Grote Vier komen in Januari bijeen Italiaanse troepen worden van grens teruggetrokken Wervelstormen teisterden drie Amerikaanse staten Voor stel Russen aanvaard Volop zonnebaders aan de Zuid-Engelse stranden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Perzië en Engeland hervatten dplomatïeke betrekkin gen door ministers op Bermuda Laniel heeft longontsteking Amerikaanse druk Hotelbrand op pakjesavond Surprises van de Goede Sint Elders werd verkeer door mist gehinderd de „Dr. Wagemaker" aan de grond Totnogtoe 26 doden en 240 gewonden Ontspanning in kwestie-Triëst na overleg te Rome Ernstige botsing bij Gorinchem Morgen begint Maria-jaar Britten beschoten Egyptisch dorp Noodweer in Frankrijk Dertienjarige jongen maakte geslaagde noodlanding NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,0? per maand, ƒ0,48 per week. inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord ?7, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 7 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12953 HAMILTON, 6 Dec. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie hebben Zondag op de conferentie van Bermuda overeenstemming bereikt over een bevestigend antwoord op het Sovjet-voorstel voor vier-mogendheden-besprekingen in Berlijn. Men gelooft dat de ministers accoord gaan met Berlijn als plaats voor een conferentie die begin Januari zou wor den gehouden, nog vóór de Franse presidentsverkiezin gen en de daarop volgende regerings-wisseling. Het ontwere-antwoord is voor overleg toegezonden aan de Duitse Bondskanselier Adenauer. Het is nog niet bekend, of Adenauers commentaar nog tij dens de huidige conferentie ver wacht kan worden, aldus is Of ficieel bekendgemaakt. Uit het feit, dat het ontwerp aan Adenauer is toegezonden, wordt opgemaakt, dat het Westen op de Viermogendhedenconfe- rentie de kwestie van de hereni ging van Duitsland besproken wil zien. wensen voor een spoedig herstel. Dit werd vandaag door James C. Hagerty, Eisenhower's perschef aan de verslaggevers meegedeeld. De bloemen gingen vergezeld van een briefje, waarin Eisenhower verbetering, die er in de toestand van de Franse premier was inge treden. Toen men een Franse woord voerder vroeg of hij wel wist dat Laniel Vrijdag nog gezond en wel een autotocht over het eiland had gemaakt, zei hij alleen maar „Dat had hij niet moeten doen". Tengevolge van een storing in de electriciteitsvoorziening moes ten de Grote Drie en hun raad gevers Vrijdagnaoht bij kaars licht hun besprekingen houden. Soldaat S. Wilson heeft veer tien dagen arrest gekregen, om dat hij in de omgeving van de „Mid Ocean Club", het hoofd kwartier van de drie regerings leiders. waar hij op wacht was gezet, door zijn commandant sla pend was aangetroffen. Alleen dank zij zijn goede staat van dienst, zal de man niet voor een krijgsraad worden gedaagd. Zondagavond werd medege deeld dat de Grote Drie Maan dag over het Verre Oosten zullen confereren.Maandagmiddag wordt zijn voldoening uitsprak over de - de slotbijeenkomst gehouden. TEHERAN. Perzië heeft Za terdag de diplomatieke betrekkin- Het bericht, dat de Westelijke j gen met Groot-Brittannië hervat, ^floten^ de aldus deeWe een regeringswoord voerder te Teheran mede. Beide Russische uitnodiging te aanvaar den. is zowel door Adenauer, als door de leider der Westduitse socialisten, Ollenihauer. met in stemming begroet. Inmiddels is volgens het West- berlijnse blad .