Werkgeversverbonden staan achter het plan-Beven Pella in Nederland Zuid-Tirol wil zelfbestuur Zowel economisch als politiekeist Nederland Als Nederlandse arts in Birma Gevluchte Tsjechen konden amper vliegen Buitenlandse notities Ee Niet bang zijn voor slangen iren tegen '1 kermis en Beurs H Verklaring aan Ministers Beyen en Zijlstra Architect vier jaar achter slot 99Nu al zijn wij in feite verenigd en iverken ivij samen" DE EUROPESE INTEGRATIE Maak 'n einde aan dat ondragelijke znurbranden Twee doden op B.P.M.-terrein Autobotsing eist een dode Geschil Israël en Jordanië Italië ervan beschuldigd rechten der bevolking te schenden Woensdag 25 November 1953 Pagina 3 EK WACHTING i door 't K.N.M.I. ■geldig van Woens- >t Donderdagavond. TIJGING EMPERATUUR 25 Nov. Zwaar t verspreide opkla- plaatselijk mist. ar enige motregen, /an temperatuur, t Oosten van het nkelijk nog lichte u-wegend zwakke tot Zuidwestelijke Jvertentie) van die din- aar een èch- uw nooit ge- ar., heeft. Zui gen zijn b.v. die hetzèlf- aanstoilet tel en ander ac even. Bij RD WORM U op dit ge- ntelbare ver en van zwie- ijden geval- tot vlotte „blikvan- De échte die aan denkt, denkt uivere zijde, warme wol GERARD WORM aal Alkmaar lijke Stand - Geboren: Matthieu, H. Leijen en J. J. s; Wilfrieda M. C., ;man en C. J. Hol- .brandt G. M., z. v. d: Petrus Jan Ros- raar, en Afra The- De raad van het Ibedrijf heeft zich nteraad gericht met eaarin bezwaar ge- tegen het voorstel verzetten van eind r begin October. /erzoekt de raad de niet te verplaatsen. :n de besturen van elijke middenstands- orecaf-bedrijven zich 3 tot de raad, waar- lordt de kermis niet r doch van 1119 doen houden. De r het Winkelbedrijf nis in October hou- :n kermis in October ;nt voor de detail- -en, omdat in Octo- arsseizoen begint en an kleding, schoeisel ;st zijn. Zij vrezen, begin October ker- ;ehouden, het geld, gel aan kleding en ordt uitgegeven aan den zal worden be de detailhandelsbe- ïzienlijke inkomsten ;n missen. En de aanvulling aan kle- leisel der bevolking rdt. tersnieuws Hedenavond is komst in het kajot- e Laat. De jaarver- e diocesane en na- zullen besproken idien staan er enke- errassingen op het lijke Stand Geboren: Johan- P. H. van Leeuwen an. >rn. M. den Nijs en s; Corn, van der a W. Teitsma. tOEK, 24 Nov. n, grof 5.505 70, -7.10, driel. 12.50, 10 kg bieten A 5 00. kg andijvie 6.50 :g rode kool 3.00 gele kool 3.004.00; me kool 4.10—9.40: mkool t.s. B 39.10 40—40.00, C 38.40— .00—18.00, z.d. C :K, 24 Nov. 1953. iloemkool A 1 47.80 >.40—35.60, BI 41.90 .00—30.70, Cl 15.40, 0; 20.000 kg ronde -5.40, B 4.00; 10.500 B 5.00, C 5.10—5.60, 1000 kg uien, driel. nep 27.70—28.50; e kool (succes) 4.00; ne kool 8.7010.60; ese kool 5.407.20; andijvie 10.00; 4000 •n 10.7012.10. rD, 24 Nov. Aan- t eendeieren 11.00 ipeieren, grote 17.50 1 16.50—17.50, kleei- per 100 stuks. \RWOUDE, 25 Nov. ï.205.30, grote 5.40 peen B 5.00, C 5.00 rode kool B 3.30 [roene kool A 7.90 :g succes 4.004.40; se witte kool 4.50 ndijvie I 9.30—11.80 UIZEN, 25 Nov, 3.50; 800 kg peen C andijvie 8.5010.60; tooi 4.60—5.60; 8200 4.50—3.80. EEN NIEUWE DREIGING Be berichten over nieuwe agressieplannen van de commu nisten in het Verre Oosten, ne men steeds vaster vormen aan. Uit betrouwbare rapporten blijkt, dat reeds in de zomermaanden leidende communistische figuren uit Zuid-Oost-Azië in Naning een conferentie hebben belegd, met de opzet nadere plannen uit te werken en een aanval te onder nemen op de nog niet-commu- nistische landen. Thailand en Laos zouden dan het eerst aan de beurt zijn en in een verre toekomst zou ook Malakka een prooi moeten worden van de communistische legers. Deze plannen zijn niet nieuw, want ze passen geheel en al in de strate gische doelstelling geheel Azië onder communistisch bewind te brengen. Een strategie die be gonnen is, naar thans duidelijk is geworden, met de aanval op Zuid-Korea. Zouden de Verenig de Naties en in het bijzonder de