijk veroorzaken van deze aanrijding, en daarnaast tot een boete van f 200,omdat hij zonder zich bekend te maken nadat hij even -gestopt had, was doorgereden. De Officier eiste voor beide gevallen een gevangenisstraf van een week en daarnaast de onvoorwaarde lijke intrekking van het rijbe wijs. Uitspraak Dinsdag 8 De cember. Damescongregatie St Doininicusparochie ALKMAAR In tegenstelling met bet Kehkberiobt aldus vbr- zoekt men ons te berichten is er heden avond om half acht wél Damescongregatie. ALKMAAR. Voor de leden van „Oud-Alkmaar" hield gene raal mr. H. J. Kruis in Hotel Victory een lezing, getiteld: „Gre pen uit het geschiedboek van ons leger." In deze interessante lezing over de krijgsgeschiedenis uit het ver leden, waarbij ook geraakt werd aan het heden, verweef generaal Kruis een viertal punten, waar hij speciaal de aandacht op wilde vestigen. Als eerste punt ging spr. in op de oorlogvoering in het ver leden. waarbij hij tevens een vergelijking trok met de tegen woordige toestanden op militair gebied, waarbij -het hebben van bondgenoten bijna niet meer te voorkomen is. Dit was vroeger wel eens anders. Het oorlogvoe ren op eigen houtje deed men toen veel liever. Men had in het verleden een zekere tegenzin tegen de „bond genootschap-oorlogvoering", om dat de bondgenotensteun altijd baatzuchtig en heel dikwijls on betrouwbaar was. Met voorbeel den uit de geschiedenis illustreer de spreker deze baatzuchtigheid van bondgenoten, die immers al tijd na het beëindigen van de krijgsverrichtingen een prijs moesten hebben voor hun steun. Men ging derhalve in die dagen uit van de stelling, dat men't lie ver alleen moest, doen, waarbij kwam dat het stelselmatig reke nen op de bondgenoten niet goed was voor het moreel van de na tie, daar het aanleiding gaf tot verslapping. Al is tegenwoordig deze stelling niet meer houdbaar toch is de kern nog altijd waar. Bij teveel rekenen op hulp van anderen gaat het moreel ten gronde. Men moet zichzelf altijd evengoed blijven inspannen. De beste regel is en blijft: „Helpt uzelf, dan ook zullen uw bond genoten u helpen." Vervolgens besprak de gene raal de geringe belangstelling van de Nederlander voor zijn eigen vrijheid en veiligheid. Reeds Johan de Witt schreef in zijn tijd dat de Nederlanders pas „wanneer de nood ende perika- len" hen duidelijk voor ogen werden gesteld, zij deze ook in zagen. En dan was het wat blijkt uit de geschiedenis dik wijls te laat. Meermalen ver waarloosd emen leger en vloot. In dit verband ging spreker uit voerig in op de toestand in de jaren 1670-1673, toen Lodewijk XIV bondgenoten om zich heen verzamelde, en daarna de Ne derlanden aanviel. Toen ook liep de verdediging op niets uit en werden de troe pen onder de voet gelopen. De toestand van de defensie was dan ook treurig. Tenslotte bracht de inundatie, van de Hollandse wa terlinie, uitkomst. Toen Lodewijk zichzelf over schatte, bleek dat de Republiek zelf ook nog wat kon. En stond 'ij in den beginne alleen, daarna kwamen de bondgenoten. Met nadruk wees spr. op dit laatste feit, dat van zo groot belang is, en dat heden ten dage nog even zeer geldt: Wanneer het land in staat is zelf de eerste stoot op te vangen, dan pas krijgt het hulp van zijn bondgenoten. M.b.t. dc tegenwoordige tijd 'luidde de generaal er on, dat hierdoor en door het in staat zijn een offensief te beginnen, een oorloe voorkomen kan worden. Als er ooit een oorlog zou ko men in de toekomst, dan moet het Westen l/!aar ziin om in het offensief te gaan, maar als het 'aarvoor klaar is. dan zal het Oosten niet een oorlog beginnen. Als derde punt behandelde generaal Kruis de tot stand ko ming van het dienstplichtleger door de eeuwen heen, wat hij o.m. illustreerde met voorbeel