schat Zwaar geschut tegen rapport van Commissie-ter Veen Verenigde Naties verwerpen Russische vredesvoorstellen Contra-rapport van 57 gemeenten in IS oord-Holland Felle aanval van Lodge Verduisterde kassier bedrag van f650.000 GROOT's A. GROOT Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vietnamese nationalisten verkeren in paniekstemming Overeenkomst Span je-V.S. Kardinaal Wyszynski Grote Vier in Januari bijeen? IAR WERK 10RT 2.95-5.95 ,anaf 2.95 4.30 3.35 2.25 2.95 Om het bestaan van kleine gemeenten Gemeenschapslevenverzorgingspeil en doelmatig bestuur Zal Bao Dai de band met Frankrijk breken Graf van Priester geschonden Israël schaft burgerlijk huwelijk af Pater Spruit uit China gezet n vrouw kan zij er even n 'n cocktail japon n uit 'n groot n en dessins ze „GM"-serie S ele mooie des- 8.95 STEN 14.95 JES van Bra- irneerd, prima garnering, in s, maat 50 aat PENBONT, schortje kunt ellophaan, een ALKMAAR Paardenslagerij EXTRA AANBIEDING gehokt' halfom half per Ms kg 0.90 per y2 Kg Doorregen lappen 1.15 Magere lappen 1.35 Baklappen 1.70 Biefstuk 2.20 Prima metworst 0.28 per 100 gram Paardenslagerij LAAT 199, ALKMAAR i te zijn doorgedrongen, ren aangekomen in een it werd door een petro- lijk, waarde Jan Jacob. geweest? Mooi zo kampeertochten, dat er ;en eenvoudige strozak, de lekkere warme paar- u bij tjjd en wijle vol irgeloze jeugd, toen ge oor weiden en beemden, stoel zijn ook voor u. ijn eeuwenoude familie- g al deze bloemrijke us zich bliksemsnel ter :en kogel en een ketting e Verholen. „Schurken", NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs 8,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnslef incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 1 December 1953 49e Jaargang - Nummer 12948 Toen van het rapport van de zgn. commissie-Ter Veen betreffende bestudering van de Gemeentelijke Indeling van Noordholland in 1949 het eerste deel verscheen, hebben wij bij enkele beschouwingen een vraagteken geplaatst. Deze Commissie, die op aandrang van de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken (in de bezettingstijd), door Ged. Staten werd benoemd, gaf een aantal alge mene richtlijnen aan, welke naar haar oordeel tot grondslag moeten dienen voor een herziening der gemeentelijke indeling. Hierbij kwamen de kleinere en kleinste ge meenten in het geding. Niet minder dan 57 gemeenten in Noordholland hebben op 4 Januari 1952 in beginsel besloten, dit eerste deel van dat rapport gezamenlijk te bestuderen. Er is een commissie benoemdbestaande uit 17 burgemeesters en 2 wethouders, welke commissie tivee subcommissies instelde. Het nieuwe rapport is thans verschenen. Het bevat niet-malse critiek op de samensteling, de werkwijze en het resultaat van de Commissie-Ter Veen. De Commissie van de 57 gemeenten stond onder voorzitterschap van burgemeester G. G. Loggers van Wieringermeer, secretaris was de heer B. J. Calb, burgemeester van Oude Niedorp, penningmeester de heer W. L. Correljé, burgemeester van Caiiantsoog. De sub-com missie voor onderzoek der sociografische toestanden bestond uit de heren H. Nolet, burgemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen, voorzitter, Th. Laan, wethouder van Venhuizen, secretaris, F. Kloeke, burgemeester van Wieringerwaard, P. J. Korver, burgemeester van Sint Maarten en C. J. Schellinger, burgemeester van Koedijk. De sub-commissie voor onderzoek der bestuursdoelmatigheid bestond uit de heren J. Elders, burgemeester van Bovenkarspel, voorzitter, mr. H. H. Douma, burgemeester van Andijk, secretaris, J. de Boer Wzn., burgemeester van Obdam, G. G. Post, burgemeester van Landsmeer en N. Vijlbrief, burgemeester van Westzaan. Enkele deskundigen hebben de commissie sociografische en juridische adviezen gegeven. IN DE EINDCONCLUSIE van 't rapport wordt o.m. gezegd, dat de Commissie-Ter Veen veronderstelt dat het bepalen van het mini- mum-aantal van plattelandsge meenten op rond 5000, in deze gemeenten een grotere doelmatig heid van bestuur teweeg zou brengen en een krachtig en veel zijdig gemeenschapsleven zou be vorderen. De commissie-Loggers- J. ELDERS „bestuursdoelmatigheid" Kalb onderzocht de relatie tussen het gemeenschapsleven en de