Waarom zou Unog langer zoeken? Herderlijk schrijven leidt het Mariale Jaar in RADIO r MMJR VELDT Oproep tot viering in gebed en boete „Het lot uit de T K00MEN uLV Jager „Noord-Brabant" te water gelaten ngen! week! 25 .25 5 DAGEN rijen r if //7-2, De sigaret met het grootste aantal vaste rokers programma IEZE WEEK om ID- EN ;n .95 WOLLEN MOQUETTE TAFEL KLEDEN extra koopje 28.95 srpullovers en ëVENAARD! KS derd ir Wollen Heren ANKLETS ruit motief 1.9S DAMES SWAETERS vele tinten 5.25 (fiteert van deze slechts geldig msdag 0.24 p. 100 gr. 0.28 p. 100 gr. d 0.36 p. 100 gr. 0.38 p. 200 gr. 0.90 p. 500 gr. 0.50 per pond 0.90 p. 2 pond 1.00 p. 2'/s pd. 0.55 per 0.55 per pond 2.50 p. 5 pond of worst een pond gemalen) a 0.24 Alkmaar, LAAT 146 OUTTIL 54 if ~fF/\ v LSTELLEN, derne uitvoering, deüg, vanaf 17.90 CHTENGLAZEN :lepen op zwarte :t 70 ct 1 met pittensohaaltje 90 ct 1NADEGLAZEN it fraai slijpsel 48 ct RELGLAASJES, ai geslepen 29 ct I met 12 KELKEN- iKJES 5.20 KENBAKJES, aaf 25 ct ER- en ZOUT- ELLEN 1.48 UT RIJDAG morgens vanaf Maandag 30 November 1951 Pagina 5 Als U iemand een écht plezier wilt doen, dan hoeft Uw keus niet moeilijk te zijn Neem dan gerust" King's Cross de extra goede Virginia-sigaret. waar U iedereen mee verrast 20 siuks #0ct Gisteren is in alle parochiekerken van Nederland een Herderlijk Schrijven voorgelezen, waarmee het Mariale jaar wordt ingeluid. De ondertoon van dit schrijven vormt de aanmaning in 's Pausen encycliek „Fulgens Corona", dat de mensen hun leven moeten beteren, dat Christus en Zijn Evangelie moeten worden opgenomen in hun midden. Wij laten hieronder de tekst van het Herderlijk Schrijven in zijn geheel volgen. „Een zeer bijzonder jaar, Dier bare Gelovigen, breekt voor ons aan. De Stedehouder van Jezus Christus op aarde, onze roemrijk regerende Paus Pius XII heeft in zijn Encycliek „Fulgens Corona" DINSDAG 1 DECEMBER Hilversum 1. 402 m. 746 ke/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Idem; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo foon; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 „Lichtbaken" causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.30 Gramofoon; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon; (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen)12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsorkest en soliste; 14.00 Gevar. program ma. 14.50 Gramofoon; 15.00 uur Parijse chansons; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: J. G. J. Kuiper: „Nederland en Griekenland"; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Actualitei ten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramo foon; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gramofoon; 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Philharmonisch Orkest, groot koor en sol.; 21.45 Ken een haan een ei liggen; 22.00 Orgelconcert; 22.20 Gramofoon; 22.25 „Ouders en kinderen", causerie; 22.35 u. Gramofoon; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Kamerkoor; 23.40 24.00 Pianorecital. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Alt en piano; 11.45 Blokfluit, clavecimbel en piano; 12.00 Amus.muz.; 12.30 Land- en tuinfo.meded.; 12.33 V. h. platte land; 12.40 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededi of gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Ameri kaanse muz. kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.25 Lichte muz.; 17.40 Mil. klankb.; 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz.; 19.00 V. d. kind.; 19.05 „Paris vous parle"; 19.10 Fanfare-ork.; 19.35 Vioolrecital; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. pro gramma; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Operetteprogr.; 22.30 Buitenl. overz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.20 24.00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 1 DECEMBER TELEVISIE NCRV 20.15—21.45 uur. 1. 