den. Hij noemde in dit verband het Staatsleger van Prins Mau- rits een exceptie voor zijn tijd, en kwam via de Unie van Utrecht waarbij de dienstplicht werd vastgelegd en via de Franse overheersing waaronder voor het eerst, zij het gedwongen, de in schrijving voor de dienst werd ingevoerd, bij het recente ver leden. De eigenlijke militie da teert van 1912, en de mobilisatie van 1914 leverde het bewijs, dat het gekozen legerstelsel goed was. Vanzelfsprekend raakte spr. ook even aan de huidige toe stand, waarbij het ideaal zou zijn, dat het leger weer geheel zou bestaan uit beroepsmensen, zoals dat ver in de geschiedenis ook het geval was. Tenslotte besprak generaal Kruis de Nederlandse soldaat, die èn in de geschiedenis, èn in het jongste verleden (Indonesië) blijk heeft gegeven uit het goede hout gesneden te zijn. (Advertentie) Licht van gewicht Fraai uiterlijk Dubbel warm Zeer zeker een CADEAU dat inslaat! De bovenkant bestaat uit een prachtige satijn-zijde, effen of damassé; de onderzijde is van een motie kwaliteit satinet. Geheel doorgestikt in een exclusief ruit-dessin. 1-persoons v.a. 2-persoons v.a. 'n Beste deken koopt U bij: Langestraat 37 Alkmaar ALKMAAR Talloze aan staande militairen zien met angst en vrees huil diensttijd tegemoet, louter en alleen omdat ze den ken dat hun studie of ontwikke ling afgebroken zal worden. Dat die vrees niet altijd op waarheid steunt, blijkt overduidelijk uit de tentoonstelling, die dezer dagen gehouden wordt in de cantine van het ROG-gebouw. De Dienst Welzijnsverzorging voor het Leger beijvert zich de militairen zo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen in hun vrije tijd te studeren, goede boe ken te lezen of ander nuttig werk te verrichten. Daartoe heeft de Dienst een expositie ingericht, die gedurende enkele maanden langs verschillende garnizoenen trekt. Er zijn stands, die een beeld geven van hetgeen de sol daten presteren op het gebied van kunstig precisiewerk, schil der- en houtsnijkunst enz. Bo vendien demonstreert een dienst plichtig korporaal het vervaardi gen van kleisierwerk. Men heeft een onwillekeurige greep gedaan uit de bibliotheek, toont instru menten op velerlei terrein, waar over de militairen de beschikking kunnen krijgen en men is steeds bereid inlichtingen te verstrek ken naar aanleiding van vragen over de vrije-tijdsbesteding. We kunnen een bezoek aan deze tentoonstelling van harte aanbevelen, vooral bij jongeman nen, die de wapenrok nog zullen moeten aantrekken. Tot en met hedenavond is de tentoonstelling geopend. over de R.K. Gemengde Zang vereniging „Nieuw Leven" en het R.K. Kerkkoor te Heiloo. Ook geeft de heer Groot muziekonder wijs aan de R.K. Vak- en Huis houdschool „Sancta Maria" te Zaandam. Deze muzikale loopbaan heb ben de talrijke sprekers van de avond aan alle kanten belicht en hulde gebracht aan de man, die met hard werken en liefde voor de muziek zoveel voor de ontwikkeling van 't muziekleven onder de gewone mensen heeft gedaan. Namens het R.K. Kerkkoor en de zangverenigingen werd de iubilaris een pick-upkast aange boden. Het kinderkoor van „Nieuw Leven" vertolkte met een bloemenballet de dank en bood als verrassing de jubilaris een fotoalbum met foto's van ziin koren aan. Ook de R.K. Vak- en Huis houdschool ..Sancta Maria" te Zaandam bleef niet achter en gaf als passend geschenk een alburn voor gramofoonplaten. De jubilaris dankte aan het einde allereerst God voor de schone gaven van Hem ontvan gen, ziin ouders, die het hem mogelijk maakten ziin gaven te ontwikkelen, zijn leraren. de sprekers en spreeksters van deze avond en last but not least zijn zangers en zangeressen. Na dit officiële gedeelte van de avond brachten de zangver enigingen een gezellig bont pro gramma van sketches en ko mische opera's met medewerking van het Vitrofoon Amusements orkest onder leiding van Wim Cornelissen. Feestavond met ouden van dagen ALKMAAR - Gisteravond hield de K.A.B. afdeling Alkmaar een feestavond, waarop ook de ouden van dagen uitgenodigd waren. Ruim 140 bejaarden en talloze K.A.B.