NOORDHOILANDS 400,000 krijgsgevangenen zijn spoorloos verdwenen V.S. vragen inlichtingen Oorlogsslachtoffers moeten al te lans: wachten Wisjinsky antwoordt met tegenbeschuldigingen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Onderwijs Elf arbeiders bedolven Mogelijklieid tot werken in het buitenland wordt verruimd 90 Sluizen ingestort Amnestie in W est-D ui island Mossadeq wil worstelen Grote staking in Engeland Nachtmis op 8 December Beroep op Sovjet-regering Financiënin de Tiveede Kamer Commissie die knopen doorhakt Geen militaire bases in Pakistan Indonesisch bureau voor West N.-Guinea De rode wreedheden op Korea „Bermuda" wordt duur De positie van de P.T.T. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 2 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1382 NEW YORK, 1 Dec. De Verenigde Staten hebben van daag een beroep gedaan op de nieuwe regering van de Sow jet Unie om gegevens te verstrekken over honderd duizenden gevangenen, die sinds de tweede wereldoorlog vermist wordeti. De Amerikaanse gedelegeerde bij de Commissie van de Algemene Vergadering James F. Bvrnes, drong er op aan bij de Sowjet Unie, China, Polen en Tsjechoslowakije om een volledige lijst met gegevens betreffende krijgsgevangenen, die zich nog binnen hun grenzen bevinden, ter beschikking te stellen. DE NEDERLANDSE OUDER- raad. de Nederlandse Vereniging van Onderwijzers en de vereni ging ..Volksonderwijs" hebben in Utrecht gezamenlijk een orotest- vereadering gehouden tegen de ..onhoudbare" toestanden on het gebied van het openbaar onder wies. Het was zeer zeker niet de bedoeling, te betogen en te beweren, dat die onaangename toestanden alleen on het gebied van het openbaar onderwijs bestaan. Maar uiteraard kreeg dit openbaar onderwijs hier wel de volle nadruk, gezien de zijde van welke deze vergadering uitging. Waarom het nodig was. deze vergadering .zo nadrukkelijk het karakter van een protest" te geven, is ons. ook na de lezing van het verslag dier bijeenkomst, niet duidelijk "eworden. Dat er een tekort aan scholen is. dat er te grote klassen zijn e.d. was al eerder bekend, en de redenen welke helaas tot nog toe geleid hebben tot een wat trage gang van zaken bij de nogingen. om die moeilijkheden od te lossen, zijn niet van van daag of gisteren. Wij kunnen ons niet onttrek ken aan de indruk, dat het hier een klein beetje was het wel een ..klein beetje"? een hetze betrof tegen de katholieke minis ter van Onderwijs, mr. Cals. Dat bleek o.a. uit het feit. dat men het de minister ..met bitter hoongeladh" kwalnk nam. dat hij niet ter vergadering verschenen was. Zijne Excellentie had laten weten, dat hii. en ook de staats secretaris. mei. dr. de Waal niet konden komen, velet on het karakter van de bijeenkomst. Het wil ons voorkomen, dat de minis ter en zijn medwerkster er groot gelijk in hadden, dat zij, als ver tegenwoordigers van het hoogste gezag, meenden niet te kunnen verschijnen on een bijeenkomst, die als ..protest" tegen hun doen en laten vooral dan ..na-laten bedoeld was Dat er bezwaren zun tegen toestanden, welke on, het gebied van het onderwijs zun ontstaan, wordt niet ontkend. Wil zullen met belanestellin" afwachten, wat de minister over deze zaken desnoods los van de vergade ring in Utrecht! in het midden zal brengen bij het a.s. debat over de begroting van Onderwns enz. De Memorie van Antwoord on het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer kan elk ogen blik verschijnen en in het Ka merdebat zullen al deze vraag stukken er zijn nog heel wat meer. dan on de vergadering m Utrecht bleek! wel de aan dacht krr "en. die ze verdienen. Over het algemeen is de motie, welke aan het slot van de bn- eenkomst van het openbaar on derwijs werd aangenomen, heel wat soepeler, dan de onzet van de vergadering zou doen ver wachten en ook dan uit de grote mond van enkele —rekers ver moed kon worden. Men kan natuurlijk met gerust heid beweren, dat opeenvol gt-. o regerinffen