1. Journaal; 2. Weerber. 3. „Land in opkomst", documentair progr. Pauze. 4. De Baard van Sinterklaas. 5. Dagsluiting. van 8 Sept. jongstleden ons allen opgeroepen, en dit met grote na druk, om vanaf December van dit jaar tot December 1954, het Ma- riajaar, zoals Z.H. het noemt, de eeuwherdenking namelijk van de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis, geeste lijk te vieren in gebed en boete H. Maagd het voorrecht en tekenis van de Moeder Gods en van haar Onbevlekte Ontvange nis door het volk beter worden begrepen en dieper worden ge kend. Daarom moeten in ieder Dio cees 1. daartoe geëigende preken worden gehouden, en 2. lezingen met duidelijke uit leg van de leer. 3. Plaatselijk en parochiaal con- centrere zich dit jaar de Maria verering door de gelovigen rond het Maria-beeld in de kapel of op een Maria-altaar. Dit worde in dit jubeljaar zeer druk bezocht en men zorge, dat er onophoude lijk smeekgebeden, niet alleen afzonderlijk, maar ook openlijk en gezamenlijk tot onze zoete Moeder worden gericht. Dit zal zeer bevorderd worden door een smaakvolle versiering van het beeld onzer jubilerende Moeder in kerk en kapel, binnen en buiten, en ook in huiselijke kring, en dit, zo mogelijk, heel het Maria-jaar door. 4. Diocesaan en streeksgewijze trekke men op vastgestelde dagen heel het jaar door in grote pro- en in nastreving van het levens- j cessies naar de bedevaartplaatsen, voorbeeld van Maria. De geschiedenis heeft vastge legd wat een vreugde de wereld doortrilde toen Paus Pius IX op 8 December 1854 met onfeilbaar apostolisch leergezag de reeds zo lang en vurig verbeide uitspraak deed, dat de leer van de Onbe vlekte Ontvangenis door God is geopenbaard en daarom door alle gelovigen moet worden aan vaard. En was hert niet als een bevesti ging van deze uitspraak door Ma ria zelf toen zij, nog geen vier jaar later, aan dat onschuldig en eenvoudig kind te Lourdes dit als haar antwoord gaf: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis?" Doch is dit, zo vraagt ge wel licht, nu zo gewichtig voor de practijk van ons dagelijks christe lijk leven? Van het allergrootste gewicht is het, dat wij de betekenis van Maria in de heilsorde goed ken nen, dat wij dieper doordringen in de mysteries, die God in haar heeft gewrocht, in de bedoeling, die God van eeuwigheid af met haar heeft, in haar medewerking met Chrsitus aan het verlossings werk en het heiligingswerk der zielen, 't Is God zelf, die Maria heeft groot gemaakt en onafschei delijk verbonden met Christus, niet voor haar alleen, doch voor ons allen. En daarom is zij be zield als met één verlangen, bezig met één werk: de glorie van Gods Zoon, haar zoon, over te brengen in alle zielen, moeder te worden niet van één Christus, doch van de millioenen mensenkinderen die allen zijn bestemd om Kinderen Gods te worden in Christus onze Heer. Maria predikt Christus. Hoe treffend zegt het Z.H. de Paus in deze Encycliek „Fulgens Corona". Hij roept daarin voor onze ogen op, Maria als de Koningin der Apostelen op de bruiloft te Kana en laat haar tot ons zeggen het geen zij daar zeide tot de bedien den: „Doet wat Hij u zeggen zal" (Joh. 2. 5). Maria verkondigt Christus en daarmede het enig en volkomen heil voor de wereld. Het is im mers duidelijk, dat de oorzaak van alle onheil dat de mensen zo hard en hevig treft, hier van daan komt, dat zij Christus en zijn Evangelie niet aanvaarden en niet opnemen in hun midden. 