-ers werden door de heer G. Brakenhoff welkom geheten. De heer Brakenhoff dankte de oudjes voor hetgeen zij in de loop der jaren voor de organisa tie gedaan hebben, in het bijzon der voor hun werk in de moei lijke jaren van het begin dezer eeuw. Daarna werd de bekende K.A.B.-revue opgevoerd. Toegevoegde agendapunten ALKMAAR Aan de agenda voor de vergadering van de ge meenteraad zijn nog een tweetal punten toegevoegd, en wel de benoeming van een onderwijzeres aan de Tesselschadeschool, voor welke vacature een voordracht van twee leden is opgemaakt, en als tweede punt een voorstel tot onttrekking aan het openbaar ver keer van het voetpad, gelegen tussen de percelen Bloemstraat 4 en 14, alsmede de verkoop van dit pad aan de heer G. P. van Bee- kum te Bergen. Politievoetbal ALKMAAR Gister werd voor de competitie van de Nederland se Politiesportbond de wedstrijd gespeeld tussen Alkmaar Rijks politie en Amsterdam Gemeente politie. Amsterdam begon met een fel offensief, dat de Alkmaarders aanvankelijk weerstonden. Na 20 min. echter had een goede Am sterdamse aanval succes, toen doelman Teilegen het uitzicht werd ontnomen. Binnen 5 min. was het al gelijk door van Luit Na de rust liep Amsterdam binnen een kwartier uit tot 31 en na een half uur was het reeds 4—1. Alkmaar hield echter moe dig vol en zag het harde werken uiteindelijk beloond met een doelpunt, waardoor de stand, tevens eindstand, op 2—4 werd gebracht. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ALKMAAR Wegens bijzon dere omstandigheden is er een wijziging aangebracht in de tij den van openstelling der biblio theek. De Leeszaal en Bibliotheek zal voorlopig Donderdags en Dins dags de gehele dag gesloten zijn (Dinsdagavond echter blijft de leeszaal geopend van 79 uur). Op de overige dagen is de Lees zaal de gehele dag geopend, ook 's avonds (behalve dan Maandag morgen en Zaterdagavond). De uitlening op Maandag-, Woens dag- en Vrijdagavond gaat ge woon door alsmede de uitlening op Woensdagmiddag en Zaterdag middag. Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken ALKMAAR Zoals de leden reeds per circulaire kenbaar is gemaakt, zal er op Zaterdag 28 Nov. a.s. om 8 uur, in Hotel Vic tory, Langestraat, een niet alleen geestige, doch vooral interessante lezing over Egypte worden ge houden door de bekende wereld reiziger de heer B. Monnink. De heer Monnink hield over dit on derwerp reeds ettelijke lezingen voor de andere afdelingen van de vereniging, met zulk groot succes, dat het verheugend is de heer Monnink bereid te hebben ge vonden ook voor de afd. Alkmaar te willen spreken. Daar is ge bleken, dat buiten de leden, voor deze lezing belangstelling bestaat, heeft het bestuur ook niet-leden de gelegenheid geboden deze unieke lezing mee te kunnen ma ken. De toegangsbewijzen a f 0.75 zijn verkrijgbaar bij het afd. bu reau Spoorstraat 92, hoek Stati onsplein. Tel. K 22002716. St Adelbertvereniging ALKMAAR De voordracht door mej. dr Mar,ga A. Klompè, die aanvankelijk Woensdag 16 Dec. zou worden gehouden is ver zet op Woensdag 9 December. WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. STIJGING VAN TEMPERATUUR DE BILT, 25 Nov. Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en plaatselijk mist. Hier en daar enige motregen. Stijging van temperatuur, maar in het Oosten van het land aanvankelijk nog lichte vorst. Overwegend zwakke Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. (Advertentie) Luister goed, Sinterklazen! Er zijn van die din gen, waar een éch te vrouw nooit ge noeg van. heeft. Zul ke dingen zijn b.v. shawls, die hetzèlf- de uitgaanstoilet tel kens een ander ac cent geven. Bij GERARD WORM vindt U op dit ge bied ontelbare ver rassingen van zwie rige zijden geval letjes tot vlotte warme „blikvan gers". De échte vrouw, die aan shawls denkt, denkt aan zuivere zijde, pure warme wol enGERARD WORM Lanqastraat Alkmaar Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Matt'hieu, S. K., z. v. J. H. Lejjen en J. J. van der Lans; Wilfrieda M. C„ d, v. J. Teileman en C. J. Hol- lénberg; Rembrandt G. M., z. v. E. Oor. Ondertrouwd: Petrus Jan Ros kam te Alkmaar, en Afra The- resia Leijen. ALKMAAR De raad van het Groot Winkelbedrijf heeft zich tot de gemeenteraad gericht met een adres, waarin bezwaar ge maakt wordt tegen het voorstel de kermis te verzetten van eind Augustus naar begin October. Adressant verzoekt de raad de kermis 1954 niet te verplaatsen. Voorts wenden de besturen van de drie plaatselijke middenstands bonden en Horecaf-bedrijven zich met een adres tot de raad, waar in verzocht wordt de kermis niet begin October doch van 1119 September te doen houden. De bezwaren van het Winkelbedrijf tegen de kermis in October hou den in, dat een kermis in October nadeel betekent voor de detail handelsbedrijven, omdat in Octo ber het Najaarsseizoen begint en de verkoop van kleding, schoeisel e.d. het hoogst zijn. Zij vrezen, dat wanneer begin October ker mis wordt gehouden, het geld, dat in de regel aan kleding en schoeisel wordt uitgegeven aan vermakelijkheden zal worden be steed, zodat de detailhandelsbe drijven aanzienlijke inkomsten zouden moeten missen. En de noodzakelijke aanvulling aan kle ding en schoeisel der bevolking vertraagd wordt. Ka j otter snieuws ALKMAAR Hedenavond is er een bijeenkomst in het kajot- tershuis op de Laat. De jaarver slagen van de diocesane en na tionale K.A.J. zullen besproken worden, bovendien staan er enke le aardige verrassingen op het programma. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan nes C. zv J. P. H. van Leeuwen en P. v.d. Laan. Gehuwd: Corn. M. den Nijs en Marg. Hemels; Corn, van der Wel en Eelkje W. Teitsma. GROOTEBROEK, 24 Nov. 6000 kg uien, grof 5.505 70, middel 6.507.10, driel. 12.50, nep 26.30: 3000 kg bieten A 5 00. B 4.00; 3000 kg andijvie 6.50 9.70; 12.000 kg rode kool 3.00 8.90; 2000 kg gele kool 3.004.00; 6000 kg groene kool 4.109.40: 62.000 st. bloemkool t.s. B 39.10 57.30, Bil 15.40—40.00, C 38.40— 45.00, stek 5.00—18.00, z.d. C 13.80—16.90. MEDEMBLIK, 24 Nov. 1953. 45.000 stuks bloemkool A 1 47.80 —53.20, A2 35.40—35.60, BI 41.90 —50.10, B2 24.00—30.70, Cl 15.40, stek 5.008.00; 20.000 kg ronde bieten A 5.20—5.40, B 4.00; 10.500 kg breekpeen B 5.00, C 5.105.60, D 5.105.30; 1000 kg uien, driel. 11.80—13.70, nep 27.70—28.50; 17.250 kg witte kool (succes) 4.00; 1560 kg groene kool 8.7010.60; 3000 kg Chinese kool 5.407.20; rode kool 6.50; andijvie 10.00; 4000 kg aardappelen 10.7012.10. PURMEREND, 24 Nov. Aan gevoerd 70.000 eendeieren 11.00 11.50; 55.000 kipeieren, grote 17.50 —19.00, middel 16.50—17.50, kleei- ne 13.0015.50; per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 25 Nov. 2600 kg uien 6.205.30, grote 5.40 5.60; 2000 kg peen B 5.00, C 5.00 —5.10; 1200 kg rode kool B 3.30— 3.60, 1300 kg groene kool A 7.90 11.90; 32.000 kg succes 4.00—4.40; 24.000 kg deense witte kool 4.50 4.60; 1400 kg andijvie I 9.3011.80 II 7.70—9.60. WARMENHUIZEN, 25 Nov. 3000 kg uien 6.50; 800 kg peen C 5.00; 5200 kg andijvie 8.5010.60; 5600 kg rode kool 4.60—5.60; 8200 kg witte kool 4.503.80.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2