Mr Blaisse (K.Y.P.) verwacht beroering onder socialisten Klein-Europa"-beraad in Den Haag begonnen Premier Pella gaf visie over Triest Economische Zaken in de Tweede Kamer Nederhorst (P.v.d.A.) noopte tot sterke tegenstand Minister Beyen verdedigt Nederlandse standpunt Luchtaanvallen op Mau-Mau De verkiezingen in Zuid-Slavië On deugende Taks 0 6^1 Vrijdag 27 November 1953 (Van onze parlementaire redacteur) „De woordvoerder van de P.v.d.A. heeft een bres geschoten in het regeringsstandpunt". Dit verklaarde nir. Blaisse (KVP) gisteren in de Tweede Kamer hij de voortgezette behandeling van „economische zaken". De heer Nederhorst had, zoals ge- meld, in zijn rede juist aan de vooravond van de Haagse ministersconferentie, gewaarschuwd tegen het totdantoe door de regering en kamer ingenomen standpunt: geen politieke gemeenschap zonder uitzicht op een gemeenschappelijke markt. Evenals zijn fractiegenoot drs. Janssen wilde mr. Blaisse echter onverkort aan dit verband vasthouden. De heer Weiter distancieerde zich eveneens van het standpunt-Nederhorst. En in de avondvergadering was het dr. Schouten (AR) die zich beijverde om de bres te dichten. De critiek van mr. Blaisse bracht nogal beroering op de so cialistische banken. De heer Pos- thumes riep: Pas maar op, dat u zelf geen bres schiet. Men ging er daar blijkbaar van uit, dat mr. Blaisse het betoog van de heer Nederhorst te duidelijk reveleer de, maar hierin kon toch geen ■groter kwaad meer schuilen, om dat inmiddels ook de pers haar werk had gedaan. In een open bare vergadering kan men nu eenmaal geen waarschuwingen onder de tafel lanceren. Mr. Blaisse was niet van me ning, dat het plan Beyen het enige middel is om aan het Ne derlandse standpunt recht te doen. Ook in de West-Duitse op zet met betrekking tot een eco nomische integratie zitten moge lijkheden. Men zal ernstig moe ten overwegen wat het beste is, aldus de K.V.P.-woordvoerder, maar beter een jaar later dan een onvolledige politieke gemeen schap. Zwakke plekken De sprekers, die gisteren aan het woord kwamen, hoe ook po litiek gekleurd, konden zich, met uitzondering van de communist Reuter, heel goed met het beleid van minister Zijlstra verenigen. En zij onderkenden ook dezelfde problematiek. Het gaat ons momenteel te goed, maar onze economie blijft, als land met een sterke bevol kingsaanwas en dat aangewezen is op een uit buitenlandse grond stoffen vervaardigde export, kwetsbaar. En nu is het zorgelijk, dat de investeringen de laatste tijd zijn teruggelopen, terwijl ook onze export sterkere weerstanden gaat ontmoeten. Vooral deze punten hadden uiteraard dus de aandacht van de verschillende woordvoerders. De heer Roemers (P.v.d.A.) zag het teruglopen van de investeringen nog het minst zorgelijk. Hij vroeg zich af, of de minister de beno digde investeringen niet wat hoog heeft geraamd. En hij verschilde wel met de minister voor zover het de wenselijkheid van over heidsinvesteringen geldt. De heer Weiter steunde de minister ech ter graag in zijn opvatting, dat de investeringen uit de particu liere sector moeten komen, behou dens uitzonderingen, zoals het soda-project in de provincie Gro ningen. Mr. Blaisse (KVP) vroeg hoe liet hiermede stond. Hij zou het betreuren, wanneer dit project tot stand zou komen buiten de Bene lux. Er is namelijk ook een grote soda-industrie in België en deze tegenstellingen van belangen geeft blijkbaar op het ogenblik nog grote moeilijkheden.. Fiscaal klimaat Voor de bevordering van de particuliere investeringen heeft de regering, zoals bekend, belas tingfaciliteiten mogelijk gemaakt. Mr. Blaisse (K.V.P.) en de heer Weiter hoopten, dat deze effect zullen hebben. Zo niet, dan moe ten met spoed