't Is opvallend hoe Z. H. de Paus deze leer over Maria on middellijk verbindt met verbete ring van leven, met de komst en de groei van Christus' rijk op aarde. Dit verwondere U echter niet. want het ligt geheel in de lijn van Gods genadewerking, die ons gewordt door Christus met Maria. Deze uitspraak van Paus Pius IX in 1854 gaf de stoot tot een groeiende Maria-verering, die als gevolg een krachtige opbloei van christelijk leven teweeg bracht. Zo ook verwacht onze H. Vader Pius XII thans van de viering van dit eeuwfeest een meer Maria- gelijkend gedrag der christenen. Dit is het hoopvolle in 's Pau sen oproep: beter worden. Doch de goede daad volgt slecht op goed inzicht en, even eens, goede beginselen helpen pas als zij in practijk worden ge bracht. Daarom geeft onze H. Vader ook aan. hoe wij dit Maria-jaar behoren te vieren. Op de eerste plaats moet de be waar de maagdelijke Moeder Gods bijzonder wordt vereerd, om openlijk en op grootse wijze ge tuigenis te geven van ons ge meenschappelijk geloof en van onze gemeenschappelijke liefde voor de Allerheiligste Maagd. Dat dit op schitterende wijze zal geschieden te Lourdes, daar aan twijfelt niemand. En ook het Romeinse volk, dat van ouds Maria zo vroom vereert, zal zich voorzeker verdringen rondom 't lieve beeld van Maria de „Salus Populi Romani", het heil van het Romeinse volk. Veel hebben wij, zo zegt Z.H. de Paus, in de huidige omstan digheden aan Maria te vragen. En dan somt de Vader der gehele Christenheid de grote intenties op, waar hij vol van is en ver zoekt ons te bidden tot verbete ring van ons leven, te bidden voor de opgroeiende jeugd, opdat zij alleen zoeken wat mooi, wat hei lig, beminnenswaard en verhef fend is; te bidden voor de vol wassenen om christelijke recht schapenheid en kracht, om heilige huisgezinnen, om vredige rust voor de ouden van dagen; te bidden tot de Moeder van God om brood voor de honge- rigen, gerechtigheid voor de ver drukten, het vaderland voor de verdrevenen, een gastvrij dak voor de daklozen, vrijheid voor de gevangenen; voor de krijgsge vangenen de uiteindelijke terug keer naar huis, voor blinden, naar lichaam of ziel, de vreugde van het stralend licht, voor allen, die door haat en nijd verdeeld zijn, VLISSINGEN, 28 Nov. Zaterdagmiddag is van de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te water gelaten de onderzeebootjager „Noord Brabant". De doopplechtigheid en de tewaterlating werd verricht door mevrouw Burghard-van der Sluys, echtgenote van de Commandant Zeemacht. De onderzeebootjager „Noord Brabant" is de vijfde van de serie van twaalf voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde jagers, waarvan er vier gebouwd worden bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Deze schepen van de A-klasse hebben een grootste lengte van 111.30 m en een grootste breedte van 11.30 m, een gemiddelde diepgang van 3.86 m en een standaard waterverplaatsing van 2160 ton. Het machinevermogen wordt 45.000 as-PK. De maximumsnelheid zal 32 zeemijlen per uur bedragen en de bemanning zal 246 koppen tellen. De bewapening zal bestaan uit vier kanons van 12 cm in dubbeltorens. Deze kanons zijn zowel bedoeld tegen zee als tegen luchtdoelen. De zeer moderne richtmiddelen stellen in staat ook met succes tegen de snelst vliegende vliegtuigen in actie te komen. De vuursnelheid is zeer hoog; meer dan 50 granaten per minuut en per kanon. De onderzeebootbestrijdingsmiddelen zullen eveneens van het nieuwste type zijn. In samenwerking met Franse ingenieurs hebben Nederlandse deskundigen hiertoe een niéuw wapen ontwikkeld, dat verwant is aan het raket wapen en dat de traditionele dieptebom zal vervangen. Nadat de tewaterlating verricht was door mevrouw Burghard, werd de kiel gelegd voor de derde onderzee bootjager, die bij „De Schelde" gebouwd zal worden. Deze derde en ook een vierde jager zullen in 1955 te water worden gelaten. Bij de plechtigheid van heden waren o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mevrouw de Quay, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Noord Brabant, en voorts tal van marine-officieren. Na afloop werd aan mevrouw Burghard het bijltje aangeboden, waarmee de tewater lating was verrioht. een weldadige samenleving; te bidden, vooral dat de Katho lieke Kerk toch eindelijk eens over heel de wereld de haar toe komende vrijheid kunne genieten tot waarachtig heil van alle vol ken; te