ge- verzorgingspeil tussen grote en kleine plattelandsgemeenten' is bij meente, en kwam tot deze slot som: „Vorming van plattelandsge meenten met minimaal 5000 in woners leidt op zichzelf niet tot bevordering van een krachtig en veelzijdig gemeenschapsle ven." Een onderzoek in Friesland, waar men weinig kleine en voor al middelgrote gemeenten aan treft, heeft, blijkens de medede lingen in het rapport, de juist heid van genoemde conclusie be wezen. De Commissie - Loggers - Kalb stelde een onderzoek in naar de doelmatigheid van het bestuur in de plattelandsgemeenten met minder dan 5000 inwoners in Noordholland. Hieruit wordt ge concludeerd: „Het verzorgingspeil in deze kleine gemeenten over het al gemeen redelijk te achten en een tekort aan doelmatig be stuur in een mate, als door de Commissie-Ter Veen gesugge reerd, bestaat aldaar niet." De doelmatigheid van het be- H. NOLET „sociografische aspecten" stuur in enkele grote Friese plat telandsgemeenten werd vergele ken met die in de kleine platte landsgemeenten in Noordholland. Uit dit onderzoek heeft de Com- missie-Loggers-Kalb moeten con cluderen: G. G. LOGGERS algemeen voorzitter 1. Het door de Commissie-Ter Veen veronderstelde verschil in de onderhavige vergelijking niet geconstateerd. 2. In grote plattelandsgemeen ten dreigt door verschillende oor zaken het gevaar, dat in de delen der gemeente een niet-evenredig verzorgingspeil ontstaat, waar door aan de bestuursdoelmatig heid afbreuk wordt gedaan. De eindconclusie van de Com missie van Noordholland, op het voorgaande gebaseerd, kan, zegt zij, slechts als volgt' luiden: De bevordering van een krach tig en veelzijdig gemeenschapsle ven, noch de doelmatigheid van bestuur, kunnen in het algemeen worden aangevoerd als motief tot het vormen van gemeenten met minimaal 5000 inwoners. Aan de richtlijnen 14 en 15 van het Rap port-Ter Veen is daarmede haar basis ontvallen. Zij kunnen der halve niet worden gehanteerd als normen bij een gemeentelijke her indeling van Noordholiand. Deze richtlijnen hielden in: Richtlijn 14: Het zou aanbeveling verdienen 't minimum-aantal in woners ener plattelandsgemeente ter wille van de doelmatigheid en ten einde een krachtig en veel zijdig gemeenschapsleven te be- Luitenant Pavlov, een lid van de Russische inlichtingendienst, die dezer dagen naar Noorwegen vluchtte, heeft de Noorse autoriteiten belangrijke inlichtingen gegeven betreffende de spionnage aan de Noordgrens van Noorwegen. Naar aanleiding van deze inlichtingen heeft men tot nu toe acht personen kunnen arresteren, die werkten als spionnen of als koeriers voor Rusland. Drie van de verdachten, die bij de eersten waren die werden ingerekend: links Ingvald Eriksen (66); midden Theodor Eide (49), een arbeider, en rechts Zakarias Jakobsen (48). De eerste en de laatste zijn kleine zelfstandigen. SAIGON, 30 Nov. Grote ont steltenis, grenzende aan paniek, is in kringen van Vietnamese na tionalisten ontstaan door de be richten over de mogelijkheid van wapenstilstandsonderhandelingen met Ho Tsji Minh. Bao Dai, het hoofd van de staat Vietnam zou naar verluidt van plan zijn om de betrekkingen met Frankrijk te verbreken, tenzij Frankrijk zou toezeggen dat het de strijd voortzet. Officieus wordt verklaard, dat Ho Tsji Minh een knappe zet ge daan heeft door zich uit te spre ken voor onderhandelingen met de Fransen en niet met de Viet- namezen, daarbij het doel voor ogen hebbende om de oorlogs moede Fransen los te maken van door Spaans parlement bekrachtigd MADRID, 30 Nov. Het uit één Kamer bestaande Spaanse parlement heeft Maandag een stemming drie overeenkomsten voor defensie en hulp tussen Spanje en de V.S. bekrachtigd. De overeenkomsten werden in September j.l. te Madrid getekend. Het „internationaal verbond van vrije vak-verenigingen" heeft Maandag het verdrag voor mili taire en economische'hulp tussen de V.S. en Spanje „onbegrijpelijk smerig" genoemd. Het verklaart, dat de V.S., door het verdrag te ondertekenen „in direct oorlog voeren" tegen het Spaanse volk. de Vietnamezen en deze tot vre desbesprekingen te dwingen. Vroeger heeft Vietnam ver klaard, dat de onvoorwaardelijke overgave van Ho Tsji Minh de enige manier was om tot