„Telegraf am Son- tag" aan de thans te Moskou ver toevende Sowjetrussische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Semjonof, opgedragen organisa torische voorbereidingen te tref fen voor het houden van de vier- mogendhedenbesprekingen. Aan Semjonof zouden uitge breide volmachten voor het uit voeren van zijn opdrachten zijn verstrekt en in de Russische sector van Berlijn is men al druk doende, de geesten voor de grote gebeurtenis rijp te maken. Communistische leiders hebben bekend gemaakt, dat de „agita tie patrouilles" elk huis en elke fabriek zullen komen bezoeken om het belang van de bijeenkomst uiteen te zetten. Die uiteenzetting zal hameren op het thema, dat een overeen komst van de Grote Vier tot her eniging van Duitsland noodzake lijk is om een derde wereldoorlog te voorkomen, aldus de Oost- Duitse ochtendbladen. Eisenhower. Churchill en Bi- dault hadden vandaag een ge- dachtenwisseling over Europese problemen. Bidault nam daaraan deel in de plaats van premier La niel. die Vrijdagavond kou heeft gevat en Zaterdagmorgen zo hogè koorts had. dat hij niet kon ver schijnen aan de conferentietafel waar de Grote Drie toen de Europese Defensiegemeenschap onder de louoe namen. Een kort bulletin, getekend door lord Moran, de lijfarts van Chur chill, en Harry L. Curtis, een arts van de Bermuda, zegt, dat de Franse premier lijdende is aan longontsteking die gepaard gaat met een hoge temperatuur en een infectie bij de basis van een long. De toestand van de patiënt wordt bevredigend genoemd. La niel schijnt een rustige nacht te hebben gehad. Eisenhower heeft de Franse premier Laniel gisteren een mand bloemen gezonden met zijn beste partijen vertrouwen, dat, met goede wil aan beide zijden, een regeling van alle geschillen uit het verleden kan worden bereikt. diplomatieke betrekking met Gr.- Brittannië niet zou hervatten. Perzische volk wat betreft de natuurlijke hulpbronnen van hun land. De Perzische godsdienstige lei der Kasjani heeft echter Zaterdag verklaard, dat de Amerikanen hadden gedreigd met 't besnoeien van „het kleine bedrag aan dol lars, dat Perzië als hulp wordt gegeven", indien de regering de Tien gezinnen verloren al hun hezit Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is brand ontstaan op de zolder van de zijvleugel van hotel Cuypers-Linssen te Valken- burg-Houthem. Het vuur greep snel om zich heen en de vleugel, door een brandmuur van 't hoofd gebouw gescheiden, werd 'n prooi der vlammen. De tien uit Indonesië gerepa trieerde gezinnen, die hier ver bleven, konden zich tijdig in vei ligheid brengen, maar van hun inboedel en kleren kon vrijwel niets worden gered. Zij omvatten in totaal 37 personen en brachten de nacht door in de eetzaal van 't hotel. Zij zijn gisteren onder gebracht in andere hotels te Val kenburg en Maastricht en in hui zen te Spekholzarheide, Maas tricht en Heer. De schade aan 't gebouw wordt op f 50.000 geschat. Vermoedelijk is iemand van de gasten of het personeel met een brandende sigaret op zolder geweest. DREIGENDE STAKING IN ITALIë ROME De Katholieke en communistische organisaties van Italiaanse industrie-arbeiders heb ben besloten op 15 December een algemene 24-uurs-staking in de industrie te doen houden. De communisten hebben bovendien opgeroepen tot een 24-uurs-sta king op a.s. Vrijdag van arbei ders in de tabaksindustrie, 150000 spoorwegarbeiders. 