hebben nage laten voldoende maatregelen te nemen, ter verbetering van de geschetste wantoestanden", maar de vraag is, of dit een s c h u 1 - d i g e nalatigheid mag heten, of, anders gezegd, die regeringen in staat waren, anders on te treden en méér te doen. Niettemin is het wel goed geweest, dat er nog eons hoor baar en hard ..aan de bel getrok ken is", als men maar met de indruk achterlaat, dat het alle"-! bij het openbaar onderwns is. dat die wantoestanden bestaan. Zn bestaan ook bij het bijzonder on derwijs, en zij bestaan ook on andere terreinen, maar de vraag is. of men ze opheffen kan. Wij laten ons no" niet aan leunen. dat de Re"ering. in casu het departement van minister Cals. bewust tekort zou schie ten. In de komende dagen zullen wij weten, wat het standpunt van de minister is en wat 'e mogelijkheden van de Regering tot verbetering zijn. Hef eerste 4-motorige verkeersvliegtuig is gistermiddag op Eelde geland. Het was de „Dr. Ir. M. H. Damme," winnaar van de Christchurch-race, met aan het roer gezagvoerder Rose, die om 5 minuten over twee de wielen van de Lijtmaster aan de grond tikte. Het betrof hier een lesvlucht, waarbij gerouti neerde K.L.M.-vliegers met deze nieuwe machine vertrouwd worden gemaakt. Het toestel maakte verschillende starts en landingen, om tegen kwart voor vier weer te vertrekken. Byrnes verklaarde in de com missie: „De fout die de Sowjet- Unie in het verleden heeft ge maakt door al'.e inlichtingen te weigeren, is gemaakt door een andere regering. Er is nu een nieuwe regering'. De Sowjet-Unie heeft tijdens de huidige zitting van de V.N her haaldelijk geweten op de nood zaak de internationale spannin gen te verminderen Wanneer de Sowjetleiders het ernstig menen (Van onze parlementaire redacteur). De heer van Koeverden (K.V.P.) betoogde gisteravond in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van „Financiën" dat de wet „materiële oorlogsschaden" veel te traag wordt uitgevoerd. Dit is vooral het gevolg van de ingewikkeldheid van deze wet. De K.V.P. woordvoerder zag twee mogelijkheden: wetswijziging zou goed zijn, maar dit duurt waarschijnlijk te lang. De heer van Koeverden zag meer heil in de indeling van een commissie volgens art. 102. Deze commissie bestaande uit ambtenaren en deskundigen, zou knopen moeten doorhakken. De huidige omstandigheden veroor loven z.i. om hierbij niet schriel te zijn. De heren v. d. Heuvel (A.R.) en Janssen (K.V.P.) en van Leeuwen (V.V.D.) betreurden het, dat in verschillende belastingwetten de z.g. hardheidsclausule niet meer is toegepast. Het vorig jaar heeft de minister van Financiën de heer Engelbertink (K.V.P.) een nota toegezegd, over de uitgifte van domeingronden. Bij deze begro ting is er nog steeds het houvast, dat deze nota spoedig zal komen. De heer Engelbertink meende dit Vijf gedood in nikkelmijn BERLIJN, 1 Dec. Vijf arbei ders zijn gedood door het instor ten van een tunnel in een nikkel mijn in Callenberg in Oost-Duits- land. Volgens de West-Berlijnse nieuwsdienst „West" werden bij de instorting 11 arbeiders bedol ven. Na 15 uur graven kon men er zes redden. nu zo te mogen verstaan, dat de nota er binnen een maand zal zijn. Onderwjjl blijft de begroting echter een post vermelden voor de uitgifte van boerderijen in erf pacht. De heer Engelbertink maakte daar bepaald bezwaar te gen. Ook wees deze K.V.P.-afge- vaardigde op het tekort aan ar beidskrachten bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst. De heren v. d Heuvel (A.R.) en Engelber tink (K.V.P.) stelden zich beiden op het standpunt, dat de hand- arbeiderswet maar niet zonder meer buiten werking mag worden gesteld. De K.V.P.