aanvullende maat regelen worden getroffen. Ook drs. Janssen (KVP) wees er op, dat onze economie voor alles een goed fiscaal klimaat nodig heeft. Er is nu een eerste stap gezet, maar er zullen nog meerdere moeten volgen. De heer Roemers (PvdA.) wilde bij dfe zorg voor de export toch ook de opvoering van de binnenlandse consumptie niet vergeten. Er is inderdaad bij dit alles een nauwe samenhang, zoals ook de heer Weiter nader aanduidde. Zonder een steunpunt op de binnenlandse markt, geen kans op export. Maar de heer Weiter ging uit van de noodzaak van belastingverlaging. Een der- j gelijke verlaging verhoogt de koopkracht, stimuleert het bin nenlands verbruik, maakt nieuwe investeringen mogelijk en hieruit I vloeien dan weer grotere export mogelijkheden voort. De mogelijkheid van export vergroting werd echter ook nog wel op andere wijze benaderd. Mr. Blaisse (K.V.P.) en de heer van Leeuwen (K.V.P.) wezen, evenals de 'heer Nederhorst (P.v.d.A.) de dag tevoren had gedaan op de deviezenreserve, die nu, met 4Vi milliard, zo on derhands groot genoeg is. Dc heer Weiter wilde een meer agressieve exportpolitiek. er van uitgaande, dat ook andere lan den niet kieskeurig zijn met hun middelen. Drs. Janssen (K.V.P.") was eveneens van mening, dat de erecode niet alleen voor Neder land moet gelden. Toch zijn er ook nog wel middelen, aldus de ze woordvoerder, die buiten een berekening van de internationale kostprijs vallen. Hij noemde in dit verband de vereveningshef fing, en de heer Blaisse (K.V.P.) vroeg om een betere coördinatie van de exportactiviteiten De heer Welter was in dit opzicht wel overtuigd, dat men een dergelijke coördinatie niet aan het 'bedrijfs leven zelf kan overlaten. P.B.O. Tegenover een andere moge lijkheid om het bedrijfsleven tot samenwerking te brengen, de P.B.O., bleek de heer Weiter nog zeer gereserveerd te staan. Wel betoogde hij, dat de P.B.O. „als ideaal ook onze instemming kan hebben", maar de heer Welter was er toch kennelijk niet op gebrand om dat ideaal te verwe zenlijken. Hij constateerde nog steeds, dat geen enkel bedrijfschap tot stand is gekomen en dat het be drijfsleven dus blijkbaar uitgaat van de gedachte „zij die geloven haasten niet". Bedrijfschappen zouden, naar zijn mening, in elk geval ook bevoegdheid moeten bezitten, om zich met de vast stelling van de lonen bezig te houden, anders waren deze zo veel als „hazepeper zonder haas'. De heer Roemers (P.v.d.A.) bleek evenmin het optimisme van mi nister de Bruyn ten opzichte van de verwezenlijking van de P.B.O. te kunnen delen. De heren Hooy (K.V.P.), Pes- char (P.v.d.A.) en Cornelissen (V.V.D.) stelden zich achter de eis van de middenstandsorganisa ties, dat er binnen de P.B.O. een speciaal toporgaan voor de mid denstand moet komen. De heren Weiter en Cornelis sen (V.V.D.) wilden een voorzie ning, die voorkomt, dat het re gister van de binnenkort op te heffen Woltersom-organisaties verloren zal gaan. Over de mid denstandsproblemen werd, in af wachting van de middenstands- nota, niet veel gezegd. De heer Hooy (K.V.P.) rekende er op, dat de Kamer deze nota begin '54 zal kunnen behandelen. De aan gekondigde wettelijke regeling van het cadeaustelsel werd toe gejuicht. Minder enthousiast wa ren de heren Hooy (K.V.P.) en Cornelissen (V.V.D.) over de be moeiingen van minister Mansholt met de sanering van het bakke- rij'bedrijf. De heer Cornelissen (V.V.D.) meende, dat minister Mansholt hiermede het beleid van zijn amibtegenoot van Econo mische Zaken op weinig elegante wijze heeft doorkruist. De heer Hooy (K.V.P.) vroeg de toezeg ging, dat de bedrijfstak open blijft voor degenen, die aan ob jectieve normen voldoen. Hij was kennelijk bevreesd, dat het bij de nieuwe