100.000 PTT- ambtenaren en 300.000 gemeente ambtenaren. Men verwacht dat Vrijdag in het gehele land geen treinen zullen rijden. EISENHOWER SPREEKT TOT DE V.N. President Eisenhower zal Dins dagmiddag in New York tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties spreken over „de gevaren die de wereld be dreigen in het atoomtijdperk". De tekst van zijn rede is goed gekeurd door Engeland en Frank rijk. Naar vernomen wordt, heeft de secretaris-generaal van de V.N. Eisenhower Vrijdag uitgenodigd, een rede te houden onmiddellijk na de Bermuda-conferentie. Lord Cherwell, Churchill's ad viseur voor atoomzaken, en ad miraal Lewist Strauss, de Ame rikaanse atoomdeskundige, heb ben al drie dagen aan de toe spraak gewerkt. Onder de vele verrassingen van St Nicolaas behoorden dit jaar drie surprises, die 't ver melden extra waard zijn. Een zilveren jubilaris bij een Utrechtse batterij enfabriek zag zich Zaterdagmiddag tijdens de St Nieolaasviering van 't be drijf vanwege de directie een compleet huis in Tuindorp Maartensdijk cadeau gedaan, 'n Andere zilveren jubilaris, die al een huis had, kreeg een ameublement en 12 werkers met 10 dienstjaren ontvingen gouden pols- en andere horlo ges. Goes kreeg Zaterdag z'n 14.000ste inwoner. Vader en moeder J. Pannekoek-Kalle- rnein kregen van de gemeente een spaarbankboekje van f 100, f 50 van de Middenstandsver eniging en nog tal van andere geschenken voor doohter An- tonia Cornelia. Mist was ten slotte de derde surprise. Hij verhinderde de Sint en drie knechten in de legerplaats Ermelo per parachute te dalen, zoals zij hadden willen doen. AMSTERDAM, 6 Dec. Ter wijl een groot deel van Europa vandaag gehuld was in dichte mistbanken, die water- en lucht verkeer tot stilstand brachten, za ten de stranden van Zuid-Enge- land vol zonnebaders, toefden de Parijzenaars zonder jas op de terrassen van de boulevards en hadden ook de café's in Brussel de stoelen weer buiten staan. Men had er Vrijdag de warmste De cemberdag sinds 120 jaar. In Eastbourne (Zuid-Engeüand) was het vandaag 72 graden en in Brighton zelfs 82 graden (vorig jaar 37). Men plukt er volop aard beien en kruisbessen. Tegelijk was echter in Schotland de tempera tuur onder het nulpunt gedaald en de wegen waren er met ijzel bedekt. Londen ging schuil in de mist. Het mistte ook in Turkije, waar drie vliegers de dood von den toen zij een noodlanding maakten op de luchtbasis Merzi- fon, 250 km ten Noord-Oosten van Ankara. De luchthaven van Istan- boel zat potdicht en het gehele luchtverkeer in West- en Cen- traal-Anatolië lag stil. De veer ponten over de Bosporus moesten voor de derde achtereenvolgende dag de dienst staken. Het mistte eveneens op Schip hol, waar vandaag slechts één machine binnen kwam. een toe stel van de Shell. Alle inkomende passagiersdiensten vervielen en de KLM-machines bleven op bui- Ook in Londen werd de hervat ting van de diplomatieke betrek kingen bekend gemaakt. Zonder verwijl zullen ambassadeurs wor den uitgewisseld, waarna zo spoe dig mogelijk zal worden getracht tot overeenstemming te komen over het tijdstip waarop de olie kwesties behandeld kunnen wor den. Beide partijen vertrouwen, dat er een oplossing kan worden ge vonden, die rekening houdt met de nationale aspiraties van het De Amerikanen oefenen soort gelijke druk op Perzië uit om het te bewegen de Britse voorstellen voor oplossing van het oliegeschil aan te nemen, aldus Kasjani, die er bij de Perzen op aan drong een dag van rouw te organiseren. Iedere Pers moet een zwarte band dragen en winkels moeten zwarte vlaggen uithangen met leuzen te gen de „gehate Engelsen" en hun „buiten- en binnenlandse nalo- pers", aldus Kasjani. De Imam Z.A. Bajwa van de Moskee te Londen, overhandigt KLM-gezagvoerder Wiarda, op London-Airport twee exem plaren van een Nederlandse vertaling