-afgevaardigde vroeg de minister na te willen gaan hoe de bedoeling van deze wet onder de gewijzigde omstan digheden tot gelding kan blijven komen. De heren v. d. Heuvel (A.R.), Janssen (K.V.P.), Hofstra (P.v.d.A.), v. d. Wetering (C.H.) en van Leeuwen (V.V.D.) achtten het wenselijk, dat de titel van be lastingconsulent beschermd wordt, zonder dat hiervoor een examen wordt gevraagd. De heer Janssen (K.V.P.) vroeg de toezegging, dat de verlaging van accijns op siga ren zonder onderbreking zal wor den verlengd. Het Prins Bernhard- fonds heeft de gedachten geop perd om de staatsloterij uit breiden en de baten voor cultu rele doeleinden te benutten. Uit de stukken is gebleken, dat mi- 's-GBAVENHAGE, 1 Dec. De arbeiders zullen vergunning ont vangen om in andere deelnemen de landen vrijer een werkkring te aanvaarden, als resultaat van het besluit van de Baad van Ministers van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E. E.S.) van 30 Oct. j.l. Dit besluit heeft ten doel de beperkende regelingen en forma liteiten zoveel mogelijk op te hef fen en voor het eerst brengt dit besluit het beleid van de deelne mende landen onder een zekere mate van controle van de geza menlijke regeringen. In het besluit zijn de regels vastgelegd, die een leidraad zul len zijn voor het beleid van de deelnemende landen inzake beslis singen bij het uitgeven van ver gunningen. De regels komen er op neer, dat de deelnemende lan den aan een inwoner van een an der deelnemend land moeten toe staan een werkkring op hun grondgebied te aanvaarden, wan neer: een werknemer hem in dienst wenst te nemen, binnen een maand voor de desbetreffende va cature geen geschikte arbeids kracht in het binnenland kan worden gevonden, er geen onder bieding van lonen en arbeids voorwaarden bestaat en de indus triële vrede niet in gevaar wordt gebracht. nister v. d. Kieft niet voor deze idee voelt en de heren v. d. Heu vel (A.R.) en v. d. Wetering (C.H.) waren het hiermede eens. De heren Hofstra (P.v.d.A.) en v. Leeuwen (V.V.D.) wensten, dat de minister er zijn gedachten nog eens over zou laten gaan, des noods in andere vorm Mej Ten- deloo (P.v.d.A.) zei, dat haar fractie, het volgend jaar de des betreffende' begrotingspost met f 1.zal verminderen, wanneer dan nog geen vrouwen tot de be lastingacademie worden toegela ten. KABATSJI, 1 Dec. De premier van Pakistan Mohammed Ali heeft vandaag berichten ontkend dat Pakistan er mee ingestemd heeft militaire bases aan Amerika aan te bieden. „Er is nooit sprake geweest van het aanbieden van militaire bases in Pakistan aan enig vreemd land", voegde hij er aan toe. bij aardschok in Griekenland ATHENE, 1 Dec. In Zuid- Griekenland hebben zich gisteren hevige aardschokken voorgedaan. Ongeveer 90 huizen zijn inge stort en 300 beschadigd. Centrum van het getroffen ge bied is Agrinion. In Makrynou en enkele aan grenzende dorpen zouden volgens de officiële berichten uit het ge troffen gebied zes personen ge wond zijn. Aan wegen en bruggen is ern stige schade aangericht. met hun pogingen om de span ningen op te heffen, biedt de kwestie van de sinds de tweede wereldoorlog verdwenen krijgs gevangenen, een fraaie gelegen heid om hun goede wil te tonen", aldus Byrnes. Tijdens de zitting van van daag waren de West-Duitse Mi nister van buitenlandse zaken Walter Hallstein, de permanente Italiaanse waarnemer bij de V.N. Guidotti en de Japanse ambassa deur Renzo Swada als waarne mers aanwezig. Gisteren heeft de commissie deze drie waarnemers horen ver klaren dat de communistische landen nog ongeveer 335 491 Chi nese en Duitse krijgsgevangenen vasthouden, terwijl Italië niets weet van het lot van 63.000 on derdanen, die als vermist staan genoteerd. De commissie overweegt twee resoluties. In de ene zal aan de De groot-verlofregeling voor de lichting 1952-2 's GRAVENHAGE, 1 December Zoals bekend zullen op 28 Maart van het volgend jaar met groot verlof gaan het kader en de specialisten van de lichting 1952-1 en de dienstplichtigen van de lichting 1952-2 met uitzonde ring van het kader en de specia listen. Voor deze laatste groep specialisten zal de eerste oefening eindigen op 29 Juli 1954. Tot deze groep behoren de cavalerie, de artillerie-meetafdeling, de regi menten verbindingstroepen (voor zover niet