vestigingswet afgewezen behoefte-edement alsnog door een achterdeurtje zSu worden bin nengehaald. Ontwikkelingsgebieden De ontwikkelingsgebieden wer den ter sprake gebracht door drs Janssen (K.V.P.) en de heer Perschar (P.v.d.A.). De katholie ke woordvoerder vroeg of ook Volendam geen plaats kan krij gen in deze plannen. De heer Perschar begreep niet waarom Oude en Nieuwe Pekela er buiten zijn gehouden. Deze woordvoer der wees ook op het tekort" aan vrouwelijke arbeidskrachten in Noord-Overijsel. Wanneer het waar is, wat minnaars van een goede tafel beweren, dat een gevulde maag helpt problemen optimis tisch te zien, dan heeft het Haagse gemeentebestuur een belangrijke bijdrage geleverd voor het welslagen van het „Klein-Europa"-beraad in Den Haag. Burgemeester en Wethouders hebben namelijk de delegaties gistermiddag vlak voor het begin van de conferentiein het sierlijk versierde oude stadhuis een voortreffelijke lunch aan geboden. De eerste gast, die burgemees ter Schokking, geflankeerd door de wethouders Feber, Dresmé en Dettmeyer de hand kwam druk ken was de patriarchale minister van buitenlandse zaken, Joseph Bech. Hij werd gevolgd door de heren Parodi, Paul van Zeeland, Luns, Pella en Adenauer. Ook minister van de Kieft gaf van zijn belangstelling blijk. Na een begroetingswoord van de burge meester „den Haag heeft tot dusverre een belangrijke plaats ingenomen in het Europa-beraad" en een dankwoord van minis ter Bech, zetten de hoge gasten zich in een hoek van een der za len om eens rustig te genieten van de goede dingen der aarde. Rustig is eigenlijk niet het juiste woord want iedere hap van de beheerste Adenauer of de vier kante Pelia was een dankbaar object voor fotografen en film operateurs. Rede Bech De conferentie begon met een inleidende rede van de voorzitter, de Luxemburgse minister Bech. Minister Bech begon met uitdruk king te geven aan de gevoelens van dankbaarheid van de deel nemers aan de conferentie jegens' de Nederlandse regering voor de hartelijke gastvrijheid, die zij hun heeft verleend. „Wij prijzen ons gelukkig, in deze stad Den Haag te kunnen samenkomen, die er terecht trots op is, de bakermat van het vol kerenrecht te zijn. Moge dit een gunstig voorteken blijken voor het welslagen van ons werk", al dus de heer Bech. „Langzaam maar zeker wordt Europa opgebouwd", zo vervolg de hij, „in zijn hoofdlijnen is het reeds afgebakend. De kolen- en staalgemeenschap werkt reeds. De defensiegemgenschap is gereed, aan de politieke gemeenschap wordt nog gebouwd. Wij gaan thans trachten een nieuw stadium te bereiken". Pleidooi Beyen De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, sprak uitvoerig over de door hem reeds op vorige conferenties ge- j formuleerde Nederlandse wensen om de Europese politieke ge meenschap zodanige economische bevoegdheden te geven, dat op concrete en efficiënte wijze ge werkt kan worden aan de spoe dige totstandkoming van een gemeenschappelijke Europese markt. De Franse afgevaardigde, de secretaris-generaal van Buiten landse Zaken, Alexandre Parodi, daarentegen stelde zich in zijn rede geheel op het verleden week in het Franse parlement ook door minister Bidault uiteengezette standpunt, volgens hetwelk de E.D.G. beperkt moet blijven tot een „dagorganisatie" voor de Eu ropese Verdedigings Gemeen schap en de Kolen- en Staalge meenschap met de uitsluitende taak democratische controle over deze twee instellingen uit te oefe nen. De heer Beyen maakte duide lijk dat een dergelijke beperkte vorm van Europese politieke ge meenschap onaanvaardbaar zou zijn voor de Nederlandse rege ring, die vasthoudt aan het prin cipe „geen politieke gemeenschap zonder gemeenschappelijke markt". Indien dit principe niet door de andere vijf landen van het „kleine Europa" zou kunnen worden geaccepteerd, zou Neder land eventueel wel bereid zijn, naar uit het betoog van minister Beyen werd gelezen, tot het ver lenen van een grotere mate van Europees-parlementaire controle aan de Europese verdedigingsge meenschap (waartoe artikel 38 i van het E.V.G.