van de Koran. Eén is bestemd voor de President van de Republiek Indonesia, het andere voor het hoofd van de Ahmadiyya Beweging, te Rabwah in de Pendsjaab, die de vertaling van de Heilige Schrift der Mohammedanen verzorgde. De Nederlandse verta lingen zullen in omloop worden gebracht, in Nederlandse gebieden waar Mohammedanen leven. VICKSBURG, 6 Dec. De Amerikaanse staten Mississippi, Louisiana en Arkansas zijn Za terdagavond geteisterd door wer velstormen, die het zwaarst het stadje Vicksburg (28.000 inwo ners) in Mississippi hebben ge troffen. Totnogtoe zijn hier 26 doden geborgen, terwijl 230 men sen werden gewond. Men vreest dat zich nog zeven lijken onder de puinhopen bevinden. Ongeveer 1200 mensen zijn dakloos. Vicksburg verkeert in een toe stand van volledige verwarring. Twaalf huizenblokken werden met de grond gelijk gemaakt, ter wijl ook de zakenwijk zwaar werd getroffen. Volgens de eerste schat tingen werden 937 gebouwen ver woest. De schade wordt geraamd op 25 millioen dollar. Op ver scheidene punten ontstond brand. Een van de ingestorte gebouwen is een bioscoop, waar 34 kinderen op de eerste rijen in de zaal de voorstelling bijwoonden toen hal verwege het gebouw het dak be zweek en de muren omlaag kwa men. Onder de vanavond gevon den lijken .bevonden zich die van drie kinderen, die zijn omgeko men bij de instorting van dit theater. Leden van de Nationale Garde trokken Vioksburg binnen om eventuele plunderingspogingen te verijdelen, terwijl het Rode Kruis met bloedplasma uitgeruste een heden zond. Er is geen electrisch licht en geen gas. Tot de getroffen plaatsen be horen ook Montrose in Arkansas en de dorpjes Quachita City, Rocy Branch en Spencer bij Mon roe in Noord-Louisiana. Daar wer den elf personen gewond. Bij Clarksdale in Mississippi vielen eveneens tien gewonden. UDINE, 6 Dec. De Italiaanse troepen, die drie maanden in stel lingen langs de Zuidslavische grens hebben gelegen, zijn Zondag begonnen zich terug te trekken. Men verwacht, dat de terug trekking van deze troepen, die divisies bergjagers, pantserregimen ten en infanterie omvatten, veertien dagen in beslag zal nemen. In September had de Italiaanse regering de versterkingen naar het grensgebied gezonden, omdat, naar verklaard werd, Zuid-Slavië op het punt stond de zone A van het vrije gebied van Triëst te bezetten. De Italiaanse maatregel werd genomen nadat premier Pella en de Zuidslavische gezant in Rome, Gregorik na 'n bespreking Zater dagochtend waren overeengeko men, dat beide landen onmiddel lijk en gelijktijdig stappen zouden doen om gemeenschappelijke grenskwesties te regelen. Deze stappen, aldus een communiqué van het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, zouden ter stond ondernomen en binnen zeer korte tijd volbracht worden. Volgens het communiqué be spraken Pella en Gregorik de mogelijkheid, de toestand aan de grens te normaliseren. In de loop van de bespreking, die gehouden werd op verzoek van de Zuid- Slavische gezant, werd verklaard, dat beide regeringen het er over eens waren, dat het thans het geschikte ogenblik was om ter stond gelijktijdige maatregelen tot dit doel te nemen. Premier Pella deelde mede, dat de verscheping van strategische materialen naar Zuidslavië, die sinds enige tijd was stopgezet, weer toegestaan zal worden. In een te Foggra gehouden rede heeft Pella Zondag verklaard, dat hij Engeland en Amerika nadruk kelijk gewezen heeft op het feit, dat een oplossing van de kwestie Triëst dringend noodzakelijk is. Drie doden, zes gewonden Op Rijksweg 