Verenigde Staten destijds hebben nagelaten aan deze agressie paal en perk te stellen, dan hadden de communistische legers op dit moment grote vorderingen ge maakt. jen ander onderdeel van de communistisch tactiek is de oor log in Indo-China. De vrije werel'd heeft van het eerste begin af, dat de strijd tegen de Franse troepen ontbrandde het grote ge vaar ingezien van een verlies van Thailand en Laos. Vooral het Rode-Pekdng heeft het op deze landstreken voorzien, omdat ze rijk zijn aan economische mogelijkheden en voor een be langrijk deel de voorraadschuren van voedsel vormen voor Zuid- Azië. Het communistische plan is dan ook niet alleen een uiting van veroveringszucht, naar meer macht, maar ook een middel om economische expansie te verkrij gen. Teneinde dit plan zo effec tief mogelijk te doen sla_gen, is thans een soort van opper-com- mapdo ingesteld. De leiders die in Naning bijeen zijn geweest, hechten een grote waarde aan infiltratie van communistische elementen in de genoemde gebie den, waar ook Indonesië en de Philippijnen toe behoren. Door middel van spionnage en onder mijnen van het gezag probeert men vaste voet te krijgen. Let Westen en speciaal de Ver enigde Staten hebben deze moge lijkheid steeds onder ogen gezien. Vandaar ook. dat kort na de oor log het Pacific-Verdrag in het leven werd geroepen, om een eventuele communistische agres sie op grote schaal het hoofd te kunnen bieden. Th dit licht be zien wordt het ook verklaarbaar, waarom de communisten' geen haast maken met een Koreaanse vredesconferentie. Zii gaan van de gedachte uit, dat de tijd in hun voordeel werkt. Een directe aanval is dan ook nog niet te verwachten. Ook al niet, omdat de Sovjet-Unie grote projecten op stapel heeft staan zowel mili tair ate economisch om een Rus- sisch-Aziatisch blok te smeden. De aanleg van spoorwegen van Rusland uit naar de kusten van de Grote Ocèaan een werk waarmee men al jaren bezig is en de economische steunver lening aan communistiscih-China wijzen in een dergelijke ridhting. Het is echter de vxaag, of Malen kof een even sterke invloed heeft op de Chinese communisten als Stalin had. De Westerse diplo matie houdt daar sterk >*ekening mee, ofschoon er geen merkbare tekenen zijn te bespeuren van een breuk. (Advertentie) PLAIN em CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN s-GRAVENHAGE25 Nov. Het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers-Vak verenigingen en het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben aan de Minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, en aan de Minister van Economische Zaken, prof. Dr J. Zijlstra, een verkla ring aangeboden naar aanleiding van het memorandum van de Nederlandse regering inzake de Europese Ge meenschap plan-Beyen Zij luidt als volgt: geïntegreerde gebied meer effec- 1. Zoals de verklaring der vier tief kan zijn dan wanneer zij zui- gemeenschappelijke markt, doch veelal nog grotere belangen bezit bij een vrije we reldhandel, in het bijzonder met de dollar- en sterlinggebieden. verbonden van werkgevers over het vraagstuk van de Europese integratie werd uiteengezet, is het streven naar integratie van West- Europa van essentieel belang voor de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsle ven. In dit verband zij er op ge wezen, dat een politieke en eco nomische integratie onverbreke lijk met elkaar zijn verbonden. 2. De doelstelling van de Euro pese economische integratie is 'n zodanige rationalisatie der pro ductie, dat deze in een zo sterk mogelijke concurrentiepositie komt. Het middel hiertoe is de vorming van een grote gemeen schappelijke markt, waar vrije uitwisseling van goederen, dien sten, kapitaal en arbeid kan plaatsvinden. Hierdoor ontstaat specialisatie en kostenverlaging, toeneming der productie en ver grote zekerheid bij de afzet; dit betekent gunstige voorwaarden voor verhoging en stabiliteit van de werkgelegenheid, kortom voor verhoging van de levensstandaard in Wggt-Europa. 