-verdrag de moge lijkheid opent) en zo snel moge- Donderdag is de Ministersconferentie „Klein Europa" begon nen. Voor de openingszitting in de De Lairessezaal, in Den Haag, de vertegenwoordigers van de zes deelnemende landen: v.l.n.r. Paul van Zeeland (minister van buitenlandse zaken van België); Guiseppe Pella (minister-president van Italië); de minister van buitenlandse zaken van Luxemburg, Bech; dr Konrad Adenauer (minister-president van W.-Duitsland); mr. J. W. Beyen (minister van buitenlandse zaken van Neder land) en de heer Parodi (secretaris-generaal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken). lijke ratificatie van de E.V.G. door alle zes landen. Dit zou dus betekenen dat verwezenlijking van de politieke gemeenschap voor het ogenblik van de kaart zou zijn, maar niet dat dit denk beeld zou worden opgegeven. Want als Europa voorlopig zou volstaan met realisering van de E.D.G. in deze uitgebreidere vorm, zou daar volgens Neder lands standpunt wel bij moeten komen, dat de plannen voor dc politieke gemeenschap met daar aan verbpnden gemeenschappelij ke markt onverminderd in studie zouden moeten blijven en het streven naar, zij het dan ook niet onmiddellijke, verwezenlijking daarvan niet zou mogen worden opgegeven. In dit verband voelden ook de andere delegaties wel iets voor een onlangs reeds opgeworpen plan om een permanente studie commissie in te stellen, bestaande uit de plaatsvervangers van de zes ministers van Buitenlandse Zaken en een aantal experts. De ze permanente studiecommissie, die vermoedelijk in Parijs zou zetelen, zou tot taak krijgen de bestaande verschillen van mening' zondanig te overbruggen dat uit eindelijk een algemeen aanvaard bare formule voor een poltieke gemeenschap kan worden gevon den. De studiecommissie zou nauw contact houden met de werkgroep uit de constitutionele commissie van de Assemblee ad hoe, de ontwerpster van het be staande Europese Statuut, welker voorzitter, Von Brentano, van middag al een korte uiteenzetting voor de conferentie heeft gege ven. Maar er is, zoals het zich nu laat aanzient weinig of geen kans op de vorming van een gemeng de studiecommissie, waarin zowel vertegenwoordigers van de rege ring als van de constitutionele commissie zitting zouden hebben en die bij het vervolg in verschil lende parlementaire milieu's zou worden geprefereerd. Slechts inleidend karakter Overigens had de zitting van gistermiddag niet veel meer dan een inleidend karakter Spijkers met koppen zullen er vermoede lijk nog niet eens in de zitting van morgenochtend, maar pas in die van morgenmiddag worden geslagen, dat wil zeggen nadat de uitslag van de stemming van het Franse parlement over de motie van vertrouwen in het kabinet Laniel bekend zal ziin. Vanavond zijn de ministers de gasten van minister Drees aan een diner in hotel De Witte Brug, terwijl minister Beyen in de Tre- veszaal van het Binnenhof gast heer is van de andere leden der delegaties en van de pers. Diamanten paar kreeg bloemen van de Koningin APELDOORN, 26 Nov. Het echtpaar Jacobus BarMathilda de Ruyter te Apeldoorn, waarvan de man 42 jaar op de houtvesterij van Paleis 't Loo heeft gewerkt, heeft op zijn diamanten bruiloft een mand bloemen van H. M. Koningin Juliana ontvangen. De mand werd door Freule J. C. C. Roell overhandigd. Het heeft de beide krasse oudjes resp. 82 en 79 jaar