ingedeeld bij 102 vbd. bed. bat.), het regiment techni sche troepen (met enkele uitzon deringen) en het regiment aan- en afvoertroepen. Duizenden beginnen een nieutv leven BONN, 1 Dec. Het West- Duitse kabinet heeft vandaag een amnestiewet goedgekeurd waar door duizenden nazi's en anti nazi's een nieuw leven zullen kunnen beginnen. Het parlement zal deze wet ze ker goedkeuren. Van deze amnestie zullen de volgende drie groepen profiteren: 1. Zij die valse, namen aanna men tijdens en na de oorlog. Zo wel nazi's als anti nazi's die valse namen aangenomen hebben om vervolging te vermijden kunnen zonder straf tot 1 Juli 1954 hun oude namen weer aannemen. 2. Zij die kleinere misdrijven pleegden gedurende de chaotische laatste maanden van de oorlog en de eerste maanden er na. 3. Zij die gestraft (verden krachtens speciale naziwetten in dezelfde periode. De Duitsers die onder deze drie groepen vallen en die nog gevan gen zitten zullen vrijgelaten wor den. Van hen die veroordeeld wer den en later vrijgelaten, zullen de vonnissen van hun persoonlijke papieren verwijderd worden. EPIDEMIE BEDREIGT OPENING MARIALE JAAR VATICAANSTAD, 1 Dec. De reeds aangekondigde plannen voor een reusachtige deelneming van de kinderen van Rome aan de openingsplechtigheid van het Maria-jaar in de Maria Maggiore op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, zullen misschien moe ten vervallen. Ofschoon nog geen beslissing genomen is, moet toch ernstig met die mogelijkheid rekening worden gehouden, daar de laatste dagen het aantal diphterie-gevallen en andere besmettingsziekten in Ro me aanzienlijk is toegenomen. algemene vergadering verzocht worden een beroep te doen op alle betrokken landen om de ge vangenen te repatriëren en op de commissie die tot taak heeft deze kwestie op te lossen, om het werk voort te zetten. In de andere reso lutie die door Wit-Rusland is in gediend, wordt voorgesteld de commissie te ontbinden. TEHERAN, 1 Dec. Mossadeq heeft vanmorgen de aanklager Azemodeh uitgedaagd voor een partijtje worstelen. Nadat Azemodeh verklaard had dat Mossadeq niet zo zwak is als hij er uitziet, vertelde Mossadeq het hof: „Hij heeft gelijk". „Als u het mij toestaat zal ik gaarne met Azemodeh worstelen, als ik het win heb ik bewezen dat ik, sterker ben. Als hij daarente gen wint, is dat mijn straf". Eerder had Mossadeq zichzelf en zijn toehoorders in tranen doen uitbarsten toen hij vertelde hoe hij zijn huis in Teheran verlaten had terwijl een menigte gilde om zijn bloed. (DJAKARTA. 1 Dec. Het In donesische kabinet heeft Dinsdag avond, na een vergadering var zes uur, o.m. besloten, een bureau voor Westelijk Nieuw-Guinea in te stellen ter coördinatie van po gingen om Nederlands Nieuw- Guinea bij Indonesië in te lijven. Het bureau komt onder leiding van de minister-president. Het bureau kan niet worden beschouwd als „een noodregering voor het gebied West-Nieuw-Gui- nea" De regering heeft nog niet overwogen, op korte termijn een missie naar Nederland te zenden voor besprekingen over de Neder lands-Indonesische betrekkingen. LONDEN, 1 Dec. Twee mil- lioen arbeiders op scheepswerven en in fabrieken in Engeland zul len Woensdag voor 24 uur het werk neerleggen uit protest tegen de weigering der werkgevers om een loonsverhoging van vijftien procent te geven. Meer dan 4.000 bedrijven, waar onder het merendeel van de grote motoren- en vliegtuigfabrieken, die aan belangrijke buitenlandse orders werken, zullen van de sta king te lijden hebben. De staking betekent zowel voor de werkgevers als voor de arbei ders een schadepost van millioe- nen ponden. H. VADER GEEFT TOESTEMMING VATICAANSTAD 1 Dec. Teneinde de opening en de slui ting van 't Maria-Jaar de grootst mogelijke plechtigheid te verle nen, heeft de H. Vader in het vandaag gepubliceerde decreet van de H. Congregatie der Sa cramenten de bisschoppen over de gehele wereld gemachtigd om toe stemming te geven voor het op dragen van een H. Mig, een half