3. Met voldoening constateren de vier verbonden, dat in het ontwerp-statuut voor de Europese Gemeenschap van dezelfde ge dachten wordt uitgegaan. Het is echter te betreuren, dat art. 84 van het ontwerp-statuut voor de eerste vijf jaren niet verder gaat dan de Gemeenschap bevoegd te verklaren om maatregelen ter bevordering van de gemeenschap pelijke markt met unanieme goedkeuring te nemen. Bovendien geeft art. 84 ook niet aan, welke concrete maatregelen moeten warden genomen. Het plan-Beyen daarentegen, neergelegd in het memorandum van de Nederlandse regering van 5 Mei 1953, verwerpt de gedach te van een periode van vijf jaren, waarin slechts maatregelen met unanieme goedkeuring kunnen worden genomen; bovendien stelt het plan-Beyen wel concrete maatregelen voor om een begin te maken met de verwerkelijking van een gemeenschappelijke markt, n.l. door middel van gelei delijke afschaffing van invoer rechten, contingenteringen en andere 'belemmeringen tussen de landen der gemeenschap en door de opstelling van een uniform douanetarief tegenover derde lan den. 4. De verbonden menen, dat de ze maatregelen slechts zinvol kunnen zijn, indien er binnen de gemeenschappelijke markt een zekere harmonie bestaat ten aan zien van de aldaar gevoerde eco nomische en fiscale politiek in de ruimste zin des woords. Aldus kan worden bereikt, dat de pro- ductievoorwaarden en de produc tiekosten in de onderscheidene landen op ongeveer gelijke wijze worden beïnvloed. Kunstmatige en veelal discriminerende practij- ken ter stimulering van de afzet behoren in dit verband niet meer voor te komen. Volkomen terecht ziet het plan- Beyen in deze coördinatie der economische politiek de basis, waarop de ontwikkeling der Europese integratie zich zal kun nen voltrekken. Het. aangewezen kader hiervoor vormt de Euro pese Gemeenschap, waarvan het onitwerp-statuut thans gereed is. 5. De heste voorwaarden voor deze gecoördineerde economische politiek worden geschapen, in dien elk der deelnemende landen a. een politiek van interne en externe monetaire stabiliteit voert, b. een op den duur evenwich tig en verantwoord staatsbudget tracht te verwezenlijken; c. zo min mogelijk belemme ringen aan het bedrijfsleven in de weg legt, teneinde hierdoor ge zonde ontwikkelingsmogelijkhe den aan het economische leven te kunnen geven. Een gecoördineerde conjunc tuur-politiek. welke binnen het ver nationaal wordt gevoerd, zal steeds zoveel mogelijk via het particuliere bedrijfsleven moeten worden gevoerd. 6. Aangezien het streven om tot coördinatie van de economische politiek te geraken slechts kans van slagen heeft nadat een poli tieke 'binding is gevormd, is het vereist, dat direct na de totstand koming van het statuut van de Europese Gemeenschap een be gin wordt gemaakt met de eerste maatregelen ter verwerkelijking van een gemeenschappelijke markt. Hierbij moet worden vermeden, dat deze markt zich uit protec tionistische overwegingen van de rest van de wereld afsluit. Steeds zal zij haar concurrentiekracht moeten blijven meten met de wereldmarkt eri open moeten staan voor de mogelijkheid van aansluiting van andere landen. 7. Het zou daarom naar de mening van de verbonden on juist zijn om in verband met de liberalisatie binnen de gemeen schap tot grotere restricties in het verkeer met de landen daar buiten over te gaan. Dit houdt eens te meer in, dat het monetaire beleid van ieder der deelnemen de landen gericht moet zijn op een evenwicht in zijn betalings balansverhoudingen ten opzichte van de landen zoWel binnen als buiten de gemeenschap. Steeds zal men in het oog moeten houden, dat het meren deel der West-Europese landen, en Nederland in het bijzonder niet alleen belang heeft bij een Het gemeenschappelijke douane, tarief rondom de gemeenschap moet daarom in sterke mate met deze laatste belangen rekening houden, opdat primaire grond stoffen, halffabrikaten en kapi taalgoederen tegen wereldmarkt- condities ter beschikking blijven. 