15 tussen Hardinx- veld en Gorinchem zijn Zondag middag omstreeks 17 uur twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen, waarbij drie per sonen werden gedood en zes zwaar gewond. Een automobilist uit Rotterdam, de heer C. Vis, wilde een vóór hem rijdende auto passeren en heeft waarschijnlijk door de dikke mist een tegenligger niet gezien. Hij botste er in volle vaart tegen op. Zowel de heer Vis als zijn passagiers, het Amsterdamse echt paar Zeylemaker-Zwart, werden op slag gedood. Mevr. Vis werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. In de andere auto bevonden zich twee heren, twee dames en een kind. Van het echtpaar Lange- aal uit Den Haag werden zowel e vrouw als een vierjarig kindje zwaar gewond. De heer L. werd licht gewond, 'n Ander echtpaar werd eveneens zwaar gewond, maar hun naam was vannacht nog niet bekend. Alle gewonden uit deze auto werden naar 't zieken huis te Gorinchem vervoerd. ROME. Z.H. de Paus zal mor gen tegelijk met duizenden kinde ren bloemen neerleggen bij het standbeeld van de Heilige Maagd op het Spaanse Plein te Rome, ter gelegenheid van het begin van het Maria-jaar. De Paus zal zich vervolgens naar de voornaamste Maria-kerk van Rome, de basiliek van St Maria de Meerdere, ook bekend als de kerk van Onze Lieve Vrouw ter Sneeuw, begeven en daar, op nieuw temidden van duizenden kinderen, voor de eerste maal het gebbd bidden, dat Hij voor het Maria-jaar heeft samengesteld. CAIRO, 6 Dec. De gouver neur van de Egyptische provincie Sjarkia, die aan de Kanaalzone grenst, heeft meegedeeld, dat Britse pantserwagens Zondag het dorp Korein in zijn provincie heb ben omsingeld en dat Britse troe pen er „verscheidene honderden" schoten op hebben gelost. De Britse troepen trokken zich na enkele uren terug. Er zijn geen slachtoffers gemeld. Zaterdag is bij een incident met Britse troepen in hetzelfde gebied een Egyptenaar gedood, aldus de gouverneur. De Italiaanse regering wenst een rechtvaardige oplossing binnen 't kader van Italië's allianties en van de internationale solidariteit. Te Belgrado hebben de Ameri kaanse en de Britse Ambassadeur alsmede een Franse Ambassade raad Zondagavond 90 minuten ge confereerd met de Zuid-Slavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic. VERLENGING LEER PLICHT GEWENST De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen acht een verlenging van de leerplicht c.q. een plicht tot voortgezette vorming wenselijk. Dit blijkt uit zijn Memorie van Antwoord op de begroting van O.K. en W. De minister acht echter het ogen blik nog niet gekomen om on middellijk op dit gebied maatre gelen te nemen. Een studie over de vorm en inhoud van het on derwijs zal aan een en ander vooraf moeten gaan. Vier straaljagers Bij Lawreneeville (V.S.) zijn gisteren vier straaljagers van het type F84, die in formatie vlogen, neergestort. De piloten en enkele burgers kwamen om het leven. Eet meer hondenvlees BERN De Zwitserse Bonds raad heeft in antwoord op een vraag in het parlement verklaard, dat het vlees van honden en kat ten in sommige delen van het land wordt beschouwd als een delicatesse en geizond voedsel en dat het daarom niet voor de menselijke consumptie verboden kan worden. Dit vlees zou zelfs een preventieve werking hebben tegen bepaalde ziekten. tenlandse havens staan. Er ver trokken wel maohines, in totaal 13. Het scheepvaartverkeer over het IJselmeer werd eveneens ern stig gestagneerd. Via de Oranje sluizen is vanmiddag een aantal schepen uitgevaren, maar daar van lagen er vanavond om half 7 