vredes besprekingen te geraken. De Viet namezen zeggen, dat zij een af spraak met de Fransen hebben, dat geen vredesactie zal worden ondernomen zonder de Vietna mese toestemming. Anti-Vlaamse demonstratie ANTWERPEN, 30 Nov. Voor de tweede maal binnen 10 maan den is in de West-Vlaamse ge meente Moorsele het graf ge schonden van de priester Cesar Gezelle, een neef van Guido Ge- zelle. Een golf van verontwaardiging is bij het vernemen van deze sno de daad door het katholieke Vlaanderen gegaan. Iedereen is er echter van overtuigd dat het niet om de persoon van de overledene gaat, ofschoon deze een Vlaamse activist was, maaf om het helden- huidezerkje met de letters A.V.V.- V.V.K., dat de woede van anti- Vlamingen opwekt. 20 September 1952 werd op het kerkhof te Moorsele de grafzerk onthuld, die in de nacht van 28 op 29 Januari 1953 werd stuk ge slagen. Men was in staat 4 Oc tober 1.1. een nieuwe grafzerk in vorm van heldenhuldekruis in te huldigen. Nu na zes weken is het grafmonument met een ijzeren staaf omvergehaald en beschadigd. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. vorderen, te bepalen op rond 5000. Richtlijn 15: Opdat niet te zeer in historisch gegroeide toe standen in Noordholland worde ingegrepen, zal in daartoe lei dende gevallen met een geringer aantal moeten worden volstaan, dat echter niet lager mag zijn dan ongeveer 2000.") De resultaten van het onder zoek, aldus de Commissie, houden een bevestiging in van de stel ling, dat een gemeentelijke herin deling op basis van „algemene richtlijnen" onaanvaardbaar is en dat bij het bestaan van on bevredigende toestanden in elk cencreet geval afzonderlijk moet worden beoordeeld of en zo ja, in hoeverre samenvoeging van gemeenten of grenswijziging ver antwoord en in het algemeen belang noodzakelijk is te achten. Wel erkent de Commissie dat er gevallen zijn, waarin een verbete ring van de bestaande toestand noodzakelijk of gewenst is, maar in de meeste dier gevallen kan een bevredigende oplossing wor den gevonden, indien de betrok ken gemeentebesturen hierover bij zichzelve te rade gaan. Uit Rome bereikt ons het nieuws, dat Pierfrancesco Emanuele di Bergolo, neef van wijlen Koning Victor Emanuel van Italië, binnen afzienbare tijd in 't huwelijk zou treden met de Italiaanse fïlmactrice Luciana Vedovelli. De beide huwelijkspretendenten. NEW YORK, 30 Nov. De politieke commissie van de organisatie der verenigde volkeren heeft vandaag het „pakket Russische vredesvoorstellen", dat o.m. een ver bod voor atoom- en waterstofwapens en inkrimping van de wapening der grote mogendheden bevatte, van de hand gewezen. Hij zinspeelde hier kennelijk op de communistische deelneming aan de Spaanse burgeroorlog. NOG IN POLEN LONDEN, 30 Nov. In tegen stelling met reeds weken oude geruchten, oorspronkelijk afkom stig van Poolse emigrantenkrin gen te Londen, volgens welke Kardinaal Wyszynski in de Lu- bianka gevangenis te Moskou zou vertoeven, meldt de Poolse cor respondent van het Amerikaanse Katholieke persagentschap der N.C.W.C., dat de kardinaal is on dergebracht in een klooster te Ryckwalt te Polen. De correspon dent voegt er aan toe dat de kar dinaal het grootste deel van de dag in gebed doorbrengt. Het moet inderdaad waarschijn lijker worden geacht, dat de Kar dinaal zich nog in Polen bevindt. De Amerikaanse hoofdgedele geerde Henry Cabot Lodge Jr. 1 gebruikte woorden van Hamlet door de voorstellen gedeelten waarvan in de afgelopen jaren in verschillende vormen verworpen zijn „een vervelende, muffe, smakeloze en onvoordelige zaak" te noemen. De vergadering verwierp alinea na alinea van een resolutie, welke door Rusland's afgevaardigde An drei Wisjinsky ingediend was. Geen van de voornaamste dezer alinea's verzamelde meer dan 10 stemmen op zich. Het enige gedeelte van Wis- jinsky's resolutie, dat door de vergadering aanvaard werd, was de eerste alinea van de preambule, waarin opgemerkt werd, dat „het staken van de vijandelijkheden op Korea een belangrijke bijdrage vormt tot vermindering van de spanningen in de internationale betrekkingen en gunstiger voor waarden gecreëerd heeft voor verdere maatregelen ter voorko ming van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog". In