8. Plotseling afschaffing van bestaandê beschermingen ter ver wezenlijking van de gemeen schappelijke markt kan ongetwij feld ernstige economische en so ciale moeilijkheden verwekken; derhalve gaat het plan-Beyen van de juiste veronderstelling uit, dat deze afschaffing geleidelijk dient te geschieden. Tevens zullen de sociale moei lijkheden, die verhand houden met eventuele verplaatsing van arbeiders naar andere bedrijven, hetzij binnen, hetzij 'buiten hun tegenwoordige 'bedrijfstak, zoveel mogelijk moeten worden opge- gevangen door inschakeling van het „Fonds Europeen". 9. Van groot belang is voorts, dat, indien de verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt voor een bepaald land tot ern stige en duurzame verstoringen in zijn volkshuishouding leidt, dit land een beroep kan doen op het systeem van overgangsmaat regelen, zoals in het plan-Beyen bepleit. 10. De vier verbonden van werkgevers zijn van oordeel, dat een evenwichtige ontwikkeling van het bedrijfsleven binnen de gemeenschap het meest doelmatig bevorderd wordt, indien een zo groot mogelijke vrijheid aan het persoonlijke initiatief en aan de eigen verantwoordelijkheden van het 'bedrijfsleven wordt gelaten. 11. Ook aan het streven naar de Economische Unie der Bene- luxlanden ligt de gedachte van een gemeenschappelijke markt, zij het voor een beperkt grond gebied, ten grondslag. Gelijk in de verklaring der vier verbonden van 27 Mei 1953 over de Europese integratie tot uitdrukking werd gebracht, moet de Benelux-Unie worden begroet, niet alleen om dat zij voor de drie landen op zichzelf wenselijk is, maar ook, omdat Benelux uitstekend als bouwsteen kan dienen voor de meer omvattende Europese inte gratie. De Rotterdamse Rechtbank heeft de 47-jarige architect W. V. J. van L. uit Rotterdam, con form de eis, veroordeeld tot een Europese gevangenisstraf van vier jaar met 'aftrek. Van L. had een drietal personen opgelicht en daarbij 'n bedrag van ruim f 19.000 in de wachtgesleept. Hij vertelde de benadeelden allerlei fantastische verhalen. Zo moest hij een villa in Wassenaar voor Minister Beijen bouwen en een klooster te Merkelbeek. Hij vertelde zelfs dat zijn zuster was overleden. Om dit verhaal waar te maken liet hij H.H. Missen voor haar lezen. 's GRAVENHAGE, 24 Nov. De Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken, de 51- jarige Giuseppe Pella, is heden avond om kwart voor zes met de trein uit Rome aan het station Hollandsch Spoor aangekomen. Minister Beijen was de eerste, die de Italiaanse premier de hand drukte. Na de begroeting sprak pre: mier Pella een kort woord. Hu zei zeer verheugd te ziin een bezoek te brengen aan de Neder landse regering en een boodschap van vriendschap aan het Neder landse volk te kunnen overbren gen van de Italiaanse natie. Op het ogenblik, zo vervolgde de premier, zijn wij in feite ver enigd en werken wij tezamen in verscheidene internationale orga nisaties voor de vrede, de vrij heid en de economische en sociale vooruitgang van het Westen. Per soonlijk 'heeft hij, in de verschil lende ontmoetingen, welke hii met onze regeringsvertegenwoor digers had, de wezenlijke bij: drage kunnen waarderen, die zu hebben gegeven in het oplossen der problemen. De Italiaanse premier zei ver volgens, dat Nederland een steeds belangrijke rol speelt in hetgeen ons gezamenlijk doel is: de ver wezenlijking van een steeds nauwere Europese integratie. „In de eerstvolgende dagen zullen wij die problemen ter hand nemen en wij zullen al het mogelijke doen te beantwoorden (Eigen bericht) DEN HAAG De Ministerraad heeft zich Maandag lang durig heraden over het standpunt, dat Nederland ten aanzien van een Europees politiek gezagsorgaan zal in nemen. Deze kwestie zal deze week een der hoofdpunten vormen op de conferentie van de zes ministers van Bui tenlandse Zaken van het zgn. Klein-Europa, die in Den Haag wordt gehouden. Het kabinet is, naar wij van door gaans welingelichte zijde vernemen, tot het besluit geko men, dat Nederland onwrikbaar zal vasthouden aan de eis, dat een politieke integratie gepaard moet gaan aan een economische integratie. GLADDE BRUGGEN GEVAARLIJK DEN HAAG, 24 Nov. De K.N.A.C. maakt er automobilisten op attent, dat de tijd weer is aangebroken van vooral in de ochtenduren tengevolge van ij zei glad geworden 'brugdekken. 