25 verankerd op het Buiten-IJ, omdat het onmogelijk was de tocht voort te zetten. Sedert 4 uur was geen schip de sluizen meer gepasseerd. In IJmuiden kwamen enige kleinere zeeschepen op ra dar binnen en zetten, uiterst be hoedzaam, hun reis via 't Noord zeekanaal voort. De Texelse veerboot, de „Dr VVagcmaker", liep vanmiddag op weg naar Oudeschiid in de Wad denzee aan de grond. Nadat de passagiers enige malen allemaal tegelijk van bak- naar stuurboord waren gerend, kwam de boot na 20 minuten weer vlot. Het zeldzame weer belemmert de scheepvaart ook op andere wijze. Zo veroorzaakt de aanhou dende lage waterstand op Waal en Rijn ernstige nadelen voor de Rijnvaart. Alle schepen op de binnenvaart varen met halve vrachten. De stand van de Waal bij Nijmegen was gisteren 5.80 plus NAP, ongeveer de laagste sinds 1947. De kosten van de vrachten zijn verdubbeld, waar door grote schade wordt geleden. Vooral het Oosten des lands, dat bijna niet meer langs het water te bereiken is, wordt benadeeld. Zo moeten voor bouwmaterialen nu vrachtauto's worden ingelast. Een vrachtschip van 1000 ton heeft een gemiddelde diepgang van ongeveer 2.40 meter, maar de vaardiepte op de IJsel is nu 1.25 tot 1.40 en op de Rijn 1.25 tot 1.60. Inmiddels heeft het buitenge woon zachte weer van de laatste tijd Oost-Duitsland voor een ern stig aardappeltekort behoed, daar de boeren nu in staat waren hun voorraden winteraardappelen aan de markt te brengen. PARIJS, 6 Dec. Wolkbreuken en stormen hebben vandaag Zuid- Frankrijk geteisterd, laag gelegen gebieden onder water gezet, we gen vernield en huizen van hun daken beroofd. Enorme regens, die de hele nacht en de hele Zondag duurden, hebben de straten van Perpignan overstroomd. De rivieren de Agly en Tet zijn buiten hun oevers ge treden. Telefoonleidingen werden vernield. Talloze voetbal- en rug bywedstrijden moesten worden afgezegd daar de speelvelden on der water stonden. In Beziers zijn kelders en de benedenverdiepingen van enkele huizen onder water komen te staan door een wolkbreuk, die he denmiddag losbarstte. Te Rouaan rukte een stormvlaag de daken van 20 huizen. Premie Nat. Reserve vrij van belasting De premies van honderd gulden voor de vrijwilligers van de Na tionale Reserve en de Reserve Grensbewaking zijn thans vrijge steld van loon- en inkomstenbe lasting. De reeds toegepaste aftrek zal aan de vrijwilligers worden teruggegeven. Bedoelde premies worden uitbetaald, indien de vrij willigers gedurende twee jaar hun dienst naar behoren hebben verricht. ROCKY MOUNT (Carolina, V.S.), 5 Dec. Een twintig jarige man en een dertien jarige jongen zouden een vlieg- tochtje maken. De bestuurder was bezig met de schroef, toen deze plotseling aansloeg en het startklare toestel op eigen gele genheid het luchtruim koos. De dertienjarige nam daarop in de ludht vastberaden het stuur in handen. De twintig jarige liet hem gaarne begaan. Beneden werd in allerijl een ambulance gehaald, terwijl de toeschouwers in afgrijzen wachtten op het omlaag storten van het toestel. Doch zover liet zijn dertien jarige bestuurder het niet ko men. Hij cirkelde een kwartier boven het vliegveld, tot hij zag dat de ambulance was aange komen, waarna hij de neus van „zijn" toestel omlaag bracht en tot een landing over ging. Hij raakte een landings- lieht, doch wist het toestel, dat slechts liöht beschadigd werd, aan de grond te zetten. De dertienjarige Tony Ham mond had nog nooit de stuur- knuppel van een vliegtuig in handen gehad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1