zijn felle aanval gispte Lodge het Russische blok, omdat het ge sproken had over „het groeiende fascisme in de Verenigde Staten" en trof daarbij de meest gevoe lige plek van het Kremlin het verdrag, dat Stalin in 1939 met Hitier sloot. Sprekende over de Russische eis om de vreemde bases op te ruimen in het bijzonder ging het over de communistische klach ten tegen de vestiging van Ameri kaanse lucht- en marinebases in Spanje zei Lodge, dat de Rus sen over dit onderwerp wellicht overgevoelig kunnen zijn, omdat zij „enkele jaren geleden zonder succes gepoogd hebben Spanje te veroveren". Katholiek huwelijk erkend TEL AVIV, 30 Nov. Het par lement in Israël heeft een wet goedgekeurd waarbij wordt be paald dat in Israël geen burger lijk huwelijk meer zal worden af gesloten. Voor de echtverbintenis evenals voor een scheiding wordt thans alle bevoegdheid overgedra gen op de opper-rabijn. Door deze wet wordt, met terugwerkende kracht elk burgerlijk afgesloten huwelijk ongeldig verklaard zodat de huwelijken thans opnieuw vol gens de kerkelijke ritus moeten worden ingezegend. Voor de Katholieken gelden de voorschriften van het kerkelijk wetboek, zodat de pastoor als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeert. Straks ook Mgr Pessers? De Nederlandse Franciscaner Pater Florentines Spruit, die in 1939 als 27-jarig priester naar de missie van China is vertrokken, is door de communisten uit het land gezet en behouden te Hong kong aangekomen. Pater Florentinus was de laat ste Nederlandse missionaris van Luanfu, die nog in rood China werkzaam was. Van de Francis caanse missionarissen verblijft nu alleen nog Mgr. Quintinus Pes sers, Apostolisch Prefect van Kiangchow, in zijn missie. Maar alles wijst erop, dat ook voor hem de dag zal aanbreken dat hij het land zal worden uitgezet. MEER GELD NODIG VOOR HULP AAN VLUCHTELINGEN GENEVE, 30 Nov. De hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen mr. J. G. van Heu- ven Goedhart, heeft vandaag mee gedeeld, dat hij een beroep heeft gedaan op de Ford Foundation om een nieuwe gift waarmee hij zijn werk kan voortzetten voor de integratie van vluchtelingen in Europese landen. MIDDELBURG, 30 Nov. Op last van de officier van justitie te Middelburg is in voorlopige hechtenis gesteld C. R. landbou wer en voormalig kassier van de Boerenleenbank te Lewedorp. Hij wordt er van verdacht verduiste ringen te hebben gepleegd tot een totaal bedrag van 650.000.-. R. zou zich de laatste jaren bezig hebben gehouden met om vangrijke transacties in grond en boerderijen in verscheidene pro vincies van ons land, o.a. in Gro ningen en Zeeland. Hij zou daar voor gelden van de Boerenleen bank hebben gebruikt, zonder dat de leden van deze leenbank daar in gekend waren. Evenmin was de Centrale» Boerenleenbank te Eind hoven van deze voorschotten op de hoogte gesteld. Naar wij uit Lewedorp verna men heeft men daar de indruk, BOMBARDEMENTEN IN KENIA NAIROBI, 30 Nov. Lincoln- bommenwerpers van de R.A.F. hebben bombardementen van ver scheidene uren uitgevoerd op schuilplaatsen van de Mau Mau in het Aberdare-gebergte. Er werden bommen van 250 en 500 kilo uit gegooid. Een Britse woordvoerder noemde de aanvallen „tamelijk succesvol". dat een belangrijk deel van deze gelden niet als verloren moet worden beschouwd en dat de kans bestaat, dat zelfs het gehele he- drag aan de Boerenleenbank ge retourneerd kan worden, wanneer het grondbezit van R. ,is geliqui deerd. Alleen bestaat de vrees, dat bij de transacties, die hij uit voerde, zwarte prijzen voor de gronden zijn betaal en dat bij liquidatie slechts de officiële prij zen in rekening gebracht kunnen worden, waardoor enig nadelig saldo zal kunnen ontstaan. BERLIJN, 30 Nov. Buiten landse diplomaten in Berlijn zijn van mening dat in de laatste helft van Januari in Berlijn de vier grote mogendheden bijeen zullen komen om over de toekomst van Duitsland te spreken. In Britse en Franse kringen meent men dat alles op het ogen blik op een dergelijke beslissing wijst, hoewel het definitieve be sluit waarschijnlijk pas tijdens de Bermuda conferentie, die Vrijdag begint, genomen zal worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1