'Men zal verstandig doen, zulks ter voorkoming van ongelukken, met de mogelijkheid van gladheid op bruggen rekening te houden- en de snelheid zodanig te regelen, dat men niet genoodzaakt zal zijn om plotseling te moeten remmen. (Advertentie) Neem een of twee Bennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen won der dat talloze mannen en vrou wen over de hele wereld dwe pen met Rennies en altijd zor. gen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook aan de openbare mening van onze landen." Met minister Beijen en de Ita liaanse gezant begaf premier Pel la zich naar de Italiaanse legatie. Vergezeld van de Italiaanse ge zant bracht hij vervolgens een bezoek aan de minister-president, dr. W. Drees, in diens ambts woning aan Ple'in 1813. Zoals bekend brengt de Ita liaanse premier op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land, twee dagen voordat de conferentie der zes landen van de Europese gemeen schap een aanvang neemt in Den Haag. v DR D. REINDERS OVERLEDEN BUSSUM, 24 Nov. In de ouderdom van 83 jaar is te Bus- sum overleden de longspecialist dr D. Reinders. Dr Reinders werd 7 December 1894 tot arts bevor derd en was enige tijd waarne mend directeur van het sanato rium te H ellendoorn in OVerijsel. Geruime tijd was hij arts te Gro ningen en vervolgens in Bussum. Invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers De kinderbijslag voor kinderen van rentetrekkers zal gewijzigd worden. Voorgesteld zijn de vol gende bedragen; f 12.50 voor eer ste kinderen, f 14.05 voor tweede en derde kinderen, f 19.50 voor vierde en vijfde kinderen en f 22.10 voor zesde en volgende kinderen. Deze bedragen gelden per maand. Arbeiders zestien meter omlaag gestort Op het B.P.M.-terrein aan de Vondelingen weg te Pernis zijn Maandagmiddag twee schilders het slachtoffer geworden van een ongeval. Vier schilders begaven zich in een butaantank en zij gingen door het mangat via een ladder naar een twee meter lager ge legen bordes. De 42-jarige S. Beer en de 26-jarige S. W. Burg mans hielpen de 35-jarige A. Vink, toen hij van de ladder op het bordes stapte. Vink struikel de en stortte omlaag, in zijn val Beer meeslepend. Beide mannen kwamen zestien meter lager op de bodem van de tank terecht en waren op slag dood. Burgmans, die werd vastgehouden door Vink kon nog juist de leuning van het bordes grijpen, waardoor werd voorkomen, dat ook hij in de diepte stortte. LONDEN, 24 Nov. De bewoners van het Birmese platteland zijn verstandige mensen, die wel iets willen leren van de buiten landse artsen in hun midden, aldus een algemene opmerking van de Nederlandse dokter Frans J. Lovan, die thans met verlof in Europa vertoeft, na twee jaar arbeid in Birma onder auspiciën van de Wereld-Gezondheidsorganisatie. Dokter Lovan werkt als des kundige op het gebied van de tuberculose bij het opleidings- en demonstratiecentrum te Rangoon. Een dergelijk centrum wil men, geleerd door de ondervinding in Rangoon, volgend jaar ook inrich ten in Mandalay in Opper-Birma. De Birmese autoriteiten verlenen daartoe alle steun. Dokter Lovan, wiens contract tot eind 1954 is verlengd, vertel de, dat van de klinieken in Birma druk gebruik wordt gemaakt. De mensen gaan gaarne, in alle gevallen van ziekte in hun gezin, de dokter raadplegen. Meer dan elders in landen met oude tradi tie zijn de mensen in Birma be reid om zidh te onderwerpen aan inspuitingen en behandeling met moderne geneesmiddelen. Zü heb ben een open kijk op de dingen en zitten niet aan vooroordelen vast. Er is echter nog steeds gróót