uur na middernacht in de nacht van 7 op 8 Deceniber zowel dit jaar als in 1954, echter onder voorbehoud, dat minstens twee uren lang, de tijd van de H. Mis daarbij inbegrepen, tot Maria wordt gebeden voor de intenties, die de H. Vader heeft aangege ven in zijn encycliek Fulgens Co rona van 26 September j.l. De intenties, die de H. Vader bij die gelegenheid heeft aangegeven zijn o.m. een oprecht Christelijke le venswandel van alle gelovigen, een reine jeugd, een gezond en vroom gezinsleven, en verder de bijstand van Maria voor de gè- vangeneh, de vervolgden, de zie ken, de ouden van dagen, de vluchtelingen en de hongerigen. Zondagsarbeid voor Oosl- Duitse schoolkinderen BERLIJN, 1 Dec. De school besturen en de schoolgroepen der communistische jeugdorganisatie F.D.J. (Freie Deutsche Jugend) hebben bijzondere Zondagsarbeid in het steenkoolbekken van Zwic kau (Sovjetzone) voor schoolkin deren in het leven geroepen. Voor dit werk dat tijdens de dag moet worden verricht, komen slechts jongens en meisjes van minstens 14 jaar oud in aanmerking. Door de betreffende organisatoren werd medegedeeld dat van elke scho lier wordt verwacht dat hij, voor 1 Januari, minstens 25 vrijwillige werkuren zal hebben gepresteerd. Voor de eerste arbeidszondag heb ben zich te Zwickau 285 studen ten aangemeld. De arbeidspresta tie wordt bij de eindbeoordeling der studies in aanmerking geno- I men. NEW i'ORK, 1 Dec. Andrei Wisjinsky (Rusland) heeft de Ameri kaanse beschuldigingen van communistische wreedheden op Korea „een flagrante vervalsing genoemd". Wisjinsky, zei, dat de beschul digingen die gisteren uitgesproken werden door Henry Cabot Lodge Jr. (Amerika) bedoeld waren om de vredesonderhandelingen op Korea „te dynainiteren". Hij noemde het verslag van Lodge „cynisch", „laf" en een ma noeuvre om de ergste misdaden begaan door Amerikaanse militai re kringen op Korea te bedekken. „Zij ruiken naar laster", voegde hij er aan toe. Wisjinsky beschuldigde de Ame rikanen van het bewust vertragen van het indienen van een docu ment van 20 bladzijden dat bij zonderheden bevat over de be schuldigingen van wreedheden, zodat de gedelegeerden geen tijd hadden het te bestuderen voordat het debat begon. „Dit is een zuivere schijnverto ning", zei hij, „bewust georgani seerd om het de algemene verga dering onmogelijk te maken dit document onpartijdig te bestude ren". Hij beantwoordde het rapport met de beschuldiging dat de Zuid- Koreaanse politie wreedheden be ging bij het omsingelen van com munisten. HAMILTON, Bermuda, 1 Dec. De Bermuda-conferentie van de Grote Drie wordt met de dag duurder. Het parlement van de Bermuda eilanden heeft zijn toe wijzing Maandagavond van 17.500 tot 19.750 pond verhoogd. Verwacht wordt, dat de Britse regering zelf ten minste 80.000 pond in de kosten zal bijdragen. Hij citeerde Westerse persbe richten hierover. Daarna ging hij in op bijzonder heden van de beschuldigingen van Lodge en noemde elk ervan een „duidelijke vervalsing'' of „uiter mate niet overtuigend". „Alle mogelijke rommel wordt in het Amerikaanse materiaal bij een geraapt en ons wordt ge vraagd dit te aanvaarden als be langrijk bewijs", aldus Wisjinsky. Wetsontwerp dienaangaande ingediend DEN HAAG, 1 Dec. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp waafin de positie van de P.T.T. wordt geregeld. De regeling inzake het staatsbedrijf der P.T.T., welke tot stand is ge komen tijdens de bezetting, komt hiermede te vervallen. De rijks postspaarbank wordt niet in hei staatsbedrijf der P.T.T. geïncor poreerd. Verder wordt aan de Kamer voorgesteld een P.T.T.-raad in te stellen, die tot taak heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaa! gevraagd of ongevraagd van ad vies te dienen en toezicht uit te oefenen op het beheer van de rijkspostspaarbank. Daarnaast zul len P.T.T.-kamers in het leven worden geroepen, die zullen ad viseren inzake regionale belangen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1