bidden ook, in deze tijd van gruwelijke vervolgingen, voor al len, die belasterd, beroofd en ver volgd worden om Christus' naam, opdat zij sterk en ongebroken volharden in het geloof hunner vaderen. Deze eensgezinde smeekbeden moeten samengaan met god broederliefde, eensgezindheid en vruchtige boetewerken. Gebeds ijver immers sterkt de ziel. traint haar tot zware opgaven, doet haar opstijgen tot goddelijke din gen, terwijl de boetvaardigheid ons macht "geeft over ons zelf, over ons lichaam vooral, dat ten gevolge van de aloude zonde schuld zo sterk de rede en de wet van het Evangelie weer streeft. Om het gewicht van deze Pau selijke oproep sterk te benadruk ken, zullen wij, de Bisschoppen van Nederland, op Dinsdag, 8 De cember. het feest der Onbevlekte Ontvangenis, dit Mariajaar plech tig openen met een Pontificale Avond-Mis ieder in zijn kathe draal. Ook in de parochies en rectora ten worde het Maria-jaar geo pend met een plechtige H. Mis op 8 December. In verband hier mede geven Wij aan de ZZ. EE. Heren Pastoors en Rectoren van Rectoraten met eigen grondgebied die daaraan de voorkeur geven, verlof om op de avond van het feest der Onbevlekte Ontvangenis in hun kerk een plechtige H. Mis op te dragen. Wij vertrouwen er hierbij op, dat de gelovigen in grote getale deze H. Mis zullen bijwonen en onder deze commu niceren, in overeenstemming ech ter met de hiervoor gegeven be palingen. Gegeven te Utrecht. 23 Novem ber 1953. t Dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, t J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. Murtsaerte, Bisschop van 's Hertogen bosch. t J. W. M. Baeten, Bisschop van Breda. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 57. De notaris floot tussen zijn tanden en keek zijn zoon op merkzaam aan. „Aha! Waait de wind uit die hoek?" Percy wilde iets in het midden brengen, maar Lewis wenkte hem te zwijgen. „Laat mij even nadenken mijn zoon. Ik wil proberen of ik in ie gedachten kan treden." Hij dacht een ogenblik scherp na en vervolgde toen: „Juist! Alice en jij mogen el kaar graag, spreek me niet tegen want anders zou je niet zo rood geworden zijn tot achter je natte oren. Maar daarover spreken we later nog wel eens. Op het ogenblik is het van de al lerhoogste waarde, dat jij en zij elkaar, nu ja. graag mogen zien, zullen we maar zeggen. Zij zal dus alles willen doen, wat jij vraagt". „Het is mij en ook anderen wel eens opgevallen, dat jullie op elkaar lijken. Waar of niet?" Percy knikte ijverig. „Juist, en daarom...." Onbarfnhartig sneed Lewis de woordenstroom af. waarmee Per cy wilde verklaren, waarom hij Alice zo graag zag. „Daarover later mijn jongen. Ik stel dus vast: jullie lijken op elkaar en op dat feit heb jij een plannetje gebouwd, niet? Welnu, jij wil Alice vragen, of ze mor genmiddag bij je komt. Met een of ander voorwendsel wil je van haar gedaan zien te krijgen dat jij zo lang haar plaats in mag ne men en in haar kleren en iouw gezicht omgeschminkt tot het are een boodschap mag doen. Onze waakhond ziet dan Alice binnengaan en een half uurtje later weer weggaan. Jij roépt dan met haar stem, dat je over een paar uurtjes weer terug komt. Dat doe je dan ook en enige tijd later verlaat de echte Alice weer ons huis Geen mens heeft ge merkt. dat jij er dus een paar uur tussenuit bent geweest. Heb ik goed geredeneerd?" Met oprechte bewondering keek Percy hem aan. „Inderdaad, zo en niet anders was het plan, dat zo juist in mij was opgekomen." „Ik kan me er helemaal mee verenigen. Zou Alice het goed vinden?" „O. vader „Schei maar uit. jongen. Ik hoor het al," zei Lewis lachend, „Is het zo dik aan met jullie?" En toen ernstiger: „Als alles achter de rug is, jongens, zullen we eens rustig praten. Je had een slech tere keus kunnen doen." Percy begreep, dat zijn vader nu heel andere dingen aan zijn hoofd had en vroeg zakelijk: „Zal die fotocopy van die vin gerafdrukken op tijd hier