gebrek aan medisch personeel, in het bijzonder aan verpleegsters, vooral voor de arme bevolking van het land. bij welke de tuber culose veelvuldig voorkomt, be staat grote behoefte aan meer medisch personeel. De t.b.c. wordt begunstigd door slechte behui zing en onvoldoende voeding, met name te eenzijdige voeding met rijst waardoor te weinig proteine wordt opgenomen. Ons huis in Rangoon wordt door onze vrienden „de slangen kuil" genoemd, aldus vertelde dokter Lovan bij wijze van anec dote. Met zijn echtgenote en de andere leden van de staf had hij namelijk maandenlang een ver bitterde strijd moeten voeren te gen de slangen, die uit de om ringende tuinen het huis 'binnen drongen en vooral des nachts zich een schuilplaats kwamen zoeken in donkere hoeken, de badka mer en onder bed. Er waren soms cobra's bij. In twee jaar tijds had men 32 binnengedrongen slangen gedood. Dinsdagochtend om kwart voor negen zijn op het gevaarlijke kruispunt in de Zeilberg onder de gemeente Deurne een bestel auto uit Warmond (Z.-H.) en 'n Volkswagen uit de Meerkamp (gem. Deurne) door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen el kaar gebotst. De inzittenden van de wagen uit Deurne, vader en zoon V. en de heer J. van D., werden alle drie zwaar gewond naar 't zie kenhuis te Deurne overgebracht waar de zoon V. inmiddels is overleden. De beide inzittenden van de bestelauto, de heer B. uit Warmond en de heer Br. uit Nd.- Scharwoude, werden slechte licht gewond. Laatstgenoemde kon na behandeld te zijn het ziekenhuis verlaten. NEW YORK, 23 Nov. (A.P.) Israël heeft vandaag bepalingen van de bestandsovereenkomst met Jordanië ingeroepen en er bij de secretaris generaal der V.N. schriftelijk op aangedrongen bei de partijen te verplichten tot be sprekingen over het Palestijnse geschil. De ambassadeur van Israël Abba Eban wees er op, dat Jor danië niet gereageerd had op het informele Israëlische verzoek de grensincidenten te bespreken. Een artikel uit de bestandsover eenkomst machtigt de secretaris generaal der V.N. beide partijen op te roepen tot „verplichte be sprekingen". KUNGSHOLM MAAKT EERSTE REIS GOTHEBORG, 24 Nov. Het in Nederland gebouwde Zweedse vlaggeschip, de Kungsholm, van de Svenska Amerika Linie, is vanavond vertrokken voor de eerste reis naar New York. Het 22.000 ton metende schip, dat 12 millioen dollar gekost heeft, biedt plaats aan 802 passa giers, maar slechts 600 maken de maiden trip mee. BAARD IN DE KEEL RAY MCGILL Hij woont te Pontiac in Michigan opende zijn slaperige ogen en zag iemand in een badjas in zijn kamer. „Bent u dat, moeder?" vroeg hij. 7,Ja", antwoordde de inhoud van de badjas, „wat wil je". Maar de stem was wat zwaar voor een vrouw en McGill sprong zijn bed uit en joeg de inbreker plus 55 dol lar, die hij al te pakken had, ■de straat op. REGENSBURG, 24 Nov. De twee Tsjechen, die Zondag met een klein vliegtuig uit hun land naar West Duitsland zijn gevlucht hebben vandaag, tijdens een ontmoeting met de pers verklaard dat zjj „de waarheid niet langer van leugens konden onderscheiden". Jiri Wertheimer, een 25-jarige werktuigkundige en Zdenek Volf een 23-jarige landbouwdeskundige vertelden dat zij besloten hadden te vluchten, nadat hun meegedeeld was dat zij spoedig voor militaire dienst opgeroepen zouden worden. „Onze kans kwam Zondag, toen Tsjechische grenswacht loste een Wertheimer Officier van de Dag was op het vliegveld van Praag voor de jeugdafdeling van de vliegclub". Volf verklaarde dat de Piper club in 1945 aan de Tsjechen werd overgedragen door de Amerika nen en dat het vliegtuigje nu als trainingstoestel voor de jeugd werd gebruikt. Zij hadden beiden zeven uur vliegerervaring en zouden de dag waarop zij vluchtten, hun eerste solovlucht mogen maken. Zij hadden tijdens hun vlucht maar een oud Duits opleidings vliegtuig uit de tweede wereld oorlog gezien. Aanvankelijk ver keerden zij in de mening, dat het toestel opgestegen was om hen te