oud, op deze dag verder niet aan belangstelling ontbroken. Intrekking toepassings verbod nikkel Op grond van de verbeterde nikkelvoorziening heeft de O.E. E.S. dezer dagen besloten de toe passing van de gemeenschappe lijke verbodsliist voor het ver bruik van nikkel en nikkellege ringen op te sdhorten. Daarom publiceert de directie van het centraal rijksbureau in de Ne derlandse Staatscourant vandaag een bekendmaking, waarbii met ingang van 27 November 1953 't verbod tot het gebruiken van nikkel en nikkellegeringen bii de vervaardiging van de onder het verbod vallende artikelen, als mede het verbod tot het afleve ren van die artikelen, wordt in getrokken. De hall van het nieuw te bouwen raadhuis te Emmeloord naar een tekening van de ontwerper Th. G. Verlaan. De tekening geeft een beeld van de hall, gezien vanuit de ingang voor het publiek. Het nieuwe raadhuis zal de volgende afme tingen hebben: 30x25 m,: vloeroppervlakte, terwijl de dakgoot zich op twaalf meter boven de begane grond bevindt. Het gebouw zal een bedrag van f 1.000.000.kosten. Sprekende over een aantal actuele onderwerpen, waar onder de Europese integratie en de kwestie Triest, heeft de Italiaanse minister-president en de minister van bui tenlandse zaken, Giuseppe Pella, gisterochtend op een I persconferentie in Den Haag verklaard, dat een oplos sing van de kwestie Triest de ratificatie van het E.D.G. verdrag in het Italiaanse parlement aanzienlijk zal ver gemakkelijken. Over de integratie van Europa zeide de Italiaanse minister-president, dat het totstandkomen van i de politieke eenheid alle andere regelingen dient vooraf te gaan. De heer Pella begon deze^ pers conferentie, die op de Italiaanse legatie werd gehouden en werd bijgewoond door tientallen bin nenlandse en buitenlandse journa listen, met mede te delen, dat zijn bezoek aan Nederland o.a. tot doel heeft gehad contact op te nemen met Nederlandse autori teiten. Tijdens het bezoek is dui delijk gebleken, aldus de Itali aanse minister-president, dat de betrekkingen tussen beide landen bijzonder hartelijk zijn. Tijdens de besprekingen, die de heer Pella in Den Haag heeft gevoerd, zijn zowel problemen van unila teraal als van multilateraal ka rakter ter sprake gekomen en bij deze gelegenheid is ook het Ita liaanse standpunt in de kwestie- Triest onder de aandacht van de Nederlandse regering gebracht. Sprekende over de Europese integratie zeide minister-president Pella, dat het Italiaanse standpunt is en blijft, dat de politieke een wording van Europa prioriteit dient te hebben boven alle an dere pogingen tot integratie. Want wij zijn er van overtuigd, aldus de heer Pella, „dat de pro blemen in de verschillende lan den in Europa alleen tot oplossing kunnen worden gebracht in de geest van Europese solidariteit". De Italiaanse minister-president voegde hier aan toe: „Italië staat een internationale entente voor, die de nationale belangen behar tigt". De heer Pella zeide, dat het Ne derlandse voorstel voor een ge meenschappelijke markt in Euro pa alle steun verdient. Maar eerst moet er een toestand komen van onvoorwaardelijke economische integratie, waarin alle handel ge liberaliseerd zal zijn. Want, zeide Pella, een Europese gemeenschap, waarin enig land in economisch opzicht is achtergesteld bij het andere, is „niet juist". De heer Pella voegde hier aan toe, dat de Italiaanse regering met het oog hierop het noodzake lijk acht, dat een politiek wordt gevolgd van geleidelijke voort gang. - Over Triëst zeide de Italiaanse minister-president: Voor ons in Italië is het probleem van Triëst „volmaakt eenvoudig en duide lijk". De heer Pella gaf een uit voerig overzicht van de geschie denis van dit gebied en memo