zijn?" „Ik hoop het. Ik heb heel mijn organisatie aan het werk gezet. Kostte wat het kostte moesten zij een fotocopy zien te krijgen van die enveloppe met vingerafdruk ken en met een speciaal particu lier vliegtuig naar Londen bren gen. Morgenochtend verwacht ik ze Dan hebben we nog een paar uur de tijd om een getrouwe co py te maken van die enveloppe en er een paar andere afdrukken op te maken. En dan komt jouw werk. Je neemt de echte eruit en steekt die van ons erin. Zou je het klaar kunnen spelen? Je hebt niet meer dan een half uur tijd." „Laat dat maar aan mij over! Kan ik nu even naar Alice gaan, om te vragen, of zij morgenmid dag komt? „Goed. maar vertel haar nog niets van je plannetje. Daarmee moet je morgenmiddag pas voor de dag komen. Ze is natuurlijk het liefste en schoonste en aar digste meisje van de wereld, dat begrijp ik .maar ze behoort tot de sèxe ,die over het algemeen nogal praatlustig is. En in dit ge val mogen we geen risico nemen, geen enkel, hoor je?" Zij keken allebei weer naar buiten. Het was een goed roule rend systeem van spionnen. Nu stond er een ander vol aandacht de étalage aan de overkant te be kijken. „Ga je gang maar, ouwe jon gens," mompelde Lewis. „Het is alleen zonde van jullie tijd!" HOOFDSTUK XVII. „Hoe maakt het onze gevan gene?" vroeg Phil aan de briga dier van dienst „Uitstekend, mijnheer," ant woordde deze lachend. Hij komt niets te kort." En fluisterend voegde hij er aan toe: „Maar wat een drank kan die man aan!" ,,'t Is een journalist," verklaar de Phil, alsof hiermee alles dui delijk was. Toen zijn celdeur openging, sprong Jim Penner op. „Grote genade," kermde hij. „deze paar uren hebben mij het diepste zelfverwijt gebracht „Ik zag al die tijd alle ogen op mij gericht van de boeven, die ik de gevangenis in heb geholpen!" Phil lachte. „Me dunk dat iets dergelijks een pastoor moet voelen, als hij zelf op het zondaarsbankje knielt in de biechtstoel." Hij gaf hem de middageditie van De Megafoon. Jim greep er naar en Phil wees hem het arti kel, dat hij geschreven had. Jim las het aandachtend. Toen hij ermee klaar was. grinnikte hij. Wat is er nu voor waars in, Phil?" „Och, voor het grootste ge deelte is het waar Alleen de ver klaring, dat de moorden niet in verband staan met de roofover val van vier jaar geleden is per tinent gelogen." Jim dacht even na. Toen las hij het artikel nog eens. „Neen, Phil, als jij wist. wat ik wist, zou je een geheel andere kijk op gebeurtenissen hebben en dit artikel niet zo geschreven heb ben. Geloof je werkelijk dat je Donderdagavond de hand kan leggen op John Walker?" „In ieder geval Vrijdag," ant woordde Phil beslist. Jim trok een twijfelend ge zicht. „Het lijkt me erg optimistisch. Ik wil je natuurlijk niet ontmoe digen, maar weet je nog van de misdaad in Hastings? De politie was er heilig van overtuigd, dat zij de moordenaar en brand stichter te pakken had Jullie hadden hem zelfs reeds gearre steerd. Toen kwam De Megafoon met zijn onthullingen en de ge arresteerde moest als volkome/ onschuldig losgelaten worden." Phil Burke antwoordde koel: „Je weet toch zeker ook wel. dat sindsdien de politie geen en kele fout meer heeft gemaakt?" Jim haastte zich. om zijn on-' taktische opmerking uit te wissen: „Zo moet je het niet opvatten. Phil," zei hij hartelijk „Ik wilde alleen maar even waarschuwen, dat je geen al te haastige con clusies moet trekken. Wil je nu mijn eigen conclusies uiteenzet ten?" „Neen, we houden ons aan de afspraak. Donderdagavond kom ik je halen en dan houden we bij ons thuis een bijeenkomst, waar aan ook Perkins deel zal nemen." „Moet ik hier tot morgenavond dan blijven?" klaagde Jim. „Mens. dat houd ik niet uit." Phil aarzelde even. Hij dacht na. Zou er nog gevaar bestaan voor een aanslag of een moord? Hij dacht het niet. Hij kon dus eigenlijk met een gerust hart Jim een beetje vrijheid gunnen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5