achtervolgen, maar er gebeurde niets. Op een van de vleugels van de Pipercub vormde zich ijs en de twee jongelui moesten steeds la ger vliegen. Bij het passeren van de grens was het toestel binnen het bereik van geweerkogels, een INNSBRUECK, 24 Nov. Alois Grauss, de civiele gouverneur van' Tirol, heeft vandaag openlijk Italië er van beschuldigd de nationale en ethnische rechten van de Duits sprekende bevolking van Zuid Tirol te schenden. In een toespraak tot de Tiroolse Landdag in Insbrueck, beschuldigde Grauss de regering in Rome van „de syste matische voortzetting van de Italianisering" van deze voormalige Oostenrijkse provincie. Zuid Tirol maakt sedert 1918 deel uit van Noord Italië. Sedert het einde van de tweede wereldoorlog heeft Oostenrijk zich aanzienlijk ingespannen om het verloren gebied te herwinnen, maar de overwinnende mogend heden hebben de eis van Oosten rijk terzijde geschoven ten gunste van Italië. In een overeenkomst die on dertekend werd door Italië en Oostenrijk, heeft Italië plechtig beloofd de nationale rechten van de ongeveer 200.000 Duits spre kende Zuid Tirolers te eerbiedi gen. Betogend dat Mussolini begon met het aanvoeren van Italianen in de provincie Zuid Tirol, zei Grauss, dat het huidige Italiaan se regime deze politiek voortzet ongeacht de overeenkomst van Parijs. Onder luid' gejuich van de leden van de Landdag, zei Grauss: „Wij kunnen niet blijven zwijgen als wij vernemen dat Zuid Tirol op zijn dodenmars is". Politieke waarnemers hier zijn geneigd de verklaring van Grauss te 'zien als een aanwijzing dat Oostenrijk Zuid Tirol's eis voor zelfbestuur zal steunen als de be volking van Triëst een plebisciet toegestaan wordt. Ongevallenverzekering vrijwillige brandweer 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. De Eerste Kamer heeft heden middag zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp in zake ongevallenverzekering van de vrijwillige brandweer. Hierin worden regelen gesteld voor de ongevallenverzekering van per sonen, die, niet tot het beroeps- brandweerpersoneel 'behorende, werkzaamheden verrichten bij een gemeentelijke brandweer. Deze wettelijke regeling komt in hoofdtrekken overeen met het besluit van 13 Juni 1941, doch zjj is aangepast aan het sedert dien gestegen loonpeil. salvo schoten, echter zonder doel te treffen. Na een vlucht van twee en een half uur kregen de vluchtelingen de veilige grond van een Westduits vliegveld on der zich. Beide vluchtelingen zijn van plan te emigreren. Zij hebben beiden familie in Zuid Amerika, Australië en de V.S. Beiden waren van mening, dat 90 procent van de jonge Tsjechen gekant zijn tegen het communis tische bewind. GRATIS MAALTIJDEN IN TRIEST TRIEST, 24 Nov. Een me nigte van ongeveer duizend de monstrerende werklozen is van morgen in Triëst rustig naar huis gegaan, nadat hun verzekerd was dat met ingang van Maan dag gratis maaltijden verstrekt zullen worden aan de werklozen. De vorige week zijn zij drie maal in protest 'bijeengekomen en ontvingen zij bij elke gelegenheid een gratis maaltijd. In totaal zijn in Triëst momen teel ongeveer 17.000 mensen werkloos. Per dag zullen duizend maaltijden gratis verstrekt wor den. Incident bij werkplaats te Semarang DJAKARTA, 24 Nov. (P.I. Aneta) De werkplaatsen van de Vries Robbe-Lindeteves in Semarang zijn sinds Zaterdag ge sloten. Zaterdag heeft zich n.l. bii de uitbetaling van de lonen een incident voorgedaan. Drie Neder landse employe's werden door enige tientallen arbeiders aange vallen. waarbij de Nederlanders enige verwondingen opliepen. De administrateur, de heer J. A. Hetterschii, moest in het oog- lijdershospitaal worden opgeno men. De moeilijkheden vinden hun oorzaak in hetfeit. dat een organisatie van metaalarbeiders niet accoord gaat met de beslis sing van de commissie ter be slechting van arbeidsgeschillen. De organisatie begon daarom een langzaam-aan- en sitdown-actie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3