reerde, dat de voorstellen van Wilson na de eerste wereldoorlog, waarmede Italië het niet eens was, voor Italië gunstiger waren dan de huidige situatie. Italië blijft echter de weg van onder handelingen volgen, „die nog geen verblijdend resultaat heb ben gehad". De Italiaanse minis ter-president releveerde, dat Ita lië het houden van een volksstem ming heeft voorgesteld. Spreken de over de Joegoslavische be schuldigingen, dat Italië na de tweede wereldoorlog het gebied van Triëst heeft overstroomd met Italiaanse infiltranten, wees de heer Pella er op, dat in dat voor stel de suggestie is vervat alleen die inwoners van Triëst aan een dergelijke volksstemming te laten deelnemen, die er sinds 1918 heb ben gewoond. „Het probleem van Triëst" aldus Pella „is een kwestie, die onze nationale eer raakt". NAIROBI, 26 Nov. (A.P.) Vier Lincoln bommenwerpers van de R.A.F. hebben vandaag aan vallen gedaan op schuilplaatsen van de Mau Mau in het woud in het Zuidwesten van Kenya. Zij hebben vier bommen van duizend pound en 36 bommen van 500 pound uitgeworpen en daarna het gebied gemitrailleerd. Bij het aanbreken van de dag hadden één-motorige Harvard vliegtuigen ook reeds aanvallen gedaan op drie schuilplaatsen aan de rand van het woud. (Adverentie) Winter in handen en voeten J dnL6," J'euk verdwijnen door PUROL. Doos 45, Tube 60 ct Chauffeur gedood 's GRAVENHAGE, 26 Nov. Vanochtend is op de Benoorden- houtseweg een vrachtauto. be stuurd door de 22-jarige C. van Vliet uit Rijnsburg, tegen een lantaarnpaal aangereden en ver volgens in een sloot terechtge komen. De bestuurder, die de macht over zijn stuur was kwijt geraakt, werd gedood. Zijn 57- iarige vader en zijn 16-jarige broer, die mede in de cabine za ten, kwamen er met een nat pak af. Figl beëdigd als minister van buitenlandse zaken WENEN, 26 Nov. (Reuter). De nieuwe Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Figl. is Donderdag beëdigd door presi dent Koerner. De plechtigheid werd bijgewoond door kanselier Raab. De 51-jarige Figl, die jarenlang kanselier van Oostenrijk is ge weest, heeft zich de roep verwor ven van buitengewoon bekwaam te zijn in het voeren van bespre kingen met Russische autoritei ten in Oostenrijk. Nederlander moet Indonesië verlaten DJAKARTA, 26 Nov. Een employe van de Standsardvacuum te Pendopo (Zuid-Sumatra), de heer D. A. M. Uppenkamp, zal Indonesië uiterlijk op 10 Decem ber moeten verlaten, aldus heeft de immigratiedienst beslist. Hij zou de republiek Indonesia heb ben beledigd door een Indone sische munt te vertrappen, waar voor hij reeds tot 1 maand ge vangenisstraf is veroordeeld. BELGRADO, 26 Nov. (Reu ter). Volgens de einduitslag die Donderdag door de Zuidsla- vische verkiezingscoitmüssie is gepubliceerd, heeft 89 percent van de ingeschreven kiezers op Zondag j.l. zijn stem uitgebracht. Van het aantal uitgebrachte stemmen was 4,3 pet. ongeldig Vice-president Mosje Pijade heeft Donderdag verklaard, dat het grote aantal uitgebrachte stem men een „uitstekend bewijs vormt van de krachtige steun aan de regering en van de grote po litieke belangstelling van de arbeidersklasse". Indiert alle onthoudingen en ongeldig gemaakte verkiezings- formulieren beschouwd werden als oppositie tegen de regering wat volgens Pijade niet het geval is berekende hij dat 15,7 pet van de kiezers tegen de regering is. Hij beschouwde de uitslag als een triomfale overwinning voor het socialisme. „Welke Westelijke regering kan iets laten zien dat een dergelijke steun van het volk op zo vrije en onweerlegbare wijze tot uitdrukking gebracht benadert?" vroeg Pijade. 29 H n n n it!! Isï ^^3 «Cnnvrlizht t>y Börre Borresen. Cooenhaae»! V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9